Sudetský dům: Jaro - léto 1945 přehled

Sudetský dům: Jaro - léto 1945
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495493/bmid_sudetsky-dum-CSY-495493.jpg 5 1136 1136

Sudetský dům série

1. díl >

Jaro - léto 1945. Je léto 1945, krátce po válce. Mnohé české rodiny míří do Sudet, aby zde zabraly domy po odcházejících Němcích. Jiří a Marie Smolíkovi, společně se synem Františkem, dorazí s celým svým skromným majetkem do podhorské vsi Glasendorf. Tady úřaduje krutý a cynický národní správce a člen rudé gardy Vojtěch Tomeček. Svým žoviálním a podlézavým způsobem nabízí rodině krásný sudetský dům. Dům Smolíkovy okamžitě nadchne, má jen jeden nedostatek. Dosud v něm žije původní německá rodina, která čeká na odsun. Všichni se tak musejí načas naučit žít ve společné domácnosti. Jedni, kteří jsou zde novými pány, ale musejí trpět staré obyvatele domu. A druzí, kteří zde žili celý život, ale teď jsou tu vlastně cizí. A v pozadí toho všeho se objevují staré křivdy a rány, které způsobila válka...... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Sudetský dům: Jaro - léto 1945. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (279)

Márinka
06.06.2024 4 z 5

O Sudetském domě byly od jeho vydání napsány desítky recenzí a stovky komentářů, a proto nemohu sdělit nic objevného. Snad jen zamyšlení nad tím, kdo je "cílovka" tohoto románu. Ti, co naši historii znají podrobně, v něm nenajdou nic překvapivého, nic hlubšího. Ti, kteří se za minulého režimu o tzv. divokém odsunu Němců neučili a o naše dějiny se více nezajímali, se přesvědčí, že zlo plodí zlo (viz zděšení odsouvaných, že je nakládají do stejných dobytčích vagonů, ve kterých Němci odváželi Židy do koncentračních táborů). A pro ty, co již mají "načteno", to může být jen drsná romance s předvídatelným dějem i koncem.

"František pochopil, co mu chtěla říct. Život, to je cesta. Dlouhá a klikatá cesta. A člověk se musí pořád prát. Za sebe. Za své blízké. Za věci, které má rád. Nic není takové, jak to vypadá na první pohled. A všechno to platí dvojnásob v dobách, jako je tato." str. 93

Tato pasáž mě přiměla přemýšlet nad tím, zda i současní dvacetiletí vnímají životní cestu jako neustálou bitvu. S čím bojují? Jsou ochotni se za něco prát? Jak by se zachovali, kdyby se (nedejbože) dostali do stejných situací jako František? Právě tato postava mě v knize zaujala nejvíce. Ač na krátkém časovém úseku, škoda že autor tak spěchal, vidíme, jak se nejmladší Smolík vyrovnává s rozporuplnou dobou. Dle mého pouze tato postava má v ději alespoň nějaký vývoj.

cicistone
28.05.2024 2 z 5

Vykřičníky, všude samé vykřičníky. To byla první myšlenka, která mě při čtení napadla. Bohužel pak to už šlo dál v tomto duchu. Je to škoda, z tématu by se dal vytřískat skvělý příběh, bohužel mi nesedí autorův styl... a vykřičníky.


Forrest
18.05.2024

Kniha není špatná, ale taková mi přijde jako "slohová práce na téma.....".
Autor a jeho pojetí soužití sudetských němců a čechů není až tak pravdivé.
Sám pocházím z Chebu (63) a vím podle příjmení spolužáků a spolužaček kolik zde žilo po válce němců a jaký zde byl turistický ruch. A to i za "tuhé totality".

Každopádně se autor sice snaží o objetivitu myšlení a jednání obou stran, ale jaksi z výsledku plyne, že nakonec ti němci zase tak špatní nebyli a všechno to špatné způsobil jeden člověk.
Samozřejmě člen Rudých gard a hlavně člen KSČ. Ten je jakým si společným jmenovatelem a ztělesněním všeho zlého.

Jen bych panu spisovateli připoměl přísloví o "setí větru a sklízení jeho následků".

všechny komentáře

Související novinky (10)

100 nejčtenějších knih roku 2023

27.12.2023


10 nejprodávanějších knih (39. týden)

04.10.2023


10 nejprodávanějších knih (38. týden)

27.09.2023

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.


Citáty z knihy (1)

Došel na louku za jejich domem. Pod ním svítila světélka Glasendorfu. A nad ním zářily hvězdy. Lehl si na záda a vzhlížel k nebi. Ta světla dole jsou dílem člověka. Proto není jisté, jak dlouho tu ještě budou zářit. Zato ta světélka nahoře, ta má v rukou sám Bůh. Proto jsou věčná. Svítí na svět bez ohledu na to, co se na něm děje. A svítí všem stejně. Dobrému i zlému. Svět tam nahoře má svůj řád. Ten pozemský o něj dávno přišel.


Kniha Sudetský dům: Jaro - léto 1945 v seznamech

v Právě čtených36x
v Přečtených1 573x
ve Čtenářské výzvě413x
v Doporučených97x
v Knihotéce311x
v Chystám se číst723x
v Chci si koupit163x
v dalších seznamech9x