kulatina kulatina komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Malebný román z malebného prostředí líčí životní osudy jedné obyčejné ženy, začíná v poválečné době v českem pohraničí. Člověk žasne, jak byla těžká doba, a co všechno nebylo ve srovnání, v jakém dnes žijeme přepychu. Při čtení se nudit nebudete, kdyby šlo, člověk by dal knihu na jeden zátah. Děkuji autorce za tak příjemný zážitek.

11.10.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Tedy klobouk dolů, Paní spisovatelko!! Jak moc jsem při čtení zavzpomínala na své pobyty ozdravovnách a lázních. Byla jsem do svých 17ti let 6x, naposledy v roce 1984. Jako dítě jsem svět okolo neviděla tak drsně, ale pamatuji si na nepřátelský personál, pokoje jako v nemocnici, pokyny nalepené na dveřích pokoje, nástupy, bodování... V 15ti letech jsem napsala třídílnou knihu, kterou četly všechny devitky v naší ZDŠ (1982), a když ji vyhmátl učitel, byl průšvih. Cenzuře školního sboru se zdála příliš zamilovaná. Chtěli mě vyhodit ze školy...atd., atd., brrr to byla doba, díkybohu za dnešní svět. Toto by měla být povinná četba pro všechny. Tohle je doopravdický dějepis.

02.08.2021 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) První kniha, kterou doporučuji nečíst. Tedy pro ty, kdo neradi čtou o dlouhodobém psychickém vydírání dítěte. Zde v "přímém přenosu" je vykresleno, jak vzniká v člověku trauma, tedy ztráta citového pouta k nejbližším osobám. Babička ani matka netuší, co to je láska, děda ji zneužívá, dcera (vnučka) je vnímána jako kus hadru. Kniha nemá jediný jasný bod, ani žádnou naději. Jen zlo a zlo. Už bych to nečetla, kdo si s chutí přečte knihu o týrání dítěte? Sama mám holčičku v pěstounské péči, a vím, že šťastné konce existují. Paní autorko, škoda, že jste aspoň na konci trochu štěstí nedala.

16.06.2023 3 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Pěkně popsaný lidský příběh plný lásky v nejhorších letech 2.světové války 1944-1945, které stravil hlavní hrdina v koncentračním táboře. Autorka má pěkný styl psaní, nejde o žádné zpětné vyprávění, ale o příběh s "přímou řečí", a proto je velmi čtivý.

11.03.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tak to bylo silné téma. Dech beroucí příběh je rozdělen do částí viděných pohledem různých členů židovské rodiny po tři generace v obdobi 2. světové války u nás v ČR. Autorka popsala neuvěřitelně přesně uvažování lidí v různém věku. Jak přesná je lehkomyslnost mladé slečny, mužů, kteří zásadně nic neřeší, matek, pro které je ochrana dětí ta největší priorita....a výčitky, které člověka provázejí celý život... Děkuji paní Mornštajnová za tuto knihu a přesunuji ji do složky Poklady.

29.10.2017 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

To byla jízda, nádhera. Tak jsem po dlouhé době viděla Simonu Monyovou v mužských šatech, a dobře jsem se bavila. Takhle ženský pohled na život bych od autora nečekala. Moc jsem se bavila, a fandila všem hrdinům, a téměř bych věřila, že tento scénář napsal život. Za mě nejvyšší počet.

20.10.2021 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Dvě sestry, každá s jinými zkušenostmi, jedna odstrkovaná, druhá milovaná, po smrti matky zůstávají s otcem, který je zavrhnul. Začíná 2.světová válka, a příběh obou děvčat se vyvíjí pro každou jinak. Děj knihy se promítá v těchto dvou rovinách, a sice vyprávěním jedné z nich, zpětné po padesáti letech. Kniha je psaná poutavě, doplňuje naše historické znalosti podané ženským pohledem, a nenechá vás v klidu do posledni stránky. Zaslouží si plný počet.

18.08.2020 5 z 5

Spratek Spratek Torey L. Hayden (p)

Hluboký příběh zanedbané holčičky žijící v zapadlé kolonii s otcem alkoholikem, a o jedné paní učitelce, která uměla odhalit její vnitřní krásu a ukázat jí, jak věřit sama v sebe. Kniha se zařadila mezi mé poklady s hodnocením 5 hvězdiček.

24.10.2019

Zloba Zloba Chris Carter

Tak tohle je nejlepší kniha od Cartera, navíc založená na skutečné události. Neznám lepšího autora, a navíc chlap, a jsem z něj úplně nadšená. Dosud jsem četla většinou ženské autorky, ale Carter to zlomil. Opět čtivý napínavý thriller od začátku do konce, vše promyšlené do detailu bez jediné chybičky. Je to pátá kniha od tohto autora, ale tohle mě tak dostalo, že pět hvězdiček je pro mne málo. a já nominuji na knihu roku. :-)

28.01.2017 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Originální, téměř neuvěřitelný příběh dívky, která prožila celý život v bažině, mimo lidskou společnost. Kniha psána ve dvou dějových rovinách, počínaje v cca padesátých letech min. stoleti. První třetina se četla dobře, pak až do konce velmi rozvleklé, mnoho stran soudniho procesu mne nudilo, dlouhé poetické básně o jsem přeskakovala, nutila jsem se knihu dočíst. Přesto dávám dobré hodnocení pro originalitu, a barevné popisy života v krásné přírodě.

26.05.2023 4 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Zajímavě podaný příběh, v první třetině čtení zrovna dávali v televizi tento film, a já to nevydržela, a zkoukla jsem ho. Při jeho sledování jsem se na sebe zlobila, myslela jsem, že už knihu do ruky nevezmu, ale vzala jsem, opět zaplula do děje a vychutnávala si příběh až do konce. Hezky zpracováno, a člověk by tomu skoro uvěřil. Jak jsou krásně šťastné konce.

02.10.2021 4 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Tak to byla jízda. Neotřelý příběh z prostředí ústavu pro choromyslné. Autorka vás nenechá vydechnout. Příběh plný napětí, lásky, očekávání, ale i hrůzy, jak tyto ústavy fungovaly. Žádná hluchá místa, příběh graduje a končí překvapením. Autorka si zaslouží plných pět hvězdiček.

20.07.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Ze začátku nadšení z nápadu zasadit přííběh chudé rodiny z konce 19. století do hornického prostředí, členy rodiny Barbory jsem si zamilovala a Karwinske prostředí jsem vnímala pouze okrajově. Jak se rodina rozrůstala, měla jsem co dělat, abych si vsechny členy pamatovala. Po půlce knihy jsem najednou zjistila, že už v knize hlavní roli zaujímá ne život rodiny, ale popis doby, mist a politicke situace a vlastni dějová linka rodiny je potlačena. Kdyz se po mnoha a mnoha stránkách vracela na scénu Julča a Žofie, tak jsem si nemohla vzpomenout kdo to je, a litovala jsem ze v knize není rodokmen, aby mi členy rodiny připomněl. Poslednich 70 stran už mne příběh nebavil, čekala jsem život rodiny, ne politiku.

26.04.2021 3 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Jak příjemně se to četlo, ani chvíli jsem se nenudila. Autorka nezklamala, příběh plný životních dramat bere Lou jako součást svého žití tentokrat v prostředí New Yorku. Díky svému širokému srdci a bezelstné povaze se nakonec i pro ni vše v dobré obrátí, a příběh končí trochu s otevřeným koncem, co kdyby se autorka ještě rozhodla pokracovat v další knize... já bych po ní určitě sáhla. Nějak se nemůžu od Louisy odloučit.

09.12.2020 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Kniha se mi líbila, ale musela jsem si zvyknout na styl vyprávění, přímá řeč se objevuje zřídka. Jde o osudy jedné rodiny, počínaje před 1. světovou válkou, a konče po sametové revoluci. Hlavni osobou je žena, později její dcera a vnučka a její rodina. Kniha připomíná serial "Vyprávéj", ale je mnohem dramatičtější. V postavách jsem se dost ztrácela, skoro jsem si chtela rozkreslit, kdo kam patří. :-) Jinak obrovske plus za vykreslení našich dějin v minulém století, klobouk dolů paní Mornštajnová, moc se mi Vaše dílo libilo.

05.08.2020 4 z 5

Lékaři Lékaři Henry Denker

Příběh z lékařského prostředí, začátek mne nadchnul, poté téměř celá kniha o probíhajícím soudním procesu, kde jsem měla strach, že si nezapamatuji všechna jména a osoby se mi budou plést, to se ale nestalo. Autor opravdu píše srozumitelně, čtivě a realisticky, příběh si můžete zasadit skoro do jakékoliv doby, a závěrem budete stejně jako já překvapeni.

13.09.2019 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Moje třetí kniha od tohoto autora, který mě prostě baví. Člověk by řekl, že by nemohl číst o těžkých zločinech, ale v Carterově podání to jde velmi snadno - když ještě víte, že má psychologii zločince nastudovanou, věříte mu prostě všechno. Srozumitelné podání, napětí provázející celou knihu graduje kardinálním odhalením osoby, kterou by nikdo nečekal. Autor knihy je mistr svého oboru, nenajdete zde jedinou logickou chybu a nezbude vám nic jiného než fandit detektivovi Hunterovi a jeho parťákovi. 5 HVĚZDIČEK a díky za silný zážitek, :-)

05.12.2016 5 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Knihu jsem do dvou třetin přečetla, dál uz to nedám. Sáhodlouhé popisy všeho, čímž se ztrácí vlastní děj, čtu pouze večer před spaním, a musím se vzdy vratit tak o 5 stran zpět, abych se chytla. Kniha mela byt poloviční a stručnější.

06.04.2022 1 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Detektivní zápletka v satelitním městečku, v hlavní roli nekolik rodin. Hledá se viník, podezřelý je každý. Ačkoli nemam ráda dlouhé popisy prostředí, tak v této knize naprosto chybí. Jde pouze o vztahy manželů a protoze chybí popis jejich prostředí, neustále jsem lovila, kdo k
je kdo, či je tenhle manžel a kam zařadit tuto ženu. Závěr je podle mého názoru nesmysl, a to nechci nic prozrazovat.

12.08.2021 2 z 5

Dračice a mazánek Dračice a mazánek Torey L. Hayden (p)

Další výborná kniha úspěšné psycholožky, která se pracuje s emočně postiženými dětmi, ve své speciální třídě základní školy. Rozmotává pavučiny jejich života a svým profesionálním téměř diplomatickým přístupem proniká do srdce problému, a promyšlenými postupy dostává tyto děti do normálního života. Její příběhy jsou vypracovány ze skutečných časosběrných dokumentů, o to mají hlubší váhu. Opět se ukazuje, že dítě se rodí normální, a jak je důležité, aby bylo obklopeno milující rodinou. Obdivuji autorku, co všechno si od dětí musí nechat líbit, to by normální člověk nedal. :-)

01.12.2019 5 z 5