krakonos.kraken krakonos.kraken komentáře u knih

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Moje první kniha od autorky.

Docela dobrá detektivka, postavy se chovají logicky (snad až na hlavní zápletku, která je trochu ujetá). Má to spád. Bohužel to nebylo tak dobré abych chtěl číst od autorky další knihy.

P.S. co mě v knize štvalo - snad 20x se někomu "zastavilo srdce" a že policajti zjevně pijou místo vody kafe nehledě na denní dobu :D

07.10.2023 4 z 5

Všechny cesty vedou k válce: Příběh Ruska a Ukrajiny očima českého reportéra, 2011–2022 Všechny cesty vedou k válce: Příběh Ruska a Ukrajiny očima českého reportéra, 2011–2022 Vojtěch Boháč

Ty pohledy rusů byly strašidelný.

07.10.2023 5 z 5

Děs na hoře Děs na hoře Charles-Ferdinand Ramuz

(SPOILER) Bylo to moc hezky napsané, stylem dost Lovecraftovské. Něco mezi Barvou z kosmu a tou povídkou o neviditelné příšeře říznuté Klostermannem.

Bohužel tady z toho jsem nakonec neochopil, o co vlastně šlo. Lovecraft nakonec tu příšeru aspoň ukáže. Ale co to bylo tady? Hora? Šílenství? Po pravdě to nedokážu říct. A je to podle mě škoda, mělo to velmi hutnou atmosféru a děj asi do půlky skvěle gradoval.

14.09.2023 4 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Ne že by byla kniha tak dobrá, ale téma a popisy jsou tak zajímavé, že musím hodnotit plným počtem.

A je tam spousta skvělých přirovnání.

11.09.2023 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Skvělé prostředí. Je tam mnohem více nadpřirozena a mnohem míň psycho než jsem čekal.

Velmi zajímavá hlavní mužská postava (u Kinga to většinou podle mě táhnou ženy a muži jsou takoví panáci). Naproti tomu manželka je typická horrová pipka co nikdy nic neudělá a jediného náznaku rozvoje se dočká až v epilogu.

Jack je už před novou prací nevyrovnaný a dalo by se říct, že Hotel se nemusí ani moc snažit, aby ho vychýlil. Ta část osobnosti která chce trestat, cítí se ublíženě, pochybuje, nenávidí, má zvrhlou radost je podle me v každém a tady je velmi dobře popsaná.

Atmosféra celé knihy je díky prostředí skvělá. A závěrečný kuchařův monolog o tom, že svět nás nemiluje je výborný.

22.08.2023 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Jako auduoknihu jsem to nedokázal překousat. Čekal sem něco víc ve stylu filmu Jako jed - okouzlení a láska před kterou se nedá bránit a při který se věk stává jenom číslem. Ale tohle není jedna osudová láska, hlavní postavě se líbí určitá skupina děvčat v dost ranném věku a všímá si jich celý život.A hlavně to popisuje.

Fimové zpracování lolity se mi líbilo, ale tohle je jiný. Přes všechen humor a poetičnost je to fakt dost úchylný a hlavní postava je navíc tak hnusně cynická a sbestŕedná, až se to nedá. Bylo vyloženě nepříjemný to poslouchat. Třeba se k tomu po částech nějak dokopu.

22.08.2023

To To Stephen King

(SPOILER) Když jsem si to stáhnul jako audioknihu, trochu ve mě hrklo když jsem uviděl celkový čas 49 hodin :D Jestli někomu přijde, že King má někdy pomalý rozjezd, co asi řekne na tohle? Skoro celá kniha je rozjezd :D.

Ale sakra krásnej. Atmosférou mi to připomínalo povídku Tělo. Taková ta zlatavá nostalgie a dětské problémy. A že jich je. První dva dny jsem měl problémy se vyznat v dějových liniích a hlavních postavách, ale tak dlouho mi je vtloukal do hlavy, že nakonec jsem si nejen zapamatoval, ale i měl rád všech 7. Kingův popis postav a jejich životů tady dostal další rozměr, protože je to kniha fakt obrovská. Tady na tom se musel fakt vyřádit, člověk měl fakt pocit jako by je osobně znal.

A celý příběh byl temný a uvěřitelný. I s nahledem toho jak to všechno začalo a jak to skončilo. Někdy jsem si říkal, že napětí nechává gradovat zbytečně dlouho, ale kvůli amnézii hlavních postav to vlastně nevadilo, protože ani oni si nebyli jistí, co se vlastně stalo.

Kniha o síle dětství a přátelství bez toho aby to byla přesládlá slátanina. Kniha o přelomu dospívání a o zlu. Krásná kniha.

P.S. jediné co mě vytočilo byl překlad "kanál street" a "kostelo street" to mě vždycky dostalo.

P.P.S. docela mě baví tady ty pohoršený komentáře ohledně hromadný scény na konci v kanále. Utržená hlava nebo dítě umlácený kladivem jsou v pohodě, udušený novorozeně taky, ale bůh chraň aby si parta puberťáků trochu zařádila :P jako popravdě mi to taky připadalo zbytečný, a asi by stačilo kdyby se před nima svlíkla nebo tak ale...v klidu, je to jenom kniha...

12.08.2023 5 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Skvělá kniha. Jak často si člověk uvědomí co všechno má, až když o to začne přicházet?

Hezky popsané i příběhy dalších postav než té hlavní.

06.08.2023 5 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

(SPOILER) Nerad bych tu někomu prozrazoval koho zabijou a nezabijou, tak píšu tenhle ostavec, abyste měli čas ještě přestat číst, občas člověku při čtení recenzí pohled skočí na slovo nebo řádek i když nechce a hned to má zakžený. Ok. Spoiler incoming.

Kniha je skvělá. Všechno pasuje na svoje místo. S podivnou nechutí sám k sobě se přiznám, že jsem čekal větší Kingovinu, to znanená 1) mučení a zabití aspoň jednoho dítěte a následné zešílení matky nebo 2) znásilnění a zabití matky nebo 3) zabití policajta. Osobně jsem skoro doufal, že za 4) si hlavní postava uvědomí, že jediná šance jak se zbavit padoucha je zabít sám sebe a že ptáci čekají na něho.

I když to skončilo podstatně lépe, knize nemám co vytknout. Mám rád všechny ty inteligentní lidi mezi spoustou ostatních, kteří možná zhloupli z každodenních starostí nebo moc nepobrali už od začátku. A ty debaty lidí, kteří přes všechnu nesmyslnost toho co vidí věří nebo nevěří svým očím.

30.07.2023 5 z 5

Srovnáno se zemí Srovnáno se zemí Richard Bachman (p)

(SPOILER) Připomínalo mi to film Volný pád.

Příběh byl vlastně hrozně jednoduchý a daný. Přesto se v knize objevuje spousta témat jakoby napůl. Co bylo vlastně motivem hlavního "hrdiny"? Rozbil tu televizi protože ho drogy osvobodily z dopaminové pasti a on dal průchod své nenávisti k prázdné televizní kultuře? Upnul se tolik k dívce protože v ní trochu viděl svého syna? Byla jeho frustrace způsobena celým životem v prádelně? Cítil že musí bránit ostatní sousedy, kteří sdíleli jeho názor na dálnici ale nic s tím sami nedělali?

Kniha byla dobře napsaná, všechny ty popisy absurdní jednorázové kultury v kontrastu s krizí. Suchý humor hlavní postavy. Hlášky jako "vtip mu z úst vypadl na zem a umřel". A dvojjaký závěr, kdy dosáhne přesně toho o co usiloval a zároveň to vůbec nic nezmění. Přes impulzivní a někdy nepochopitelné jednání hlavní postavy jsem s ním cítil a měl jsem radost z jeho vzpoury proti systému, z jeho žití naplno a vlastně i z jeho velkolepého konce, kdy všem dokázal, že je pánem svého života (a domu). Nesouhlasím s komentáři o rozpadu osobnosti a pádu do šílenství, od začátku do konce se hlavní postava chovala konzistentně.

25.07.2023 4 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

(SPOILER) Jsou knihy od Kinga u kterých mám pocit že každé slovo pasuje přesně na místo kam má a celá kniha je jako diamant, na který ať se podíváte odkudkoliv je stejně bezchybný a dokonalý.

Tahle kniha taková není. Je to vlastně drákula + Kingovi skvělé charakteristiky postav.

Je to trochu zmatené a je tam hodně postav, některé z nich dostanou dost dlouhý úvod a pak se už v celé knize neukážou. Za mě pokud by bylo vše uchopené úplně realisticky jako nákaza jejíž symptomy jsou agresivita, smyslnost a chuť na krev, vyšší odolnost a síla, schopnost hypnózy, vysoká citlivost na světlo - všechno na fyzické rovině bez změny na mlhu, strachu z křížů atd. mohlo to mít podle mě jiné grády.

I tak je to dobrá kniha se spoustou zajímavých pasáží (například charakteristika města jako celku nebo postava Marka).

22.07.2023 3 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

O něco horší než Andělé a démoni. Postavy jak přes kopírák - sexy příbuzná zavražděného génia, tajemný muž v pozadí, děsivý vrah, kapitán ostrahy. Aspoň to nemělo tak ujetý konec, ale zas to postrádalo spád a atmosféru a bylo to až moc komplikované.

Nejzajímavější časti pro mě byly ty historické. Škoda že se autor nespojil s někým kdo by obstaral děj a postavy a on doplnil všechny ty šifry, to mu jde velmi dobře.

15.07.2023 3 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Milá kniha o nemilé době.

Zachycení nejistoty a strachu za komunismu díky popisu života lidí kolem luxusního salonu. Bavilo mě jak se některé postavy časem vybarvily.

Klidně to mohlo být delší a rozpracovanější i dál za rok 68. Takhle to zanechalo sklíčený pocit, protože jsme hlavní postavy opustili v dobré náladě a bez znalosti špatné budoucnosti.

10.07.2023 5 z 5

Conan Conan Robert Ervin Howard

Po zhlédnutí filmu mě kniha dost překvapila - není to jen řežba, ale je tam občas i přesah do Lovecraftovského stylu psaní, kdy Conan přichází do styku s bytostmi starými a z jiných světů. Také srovnávání Conana jako divocha naproti zkažené kultuře bylo zajímavé.

Určitě to není žádný normální hrdina - drnacuje a zabíjí s piráty, je velmi popudlivý a ženy...přesto ma své vnitřní hodnoty a dokáže se někoho zastat nebo někoho bránit.

Čtivá a akční kniha, ale i něco víc.

05.07.2023 5 z 5

Bylo to zajímavější než jsem čekal. Kupodivu je to napsané jako kdyby byl trochu blb - což je zvláštní, protože vzhledem k tomu co všechno dokázal to tak určitě není. Je tam plno historek kde jak komu poradil (trochu to připomínalo Cimrmana) a jeho chvástání bylo cca od stránky 16000 a dál trochu ohrané.

Nicméně příběh je to neuvěřitelný a mnohokrát jsem si říkal, co ho nutilo jít pořád dál? I přes jeho sebedůvěru dal často na rady ostatních a v knize se objevuje mnoho příkladů zpětné sebereflexe a někdy i lítosti. Ale bylo to tak jak to bylo a díky tomu je tu i tahle kniha o jednom z nejznámějších lidí dnešního světa.

P.S. jako fanouška kulturistiky mě mrzelo, že neuvedl na pravou míru jeho souboj s Ferrignem, který měl v soutěži z pumping iron zřetelně vyhrát.

04.07.2023 4 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Bylo to mnohem víc každodenní než jsem čekal a to bylo dobré. Mohlo tam být méně agitace za skvělost Obamova prezidentování ale tomu se asi nedá vyhnout. Nejvíc mi příjde škoda několika sociálních problematik, které byly jen nakousnuty a nerozvedeny.

28.06.2023

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

"Dovíte se že tři mušketýři ve skutečnosti nebyli čtyři ale dva."

Je to klasika a není co k tomu dodat.

24.06.2023

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Přijde mi divný to takhle napsat ale je to prostě vtipná kniha. Spousta absurdních situací ale i sem tam citát nebo poznámka jako reality check, že to není tak úplně sranda.

Nejvíc se mi líbila kapitola se zubama a s válkou o chlast a taky jak se ho pořád snažili zbavit. :D

23.06.2023 5 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

(SPOILER) Kniha má od prvních stránek neuvěřitelný spád. Všechno jde rovnou k věci a hned se ocitáme ve světě iluminátů a šifer. Má to dobrou atmosféru, zápletka je zajímavá a hlavní postava dělá co může, aby rozklíčovala celou věc a zabránila nejhoršímu - zničení Vatikánu.

Ale ten závěr mi přišel hrozně překombinovaný. Nevadilo by mi, kdyby to skončilo tím vrtulníkem a výbuchem. Kromě spousty zvratů se mi totiž původní zápletka i s konečným padouchem zdála mohem smysluplnější. K tomu seskoku ani nemusím nic říkat. Oceňuji že assasin měl nad hlavními postavami s plot-armorem navrch až do konce a museli ho odrovnat společně.

21.06.2023 3 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Za mě super. Hlavní dějová linka byla zajímavá a odbočka s vixenou byla moje nejoblíbenější část.

13.06.2023 5 z 5