Můj příběh

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Michelle Obamová se díky svému životu naplněnému smyslem a úspěchy stala jednou z nejikoničtějších a nejpodmanivějších žen naší éry. Jako první dáma Spojených států amerických a první Afroameričanka v této roli pomohla nastolit nejvlídnější a nejpřístupnější atmosféru v Bílém domě v historii a vybudovala si pozici silné zastánkyně práv žen ve Spojených státech i po celém světě. Radikálně změnila životní styl mnoha rodin, které díky ní vedou zdravější a aktivnější život, naučila nás několik tanečních kroků, zabodovala v Carpool Karaoke Jamese Cordena a v nemilosrdné záři reflektorů dokázala vychovat dvě normální a skromné dcery. Michelle Obamová ve svých pamětech, díle plném hlubokých úvah a úchvatného vypravěčství, zve čtenáře do svého světa a zaznamenává zážitky, které ji formovaly – od dětství v chicagské South Side, přes léta, kdy jako vedoucí pracovnice vyvažovala mateřské a pracovní povinnosti, až po dobu, kterou strávila na nejslavnější světové adrese. S neomylnou upřímností a jiskřivým vtipem popisuje svá vítězství i zklamání na veřejnosti i v soukromí a vypráví svůj příběh, tak jak ho žila – svými slovy a podle svého. Můj příběh je kniha nejen vřelá, moudrá a sdělná, je to také neobvykle důvěrné sdělení ženy, která oplývá silnou duší, inteligencí a přirozenou moudrostí, ženy, která se vždy vzpírala všem očekáváním a jejíž příběh nás inspiruje ke stejnému postoji. Michelle Obamová ke své knize říká: „Když jsem psala Můj příběh, byl to pro mě hluboký osobní zážitek. Úplně poprvé jsem měla prostor se otevřeně zamyslet nad svojí neočekávanou životní dráhou. V této knize hovořím o svých kořenech, o tom, jak malé děvče z chicagské South Side nalezlo ve svém hlase sílu a dokázalo tuto sílu předat jiným. Doufám, že moje osobní cesta bude čtenáře inspirovat k tomu, aby v sobě nalezli odvahu a stali se tím, kým touží být. Nemůžu se dočkat, až se s nimi o svůj příběh podělím.”...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388445/muj-pribeh-yZr-388445.jpg 4.5253
Literatura světová, Biografie a memoáry, Osobní rozvoj a styl
Vydáno, Argo

Becoming, 2018

Kniha Můj příběh

LiLinka

Dočteno. Díky čtenářské výzvě na Instagramu od @bookscalling jsem se konečně odhodlala ji vytáhnout z knihovny a ponořit se do příběhu Obamových. I když je to pořádná bichle, čte se úplně sama a vy chcete těch stran přečíst ještě jednou tolik. Rozhodně všem doporučuji si přečíst, je to vhled nejen do politiky, ale převážně do života a pocitů (afro)amerických občanů. Při čtení se mi vrátily myšlenky ke knize Černobílý svět od Kathryn Stockettové, kterou jsem přelouskala jedným dechem na gymplu a myslím, že to chce rereading.

work

Překvapení, příjemně vyčnívající mezi jinými politickými autobiografiemi. "Becoming", zcela nenápaditě do češtiny přeloženou jako "Můj příběh", jsem poslouchal v originále, načtenou samotnou Michelle, což dalo celému vyprávění dodatečný punc autenticity. Navíc má Michelle hlas, který se velmi dobře poslouchá, takže rozhodně doporučuji.
Co je na knížce zajímavé? Zejména styl vyprávění, který - ač se logicky točí okolo témat politické kampaně a prezidentování Baracka Obamy - dokáže vtáhnout i ty, které politika vůbec nezajímá. Vděčí za to ohromné civilnosti vypravěčky, která tu nevystupuje jako první dáma Spojených států, ale jako obyčejná dcera, manželka a zejména matka dvou dětí, které do života vstoupila nechtěně vysoká politika. A nevstoupila tam ze zištných a megalomanských důvodů, jako u současného amerického prezidenta, ale kvůli ideálům a touze něco změnit, a dát zemi lepší směr po rozpačitém bushovském období.
Je to celé dokonce tak dobře vyprávěné, že by kniha obstála i jako fikce, bez toho, abychom věděli, že jde o skutečný příběh. Takže bude nejspíš pravda, že ji Michelle nenapsala sama, ale měla utajeného pomocníka nebo pomocnici. Koneckonců proč ne, to nemění nic na tom, že jde o fascinující svědectví, se kterým navzdory počtu stránek strávíte velmi příjemné hodiny.

hellena1523

Jakkoliv byla kniha čtivá, což mě mile překvapilo, byla pro mě první polovina méně zajímavá, než ta část knihy, kde Michelle vypráví svůj příběh z manželova předvolebního období a následujícího života v Bílém domě. Mile mě překvapilo, jak otevřeně se v knize vymezila vůči osobnosti a kandidatuře Donalda Trumpa.
A protože mám čokoládovou kamarádku, snáze chápu i ten sebeobhajující postoj, který může být mnohým nesympatický nebo jim může připadat zbytečný.

Pavlína79

chytrá, silná žena, ale psáno, jak když se obhajuje, ale není před čím ....

Ancheset

Po přečtení její knihy obdivuji Michelle Obamovou ještě více. Opravdu inspirativní a silná žena. Navíc je kniha i čtivě napsaná.

LenkaKT

Skvěle napsaný životopis nesmírně silné a zajímavé ženy. Je plný naděje, optimismu, pevných morálních zásad a víry, že když se snažite a věříte si, dokážete bez ohledu na vnější překážky opravdu mnoho.

ivanaci

Krásné počteníčko

ladyka

Poslouchala jsem audioknihu, bylo to vcelku příjemné a zajímavé, a věřím, že pro mnohé i inspirující. Kniha se mě však hlouběji i přes závažná témata nedotkla..možná to bylo přednesem, resp. pojetím - celkově to na mě působilo formálně a takové "vzorové" - ostatně i Michelle sama zmiňovala, že musí mít vše pod kontrolou a naplánované. Chyběla mi tam trocha spontánnosti. Je však otázkou, zda to v její pozici vůbec šlo. Jinak klobouk dolů před její pílí a ctižádostí, obdivuhodné!