Můj příběh

Michelle Obamová se díky svému životu naplněnému smyslem a úspěchy stala jednou z nejikoničtějších a nejpodmanivějších žen naší éry. Jako první dáma Spojených států amerických a první Afroameričanka v této roli pomohla nastolit nejvlídnější a nejpřístupnější atmosféru v Bílém domě v historii a vybudovala si pozici silné zastánkyně práv žen ve Spojených státech i po celém světě. Radikálně změnila životní styl mnoha rodin, které díky ní vedou zdravější a aktivnější život, naučila nás několik tanečních kroků, zabodovala v Carpool Karaoke Jamese Cordena a v nemilosrdné záři reflektorů dokázala vychovat dvě normální a skromné dcery. Michelle Obamová ve svých pamětech, díle plném hlubokých úvah a úchvatného vypravěčství, zve čtenáře do svého světa a zaznamenává zážitky, které ji formovaly – od dětství v chicagské South Side, přes léta, kdy jako vedoucí pracovnice vyvažovala mateřské a pracovní povinnosti, až po dobu, kterou strávila na nejslavnější světové adrese. S neomylnou upřímností a jiskřivým vtipem popisuje svá vítězství i zklamání na veřejnosti i v soukromí a vypráví svůj příběh, tak jak ho žila – svými slovy a podle svého. Můj příběh je kniha nejen vřelá, moudrá a sdělná, je to také neobvykle důvěrné sdělení ženy, která oplývá silnou duší, inteligencí a přirozenou moudrostí, ženy, která se vždy vzpírala všem očekáváním a jejíž příběh nás inspiruje ke stejnému postoji. Michelle Obamová ke své knize říká: „Když jsem psala Můj příběh, byl to pro mě hluboký osobní zážitek. Úplně poprvé jsem měla prostor se otevřeně zamyslet nad svojí neočekávanou životní dráhou. V této knize hovořím o svých kořenech, o tom, jak malé děvče z chicagské South Side nalezlo ve svém hlase sílu a dokázalo tuto sílu předat jiným. Doufám, že moje osobní cesta bude čtenáře inspirovat k tomu, aby v sobě nalezli odvahu a stali se tím, kým touží být. Nemůžu se dočkat, až se s nimi o svůj příběh podělím.”...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388445/big_muj-pribeh-yZr-388445.jpg 4.4403
Literatura světová, Biografie a memoáry, Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Argo

Becoming, 2018

Kniha Můj příběh

Eveska

První 2/3 knížky mě bavily moc, byly velmi inspirativní a musím Michelle Obamovou opravdu obdivovat, za to, co dokázala, jak se postavila j výzvám, které ji život postavil do cesty. Vlastně mě velmi fascinovalo i manželství s Barackem, ještě předtím, než se stal prezident. Je neuvěřitelné, jak někteří lidé dokáží uvažovat, s nadhledem, přehledem a vizí. Poslední část mě už moc nezaujala, to ale nemění nic na tom, že je to zajímavá kniha.

Křovinka

Obdivuhodný příběh, ale ...
Do první poloviny knihy jsem byla nadšená, přišlo mi to hodně motivující a také obdivuhodné! Také se mi objasnili některé události ... pak jsem se ale začala více soustředit na sebechválu a soupisy 'co jsem dokázala'. Druhá polovina knihy by tak mohla mít podtitul 'Tohle všechno umím a zvládám, tak mě začněte volit :-)'. I přesto ale musím říct, že kniha byla zajímavá, že je paní Michelle cílevědomá a inspirativní osoba a že mi to stálo za to si to přečíst ...

kedlis

(+ SPOILER) Dozvěděla jsem se spoustu nových a zajímavých informací. Michelle jako černoška to měla v roli první dámy o dost těžší než její předchůdkyně, ale nenechala se tím položit a šla si za svým, což je opravdu úctyhodné. Zároveň i přes nechuť k politice využila obrovské příležitosti a zasadila se o důležité věci. Osobně mi nepřišlo že by v knize bylo až moc povídání o rasismu, naopak jsem to očekávala jelikož je to (bohužel) součástí našich životů, obzvlášť v USA která má tak velký problém s policejní brutalitou, ještě k tomu když je Michelle žena a na ženách se s urážkami nešetří. Dokázala v knize ukázat i "lidštější" stránku jako když vyprávěla o silném vztahu s její rodinou, o kouření marihuany nebo o tom, jak právnické zkoušky napoprvé neudělala.
Naprosto mimo realitu mi přišel příběh o tom, jak si zaletěli 2 letadly do New Yorku na večeři, přitom se Michelle přílišná pozornost přitahována přítomností tolika agentů, zastavení provozu apod. nelíbila, to by vyšlo líp zajít do nějaké restaurace ve městě. Taky jakákoliv zmínka o Obamovi byla jako vystřižena z příběhu o superhrdinovi, skoro jako by bylo kouření jeho jedinou vadou. Moje poslední výtka je ta, že navzdory zajímavému příběhu se kniha táhla, ale chápu že Michelle není spisovatelka.

evineckY

Silně pochybuji, že to psala paní Obama, protože toho vychvalování, litování bylo až,až. Připadá mi to jako velké politické a protirasistické antré.

muchomurka

Z této knížky mám rozporuplné pocity.
Na jednu stranu bývalou první dámu USA obdivuji za to, co dokázala, na druhou stranu to bylo takové protivné.
Obdivuji, jak se dokázala vypracovat vlastní pílí a svědomitostí na vysoké pozice. Obdivuji, že to zvládla v době, kdy to měla neskutečně těžké a téměř vše hrálo proti ní. Když jsem to četla, úplně na mě z knížky sálalo to nadšení a touha touha zvednout se ze židle a něco dokázat. Mám spoustu věcí podobně jako Michelle Obamová - také jsem detailistka, perfecionistka, ráda odškrtávám ze seznamu úkolů.
Co bylo protivné, tak neustálé omílání, jak to bylo těžké a jak chtěla dokázat spoustu věcí, ale mluvila o nich tak neurčitě, že jsem si pod tím nic nedokázala představit. Protivné bylo to neustálé ujišťování o vlastní ceně, o tom, že být černoch je stejné jako běloch ad. Chápu, že ji poznamenala doba, ve které vyrůstala, ale když se prezentovala jako dospělá, srovnaná a ambiciózní žena, tak tohoto tam mohlo být méně.
Co mi dělalo problém s ní soucítit, tak bylo to, že chtěla být zároveň matkou a pracující ženou. Ono to moc nejde dohromady a na to, jak říkala, že dcery jsou nadevše, na prvním místě, tak mi to moc nepřišlo. Vždyť velkou část dětství strávily s chůvou. Michelle byla rozlítaná a nic nestíhala pořádně. V tomto bych se zachovala jinak a vím, co je to nechat si ujít místo ideální pro mě, protože mám dítě. Nelituji.
Jinak toho dokázala opravdu dost a jsem ráda, že se snažila ukázat, že i oni jsou obyčejní lidé (i když občas to trošku zazdila - třeba večeře do NY). Také její iniciativy byly dobře zaměřené, ale přišlo mi, že je jen usměvavou tváří, že všechno za ni dělali její asistenti a tým.
A co se týče struktury textu, tak mi dost často přišlo, že začala myšlenku, přešla k jiné a další a k té původní, která byla bez pointy, tak už se nevrátila. Jak kdyby zrovna hodila na papír, co jí na mysl přišlo bez nějaké konceptu celé knížky. Bylo to občas náročné číst.
A co hodnotím kladně je, že jsem se dozvěděla spoustu zajímavých drobností o tom, jak se žije v Bílém domě (třeba co si hradí sami, jsem myslela, že jim je všechno placeno) a že v knize byla očividná láska k jejímu manželovi po celou tu dobu. I když měli problémy, měli se rádi. To je pro mě důležité poselství.
Asi bych mohla pokračovat psaním komentáře dále, ale radši to ukončím. Knížka se mi líbila, má své klady i zápory a já jsem ráda, že jsem si ji přečetla, docela mě motivovala.

keselylenka

Četlo se to skvěle, na to, že šlo o životopis, děj svižně ubíhal a nebyly v něm hluchá místa. Michelle je rozhodně inspirativní žena. Co mi vadilo je, to že se mi vlastně snažila říct, že lidé jiné barvy pleti jsou diskriminovaní. Ale sama Michelle je vlastně důkazem, že to tak není. Stačí chtít, makat na sobě, dřít a dokážete cokoli, i když budete třeba zelení.

adulik23

Táto kniha je prvým životopisom, ktorý som prečítala. Politika nie je moja šálka kávy, inak som sa celkom bavila pri čítaní a sem tam mi aj slzička vybehla... Ale jedno viem isto prvou dámou by som byť nechcela :))))

Aaloha

Příběh Michelle je určitě zajímavý. Líbilo se mi, že zůstávala stále tou obyčejnou ženou a hlavně se snažila, aby jejich dcery měly normální dětství, i když při těch všech ochrankách to nebylo jednoduché. Kniha se mi nečetla moc dobře, byla dost zdlouhavá, prokládala jsem četbou jiné knihy.