Můj příběh

Můj příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388445/bmid_muj-pribeh-yZr-388445.jpg 4 560 148

Michelle Obamová se díky svému životu naplněnému smyslem a úspěchy stala jednou z nejikoničtějších a nejpodmanivějších žen naší éry. Jako první dáma Spojených států amerických a první Afroameričanka v této roli pomohla nastolit nejvlídnější a nejpřístupnější atmosféru v Bílém domě v historii a vybudovala si pozici silné zastánkyně práv žen ve Spojených státech i po celém světě. Radikálně změnila životní styl mnoha rodin, které díky ní vedou zdravější a aktivnější život, naučila nás několik tanečních kroků, zabodovala v Carpool Karaoke Jamese Cordena a v nemilosrdné záři reflektorů dokázala vychovat dvě normální a skromné dcery. Michelle Obamová ve svých pamětech, díle plném hlubokých úvah a úchvatného vypravěčství, zve čtenáře do svého světa a zaznamenává zážitky, které ji formovaly – od dětství v chicagské South Side, přes léta, kdy jako vedoucí pracovnice vyvažovala mateřské a pracovní povinnosti, až po dobu, kterou strávila na nejslavnější světové adrese. S neomylnou upřímností a jiskřivým vtipem popisuje svá vítězství i zklamání na veřejnosti i v soukromí a vypráví svůj příběh, tak jak ho žila – svými slovy a podle svého. Můj příběh je kniha nejen vřelá, moudrá a sdělná, je to také neobvykle důvěrné sdělení ženy, která oplývá silnou duší, inteligencí a přirozenou moudrostí, ženy, která se vždy vzpírala všem očekáváním a jejíž příběh nás inspiruje ke stejnému postoji. Michelle Obamová ke své knize říká: „Když jsem psala Můj příběh, byl to pro mě hluboký osobní zážitek. Úplně poprvé jsem měla prostor se otevřeně zamyslet nad svojí neočekávanou životní dráhou. V této knize hovořím o svých kořenech, o tom, jak malé děvče z chicagské South Side nalezlo ve svém hlase sílu a dokázalo tuto sílu předat jiným. Doufám, že moje osobní cesta bude čtenáře inspirovat k tomu, aby v sobě nalezli odvahu a stali se tím, kým touží být. Nemůžu se dočkat, až se s nimi o svůj příběh podělím.”... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Argo

Becoming , 2018

LenkaKa
15.01.2021 5 z 5

Tahle kniha mě pohltila. Některé americké souvislosti asi nedokážu posoudit, ale když žena sedí za jednacím stolem mezi samými muži, to znám důvěrně :).
Je to strašně zajímavé čtení vřele doporučuji.

andrejs
07.01.2021 5 z 5

Tahle kniha mě strašně překvapila. Přestože jsem nikdy nečetla memoáry a vzpomínkové knihy či životopisy, tohle mě hodně bavilo.

Maevie
30.12.2020 5 z 5

Říká se, že za každým úspěšným mužem stojí silná žena. Michelle Obama taková rozhodně je. Silnou ji udělala chudinská čtvrť, barevná kůže i prostá skutečnost, že je žena, a to dávno předtím než poznala svého budoucího manžela. Její postoje a názory se formovaly v rodině, která měla k bohatství daleko a bydlela ve čtvrti postupně se měnící na ghetto, na školách, kde musela dokazovat, že jako černá dívka dosáhne stejných výsledků jako její bílí spolužáci, v právní firmě i začínající neziskovce. Ve svém životě si zvolila vzdělání jako cestu za lepší budoucností a na vlastní kůži poznala, jak těžké je mnohdy překonat předsudky ostatních. Kdo si přečte její příběh, pochopí, proč se jako první dáma věnovala především vzdělávání a ženským právům.

Svou neočekávanou životní dráhu popisuje Michelle s citem a neobyčejnou důvěrností. Nevyhýbá se zklamáním, problémům ani deziluzím, které zažívala, a pouští čtenáře hluboko do svého osobního života.

tlllk
27.12.2020 3 z 5

Skôr ako o životopis išlo o politický manifest, s dôrazom na motivovanie afro-americkej mládeži k vyššej angažovanosti sa. Ženský pohľad na dianie vo vrcholovej politike mal svoje čaro, keby sa furt netočil okolo čierno-bieleho komplexu. Celkovo išlo o veľmi korektný boj proti stereotypom, kniha i napriek očividnej snahe o osobnú spoveď na mňa pôsobila sterilne, asi ako článok v dámskom magazíne. Asi nie som cieľovka.

lernami
12.12.2020 5 z 5

Kniha byla velmi čtivá a obohacující. Michelle Obamová mi byla po celou dobu sympatická a působila na mě lidsky, inteligentně a přirozeně. Zároveň mi kniha přiblížila život v Bílém domě a politickou situaci v USA, i přesto, že se politikou kniha zabývala jen zběžně. Určitě doporučuju!

majanka
05.12.2020 4 z 5

Na knihu som sa tešila. A nesklamala. Výborne napísaná autobiografia. Zdôrazňuje, že to, že je černoška veľmi ovplyvnilo jej život.
Zaujímavé sú momenty z jej rodinného života, ale aj pracovného a hlavne ako prvej dámy USA.
Nikdy ma nejako nezaujímala politika a už vôbec nie politika USA, ale po prečítaní tejto knihy som si urobila o tom určitý obraz. Ale to, prečo po Obamovi vyhral voľby ten, kto vyhral, to som ani doteraz nepochopila...

Lofda
02.12.2020 4 z 5

Další z řady audio knih "na procházky". Je to jen můj pocit nebo je to zkrácená verze? Někdy mi připadalo, jak kdyby mezi kapitolami někdo přeskočil? Každopádně velmi zajímavé vyprávění, a i když vám dojde, jak úplně jiný život ta žena vede (hodně se klade důraz na to, že je černoška a hodně to její život chtě nechtě ovlivnilo - Jsem dost dobrá?) a jak jiná než já je třeba svou cílevědomostí a vírou v lepší svět a lepší Ameriku, byly pak chvíle, kdy mi byla hrozně blízká. Byly to ty okamžiky, kdy hovoří o své rodině, o svých dcerách a o svém tatínkovi. Tehdy vám dojde, že i když žije úplně jiný život, některé věci vidíte úplně stejně.

Linda007
26.11.2020 5 z 5

Uf. Konečně dotčeno. Bylo to čtivé a já se vždy těšila, až si zalezu do postele a budu si číst.

gladya
24.11.2020 5 z 5

Tahle knížka je bez debaty zajímavá. Každému je jasné, že memoáry jsou vždycky subjektivní pohled. A pokud jde o člověka „namočeného do politiky“ tím spíš. Zvlášť když paní Obamová zmiňuje úřadujícího prezidenta i jeho protikandidáta, dnes snad už zvoleného prezidenta. A možná v politice sama ještě promluví. Ostatně, být. první prezidentka a k tomu černé pleti, to je výzva hodna tak silné osobnosti. Tu subjektivnosti s dobře uvědomuji i s tím, že co se politických postojů týče, jsem jednoznačně naladěna podobně jako Obamovi.

Jeden komentující říká, že je to americké, A je to dokonale vystihující charakteristika. Tak knížka o USA hodně říká, to dobré i to špatné, ve všech oblastech. Tak jen k politice. I když má člověk představu o americkém volebním systému, docvaklo mi, jak zásadní je, že tam musí každý senátor nebo kongresman projít primárkami. Tam nestačí být loajální k vedení nějaké strany nebo ještě hůř nějakému vůdci. A na druhou stranu je to někdy skoro jako nějaká superstar, kdy forma může zastínit obsah. Tak mě napadlo, kolik našich zákonodárců by v takových primárkách obstálo? A pak je na jednu stranu skoro neuvěřitelné (pro mě), ale přitom zcela pochopitelné (když se zamyslím nad situací v USA a nejen tam), proč Trump porazil H. Clintonovou. Mimochodem to, jak se z rivalů bojujících v primárkách o demokratickou nominaci, stali blízcí spolupracovníci, mi přišlo až neuvěřitelné, ale Hilary tou ministryní byla. Podobně zajímavé bylo přátelské přebírání Bílého domu od Bushových.

A že autorka stále zdůrazňuje, že je černoška a žena a z jakého prostředí pochází? Ono to má pro její osobnost zásadní význam. Pro děti a zvlášť dívky z jejího prostředí je studium na univerzitě Břečťanové ligy těžko dostupné. A M. Obamová se s rasismem setkala.

Nedělám si o politice a politicích iluze, ale chci věřit, že Obama opravdu chtěl změnu. Co a proč se povedlo či nepovedlo, to je na dlouho debatu. Ale black lives matter ukazuje, že prezident tmavé pleti nestačí. Rasismus je pořád a je to zlo. Vím, i rasismus obrácený, černochů vůči bělochům, existuje. Dokud se bude barva pleti řešit, je to špatně. Tak malý a asi naivní povzdech na závěr. Všichni lidé bratry jsou.

Niu
21.11.2020 5 z 5

Jedna z mála biografií, které jsem doposud přečetla. Musím říct, že jsem nadšená. I když byly některé kapitoly na mne příliš dlouhé a jisté úseky života se mi trošku táhly, v závěru knihy jsem si říkala, že ne, že nemůže být konec. Velmi čtivě napsané i pro někoho, kdo politiku nijak zvlášť neprožívá. Díky Michelle Obamové jsem nahlídla pod pokličku, do problémů, o který se moc nemluví. Ne vždy to byly krásné situace plné oslav a prskavek. I nějaká ta slza mi ukápla. Vtáhlo mě to do jejich života, jako bych toho byla součástí. Takže napsáno skvěle. Po přečtení jsem neměla slov.

Adusa68
20.11.2020 5 z 5

Michelle jsem měla vždycky ráda a po přečtení její autobiografie mé sympatie k ní ještě o něco více vzrostly. O její cestě do Bílého domu jsem nevěděla nic, a proto obdivuji, že se dokázala vypracovat na úspěšnou právničku, které posléze vštěpovala mladým lidem, že díky vzdělání mohou také něco dokázat, a to je přesně ONO! Jakoby mi mluvila z duše. Krásně a citlivě vyprávěla svůj vztah s rodiči, bratrem, Barackem a dětmi. Pro mě je to ikona, ale ne tím, jak se obléká nebo vypadá, ale tím, jaký je člověk!

Pistácie
16.11.2020 4 z 5

Myslím, že příběh by se dal scuknout do kratší verze. Ale i tak to byla čtivě napsaná biografie jedné dnes již vyčnívající afroamerické rodiny. Líbilo se mi nahlédnout pod pokličku toho, jak to chodí v Bílém domě. Lépe jsem si představila nejen to, jak to tam fyzicky vypadá, ale i to, jak je taková rodina střežena, a jak jsou vlastně v kleci. Neměli to samozřejmě nikdy lehké ani z pohledu rasového. Vyšplhali se ale z chudé rodiny tam, kam to nakonec dotáhli. Je zajímavé vidět i za oponu toho všeho, co skrývá vlastně nejen prezidentování, ale i kandidatura. Myslím, že nejtěžší to mají děti, které jsou do něčeho vtažené, aniž by se jich kdokoliv předem ptal. I tady je důkaz, že to jejich dcery měly naprosto stejně. Nikdy se jich neptal, jestli chtějí být medializované, prostě do toho musely vplout. Nikdy jsem výrazně nesledovala Obamovu prezidentskou cestu, ale tahle kniha je zajímavým vhledem z jedné strany, z té, která mu byla nejbližší.

Misoso
13.11.2020 5 z 5

Pekná knižka, no ja som čakal niečo iné, ale páčilo sa mi to.
Prajem pekný zvyšok dňa. :D

Veňa2
12.11.2020 5 z 5

Skvěle napsaná autobiografie. O Michelle jsem toho moc nevěděla před přečtením její knihy, ale jsem ráda, že jsem jí dala šanci. Úžasný příběh o inteligentní ženě a jejím vztahu s manželem. Opravdu klobouk dolů, že při něm stála celou dobu a role první dámy se chopila po svém. Oceňuji upřímnost, ne vždy je vše zalité sluncem. Doporučuji všem.

Annkag
30.10.2020 5 z 5

Velmi ráda jsem si početla a zjistila že Michelle vůbec nevyrastala v privilegované rodině ako si mnohý z nás mysleli.
Čtení které bylo psané srdcem a rozumem ženy která až moc pociťovala rozdieli v barvě pleti ale nebrala si to až tak osobně
...naučila se bojovat a snažiť sa být tou nejlepší....a když né nejlepší tak aspoň jednou z nejlepších.

LiLinka
24.10.2020 5 z 5

Dočteno. Díky čtenářské výzvě na Instagramu od @bookscalling jsem se konečně odhodlala ji vytáhnout z knihovny a ponořit se do příběhu Obamových. I když je to pořádná bichle, čte se úplně sama a vy chcete těch stran přečíst ještě jednou tolik. Rozhodně všem doporučuji si přečíst, je to vhled nejen do politiky, ale převážně do života a pocitů (afro)amerických občanů. Při čtení se mi vrátily myšlenky ke knize Černobílý svět od Kathryn Stockettové, kterou jsem přelouskala jedným dechem na gymplu a myslím, že to chce rereading.

work
08.10.2020 5 z 5

Překvapení, příjemně vyčnívající mezi jinými politickými autobiografiemi. "Becoming", zcela nenápaditě do češtiny přeloženou jako "Můj příběh", jsem poslouchal v originále, načtenou samotnou Michelle, což dalo celému vyprávění dodatečný punc autenticity. Navíc má Michelle hlas, který se velmi dobře poslouchá, takže rozhodně doporučuji.
Co je na knížce zajímavé? Zejména styl vyprávění, který - ač se logicky točí okolo témat politické kampaně a prezidentování Baracka Obamy - dokáže vtáhnout i ty, které politika vůbec nezajímá. Vděčí za to ohromné civilnosti vypravěčky, která tu nevystupuje jako první dáma Spojených států, ale jako obyčejná dcera, manželka a zejména matka dvou dětí, které do života vstoupila nechtěně vysoká politika. A nevstoupila tam ze zištných a megalomanských důvodů, jako u současného amerického prezidenta, ale kvůli ideálům a touze něco změnit, a dát zemi lepší směr po rozpačitém bushovském období.
Je to celé dokonce tak dobře vyprávěné, že by kniha obstála i jako fikce, bez toho, abychom věděli, že jde o skutečný příběh. Takže bude nejspíš pravda, že ji Michelle nenapsala sama, ale měla utajeného pomocníka nebo pomocnici. Koneckonců proč ne, to nemění nic na tom, že jde o fascinující svědectví, se kterým navzdory počtu stránek strávíte velmi příjemné hodiny.

hellena1523
07.10.2020 4 z 5

Jakkoliv byla kniha čtivá, což mě mile překvapilo, byla pro mě první polovina méně zajímavá, než ta část knihy, kde Michelle vypráví svůj příběh z manželova předvolebního období a následujícího života v Bílém domě. Mile mě překvapilo, jak otevřeně se v knize vymezila vůči osobnosti a kandidatuře Donalda Trumpa.
A protože mám čokoládovou kamarádku, snáze chápu i ten sebeobhajující postoj, který může být mnohým nesympatický nebo jim může připadat zbytečný.

Pavlína79
28.09.2020 3 z 5

chytrá, silná žena, ale psáno, jak když se obhajuje, ale není před čím ....

Ancheset
26.09.2020 4 z 5

Po přečtení její knihy obdivuji Michelle Obamovou ještě více. Opravdu inspirativní a silná žena. Navíc je kniha i čtivě napsaná.

rozhlasové zpracování autobiografie

Michelle Obama