Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh

Biografie jedno z nejúspěšnějších, nejoblíbenějších a nejlépe placených akčních hrdinů všech dob je upřímnou zpovědí muže, který si dokázal svým odhodláním a houževnatostí vydobýt to, o čem většina lidí pouze sní – slávu, postavení, moc. Životní příběh chudého chlapce z malého městečka v Rakousku je plný zvratů a přivádí čtenáře do světa profesionální kulturistiky, filmu i politiky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176917/big_total-recall-muj-neuveritelny-zivot-qrp-176917.jpg 4.5399
Literatura světová, Literatura faktu, Biografie a memoáry

Vydáno: , XYZ (ČR)

Total Recall: My Unbelievably True Life Story, 2012

Kniha Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh

Corso

Nech je dane do zapisu ze som sa snazil. :)
Najprv som cital pozorne, potom ako vyrastal a dostal sa k cviceniu, kulturistike, Amerike, trosku som preskakoval. Potom uz preskakoval viac, absolutne ma svet posilovania a kulturistickych sutazi nebere. Popozeral fotky ktore su fajn. Pozornejsie cital az ked sa dostal k filmu, kedze Arnie je pre mna symbol VHSiek, akcnakov, a nedam na neho dopustit ako aj ja Sly-a. A nakoniec pofilmovu, politicku a neviem aku cast jeho zivota som uz vypustil a necital. :) Holt, nemam taku cielavedomost aku ma Arnie.

Jenny055

Kvôli audioknižnej výzve som siahla po tomto životopise Arnolda Schwarzeneggera napriek tomu, že nie som fanúšikom kulturistiky, jeho akčné filmy sa mi až tak veľmi nepáčia a jeho politickú kariéru som ledva zachytila. Kniha bola pre mňa naozaj výzvou, či ju vôbec dokážem dopočúvať. Ale aj napriek jej dĺžke (interpret Ľuboš Ondráček bol vynikajúci) som to dokázala. Arnold na mňa pôsobil počas celej knihy trochu namyslene, vystatovačne, často používa ja, ja ja... a má viac vízií ako baba Vanga. Ale na druhej strane som obdivovala jeho neskutočnú pevnú vôľu, tvrdú prácu, ktorou dosiahol všetky svoje úspechy a verím, že si to všetko zaslúžil. A priznám sa, že ma táto kniha motivovala k zvýšeniu moje životnej aktivity. Pri počúvaní jeho príbehu som sa totiž cítila ako lemra lemravá. :-)

Ninjer
21.07.2022

Arnold je pro několik generací legendou. V 80. a 90. letech frčeli ve filmu obří drsní svalovci v hlavních rolí, ale Arnold Schwarzenegger vždy něčím vynikal. Třeba tím, že se snažil nejen hláškovat, ale točit i regulérní komedie. Také je zajímavý (a někdy vtipný) svým rakouským přízvukem, který jsem bohužel docenil až později, až když jsem objevil kouzlo filmů bez českého dabingu.

V této obsáhlé autobiografii Arnold shrnuje svůj dosavadní život. Ve svých 60 letech toho dokázal mimořádně mnoho. Kniha má vlastně tři hlavní témata - kulturistiku, herectví a politiku. V tomto pořadí se Schwarzenegger na tyto oblasti zaměřoval a ve všech dosáhl vrcholu. Stal se několikrát vítězem důležitých kulturistických soutěží (např. Mr. Olympia), ve své době byl jedním z nejlépe placených herců a objevoval se v kvalitních filmových trhácích (Conan, Terminátor, Predátor...) a nakonec se stal guvernérem důležitého amerického státu Kalifornie.

Každá z těchto částí je něčím zajímavá. Vidíme rozmach kulturistiky během Arnoldova mládí a jeho velkou píli. Herecká část zase potěší filmové fanoušky, protože nám Arnold ukáže spoustu zajímavostí se zákulisí a poví nějaké ty "historky z natáčení". Politická část už může být trochu náročnější, ale také je to místy fascinující čtení. Mě jakožto filmového fanouška nejvíc bavila ta filmová část, ale velmi dobře jsem se bavil u celé knihy.

Všechna témata a celý Arnoldův život spojuje to, že byl velice cílevědomý a motivovaný. Zdá se, že to, co dnes lidi čtou v knihách a koukají na videa o motivaci, sebezdokonalování a efektivní práci měl už Arnold před desítkami let v malíku. Měl vizi, stanovoval si velké i menší cíle (které si i pečlivě zapisoval) a na všem soustavně pracoval - i když někdy na úkor osobního života. To, jak popisuje svůj klidný přístup k řešení překážek, je často inspirující. V jeho případě často využíval své charisma, efektivní komunikaci a nebál se přiznat chybu. Hodně ho taky fascinoval marketing. Trval na tom, že je velmi důležitý jak u kulturistiky tak u filmů a především propagace ho dost bavila. Údajně i díky tomu mnoha filmům pomohl v jejich úspěchu.

Ač původem z Rakouska, Arnold má opravdu velice americké sebevědomí, což se do knihy jasně promítá. Občas řekne o něčem, co udělal, že to bylo "dokonalé", že "celý sál byl nadšený" a že po těžké práci prostě dosáhl toho, co chtěl, na sto procent. Samozřejmě takhle nemluví o všem, ale ať už jde o profesní nebo osobní život, vždycky Arnold přijde s něčím, co udělal prostě perfektně a umí se za to náležitě pochválit. A třeba jo, třeba to bylo dokonalý, ale moje české sebevědomí by mi nikdy nedovolilo něco takového říct nebo napsat. Vždycky bych měl pochybnosti, jestli opravdu "všichni" byli spokojení, jestli opravdu v nějakým detailu nešlo něco udělat ještě líp. No nic, Schwarzenegger ze mě očividně nebude.

Arnold byl ale taky pěkný kulišák. V realitě to pravděpodobně není zachmuřený akční drsňák, ale spíš vysmátý přátelský chlapík. To ale neznamená, že neumí být... tak trochu svině. Sám to v knize přiznává (samozřejmě ne s pomocí tohoto výrazu). Asi záleží, jak má kdo nastavenou morální laťku, ale jsou tu věci jako: psychologické hrátky u kulturistické soutěže (pro vítězství klidně oponenta zesměšním), nevěra s hlavní hrdinkou béčkového filmu Red Sonja, kterou vypráví jako veselou historku, ač na něho doma čekala přítelkyně (z pozdější nevěry, z níž má i nemanželského syna, se už ale Arnold kaje) či lhaní svým klientům u své opravářské firmičky (předpřipravená scénka s kolegou, aby z klienta vytřískali víc peněz). To všechno nejsou zase takové zločiny proti lidskosti a nikdo není dokonalý, ale přeci jen budou na světě lidi, kteří jsou větší dobráci než Arnold.

Každopádně aby tahle recenze nebyla delší než tenhle 600stránkový kolos... Total Recall: Můj neuvěřitelný životní úspěch je velice čtivá kniha. Je dlouhá, ale přesto stručně shrnuje zajímavý život velice úspěšného chlápka z Rakouska, který dobyl Ameriku. Arnold Schwarzenegger není dokonalý, ale inspiruje svou pracovitostí, cílevědomostí a také třeba až překvapivým citem pro obchodní stránku věci. Je otázkou, jestli Arnold ze svého barvitého života něco důležitého nevynechal, ale to bychom se mohli ptát asi u všech autobiografií. Místy mi ale připadal spíš nečekaně otevřený.

Osm amerických svalovců/herců/politiků z deseti

Beabooks
21.02.2022

Kniha je fascinující nejen tím, že se dozvíte různé zákulisní informace o filmech, které natočil, nebo o americké politice. Největší přínos ale vidím v tom, jak jednoduše je schopen ukázat, jaké vlastnosti a schopnosti musel pilovat, aby těchto úspěchů dosáhl. Jeho životopis se tak stává unikátní příručkou osobního rozvoje pro každého čtenáře. Ať už vám je jako herec sympatický nebo ne, neměli byste si tuto knihu nechat ujít. Protože vám má rozhodně co nabídnout.

arcs
20.02.2022

Nejlepší životopis na světě. Poslouchal jako audioknihu a byl jsem překvapenej. Nejvíc asi tím, jak to bylo upřímný.

radimch
03.01.2022

Sebevědomý, cílevědomý, inspirující ale i chybující a přesto v mnoha směrech obdivuhodný... jeden z příkladů plně prožitého života

alekis
24.06.2022

Děsně dlouhé, a to mám ráda rozsáhlé knihy... Psané dosti suchopárně, prostě, životopis... Nepočítala jsem, jen tipuju, že je tu jmenováno možná dva tisíce, či více lidí, z nichž většina je pro mě neznámá... Když se podívám na Arnolda v dnešní podobě, je to starý muž, který ani v mladosti nebyl velký krasavec a teď je z něj... no, prostě dědek... A tak můžu pokračovat... a hodnotit ho, a komentovat a konstatovat a mudrovat... a dělat se chytrou madam ze zaprděného koutku světa...
Takže skončím takto: přemýšlela jsem, zda mu mám věřit všechno, co o sobě říká, a usoudila jsem, že ano. Všechno je najisto pravda, i když z jeho pohledu. Kdyby si přidával, kdyby se vychvaloval, vynášel se do nebes, to by prostě nešlo, protože ho zná nesmírná spousta lidí a ti o něm vědí své.
Což pro mě znamená jediné: Arnold Schwarzenegger, od doby, co začal usilovat o splnění svých přání a cílů v malé rakouské dědince, až do nynější doby (byť kniha končí rokem 2011), není jenom skvělý herec, nejspíš i dobrý politik, syn, otec, (bývalý) manžel, kamarád... Je to prostě vynikající člověk!
Arnolde, Conane, Terminátore, guvernére! Chlape! Netušila jsem jaký jsi frajer, jaký jsi poklad!
:-)

pepap
03.02.2022

Mám rád autobiografie. Rád poslouchám, když lidé mluví sami o sobě, obzvláště lidé, kteří za sebou mají nepopiratelné úspěchy.
Arnold Schwarzenegger je ikona, ikona kulturistiky, akčního herce a úspěchu. Kniha na mě působila jako upřímná výpověď o životě.
Samozřejmě je otázkou, nakolik je kniha vlastním dílem autora a nakolik mu pomohla korektura profesionálních editorů, kteří bezpochyby zasahovali.
Krom Arnoldových kostlivců ve skříni a pikantních historek z jeho soukromí je opravdu překvapující fakt, že k úspěchu a kariéře zahrnující mimo jiné křeslo guvernéra Kalifornie byla primární hnací silou cílevědomost, loajalita a známosti..
Arnold Schwarzenegger na sobě velmi tvrdě pracoval, přesto politická funkce v jeho případě přijde neuvěřitelná. Nicméně je to tak, dosáhl jí.
Bez ironie musím přiznat, že se mi biografie líbila. Vždy znovu jsem žasl i trnul, když Arnold dělal ve společnosti vtip :-)