Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Biografie jedno z nejúspěšnějších, nejoblíbenějších a nejlépe placených akčních hrdinů všech dob je upřímnou zpovědí muže, který si dokázal svým odhodláním a houževnatostí vydobýt to, o čem většina lidí pouze sní – slávu, postavení, moc. Životní příběh chudého chlapce z malého městečka v Rakousku je plný zvratů a přivádí čtenáře do světa profesionální kulturistiky, filmu i politiky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176917/total-recall-muj-neuveritelny-zivot-qrp-176917.jpg 4.4316
Literatura světová, Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno, XYZ (ČR)

Total Recall: My Unbelievably True Life Story, 2012

Kniha Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh

Atanone

Jelikož se mi Arnold Schwarzenegger začal jako herec „líbit“ teprve až s úbytkem svalové hmoty a hlubšími vráskami v obličeji, šla jsem do čtení s řádným despektem a předsudky. Upřímně řečeno hlavně kvůli tomu, že jsem chtěla vědět, co se tak asi může dít v hlavě člověka, posedlého svým tělem. Opět se ukázalo, že předsudky a podceňování jsou známkou hlouposti – tentokrát té mojí.
Pro mě je tato kniha překvapením roku, protože jsem od ní nečekala nic a byla jsem připravená na to, že ji stejně po pár stránkách asi odložím. Naopak jsem se jí prokousávala dost dlouho, protože každá stránka stála za to. Kniha je doslova nabušená informacemi z Arnoldova osobního života, z počátků snahy dostat kulturistiku mezi uznávané sporty, je plná „drbečků“ o známých osobnostech, informací z politiky a já osobně děkuji obzvlášť za poslední kapitoly, které jsou jakýmsi shrnutím jeho názorů a motivační tečkou.
O jeho cílevědomosti a vůli jsem nikdy nepochybovala, jeho příběh je jasná ukázka toho, čemu se tam za vodou v rákosí říká „americký sen“. Ale v tom, jak o tom mluví, je zároveň veliká pokora a sebereflexe. Uvědomit si svůj problém a navíc ho přiznat, omluvit se za něj a jít dál, to je vlastnost velikých lidí. Navíc je zábavný a vtipný. Nás doma mimo jiné pobavila pasáž, kde taťka milionář učí své děti „rakouským způsobům“. Například jak učil syna zhasínat světlo a šetřit elektřinou, jsem obratem radila kamarádce, která doma řeší podobný problém.

Sheldon

Zřejmě nejlepší herecké paměti vůbec, a to jsem jich četl opravdu spousty. Vyprávění plné emocí, humoru i popisu ,,fištrónu" rakouského vesničana z chudých poměrů, který má dnes odhadovaný majetek 400 milionů dolarů. Název odkrývá vše. Klobouk dolů před guvernátorem.

toni-az

Já tedy čtu většinou pouze beletrii, ale na doporučení kamaráda jsem si pořídil tento audiobook a nelitoval jsem. Arnolda mám rád už odmalička, takže to bylo zajímavé a poučné čtení. Trochu nudný byl jen úplný začátek z dětství a pak už to frčelo. Ten člověk je prostě robot, co si usmyslí, to prostě dosáhne, a to i přes "mrtvoly". Na jednu stranu obdivuhodné, na druhou mi to moc nesedí.

Každopádně kniha je velmi čtivá, vtipná a má spád. Díky tomu, jak se mění životní etapy, se nikde nezasekne. A navíc mě donutila podívat se znovu na některé filmy, o kterých se tam píše, člověk je pak vidí novýma očima a leckdy si při sledování vzpomene na nějakou veselou historku z natáčení. Doporučuji (nejen) všem přznivcům kulturistiky, akčních filmů či politiky.

baterka.gs

Fascinující a motivující příběh člověka, který šel za svým snem. Moc příjemné povídání a spousta podnětů k zamyšlení.. (čteno v originále)

Rawen616

Arnold je skutečně inspirativní člověk. Můžeme o tom vést spory ale to je asi tak všechno co s tím můžeme dělat. Faktem zůstává, že vše, co si v životě vytyčil, toho dosáhl. Je to samozřejmě také egoista, což je z knihy znát, ale upřímně - bez trochy toho egoismu se těžko prosazuje a vzhledem k tomu co všechno dokázal, má na to nárok. A nesmíme zapomenout, že měl také kapku štěstí. Kniha jako taková je klasický životopis, který můžeme rozdělit na tři části. Za prvé: vyrůstání v Rakousku a cestu za kulturistickým snem. Za druhé: život v Americe a hereckou kariéru a za třetí, kariéru politickou. První část je skvělá. Arnold popisuje nelehké dětství v chudých poměrech, vojnu a první pokusy se cvičením. Postupně se mu daří vypracovat se mezi kulturistickou špičku v Evropě což mu otevře dveře do vysněné Ameriky a můžeme sledovat jeho cestu za titulem Mr. Olympia. To vše je doprovázeno řadou vtipných historek, ze kterých pochopíte, že Arnold není jen nějaký svalovec ale zatraceně chytrý týpek, který navíc neměl problém čas od času něco trochu "očurat" aby mu to hrálo do karet. Druhá část kdy se díky své postavě dostane k filmu je také super a zejména historky z natáčení Barbara Conana, Terminátora a Predátora jsou moc fajn. Co knize značně ubírá je poslední dosti rozsáhlá část s jeho politickou kariérou. Jistě, je to velmi důležitá část jeho života, pro čtenáře a hlavně neamerického čtenáře je to bohužel extrémně nezáživné. Když pominu tuto poslední část, je kniha fajn inspirativní záležitostí ukazující, že s patřičnou disciplínou a odhodláním(a štěstím kterému ale stejně musíte vyjít naproti) se dá docílit čehokoliv chcete. A navíc, ani Arnold nebyl bezchybný:-)

Widow Embalmer

Je to tak trochu nabubřelá sebechvála, ale sakra kdo jinej by si to už moh dovolit, když ne Arnie. Já toho člověka hluboce obdivuju. Být v něčem opravdu dobrej, byť jen v jedný věci, je těžký jak sloní kakanec. A on nejenže byl vrcholovej sportovec, on se ještě stal jedním z nejúspěšnějších herců Holyvůdu a ještě jako původem Rakušan guvernérem Kalifornie. To je motivační jako prase. Prostě mu hrozně fandim a taky i závidim. Kniha jako taková žádnej zázrak teda neni, ale o to tu prostě nejde. Jde o to, přestat se vymlouvat a flákat a začít na sobě makat. A pořád. A nepřestat. Když jdou jiný do kina, jít do posilky. Když jdou jiný na večeři, učit se cizí jazyk nebo třeba na něco hrát. Když jdou jiný do práce, Ty musíš bejt jejich šéf. Moc bych tohle chtěl umět s tak neochvějnou sebekázní jako Arnie. Ale asi nikdy neobjevím to tajemství oceli. No nic, du si pustit Conana a dát si k tomu pizzu. Ach jo.

Burák

Vyrůstala jsem v 90. letech, takže fenoménu Arnolda Schwarzeneggera se nešlo vyhnout ani když člověk akční filmy úplně ignoroval stejně jako jsem to dělala já. O jeho úspěších v kulturistice jsem věděla díky mužské části mé rodiny snad odjakživa a o jeho politické kariéře na přelomu milénia informovala i česká média celkem pravidelně.

Chci tím říct, že i když jsem měla pocit, že Arnolda znám, respektive vím o kom je řeč, tahle jeho kniha mě vyvedla z omylu. Rozhodně nejsem jeho fanynkou, ale tohle mě bavilo a podtitul "Neuvěřitelný příběh" sedí naprosto přesně.

Prakticky v každé kapitole jsem narazila na něco, co mě nutilo si dohledávat více informací a dozvěděla jsem se spoustu nového o kulturistice, zákulisí hollywoodských trháků i americké politice. Opravdu se to četlo velmi dobře (ale je tam hodně hodně hodně jmen, na to pozor). Část knihy, kde popisuje období na pozici kalifornského guvernéra možná bude většinu čtenářů nudit, protože se tam řeší často problémy specifické jen pro USA, respektive pro Kalifornii a zmiňují se politici, kteří pro běžného českého čtenáře jsou úplně neznámé, ale pokud vás americká politika aspoň trochu zajímá, rozhodně to stojí za přečtení (navíc Arnold se vážně snaží vysvětlovat to v tehdejším kontextu a vyloženě polopaticky).

Vytkla bych tomu to, že víc než autobiografie je to spíš nabubřelá óda na vlastní osobu. Ta zahleděnost do sebe z toho opravdu křičí a v Česku na tuhle sebechválu nejsme zvyklí a věřím, že to dost lidí na téhle knize bude iritovat. Na druhou stranu, lidí, kteří by dokázali obstát hned v několika různých disciplínách na nejvyšší možné úrovni, skutečně mnoho není, takže proč ne.

Do budoucna bych se nebránila přečtená jeho životopisu z pohledu druhých lidí.

Paldiny

Chronologická autobiografia, kde sa Arnie venuje kulturistike, podnikaniu, filmom, politike. Akési pojítko tomu všetkému robí osobný život. V hodnotení mám jasno, podnikanie a politika až toľko nebavili.

Abych přežila
Abych přežila