Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh

Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176917/bmid_total-recall-muj-neuveritelny-zivot-qrp-176917.jpg 4 448 116

Biografie jedno z nejúspěšnějších, nejoblíbenějších a nejlépe placených akčních hrdinů všech dob je upřímnou zpovědí muže, který si dokázal svým odhodláním a houževnatostí vydobýt to, o čem většina lidí pouze sní – slávu, postavení, moc. Životní příběh chudého chlapce z malého městečka v Rakousku je plný zvratů a přivádí čtenáře do světa profesionální kulturistiky, filmu i politiky.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , XYZ (ČR)

Total Recall: My Unbelievably True Life Story , 2012

orson
25.02.2016 5 z 5

Na to, kolik má stránek se kniha četla moc dobře. Docela mě překvapilo, co všechno Arnold dokázal a hlavně jak to dokázal. Myslel jsem, že nejzajímavější část bude o jeho herecké kariéře, ale mě osobně snad ještě více zaujalo jeho působení v politice.

Jen by mě zajímalo, jak moc to své vyprávění přikrášlil a přiohnul :) Každopádně budu Arnolda i nadále sledovat, jsem zvědav s čím ještě přijde...

OSTROVID
05.02.2016 3 z 5

Arnoldův příběh je opravdu neuvěřitelný, nicméně vyplývá z toho, že Arnold je tvrdý kariérista, což mi vůbec není sympatické. Kniha mě ale bavila velice, tedy když pominu čtení o jeho politické kariéře.

McBerny
24.01.2016 3 z 5

U téhle knihy jsme měl velké potíže s hodnocením-forma v.s.obsah. Kniha je velmi čtivá, dobře napsaná (4 hvězdy), ale ze všeho nejvíce na mě působí svým pokusem, který bych napsal jako neupřímně upřímnou zpověď narcisty(2 hvězdy)...

valda
16.01.2016 2 z 5

Kdo by neznal Arnolda. Tohle je jeho autobiografie, na které spolupracoval s P. Peterem, kterého vůbec neznám. Každopádně se jedná o klasickou autobiografii, takže se můžete těšit na pasáže o tom, jak je Arnold příkladem splnění jednoho z největších amerických snů. Nechybí samozřejmě chudé začátky na rakouském venkově. Odkud se vypracoval k výhrám v evropských kulturistických soutěžích, až se dostal i do vysněné Ameriky. Kde se postupně dostal do Hollywoodu, začal podnikat v nemovitostech a od poradce pro tělovýchovu se nakonec dostal k výhře ve volbách na guvernéra Kalifornie. Není pochyb o tom, že Arnold je naprosto sebestředný a egoistický člověk, jehož jedinou motivací je prostě zvítězit ať to stojí co to stojí. Kdyby ale takový nebyl, tak by toho nikdy nedokázal tolik. Rozhodně byl skvělý kulturista, ale nemyslím si, že by vyhrál tolik soutěží, kdyby neuměl zblbnout své soupeře a porotu. Úsměvné mi přijde taky to, jak se dostal do Hollywoodu, protože i když mám hodně jeho filmů rád, tak on prostě není herec. Spíš bych řekl, že to je opak herce :-) Podobně úsměvně musí působit jeho působení jako guvernér Kalifornie. To by před jeho zvolením brali jako úsměvnou historku snad úplně všichni. On se ale prostě uměl obklopit schopnými lidmi, a svým workoholismem a tahem na branku nakonec všechny přesvědčil.
Každopádně je kniha čtivě napsaná, nejvíc mě bavili pasáže o kulturistice a filmech. Problém je ale v tom, že tahle část tvoří jenom čtvrtinu obsáhlé knihy. Zbytek tvoří pokrytecké plácání o tom, jak miluje svou manželku Marii, kterou bůhví kolikrát podvedl. Co všechno prosadil, když vládl v Kalifornii. Opravdu obsáhlé jsou seznamy lidí, se kterými si podal ruku. A jak je prostě úžasný a všichni bychom měli být jako on. :-)

biskin
14.01.2016 4 z 5

Nebýt tam té celkem zdlouhavé politické kariéry, dal bych tomu 5*.

DCKH
03.12.2015 5 z 5

Perfektně zaznamenaný příběh mého dětského hrdiny.Sám jsem nedávno začal posilovat.Ocenuji i popis politických a vztahových aktivit.Vělmi použné a zajímavé pročítat stále znovu osody tohoto veleupěšného muže.Způsob jakým se dostal z rakouského zapadákova na vrchol Hollywoodu a posléze celého světa je asi neopakovatelný a přesto inspirující.Nesmírně motivační kniha pro lidi kteří potřebují neco jako novou energii do života

callahanh
30.11.2015 4 z 5

Čtivá biografie, která má spád a určitě zaujme i ty, kteří AS moc nemusí a příliš mu nefandí. Od počátku zaujme jakousi "lidskostí" a vtipností, zejména historky z rakouské armády jsou výborné a v podstatě popisují vojnu jako jednu velkou legraci. Je samozřejmě nutné brát zřetel na to, že kniha je vyprávěna z pohledu AS, který je přesvědčen o svých pravdách, takže logicky některé věci zamlčí, případně zlehčí. Jako zarytého filmového fanouška mě nejvíce bavily pasáže o natáčení dnes už legendárních filmů, i proto mě mrzelo, že o těch méne kvalitních (zejména slavný Batman a Robin) se v podstatě moc nezmiňuje a neodhalí, proč vzal role v nich nebo co říká na neúspěch filmu atd. Jenže to by nepasovalo k jeho budované image. Pasáže o politickém životě už nejsou tak strhující, což je ale asi logické, protože o specifických problémech Kalifornie se toho u nás mnoho neví a v americkém volebním systému se také moc neorientujeme. Každopádně je vidět, že v politice to funguje všude na světě stejně a opravdu záleží na tom, kdo s daným zákonem přichází a navrhuje ho. Závěrečné přiznání k nemanželskému dítěti je poměrně upřímné, ačkoli opět trošku zlehčené obhajobou, že AS byl dobrý otec, nicméně je fajn, že přiznal pravdu (i když moc nevěřím tomu, že byl manželce věrný celou dobu a s onou služkou se to stalo jen jednou). Nejlepší ale je, že tento životopis je dost inspirativní a některými tzv. Arnoldovými pravidly se dá řídit, máte-li na ně potřebnou povahu. Je třeba ale nezapomenout, že AS měl v životě i dost štěstí a setkal se s těmi správnými lidmi. V žánru autobiografií ale tahle patří k těm nejlepším. 85%

honza7843
30.11.2015

Naprosto parádní životopisná kniha tohoto legendárního člověka, je zajímavé číst a sledovat, jak se jako osobnost vyvíjel a budoval kariéru, ke konci knihy, kde probíral svou politickou kariéru mně to už žak nebavilo protože mi přišlo že se místy zachází do zbytečných detailů, ale někoho to bavit může, proč ne. V celkovém pohledu na knihu musím ale napsat, že je to naprostá nutnost pro každého fanouška tohoto Velikána. Obzvlášť jsem se zasmál u jeho vzpomínek na vojenskou službu...

alexandr9324
27.11.2015 5 z 5

Knížka se čte jako na horské dráze. Jsou zde pasáže, které jsem doslova hltal a chtěl o tom vědět co nejvíc, ale taky pasáže, které jsem jen s nutností proletěl. Ale asi si každý vybere to svoje. Arnold pro mě vždy byl vzorem toho, že když člověk opravdu chce, tak dokáže vše. Dle mě je Arnold opravdový Terminátor. Stroj který se chladně žene za svým cílem. Každý asi nepochopí a nebo nebude souhlasit s jeho názory, ale já tu jeho disciplínu chápu a neskutečně uznávám! A že se dopustil chyb? Kdo z vás ne :-) Skvělá knížka plná neskutečných detailů a faktů.

Atelis
19.09.2015 5 z 5

Pecka :)

NessaIssil
06.09.2015 5 z 5

Od knihy jsem původně moc neočekávala, to se však po přečtení pár stránek úplně změnilo! Naprosto mě dostala a nemohla jsem přestat číst. Vyloženě jsem se každý den těšila na pokračování.
Přiznává mimo svých vítězství i své prohry, chyby, kterých lituje, apod.
Můžu jenom doporučit!

JanaJane
01.09.2015 5 z 5

Obdivuhodná kniha a obdivuhodný člověk. Cílevědomý s pevnou vůlí. Pro mě určitě zůstane tím nejlepším akčním hrdinou všech dob.

Ivan Kučera
26.08.2015 3 z 5

Arnolda Schwarzeneggera pokladám za jedného z najlepších akčných hercov svetovej kinematografie. Veci ako T1, T2 alebo Predátor či Barbar Conan sú pre mňa klasiky, na ktorých som vyrastal. Takže Arnieho rozsahom vcelku ohromujúco ohromná biografia pre mňa bola povinným čítaním. Paradoxne ale najlepšie sú prvé desiatky strán, v ktorých líči svoje detstvo, dospievanie a prvé nesmelé pokukovanie po kulturistike, USA a filmoch. V prostrednej časti knihy sa venuje prevažne filmom, čo je super čítanie. Bohužiaľ ale, čím viac sa jeho filmografia začala plniť béčkami a prepadákmi, tým menej sa k nim vyjadruje. Čo je veľká škoda, lebo spomínanie na nakrúcanie Juniora alebo Batmana a robina (a jeho tvrdé názory na dané „veľkofilmy“) by ma možno zaujímalo ešte viac, ako na nakrúcanie Terminátorov. Stále ale lepšie, ako nasledujúca politická pasáž. Tá je miestami až neskutočné nudná, preskakoval som celé strany. Ale ako celok je to presne také, aký je samotný Arnold: má to chyby, ale inak fajn.

Jack93
04.08.2015 5 z 5

Tohle je opravdu "Neuvěřitelný životní příběh"!!! To, co Arnold dokázal, zaslouží nesmírný obdiv. Fascinovalo mě, jak se vždycky upnul k nějakému cíli (ať už to bylo v oblasti kulturistiky, filmu nebo politiky) a dosáhl ho. Takovou vůli má jeden z milionu.

Na životopise bylo nejlepší to, že byla nesmírně čtivá. I když se totiž vůbec nezajímám o kulturistiku, stejně jsem se od knihy nemohl odtrhnout. Líbila se mi i Arnoldova sebekritika a upřímnost. V mnoha ohledech se jedná o člověka hodného následování.

Mrzela mě jediná věc - že se ani slovem nezmínil o videoklipech, která natočil s Guns N' Roses, AC/DC a Bon Jovim. Jako velký fanoušek těchto skupin jsem tajně doufal, že je Arnie nevynechá.

Pokud jde o jeho filmy, zaujal mě fakt, že se v nich vždycky snažil mít nějakou vtipnou hlášku. Když jsem si je v hlavě projížděl, uvědomil jsem si, že snad v každém snímku se nějaká vyskytuje ("Já se vrátím", "Ty má ale pěknou držku", "Nějak ti došla pára Bennette", "Nerušte mého přítele, je k smrti unavený", "Nám imigrantům děláš ostudu" a spousta dalších).

Takhle podrobně si představuju životopis výjimečného člověka. A doufám, že se k Arniemu brzy přidá i Sly.

Obuvník
28.06.2015 5 z 5

Když jde do biografie takový pořízek jako Arnold, musí se to zkrátka dobře číst. To je bez debat. Můžete ho milovat, můžete ho nenávidět, může vám být u zadního východu, ale jeho příběh vás bude bavit.
Nehrál vždycky čistou hru, ale tak už ambiciózní buldoci fungují. Ano, v knize se většinu času snaží pomrkávat na čtenáře, ale proč by měl vytahovat špinavé prádlo? Bulvár mu to vynahradí.
Já to beru jako inspiraci. Člověk nemusí dobýt svět, ale taky nemusí jenom přežívat. Jak říkali v jednom filmu: "Když se vzdáš svého snu, tak umřeš."
Asi by to nebyl můj nejlepší kamarád, ale na jeho filmy se vždycky rád podívám. Ten chlap má koule, takových je dneska jako šafránu.

between
25.06.2015 4 z 5

Neztotožňuji se zrovna s jeho životní filosofií neustálé potřeby úspěchu a pokroku, ale to nic nemění na tom, že to je zajímavý životní příběh.

Nahnilaruka
26.03.2015 4 z 5

Knížka nabízí pohled do Arnoldova života a stručný pohled do jeho duše. Také velmi jasně představuje jeho životní styl a typ myšlení. Vše je však nutno brát s jistou rezervou a s tím, že ne vše bylo řečeno :). Těžko třeba věřit tomu, že svoji manželku podvedl jen 1x :)

Kniha je velmi čtivá a zábavná díky příjemnému a zábavnému vyprávění. Téměř každý si najde vlastní část, která ho pobaví. Těch 600 stran jsem přečetl jedním dechem. Jsem Arnoldův fanoušek a tak jsem považoval za povinnost přečíst si tuto knihu. Dlouho jsem sice čtení odkládal, ale to byla chyba.

pro každého fanouška jasná volba, pro toho, kdo se chce inspirovat nebo poznat jiný typ myšlení taktéž. 85%

messi@h
06.03.2015 3 z 5

Výborný komentář napsal "zahadum", souhlasím i s "Dudek", že autobiografie klouže spíš po povrchu, než že byste jejím prostřednictvím nahlédli do Arnoldova nitra. Vyjádřil bych to asi takhle: Spíše než zpověď je tahle knížka PR propagací osoby Arnolda Schwarzeneggera a obhajobou některých jeho kostlivců ve skříni. Myslím si, že knížka nebude v mnoha případech příliš objektivní, spíš je to takové překroucení reality k Arnoldovu obrazu vidění světa.
Když jsem psal, že jde o PR propagaci a obhajobu, tak namátkou dva příklady: Arnold řeší škraloup v podobě nacistické minulosti svého otce a svých občas až fašounských výroků tím způsobem, že se na spoustě fotografií v knize ukazuje se svými významnými židovskými přáteli a nezapomene u těch fotek zdůraznit, že jsou to Židé (a samozřejmě své židovské známé neopomene dostatečně zdůraznit i v textu knihy). Další škraloup, který má trochu aktuálnější datum - tzn. zahýbání svojí manželce - řeší pro změnu zdůrazňováním toho, jaký byl úžasný otec (nechybí fotka z maskérny, kde si údajně čte jakýsi časopis pro maminky, s důkladně polopatickým popiskem fotografie apod.).
Pokud ale budete číst mezi řádky, přeci jen trochu duši Arnolda Schwarzeneggera porozumíte. Např. tomu, že on je to opravdu Terminátor, bohužel ale i v tom negativním slova smyslu. Po přečtení autobiografie bych mohl parafrázovat slova o nelítostném neúnavném stroji, který bez výčitek svědomí a pochybností usiluje pouze o splnění jediného cíle, který dostal do svého programu. V případě Arnolda je tímto cílem úspěch a jde za ním doslova přes mrtvoly. Samozřejmě že ta neúnavnost a zarputilost je svým způsobem fascinující: Z knihy se například dozvíte, že Arnold vůbec nic neponechává náhodě, vždy se umí seznámit se správnými lidmi - v kontextu čehož jeho manželství s členkou klanu Kennedyů nabývá jiný naprosto neromantický rozměr - takže po Joe Weiderovi, který byl jeho kulturistickým mecenášem a ochráncem (a pořadatelem soutěží, ve kterých Arnold vítězil), uměl Arnold velmi rychle získat další cenné poradce v oblasti podnikání, ekonomie, politiky, ale dokonce měl i vlastního mentora, který ho učil být vtipný ve společnosti.
Za velmi symbolické považuji, jakým způsobem získal svůj první titul Mr. Olympia (jednoznačně podraz na dosavadního krále profesionální kulturistiky Sergio Olivu, za který se ale ani s odstupem času vůbec nestydí a naopak se s ním v knize spíš vychloubá). Některé důležité momenty svojí kulturistické kariéry Arnold naopak naprosto ignoruje a zamlčí, například podivné machinace jeho ochránce a mecenáše Joe Weidera při soutěžích Mr. Olympia, jejichž byl Weider zároveň pořadatelem (při prvním a druhém Arnoldově vítěztství nad Sergio Olivou v letech 1970 a 1972 Weider na poslední chvíli vyměnil rozhodčího, mezitím bylo v roce 1971 Olivovi zabráněno s Arnoldem měřit síly kontroverzní diskvalifikací) - mnoho expertů dodnes tvrdí, že zejména při druhém vítězství Arnolda byl Oliva v lepší formě a titul měl náležet jemu (koho zajímá více informací o této problematice, doporučuji tento odkaz: http://en.wikipedia.org/wiki/Sergio_Oliva). Není těžké se domyslet, že podobných zamlčených okolností Arnoldova života bude v knize mnoho.
Jinak kniha má podle mého názoru trochu slabší rozjezd (pasáže o dětství a mládí v Rakousku jsou asi nejméně zábavná část, zřejmě i proto, že Arnold na svoji rodinu nemá příliš příjemných vzpomínek), ale přesunem do Ameriky a hlavně okamžikem, když Arnold začne točit filmy, stoupne faktor zábavnosti o 100 % nahoru. Překvapivě zajímavá byla pro mě "guvernátorská" část, i když znovu - všechny politické problémy a vyhrocené situace sledujeme jen z pohledu Arnolda, který je přesvědčený o svojí pravdě.
Stejně jako zdejšího uživatele "zahadum" i mě překvapilo, že ve své vlastní biografii Arnold na mnoha místech vlastně potvrdil pravdivost informací v Neschváleném životopise od Wendy Leigh, který v minulosti zažaloval pro údajné lži.
Vzhledem ke čtivosti ale na druhé straně k jednostrannosti a určité manipulativnosti knihy bych ohodnotil tak 65 - 70 %.
P.S. Jen abych uvedl věci do širších souvislostí - spoustu Arnoldových filmů mám velmi rád a některé z nich považuju za úplnou špičku žánru (např. Conan, Terminátor 2, Predátor, Pravdivé lži) a ani nijak nezpochybňuju jeho vůli a pracovitost. Jen jsem po přečtení jeho biografie zjistil, že jako člověk mi příliš sympatický není...

Dera
25.12.2014 4 z 5

Vesnický kluk z Rakouska, který udělal pořádnou díru do světa. Něco podobného se už asi nikdy nikomu nepodaří, protože zlatá doba kulturistiky a filmu je prostě nenávratně pryč. Dnes je ve všem úplně jiná konkurence, podobných atletů je ve sportu a filmech mraky. To vše ale nesnižuje ani náhodou jeho kredit v mých očích. To, co dokázal před kamerou, ve sportu a politice je prostě fascinující! Tvrdou prací a zarputilostí dokázal naplnit všechny své sny. Samozřejmě i Arnie má své chyby, ale to je nepodstatné, protože lidé bez chyb neexistují. Obdivuji vše co dokázal a navždy zůstane mým respektovaným idolem!

vejnar
15.11.2014 4 z 5

Docela překvapení tato kniha, chtěl jsem si jen prohlédnout obrázky, ale nakonec jsem přečetl všech 600 stránek:) Jak tu píšou ostatní, Arnie se tu trochu vytahuje, ale je to vtipné, zajímavé, místy i poučné a hlavně čtivé! Za knihou i za Arnieho životní kariérou je cítit tvrdá dřina a to se mi líbí. Arnie píše, že při volbách dostal radu: "Lidé si nepamatují cos říkal, jen jestli ses jim líbil nebo ne." A to je aktuální skoro vždy, když se s někým bavíme;)