Prokletí Salemu

kniha od:

Prokletí Salemu https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29668/bmid_prokleti-salemu-T8w-29668.jpg 4.2 2251
Koupit Koupit eknihu Bazar

Jerusalem's Lot je malé městečko v Nové Anglii. Indiánské léto přivítalo v Salemu Bena Mearse. Vracel se do města, kde kdysi pobýval u své tety a kde nyní, jak doufal, se zbaví svých nočních můr. Ale vše je nakonec jinak. Do Salemu pronikne Cizinec. Cizinec s tajemstvím, nebezpečnější, než sám ďábel.

Žánr:
Literatura světová , Horory , Novely

Vydáno: , Laser-books (Laser)
Originální název:

Salem's Lot , 1975


více info...

Komentáře (304)

Komentáře 304 Recenze 12

Mandlevest
Mandlevest
15.09.2023 4 z 5

Kdysi, už to bude tak 20 let, jsem četla Nadaného žáka a kniha se mi líbila. Potom jsem rozečetla dvě další Kingovy knihy a odložila je, vůbec mě to nebavilo. Letos jsem si , v rámci čtenářské výzvy, připravila k přečtení romantiku od J. Austenové (ke splnění je alternativou právě King), ale moc se mi do ní nechtělo. A před pár dny si dcera donesla z knihovny, na doporučení spolužačky, tuhle knihu s crazy obálkou a já si řekla, že k té čtenářské přidám i svou osobní výzvu a prostě tohohle Kinga dám:-). Horory nečtu, upíří už vůbec ne, ale z nějakého důvodu mě příběh bavil a to slůvko "bavil" je opravdu namístě. Bylo to strašidelné, napínavé a kupodivu mi ani moc nevadilo, že jsem se skoro až do konce dosti těžce orientovala v tom množství postav:-). Nakonec, ono to až tak moc nevadilo, konec měly skoro všechny stejný:-(. A tak hodnotím vysoko, pěknými čtyřmi *. Ačkoliv se ze mě skalní fanynka autora nestala ani po přečtení této knihy, užila jsem si ji moc ( samozřejmě s rozsvícenou lampou, křížkem a paličkou česneku někde poblíž:-)).

zuzule787
zuzule787
07.09.2023 4 z 5

Poprvé jsem tuto knihu četla asi před dvaceti lety a už jsem si děj, kromě toho, že je o upírech moc nepamatovala. Nyní, při čtení Vlků z Cally jsem si ji kvůli postavě otce Callahana přečetla znovu a vůbec nelituji. Návrat k této rané Kingově knize byl pro mě jako návrat domů. Popisy postav (a že jich tady bylo), prostředí, událostí, pocitů.. Skvělé..
Zápletka sice klasická, ale moc jsem hlavním postavám fandila a osud některých z nich mě trochu mrzel. Teď se ale těším zpátky na cestu k Temné věži a další osud otce Callahana a zajímalo by mě jestli už v roce 1975 King věděl, že jeho postavu ještě použije..


m2056
m2056
03.09.2023 5 z 5

Moje první kniha od Kinga co jsem četl nadchla k dalšímu čtení tohoto autora.

Shindo
Shindo
13.08.2023 4 z 5

Drakula na Kingov spôsob začínajúci pekne pozvoľna a končiaci s trpkou pachuťou beznádeje aj napriek tomu, že hlavný hrdina prežil.

Atmosféra hustne postupne. Ono 'salem's Lot nie je mestečko, v ktorom by si chcel človek kúpiť či prenajať dom, až na jednu výnimku. Každý každého pozná a o všetkom sa vie aj zásluhou miestnej "zberačky klebiet" (veľmi nepríjemná postava, mimochodom). Skaza začne pozvoľna a cca v poslednej tretine knihy už je jasné, že lepšie nebude a všetko speje do prdele. A poriadnej.

krakonos.kraken
krakonos.kraken
22.07.2023 3 z 5

(SPOILER) Jsou knihy od Kinga u kterých mám pocit že každé slovo pasuje přesně na místo kam má a celá kniha je jako diamant, na který ať se podíváte odkudkoliv je stejně bezchybný a dokonalý.

Tahle kniha taková není. Je to vlastně drákula + Kingovi skvělé charakteristiky postav.

Je to trochu zmatené a je tam hodně postav, některé z nich dostanou dost dlouhý úvod a pak se už v celé knize neukážou. Za mě pokud by bylo vše uchopené úplně realisticky jako nákaza jejíž symptomy jsou agresivita, smyslnost a chuť na krev, vyšší odolnost a síla, schopnost hypnózy, vysoká citlivost na světlo - všechno na fyzické rovině bez změny na mlhu, strachu z křížů atd. mohlo to mít podle mě jiné grády.

I tak je to dobrá kniha se spoustou zajímavých pasáží (například charakteristika města jako celku nebo postava Marka).

Luigi1
Luigi1
22.06.2023 3 z 5

Nemohl jsem se začíst pak to šlo

Adonysek
Adonysek
19.06.2023 5 z 5

Moje třetí Kingovka ,no a opět mě nezklamala.Trochu jsem se tedy na začátku lekla,že se do těch postav zamotám. Občas jsem se i přistihla,že hledám o pár listů zpátky,o jakou postavu se vlastně jedná,ale pak už jsem se začetla hlouběji a bylo to v pohodě .Možná mě bavila i o trochu víc, protože jsem to neviděla zfilmované, a tak byla pro mě překvapením.

january
january
18.06.2023 3 z 5

Mno. V sedmdesátkách to mohl být hit, teď už jaksi přestárlé. Prokletí Salemu aneb městečko zachraňuje neohrožená sausage party.

Annkag
Annkag
17.05.2023 4 z 5

Všechno tu už bylo napsáno a já k tomu dodám jedině to že je to King.
Mistr pera a hororu.Mistr v psychologii postáv a vykreslení temnoty kolem nás ale i v nás samotných.

Bratt
Bratt
14.05.2023 5 z 5

Tak tohle dílo jsem si vážně užil. King je génius ve vykreslování temna, ve hře se slovy, sakra a ta slovní zásoba... Příběh se vám opře jako chladivá umrlcova ruka do prostoru mezi lopatkami a pocit postupující husí kůže pronikne do morku vašich vystrašených kostí. Ale vážně - tohle stojí za to!

EnykyBenyky
EnykyBenyky
07.05.2023 5 z 5

Moje úplně první Kingovka v životě. Jsem nadšená! Kniha sice vyšla bezmála před padesáti lety, ale to na její přitažlivosti nic neubírá. Z obsahu ani nelze rozpoznat reálie Ameriky sedmdesátých let, klidně by se to mohlo odehrávat i v současnosti, protože důležité jsou zde různé povahy, typy lidí a jejich chování v kontextu života na malém městě.

Vlastně jde o slow burn, (pokud si mohu půjčit tento žánrový štítek) horor story s upíří tématikou a temnou, děsivou, ale vzrušující atmosférou! Druhá polovina knihy je svižná, akční, tam jsem také pochopila, proč se v té klidné první polovině objevuje tak velký počet postav, jejichž jména se mi někdy pletly. Autor měl všechno krásně promyšlené!

Hlavním hrdinou pro mě zde však nebyl ani Ben Mears nebo samotný Kurt Barlow, nýbrž postava dvanáctiletého Marka Petrieho, ztělesnění odvahy a vůle, skutečný king!

Rozhodně si přečtu další tituly od tohoto autora, jen zatím nevím, který to bude :)

kiki11
kiki11
20.04.2023 4 z 5

Klasická kingovka, kde jsou do hloubky vykresleny charaktery postav a pomalu, plíživě budované napětí a atmosféra strachu. Místy to bylo opravdu mrazivé čtení, jak už to u Kinga bývá. Nejsem sice velký fanoušek upírů, ale občas neuškodí přečíst si něco z jiného šálku čaje, takže jsem nakonec byla velmi mile překvapená jak mě kniha bavila. I když, už jsem četla od tohoto autora i lepší.

Arkagas
Arkagas
10.04.2023 5 z 5

Rereading po letech a stejné, ne - li větší nadšení jako tenkrát. Salem je taková typicky netypická Kingovka, ve které je sice znát jeho ruka a myšlenky, zároveň je to ale kniha svižná od samého začátku a zlo se tu nijak extra neplíží pomalu a nenápadně, ale hned je nám jasné, o co tady jde. Salem je skvělá upířina, ve které není třeba hledat nějaký přesah, ale každého fanouška upírů dostane a bude ji prostě milovat. Scény samotného proměňování, ale i vraždění upírů jsou typicky Kingovské - barvitě popsané a jako živé. Postavy si tady moc neoblibujte, je to vcelku zbytečné, protože v Salemu žije zlo a zlo má rádo krev.

Bookaholik
Bookaholik
08.04.2023 3 z 5

V knize se střídají pasáže, kde se vlastně vůbec nic neděje, s těmi akčními. Téma upírů je zajímavé, místy i napínavé, ale už jsem od Kinga četla lepší knihy. Rozhodně u mě vítězí Misery, Zelená míle a Vykoupení ze Shawshenku. Na druhou stranu, Řbitov zvířátek byl za mě mnohem horší

Fideidefensor
Fideidefensor
22.03.2023 4 z 5

Přemýšlel jsem, jestli si Tajemství Salemu zaslouží 3, nebo 4 hvězdy, za úvahy o staré a nové církvi, které se mi moc líbily, to ale na ty 4 nakonec dotáhlo. Kniha je rozhodně velmi dobrá. King zde užitkuje své typické devízy, jako je bezprecedentně umně pojatý a hluboký popis života prostých obyvatel městečka, stejně tak jako pocit, že autor má na vše dost času, nikam nespěchá a může vše vylíčit přesně tak, jak si to v hlavě představuje. Kniha pak díky tomu velmi dobře drží koherenci. Rozmáhající se upírská infekce, která pomalu ale jistě pohlcuje celé město, je plíživá a minimálně v 1. půli knihy, kdy je vše obestřeno hávem tajemna, sktečně děsivá. Líbil se mi i důraz na mytologii a obecně tradiční prostředky ochrany. Jako negativum mě napadá trochu moc na sílu přetržená romance mezi Benem a Susan; úplně moc logicky Susaniny kroky vystavěny teda nebyly. Za zmínku ale také jistě stojí, že Ben a Mark jsou velmi dobré postavy a poslední strana knihy s jejich dialogem nad požárem v lese je pak přímo báječná; o těchto dvou spolu je radost číst. Ná závěr musím vypíchnout jako u každého Kingova díla skvělé promluvy a vnitřní myšlenky postav, které skutečně dávají smysl, nejsou to žádné pseudobláboly, ale mají schopnost čtenáři i něco skutečně předat, pokud je čte pozorně. Jediný příklad za všechny jsou již zmiňované úvahy o moci církve. Prokletí Salemu je tak na každý pád rozhodně kniha, jež stojí za přečtení.

Miriam
Miriam
20.03.2023 5 z 5

Už je to nějaká doba, kdy jsem četla Kinga naposledy a jeho knihy si šetřím. Četla jsem v poslední době několik thrillerů i hororů a když jsem zase po čase vzala do rukou Kinga a začetla jsem se, uvědomila jsem, jak moc mi chyběl. Když začal na prvních stránkách popisovat městečko a jeho obyvatele, tetelila jsem se blahem. Jeho delší úvod, aby navodil atmosféru a seznámil s obyvateli a náladou městečka. Jak moc mi to chybělo. Je bezkonkureční. A kdyby mi někdo večer zaklepal na okno, tak bych byla asi dost vyplašená :-D

rick6410
rick6410
19.03.2023 5 z 5

Upíri ma nikdy nebavili, ale toto je výborná kniha, napínavá, akčná, mrazivá, čítala sa jedným dychom. Autor vytvoril úžasnú atmosféru a postavy, na ktoré tak rýchlo nezabudnem. A ten kontroverzný koniec sa mi veľmi páčil.

Ronnie68
Ronnie68
17.03.2023 5 z 5

Začátek knihy jsem četla jako knihu a moc jsem se do ní nemohla začíst ... Tak jsem zkusila si najít audioknihu a doposlouchat (nechtěla jsem knihu pustit k ledu) ... A vyplatilo se to ... Příběh se opravdu slušně rozjel a nějak nechtěl pustit ... Nečekala bych od mistra Kinga knihu s upíry, která tak překvapí tím napětím....

MamaKnihomolka
MamaKnihomolka
25.02.2023 5 z 5

Upozorňuji, že je to kniha, která je skoro 50 let stará a je jasné, že se od té doby horor hodně posunul a dostal víc šťávy, ale když si představíte dobu před padesáti lety, tak bych byla vážně podělaná strachy.
•••
Jak je totiž u Kinga známé, ze začátku se koná menší seznamovačka s postavami, jak hlavními, tak i vedlejšími, které i přesto sehrají svou roli. Je to cca prvních sto stran, ale člověku to vůbec nepřijde, protože King vsadil na krátké kapitoly a stránky létají za stránkami.
•••
Nečetla jsem Draculu, ani nic kde by byli hroziví upíři. Jedinou knihu o upírech jsem četla Stmívání. :D Prokletí Salemu jsem četla jako ebook vždy večer v posteli a jako ne jednou jsem měla dost mrazivý pocit a nechtěla jsem se otočit. No...Ve dne se bát nebudete, ale večer budete sledovat okna, dveře i skříně a pochybuji, že půjdete do sklepa.
Ono se totiž nic nic neděje a najednou bum a takový sled událostí, že člověk zůstává zírat.
•••
Knize nechybí napětí a temnota, která se objeví hned co zapadne slunce.

Ajrad1981
Ajrad1981
24.02.2023 5 z 5

Kdysi v minulosti jsem viděla viděla film a ten byl teda fakt hustej, prostě horor. Teď jsem si ale zaboha nedokázala vybavit jednu jedinou scénu, naštěstí. Pro Kinga typický pomalý rozjezd, seznámení s některými obyvateli si mohl odpustit, stejně se mi někteří pletli, tedy spíš jsem si nebyla jistá, kdo to vlastně je, ale kupodivu se něco zajímavého začalo dít dřív, než jsem čekala. Jedině mě mrzí, že jsem nezvládla poslední stovku stran naráz, takhle nakouskované tomu chyběla ta správná šťáva (ale za to samozřejmě nemůže autor).

kniznivila
kniznivila
01.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Četlo se mi to hůře než Carrie, ale vypadá to jako příjemné městečko. Začátek knihy je top a konec hodně napínavý. Jelikož jsem četla Draculu 5x, tak mi přijde, že zápletka je podobná a hlavní postavy mají podobnou úlohu jako Dr. Seward, Lucy, nebo Van Helsing. Ale bylo to příjemné a nezapomenu na moment s dítětem v okně. Ještě teď slyším ty zvuky. Moc povedené dílo...

KnihoSny
KnihoSny
11.01.2023 3 z 5

Tato Kingovka mě trošku pocuchala nervy než mi došlo par věcí. Myslím si že námět je dobrej děj je trochu zamotaní ale kniha je čtiva takže asi je na každým co vydrží:D

gambinka87
gambinka87
01.01.2023 2 z 5

Tentokrát mne Stephen King zklamal. Rychlé přesuny z postavy na postavu, jejíž osud je mnohdy tak krátký, že je jen rozmazanou šmouhou.. četla jsem hlavně kvůli spojitosti s temnou věží, fascinuje mě, jak buduje King tohle puzzle různými zmínkami k předchozím dílům ve věži. Rozuzlení knihy ale také slabé, přestože je druhá půlka výrazně lepší, než ta první.

Frizer
Frizer
19.12.2022 2 z 5

Tato kniha bohužel nezestárla dobře. Vzhledem k tomu, že to byla Stephenova druhá kniha a je téměř 50 let stará, nebudu ji hodnotit jednou hvězdičkou, ale pokud by ji napsal nějaký nový autor, pravděpodobně bych ji ani nedokončil. Existuje tu pár jisker budoucích silných stránek jeho psaní, obvykle kolem charakterizace...Ale, v knize je málo silných scén a celkově je to dost nudné. Hlavní antagonisté jsou pekelně nudní. Jako vážně, vezměte si inspiraci z nadčasové klasiky Drákuly a pak hlavní zlo dejte jen na pár stránek. Existuje mnoho lepších knih s upíry jako antagonisty a s touto knihou jsem se zcela minul.

ozzak
ozzak
23.11.2022 5 z 5

Upíři klasika od hororoveho krále Kinga

Calypso
Calypso
23.11.2022 1 z 5

Téměř dvacet let po Peyton Place a patnáct let před Twin Peaks se King rozhodl přispět svou troškou do žánru 'americké maloměsto je prohnilé a jeho obyvatelé skrývají temná tajemství'.
Aby to fungovalo, tak by ale musel vytvořit postavy, které jsou schopny čtenáře alespoň trochu zaujmout. Zde se dostáváme k prvnímu pozoruhodnému momentu až po dvou stech stranách balastu:
'Věděli, že Hubie Marsten zabil svou ženu, ale nevěděli, co ji předtím donutil udělat nebo jak to s nimi bylo v té sluncem zalité kuchyni ve chvílích, než jí ustřelil hlavu, kdy se v horkém vzduchu vznášela vůně zimolezu jako dávivý sladký pach z nezakrytého hromadného hrobu. Nevědí, že ho prosila, aby to udělal'.
'Vědí, že v tom začouzeném září roku 1951 požár spálil půlku města, ale nevědí, že požár byl založen, a nevědí, že chlapec, který zapálil, vyšel v roce 1953 s vyznamenáním ze školy a pak vydělal sto tisíc dolarů na Wall Street, ale i kdyby to věděli, neznali by podnět, který ho k tomu činu přiměl, ani tvrdošíjnost, s jakou mu potom užíral mozek dalších dvacet let života, dokud ho ve věku šestačtyřiceti let nesklátila do hrobu mozková embolie'.

My se to také nedozvíme, ač předchozí dva odstavce jsou to jediné v celé knize, co je schopno vzbudit trochu čtenářského vzrušení. Místo toho následují další dvě stovky zoufale utahaných stran. Málokdy mě nějaká beletrie tak moc naštve.
Taky tam byli upíři, stejně banální jako všechno ostatní. Pouze rok poté se na pultech objeví prvotina jakési Anne Rice a upírský subžánr se změní jednou provždy. Prokletí Salemu je naprosto zbytečná záležitost.

Daduna
Daduna
16.11.2022 3 z 5

Kniha vcelku pěkná, námět mě až tak moc nenadchl vzhledem k tomu, že tuto knihu jsem četla v období, kdy už mám o upírech vše přečteno, a proto jenom tři hvězdy.

Patrik02
Patrik02
09.11.2022 5 z 5

Tahle kniha byla cool dávno předtím, než přišli třpitivci ze Stmívání. A bude cool ještě dlouho po nich. Kultovní upírská klasika a spisovatel v hlavní roli. Pomalý rozjezd a seznámení s malebným městečkem, kde se zlo plíží pod rouškou noci a postupně zalézá do myslí i těl nevinných obyvatel.

Martianus
Martianus
02.11.2022 5 z 5

Moje možná nejoblíbenější kingovka a jedno z nejlepších zpracování upírského žánru.

jan37
jan37
27.10.2022 3 z 5

Četl jsem znovu asi po 25 letech a poprve se mi to libilo víc (no taky mne bylo 15 :) . Narozdíl od jiných knih mistra me teď tahle vůbec nevtahla do děje. Až ke konci to zaclo mít spad. Zároveň množství postav (což mi u jiných knih SK nevadi) s podobnými jmény - Mark, Matt. Tuhle už ne. Dallas 63 klidne 10x

majc
majc
18.09.2022 5 z 5

Tak tuhle knihu řadím mezi ty nejlepší od pana Kinga. :)
Knížka začíná pozvolna, napětí postupně pomalu stoupá, postavy a městečko si zamilováváte čím dál víc a pak bum! Prostě klasický King!
Úžasně vybarvené charaktery, to on prostě umí. Každý má svou osobnost, každý reaguje jinak na příchozí hrozbu, a nechybí ani pár chvilek, kdy se objeví moudro, nad kterým se člověk zamyslí (viz níže).
Obrovské plus za mě získává rozdělení knih do kapitol, kdy je kapitola pojmenovaná podle různých postav a jimi se pak zabývá. A pak jsou kapitoly nazvané Lot, a v nich vidíme život všech obyvatel postupně od rána až třeba do večera, to mě strašně bavilo.

Knihu jsem dočetla včera večer, pak jsem si uvědomila, že jsem naprosto sama v bytě a padl na mě obrovský strach. Chvíli jsem zvažovala, zda nepůjdu spát s česnekem.

Moudro z knihy nakonec:
Než usnul docela, zjistil, že uvažuje - nikoli poprvé - o tom, jak jsou dospělí divní. Berou projímadla, pijí kořalku nebo užívají prášky na spaní, aby zahnali své strachy a usnuli, a jejich strachy byly tak krotké a domácké: práce, peníze, co si pomyslí učitel, když nemůžu dát Jennie hezčí šaty, jestlipak mě manželka ještě miluje, kdo jsou mí přátelé. Úplně vybledaly vedle hrůz, se kterými lehá každé dítě ve své temné posteli, bez možnosti svěřit se někomu, kdo by dokonale porozuměl; jenom jinému dítěti.
Neexistuje žádná skupinová terapie nebo psychiatrická nebo obecná sociální služba pro dítě, které musí každou noc bojovat s tou neznámou věcí pod postelí, nebo na stropě, s věcí, která poskakuje a šklebí se a vyhrožuje, ale před přímým pohledem utíká.
Noc za nocí musí svádět stejnou osamělou bitvu a jedinou léčbou je konečné zkostnatění představivosti, kterému se říká dospělost.

david1457
david1457
10.09.2022 2 z 5

teda, tohle že napsal Stephen King? Tohle mi teda vůbec nesedlo, ale asi to bylo hlavně tématem. Má spoustu lepších knih.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
04.08.2022 5 z 5

Neskutečně čtivá kniha!

Začátek je vážně hodně pozvolný. Abychom poznali postavy a aby se ten pocit "děje se něco špatného" mohl vkládat postupně. A vám na tom a na postavách záleželo. Prostě klasický King...

A protože není kam pospíchat, nejdřív se pořádně seznámíme s hlavními postavami, kde mi všichni mi byli vážně sympatický a bavilo mě, jak každý jinak přistoupil na to, že v tomhle městě se děje asi něco špatného. A co to konkrétně je. Stejně tak s dost dalšími lidmi ve městě.

Četla jsem si názory, že současného čtenáře kniha nemůže překvapit. Možná ani nikoho nemůže vyděsit. S tím tak úplně nesouhlasila. Bylo to napínavé, protože mi postavy nebyly ukradený. A to je pro mě nejdůležitější. Jako kdybych se nebála skrz to popsané v knize, ale skrz obavy postav, která mnou kvůli ním proudila. Protože...co je to strach? Něco, co má každý nastavený jinak a startuje ho pokaždé něco jiného. A to tady na mě působilo na 100%. Ale já nikdy nebyla na "přímou krev" a "přímou hrůzu". Pomalé odhalování, to je něco pro mě. Cestou ke konci jsem zjistila, že jsem tak přirostla k postavám, že by mi bylo jedno, pokud bude kniha zakončena nějak blbě ohledně hlavního tématu (což se nestalo), ale víc mi šlo o ty lidi. Splněno na jedničku ;)

Bavilo mě, jak je kniha napsaná a jak je příběh vedený pomocí pojmenování kapitol. To bylo fajn :) a jak to celé hezky propojuje a dělá z knihy něco, co chcete číst ještě víc. U mě bylo bohužel trochu míň času, takže jsem přečetla polovinu, potom delší pauza a potom zbytek. V té pauze jsem se úplně klepala, až budu moct číst znovu.

Nechci tady zabředávat do děje. Skoro všechno je v anotaci. Víte, co dostanete a navrch kopec slušné a solidní Kingoviny, kdy si říkáte, že je to tak trochu pro malé děti, ale jakmile začne ta skutečná sranda, tak je to pro silné a nebojácné dospěláky. A ohledně konce...tam jsem se úplně rozplývala, jakým způsobem to bylo napsané. Ohledně těch, kteří nepřežili, ohledně těch kteří přežili. No, jsem zvědavá na Vlky z Cally, protože tady jsem toho o něm teda moc nedozvěděla. Včetně toho, jaké přesně to mělo následky. A ještě tu jednu věc. Tak jsem zvědavá  :)

Co by to bylo za pořádnou knihu od Mistra, kdyby v ní nebyl odkaz na Shirley Jackson a nějaká ta citace z její knihy! :)

jaroiva
jaroiva
25.06.2022 3 z 5

Upířina, ničím zvláštní. Nebudu nadhodnocovat jen proto, že to napsal "Mistr hororu". Pro mě průměr.

Květ
Květ
20.05.2022 5 z 5

Perfektní upíří horor, tohle se Kingovi moc povedlo! Skvěle propracované postavy, výborné dialogy, sugestivní děj. Mrazivá a znepokojivá atmosféra protkává celou knížku a postupně graduje... tak jak postupně nastává pád celého městečka... Číst před spaním nedoporučuju, občas jsem se pak bála dívat z okna... :)

cziss
cziss
08.04.2022 4 z 5

Pěkný horor od Kinga, upíří tematika jak má být. Po knížce jsem sáhl zejména kvůli návaznosti na univerzum Temné věže, nicméně to mě trochu zklamalo - kněz Callahan tam zdaleka není ústřední postavou.

Anette99
Anette99
22.03.2022 5 z 5

Opět jsem dostala chuť na nějakou "kingovku".
K této knize jsem se dostala díky povídkám Prokletí Jeruzalémské a Na dobrou noc z povídkového souboru Noční směna a díky komentářům k těmto povídkám, kde bylo psáno, že se jedná o odkaz na knížku Prokletí Salemu.

Spisovatel Ben Mears se po letech vrací do městečka. I po letech ho fascinuje tajemný, už dlouho opuštěný dům stojící na kopci, který má děsivou minulost a údajně v něm straší, sám Ben tam jako dítě měl svůj zážitek. Zároveň se zrovna do tohoto domu nastěhuje podivná dvojice, jejíž jeden člen je údajně pořád "někde na cestách".

Zpočátku nic nenasvědčuje tomu, že by mělo jít o někoho jiného, než o dvojici trochu divných obchodníků, kteří si v městečku chtějí otevřít obchod se starožitným nábytkem. Ale později se začnou dít divné věci - pes napíchnutý na hřbitovní bráně, ztracené dítě, záhadná úmrtí, mizení těl z márnice, městem se šíří podivná epidemie "spavé nemoci." Starý učitel má určitá podezření, která se mu později potvrdí, na pomoc si vezme doktora a Bena a začíná boj se zlem, které se městečkem dál šíří.

Prvních asi 150 stran se spíše seznamuje s městem a jeho obyvateli, ale pak se děj rozjíždí a my sledujeme boj, který je napínavý od začátku až do konce. K Benovi, Matovi a doktorovi se ještě připojí místní chlapec. Od začátku jsem jim držela palce.

King horory prostě umí, nejsou to žádné laciné lekačky plné hnusu, ale skvěle propracované postavy a příběhy, kdy vám při čtení běhá mráz po zádech. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a proto přečteno za dva dny. :)

jarmila4728
jarmila4728
09.03.2022 3 z 5

Za mě průměr. Četla jsem toho sice od Kinga málo, teprve dvě knihy (ústav a Řbitov zvířátek), ale obě se mi četli mnohem lépe a byly zazivnejsi. Tohle mi utíkalo děsně pomalu, každá stránka mi přišla nekonečná. Nevím, nějak mi to nesedlo, i když pár skvělých pasáží to mělo, to zas ne že ne. Ale od Kinga bych asi čekala něco lepšího.

nicolettkaa
nicolettkaa
28.02.2022 3 z 5

Musím říct, že se to vůbec nečte špatně, přestože upíří tematika jde úplně mimo mě. Znovu bych to už nečetla, ale jako úvod (pro mě) do Kingovy tvorby to byla docela dobrá volba.

Delphín
Delphín
31.01.2022 4 z 5

Upíři nikdy nebyly téma, jenž by mě nějak zvlášť zajímalo, ovšem od mistra hororu mi to náležitě sedlo. Jedná se o výborný upíří příběh, kde umí King nádherně budovat atmosféru a strach. Doporučuju!