Temná půle

Spisovatel z Castle Rocku Tad Beaumont se rozhodl, že překoná svůj problém psaním pod pseudonymem, a tak vzniknul imaginární George Stark. Starkovy knihy dosáhly grandiózního úspěchu, avšak jednoho dne má Tad toho všeho po krk a Starka "pohřbí". George Stark se ovšem nemíní jen tak vzdát svého práva na život. Na Tadovi vynucuje, aby pokra... celý text

Spisovatel z Castle Rocku Tad Beaumont se rozhodl, že překoná svůj problém psaním pod pseudonymem, a tak vzniknul imaginární George Stark. Starkovy knihy dosáhly grandiózního úspěchu, avšak jednoho dne má Tad toho všeho po krk a Starka "pohřbí". George Stark se ovšem nemíní jen tak vzdát svého práva na život. Na Tadovi vynucuje, aby pokračoval v psaní pod jeho jménem - to jediné ho může udržet na živu. A dokud ještě žije, mstí se na všech lidech , kteří způsobili jeho "smrt". Ale ne všechno je takové, jak se může zdát, protože "vrabci znovu létají"... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/266/temna-pule.jpg 4.1616
Originální název:

The Dark Half (1989)

Žánr:
Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (65)

Přidat komentář
StephenKingje
11. srpna

Temná půle je jeden z nejzajímavějších knich od Kinga.I když byl konec trochu divný ,dávám plný počet bodů.

mazlak
19. června

Kniha byla sice velmi zajímavá, ale dosti často se děj vracel a byl okamžitě převyprávěn z pohledu jiné osoby. Tím to na mne působilo jako opakování v mateřské škole a děj ztrácel na pružnosti. Jinak velmi zajímavý příběh.

evca7271
28. února

Tohle je moje kniha od tohoto autora a jelikoz jsem slysela samou chvalu na autora,tak jsem cekala ze to bude mnohem lepsi.Docela me to zklamalo.

wolun
09. února

Bla bla bla samá vata a vela nudy! Musel som privrieť vsetky tri oči ,aby som dal dve hviezdy.

BlackBlade
07.11.2016

I když jsem byl do toho "ponořen", po zmínce o vrabcích mě to sepnulo a bylo jasné, jak to dopadne. A nezmýlil jsem se... I když mám Kinga rád, tohle mi moc nesedlo.

eraserhead
03.11.2016

Temnou půli mám hodně rád, pro její civilnost a jednoduchost. Je to v podstatě nijak komplikovaný tzv. "home invasion" thriller s velmi chmurnou a temnou zápletkou a velmi svižným tempem. Jen pár postav, známé prostředí a Kingův tradiční spisovatelský hlavní hrdina. A spisovatelství je jedním z hlavních tahounů zápletky. Navíc další z knih, které vychází přímo z Kingova skutečného života. Navíc mám rád vrabce a mrzí mě jejich úbytek. Mám rád i Romerovu filmovou verzi, ale kniha je prostě kniha. Docela mě mrzí, že je poměrně opomíjena a její název v kingovských diskusích moc neslýchám a nevídám.

jardass
21.10.2016

Podle seznamu Stevenových knih (ne v databázi knih ale na jiném českém serveru), jsem zjistil, že tohle byla moje 42. Kingovka (ne všechny je mám uvedené v přečtených knihách tady na databázi), kterou jsem dosud přečetl. I tak jich tam ještě zbývá spoustu, tedy nějakých 36, abych byl konkrétní. A kdo ví, jestli je ten seznam kompletní, ale na tom snad ani nesejde. V porovnání s těmi ostatními 41 knihami teď přemýšlím, jak ohodnotit Temnou půli. Pravděpodobně se jedná o nejkrvavější dílo mezi těmi 42 knihami. Je fakt, že se možná v těch dalších 36 objeví něco, co tuhle knihu předčí - to ukáže čas. :) Tak barvité vylíčení všech krvavých scén bych snad čekal spíše u Cliva Barkera než u psychologického Kinga. Je myslím ale dobrou vizitkou pro autora, když si už si myslíte, že ho po těch více něž 40 knihách velice dobře znáte a myslíte si, že víte, co můžete očekávat a on vás velmi brutálním způsobem vyvede z omylu.
Klobouk dolů mistře. Váš souboj s Richardem Bachmanem byl vskutku impozantní. Pro ty, co nechápou, Richard Bachman je Kingův bývalý pseudonym a tohle dílo mi přišlo jako metaforický popis procesu zbavování se nutnosti psát knihy pod tímto pseudonymem.
No nic jdu se poohlížet po té 43. :-D

anna7042
24.08.2016

Já nevím, tak hustá majda kolem děje, že jsem se v ní ztratila jak v mlze. A to jsem si pořád říkala, že nesmím ztratit nit a snažila jsem se v té spoustě fádnosti a nezáživnosti neutopit. Někde už konečně musí být břeh. Nic, ani světýlko majáku. A tak jsem se dobrovolně utopila. Sotva kdy tuhle knihu vezmu do ruky.

tomaserd
12.08.2016

Velmi dobrá a strašidelná kniha ale to je každá od Stephena Kinga

ondrula
10.07.2016

Pro mě tedy dost slabota. Téma je poměrně originální, ale také kingovsky pošahané. Zklamaly mě poměrně slabé hororové prvky (jak už to bývá pro Kinga v některých knihách typické) a především pak neskutečná rozvláčnost a bezobsažná ublábolenost, která je vlastní té nudné vatě, jíž King poměrně pravidelně vyplňuje ve svých knihách pasáže mezi klíčovými scénami. Konec je předvídatelný a vlastně nic moc. Měl jsem co dělat, abych knihu dočetl. Ocenit jsem mohl pouze Starkovu práci s břitvou.

koolsavage
04.07.2016

Zajímavý námět, ale nějak se to ztratilo v záplavě zbytečných slov a popisků.

DickBach
08.06.2016

Nesnažte se mi vykládat, že tohle napsal Stephen. To vyšlo z Berolky samotného George Starka!!! Luxusní kousek.
Vyjímečně jsem se pustila rovnou do audioknihy (bez předchozího tištěného textu) a musím říci, že to byla skvělá volba. Hlas pana Hyhlíka mně státem Maine provedl tak dokonale, že mi bude běhat mráz po zádech ještě pár dní.
Myslím, že po tomhle kousku budu velice obezřetně pozorovat každého opeřence, a nicotné, prakticky neviditelné vrabčáky obzvlášť pečlivě. Děkuji.

BernardBlack
13.05.2016

Solidní kvapík a"parádní záporák"zachranují jinak průměrnou přímočarou jízdu k očekávanému cíli.
Škoda, že Starka potkal stejný osud jako Richarda Bachmana:)

Annie1999
30.04.2016

Dokázala bych připustit, že některé Stephenovy knihy jsou v určitých partech nudné. Nezpochybňuju ani tvrzení, že někdy "král hororů" příběh příliš komplikuje. Ale nikdy bych nevěřila, že zkazí konec.

Začátek je takový, na jaký jsem u (mých oblíbených) Kingových knih zvyklá:
Příběh s dobrým námětem (zajímavou myšlenkou). Prolog, kde náhle spadneme do napínavé situace. Od první kapitoly (jemné vykreslení postav a děje) začíná vše gradovat, někde ve třetině vytáhne King své první eso, postupně hází jedno překvapení za druhým. A konec? Naprosté rozčarování.
Mám pocit, jako kdyby si King v hlavě dokonale vykreslil závěr příběhu, ale tu vizi se mu nepodařilo hodit na papír. Děj tu začíná jaksi váznout, popis je podivně kostrbatý
(nekingovský)
postavy jsou nepochopitelně bez citů (nejsou nelidské, spíše prkenné a nepřirozené) a úloha vrabců mi byla jasná, jakmile jsem zjistila, co mají značit.

Podle mého názoru je ten konec na poměry Stephena Kinga špatný - protože mě zklamal svou průměrností a předvídatelností. Knize nakonec dávám tři a půl hvězd, jelikož jinak vše bylo dle mého gusta. Temná půle se však bude řadit na mém seznamu Kingových knih k jedněm z nejhorších.

Bilky
30.03.2016

"The King is dead, long live The King!"
Možno podobné motto by mohlo tróniť v tejto morbídnej hre na mačku a myš, kde samotného KINGa chce dostať jeho vlastný BACHMAN.

A práve preto mám tento román od "kráľa" tak rád - poodhaľuje tu viac ako v iných prózach - čosi z vlastného života, zo svojich nočných mor. Lebo nielen KINGov pseudonym a jeho drsnejšia tvorba (paralela s jeho hrdinom Tedom BAUMONTom a jeho alter ego Georgom STARKom) presvitá cez písmena tejto knihy: aj zážitky z alkoholickej minulosti a drogovými excesmi sú mu vlastné. V tomto diele mu však paradoxne pomohli dotvoriť tak uveriteľný náhľad do spisovateľskej mysle a rozdvojenosti. A KING dobré pozná nástrahy v mozgu románopiscov! Veď sú hlavnými hrdinami jeho diel OSVÍCENÍ, MISERY, PYTEL KOSTI, TAJEMNÉ OKNO, LUNAPARK,...

"Spisovateľ je človek, ktorý dovolí svojej mysli robiť neprístojnosti" - cituje G.B.SHAWa sám KING v knihe "Pytel kostí", ale zrovna v "Temnej půly" sa to jeho hlavnému hrdinovi dôkladne vypomstilo. Mimochodom v tom istom diele je aj odkaz na ďalší osud Teda BAUMONTa - aj takéto hračičky ktoré vniesol do svojich románov, že sa vedľajšie postavy z jedného románu prelínajú v iných jeho dielach, alebo sa rozprávajú o tragickom konci hrdinov z predchádzajúcich noviel a románov - tak takéto fjučúry ma vždy pobavia. Je to také literárne cameo ;)

Samotný príbeh je jednoduchosť sama, ale nebol by Pišta Kráľom nadarmo, keby z toho neurobil jazdu ako Q.Tarantino z westernu The Hateful Eight, komorné krimi alá Agatha CHRISTIE ;) Osobne ma viac bavila BAUMONTova rovina, ako gangsterský slasher v podaní jeho horšieho ja G.STARKa, lebo byť "hajzel par excellence" nie je žiadne umenie ;) Stačí sa pozrieť dnes večer na Správy v TV...

ODPORÚČAM: elévom pisateľského remesla, ktorí stále netušia ktorý žáner si vybrať, vymáhačom a hrubokrkým vydieračom so špecializáciou na mokrú prácu, ornitológom so zameraním na bežné vtáctvo a prevozníkom, čo sa zaujímajú o imigrantské záležitosti na hranici Peklo-Zem. 90%

PS: Ak by ste si mysleli, že "VRABCE ZASE LETIA!" sú len KINGov výmysel, kľudne si kliknite na českú wiki, heslo "vrabec domácí" a prečítajte si posledný riadok prvého odstavca! Snáď pochopíte že Pišta nekecá a veľmi dobre vie, kde väčšina zmizla ;)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vrabec_dom%C3%A1c%C3%AD

marek6463
23.03.2016

Celkem dějový příběh.

Faustka
04.12.2015

I géniové si můžou dopřát období útlumu. Temná půle je jedním z nich.

Jiří.H
19.11.2015

Ty vo*e Stark je hustej týpek...nebojí se ušpinit, břitva je prostě břitva :)

Ivan F
24.09.2015

Jenda z mojich najobľúbenejších Kingoviek.

Obuvník
21.09.2015

O čem byste psali vy, kdyby vaše jméno nebylo na titulní straně? Když jdete s kůží na trh, jméno vás svazuje a pálí na čele jako cejch. Všude kolem jsou mantinely vašeho žánru, a když je překročíte, můžete skončit na střídačce (u vydavatele), nebo na trestné lavici (u čtenáře).
Pseudonym je dobrý sluha, ale špatný pán. Tak nějak bych shrnul premisu tohoto příběhu. Zase jedno nahlédnutí do spisovatelovy mysli. King se otiskl do obou hlavních postav jako záchodové prkénko na zadní stranu vašich stehen. Ale zatímco Bachman zemřel na rakovinu pseudonymu, George Stark se může těšit na něco onačejšího.
Není to srdeční záležitost, ale má to drive a skvělý závěr. Vrabci nejsou, čím se zdají být.

HančaŠ
17.06.2015

Je to sice jedna ze slabších knih od Kinga, ale i tak se mi velmi líbila.

Terva
28.04.2015

Temná půle je lehce polovičatý příběh, než je čtenář u Kinga zvyklý. Má sice své kouzlo a velmi dobrou myšlenku, jenže ta myšlenka není zrovna moc šťastně propracovaná. Pravda je taková, že to pan King napsal dva roky před svou nehodou (drogy) a pravděpodobně už v této době roku 1989 nebyl ve své kůži. Nezbytné věci (1991) však již zase ukazují že jeho závislost už je zažehnána.Toto jedna z nejslabších knih, co se týče obsahu, od tohoto spisovatele. Má však svoje kouzlo.

vorenus
28.04.2015

Kinga mám rád, ale tohle je snad to nejslabší, co jsem od něj četl.Děj se strašně vleče a konec musel předpokládat každý čtenář.Prostě mě mistr tentokrát zklamal.Ale i tak mu patří velký dík.Za ty skvělé knihy, kterýma mě už roky oblažuje.

Silkwe
27.04.2015

Přečetla jsem v rámci knižní výzvy (kniha vydaná v roce mého narození, brala jsem v úvahu rok vydání originálu)...Jak bych to jen vyjádřila. Šlo to. Kinga jsem jeden čas měla ráda, ale čím jsem starší, tím víc mě nudí. Jeho knihy pro mě prostě nemají to správné tempo, chvílemi je moc ukecaný (jak by to popsala moje mamka)

wiix
09.04.2015

Kingove knihy sú mojou spásou i prekliatím, avšak tento titul mi nebol po chuti. Nebolo to ani tak samotnou knihou ako mnou, príbeh ma najskôr nadchol, ale potom nepokračoval nijak zvlášť napínavo ani mysteriózne, bol príliš rozvláčny a neverila som mu. Nechám sa prekvapiť niečím ďalším od neho :)

mailo-s
03.03.2015

Dobrá kniha i film docela ujde knihu ale doporučuji více.King má i lepší knihy ale i tak tahle se četla příjemně rychle a děj uháněl.ŽÁDNÁ NUDA.

Eigis
02.03.2015

První část knihy je neskutečně rychlá, krvavá a brutální jízda, jakou jsem už dlouho nezažil. V druhé části autor poněkud zvolní a více se zaměří na obě půle své postavy. Musím říct, že mě chvílemi docela mrazilo, když jsem si uvědomil, že Stephen King pod svým pseudonymem Richard Bachman napsal temnější dílka, než normálně a že se při jejich psaní vciťoval do pocitů úplně jiného autora. Zkrátka i mistr hororu má svou temnou půli. Co se poslední části týče, byla v typickém Kingově duchu a nezklamala, právě naopak.

KikkusQa
01.03.2015

Skvělé čtení. Měla jsem jasnou představu jak ho zabije, ale zcela jsem zapomněla na vábničku a vrabce. \Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla :)

martunka
09.02.2015

Tak po přečtení Temné půle je možné říct pouze jednu věc. Je to další skvělá kniha od Kinga. Ta myšlenka s dvojčaty je prostě skvělá. Ta představa je správně děsivá. No a musím uznat, že se Starkem v jedné věci souhlasím. Taky bych si jen tak nelehla a umřela. Jinak vrabci se mi taky moc líbí, dodávají příběhu další strašidelný rozměr. Takže dávám pět hvězdiček.

dominik123
12.01.2015

Temná polovica nie je zlá kniha ale nie je ani tá najlepšia akú King napísal. Niekedy bola možno až moc sci-fi. Stále to je ale kniha od Kinga takže je nadpriemerná a má dobrí koniec.Autor a jeho další knihy

Stephen King

Stephen King
americká, 1947

všechny knihy autora

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených10x
v Přečtených927x
v Čtenářské výzvě5x
v Doporučených36x
v Knihotéce315x
v Chystám se číst114x
v Chci si koupit31x