Temná půle

Temná půle https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/266/bmid_temna-pule-wzm-266.jpg 4 1111 148

Spisovatel z Castle Rocku Tad Beaumont se rozhodl, že překoná svůj problém psaním pod pseudonymem, a tak vzniknul imaginární George Stark. Starkovy knihy dosáhly grandiózního úspěchu, avšak jednoho dne má Tad toho všeho po krk a Starka "pohřbí". George Stark se ovšem nemíní jen tak vzdát svého práva na život. Na Tadovi vynucuje, aby pokračoval v psaní pod jeho jménem - to jediné ho může udržet na živu. A dokud ještě žije, mstí se na všech lidech , kteří způsobili jeho "smrt". Ale ne všechno je takové, jak se může zdát, protože "vrabci znovu létají"...... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dark Half , 1989

Shindo
04.12.2017 3 z 5

Stálo za prečítanie, hoci som mal pri čítaní knihy zmiešané pocity. Nie som žiadna citlivka ani krehká kvetinka, no miestami mi pri niektorých scénach bolo až zle. Napriek tomu ma čosi ku knihe tiahlo a bránilo mi ju len tak odložiť. Asi si ešte jeho tvorbu budem musieť načítať, kým jej prídem na chuť.

Breberuše
19.11.2017 2 z 5

Krátce... Kingovy knihy nejsou nic pro mě. I když jsou vždycky perfektně propracované. Je to asi 5. kniha, co jsem od něj četla a další už asi ani nebude. Nudí mě.

Kirrie
11.11.2017 4 z 5

Na Stephenovi mám ráda, že často píše příběh o spisovateli, nebo se v tom kruhu o psaní zdržuje. Tuhle knihu jsem si nechala koupit schválně kvůli oživlému pseudonymu. Myslím, že jsem čekala o něco hororovější atmosféru, ale v konečném důsledku mě nezklamala. Bylo to příjemné čtení, které mě na konci překvapilo a docela jsem si přála být s nimi v tom domě. Vrabci letí...

Kate84
13.09.2017 3 z 5

Zajímavý námět, ale nakonec jsem to čtení sama tak rozmělnila, že těžko říct, kdo je strůjcem ne úplně dobrého dojmu...

BeyondHorizon
03.09.2017 3 z 5

Moje první kniha od Kinga. Čekala jsem, že se budu hrůzou svíjet, ale kde nic, tu nic. Nakonec jsem to vzala jako průměrný thriller a vyústění příběhu bylo úsměvné. Doufala jsem ve víc.

mazlak
19.06.2017 4 z 5

Kniha byla sice velmi zajímavá, ale dosti často se děj vracel a byl okamžitě převyprávěn z pohledu jiné osoby. Tím to na mne působilo jako opakování v mateřské škole a děj ztrácel na pružnosti. Jinak velmi zajímavý příběh.

evca7271
28.02.2017 1 z 5

Tohle je moje kniha od tohoto autora a jelikoz jsem slysela samou chvalu na autora,tak jsem cekala ze to bude mnohem lepsi.Docela me to zklamalo.

wolun
09.02.2017 2 z 5

Bla bla bla samá vata a vela nudy! Musel som privrieť vsetky tri oči ,aby som dal dve hviezdy.

BlackBlade
07.11.2016 3 z 5

I když jsem byl do toho "ponořen", po zmínce o vrabcích mě to sepnulo a bylo jasné, jak to dopadne. A nezmýlil jsem se... I když mám Kinga rád, tohle mi moc nesedlo.

eraserhead
03.11.2016 4 z 5

Temnou půli mám hodně rád, pro její civilnost a jednoduchost. Je to v podstatě nijak komplikovaný tzv. "home invasion" thriller s velmi chmurnou a temnou zápletkou a velmi svižným tempem. Jen pár postav, známé prostředí a Kingův tradiční spisovatelský hlavní hrdina. A spisovatelství je jedním z hlavních tahounů zápletky. Navíc další z knih, které vychází přímo z Kingova skutečného života. Navíc mám rád vrabce a mrzí mě jejich úbytek. Mám rád i Romerovu filmovou verzi, ale kniha je prostě kniha. Docela mě mrzí, že je poměrně opomíjena a její název v kingovských diskusích moc neslýchám a nevídám.

jardass
21.10.2016 4 z 5

Podle seznamu Stevenových knih (ne v databázi knih ale na jiném českém serveru), jsem zjistil, že tohle byla moje 42. Kingovka (ne všechny je mám uvedené v přečtených knihách tady na databázi), kterou jsem dosud přečetl. I tak jich tam ještě zbývá spoustu, tedy nějakých 36, abych byl konkrétní. A kdo ví, jestli je ten seznam kompletní, ale na tom snad ani nesejde. V porovnání s těmi ostatními 41 knihami teď přemýšlím, jak ohodnotit Temnou půli. Pravděpodobně se jedná o nejkrvavější dílo mezi těmi 42 knihami. Je fakt, že se možná v těch dalších 36 objeví něco, co tuhle knihu předčí - to ukáže čas. :) Tak barvité vylíčení všech krvavých scén bych snad čekal spíše u Cliva Barkera než u psychologického Kinga. Je myslím ale dobrou vizitkou pro autora, když si už si myslíte, že ho po těch více něž 40 knihách velice dobře znáte a myslíte si, že víte, co můžete očekávat a on vás velmi brutálním způsobem vyvede z omylu.
Klobouk dolů mistře. Váš souboj s Richardem Bachmanem byl vskutku impozantní. Pro ty, co nechápou, Richard Bachman je Kingův bývalý pseudonym a tohle dílo mi přišlo jako metaforický popis procesu zbavování se nutnosti psát knihy pod tímto pseudonymem.
No nic jdu se poohlížet po té 43. :-D

anna7042
24.08.2016

Já nevím, tak hustá majda kolem děje, že jsem se v ní ztratila jak v mlze. A to jsem si pořád říkala, že nesmím ztratit nit a snažila jsem se v té spoustě fádnosti a nezáživnosti neutopit. Někde už konečně musí být břeh. Nic, ani světýlko majáku. A tak jsem se dobrovolně utopila. Sotva kdy tuhle knihu vezmu do ruky.

tomaserd
12.08.2016 5 z 5

Velmi dobrá a strašidelná kniha ale to je každá od Stephena Kinga

ondrula
10.07.2016 2 z 5

Pro mě tedy dost slabota. Téma je poměrně originální, ale také kingovsky pošahané. Zklamaly mě poměrně slabé hororové prvky (jak už to bývá pro Kinga v některých knihách typické) a především pak neskutečná rozvláčnost a bezobsažná ublábolenost, která je vlastní té nudné vatě, jíž King poměrně pravidelně vyplňuje ve svých knihách pasáže mezi klíčovými scénami. Konec je předvídatelný a vlastně nic moc. Měl jsem co dělat, abych knihu dočetl. Ocenit jsem mohl pouze Starkovu práci s břitvou.

koolsavage
04.07.2016 3 z 5

Zajímavý námět, ale nějak se to ztratilo v záplavě zbytečných slov a popisků.

DickBach
08.06.2016 5 z 5

Nesnažte se mi vykládat, že tohle napsal Stephen. To vyšlo z Berolky samotného George Starka!!! Luxusní kousek.
Vyjímečně jsem se pustila rovnou do audioknihy (bez předchozího tištěného textu) a musím říci, že to byla skvělá volba. Hlas pana Hyhlíka mně státem Maine provedl tak dokonale, že mi bude běhat mráz po zádech ještě pár dní.
Myslím, že po tomhle kousku budu velice obezřetně pozorovat každého opeřence, a nicotné, prakticky neviditelné vrabčáky obzvlášť pečlivě. Děkuji.

BernardBlack
13.05.2016 3 z 5

Solidní kvapík a "parádní záporák" zachranují jinak průměrnou přímočarou jízdu k očekávanému cíli.
Škoda, že Starka potkal stejný osud jako Richarda Bachmana:)

Annie1999
30.04.2016 3 z 5

Dokázala bych připustit, že některé Stephenovy knihy jsou v určitých partech nudné. Nezpochybňuju ani tvrzení, že někdy "král hororů" příběh příliš komplikuje. Ale nikdy bych nevěřila, že zkazí konec.

Začátek je takový, na jaký jsem u (mých oblíbených) Kingových knih zvyklá:
Příběh s dobrým námětem (zajímavou myšlenkou). Prolog, kde náhle spadneme do napínavé situace. Od první kapitoly (jemné vykreslení postav a děje) začíná vše gradovat, někde ve třetině vytáhne King své první eso, postupně hází jedno překvapení za druhým. A konec? Naprosté rozčarování.
Mám pocit, jako kdyby si King v hlavě dokonale vykreslil závěr příběhu, ale tu vizi se mu nepodařilo hodit na papír. Děj tu začíná jaksi váznout, popis je podivně kostrbatý
(nekingovský)
postavy jsou nepochopitelně bez citů (nejsou nelidské, spíše prkenné a nepřirozené) a úloha vrabců mi byla jasná, jakmile jsem zjistila, co mají značit.

Podle mého názoru je ten konec na poměry Stephena Kinga špatný - protože mě zklamal svou průměrností a předvídatelností. Knize nakonec dávám tři a půl hvězd, jelikož jinak vše bylo dle mého gusta. Temná půle se však bude řadit na mém seznamu Kingových knih k jedněm z nejhorších.

Bilky
30.03.2016 5 z 5

"The King is dead, long live The King!"
Možno podobné motto by mohlo tróniť v tejto morbídnej hre na mačku a myš, kde samotného KINGa chce dostať jeho vlastný BACHMAN.

A práve preto mám tento román od "kráľa" tak rád - poodhaľuje tu viac ako v iných prózach - čosi z vlastného života, zo svojich nočných mor. Lebo nielen KINGov pseudonym a jeho drsnejšia tvorba (paralela s jeho hrdinom Tedom BAUMONTom a jeho alter ego Georgom STARKom) presvitá cez písmena tejto knihy: aj zážitky z alkoholickej minulosti a drogovými excesmi sú mu vlastné. V tomto diele mu však paradoxne pomohli dotvoriť tak uveriteľný náhľad do spisovateľskej mysle a rozdvojenosti. A KING dobré pozná nástrahy v mozgu románopiscov! Veď sú hlavnými hrdinami jeho diel OSVÍCENÍ, MISERY, PYTEL KOSTI, TAJEMNÉ OKNO, LUNAPARK,...

"Spisovateľ je človek, ktorý dovolí svojej mysli robiť neprístojnosti" - cituje G.B.SHAWa sám KING v knihe "Pytel kostí", ale zrovna v "Temnej půly" sa to jeho hlavnému hrdinovi dôkladne vypomstilo. Mimochodom v tom istom diele je aj odkaz na ďalší osud Teda BAUMONTa - aj takéto hračičky ktoré vniesol do svojich románov, že sa vedľajšie postavy z jedného románu prelínajú v iných jeho dielach, alebo sa rozprávajú o tragickom konci hrdinov z predchádzajúcich noviel a románov - tak takéto fjučúry ma vždy pobavia. Je to také literárne cameo ;)

Samotný príbeh je jednoduchosť sama, ale nebol by Pišta Kráľom nadarmo, keby z toho neurobil jazdu ako Q.Tarantino z westernu The Hateful Eight, komorné krimi alá Agatha CHRISTIE ;) Osobne ma viac bavila BAUMONTova rovina, ako gangsterský slasher v podaní jeho horšieho ja G.STARKa, lebo byť "hajzel par excellence" nie je žiadne umenie ;) Stačí sa pozrieť dnes večer na Správy v TV...

ODPORÚČAM: elévom pisateľského remesla, ktorí stále netušia ktorý žáner si vybrať, vymáhačom a hrubokrkým vydieračom so špecializáciou na mokrú prácu, ornitológom so zameraním na bežné vtáctvo a prevozníkom, čo sa zaujímajú o imigrantské záležitosti na hranici Peklo-Zem. 90%

PS: Ak by ste si mysleli, že "VRABCE ZASE LETIA!" sú len KINGov výmysel, kľudne si kliknite na českú wiki, heslo "vrabec domácí" a prečítajte si posledný riadok prvého odstavca! Snáď pochopíte že Pišta nekecá a veľmi dobre vie, kde väčšina zmizla ;)

marek6463
23.03.2016 4 z 5