krakonos.kraken krakonos.kraken komentáře u knih

Loď v Bretani Loď v Bretani Marta Davouze

Asi nejsem cílová skupina, přišlo mi to příšerně snobský a povrchní :D Nicméně autorka píše krásně a má smysl pro humor.

Nebudu kazit hodnocení jenom kvůli svým subjektivním názorům na podobný způsob života.

13.06.2023

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

(SPOILER) Celá první půlka se tak krásně táhne a člověk si řiká, že to bude skoro pohádka o životě jedné rodiny v novém domě s krásnou divočinou a místní zvláštností - hřbitovem zvířátek. Že to bude takový ten příběh s důkladným popisem postav, jejich historií, traumaty a jejich vztahy a troškou tajemna k tomu.

A pak přijde půlka a bum, smrt dítěte. Pak se začne pitvat v pohřbu a člověk si říka, no jo Kingu, zase si mě dostal, ten život je ale svině a ty o něm tak krásně píšeš.

Ale pak to teprv přijde. Pak se začnou dít zvrhlý, nechutný a děsivý věci. A přes všechny varovný signály a předzvěsti hlavní postava zvolí tu jedinou ale nejhorší variantu. A i pak si člověk říká "jasně, soused ho zastaví. Jasně, manželka ho zastaví". Ale ne, všechno dopadne úplně nejhůř jak může. Jedno rozhodnutí zapříčiní tolik strašnejch věcí. A ten epilog tomu nasadí uplnou korunu. Fuj...Stephen King je pán. To s chudákem Zeldou bylo taky dost hnusný.

Jen tak mimo - popisy kočky v domácnosti mi přišly jako z Černého kocoura. Jak udělat z něčeho tak roztomilého něco strašidelného? Jde to.

V několika knihách zmiňuje nějakou velkou fabriku nebo výrobnu, do které kolem pořád jezdí auta. Vždycky čekám, že se z toho vyklube nejaká výrobna mýdla z lidí nebo něco a nikdy nic :D

08.06.2023 5 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

(SPOILER) Velmi detailně popsané techniky a postupy při boji s neznámým nakažlivým činitelem občas říznuté filosofií. I přesto kniha není vůbec nudná.

Konec byl podle mě trochu laciný, lidstvo vyvázlo bez vlastního přičinění a všechny ty technologie byly ve výsledku k ničemu.

01.06.2023 5 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

První čast šla hned k věci, to bylo dobré. Syrové.

Dál je to těžké, přestože jde o popis skutečného života, vůbec jsem s hlavní postavou nesoucítil, protože to byly akorát stížnosti na manžela a jak jim nefunguje vztah, jak se musí rozvést a pak...se zas dají dohromady...a zase...a zase. Pak mnoho stránek o tom s kým kdy mluvila a jak jí kdo chválil a co všechno udělala. Zmínka o tom, že při psaní knihy nečetla jiné knihy aby to neovlivnilo její styl...jaký styl? Byl to jenom popis. Žádné nastínění charakterů ostatních, motivací, ničeho.

Naproti tomu část s pohledy ostatních zůčastněných osob byla velmi zajímavá a odvážná. A na několika místech autorka ukázala, že je schopná dost hluboké introspekce.

Mám z toho rozporuplné pocity. Když to porovnám třeba s dětmi ze stanice zoo tak tohle je o několik úrovní níže.

30.05.2023 2 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Čekal jsem něco jako 1984 ale vůbec ne. Velmi realisticky působící distopie, kde se neobjevují žádné léčky a zvraty - kapitán to bez obalu naservíruje jak to je a hlavní postava podle toho jedná. Příběh má rychlý spád a i přes ten závěr je optimistický.

V popisu soužití s manželkou jsem viděl tolik paralel s dnešní dobou, až to nebylo příjemné.
Bylo to místy napínavé, i díky ohařovi, kterého jsem si představoval jako ty mechanické psy, co už dnes existují. Fuj.
Asi moje nejoblíbenější část knihy byl kapitánův první monolog, hlavně kvůli zajímavým myšlenkám jako "když jsme knoflíky nahradili zipem, přišli jsme o chvíli k přemýslení...a ráno je časem přemýšlení a melancholie". A vůbec že celý stav světa vznikl z lidí samých, ne díky zásahu státu. Srovnat to s dnešní dobou smartphonů (místo telezdí) a sociálních sítí (místo rodinky) mi přijde až děsivé.

Je tam spousta filosofie. Klidně bych snesl mnohem rozsáhlejsí popis světa i další filosofické rozhovory. Ale není tomu co vytknout.

26.05.2023 5 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

Skoro žádná hloubka postav nebo popisy čehokoliv, prostě jenom bída. Nutilo mě to přemýšlet o tom, co všechno mám.

V knize mě zaujalo potvrzení staré pravdy, že na cigára a chlast se peníze vždycky najdou. Role náboženství, které se zvrtlo z pomoci bližnímu v naprostý opak, kdy lidi mate a dohání je k zoufalosti.

Část s dvojčaty mě dostala, několikrát jsem se málem rozbrečel. Smutná kniha.

24.05.2023 5 z 5

Něco ve stylu sapiens, ale méně promyšlené. Těch 7 zákonů se dost ztrácí, spíš je to takový souhrn zajímavostí z historie, autorových komentářů k současnosti a souvislostí trochu na sílu vybraných z různých zdrojů, aby to dohromady dávalo 7 zákonů.

Jde z toho hodně cítit autorův trochu anarchistický pohled na řízení státu, jeho výhrady k sociálním médiím a nesouhlas s tvrzením, že člověk je jednou z hlavních příčin změn klimatu. K tomu občas utrousí nějaké wannabe deep moudro jako "podívejte se na oblohu", "největší nepřátelé jsme my sami" atd.

Abych jenom neskuhral - líbila se mi kapitola o leaderech a historické odbočky. Velmi zajímavá kapitola, co by snesla delší obsah byla o vertikalitě.

Kolem a kolem určitě četby nelituju, bylo tam spoustu zajímavých myšlenek, ale pokud od autora budu dál něco číct, asi spíš jeho ryze historické knihy.

10.05.2023 3 z 5

Ostravská mystéria Ostravská mystéria Marek Skřipský

Knize nedávám hodnocení, protože jsem jí nedočetl, ale teda za mě...hodně "odpočinková" věc. Velmi prvoplánový styl, něco jako Scooby-Doo. To by mi asi tak nevadilo, kdyby na to nebyl napasovaný pokus o serióznost v podobě alkoholismu a post-traumatického stresu hlavní postavy, které zase působí velmi vážně. Otravná slečna, která vždycky všem ukáže a farář v roli Van Helsinga. K tomu ty popisy zbraní...nevím. Na mě to nefungovalo.

08.05.2023

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

(SPOILER) Ze začátku mi to přišlo trochu pomalé, ale děj mě vtáhnul a nakonec jsem měl několik hlavních postav rád. Hlavně obě sestřičky, které se vytrvale věnují svojí práci, která je pro ně i smyslem života. Doktor s jeho hláškama byl taky super.

I přes pozitivní dojem mi v knize pár věcí vadilo. Smrt Malony, a rodičů Wallyho a Candy byla úplně zbytečná a nic v příběhu neznamenala ani nezměnila. Konec pana Rose byl vyloženě antiklimatický, byla to postava s tak velkým potenciálem. A když patnáct let něco tajíte z obavy, co se stane až se to Wally doví, pak bych do knihy napsal, co se teda nakonec stalo?

Kromě toho ale pěkná kniha se spoustou vedlejších zápletek a skvělého vykreslení postav a atmosféry.

04.05.2023 4 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

První polovina mě uhranula, cítil jsem, jak mi chybí ten kontakt s přirodou, který lidé měli v podobě chození na boso při celodenní fyzické práci, zpěvu a rituálech vzdávající jí hold. Popisy krajiny a zvyků, ale i docela netradiční pohled na hastrmana, který se neschovává, ale zapojuje se do života lidí. Katynčina síla, farář a jeho tajemství, dvojitá osobnost hastrmana...plno skvělých momentů.

Kromě toho i po jazykové stránce zajímavě napsané - hastman co vidí vodu ve všem, protože je pro něj všeobjímajícím principem, např. popis cesty kapky v průběhu času, mrznoucí koně jako kdyby měli rampouchy skrz nohy...

Druhá polovina mi svojí rozdílností vůbec nevadila, přestože první na mě zapůsobila mnohem víc. Úplný konec byl možná trochu zbytečný, i když měl znamenat uzavření kruhu.

Jistě, pane premiére 2 Jistě, pane premiére 2 Jonathan Lynn

Jistě, pane premiére 1 Jistě, pane premiére 1 Jonathan Lynn

Geniální.

Baví mě Humphreyho schopnost i přes prohry bez otálení rozjíždět další intriky.

Jistě, pane ministře 2 Jistě, pane ministře 2 Jonathan Lynn

Geniální.

"Buďto má Bernard naprosto vytříbený smysl pro absurdní humor nebo je mentálně retardovaný".

Jistě, pane ministře 1 Jistě, pane ministře 1 Jonathan Lynn

(SPOILER) Geniální.

V horách šílenství V horách šílenství Howard Phillips Lovecraft

Moje první zkušenost s autorem a nadchla mě. Jeho cit pro temnotu. Strach z neznáma, které skrývá nepředstavitelně starší a děsivější věci, než by si lidstvo kdy dovedlo představit.

Podle mě mu více seděl styl dlouhého vyprávění jako u hor šílenství, mnoho jeho povídek, i když skvělých, mi připadá jako nenaplněný potenciál.

17.04.2023 5 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Tohle mě docela minulo, na to jak je to dlouhý jsem dost věcí ani na konci nepochopil. Celá ta hierarchie zůstala dost skrytá, bylo to takový na jedno brdo a určitě se to dalo udělat mnohem temnější nebo svět víc propracovat a popsat. Proč byla hlavní postava zasvěcená až když už bylo skoro pozdě? Jaký význam mělo celé to narušení rovnováhy? Proč bylo důležité zachránit zrovna tu osobu? Proč Lois přepínala mezi géniem a panikářkou, která akorát křičí "udělej něco!"? Proč musela jedna z hlavních postav uplně blbě umřít bez rozloučení, protože ostatní si zrovna v tu chvíli museli povídat? Jestli šlo jenom o to zabránit tomu klukovi někam jít, nemohli ho prostě jenom zamknout do pokoje nebo něco? Nevim...smíšený pocity. Přitom hlavní postava byla sympatická a určitě měla co nabídnout.

17.04.2023 3 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

(SPOILER) Shawshank - kupodivu se mi asi líbil víc film, asi že správce vězení více vypekl. Ale příběhu i tak není co vytknout.

Nadaný žák - povídka o zvrácenosti je přesné. Bál jsem se, že bude mnohem víc popisovaných hrůz koncentráku, ubíralo se to trochu jinam, ale i tak...fuj. Bál jsem se že v nemocnici odhalí svého souseda a budou ho společně mučit doma nebo něco. Naštěstí byla povídka tak 3x kratší než mohla a díky za to.

Tělo - krásně nostalgický příběh slunného dětství, ve kterém je už však cítit temnota dospělosti a předčasného dospívání, ať už z traumat nebo ze strachu z budoucnosti. Hezky zachycený svět očima dítěte. Podobná atmosféra slunečních paprsků jako Lunapark.

Dýchací metoda - krátký a pro mě velmi silný příběh o odhodlanosti jedné matky, zobrazený jako vyprávění v klubu. "Okolní" příběh, i když skvěle zpracovaný, pro mě nechal trochu moc nezodpovězených otázek.

06.04.2023 5 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Ten typ knihy Stephana Kinga co je plný té zlatavé nostalgie a přitom krutosti a nesmyslnosti světa, spojené s troškou hororu.

Kniha je o životě jedné ženy, o její práci, o útrapách a hlavně o lásce rodiče ke svým dětem, která je nejsilnější motivací k čemukoliv.

Celou dobu si člověk říká, jestli mluví pravdu a jestli to nakonec vzhledem k závěru nebylo úplně jinak.

Díky této (a jiným) Kingovým knihám jsem si jistý, že by mohl napsat 500 stran bez špetky zajímavého příběhu a pouze popisovat normální lidi a jejich životy a stejně by se od toho člověk nedokázal odtrhnout.

05.04.2023 5 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Tak nádherná a zvláštní kniha. Hlavní postava je vtažena do podivného světa, světa kde vládne les a jeho mýtičtí obyvatelé a zamiluje se do dívky z jiného světa.

Autor krásně a zvláštně popisuje les a jeho sílu...Gwineth, zrozenou z listí a větviček, divokou a schopnou boje, veselou když si olizuje králičí krev z prstů...propracované mýty o různých obvatelích lesa a jejich bozích. Všechno tak zvláštně poutavým způsobem.

A pak, asi tak v půlce, se něco zvrtne a najednou je z knihy zajímavě pojaté fantasy dobrodružství (pro mě) téměř bez kouzla. A ten bráchův konec? Achjo.

Jak bych si přál, aby autor napsal celou knihu ve stejém stylu jako první polovinu. Nebo aby nechal hlavního hrdinu umřít, když k tomu měl nejblíž.

To se ale nestalo a tak i když hodnocení nemůžu snížit, protože ve mě kniha zanechala velkou stopu, musím to aspoň napsat sem.

28.03.2023 5 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

Skvělá kniha, trochu psycho triller, trochu survival...a hodně zoufalosti a bezmoci. Kniha která přes svůj nezvratně nutný konec nepůsobí kýčovitě, ale realisticky.

27.03.2023 5 z 5