Sedm zákonů: Jak civilizace vznikají, dosahují vrcholu a upadají

kniha od:

Sedm zákonů: Jak civilizace vznikají, dosahují vrcholu a upadají https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427563/bmid_sedm-zakonu-jak-civilizace-vznikaji-HIU-427563.jpg 3.6 166
Koupit Koupit eknihu Bazar

Žijeme v epoše, která nemá obdoby? Je náš svět tak unikátní, jak si myslíme? A budeme první civilizací, která poroste věčně? Nebo je vše prostě jinak a jsme jen dalším kamínkem do mozaiky příběhů člověka na tomto světě? Správná odpověď je pravděpodobně ano i ne. Naše civilizace, úroveň technologií a znalostí obecně, vyspělost komunikací a lékařské péče i míra blahobytu mluví samy za sebe. Stejně tak ovšem můžeme pozorovat, že podobně jako v minulosti i dnes čelíme dobře známým výzvám, jakými jsou nárůst byrokracie, fungování či selhávání elit, role společenské smlouvy i lídrů, nadbytek nebo naopak chybějící zdroje energie, ekonomické krize nebo (ne)schopnost přizpůsobit se proměnám přírodního prostředí. Objevují se i zcela nové výzvy jako například svět zahalený do globální komunikace, sociální sítě, kvanta informací, rozpor mezi nashromážděnými poznatky a skutečným poznáním, lidská schopnost masivně měnit své přírodní prostředí a mnohé jiné. Kniha nabízí možnost podívat se na dnešní svět jako součást dlouhé časové řady dějin, procesů i dílčích událostí, jejichž charakteristiky prozrazují, že existuje sedm univerzálních zákonů, kterým podléhají všechny civilizace.... celý text

Komentáře (48)

Komentáře 48 Recenze 2

vlkcz
vlkcz
20.09.2023 4 z 5

Myšlenkově bohaté, ale asi by knize přispěla trochu větší porce redaktorské práce. Takhle mi v některých místech přišla poněkud chaotická a neuspořádaná.
Na druhou stranu takhle široce uvažujících lidí se nevydává moc, takže s ohledem na tématický rozsah a hloubku předkládaných úvah je moc dobře, že kniha svého nakladatele našla.

Radous
Radous
28.08.2023 4 z 5

To, co autor předestřel, dává smysl. Snad jen jsem čekal, že pojednání bude obsahovat kapitolu, kde budou všechny "zákony" syntetizovány. Ale nakonec proč ne - každý si z toho vezme podle svého.


Janadvorackova
Janadvorackova
23.07.2023 5 z 5

Zpočátku dost nepřehledné, později celkově zajímavé.

moni.ka
moni.ka
13.07.2023 3 z 5

Myšlenky dobré, ale působilo to na mě jako nedokončené, neuspořádané, jako by byl zájem knihu co nejdříve vydat, dokud trvá společenská poptávka po tomto tématu, bez ohledu na kvalitu. Kvůli této roztříštěnosti se to špatně četlo.

Jihočech427
Jihočech427
22.06.2023 5 z 5

Já naopak s posledními komentáři nesouhlasím. Myslím si, že kniha Miroslava Bárty snese srovnání s dalšími podobnými. Mě bavily časté odbočky a epizodnost kapitol. Autor si nehraje na vědeckou publikaci se vším všudy, sám v úvodu upozorňuje, že jde o text přístupný širší veřejnosti a to doslova plní. Srozumitelné, bez přílišného zjednodušování, dostatečně propojené na zdroje. Osvěžující pohled na historii, současnost i možnou budoucnost.

renefer
renefer
26.05.2023 3 z 5

Souhlasím s předchozími komentáři, celé je to takové rozházené, Bárta poskakuje od jednoho tématu k druhému a to nejen v rámci kapitoly ale i odstavců. Čekala jsem, vzhledem k jeho zaměření, nějaký souhrn vývoje egyptské civilizace a následné srovnání s naší civilizací na základě stanovení nějakých zákonitostí. Asi budu muset příště poctivěji číst anotace.

krakonos.kraken
krakonos.kraken
10.05.2023 3 z 5

Něco ve stylu sapiens, ale méně promyšlené. Těch 7 zákonů se dost ztrácí, spíš je to takový souhrn zajímavostí z historie, autorových komentářů k současnosti a souvislostí trochu na sílu vybraných z různých zdrojů, aby to dohromady dávalo 7 zákonů.

Jde z toho hodně cítit autorův trochu anarchistický pohled na řízení státu, jeho výhrady k sociálním médiím a nesouhlas s tvrzením, že člověk je jednou z hlavních příčin změn klimatu. K tomu občas utrousí nějaké wannabe deep moudro jako "podívejte se na oblohu", "největší nepřátelé jsme my sami" atd.

Abych jenom neskuhral - líbila se mi kapitola o leaderech a historické odbočky. Velmi zajímavá kapitola, co by snesla delší obsah byla o vertikalitě.

Kolem a kolem určitě četby nelituju, bylo tam spoustu zajímavých myšlenek, ale pokud od autora budu dál něco číct, asi spíš jeho ryze historické knihy.

soukroma
soukroma
16.04.2023 3 z 5

Stylem průměrná bakalářská práce: spousta citací, grafů, již vyslovených myšlenek, domněnek a možná i vizí...někoho jiného. Ale i na takovou úroveň (by) tomu chyběla analýza nastudovaného a následně samozřejmě syntéza toho, na co autor tedy nakonec vlastně přišel. Za nesystematičnost by si asi taková práce rozhodně hvězdičku nezasloužila...
Nedalo mi to nic (a to jsem ani neměla valná očekávání), protože mne to hrubě nebavilo a pro ten styl vlastně odrazovalo. Nedávno jsem měla v ruce o chlup novějšího Tutanchamona, se zřejmě ještě větší mediální bublinou, a už ten mne hrubě zklamal (velmi podobný styl, jinými slovy nic nového pod sluncem, ale hlavně ať je tam řádná hromada více či méně souvisejících témat). Měla jsem dát na svůj dojem a autora už raději dál ani nezkoušet.

jiri77
jiri77
02.04.2023 4 z 5

Zajímavé čtení, které popisuje kolaps civilizací. Autor čerpá z minulosti a snaží se nastínit podobu s dneškem ,a co nás může potkat ,pokud si nevezmeme poučení z minulosti. Jsou tam i části ,se kterými jsem nenašel s autorem shodu ,ale celkově se mi kniha líbila.

IHT
IHT
13.02.2023 3 z 5

Neni to spatne, ale vetsinu jsem uz cetl nekde jinde - Diamond, Ridley, Smil, Chatwin, Tainter, ...
A diky tomu desnemu chaosu a neustalemu odbihani (Muska uz jsem mel fakt plne zuby) ani nedokazu rict, co bylo temi sedmi zakony mysleno - shrnuti, ci pripomenuti na zaver by vyrazne pomohlo ctenari ujasnit si, co vlastne autor chtel rict. Ale to by byl dost zasadni posun od souboru eseji k ucebnicovemu formatu (ktery by mi nevadil).
Za me takove pekne pripomenuti mych oblibenych autoru. Od Barty jsem nic jineho necetl a momentalne ani nevidim duvod to menit.

lukaso89
lukaso89
16.01.2023 3 z 5

Hned v úvodu je autorem na rovinu přiznáno, že kniha vznikla vlastně jako zápis opakovaných posezení u piva v hospodě, což pokládám za férový úvod, který do značné míry vystihuje celou knihu. V tomto žánru (tedy ve smyslu "chlapi, já jsem nedávno četl tohle a tohle" a "kluci, loni jsem se byl podívat tam a tam") se jedná o zajímavý soubor pozoruhodných informací, z nichž řada má jistě potenciál na hlubší vysvětlení, resp. zasloužila by si hlubší rozbor a vysvětlení. Nic takového ovšem od této knížky očekávat nelze, protože to jsou zápisky hospodských diskuzí, nikoli pohromadě držící text, který se chce smysluplně dostat od A k B. Přiznám se ovšem, že má očekávání (vyvolané mimo jiné anotací knihy) byla výrazně vyšší. Kniha jako celek nedrží pohromadě, text nesouvisle skáče od jednoho tématu k druhému, nelze v něm najít jakoukoli jednotící či odněkud někam mířící linii a rozdělení kapitol je v podstatě zcela náhodné a nemá hlubší význam. Prostě jako když se několik (inteligentních, sečtělých a zcestovalých) kamarádů sejde v hospodě "na jedno" a povídají si, co je u nich nového, co v poslední době zažili a co je zaujalo. To rozhodně není málo, ale zároveň to zkrátka nenaplňuje očekávání, která čtenář oprávněně na knihu klade.

tarasnica
tarasnica
14.12.2022 5 z 5

Občas náročnější čtení, ale celkově velmi informativní kniha. Doporučuji.

Lesní_chodec
Lesní_chodec
15.11.2022 3 z 5

Kniha, o které se toho dost napovídalo a její PR bylo velké. Přesto, alespoň pro mě nepředstavovala čtení, které by mě nějak zásadně "posadilo na zadek". V mnoha ohledech zajímavé informace a souvislosti. Především text věnující se vikingskému Grónsku stojí za vyzdvihnutí. Místy trochu chaotické a ne moc ucelené s ohledem na celkovou myšlenku knihy.

JSmerda
JSmerda
05.11.2022 4 z 5

Kniha je představením názorů autora a podepřením těchto názorů příklady z historie. Je to vybídnutí k zamyšlení, resp. k diskusi. Je to apel na převzetí zodpovědnosti za svůj život a za to co po vás zůstane. Rozhodně to není návod na život a opravdu se nás (jedince/civilizaci) autor nesnaží spasit :).
Bohužel nejhůř se čte prvních asi 50 stran, kdy autor vysvětluje proč knihu napsal. Toto je nejnudnější a nejméně informativní pasáž, kterou můžete hrdě přeskočit.

Jara.v
Jara.v
26.07.2022 3 z 5

Přečteno kvůli čtenářské výzvě a nedokázala jsem se příliš soustředit. Celkově je to zajímavé téma, ale čekala jsem něco víc.

Rilian
Rilian
09.07.2022 1 z 5

Veliké zklamání. K názorům pana Bárty mám určité výhrady, zvláště, když se vyjadřoval k uprchlické krizi v letech 2015/16. Nicméně jako egyptologa, proti němu nemohu říci jediného slova. Tato kniha je ovšem laciným pokusem napsat jakousi vše vysvětlující syntézu lidských dějin, jakou před nedávnem publikoval Yuval Noah Harari. Oba autoři se snažili propojit minulost se současností pomocí analýzy určitých socio-historických trendů (v podstatě se nám snaží vysvětlit, jak fungují dějiny), ovšem za cenu velikého zjednodušení dějinných procesů (např. Basileova reforma byzantského správního systému). Autor ani nevysvětlil, jak on sám definuje civilizaci, národ nebo kulturu (či kulturní skupiny), pročež motá dohromady Britské impérium, obyvatele Velikonočních ostrovů, starověké Egypťany nebo současné USA. Neustálé přeskakování z jednoho obecného příkladu na druhý nebo citování dlouhých pasáží z Wikipedie přičítám k dalším negativům knihy. V předposlední kapitole nám kupříkladu autor na poměrně dlouhém rozsahu popisuje myšlenku, že civilizace roste v závislosti na dostupnosti zdrojů, což je zcela známá skutečnost, kterou autor nesmyslně natahuje zdlouhavým popisem jednotlivých zdrojů energie. I zde rovněž autor spojuje minulost ze současností, aniž by zdůraznil roli globalizace současného světa.
Kniha se mi nečetla dobře a hvězdičku dávám pouze z důvodu, že některá uvedená fakta byla samo o sobě zajímavá, ovšem jako součást autorem vypracované mozaiky nefungují. Domnívám se, že autor napsal mnohem lepší knihy ze svého oboru. Podobné vše vysvětlující syntézy lidských dějin budou v následujících letech jistě velice zajímavé u širší veřejnosti, ale nemyslím si, že bychom k nim měli přistupovat jako k vědeckým analýzám, což ostatně autor sám v úvodu tvrdí.

Benny215
Benny215
26.05.2022 3 z 5

zajímavé názory, myslím ale ,že to s námi nedopadne. protože míra naší solidarity je přímo neúměrná našemu (ne) pohodlí

Radkak
Radkak
05.05.2022 2 z 5

Ač mám Bártovy texty ráda, tohle je zklamání. Vadilo mi chaotické uspořádání (proč v části pojednání o právním řádu přeskočí k bulváru?). Tváří se, že přináší hluboké myšlenky a přitom jde o banality. Subjektivní dojmy autora, žádné vědecké argumenty. Rozesmála mě věta autora: "Nechci nikomu podsouvat můj subjektivní dojem.." Kdyby to byla pravda, takhle kniha by vůbec nevznikla. A jeden další úryvek: .."tzv. tvůrci obecných názorů (opinion makers)... se bez bázně a hany vyjadřují mnohdy k věcem, o kterých nic moc neví." To bohužel sedí i na autora tohoto textu.

bertrand
bertrand
05.04.2022 2 z 5

Pro pana Bártu mám slabost, rád poslechnu kdejaký rozhovor s jeho osobou, zejména na téma prolínání zániku starých a vzniku nových civilizací. Poskytuje náhled i na dění v součastnosti, možného kolapsu naší civilizace, který máme patrně (příhlédnemeli k existenci Bártových pravidel kolapsu civilizací) možnost zažívat na vlastní kůži.
Co se opravdu nepovedlo je tato publikace. Pan Bárta měl zřejmě pocit, že ji musí udělat co nejpřístupnější širšímu (rozuměj nevzdělanému, bez rozhledu) čtenářstvu. Proto se pasoval do role jakéhosi moudrého dědečka, který vysvětluje přihlouplým vesničánkům zákonitosti fungování společnosti, přičemž občas přihodí nějakou pohádku, aby udržel jejich pozornost nezvyklou podobných intelektuálních výkonů.
Jistě ho k tomu vedla chvályhodná snaha upozornit na alarmující situaci, ve které se nacházíme, být po svém způsobu nápomocný při hledání východisek. Bohužel, celek vyznívá spíše blbě a ona východiska působí spíše dojmem bezradnosti.
Dojmu nepřidává ani péče nakladatelství Jota, která by se měla opravdu zamyslet, co to znamená vydávat knihy, odpovídající grafické kvalitě roku 2022 nebo nesympatické patvary tohoto typu.
Můj komentář je příkrý, ale je ovlivněný očekáváním, které jsem od knihy měl a která vyšla naprázdno.

Vestička
Vestička
03.04.2022 1 z 5

Ze začátku jsem si říkala , že k umývání nádobí dobrý , ale ne. Dříve než si přečtete knihu, přečtěte si životopis autora. Archeolog , Egyptolog, Docentura v Hamburku, Fulbrightovo stipendium, podepsal spolu s Drahošem výzvu vědců proti rasizmu a xenofobii, ale také petici proti cenzuře na internetu, (bez Drahoše) .... A děcko s Olgou Menzelovou. A pak se začtěte, máte li odvahu. Ta jedna hvězdička je za těch pár histrek z jeho práce. Ty byly v pohodě. Kniha je špatná především pro to, že za cíl by měla mí nastínit cestu , jak z toho úpadku , ve kterém jsme a budem. Ale sám autor svým dílem dokládá , že není řešení ale naopak symbol úpadku a jako elita selhává, i když věřím , že vědec je špičkový. Proč selhává? Dokladá to jeho kniha...
1) Nepřináší nic nového pouze povýšeneckou trapnou instantní filosofii " Pokud přes veškerou snahu nechápete tuto kapitolu, zahleďte se na nebe"
2) Není schopen překročit vlastní stín, a svoje názory si pouze potvrzuje nahodilými fakty. Není apolitický To že má rád USA je naprosto v pořádku, z jeho díla je však zřejmé koho volí , tedy min. koho nevolí a to je špatně.
3) Odporuje sám sobě: tvrdí , že se mýlí ti, kteří chtějí více řemeslníků a méně vědců, aby o stránku dál konstatoval , že úroveň vzdělání upadá. A ani se nezamyslí, jestli to něják nesouvisí.
4) Je nesystematický, a zaujatý , když z ničeho nic vykřikne , že vztah Ruska a Německa je toxický, aniž by se zabýval vztahem USA a odposlouchabyvší Merkelové.
5) Jeho dílko mnohdy působí jak výpisky z Wikipedie, a nudí, (Životopis Muska), popř jak deník našvaného důchodce v karanténě (Plivání na vládu a Kovid).
6) Nejde do hloubky, jen šup sem šup tam, a manipuluje. Vypráví příběh o Anglosaských gentlemanech na Titaniku, tak bohatých, že si mohli koupit místo ve člunu, ale oni pouze pomohli nastoupit ženám a pak si dali doutník, čímž podle něj potvrzují , že jsou elita, a v zápětí cituje Havla. Aniž by vzpomněl, že ten si nechal uříznout kus střeva v Rakousku, a ne ve Vojenské nemocnici.
7) Čtenáře m za idiota, čehož je důkazem poslední kapitola a rady jak žít, které ovšem každý 1000 x slyšel.
Co závěrem? Bárta zde komplet selhává, jako spisovatel, protože nudí, jako vědec, protože jeho přístup není vědcký, a nepřináší nic nového . Jako Elita, protože neinspiruje , nespojuje, ale manipuluje a podsouvá. Tudíž není elita ale právě naopak symbol úpadku.

hnatlubo
hnatlubo
26.03.2022 1 z 5

Knížka mně velmi zklamala, dle názvu i obalu jsem čekal čtení o starých civilizacích. Místo toho šlo o jakýsi soubor autorových esejí, které byly každý pes jiná ves. Další publikace od pana Bárty číst nebudu, mohlo by se stát, že název bude slibovat cosi o egyptských pyramidách a obsah bude pojednávat o chovu Tuleňů v podmínkách rovníkové Afriky.

bazyk21
bazyk21
27.02.2022 5 z 5

poslouchal jsem jako audioknihu, myšlenkově skvělé leč náročné na udržení pozornosti, rozhodně ovšem stojí za poslech či přečtení

DreamerX9
DreamerX9
25.02.2022 4 z 5

V knize se protnulo několik zajímavých názorů a témat k zamyšlení. Autor krásně popisuje vývoj světa a společnosti a I osobností, které měli velký vliv na dění tohoto světa. Nejvíce mě zaujaly části týkajícich se ekologie a způsoby, jakým tuto planetu "spotřebováváme" ale jinak to byl moc všeho možného a jsem si jistá že v knize může každý nalézt své

ZaS
ZaS
17.02.2022 4 z 5

Z knihy mám poněkud rozporuplné pocity. S popisem historických 'dějotvorných' prvků naprosto souhlasím. Je také jasné, že z historie je potřeba si brát právě to ponaučení pro lepší pochopení současných dějů. Právě v tom se ale s autorem nejsem schopen zcela ztotožnit. Vadí mi - podle mého názoru tendenční - adorace Spojených států. Jeden příklad za všechny - nepotismus v současné vrcholné politice autor dokumentuje na poměrně méně významných politicích EU namísto toho nejokatějšího co vnímá celý svět, tedy rozparcelování americké vrcholné politiky rodinnými klany oligarchů nebo lidí na oligarchy napojenými. Ať už se budeme bavit o klanech Rooseveltů, Kennedyů nebo z poslední doby o rodině Bushů či Clintonů.
Celkově tak na tři hvězdy; s ohledem na předchozí publikace k danému tématu ale dávám čtyři.

vojtech5896
vojtech5896
07.02.2022 3 z 5

Podle obálky a názvu knihy jsem čekal hluboký vhled do principů vzniku a pádů civilizací. To se splnilo ale jen částečně. I přes zajímavá fakta a postřehy kniha postrádá patřičnou hloubku a skáče od tématu k tématu. Také jsem nepochopil, proč je tak podrobně popisována např. historie elektromobilů nebo vývoj koronavirové situace v ČR.

I když jsem měl větší očekávání, knihu doporučuji k přečtení jako další střípek k lepšímu pochopení stavu dnešní společnosti a světa.

joachim36
joachim36
06.02.2022 4 z 5

Čekal jsem více historie, každopádně i tak kniha přínáší spoustu zajímavých střípků, které nemusí být tak známé. Často jsem se při čtení přistihl s pocitem, že by se mohlo jít do většího detailu a rozebrat věci podrobněji. Naštěstí kniha obsahuje odkazy na jiné autory a další literaturu, což zvídavý čtenář ocení. Když se v knize objevila kapitola o covidu, nejprve mi to přišlo jako zbytečné tahání pěny dní do knihy, která je přeci jen o delších časových řadách. Během čtení jsem ale změnil názor. Jsou to sice jen dva roky, ale já už málem zapomněl čeho všecho jsme byly svědky. Jsem rád, že to v té knize je a že to tam i zůstane pro čtenáře, kteří si to budou číst v budoucnosti. Třeba to ocení.

Tozbee
Tozbee
31.01.2022 2 z 5

Stručně řečeno zklamání. Jak už tu několikrát zaznělo, název knihy je zavádějící. Namísto hypotéz, smršti zasvěcených vědeckých argumentů a mnoha historických příkladů a analogií jsou jednotlivé kapitoly spíše zamyšleními, reflexemi současné západní společnosti prokládané příležitostnými historickými flashbacky a bohužel množstvím banalit (jako třeba zvýrazněná hluboká myšlenka na str. 85: „Vzestup a pád jsou totiž stranami téže mince, bez vzestupu není pádu a naopak.“). Jako v částečně poučeném laikovi ve mně kniha vyvolala poznání, že sdílím s autorem velkou většinu názorů na současný vývoj. Nicméně jsem spíše očekával, že si počtu o tom, jak různé „civilizace vznikají, dosahují vrcholu a zanikají“.

Ales.BD
Ales.BD
24.01.2022 3 z 5

Poukazování na zjevně nedobrý stav našeho světa, který stojí před kolapsem. Na vybraných sedmi zákonech alespoň částečně vysvětluje, proč tomu tak je a opakovaně zdůrazňuje roli společenských elit. Z vědeckého pozorování dlouhé historie zřejmě vyplývá smutné poznání, že osud neelitní většiny určují jen ti nahoře. Jakoby obyčejní lidé byli jen jejich bezmocným nevědomým substrátem, na kterém nezáleží. Ujišťování, že kolaps neznamená konec nestačí. Raději bych viděl důrazný apel na selský rozum a povinnost každého jednotlivce samostatně myslet a osobně přispět k tomu, aby tanec na palubě děravého šífu přestal.

Lubošovo
Lubošovo
13.01.2022 3 z 5

Moje první setkání s autorem a po přečtení mám dost smíšené pocity. Kniha je doslova "natřískaná" zajímavými informacemi, ale autor tak moc skáče v čase i v geografii, že jsem po chvíli ztrácel nit a měl jsem dojem, že pan Bárta se nechal unést a zapisuje řady volných asociací. Možná jsou knihy tohoto autora určeny výhradně pro akademické pracovníky a "prostý čtenář" v té zdánlivé džungli souvislostí velmi snadno zabloudí. Vzhledem k tomu, že autor v úvodu napsal, že tuto knihu se pokusil pojmout více srozumitelně pro laiky, asi nemá smysl, abych zkoušel jeho další tituly. Klobouk dolů před těmi, kdo chápou všechny konotace a vazby.

thorir
thorir
09.01.2022 4 z 5

„Místo inspirace a posunování dopředu jsme společností opresí a mandatorních úkonů, kdy již nic moc nebudujeme a neposouváme, ale jen se účastníme údržby systému, který dává stále méně a méně smysl.“

„Mizí lidé s unikátními názory …“

Další, tentokrát původní český, přírůstek do fondu „kolapsové“ literatury posledních let. Nutno podotknout, že na jednu stranu nijak originální, neboť autor zčásti přebírá závěry dřívějších prací, zejména nepřekonatelného Josepha Taintera (zákon klesajících výnosů), ale třeba též Jareda Diamonda (kapitoly o kolapsech vikingské kolonie v Grónsku nebo kapitola o Aboriginské Austrálii). Na druhou stranu pro českého čtenáře takto možná v přístupnější formě, připočteme-li fakt, že pan Bárta je tu vnímán jako vědecká celebrita, a pokud to ke knize přitáhne větší zájem, pokud to osloví běžného čtenáře, je to vlastně jen dobře. A možná to onoho běžného čtenáře následně nasměruje k dalším, podrobnějším a kvalitnějším pracím, viz zmíněný Tainter a jeho dodnes nepřekonané "Kolapsy složitých společností", popřípadě dnes již trochu překonaný Diamond, který má i přesto stále co nabídnout – minimálně osvěžující originální pohled na dějiny světa.

V první řadě bych poupravil mediální prezentaci knihy. Nejedná se ani tak o nějaké rigorózně popsané zákony, doložené výzkumy, recenzované a kriticky zhodnocené závěry a pozorování, ale spíš esejisticky pojaté texty, názory na aktuální dění a osobní povzdechy, s trochou toho, nepochybně zajímavého, historického kontextu. Jeho pozorování a vývody jsou však zcela na místě a až na několik detailů a názorů na bývalého amerického prezidenta Trumpa, fenomény typu Cambridge Analytica, Brexit a nějací pochybní manipulátoři využívajících sociální sítě k ovlivňování celých davů jsem při čtení souhlasně přikyvoval, doslova nadšený z faktu, že i tato kapacita světového formátu má na vývoj západní civilizace podobný názor jako já, naprostý laik.

Ve svých sedmi zákonech – esejích – autor popisuje různé kulturně společenské a environmentální jevy, na historických příkladech a událostech pak ukazuje jejich dopad na pokročilou civilizaci – v zásadě přispívají ke kolapsu a rozpadu. Kritizuje snižující se efektivitu inovací. Kritizuje tragédii dnešní doby, tedy nutnost inovace financovat pomocí dotací. Kritizuje dnešní západní kult ublíženosti, kulturu čirého pokrytectví a absenci jakýchkoliv sdílených hodnot. Nelze nezmínit poznámku o teorii civilizačních cyklů Petera Turchina. Oprávněně kritizuje Česko za např. vnímání korupce nebo délku stavebního řízení. Téměř vtipně pak s odstupem času působí popis průběhu prvních měsíců pandemie Covid-19 u nás a neschopnost elit situaci jakkoliv zvládat – tohle si zaslouží připomenout. Potěší trefné poznámky ohledně naprosté ztráty legitimity elit téměř všude v západním světě, odpojení od běžné populace, nulová shoda s tím, kam chce směřovat běžný člověk s běžnými životními starostmi, versus kam směřuje elita. Ne, opravdu nikdo nechce do utopického ráje. Elity vnímá jako zbytečné administrátory spravující sestup a úpadek. Obšírně se věnuje postupnému rozpadu společenské smlouvy, totální ztráty důvěry ve schopnosti politických elit zvládat krize, což je něco co dnes již jistě vnímáme všichni. Oprávněně kritizuje korporátní fašismus, kdy nevolení představitelé korporací jakoby organicky určují kurz směřování světa, hodnot a západní morálky. V této souvislosti je pak zcela na místě kritika konformismu, absence různých názorů, konformita vynucovaná sociálními sítěmi a právě nadnárodními, nikým nevolenými, korporacemi.

Ano, kritika papalášství a arogance moci je oprávněná a zcela na místě, s mnohými názory s autorem bezezbytku souhlasím, pohled na vyprázdněnou Evropu, hloupé „elity“, arogantní politiky, je tristní a ubohý, jenže tohle do knihy nepatří, nebo ano, ale pak měla být prezentována zcela jinak, totiž jako esej o stavu světa, ne jako teorie vzniku a zániků říší a civilizací.

Kapitola o energii je pak nesmírně zajímavou sbírkou faktů o současném světě, zejména o energetické náročnosti běžných věcí, nebo o úspěších / neúspěších vypořádání se s odpadem formou recyklace. Doporučuji věnovat důkladnou pozornost pojmu EROI a souvislostem.

Kniha není v zásadě špatná, jen jsem čekal trochu něco jiného. Obsahuje množství osobních poznámek a povzdechů, možná až příliš sentimentálních, nad komercializací a bulvarizací moderní doby. Skoro jako když stařec mudruje nad mizérií světa. To mi do knihy vůbec nesedlo. Je to vlastně první kniha, kterou od p. Bárty čtu, a přiznávám, od vědce jeho renomé jsem čekal trochu víc. Kniha je hodně populárně naučná, náročnějšího čtenáře neuspokojí, autor dává průchod svému rozhořčení nad stavem světa, elit, Česka – do podobné knihy to nepatří. Nečekal jsem názorovou esej, čekal jsem rigorózní práci na téma vzestupu a úpadku civilizací. Váhám mezi 3 a 4 hvězdami, nakonec dávám 4, reálně 3,5, špatné to není, pro čtenáře neznalého tématu je to vlastně docela dobré, poslouží jako solidní rozcestník k dalšímu studiu.

Je příznačné, že tato kniha vychází v době, kdy snad již nikdo soudný nepochybuje o tom, že západní civilizace se nenachází zrovna v nejlepší formě. Právě naopak, je zřejmé, že se nachází na znatelně sestupné trajektorii. Enormní náklady na udržení civilizační složitosti již zcela jasně překonávají výhody ze složitosti plynoucí. Čím více lidí o tom bude přemýšlet, tím lépe.

sharina
sharina
14.12.2021 4 z 5

Dostala jsem se ke knize omylem, byla kupovaná jako dárek, ale neodolala jsem po přečtení úvodu.
Kniha je psána čtivě, nutí se opravdu zamyslet, jak nad tím, co bylo, tak samozřejmě nad tím co je a co se děje. Pravdou zůstává, že ne vždy je to hezké téma na čtení a abych byla upřímná některé věci, které jsou v knize rozebírány ve mně zanechávájí strach a úzkost. Autor sám odkazuje na spoustu dalších věcí, které by mohly být zajímavé a ráda bych jich spoustu dohledala.
Neřekla bych, že to byla má poslední kniha od autora. Píše sympaticky a tak, aby tomu rozuměl i laik, což je obrovské plus.

radimch
radimch
26.10.2021 5 z 5

Velice široký záběr a spoustu materiálu k zamyšlení. Jen více takových polyhistorů.

luke442
luke442
08.09.2021 5 z 5

"Velká společnost je taková, ve které muži sázejí stromy, o nichž vědí, že v jejich stínu nebudou odpočívat"

Má první knížka na toto téma a velice se mě líbila. Je napsaná jednoduchým "selským" jazykem, čtivá a velice aktuální. Dozveděl jsem se spoustu nových zajímavých informací. Rád si přečtu i další knihy autora.

archivářka115
archivářka115
03.09.2021 4 z 5

Knížka je zajímavá, ale částečně mě zklamala. Nepochopila jsem, proč do knihy autor vložil současné prvky , které byly zbytečné. Kdyby se o nich autor nerozepisoval, knížka mohla být ucelenější a děj méně chaotický.

Alto98
Alto98
03.09.2021 4 z 5

Kniha kompozičně nedrží moc dobře pohromadě. Pomohlo by, kdyby autor ilustroval oněch sedm zákonů pouze na příbězích z historie. Rušily mne vložené komentáře k naší bezprostřední současnosti (covid, sociální sítě, česká politika, ...), kterým chybí potřebný odstup, protože jsme těchto událostí účastníky. Kapitola o vztahu sedmi zákonů k současnému světu mohla být na závěr samostatně.

momo01
momo01
28.08.2021 4 z 5

Začnu „zážitkem z rozbalovaní“. Pod přebalem je obálka plná hvězd, na předsádce krásná fotka krajiny, kniha je tištěná na kvalitním papíře a plná kvalitních doprovodných fotografií. A už jen první listování je zážitek.
Obecně všichni víme, že se máme neskutečně dobře, ale roste byrokracie, společnosti chybí skupinová vize, vládním představitelům jde nejvíc o vlastní krátkodobý prospěch, zdroje planety se vyčerpávají a dochází k přírodním změnám…. „To, že každý rok přibývají v naší společnosti stohy zákonů, regulací, nařízení, vyhlášek, neznamená, že se každý měsíc stáváme lepšími a dokonalejšími.“ Ale „Kapři si svůj rybník nevypustí“ Čím víc předpisů, tím větší podpůrný aparát.
Je dobré vědět, že už to tu několikrát v různé podobě bylo a zákonitosti kolapsu civilizací umíme popsat. Otázkou je, jestli se na to umíme připravit.
„.. i dnes jsme svědky toho, že přihlížíme vlastnímu osudu. Nepřipraveni, neschopni uvědomit si faktor času. Uvědomit si, že mnoho z toho, co dnes vnímáme jako unikátní, jako například zvyšování hladiny moří a oceánů, už tady mnohokrát bylo.“
„Jak už to ale bývá, kromě vlastního spouštěče krize, se krize vždy prohlubuje, pokud na ni společnost není připravena, nepočítá s ní, nemá potřebné zdroje a/nebo se sama chová bez dlouhodobé vize a není schopna či ochotna si připustit změnu poměrů a tím pádem své chování.“
Na konci knihy je seznam několika obecných doporučení, která ze sedmi zákonů vycházejí. Jako celek musím hodnotit kladně. Knize by však prospěla lepší provázanost jednotlivých myšlenek a menší skákání z tématu na téma.

lenka9458
lenka9458
22.08.2021 2 z 5

Zajímavé téma, bohužel zpracováno stylem “uspávače hadů”. Chaotický popis a přeskakování na mě působilo dojmem, že autor chce velmi obsáhlé téma zpracovat na co nejméně stran. Ku škodě věci. Z mého pohledu zbytečné odkazy na desítky jiných děl v rámci textu… nepochybuji, že autor je sečtělý. Právě proto je zbytečné toto nutit čtenáři na úkor konzistentnosti knihy. Ti, kdo si knihu koupí si dokáží dohledat zdroje

Stoklaska
Stoklaska
19.08.2021 4 z 5

Od autora jsem doposud nic nečetla. Kniha se mi líbila, problematika se mi zdá podaná jasně a srozumitelně. Pro mě zajímavé téma. Přečtu si i další (údajně lepší) knihy autora.

jaroiva
jaroiva
31.07.2021 4 z 5

Druhá kniha, kterou od autora čtu. Tentokrát mi připadala trochu chaotičtější, ale taky děsivější. Zatímco po přečtení knihy Kolaps neznamená konec jsem byla naladěna docela optimisticky, tady, přestože se názor autora nezměnil, mě jímá větší deprese. Nevím, jestli je to celkovou situací na aktuální naší politické scéně a tím, že první knížku jsem četla ještě před covidovým šílenstvím, ale dýchla na mě mnohem větší beznaděj.

hanak_v_exilu
hanak_v_exilu
30.07.2021 5 z 5

Okřídlené rčení srovnávající díla kinematografie a literatury říká "kniha je lepší". V tomto případě bych ho převrátil a řekl bych, že přednáška byla lepší. Kniha je sice čtivá a přístupná, bohužel za to platí dojmem uspěchanosti a povrchnosti. Za přečtení pochopitelně stojí, ovšem lepší využití času je přečíst si knihu Kolaps a regenerace, a poté si pustit přednášku o sedmi zákonech na youtube kanálu brněnské hvězdárny.

Štítky knihy

civilizace dějiny civilizace kolaps civilizace

Autorovy další knížky

Miroslav Bárta
česká, 1969
2021  72%Sedm zákonů: Jak civilizace vznikají, dosahují vrcholu a upadají
2011  90%Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur
2016  83%Na rozhraní - Krize a proměny současného světa
2013  89%Kolaps neznamená konec
2016  82%Příběh civilizace - Vzestup a pád stavitelů pyramid

Kniha Sedm zákonů: Jak civilizace vznikají, dosahují vrcholu a upadají je v

Právě čtených24x
Přečtených210x
Čtenářské výzvě31x
Doporučených11x
Knihotéce129x
Chystám se číst221x
Chci si koupit71x
dalších seznamech5x