Andělin popel přehled

Andělin popel
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23360/bmid_andelin-popel-cqJ-23360.jpg 5 373 373

Anděla série

1. díl >

Autobiografické vyznání, vzpomínky stárnoucího muže na dětství a mládí, které prožíval v třicátých a čtyřicátých letech v Irsku. Zpráva o neuvěřitelně strádajícím, ale sounáležitém a často komickém životě irské rodiny vypovídá nejen o životních zvratech a stereotypech, ale také o dobové atmosféře této éry dvacátého století. Tragikomické autobiografické vyznání je působivým dokladem ryzího irského naturelu, sepsané s hlubokým citem a velikým stylistickým uměním.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Academia
Originální název:

Angela's Ashes , 1996


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Andělin popel. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (89)

miroslavH5qp
27.05.2024 4 z 5

Pro mne příjemná knížka. Oceňuji styl a hlavně kombinaci tragikomična a nadsázky, vyvažující potenciální patos.

eva3992
03.03.2024 4 z 5

Autor nám v této knize přibližuje své dětství. Nejprve se podíváme do New Yorku a poté do irského Limerlicku. Těžké období, kdy spousta lidí byla bez práce, celé rodiny žily v otřesných podmínkách. Frankův otec byl navíc alkoholik, tak i tu malou podporu dokázal propít.

Mám ráda autobiografické knihy a příběhy o těžkých tématech. Tuto knihu jsem si pořídila už před pár lety a stále jsem se k ní nemohla dostat. Díky seznamu knih, které mám doma dlouho, od kterých očekávám výborné čtení a rozhodla jsem se je přečíst letos, jsem se konečně k této knize dostala. Předala mi přesně to, co jsem od ní čekala. Skvěle napsaný příběh o nelehkém životě.

Sledujeme období mezi lety 1934 a 1949. Chvilku v New Yorku, ale brzy se dostaneme do Irska. Z textu úplně cítíte tu chudobu a beznaděj. Navíc je celý příběh podán pohledem malého chlapce. Díky tomu mi to připadalo celé ještě drsnější a smutnější. Vůbec si nedokáži představit, že takto lidé žili (a možná někde ještě žijí).

Jediné, co mi na příběhu vadilo, bylo zdlouhavější vyprávění o náboženství. Vím, že to k tomu patřilo, lidé se často uchylovali k víře, když už neměli nic jiného, ale mě to prostě nebavilo. Některé pasáže, kde se popisovalo utrpení svatých, mi připadaly až zbytečné.

Každopádně kniha je skvěle napsaná a samotný příběh malého Franka a jeho rodiny byl opravdu silný a smutný.


JakeTheDog
13.01.2024 2 z 5

Frank McCourt - Andělin popel

Andělin popel je obecně velice oblíbená knížka, kterou mnoho lidí považuje za jednu ze svých nejoblíbenějších. Já bohužel podobné nadšení vůbec nesdílím a ve svém příspěvku chci vysvětlit proč. Budu rád, když mi do komentáře/chatu napíšete vaše názory na knihu.

Andělin popel je autobiografií Franka McCourta, který v knize popisuje své dospívání v extrémně chudé rodině otce alkohol.,ka a životem zničené matky. Kniha začíná Frankieho prvními roky života ve čtyřicátých letech 20. století a většina vyprávění se odehrává v prostředí nejchudších obyvatel Irska, v období hospodářské krize.

Frank McCourt nešetří s popisy různých neštěstí, které se děly jemu a jeho sourozencům. Já osobně nemám problém s emočně náročnými knihami. Naopak, většina mnou přečtených knih se zabývá těžkými tématy a silnými, mnohdy negativními emocemi. Vždy ale požaduji, aby zobrazené neštěstí mělo i nějaký vyšší smysl, aby nebylo samoúčelné, s jediným cílem šokování čtenáře (například Nabarvené ptáče...). Toto se bohužel z mého pohledu týká i "Andělina popelu". Autor neustále střídá různá neštěstí, až na mě celá kniha začala působit hodně tendenčně. Autor se snaží až moc očividně a občas trochu lacině tlačit na čtenářovi emoce, čímž ve mně jakoukoliv emoci naopak potlačil. Během čtení jsem knihu musel srovnávat s nedávno čteným "Klubem lhářů", který stojí na podobných základech. Zde se ovšem autorce dařilo být kreativní a dařilo se jí předat i hlubší myšlenky.

Kniha je vyprávěna z pozice dospívajícího dítěte a autor se dle toho snaží stylizovat způsob vyprávění. Začátek vyprávění je poměrně naivní, jazyk je hodně strohý a jednoduchý. Jak ale Frankie dospívá, tak se mění i jazyk knihy. Je to rozhodně zajímavý způsob, jak stylem psaní vystihnout dospívání hlavní postavy a vnímám to jako největší pozitivum knihy.

Andělin popel je z mého pohledu poměrně povrchní kniha, která je jen jakýmsi výčetem neštěstí z autorova života. Nijak nezpochybňuji, že byl autorův život extrémně náročný a ani to, jakými těžkostmi musel projít. Od knih ale očekávám trochu více, než jen výčet životních těžkostí a proto hodnotím průměrnou známkou

Hodnocení 2,5/5.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Ocenění knihy (3)

1997 - Pulitzerova cena (Biografie nebo autobiografie)
1996 - Los Angeles Times Book Prize (Biography)
1996 - National Book Critics Circle Award (Biography/Autobiography (discontinued))


Zfilmováno

Andělin popel (2002)


Kniha Andělin popel v seznamech

v Právě čtených11x
v Přečtených486x
ve Čtenářské výzvě72x
v Doporučených62x
v Knihotéce165x
v Chystám se číst458x
v Chci si koupit65x
v dalších seznamech18x