Andělin popel

Autobiografické vyznání, vzpomínky stárnoucího muže na dětství a mládí, které prožíval v třicátých a čtyřicátých letech v Irsku. Zpráva o neuvěřitelně strádajícím, ale sounáležitém a často komickém životě irské rodiny vypovídá nejen o životních zvratech a stereotypech, ale také o dobové atmosféře této éry dvacátého století. Tragikomické autobiografické vyznání je působivým dokladem ryzího irského naturelu, sepsané s hlubokým citem a velikým stylistickým uměním....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/23360/andelin-popel-cqJ-23360.jpg 4.7166

Anděla (1.)

Angela's Ashes (1996)

Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry
Vydáno:, Academia

Kniha Andělin popel

sarka45

Moc krásná kniha. V dnešní době si neumíme tak těžký život vůbec představit. Žijeme si jako v bavlnce a přesto se hroutíme z maličkostí. Frankovo dětství bylo z našeho pohledu naprosto děsivé. A přesto to není depresivní čtení. Připomíná mi to našeho úžasného pana Svěráka. Je to psáno s lehkostí a bez patosu. Jako osobní bonus mám oblast, ve které se děj odehrává - milované Irsko a krásné město Limerick.

Marika Vanova

Andělin popel je kniha o lidské bídě, o Irsku a jeho chudých, o náboženské zmatenosti, o trápeních i touhách člověka, který vyrůstá v nuzných podmínkách, ale je to psáno s takovou lehkostí a humorem, že se musíte smát a číst, protože jste zvědaví, jak to s tím klukem irskym, s tim Frankem dopadne. Držíte mu palce a čekáte, jestli se mu jeho sen vyplní. Moc se mi to líbilo.

trudoš
08.12.2018

„Když se dívám zpátky na své dětství, nedovedu pochopit, jak jsem vůbec mohl přežít.“
Otec alkoholik, sourozenců jako much a peníze všehovšudy žádné. K tomu si přičtěte irské kulisy třicátých let minulého století a budete přibližně v obraze. Přibližně říkám proto, že jen málokdo si dneska dokáže představit, co obnášel život na okraji společnosti, a s jak tvrdou realitou museli chudí bojovat. Momentky kdy dědovi upadne miminko při veselém pohazování, nebo když děti rozeberou nosný trám na topivo, to všechno jsou situace, které může napsat jedině život sám.
Andělin popel tak v sobě kloubí dvě rozdílné roviny, humornou a tragickou. V některých chvílích se prostě nedokážete přestat smát a jindy má člověk chuť zpít se do němoty, aby tu depresi rozchodil. Frank McCourt se přitom čtenáři nijak nepodbízí, ani nelituje sebe či své blízké (opomeneme-li tragicky zesnulé). Pro něj jsou to zkrátka vzpomínky na dětství, se vším hezkým, co k tomu patří. Naprosto dokonalá sonda do podstaty irské duše.

Evazita
05.12.2018

Nikdy se nevracím ke knihám, které jsem již jednou přečetla. Tato kniha mě však TAK zasáhla, že si ji určitě časem přečtu znovu. A ve své knihovničce ji prostě musím mít.

Janek
23.08.2018

Bylo to originální, drsné a velmi působivé čtení. Ke knize jsem se dostala díky anketě časopisu Respekt, v níž Zdeněk Svěrák vybral tento text jako "knihu, kterou by si měli přečíst úplně všichni". Zděněk Svěrák věděl, co říká.

anamor.avonoz
13.08.2018

Naprosto skvělá knížka, nemohla jsem se odtrhnout.

aginecka
03.08.2018

To se mi líbilo moc! Drsné, ale čisté a autentické. A hlavně žádný patos!

ivanaci
16.06.2018

Nemohla jsem dočíst, drsný příběh, ale chyběla mi přímá řeč

Kryštofka
06.02.2018

Moje srdcovka.
Tuhle knížku miluji a četla jsem ji mnohokrát. A pokaždé žasnu nad drsností příběhu vyprávěného prostým jazykem malého kluka.
Irové se prý na autora zlobí, tak strašné to v Irsku nebylo. Spíš bych to viděla tak, že když máte doma čurbes a přijde nečekaná návštěva, taky jste naštvaní, že vidí to, co mělo zůstat skryto.

vivienna
15.01.2018

…krásný, smutný, humorný, zdrcující příběh, který napsal Frank McCourt jako vzpomínku na své dětství a dospívání v Irsku. Na dobu třicátých a čtyřicátých let minulého století, kdy se z Ameriky, kde s rodiči a sourozenci živořili, přestěhovali do rodného Irska, s vidinou lepší budoucnosti. Irský Limerick jim však nabídl ještě větší chudobu a bídu, nebyla práce, nebylo jídlo, oblečení, uhlí, otec často propil to málo, co občas vydělal... přesto se Frankovi podařilo splnit si svůj sen….Nádherná kniha, pan McCourt píše stylem, který se čte „jako po másle“. Po přečtení knížky jsem se hned podívala na film, ale kniha je bezkonkurenční, film je slabý, depresivní od začátku do konce…

knižátko
27.11.2017

Přečteno jedním dechem, ale nemůžu se dokopat k přečtení Anděliny země...

Dáma s hrnstjm
02.10.2017

Velký příběh malého chlapce... příběh tak krutý, že jsem si jej dávkovala po menších částech; příběh napsaný tak jemně, vtipně a poutavě, že jsem se těšila na další a další stránky. Zvláštní kombinace, zvláštní kniha. Ač dlouhodobě nerozumím současné době a chovám velkou úctu i obdiv k historii, jsem ráda, že to nejhorší, co je v knize popisováno, už pominulo. O démonu alkoholismu si iluze nedělám, ale ta bída, hlad, hygienické podmínky, bezmocnost matek... pasáže o dětech a o jejich "stravování" se mi obzvlášť těžce četly. Obdivuji Franka, že nešel ve šlépějích svého otce, že se dokázal odrazit od bahnitého limerického dna a že v pokročilém věku našel sílu vzpomínat (a navíc ne ve zlém). Už si nemyslím, že jsme měli doma "chudé" dětství.

allyce
30.06.2017

Knihu jsem si dala do oblíbených a vím, že se k ní ještě několikrát vrátím. Úchvatný styl vyprávění o bídě, kterou si jen stěží umíme představit.

Peršanka
11.06.2017

Silné, drsné, poučné. Skutečné! Tohle čtěte, vyčistí vám to mozek od všech cukerínů.

Vera Silent
20.04.2017

Povinnost pro každého, kdo se zajímá o Irsko, protože málokterá kniha tak dokonale zachycuje podstatu této země. Ovšem i bez toho je to asi ten nejčtivější memoir, co jsem kdy měla v ruce. Pohnuty osud Franka by přiměl k citu i kámen. Ale zase tak hrozné mi to nepřišlo právě proto, s jakou lehkostí to bylo vyprávěne. Nejen sociální realita, ale i zamrzly katolicismus je něco, co z Česka fakt neznáme a je proto fascinují, jak to tato kniha dokáže přiblížit.

AnetV
13.03.2017

Neuvěřitelně silný příběh, na který jen tak nezapomenu. Zaujalo mě i pokračování Frankova příběhu v New Yorku. Řadím mezi mých top 10.

mulieribus
23.02.2017

Krásně napsané, silný příběh, přečteno jedním dechem.

Toffee
11.01.2017

Jedna z nejlepších knížek, jaké jsem četla. Byla smutná, ale současně i zábavná. Je děsivé a nepředstavitelné, v jaké bídě žili. Nechápu, jak vůbec mohli přežít v takových podmínkách. Musela jsem si pořád připomínat, že mluví o 20. století! Ale při vší té depresivnosti a bezvýchodnosti, jsem se taky často a hodně nasmála, protože některé scény neměly chybu.

ajla5
04.01.2017

Pěkně napsané. Zajímalo by mě, co bylo s rodinou dál.

ber-tram
20.12.2016

Kniha sugeruje dojem, že Irové byla sebranka zpupných budižkničemů. Hlavně chlapi. Nacionalisti, ožralové, potížisti, nemakačenka. Jestli jim chtěl autor vystavit vizitku, pak se mu to i přes humoristický podtón a hru na dětské city podařilo. Ale humor a cit naštěstí hrály vrch, takže jsem tuhle kroniku veselé bídy dočetl. 21/16

kamibe
16.11.2016

Krásná. Smutná, a přesto jsem se mnohokrát smála. A po celou dobu jsem čekala, kdy se to zlepší. A i když to někdy vypadalo, tak nakonec to zase nebylo skoro nic dobrého.
Hodně jsem při čtení myslela na podobné líčení v knize V Brooklynu roste strom.

DádazPrahy
04.05.2016

Krásná knížka, i když neveselé čtení... Autobiografický román popisuje život chudé rodiny v irském Limericku ve 30. a 40. letech 20. století viděný chlapeckýma očima. Setkáváme se s katolickou rodinou se čtyřmi chlapci (nejstarší Frank je vypravěčem), další tři děti zemřely v raném věku. Život Franka sledujeme od jeho raného věku až do sedmnácti let. Jsme svědky každodenních starostí matky, jak vyjít s málem a poskytnout obživu početné rodině, nucené
žít v neuvěřitelně nuzných podmínkách, otec alkoholik si neudrží žádnou práci a propije i peníze z podpory, matce nezbývá než poníženě prosit o pomoc v charitě, aby zajistila dětem alespoň to nejnutnější jídlo a oblečení. Svérázné příbuzenstvo sice rodině sem tam vypomůže, ale neskrývá pohrdání. Nelehké chvíle zažívá Frank i ve škole, kde čelí posměškům spolužáků, a k vyučovacím metodám patří rákoska spíše než vysvětlování učiva. K chudobě se přidává i Frankova nemoc, ze které se však naštěstí dostane, a brzy začne sám pracovat, aby mohl přispívat do rodinného rozpočtu. Jeho úsilí směřuje k jedinému cíli - našetřit dostatek peněz na vysněnou cestu do Ameriky. Jeho přání se vyplní - v poslední kapitole knihy sledujeme Frankův odjezd z Irska do Ameriky. Frank doufá, že se za ním jednou přijedou i bratři s matkou a rodina bude zase pospolu...
O životě Franka v Americe vypráví další kniha s názvem "Andělina země".

JezinkaJ
18.03.2016

"Ježkovo voči", chudáci děti, říkala jsem si celou dobu, kdy jsem knihu četla.
Jak někdo může takhle žít a tím myslím OBA rodiče. Dětí mi bylo moc líto.
Příběh je to krásný, i když tak drsný.

Evan28
20.02.2016

Super kniha.

Černákočka
01.02.2016

Dojemná, nádherná kniha. Jsem ráda, že jsem ji díky vám ostatním objevila a jedním dechem přečetla.

playada
16.11.2015

Co k tomu ještě dodat. Vše už zde bylo řečeno. Bomba knížka, sympaťák autor, prostě pecka.

Augustina
04.11.2015

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, ke které bych se jednou ráda vrátila. Neustále mne nutila se zamýšlet nad životem, nad tím, čím vším musely generace před námi procházet. Nad věcmi, které my dnes považujeme za naprostou samozřejmost a ani nás nenapadne, že jsme vlastně neuvěřitelně materiálně bohatí.
Trochu mi vadila autorova otevřenost, co se týká jeho sexuálního vývinu. Ale koneckonců i to patří k životu.

magnolia
24.09.2015

Mrzí mne, že se nemohu přidat k ostatním nadšeným čtenářům. Je to tak strašně smutné, jak maminka a děti trpí otcovou nezodpovědností, že nedokážu číst dál... moc citlivé téma. Jediné hezké je to, že jim občas někdo cizí pomáhá (tedy aspoň na začátku, nedokázala jsem ji dočíst).

kety76
04.03.2015

Velice pěkná kniha, hlavní hrdina prožíval nesmírně těžký a smutný život. Celým dějem se nese zoufalství matky, která není schopna změnit myšlení svého manžela, aby přestal pít a tu trošku peněz, kterou dostanou jako podporu v nouzi dal na to úplně nejzákladnější, a to je kousek chleba a trochu čaje. Rodina trpí neustále hladem, zimou, nemocemi. Otec pro ně nebyl žádným přínosem, takže by jim bylo lépe bez něho, ale jejich matka se ho nevzdala, přestože viděla jak moc svým pitím ničí rodinu. Kniha nabádá k zamyšlení jaký svět byl a je nyní, jak banální problémy řešíme v porovnání s těmito lidmi.

RADOST
15.09.2014

Nádherně napsaná kniha o těžkém dětství chlapce, který neměl nic kromě citlivého srdce, vrozené inteligence a rodiny, kterou nenechal na holičkách přes všechny její chyby.