Nespavost

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Hlavního hrdinu provázejí problémy. V poslední době má potíže se spánkem. Mívá vidění, ale není si tak zcela jistý, zda se skutečně jedná jen o halucinace. Stále se ještě nesmířil se svou čerstvou rolí vdovce a zažívá teď opravdu těžké časy... A není divu, vždyť děj příběhu se odehrává v Derry, malém městečku tak velmi dobře známém všem fanouškům tohoto autora. Pod klidným povrchem všedního života zde zuří temné síly a strhávají obyvatele nemilosrdně do svého smrtícího víru....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/68176/nespavost-68176.jpg 4.1847
Série:

Derry (2.)

Orig. název:

Insomnia (1994)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Beta-Dobrovský
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (119)

Kniha Nespavost

Přidat komentář
Martin_Eli
03. února

Ze začátku velmi dobré, od prostředku se příběh ale příliš vleče, potom přijdou na řadu různé ezoterické věci, které mě už vůbec nebavily. Dočítal jsem s krajním sebezapřením. Největším mínusem knihy je její zcela neúnosná délka. Jinak jde o pěknou studii o tom, jak člověk stárne a ztrácí síly.

jiri4861
26. ledna

Knihu jsem sice nečetl, ale poslouchal v audioverzi, nikterak to však nevadilo. Do příběhu jsem se rychle vžil. Tahle knížka byla první od Stephena Kinga co jsem četl a můžu s určitostí říct, že ne poslední.

Charmedka
18.11.2018

Sice byl začátek delší, ale bavil mě asi nejvíce a to možná z toho důvodu, že čtenář zůstává v nevědomosti a může jen hádat, proč Ralf trpí nespavostí. Navíc problémy s otázkou potratů není vůbec marná, naopak.

Jakmile se vše vysvětlí, naděje na další oblíbenou kingovku opadne. Pro fanoušky Temné věže určitě super, i já oceňuji, jak to má vše dokonale propojené a vymyšlené, kdo sérii nečetl, může být též nadšen, ale ten, kdo u série trpěl jako já, bude trpět i tady. Opět tu máme ka-tet a já zažívala déjà vu a ne zrovna příjemné.

bukiet
17.11.2018

Knihu jsem četl hned v prvním českém vydání a časem jsem si ji zařadil po bok Svědectví, prostě mezi knihy, které mne nebavily. Dokonce zpětně mohu říci, že zatímco Svědectví jsem vnímal jako nudnou knihu, ale děj jsem si stále pamatoval, Nespavost mne bavila tak dokonale, že jsem úplně zapomněl o čem že to vlastně pojednává. Inu mládí a neznalost série Temná věž mne snad trochu omlouvá. Knihu jsem znovu přečetl v rámci Velkého cyklu Temná věž a bodové hodnocení upravil tam, kam patří, na maximum. I když, kdyby to šlo, dal bych čtyři a půl hvězdičky.
Děj románu se odehrává v jednom z důležitých měst ve státě Maine, tedy v Derry, které jsme navštívili již před lety v románu To a Nespavost na To v mnohém poukazuje, vzpomíná se na zničení středu města a mihne se i jedna z hlavních postav románu To. Příběh je tentokrát sondou do života v samotě a stáří, což by mohlo být z počátku odrazující, ale překonejte to, kniha je v druhé půli značně akční. Kniha je v cyklu velmi důležitá, protože hodně pojednává o kosmogonii Kingova Multiverza. Vždyť i proto se odehrává v Derry, které je jedním z měst na Primární Zemi, jež je tajemně spojeno s ostatními realitami. Druhým městem je Salem´s Lot a také Castle Rock, ten ale jen díky vojenskému experimentu zaznamenanému v novele Mlha.
Hlavní hrdinové románu jsou postiženi sice nespavostí, ale díky tomu mohou vidět, co je ostatním lidem skryto. Je jim odhalena pravda o existenci jiných realit a dokonce zjevena důležitost artefaktu zvaného Temná věž, který je důležitou kotvou celého Multiverza. Nám čtenářům je pak naznačeno, že v Multiverzu se nacházejí nejen lidé v nejrůznějších realitách a různých vesmírech (Primární Země, Klíčová Země, Rolandův Všehosvět) a také podivnosti typu psychických i jiných upírů a nestvůr, pocházejících z Todashova prostoru, což je prostor prázdnoty mezi ostatními realitami Multiverza, ale kdesi dál jsou zatím nijak nezviditelnění Dlouhověcí, Nesmrtelní a jejich poskoci. Tři z těch poskoků v tomto románu poznáme, Malé holohlavé doktůrky, ale setkáme se krátce i s tajemnými entitami jako je Zelený muž. Co je ovšem nejdůležitější, román poprvé představuje hlavního protivníka Rolanda Deschaina, Karmínového krále, alias Krále krvavce a samozřejmě, důvod proč se Karmínový král ukázal v Derry (pomyslně, doopravdy to bylo v jiné realitě) a důvod, proč byl vlastně celý příběh Nespavosti rozehrán, Patrick Danville. Na toho si ale ještě budeme muset počkat, až se vrátí v jiném dílu série Temná věž.
Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)
13. Mlha – povídka (Mlha)
14. To
15. Nespavost
16. Rose Madder

soukroma
21.10.2018

Za věrohodné (ani sentimentální, ani zlehčující) nastínění problémů stárnutí, stáří, nemocí, léčby (i souvisejícího vztahu k doktorům) a vypořádávání se se smrtí kolem dávám 75%. Hororové a sci-fi prvky mě nijak neuchvátily. Zato jsem si s hrůzou uvědomila, že už v roce 1994 v malém předjímal King letecké teroristické útoky 11. září 2001.

0858
15.10.2018

Není to špatné, klasický King. Ale zbytečně zdlouhavý úvod. Závěr je očekávatelný, ale dobrý.

Pavlína79
06.10.2018

Po prvním dojmu, jak je to výborné, jaký je King profík nastpupilo "uf, je to trochu trápení". Kinga mám ráda, aury mám ráda, nespavostí trpím, ale tady to bylo nějaké zdlouhavé a nudné. Dočetla jsem, spisovatel je to skvělý, ale tomu příběhu něco chybělo anebo naopak přebývalo.
Ale ten epilog byl milý ...

MartinkaSku
26.09.2018

No trochu hůř se to četlo, ale když člověk překoná některá zdlouhavá vyprávění, tak je to pěkný příběh a na konci i dojme k slzám

Macicekh
16.09.2018

Asi nejhorší kniha, co jsem od Kinga četla. Knihu jsem dočetla, ale opravdu s obrovským sebezapřením. Zdlouhavé kapitoly jsem přeskakovala po stránkách, nemohla jsem se dočkat, až to skončí. :(

Leusee
20.08.2018

Hodně zdlouhavá kniha, do které mi prostě nešlo se začíst. Byly tam pasáže, které mě bavily, ale většinou moje pozornost utíkala někam jinam. Rozhodně jedna z nejslabších od Kinga.

Ivan F
18.08.2018

Pamätám si, že Nespavosť som sa pokúsil prečítať už v dobe jej vydania, ale po cca 150tich stranách som ju odložil - nebavila ma. Teraz som sa k nej vrátil a nebavila ma znova, ale zvládol som ju celú. Dojmy sú však nevábne, podľa mňa ide o najslabšiu Kingovu knihu. Kniha nenaplnila nič z toho, na čo som pri Kingovi zvyknutý, ani kvalitou, ani postavami a ich chovaní, ani príbehom. Ako mix všetkého spomenutého je to ľahko podpriemerné dielo. Napriek všetkým mojim výčitkám, je kniha dôležitým spojovníkom medzi viacerými knihami odohrávajúcimi sa v Derry - teda Temná veža, To atď. Mnohé je tu vysvetlené. Napriek týmto kladom musím napísať: Sorry Stephen, toto sa teda nepodarilo.

danny_21
04.08.2018

Metafyzické projevy nadpřirozena jsou v Derry známou věcí. Tentokrát není jejich původcem děsivý klaun, ale holohlaví doktůrci nerušeně reprezentující a prosazující Účel a Náhodu podivnými způsoby až do dne, kdy Král Krvavec zasáhne do dění občanů seniorů v tomto podivném městě. První polovina je slušná, pomalu rozplétající záhadu nespavosti a Stevie hezky rozvypráví zajímavý příběh i s několika odkazy na Pistolníkův svět, aby v několika pasážích v druhé polovině knihy to zbytečně natahoval až člověk nedočkavě koukal, kolik ještě zbývá do konce, až to metafyzično přestane ztrácet na zajímavosti, což se mi u Kinga stává výjimečně - tentokrát lehký nadprůměr - 75 %

Anushka1
31.07.2018

Tahle knížka mi dala hodně zabrat. Začala jsem ji číst, protože má spojitost s Temnou věží. Minimálně do půlky jsem se nemohla pořádně začíst. Ty popisy aur byly na mě občas až moc. Vždycky jsem přečetla pár stránek a knihu odložila. Zhruba od té poloviny se to už zlepšilo a konec mě už bavil.

Marekh
12.07.2018

Kniha je velmi obsáhlá - 616 stran!! Kniha byla rozvláčná, příběh jako takový mne zaujal a celkově se četl dobře. Nastaly však také okamžiky, kdy mne čtení nebavilo kvůli pomalému tempu.

Hlavní hrdina mi byl sympatický. V knize nalezneme jak hororové pasáže, tak také v menší míře humorné situace. Obzvláště byly zajímavé rady ohledně spánku. :) Závěr knihy byl velmi dojemný.

B4LU
19.06.2018

Je mi líto, ale kašlu na to. Po 120 stranách ani náznak nějakého hororu nebo nadpřirozena, jen nějaký doposud zdánlivě spořádaný manžel zmlátil svoji ženu a šedesátiletý hlavní hrdina nemůže usnout. Nezaujalo.

DoubleM
02.06.2018

Nic moc, podprůměr. Nudné, zdlouhavé.

Sarka25
29.05.2018

Pro Kinga mam slabost a tato kniha byla opet jedna z jeho povedenych. Precetla jsem ji jednim dechem a popvrave jsem si na konci i pobrecela. Asi me ted spousta lidi bude povazovat za divnou ale co kdyz opravadu lidi maji "aury" a existuje neco jako NAHODA a UCEL .. je to velmi zajimavej pohled na svet

Lector
08.05.2018

Po roce jsem opět vzal do rukou Kingovu knihu, tentokráte jako audionahrávku. A udělal jsem dobře.
King je bezpochyby mistrem svého řemesla, umí čtenáře přivést do tranzu, ale mám pocit, že stejně rychle je pak občas umí vrátit zpět na zem stejně jako svého hrdinu Ralfa.
Pokud jsem před rokem u knihy „TO“ uvažoval o Kingově schopnosti bravurně rozehrát příběh a následně jej „doskákat jen po jedné noze“, pak musím napsat, že u této knihy to platí dvojnásob.
Druhá půlka knihy se mi prostě nezamlouvala. Jsem si vědom, že vyvolat strach z neznámého jde asi snáze, než to neznámé vzápětí důstojně uvést na scénu. Jestliže jsem v To nepochopil angažování Pratchettovy A´tuin, pak se ještě více zdráhám přijmout za své „antropomorfismus“ bytostí, které v Kingově příběhu tahají za nitky tohoto světa. A nemyslím jen podobnost fyzickou, ale i jejich mentální výbavu. Mohu sem v podstatě překopírovat větu z mého komentáře k „To“: „Kosmologický princip“ TOho bych asi pobral pokud by nebyl v takovém konfliktu s umňoukanými a v mnohém ohledu banálně biologickými projevy nadpozemské entity usilující o demoralizaci jedné komunity v Maine." Je to samé v bleděmodrém.
Takže King pro mne tentokráte spadl z trůnu a takový king to není.
Třeba příště.

Kerberos
16.04.2018

Poslouchala jsem audioknihu,velmi podrobné popisy až se to zdálo zdlouhavé.Jinak klasický King,ale asi si od něj na delší dobu odpočinu.

jirka7470
25.03.2018

"Všechno, co dělám, rychle odbydu, abych se už mohl věnovat něčemu jinému. Tak mi život ubíhá – řada závodních aut a nekončící stavba gotické katedrály. Oknem svého řítícího se auta vidím, jak za sebou zanechávám všechno, co mám rád: nepřečtené knihy, neodvyprávěné historky, nenavštívené krajiny…"

WeeWar
14.01.2018

uffff, od Kinga jsem zatím dočetl jen Dlouhý pochod(na jeden zátah, prostě přes den) a to bylo moc zajímavé, ohlušující, otupující, ubíjející, konec frustrující, ovšem jako celek to bylo smysly bystřící.

Tohle dílko, jsem během třetího dne(den má 24 hodin) na 89%(čtečka) je ovšem něco tak strašného, že to prostě teď nedočtu - nemám už na to čas, bojím se i o své duševní zdraví(usnout s tím několikrát za den je zážitek), sere mě to brodit se v těch všech šíleně detailních popisech myšlenkovejch pochodů, audiovizuálních vjemů, které jsou u mě v mysli umocněny tím, že jsem velkým fandou všech těch spektakulárních a přebarvených scifi filmů(tron legacy, ghost in the shell atpd, jp. anime kousky atpd)....

Jsem CHTIVÝ dobrat se konce, což mě teď na konci ale nutí vynechávat, přeskakovat "všechny" ty snad sekundu po sekundě a u všech postav popisované...něco... což je škoda.

Odkládám! Jdu do nějakého westernu. Musím vychladnout. Taky jdu v pondělí do práce, dovolená končí.....odkládám knihu, vypínám 300 hodinový mix stoner rocku a psytrancu a jdu pod ledovou sprchu, spát a zítra budu celý den uklízet ten 3 denní nepořádek, abych se z toho jakžtakž vzpamatoval a vrátil se do reality. jj, i prezidentské volby jsem nějak zaspal/začetl, vzbudil jsem se v půl čtvrté odpoledne. Vylezl jsem z pod dubu...

slawa.cap
17.12.2017

Poslouchal jsem jako audioknihu... a nějak se mi přeházeli stopy, takže jsem to poslouchal celkem dost na přeskáčku a všiml jsem si toho až na konci :) Ve finále to byl příběh ze spoustou flashbacků, které mu ale rozhodně na přitažlivosti nijak neubíraly. I přes tuto komplikaci se mi knížka líbila a příběh mě hodně bavil. Poměrně vtipné mi přišlo vykreslení důchodců, kteří se scházejí jako puberťáci a stejně tak se mezi baví. přišlo mi až trochu násilné propojení s temnou věží v podobě Patrika. Ostatní propojení mi nevadilo, ale ten Patrik byl trochu moc okatej.

kapitan9556
17.12.2017

Klasická Kingovka se vším všudy! Bavily mě nařážky na Temnou věž a samozřejmě geniální koncept, který může vymyslet právě jenom King. Popravdě jsem jí ze začátku hodně vstřebával a nevěděl co si o ní mám myslet. To však záhy pominulo. Děj je na konci tak čtivý, že se nedá odtrhnout! 4 hvězdy, jen proto, že hodnotím dílo v Kingově repertoáru a rozhodně napsal lepší knížky.

LucinkaS
11.12.2017

Nespavost jsem poprvé četla na střední škole a moc mě neoslovila. Nyní jsem ji po 10 letech dostala darem, tak jsem jí dala druhou šanci a musela jsem se do čtení nutit, což se mi moc často u pana Kinga nestává. Příběh mě ničím nezaujal a to mi je hrozně líto. Knížku teď nechám nějakou chvíli (dalších 10 let?) odpočívat a uvidíme, třeba do ní jen musím dozrát.

DasaN
30.11.2017

Kniha je dost rozsáhlá, tak na ní člověk musí mít náladu, ale nakonec to stojí za to. Téma, kterým se kniha zabývá je velice zajímavé a díky němu je příběh tak napínavý a chytlavý.

Darknessfriend
08.11.2017

Po přečtení rozdílných názorů na tuhle knihu sem ji vzal a přečetl abych si udelal svuj úsudek. A vysledek u me... prave sem ji dočetl.....byla to uzasna jizda z mestecka Derry uz tak znameho z Kingovych románu jako To , nebo Pavucina snů. Hrdiny nespaveho romanu sou duchodce 70 lety Ralf a jeho kamaradka Lois. Oba nejak po určitých okolnostech trpí nespavostí, zacinaji videt kazdou chvilku ruznobarevne aury u lidí a vse ma postupem sve vysvětlení.. skvělý a napinavy pribeh ktery stoji za to,aby se do nej čtenář postupně dostal a nakonec ho totalne emotivně rozebral a dostal. Kniha je náročnější na čtení pro to nedoporučuji zacinajicim Kingovym čtenářům ale radši tem co uz maj od mistra neco nacteneho. Navic je tu jistá pribehova spojitost s Temnou věži , samozřejmě ti co ji mají doctenou budou tady v určitých pasážích jako doma, a pochopi par vyrazu v knize vic nez ctenar co čte nespavost a serii Věže jeste nikdy nečetl....pro ty co nemeli čest s Temnou vezi si uberte jednu hvezdicku u hodnocení a pro ty co maj rádi Kinga a jeho smysl pro detailni popisy postav a vsech veci k atmosfere a postupujici odhaleni pribehu, a doplnek k Temné vezi.....ja sem ted docela rad ze tahle kniha je a me moc bavila a je to vážně skvele cteni ke kterému a postavam z knihy sem se moc rad vracel a skvele se me to četlo. Pohlcujici detailne mrazive s hustou a podmanivou pomalou atmosferou, nekdy me to prislo jak kdyby misto Kinga sedel za pribehem samotny D. Lynch musim dat plny pocet jinak to nejde a ten konec...... diky Kingu

čef
28.10.2017

Kniha pro opravdu oddané a trpělivé čtenáře fantazijních hororů Stephena Kinga. Přes 600 stránek se čte opravdu dlouho, obzvláště pokud si chcete vychutnat všechny detaily příběhu. Někdo by si mohl i stěžovat na jistou rozvláčnost, zvláště v závěru, ale většina musí být nejméně ohromena autorovou představivostí a hlubokou znalostí všech reálií života v USA, především umanutosti boje zastánců a odpůrců potratů a "radostí" života ve stáří.

Baileyska
05.10.2017

Začala jsem kdysi číst uz asi 2x ale nemůžu překonat jednu pro me nudnou část

Jana.kotik
24.09.2017

Kinga mám hodně ráda, ale do téhle knížky jsem se vůbec nemohla začíst..

Valentine
22.09.2017

Obsáhlé dílo, které ze začátku působí poklidně, stydlivě a možná až nudně. Prokousat se prvními pár stovkami poměrně nezáživných stran se však opravdu vyplatí. King pozvolna navozuje atmosféru ticha před bouří, kterou zaseje do čtenáře semínko zvědavosti. To vyklíčí ve zlověstně černorudou růži a že následující bouře bude opravdu ničivá, nečekaná a fatální, potvrzuje celá druhá polovina knihy. A ta vám jistě, stejně tak jako hlavním hrdinům téhle knihy, nedá notných pár měsíců spát.