Nespavost

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Hlavního hrdinu provázejí problémy. V poslední době má potíže se spánkem. Mívá vidění, ale není si tak zcela jistý, zda se skutečně jedná jen o halucinace. Stále se ještě nesmířil se svou čerstvou rolí vdovce a zažívá teď opravdu těžké časy... A není divu, vždyť děj příběhu se odehrává v Derry, malém městečku tak velmi dobře známém všem fanouškům tohoto autora. Pod klidným povrchem všedního života zde zuří temné síly a strhávají obyvatele nemilosrdně do svého smrtícího víru....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68176/big_nespavost-unJ-68176.png 41160
Žánr:
Literatura světová, Horory, Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský
Originální název:

Insomnia, 1994


více info...
Nahrávám...

Komentáře (172)

Kniha Nespavost

bookcase
25. května

Opět typický King, ukecaný, ale čtivý

stanislav0373
23. května

Je sice pravda, že se v Kingových popisech celkem vyžívám, začátek této knihy byl pro mě vyloženě nudný.
Celkově se však jedná o zdařilé dílo s typickým Kingovským rukopisem.


LilyGorch
22. května

Po smrti své ženy začne Ralf Roberts postupně trpět nespavostí. Každou další noc se probudí o něco dříve než tu předcházející, až nakonec spí pouze necelé dvě hodiny denně. Brzy se na něm proto začnou projevovat známky únavy. Ralf si sám neví rady a už už se chystá vyhledat pomoc odborného lékaře. Tento plán mu ale překazí tajemný vzkaz od někoho, kdo mu důrazně doporučuje, aby od návštěvy lékaře raději upustil. Ralf se tak jednoho dne dostane do stavu, kdy kolem lidí na ulici začne vidět barevné aury, díky kterým přesně ví, jak se kolemjdoucí cítí. Halucinace způsobené nespavostí? Nebo je Ralfova nespavost jenom prostředkem a bránou k dalším zvláštním schopnostem?
King v Nespavosti balancuje na pomezí reálných psychologických jevů, které často posouvá za pomoci své bohaté fantazie až za hranice možných věcí. Lehce si pohrává s lidskou duší, se stavy vědomí, barevnými aurami a dalšími prvky, díky čemuž čtenáři přináší originální a promyšlený příběh, kde nic není jen tak, ale všechno má svůj důvod.
Nemohu nezmínit odkazy například na některé sériovém vrahy (Ted Bundy, Jeffrey Dahmer), ale také na Tolkienova Pána prstenů. Jeden z motivů důležitých pro PP si King vypůjčil do své Nespavosti, v níž tento motiv hraje také významnější roli (nebudu ale spoilerovat, o co se přesně jedná).
Místy bych ocenila svižnější tempo vyprávění, některé úseky jsou totiž trochu zdlouhavější. Jinak ale nemám co vytknout a těším se, až se s panem Kingem do neobyčejného městečka Derry zase někdy podívám v některém z jeho dalších příběhů.

4/5 *
Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji Nakladatelství Beta! :o)

alca-212
27. dubna

Tak tato kingovka mi sedla. Nepřišlo mi to vůbec zdlouhavé, dobře se to četlo, všeho tak akorát. Krásné to bylo.

okeey
25. dubna

Kingovská mystika znovu na scéně!
Perfektní a originální nápad, co se s námi může dít, když nespíme samozřejmě Kingovsky "vyhajpované" do boje za dobro proti zfanatizovaným lidem "boje práva za život". Jde tu hlavně o nespavost a přednášku známé ženy, která má zavítat do Derry kvůli ženským právům na interupci a Ralph, hlavní hrdina, je do toho nevědomky zatažen.
Kniha byla skvělá, dobře se četla, jak mám u Stephena Kinga zvykem, ale místy musím říct, že jsem těch barev a aur už měla celkem plné zuby, ale zase to nebylo nic, kvůli čemu bych si knihu už nechtěla nikdy přečíst. Jsem zvědavá na další knihu tohoto autora, protože absolutně netuším, kam sahá fantazie Stephena Kinga, s každou další knihou je to neuvěřitelnější a snad lepší a lepší!

krakonos.kraken
17. dubna

Tohle mě docela minulo, na to jak je to dlouhý jsem dost věcí ani na konci nepochopil. Celá ta hierarchie zůstala dost skrytá, bylo to takový na jedno brdo a určitě se to dalo udělat mnohem temnější nebo svět víc propracovat a popsat. Proč byla hlavní postava zasvěcená až když už bylo skoro pozdě? Jaký význam mělo celé to narušení rovnováhy? Proč bylo důležité zachránit zrovna tu osobu? Proč Lois přepínala mezi géniem a panikářkou, která akorát křičí "udělej něco!"? Proč musela jedna z hlavních postav uplně blbě umřít bez rozloučení, protože ostatní si zrovna v tu chvíli museli povídat? Nevim...smíšený pocity. Přitom hlavní postava byla sympatická a určitě měla co nabídnout.

LittleAndy
01. dubna

Nespavosť vo mne paradoxne vyvolávala chuť pospať si... niekedy. Román je prehnane rozťahaný, čo sa prejavilo na pomalom tempe rozprávania. Prvých 400 strán sa nič moc nedialo, všetko sa len pomaly zamotávalo. Potom zvyšných 200 strán sa to snažilo narýchlo vynahradiť. Ale nepodarilo sa. Nepresvedčil ma dej, záporáci ani postavy, dokonca aj finále ma zanechalo úplne chladným. Kingove písanie v tomto románe mi miestami prišlo netypicky naivné a schematické, niekedy som z toho mal vyslovene pocit amaterizmu, ako keby to ani nepísal daný autor. Bol to však on, lebo iné pasáže naopak šťavu mali a dej pekne odsýpal. Pozitívom diela je určite kontinuita Kingovho univerza, umiestnenie do mesta Derry a prepojenie so sériou Temná veža.

Janadvorackova
02. března

V Derry se dějou samý hnusný věci. Z kanálů lezou klauni a někteří lidé nemůžou spát.
Kingovská mystika jako vyšitá, místy mi ale příběh přišel strašně prodlužovaný. Z holohlavých doktůrků, aur a balonkových provázků jsem si chtěla rvát vlasy. Omílání pořád dokola, dokola, dokola, ve dne a v noci především.
Ale mělo to své nepochybné "kvality," které naštěstí pro nás neobývají stejnou dimenzi.

1 ...