Čtyři roční doby

Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří zrovna nejsou příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za „přirozeně šťastnou knihu“ a uvádí, že „tři z nich nejsou horory“. Se dvěma novelami se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec – vyšly v roce 1991 v nakladatelství Práce pod názvem jedné z nich, Nadaný žák (druhou novelou bylo Tělo). Tři jsou u nás známy také ve filmové podobě: Tělo bylo natočeno pod názvem Stand By Me (Stůj při mně), Nadaný žák byl distribuován pod původním názvem a film Vykoupení z věznice Shawshank vypustil z titulu Ritu Hayworthovou. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v úplné podobě, jak ji koncipoval Stephen King....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191117/big_ctyri-rocni-doby-z8F-191117.jpg 4.51364

Povídky a novely 2.

Literatura světová, Horory, Povídky

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Different Seasons, 1982

Kniha Čtyři roční doby

Čmeláček

Výborný King, i když ne všechny povídky jsou stejně skvělé. Pro mě nejlepší jsou Shawshank a Nadaný žák.

BrooksWasHere

Fantastická poviedková kniha, všetky štyri poviedky sa mi veľmi páčili, pri prvých troch by som dokonca nič nevytkol...
Odporúčam každému, kto ešte túto knihu nečítal, najmä Ritu Hayworthovú a vykúpenie z väznice Shawshank :)
Všetkým poviedkam okrem Dýchacej metódy som dal bez váhania 5*.
King opäť odviedol skvelú prácu.

Astonius

Každá z povídek by s klidem vydala za samostatnou knihu a kromě Dýchací metody byly za mne všechny na plný počet bodů. Posledně jmenovaná mne moc neoslovila hlavně svým celkovým námětem a takovým ujetým vyvrcholením. I tak byla ale zpracována "Kingovým řemeslem", takže mne ani ve snu nenapadlo, že bych ji třeba nedočetla nebo přeskákala na konec. A tohle prostě umí jen King, sebevětší blbost podá tak, že čtenář jen kouká :-) Nemá cenu se dál rozepisovat, Nadaný žák a Vykoupení jsou úplně brilantní záležitosti, u nichž se velmi povedlo i filmové zpracování.

Vrběnka

První moje letošní kniha a hned taková pecka! S Kingem jsem pořád v plenkách, ale tohle se mi líbilo asi nejvíc. Všechny čtyři příběhy jsou navzájem odlišné a přitom stejně krásné.
Čteno doma a v remízku.

Karoley

Kingovky mě zkrátka baví svou tajemnou atmosférou. Za mě je jednoznačně nejlepší příběh o naději "Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank". Pomyslnou druhou příčku obsadil příběh o přátelství a putování za "Tělem", třetí skončil mrazivý a šokující "Nadaný žák" a čestné čtvrté místo patří "Dýchací metodě" zahalené tajemstvím i po dočtení poslední stránky ;)) Úžasný soubor!

Deia
31.12.2021

V tejto knihe nájdeme štyri poviedky. Poviedky veľmi nemusím, ale tu mi to vôbec nevadilo – sú iba štyri, takže všetky sú celkom dlhé. Prvá poviedka je veľmi známa – Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank (film som nevidela). Som veľmi rada, že som sa k tejto poviedke konečne dostala. Je skvelá, príbeh Andyho Dufresneho ma veľmi bavil, ako aj čítanie o živote väzňov. Ale čakala som od nej kúsok viac – asi hlavne pre to, že je taká známa a chválená, tak som po jej prečítaní pociťovala mierne sklamanie, ale skutočne iba mierne, ináč je to skvelá poviedka. Mierne sklamanie ma čakalo aj u druhej poviedky – Nadaný žák, predpokladám, že z toho istého dôvodu ako u tej prvej. Neviem prečo som si stále myslela, že to bude o nejakom chalanovi, ktorý šikanuje iné deti. Miesto toho som dostala príbeh o chalanovi, ktorý prišiel na to, že v jeho susedstve býva nacista, veliteľ koncentračného tábora a chcel od neho počuť všetko, všetky tie zverstvá, ktoré sa tam odohrávali. A to, samozrejme, neostalo bez odozvy. Námet ma príjemne prekvapil, nacistický motív som naozaj nečakala a čítalo sa mi to super. Tretia poviedka, Tělo, ma z istého uhla pohľadu bavila asi najviac. Partička chalanov, ktorí chcú vidieť mŕtvolu chlapca v ich veku. Aj keď ich správanie mi prišlo občas nezmyselné, tak príbeh a ich putovanie k telu som si naozaj užila. A posledná poviedka, Dýchací metoda, nebola o nič horšia, aj keď v pamäti mi asi dlho neostane. Ale prostredie príbehu, atmosféra, klub pánov, ktorí si rozprávajú príbehy, to sa mi veľmi páčilo. A tento príbeh sa odohráva ešte aj v období Vianoc, aj keď veselé teda neboli. Čítanie všetkých poviedok ma veľmi bavilo, všetky boli napínavé a všetky sa mi veľmi, veľmi páčili.

pinkstrom
29.12.2021

Na tuhle sérii povídek jsem se těšila hodně dlouho a dlouho si ji šetřila. Za mě byla nejlepší povídka Nadaný žák - tu jsem úplně hltala a nebyla schopná se od ní odtrhnout. Shawshank byla samozřejmě výborná, i když jsem dřív viděla filmové zpracování. Od Těla jsem očekávala podobný styl jako To (čtyři malí kluci), a i když jsem měla možná až příliš velká očekávání, povídka to byla taky skvělá. Do Dýchací metody jsem se nemohla začíst, nakonec mě ale hodně překvapila. King prostě umí.

heavy66
15.12.2021

Čtyři roční doby, ale která je která?
Vykoupení z věznice Shawshank, to je jaro! Propuštěním z věznice, stejně jako na jaře, život znovu začíná.
Tělo, jasně letní příběh! Prázdninový výlet čtyř kluků, s varováním, že i v létě musí na sebe člověk dávat pozor.
Nadaný žák se odehrává na podzim! Studený déšť, vítr a tma, stárnutí fyzické a morální, Smrťák jedoucí na sinavém koni.
Dýchací metoda? Příběh o narození dítěte, vyprávěný o Vánocích, co jiného než zima!