Čtyři roční doby

Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří zrovna nejsou příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za „přirozeně šťastnou knihu“ a uvádí, že „tři z nich nejsou horory“. Se dvěma novelami se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec – vyšly v roce 1991 v nakladatelství Práce pod názvem jedné z nich, Nadaný žák (druhou novelou bylo Tělo). Tři jsou u nás známy také ve filmové podobě: Tělo bylo natočeno pod názvem Stand By Me (Stůj při mně), Nadaný žák byl distribuován pod původním názvem a film Vykoupení z věznice Shawshank vypustil z titulu Ritu Hayworthovou. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v úplné podobě, jak ji koncipoval Stephen King....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191117/ctyri-rocni-doby-z8F-191117.jpg 4.51221

Povídky a novely 2.

Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno, Beta-Dobrovský

Different Seasons, 1982

Kniha Čtyři roční doby

Usire

Jedna z mých nejoblíbenějších knih od Kinga. Obzvláště mám rád povídky Nadaný žák a Vykoupení z věznice Shawshank. Opravdu mistrovské dílo.

KillHurt
31.12.2020

Páni. Po slabším, ale zajímavém Běžícím muži jsem zabředl do Kingova románu na pokračování Zelená míle a ještě než jsem dočetl poslední šestý díl jsem natrefil na Čtyři roční doby. I tenhle soubor novel si hodlá dávkovat pomalu a po částech.

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank - 5*
V kontrastu právě se Zelenou mílí mě udivuje zručnost nejen Kinga, ale i filmařů. Jak dokázali na jedné straně udělat skvost z útlé novely a na straně druhé z 6-tidílné bichle a to bez toho aby měl čtenář/divák pocit, že něco chybělo nebo přebývalo. Vězení dob minulých na člověka dýchne mrazivou atmosférou, která mění duše vězňů, ale i čtenářů.

Nadaný žák - 5*
Nadaný žák je skvost o ošklivých věcech, které jsou lidé schopni dělat jiným živým bytostem a hlavně o tom, co je k tomu vede. Obě postavy vrávorají životem a snaží se zuby nehty udržet reality, která jím proklouzává mezi prsty a mění se v jejich šílenství. Díky tomu může čtenář v jistých momentech najít určité pochopení pro jejich činy. Novela popisuje, že zlo může číhat v každém z nás a hlavně o sobě nemusí dát vědět předem.

Tělo - 4*
V této novelce nejde ani tak o dobrodružnou výpravu jako o psychologický rozbor hlavní postavy. Spisovatel se vrací k nejsilnější vzpomínce v dětství, která ho formovala. Nejsilnější zážitek nemusí znamenat nejhezčí a také nemusí mít jen špatné důsledky.

Dýchací metoda 4*
Tuto povídku jsem si užil díky dvěma přesahům. Za prvé: metody popsané v povídce a jejich směřování do současnosti mi není cizí. Za druhé: vyprávěl jsem o těchto myšlenkách a dostalo se mi nepochopení hlavně ze strany žen. "No mě se líbí, že o tom píše chlap. Co ten o tom může vědět?" Povídka s myšlenkou, nápadem i lehkým tajemnem.

derrry
30.10.2020

Kiniha je super, ale vybrat si jednu povídku, tak Tělo. Atmosféra babího léta, kdy něco končí. A v ospalém podzimním světle se u skládky lesknou vyhozené mince a píše se osud a někteří se utopí. Tak to je. Někteří lidé se prostě utopí. Pro mě celý příběh nemá slabé místo.
Vždycky mě ale berou "mory", když v krásně zpracovaném filmu "Stand by me" je ta osudovost mincí potlačená a místo příběhu o osudu je to příběh o přátelství. Ne, že by to bylo špatně, ale...

klaraj093
22.10.2020

Skvělá sbírka povídek!

burg
17.10.2020

Tělo mi přišlo strašlivě rozvleklé a táhlé (asi jako může být táhlý smrad z mírně uleželého těla).
RIta Hayworthová je klasika všech klasik.
Nadaný žák mě velmi, ale velmi překvapil. To až tolik, že jsem nelenil a shlédl i film, který podle téhle povídky natočili.
No a k Dýchací metodě nemám slov. Radši. Jak se asi musel onen taxikář cítit a nač myslel?

Ála41
15.10.2020

Nemohu hodnotit celou knihu, četla jsem pouze první příběh o věznici Shawshank. Velmi si mě získal film, proto jsem sáhla po knize už s cílem číst jen první povídku. Uplne nevím, jak to přesně popsat... Ale to krasné, co vyznívá z toho filmu, to v té knize je tak složitě skryté... Kdybych film neviděla, příběh by takové kouzlo neměl... Si myslím :)

Rostica
29.09.2020

Osobně si lépe rozumím s Kingovými romány než povídkami. Zasekla jsem se u povídky Tělo, kde mi přišlo, že se děj moc nerozvíjel a začátek Dýchací metody byl pro mě též monotónní...

beefeather
22.09.2020

Buďto se čtenářům líbila povídka Tělo a nebo se jim líbily všechny ostatní, ale Tělo vůbec ne. Já patřím k těm prvním. Okouzlující styl, to jakým způsobem je popsáno přátelství a dobrodružství očima dětí. Okamžitě jsem byla vtažena do děje a cítila sluneční žár letního odpoledne spolu s ostatními i hrůzu z noci v temném lese daleko od civilizace a světa dospělých. Navíc miluju, jak se tu opět setkává více příběhů, zmínka o Cujovi, Čuňas a vlastně ti kluci i atmosféra, jako by z oka vypadli těm z To, nezdá se vám?
Samozřejmě i ostatní povídky jsou skvělé a mohu jedině doporučit.