Čtyři roční doby

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří zrovna nejsou příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za „přirozeně šťastnou knihu“ a uvádí, že „tři z nich nejsou horory“. Se dvěma novelami se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec – vyšly v roce 1991 v nakladatelství Práce pod názvem jedné z nich, Nadaný žák (druhou novelou bylo Tělo). Tři jsou u nás známy také ve filmové podobě: Tělo bylo natočeno pod názvem Stand By Me (Stůj při mně), Nadaný žák byl distribuován pod původním názvem a film Vykoupení z věznice Shawshank vypustil z titulu Ritu Hayworthovou. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v úplné podobě, jak ji koncipoval Stephen King....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191117/ctyri-rocni-doby-z8F-191117.jpg 4.51182
Série

Povídky a novely 2.

Žánr
Literatura světová, Novely, Povídky
Vydáno, Beta-Dobrovský
Orig. název

Different Seasons, 1982

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (9)

V povídce Tělo se vyskytuje teenager "Eso" Merrill. Objeví se později v knize Nezbytné věci jako dospělý. (Juryk)


V novele "Nadaný žák" je odkaz na Andyho Dufresna z novely Rita Hayworthová... Andy byl totiž bankéřem, který Dussanderovi pomohl nakoupit akcie. (Metal Messiah)


Adaptace Nadaného žáka se dlouho zdála být prokletá. Začalo se o ní mluvit už v roce 1984, kdy měl Dussandera hrát James Mason, ale než stačilo natáčení začít, zemřel na infarkt. Jako jeho náhrada byl zvažován Richard Burton, ale i ten zemřel ještě než vůbec mohl roli přijmout. K natáčení nakonec došlo v roce 1987, ale byl překročen rozpočet a proces byl po šesti týdnech zastaven, když zbývalo už jen deset dní natáčení. Stephen King tehdy viděl zhruba tři čtvrtiny plánovaného hrubého sestřihu filmu a posoudil ho jako "opravdu dobrý". V hlavních rolích se tehdy představili Rick Schroder a Nicol Williamson, režíroval Alan Bridges. (Metal Messiah)


Novela "Tělo" i film "Stůj při mě" se odehrávají ve městě Castle Rock. Stejně pojmenoval Rob Reiner svou produkční společnost. (Metal Messiah)


Stephen King přiznal, že část novely "Tělo" s pijavicemi je stejně jako námět novely autobiografická. (Metal Messiah)


Stephen King, považuje film Stand By Me (Stj při mě) podle novely "Tělo" za nejzdařilejší převedení jeho díla na plátno. (Metal Messiah)


Film s Ritou Hayworthovou, který v první novele sledují vězni, se jmenuje Gilda (1946). (Metal Messiah)


V první novele se zmiňuje "Spruce Mall". Spruceová je dívčí jméno Tabithy Kingové. (smetyl)


Ocenění

2003 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Horor)