Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank

Povídka od: Stephen King

Z knihy: Stephen King jde do kina, Čtyři roční doby

Příběh vypráví o životě Andyho Dufresna, který je odsouzen za vraždu své manželky a jejího milence. Je poslán do jednoho z nejpřísnějších vězení - Shawshank, kde si má odpykat svůj doživotní trest. S tím se však Andy nesmíří a rozhodne se dostat ven na svobodu - zvlášť, když vraždu nespáchal a byl nespravedlivě odsouzen.

Originální název: Rita Hayworth and Shawshank Redemption
Rok vydání originálu: 1982

Komentáře (50)

Přidat komentář
het2
04. dubna

OK, tohle bude osobní. Miluju Ritu Hayworthovou. Od první chvíle, od prvních několika slov. Už víc než pětadvacet let. Za ty roky jsme spolu strávili spoustu času. Na lavičce před školou, večer na pohovce a, nebudu Vám lhát, občas i nejednu noc v mojí posteli. A ten příběh, co mi šeptá, se nikdy neomrzí a nikdy neztratí svojí krásu. Příběh o svobodě, odhodlaní a přátelství. Příběh o nezlomné síle člověka. Já prostě miluju Ritu Hayworthovou.

Kontryhelka
30.12.2020

Krásné, víc nemám co dodat.

Ivan Kučera
17.11.2020

Šóšenk. Čo dodať. Skvelá vec, ktorá umožnila vzniku jedného z najlepších amerických filmov (nielen?) 90. rokov. King veľmi rafinovane pracuje s atmosférou, ktorá je na začiatku strašne temná a potom sa síce vo väzení začneme cítiť trochu ako doma (fakt), ale pomedzi hlavný dej neustále preblikáva jasný náznak toho, že to s Andym nedopadne dobre. Vravíte si, že hádam ani nechcete poznať koniec, pretože bude príliš smutný. No a potom príde Veľké Finále a s ním... Film mám napriek tomu o jednu hviezdu radšej.

MíšaS.
05.11.2020

Naprosto skvělé čtení. Samozřejmě jsem předtím viděla film, ale kniha je trochu odlišná. Za mě je obojí výborné.

Skeeve
23.10.2020

Musím říci, že toto je absolutně nejlepší literární počin, který jsem od Stephena Kinga zatím četl. Nebyli tu duchové a zlí bubáci, jen ono zlo, které umí dělat jen člověk člověku. A na rovinu - to umí vydat i za více, než roční pobyt v kdejaké představě pekla plného běsů.
Doba, do které je příběh zasazen je vykreslena autenticky - a autenticky působí i vyprávění dlouholetého vězně "Reda", skrze něhož poznáváme výjimečný příběh Andyho Dufresna.

palka452
03.07.2020

Filmem jsem teda byla zklamaná

n.ezn.amy
09.06.2020

Andy Dufresne je nespravedlivě odsouzen za vraždu své ženy a jejího milence a ač dostane doživotí přesto celou dobu ve vězení žije myšlenkou na útěk. Nádherný příběh o víře v sebe v život a přátelství, které vznikne na místě, kde nemůžete nikomu věřit. Touha Andyho po svobodě je obrovská, ale na druhou stranu nezapomíná ani na přítele, díky kterému ve vězení přežil. Tohle je jedna z nejlepších povídek, která kdy byla napsaná

Vera Silent
28.03.2020

I mne se pri cteni vybavoval film, ale byla jsem za to rada - vypravec znel v me hlave jako Morgan Freeman a aspon jsem si umela predstavit, jak vypada geologicke kladivko. K memu nadseni je vypraveni stejne skvele a napinave jako film, zhltnuto za dva dny. Uz jsem cetla i Kinga, ktery se tahl jak svajzuzu, a tento pribeh je neco uplne jineho. Az si rikam, jestli to nahodou nebude originalni pribeh byvaleho vezne, tak realisticky a poutave to je napsano.

1