Noční směna (20 povídek)

Příznivci mistra hrůzy, amerického spisovatele Stephena Kinga, dobře vědí, že tento autor nevyniká jen svými proslulými romány jako jsou Osvícení, To, Misery nebo Carrie, ale že je i skvělým povídkářem. Ve dvaceti příbězích této sbírky to dokazuje s takovou virtuozitou, že už k tomu není mnoho co dodávat. A protože po Kingově nenasytném vypravěčství a jeho nezkrotné fantazii často sahají filmaři, i v této sbírce najdete příběhy, které možná znáte z obrazovky. Podle povídky Děti kukuřice byly na točeny dokonce dva filmové díly. Podle Trávníkáře údajně vznikl stejnojmenný film, který však s povídkou má natolik málo společného, že si King z původního Stephen King's The Lawnmower Man vysoudil změnu názvu. V dalších povídkách zase King vzdává poctu svému velkému předchůdci H. P. Lovecraftovi či se vrací k tématům svých románů. Vydejte se s nekorunovaným králem světového hororu na cestu nejtemnějšími zákoutími lidské duše, kde zpoza každého rohu může vykouknout cosi velmi, velmi ošklivého......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/875/big_nocni-smena-20-povidek-Tss-875.jpg 4.31172

Povídky a novely 1.

Literatura světová, Horory, Povídky

Vydáno: , Mustang

Night Shift, 1978

Kniha Noční směna (20 povídek)

Leona333

Název knihy, je pro mě víc jak výstižný, protože jsem tak dva večery, držela - měla vážně ,,Noční směnu," neb mi tyhle skvělé, mrazivé povídky od Kinga, nedaly jednoduše spát. Četla jsem a četla, se zvýšenou srdeční arytmií..., dlouho do noci.
Není víc co dodat. Ten kdo už tuhle knihu od Kinga četl, tak svou - své oblíbené povídky jistě má. A ten kdo se teprve chystá číst, si stoprocentně z těchto povídek svého favorita brzy najde...

Velislav

Aj keď vo väčšej miere zrejme hodnotím prekladateľov, či už českých, alebo zo slovenských vydavateľstiev, z tohto hľadiska mi viac chutia Kingove poviedky, než dlhšie romány. Nočná zmena je ten istý prípad. V zbierke mám vydanie z roku 2018 s prekladmi z roku 2009 a 1998 pánov Němečka a Medeka a zahrňuje skvelé poviedky ako „Prokletí Jeruzalému“, „Bojiště“, „Římsa“, „Noční směna“, „Kostlivec“, „Jahodové jaro“, „Děti kukuřice“, „Nekuřáci“, „Trávnikář“. Veľa skvelých nápadov na malej ploche, čoho je nepatrným dôkazom niekoľko sfilmovaných príbehov.

Lenakanav

Tenhle Pan spisovatel opět ukázal, jak moc dobrý je ve svých nápadech a pointách. Bravo!

Bulldog

Po této knize jsem sáhla s naprostou jistotou, že bude víc, než dobrá a ona byla nakonec jen průměrná.. škoda. Z dvaceti povídek se mi libilo jen sedm.

Karoley

Skvělá sbírka povídek! Nejlepší příběh má Prokletí jeruzalémské a Děti kukuřice. Lidsky mě nejvíce zasáhl Kostlivec, Poslední příčka žebříku a Žena v pokoji. Super atmosféru má Noční směna, Šroťák a Římsa. Nejvíc překvapí Jahodové jaro a Muž, který miloval květiny. K zamyšlení jsou Nekuřáci, a.s. Nejzajímavější nápad má Bojiště a nejšílenější je Trávníkář. V současné době aktuální je Noční příboj. Přidávám mezi oblíbené!

JelloBiafra

Po poviedkových zbierkach Mlha, Čtyři roční doby, Všechno je definitivní či Čtyři po půlnoci som sa konečne dostal ku Kingovej poviedkovej prvotine z roku 1978 s názvom Noční Směna. Práve táto zbierka je zo všetkých najslávnejšia, pretože absolútna väčšina poviedok sa dočkala či už celovečerného alebo aspoň televízneho či seriálového spracovania. Úprimne povedané, prvú poviedku s názvom Jerusalem´s Lot som čítal až nakoniec a najskorej som sa zameral na poviedky, o ktorých som dopredu vedel že sú strašidelné ako sa patrí. Menovite napríklad Boogeyman, Mangler, Children of the Corn alebo titulná Night Shift, pretože som veľmi dobre vedel do čoho idem. Naproti tomu taká poviedka "Na dobrou noc" pre mňa bola veľmi príjemným (a mrazivým) prekvapením. U poviedky "Já vím, co potřebuješ" som sa naopak sklamal, pretože autor čitateľa celý čas napína a v závere to (snad zámerne) nechá vyšumieť do stratena. U poviedky "Bojiště" som sa zasa od plných pľúc smial a to hlavne z závere, ktorý je tak ironický a čiernohumorný, že mi ležal v hlave ešte veľmi dlho. Rovnako tak nechýba satirický pohľad na fajčiarske záležitosti v poviedke "Nekuřáci s. r. o.", tú som predtým videl vo filmovej podobe vo filme "Cat´s Eye" kde hlavného hrdinu stvárnil James Woods. Veľmi vydarená zbierka, ktorú neváham nazvať kultovou.

Anette99
03.12.2021

I když jsem nedala všem povídkám pět hvězd, knížce jako celku je dávám. Většina povídek na těch 5* byla, některé na 4, a jen jedné, Nočnímu příboji jsem dala pouze 3, protože tato povídka mi úplně nesedla a nebavila mě. Nejvíc se mi asi líbily Kukuřičné děti, Šroťák a Na dobrou noc. Některé povídky byly mysteriózní, hororové, některé spíše psychologické, ale měly jedno společné - mrazivou atmosféru. King prostě umí, a rozhodně si od něj přečtu jak další povídky, tak i romány. Čeká mě toho z jeho tvorby ještě hodně =D.

J.P.S.
30.11.2021

Krátké a úderné příběhy plné tajemna, strachu či otázek "sakra, co se asi mohlo dít dál?" Snad kromě dvou kousků děj všech neuvěřitelně odsýpá a napětí by se dalo krájet. Zcela souhlasím s hodnoceními níže, že jde opravdu o mistrovské dílo.

Díky těmto povídkám jsem si Kinga opravdu oblíbil. Pokud jste od Kinga ještě nic nečetli, doporučuji začít touto sérií povídek (zn. : pozor návykové!)

(Povídky, které mi nejvíce utkvěly v hlavě: Prokletí Jeruzalémské, Kostlivec, Žena v pokoji, Na dobrou noc, Mrtví se někdy vracejí a Nekuřáci a. s. )