Noční směna (20 povídek)

Noční směna (20 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/875/bmid_nocni-smena-20-povidek-Tss-875.jpg 4 1345 165

Povídky a novely série

1. díl >

Příznivci mistra hrůzy, amerického spisovatele Stephena Kinga, dobře vědí, že tento autor nevyniká jen svými proslulými romány jako jsou Osvícení, To, Misery nebo Carrie, ale že je i skvělým povídkářem. Ve dvaceti příbězích této sbírky to dokazuje s takovou virtuozitou, že už k tomu není mnoho co dodávat. A protože po Kingově nenasytném vypravěčství a jeho nezkrotné fantazii často sahají filmaři, i v této sbírce najdete příběhy, které možná znáte z obrazovky. Podle povídky Děti kukuřice byly na točeny dokonce dva filmové díly. Podle Trávníkáře údajně vznikl stejnojmenný film, který však s povídkou má natolik málo společného, že si King z původního Stephen King's The Lawnmower Man vysoudil změnu názvu. V dalších povídkách zase King vzdává poctu svému velkému předchůdci H. P. Lovecraftovi či se vrací k tématům svých románů. Vydejte se s nekorunovaným králem světového hororu na cestu nejtemnějšími zákoutími lidské duše, kde zpoza každého rohu může vykouknout cosi velmi, velmi ošklivého...... celý text

Žánr:
Literatura světová , Horory , Povídky

Vydáno: , Mustang
Originální název:

Night Shift , 1978


více info...

Komentáře (165)


soukroma
soukroma
24.02.2024 3 z 5

Nemám ráda horory plné monster, upírů, slizu, pozemských a vesmírných nemocí a ďáblových intrik, ale pár prvních povídek jsem přetrpěla a doufala, že mne King nezklame a naservíruje i poněkud jiný žánr.
A nezklamala jsem se, přišlo Bojiště: úžasná drobnost, originální s pointou, která musí z každého s posledním řádkem vyrazit dech.
Líbily se mi zabijácké thrillery Jahodové jaro i Muž, který miloval květiny. A ocenila jsem drsnou školu v povídkách Římsa a Nekuřáci a.s.

zelda7
zelda7
14.02.2024 5 z 5

Moje první povídková sbírka od Kinga. Hodnotím pěti hvězdami i přesto, že některé příběhy se mi líbili méně než jiné. Na knize se mi líbí jakési spektrum různých strachů, které se povedlo autorovi obsáhnout. Nejvíce se mi líbilo Prokletí Jeruzalému, Šroťák, Mrtví se někdy probouzejí nebo Šedá hmota.


Janizoun
Janizoun
13.02.2024 5 z 5

Skvělé povídky, které se mi moc líbily. Nemůžu jim vůbec nic vytknout a líbily se mi všechny bez vyjímky.
Kdo umí ten umí, nezbývá mi nic jiného než dát plný počet hvězd a vybrat si další knihu od pana spisovatele, ale je jich tolik, že vždy přemýšlím kterou, když každá je top a je tolik knih, které chci v životě ještě stihnout přečíst.
Každopádně, kdo hledá zajímavé příběhy, které jsou plné napětí, tato povídková knížka může být pro mnohé ta, která nezklame.

anebar
anebar
04.02.2024 3 z 5

Některé povídky zaujaly více, některé méně. To je tak všeobecný pohled, když čtu ostatní komentáře.

Pro čtenáře, kterým je 30 let a méně je i překlad poněkud kostrbatý, protože jsou jednotlivé povídky už velice staré a psalo se jinak. Každá povídka je zároveň napsána trochu jiným způsobem, takže pokud jste od Kinga nečetli ještě nic, nebo začínáte, povídky doporučuji. Pokud ho již máte načteného, tak spíše sáhněte po celistvé knize v rámci jednoho kontinuálního příběhu.

bookcase
bookcase
01.02.2024 4 z 5

Různorodá směska povídek, některé zaujaly míň, jiné až moc :). Jedním slovem bych je nazvala znepokojivé, spousta mi utkvěla na hodně dlouho v hlavě :)

DjLuko
DjLuko
30.01.2024 4 z 5

Kvalita týchto zväčša hororových poviedok síce kolísala (ako to už pri týchto zbierkach býva), no nie výrazne. Siahala od jemne nadpriemerných po tie naozaj vynikajúce (napr. The Mangler, alebo Sometimes they come back). Remeselne ide skutočne o absolútne superkvality. Čo mi však paradoxne chýbalo k dokonalosti, bola prílišná doslovnosť a akési absentujúce tajomstvo. Záporák každej jednej poviedky bol pomerne jasne definovaný a v závere i "obnažený" v akejsi žánrovo gýčovej podobe na štýl "príšera znova otvorila oči". Je to škoda, obzvlášť pri autorovi, ktorý sám v úvode píše, že každý "veľký" horor je principiálne alegorický. Na tomto svete sú i desivejšie veci, ako upíri a duchovia - a neraz sa skrývajú v nás.

veronika8887
veronika8887
21.01.2024 5 z 5

Tahle knížka se řadí mezi nejlepší které jsem od Pána Hororu četla. 20 povídej jedná lepší než druhá. Za mě nejlepší povídky jsou Nekuřáci, Římsa a Muž který miloval květiny. Měla jsem obavu se do téhle knihy začíst, protože Bazar zlých snů mě tolik neoslovil. Nakonec mě kniha překvapila.

Timkim
Timkim
09.01.2024 5 z 5

Naprosto fantastická sbírka povídek. Jsem nadšen a jelikož pracuji na stálé noční směně, volba byla jasná :-) bylo to velice různorodé a o to víc mě to bavilo. Mezi top bych vyzdvihl Římsu, Šroťák a Bojiště..no a Nekuřáci a.s......vám nějak nevím, zda si zapálit, nebo ne...téměř dokonalé. 90%

MamaKnihomolka
MamaKnihomolka
04.01.2024 4 z 5

Nový rok nejde přivítat jinak, než Kingem. Noční směna je soubor dvaceti povídek, ke kterým přispěl skvělými ilustracemi a obálkou Murinwolf.art.
Znala jsem jen dvě povídky – Děti kukuřice a Šroťák. Všechny ostatní jsem neznala a jsem ráda, že jsem měla možnost si je přečíst v novém vydání.

Samozřejmě povídková kniha je vždycky risk ať u známého autora, či začínajícího. U povídek nikdy nevíte. Buď to může být top, nebo propadák.
Ty, které jsou za mě top je Kostlivec, Mrtví se někdy vracejí, Šroťàk, Nekuřáci a.s., Římsa a Poslední příčka žebříku.
U každé jsem prožívala něco jiného. Strach, nejistotu, dojetí, sevření srdce nebo husí kůži.
Taky se mi libí jeho neustálé propojování. Prokletí Jeruzalémské nebo-li Jerusalems' Lot, neříká vám to něco? Ano, Salems' Lot nebo-li Prokletí Salemu, které autor polohově usadil až podivně blízko sebe. A v povídce Na dobrou noc podivnosti ze Salemu roztahují své drápy dál.

King píše velmi živě a svižně. Jsme u něj zvyklí většinou na hodně podrobné popisy a pomalý, vyvíjející se děj. Díky tomu jsou některé jeho knihy tlustší. Tady to tak není, povídky jsou tak akorát dlouhé bez hluchých míst, proto bych tuto sbírku povídek klidně doporučila těm, kteří s Kingem začínají.

okeey
okeey
04.01.2024 3 z 5

Jedná se o sbírku povídek, kde najdeme kultovní příběhy jako je Šroťák, Kukuřičné děti, atp.
Je pravda, že jsem z knihy taková rozpolcená, Kingovy povídky už mě konečně začaly bavit, ale není dobré, aby přesahovala kvantita nad kvalitou. 20 povídek na jednu knihu už je podle mě opravdu hodně. V knize se samozřejmě najde spoustu kvalitních povídek, ale za mě tak něco lehce přes polovinu. Bohužel, od knihy jsem čekala víc, ale 100 lidí 100 názorů, neznamená to, že zrovna ty nemůžeš být z knihy nadšený.

Ivan F
Ivan F
02.01.2024 4 z 5

Čím som starší, tak dokážem autorom viac odpustiť, už nie som tým "neomylným kritikom" s jediným správnym názorom. K tomu sa ešte viac zabávam a rád smejem. Zbierku poviedok Night Shift som čítal kedysi dávno a bol som z nej nadšený. Lenže roky preleteli a moja pamäť už nie je to čo bývala, hoci je v nej mnoho uloženého. Prišiel čas na repetíciu a po prečítaní prúser. Nadšenie mladého čitateľa sa zmenilo na pomerne rozpačité pocity z poviedok veľmi premenlivej kvality. Autorovi som uveril aj veci totálne bizarné (prečo nie, však?) a, to ma podrž, párkrát som sa aj pomerne dobre zasmial (zbierka hororových poviedok a smiech?!), toť najväčší a pre mňa prekvapivý bonus. Už niekoľkokrát som sa vrátil ku knihám, ktoré som mal v pamäti uložené ako "knižné bomby" a po opätovnom prečítaní som zistil, že sú bez trhaviny. Zaujímalo by ma, čo si King myslí o svojej rannej tvorbe a či si vôbec spomenie na všetko to, čo napísal. Asi by zostal poriadne prekvapený a my, čitatelia, tiež. Z úcty k spisovateľovi hodnotím ako hodnotím, ale je to silno nadnesené.

Arkagas
Arkagas
23.12.2023 5 z 5

Na tuhle krásku jsem se tak těšila! Už jen díky tomu, že nejen obálku, ale i ilustrace ke každé povídce dělal Murin.Noční směna je sbírka povídek, ve které se nacházejí klasická díla, která znáte především z filmů - Kukuřičné děti, Noční směna, nebo třeba Šroťák, alias Děs v prádelně - kdo nezná doporučuju. Pro milovníky hororu a upírů je tu ale samozřejmě původní povídka Prokletí Jeruzalému, podle které byl natočený Chapelwaite s Adrianem Brodym, který doporučuji, kudy chodím. Jedná se vlastně o prequel Prokletí Salemu. Dokonalá záležitost knižně i seriálově. Ano, najdou se tu i slabší kousky, ale jinak je to jízda, od které se nedá odtrhnout. Miluju a děkuju. 
Knížku mi zaslaly knihy Beta v rámci spolupráce.
Moje hodnocení: 10/10

Sarka25
Sarka25
23.11.2023 5 z 5

Moje úplně první knizka od "Mistra" a myslím si že od té doby je King jedním z mých top autorů. Takže děkuji mě kolegini Klarce že mě zasvětila do díla Stephena Kinga je z toho láska na cely život.

Filatov
Filatov
12.11.2023 3 z 5

Stephen King tak jak píše v předmluvě mě chtěl vzít do obýváku. Pravdou je že se mu to moc nepovedlo. Ono jak to tak u povídkových knížek bývá, bolestí je rozdílná kvalita povídek. Některé bych s klidem vynechal a některé by popravdě potřebovaly samostatnou knihu.

Pechule
Pechule
08.10.2023 3 z 5

Některé povídky mě vůbec neoslovily, některé se četly jedním dechem.

Mabie
Mabie
25.09.2023 5 z 5

Je to první kniha povídek, kterou jsem od Kinga četla, ale určitě nikoli poslední - všechny povídky byly skvělé. King píše sugestivně, je perfektní vypravěč s obdivuhodnou invencí a jeho postavy a popisy jsou velmi uvěřitelné.
Všechny povídky ve sbírce jsou tísnivé, mrazivé, hororové, pár je mysteriózních, některé až bizarní a poslední je psychologická (ani bych v ní nepoznala Kingův rukopis).
Nečekala jsem, že budou tak moc dobré.
Určitě doporučuji!

m2056
m2056
03.09.2023 3 z 5

Některé povídky lepší jiný slabší každému se bude líbit něco jiného.

Květ
Květ
03.09.2023 5 z 5

Sbírka dvaceti povídek od mistra hororu. Jsou rozmanité, některé povedenější jiné méně, ale zaujaly mě asi všechny a rozhodně převažují ty lepší. Vítejte ve světě strachu, vyšinuté lidské mysli a fantaskních bytostí :)

FideiDefensor11
FideiDefensor11
07.08.2023 4 z 5

V Noční směně Stephen King dokazuje, že je mimořádným autorem. Z každého slova jde cítit, jak si King s povídkami vyhrál, jak ho psaní baví a kolik nápadů se v něm skrývá. To se mi na příbězích i nejvíce líbilo, jak nespoutaný v nich King byl. Ať už výběrem tématů nebo různých stylů vyprávění. Některé povídky byly téměř bizarní, ale tím, že žádná nebyla příliš dlouhá, mě to jako komplet zcela uchvátilo. Povídky navíc nekolísaly svou kvalitou; líbily se mi snad takřka všechny a navíc mi vyhovovalo i rychlé členění, takže se mi kniha četla sama a neuvěřitelně rychle. Chtěl bych vyzdvihnout povídku o nemocné matce v nemocnici a jejím synovi. Ta vybočovala z tradičního Kingova hororového žánru a enormně silně na mě zapůsobila. Skutečně jsem byl při jejím čtení nesmírně pohnut a i po jejím dočtení jsem musel dlouho přemítat, jak to na mě zapůsobilo a to nejhorší, jak bych se v podobné situaci zachoval já a jak by se vůbec člověk morálně správně zachovat měl. Nastoluje nepřekonatelně těžké otázky. Z tradičnějších hororových povídek se mi pak hodně líbily zabijácké Děti kukuřice nebo hned 1. povídka o satanském, prokletém domě, který k sobě láká krev svých stavitelů. S Noční směnou jsem byl vážně hodně spokojený a definitivně ji tak doporučuji k přečtení.

Luigi1
Luigi1
16.06.2023 4 z 5

Jako celek to je slabší