Kmen Andromeda
Michael Crichton
Jedna z nejslavnějších knih Michaela Crichtona je detailně promyšlenou vizí kosmické nákazy šířící se na Zemi. Popisuje pět dnů největší americké vědecké krize. Tak jak bývá při řešení krizí obvyklé, je chování jejich účastníků směsí předvídavosti a zatmění mysli - krize jsou dobou pro skvělé i naprosto nesmyslné nápady. * Čtyři vědci vybraní pro své vědecké úspěchy jsou v úplném utajení povoláni do laboratoří ukrytých pod nevadskou pouští. A zde, obklopeni nejmodernější technikou a odříznuti od světa, bojují s celosvětovou epidemií působenou neznámým mikroorganizmem, který zabil, kromě dvou, všechny obyvatele jednoho městečka v Arizoně, kam dopadl kontaminovaný satelit, sbírající kosmické vzorky. Krok za krokem odhalují tajemství kmene Andromeda. Avšak jejich protivník unikne ze svého vězení v laboratoři a závod o čas se ještě zrychluje. * Autorovo vypravěčské umění, smysl pro detail a vědecké znalosti vytvářejí reálný svět současného výzkumu, a také nezapomenutelný čtenářský zážitek.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2008 , BaronetOriginální název:
The Andromeda Strain, 1969
více info...
Přidat komentář
Jako takhle - špatný to fakt nebylo. Super nápad jak rozjet krizi a zápletku. Rozuzlení pak už začíná pokulhávat, co ale snižuje rating nejvíc, jsou málo reálné charaktery a styl... Na velikána, autora světových bestsellerů mi to moc nesedí. Spousta jiných (třeba i našich) spisovatelů by to zvládla líp. Takže tak. Neodrazuju, slušná kniha, ale zase žádná pecka.
Trochu nechápu, proč veškeré "klasiky" jsou tak nudné. Začátek byl dobrý a čekal jsem pekelnou jízdu, ale ta se prostě nedostavila a stále jen něco omílají o chemii, biologii, genetice....nuuuudaaaa.
Opět jsem se nechal nachytat na "kultovní dílo"
Fakt jinak nemůžu 50%
Kniha, co předběhla svou dobu, nezapomínejte, že byla poprvé vydána roku 1969. Některé události by se mohly stát i v současnosti a to je děsivé.
Zpočátku mi vadila velmi hluboká teorie výzkumu, pak jsem jsi zvykla a vlastně jsem i rozbor vítala. Nechtěla bych být "v kůži" vědců této aknize. Obsahově patří titul do záložky sci-fi, takže pro mě není cílová skupina. Ale i tak byla zajímavá .
Slyšeno jako audiokniha.
Poněkud těžkopádné, ale v rámci nudného tématu dynamické a dramatické. Velmi kvalitní scifi, doporučuji.
Crichton je v mém případě sázka na jistotu. Proto ho mám v oblíbených autorech. Při poslechu této audioknihy jsem ani nedutala. Bála jsem se a s napětím očekávala, co výzkumníci vymyslí. Jsem spokojená.
(SPOILER)
Je potřeba vzít v úvahu, že kniha vyšla v roce 1969, tedy před více než padesáti lety. Nad pokusy o dokonalou desinfekci celého těla a podobně, je tedy nezbytné zamhouřit oko. Co se týče chyb a úspor při budování výzkumného zařízení (například 5 konzolí k zabránění výbuchu místo 8) - nic nového a neznámého pod sluncem, a děje se to pořád.
Vzhledem k faktu, že nákaza unikla dávno předtím, než vědci dorazili, byl jejich zhruba 5denní výzkumný maraton vlastně marný a zbytečný.
Nepřestává mě udivovat šíře uvedených znalostí z mnoha oborů. Není to špatné čtení, ale Jurský park se mi líbil víc. Tohle je maličko suchopárné.
Jak normálně Crichtonovy knihy miluji, zde mě až zaráží, s jak hroznými chybami je mám-být-dokonale-supermoderní laboratoř vybudována a zařízena a jakých přehmatů a fatálních nepochopení se máme-býti-ti-nejlepší vědci dopouštějí.
(SPOILER)
Velmi detailně popsané techniky a postupy při boji s neznámým nakažlivým činitelem občas říznuté filosofií. I přesto kniha není vůbec nudná.
Konec byl podle mě trochu laciný, lidstvo vyvázlo bez vlastního přičinění a všechny ty technologie byly ve výsledku k ničemu.
Opravdu brilantní knížka. Má to všechny potřebné ingredience: dobrý nápad, napínavý děj a výbornou charakteristiku jednotlivých postav. Autor je k tomu ještě skvělý vyprávěč a má i potřebné odborné znalosti. Podle mého názoru jde určitě o nejlepší Crichtonův román, který byl po zásluze zfilmován. Čtenář se při něm opravdu nenudí.
Pekne napísané, bavilo ma to do poslednej stárnky. Navnadilo ma to opat si pozriet film:)
Výzkumná družice Scoop VII přistála nedaleko arizonského Piedmontu s dárkem, který se vbrzku stane noční můrou lidstva. Neznámý mikroorganismus je vysoce virulentní a smrtící. Pod heslem Wildfire se v nevadské poušti rozbíhá souboj s časem. Crichton je pečlivý profesionál, který se oblíbeného katastrofického tématu ujal se vší odpovědností vědeckého zasvěcence a dal mu tak výsostně dokumentární charakter. Tenhle přístup má svá pozitiva i svá negativa. K plusům můžeme připočíst jednoznačné a jasné soustředění na ústřední problém, bez zbytečné zátěže akčními momenty. Ona oscilace okolo vědeckého badání je natolik významná, že zastíní dokonce i všechny aktéry dramatu a nedá jim téměř žádný prostor k seberealizaci. Na druhou stranu je však potřeba přiznat, že čtení tohoto opusu je docela dřina a suchopárný výklad s minimem oživovacích prvků nejspíš nesedne každému, ať už na sci-fi nahlíží z kterékoli strany. Kmen Andromeda je každopádně Crichtonova nejslavnější kniha (spolu s Jurským parkem), a tak si zaslouží úctu čtenářstva a povinnost pro každého fanouška žánru.
(SPOILER)
Ten nápad a začátek je skvostný. Stále přemýšlíte, proč mimino a stařec. Čekáte, kdy se to začne šířit. Cítíte paniku ...
A ono nic.
Pro mě zvláštně zpracované sci-fi. Taková malá detektivka, tedy co se týče vysvětlování, co se mohlo a nemohlo stát a co se skutečně stalo. I přes vetší množství odbornějších pasáží to neztrácelo celkový směr a určité napětí. Obávám se však, že pro většinu mladších čtenářů málo akční...
Skvělé. Když čtu (resp. spíš poslouchám audioknížku) M. Crichtona, často narážím na hrozně zajímavé informace, zajímavé způsoby uvažování. Podrobné, vědecké, a přitom napínavé.
Kdysi jsem viděl film, to jsem ještě nevěděl, že je to na motivy knihy, ale bylo to takové slabší. Filmaři se z toho prostě pokusili udělat akční podívanou. Ale Crichton dokáže navodit napínavou atmosféru a představit dramatický děj, ačkoliv třeba nikdo nikam moc neběhá, nestřílí... To dnešní spisovatelé málokdy dělají, pořád do nás cpou jednu akční scénu za druhou, pokoušejí se konkurovat filmu, ale Crichton, Herbert, Tolkien a podobní dobře věděli, že největší zážitky nemusejí být vůbec z totální akce. Kmen Andromeda je toho dalším důkazem.
Štítky knihy
zfilmováno thrillery věda hard sci-fi mikrobiologie výzkum nákaza život ve vesmíru epidemiologie
Autorovy další knížky
1993 | Jurský park |
2008 | Kmen Andromeda |
1994 | Pojídači mrtvých |
1998 | Koule |
2006 | Říše strachu |
Před víc jak 25 lety jsem byl z knížky paf. Teď jsem ji poslouchal znova jako audiknihu a už to takové "wau" nebylo. Mám sice rád pomalejší tempo starších děl, ale tohle bylo až moc. Začátek hodně silný, úplný závěr také, ale většina byla zdlouhavá až příliš. Pro dobrý nápad a ten dojem, který ve mně bezmála 30 let přetrvával nicméně ponechávám původních 5 hvězd :)