Kmen Andromeda

Jedna z nejslavnějších knih Michaela Crichtona je detailně promyšlenou vizí kosmické nákazy šířící se na Zemi. Popisuje pět dnů největší americké vědecké krize. Tak jak bývá při řešení krizí obvyklé, je chování jejich účastníků směsí předvídavosti a zatmění mysli - krize jsou dobou pro skvělé i naprosto nesmyslné nápady. * Čtyři vědci vybraní pro své vědecké úspěchy jsou v úplném utajení povoláni do laboratoří ukrytých pod nevadskou pouští. A zde, obklopeni nejmodernější technikou a odříznuti od světa, bojují s celosvětovou epidemií působenou neznámým mikroorganizmem, který zabil, kromě dvou, všechny obyvatele jednoho městečka v Arizoně, kam dopadl kontaminovaný satelit, sbírající kosmické vzorky. Krok za krokem odhalují tajemství kmene Andromeda. Avšak jejich protivník unikne ze svého vězení v laboratoři a závod o čas se ještě zrychluje. * Autorovo vypravěčské umění, smysl pro detail a vědecké znalosti vytvářejí reálný svět současného výzkumu, a také nezapomenutelný čtenářský zážitek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516/kmen-andromeda.jpg 4.2567
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Baronet

The Andromeda Strain, 1969

Kniha Kmen Andromeda

burg
30.10.2020

Parádní četba, která sice vyčnívá nad všechny katastrofické scénáře, ale i tak tomu spousta věcí chybí. Přišlo mi hodně nepravděpodobné, že bude osud světa záviset na jednání a konání čtyř vědců, stejně tak mě nebral ten velmi zrychlený konec. Jinak já to fajn čtení na deštivý víkend!

alabra
08.10.2020

Jako na vlnách, tak bych charakterizovala mé zaujetí knihou, zajímavý námět, těžkopádnější zpracování, postavy odosobněné. Začátek mě chytil, střední část a technické pasáže pro dnešní čtenáře méně záživnější. Konec vyšuměl. Přesto bych si od autora ještě něco přečetla,

renefer
05.10.2020

Zajímavé sledovat posun tohoto směru beletrie. Zatím co dříve byly knihy psané ve stylu přímé účasti na příběhu, teď je to všechno takové zrychlené. Vědecké bádání, kterému je věnovaná valná část knihy, by se teď zhustila na jednu stránku.

yaoiyuri
26.09.2020

Ve své době musela být kniha plná revolučních a provokativních myšlenek, dnes se nijak výrazně neliší od té spousty „katastrofických“ filmů z dnešní produkce (snad kromě neobvykle vysoké míry technických a odborných výrazů, podrobných popisů všelijakých procedur, přístrojů – v současnosti již značně zastaralých, absenci charismatických hrdinů a nějakého heroičtějšího konce vedoucího k záchraně světa), což je na druhou stranu obdivuhodné, když už uplynulo víc než 50 let od prvního vydání.

Víc hlav, víc ví... Nechat „odsud celého světa“ v rukou pár přechytralých vědců, kteří kolikrát ani sami netuší, co dělají, a kupí jednu chybu za druhou… nevím, nevím. Projekt Wildfire mi od začátku přišel dost špatně naplánovaný, ale mně se to jako laikovi mluví, že. :D Charaktery postav se postupem času jaksi smrskly jen na prováděný výzkum, chyběl mi nějaký vývoj, větší interakce mezi nimi… a konec byl upřímně spíš facka čtenáři (a přitom začátek v Piedmontu měl tak dobře nakročeno).

Za mě: zvláštní, občas těžkopádná kniha, rozhodně doporučuji audioverzi.

lencin
03.09.2020

Sci-fi z konce 60.let.
Planeta je napadena neznámými zákeřnými organismy z kosmu. Jako obvykle dechberoucí četba.
(2008)

MesLivres
25.08.2020

Knížka na mě čekala v nádražní knihovničce a přelouskala jsem jí během pár dní u vody. Rozhodně jsem se nenudila. Určitě zkouknu i film a pustím se do dalších knih od Crichtona.

Fenrir
20.06.2020

Tato kniha mě dlouho míjela ale když mě objevila, zcela mě pohltila. Pro mě úžasné množství technických detailů, promyšlené dialogy a k tomu zajímavá myšlenka.. Můžu jedině doporučit

Mr.Donut
11.06.2020

Velké plus za vědeckou preciznost - je vidět, že autor ví, o čem píše. Evoluční a molekulární biologie, mikrobiologie, genetika, vše krásně rozebráno bez zbytečného přehánění a vymýšlení pavědeckých nesmyslů. Ve vědeckosti mi to připomnělo Problém tří těles a Kulový blesk od Liu Cixin(a).
Minus za dle mého přílišnou "jednoduchost" příběhu, málo emocí, postavy takové "nijaké", nevýrazné.
Celkově 7/10