Kmen Andromeda

Jedna z nejslavnějších knih Michaela Crichtona je detailně promyšlenou vizí kosmické nákazy šířící se na Zemi. Popisuje pět dnů největší americké vědecké krize. Tak jak bývá při řešení krizí obvyklé, je chování jejich účastníků směsí předvídavosti a zatmění mysli - krize jsou dobou pro skvělé i naprosto nesmyslné nápady. * Čtyři vědci vybraní pro své vědecké úspěchy jsou v úplném utajení povoláni do laboratoří ukrytých pod nevadskou pouští. A zde, obklopeni nejmodernější technikou a odříznuti od světa, bojují s celosvětovou epidemií působenou neznámým mikroorganizmem, který zabil, kromě dvou, všechny obyvatele jednoho městečka v Arizoně, kam dopadl kontaminovaný satelit, sbírající kosmické vzorky. Krok za krokem odhalují tajemství kmene Andromeda. Avšak jejich protivník unikne ze svého vězení v laboratoři a závod o čas se ještě zrychluje. * Autorovo vypravěčské umění, smysl pro detail a vědecké znalosti vytvářejí reálný svět současného výzkumu, a také nezapomenutelný čtenářský zážitek. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/51_/516/kmen-andromeda.jpg 4.3339

The Andromeda Strain (1969)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet

Jirka92333
včera

Velmi pohodlná kniha!!! Napínavý děj a velmi dobře zpracované. Pro někoho může obsahovat až moc technologických a vědeckých pojmů. Pro mne to bylo plus a více mě to strhávalo do děje :-)

boekwurm

Souhlasím, že se jedná o nejlepší autorovu knihu. Skvěle vystupňované napětí, až jsem měl při čtení pocit klaustrofobie. Paráda!

Radous79

Rozhodně to nejlepší co jsem od Crichtona dodnes přečetl

Terry11

Rozhodně to pro mne nebude nejlepší Crichtonova kniha. Ale protože mám ráda sci-fi, hezky jsem si početla a vzápětí zhlédla film.

silvara

Zajímavá zápletka, děj se zamotává, napětí narůstá a...přijde nečekaný závěr. Kmen Andromeda je dobrá kniha, moc dobrá kniha. Ale ten závěr mě celkem zklamal (hlavně porovnám-li to s jeho dalšími díly). Bylo to na můj vkus až příliš upěchané. A proto nedostane Crichton těch hvězdiček pět - jsem přísná, já vím :D

negramota

Četl jsem to před bezmála dvaceti pěti lety, ovšem tehdy mě to fakt bavilo.

JosefW

Mé druhé setkání s M. Crichtonem a opět výborné. V porovnání s filmovou verzí, která je jen o dva roky mladší, na mne sice Andromeda nepůsobila takovým silným dojmem, avšak tuhle maličkost klidně přehlédnu. Za mně jasných pět hvězd.

P. S. Zjišťování všech vědeckých podkladů muselo dát šílenou práci...

kazatell
26.10.2016

Velice čtivá kniha z mého oblíbeného prostředí. Pokud máte rádi knihy plné technických datajlů a z prostředí tajných projektů, určitě je to dobrá volba. Trochu mne zklamalo to, jak je kniha krátká a že si na konci autor více nevyhrál s řešením, které je sice překvapivé, ale to je tak všechno. Na dnešní dobu už technika používaná působí hodně zastarale, takže kdo se nesetkal s počítači, u kterých se řeší každá minuta použití, nebude asi některým částem moc rozumět.

reader.007
06.10.2016

Podobně poutavé jako jiné Crichtonovy knihy, se kterými jsem měla tu čest se seznámit a i když mnoha technickými detaily už zastaralé, stále výborné k zamyšlení, jak nebezpečně si člověk "hraje" s přírodou.
Velmi užitečné je i poselství pro prosťáčky: "Až vám za humny spadne družice, tak do toho laskavě nešťourejte šroubovákem ani kladivem. Předem děkují sousedi a zbytek planety."

Insignitka
09.09.2016

Spíše slabší, Crichton se zde trochu točí v kruhu, jako by nevěděl, kudy to má táhnout.

Faji
31.05.2016

Trochu mě zklamal konec knihy. Crichton na začátku krásně popsal situaci, ke které v Piedmontu došlo, detailně pospal onu hrůzu, která se tam odehrála, a tak jsem celý natěšený čekal na konec, kde se zjistí, oč jde. Nebyl jsem zklamán z toho, že konec přišel tak rychle, ale spíše jak se ten konec vyvíjel..

Schary
25.05.2016

Jde o detektivku, ve které je pachatelem cizinec málo větší než bakterie a detektivem jsou lékaři. Náš pachatel zvládne vyvraždit celou osadu, po tom co na černo přiletěl z oběžné dráhy....Naštěstí detektivní práce lékařů je poměrně úspěšná a závěr knihy je překvapující.....

de_baques
05.05.2016

kniha byla zajímavá a spousta technických faktů z oblasti medicíny a mikrobiologie navozovala velmi reálný zážitek při čtení, nechybělo ani rozumné rozuzlení, takže spokojenost ze čtení...

danny_21
02.05.2016

Na Crichtona poměrně těžkopádná kniha, které trochu chybí drajv a víceméně většinu času se čtenář pokouší prokousat přes odborné termíny mikrobiologie. Chápu, že sám autor studoval lékařství a možná i to se podepsalo na jeho raných literárních pokusech a nejspíš si touto knihou udělal radost předevěším sobě. Kupodivu filmové zpracování o třídu výše - 65 %

Franc
17.03.2016

Skvělá kniha ve všech směrech. Zároveň kniha, která nastavila neúprosně zrcadlo mým neznalostem o principech fungování živých organismů na matičce Zemi. Chtě nechtě jsem musel občas při četbě využít služeb internetu, abych vůbec zjistil, o čem to sakra autor vlastně píše. O to obdivuhodnější je v tomto směru autorovo dílo, když si uvědomíme, že v době vzniku on nic takového k dispozici neměl.

Asi bych se neztotožnil s některými předchozími komentáři, vytýkající knize malou akčnost, jednoduchý konec, či strohý popis. V tom bych naopak já osobně spatřoval její plus. Popisované téma něco takového předpokládá. Pomalou, jednotvárnou práci, úvahy, jež vyzní do ztracena, hory bezúspěšných pokusů, piplavá rutinní činnost výzkumnou práci víceméně provází. A právě proto je pro mě tato kniha tak uvěřitelná.

Takže pokud má být smyslem knihy poučit a zároveň pobavit, pak v obou případech splnil autor stanovený cíl v mém případě na 100%.

ber-tram
29.02.2016

Parazitismus jako forma vzájemného porozumění - jen na lékařský předpis poživatelná seznamka s těmi, kteří nás neustále obklopují. Crichton se léty propsal k záživnějším opusům. 20/08

karlo
12.01.2016

Docela dobré scifi, které trošku trpí tím, že bylo vydáno 1969 a autor barvitě líčí “moderní techniku” techniku té doby. Děj je od začátku nečekaně napínavý; místy autor hodnotí probíhající situaci jakoby zpětně a mírně tak naznačuje konec. Pokud se přehlédne autorovo nadšení dnes již zastaralou (nesmyslnou) technikou, je to dobrá knížka. Spíše pro scifi nadšence a techniky; mírně apokalyptické. (hodnotím audioknihu)

tlllk
03.12.2015

Prišlo mi že prvá polka kopírovala film, iba kde tu ho doplňovala suchopárnymi faktami, ale potom prehodili výhybku a dej sa nielen že posunul novým smerom , ale získal aj na dynamike. Celkom slušná oddychovka so zaujímavými prvkami o podstate života...

HonzaT
22.10.2015

Zajímavé kde Crichton ve 27 letech pobral všechny tyto informace, zajímavé v tom, že nefungovalo médium nepřeberných informací internet. Technické výrazy např. když náhodně otevřu stránku a zarecituji: "Rentgenová krystalografie je v biologii dosud nejmodernější, nejsložitější, a také nejnákladnější metoda strukturální analýzy. Podobná je poněkud elektronové mikroskopii..." atd. a to byl jen lehčí odvar odborných výrazů jenž nás provádí kniha. Připravte se na to. Kniha rychle odsejpá. Tak co jdeme dírkovat? :D

Eldar80
17.10.2015

Jedná se spíše o záznam události jako by se skutečně stala. Je to velmi věrohodně napsané, ikdyž v dnešní době již poněkud zastaralé. Ale je to skvělé propojení vědeckých poznatků a příběhu. Děj je poměrně jednoduchý a napětí s dějem stoupá velmi pomalu. Jakoby to byla nějaká zpráva než beletrie. I postavy působí značně věrohodně a v knize nebylo nic co by se jen trochu příčilo při čtení. Po této stránce to je velmi dobře napsáno, ale pokud hledáte hlavně akci a napětí, bude vás kniha asi nudit. 80%

rasputin
19.08.2015

Nějak mě to úplně nenadchlo. Trochu mi to připadalo, jako reportáž, kam se připsalo trochu přímé řeči pro oživení a čtivost. Až do poslední chvíle jsem čekal nějaké nečekané rozuzlení, nějaký bomba konec, který by trochu vykoupil celkovou těžkopádnost. Bohužel jsem se nedočkal. V době vzniku bych to možná vnímal jinak. Řekl bych, že napsal lepší knihy.

cantona
19.07.2015

Musím dát pět hvězd. Příběh napínavý od začátku až do konce. Nemám co bych vytknul. Tyhle příběhy já můžu i když je v tomto příběhu dost odborných výrazů. Ale i tak jsem to v poho pochopil. Jdu zhlédnout film.

Flipper
09.06.2015

Ako sa môže kniha ktorá nemá prepracovanú psychológiu postáv a slabé napätie stať jedným z kultových sci-fi thillerov? Možno preto, že pri vysvetľovaní sci-fi sa striktne drží vedeckej metódy, plnej pokusov a omylov, až sa nezvyčajné a "sci-fi" zdá byť plne pochopiteľné, vysvetliteľné a pritom zaujímavé. Z odstupom skoro 50 rokov stále aktuálne a príjemne pitvanie sa v mikróboch a vírusoch. Inak nič pre germafobikov :)

zimela
28.02.2015

Karanténní systém podzemních laboratoří, zajímavě vymyšlený mikroorganismus, slušná porce napětí, fajn postavy a skvěle navozený pocit, že se jedná o rekonstrukci skutečné události, jsou jednoznačnými devizami Crichtonova zlomového díla, jež ho zaslouženě dostalo do povědomí širší čtenářské obce. Celkový dojem mi zkazil jen poněkud zbytečně akční konec. Slabších 5*****

Hanule_bambule
25.02.2015

Zajímavým způsobem psaná kniha...hodně technických věcí a podrobností, které mě v některých chvílích až rušili, ale pro příběh nakonec byli důležité. Konec mě tak nějak zklamal, čekala jsem nějaké větší drama...

M.C.
29.01.2015

Skvělý, prostě skvělý. Je sice pravda, že těch technických věcí a vůbec všech odborných termínů tam bylo možná až moc, ale protože je to jedna z Crichtnových prvních opravdových knih, musím dát pět. (93%)

Jihorka
20.12.2014

Zajímavě pojatá sci-fi. Pro mne též příliš technických detailů, které mne zpočátku zdržovaly a pak už jsem je prakticky přelétávala očima. Ale na druhou stranu musím uznat, že i díky těmto podrobnostem na mne kniha působila velmi realisticky a uvěřitelně. Četla jsem ji vlastně jako zprávu/protokol o jedné z kritických událostí, která lidstvo "postihla".
Právem jedna z kultovních sci-fi.

Wendysek
04.12.2014

Až do konce napínavé, skvělé, jen samotný konec mě trošinku řešením zklamal, ale celkové hodnocení to ovlivnit nemůže... :o)

Lenka Žofka
11.09.2014

Jo, bohuzel je to tak. Spousta zbytecnych technickych mist, ktere jsem jen preletla ocima a ocekavane drama se nekonalo. Nejak to nebylo tak dobre jak vzhledem k nametu mohlo.

ReacherJack
11.08.2014

Cely cas som cakal, kedy sa dej rozbehne a stale nic. Dufal som aspon v nejaky prekvapivy zaver, ale ani ten to nevytrhol...

thrillery nákaza zfilmováno

Michael Crichton