Kmen Andromeda

kniha od:

Kmen Andromeda https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516/kmen-andromeda.jpg 4.1 705
Koupit Koupit eknihu Bazar

Jedna z nejslavnějších knih Michaela Crichtona je detailně promyšlenou vizí kosmické nákazy šířící se na Zemi. Popisuje pět dnů největší americké vědecké krize. Tak jak bývá při řešení krizí obvyklé, je chování jejich účastníků směsí předvídavosti a zatmění mysli - krize jsou dobou pro skvělé i naprosto nesmyslné nápady. * Čtyři vědci vybraní pro své vědecké úspěchy jsou v úplném utajení povoláni do laboratoří ukrytých pod nevadskou pouští. A zde, obklopeni nejmodernější technikou a odříznuti od světa, bojují s celosvětovou epidemií působenou neznámým mikroorganizmem, který zabil, kromě dvou, všechny obyvatele jednoho městečka v Arizoně, kam dopadl kontaminovaný satelit, sbírající kosmické vzorky. Krok za krokem odhalují tajemství kmene Andromeda. Avšak jejich protivník unikne ze svého vězení v laboratoři a závod o čas se ještě zrychluje. * Autorovo vypravěčské umění, smysl pro detail a vědecké znalosti vytvářejí reálný svět současného výzkumu, a také nezapomenutelný čtenářský zážitek.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Baronet
Originální název:

The Andromeda Strain , 1969


více info...

Komentáře (137)

Komentáře 137 Recenze 1

Finskej
Finskej
31.08.2023 3 z 5

Jak normálně Crichtonovy knihy miluji, zde mě až zaráží, s jak hroznými chybami je mám-být-dokonale-supermoderní laboratoř vybudována a zařízena a jakých přehmatů a fatálních nepochopení se máme-býti-ti-nejlepší vědci dopouštějí.

krakonos.kraken
krakonos.kraken
01.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Velmi detailně popsané techniky a postupy při boji s neznámým nakažlivým činitelem občas říznuté filosofií. I přesto kniha není vůbec nudná.

Konec byl podle mě trochu laciný, lidstvo vyvázlo bez vlastního přičinění a všechny ty technologie byly ve výsledku k ničemu.


Lele61
Lele61
18.04.2023 5 z 5

Opravdu brilantní knížka. Má to všechny potřebné ingredience: dobrý nápad, napínavý děj a výbornou charakteristiku jednotlivých postav. Autor je k tomu ještě skvělý vyprávěč a má i potřebné odborné znalosti. Podle mého názoru jde určitě o nejlepší Crichtonův román, který byl po zásluze zfilmován. Čtenář se při něm opravdu nenudí.

Petok
Petok
09.03.2023 5 z 5

Pekne napísané, bavilo ma to do poslednej stárnky. Navnadilo ma to opat si pozriet film:)

ludek.n
ludek.n
27.02.2023 4 z 5

Výzkumná družice Scoop VII přistála nedaleko arizonského Piedmontu s dárkem, který se vbrzku stane noční můrou lidstva. Neznámý mikroorganismus je vysoce virulentní a smrtící. Pod heslem Wildfire se v nevadské poušti rozbíhá souboj s časem. Crichton je pečlivý profesionál, který se oblíbeného katastrofického tématu ujal se vší odpovědností vědeckého zasvěcence a dal mu tak výsostně dokumentární charakter. Tenhle přístup má svá pozitiva i svá negativa. K plusům můžeme připočíst jednoznačné a jasné soustředění na ústřední problém, bez zbytečné zátěže akčními momenty. Ona oscilace okolo vědeckého badání je natolik významná, že zastíní dokonce i všechny aktéry dramatu a nedá jim téměř žádný prostor k seberealizaci. Na druhou stranu je však potřeba přiznat, že čtení tohoto opusu je docela dřina a suchopárný výklad s minimem oživovacích prvků nejspíš nesedne každému, ať už na sci-fi nahlíží z kterékoli strany. Kmen Andromeda je každopádně Crichtonova nejslavnější kniha (spolu s Jurským parkem), a tak si zaslouží úctu čtenářstva a povinnost pro každého fanouška žánru.

madem
madem
26.09.2022 4 z 5

(SPOILER) Ten nápad a začátek je skvostný. Stále přemýšlíte, proč mimino a stařec. Čekáte, kdy se to začne šířit. Cítíte paniku ...
A ono nic.

stanislav0373
stanislav0373
05.09.2022 3 z 5

Pro mě zvláštně zpracované sci-fi. Taková malá detektivka, tedy co se týče vysvětlování, co se mohlo a nemohlo stát a co se skutečně stalo. I přes vetší množství odbornějších pasáží to neztrácelo celkový směr a určité napětí. Obávám se však, že pro většinu mladších čtenářů málo akční...

pohoda58
pohoda58
01.09.2022 3 z 5

Skvělý scifi román, dobře zpracovaný, zajímavé téma.

D.V.Spudil
D.V.Spudil
09.08.2022 4 z 5

Skvělé. Když čtu (resp. spíš poslouchám audioknížku) M. Crichtona, často narážím na hrozně zajímavé informace, zajímavé způsoby uvažování. Podrobné, vědecké, a přitom napínavé.
Kdysi jsem viděl film, to jsem ještě nevěděl, že je to na motivy knihy, ale bylo to takové slabší. Filmaři se z toho prostě pokusili udělat akční podívanou. Ale Crichton dokáže navodit napínavou atmosféru a představit dramatický děj, ačkoliv třeba nikdo nikam moc neběhá, nestřílí... To dnešní spisovatelé málokdy dělají, pořád do nás cpou jednu akční scénu za druhou, pokoušejí se konkurovat filmu, ale Crichton, Herbert, Tolkien a podobní dobře věděli, že největší zážitky nemusejí být vůbec z totální akce. Kmen Andromeda je toho dalším důkazem.

Hakate
Hakate
06.08.2022 5 z 5

Napínavé, dobře se čte, i před odbornost v textu. Klasika v Sci-fi,

flyingandie
flyingandie
05.08.2022 2 z 5

Ideální čtenář této knihy by měl být biolog, epidemiolog nebo přinejmenším chemik, protože obsahem je především souhrn odborných hypotéz, které jsou nadřazeny celkovému ději. Námět zajímavý, potenciál pro tuctového čtenáře jako jsem já ale promarněn.

Bakana
Bakana
14.07.2022 3 z 5

Z knihy čiší, že byla napsaná tak před 50-60 lety. Už jen to chemické názvosloví: kysličník uhličitý, kyselina solná… nejsem mladá, ale nás už ve škole učili oxid uhličitý a kyselina chlorovodíková. Ještě horší je to se všemi popisy a filozofickými úvahami. V takové míře by se v dnešní knížce nevyskytovaly a díky tomu taky byla kniha zdlouhavá a daleko hůř čitelná. Ale námět zajímavý a když se oprostím od dobových popisů děje, tak to bylo jako scénář pro americký katastrofický film.

a304
a304
03.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Krize - z řečtiny Krono - vybírat, poměřovat mezi dvěma opačnýma variantami. Rozhodnout tak nebo opačně. Přestože člověk chybuje, má možnost se rozhodnout nepokračovat v destruktivním vývoji, když je vidět bod zlomu, kdy mechanizmus selhal. Krize je překážkou na cestě k cíli. Zdrojem krize může být sobeckost, ta podporuje vývoj techniky /soustřeďuje zdroje hmotné i mentální/, ale technika může pro poruchu zničit i nejen člověka.
Rozhodovat má člověk pro podporu lidskosti a věřit, že jsme součástí celku, to je cílem zásadních rozhodnutí, žít a nechat žít. Vše ostatní je sobeckost, ničící křehkou rovnováhu celku, který dosud plně nechápeme...

Autor mě silně oslovil. Je mu dovoleno šířit své myšlenky po světě. Česky kniha oslovila čtenáře r. 1973 a vychází opakovaně. Den co den aktuálnější. Máme internet, zjišťujeme, čí syn významné osoby , na jakém území /není to zatím jejich kontinent/ provozuje laboratoře s biolog. zbraněmi včetně virusu -19 / o kterém jsme se i my později dozvěděli/.
Udělala jsem si spoustu zajímavých poznámek z knihy, ale vyzrazení, to by nebylo správně. Přečtu si i další, už mi tolik nevadí, že se budu muset bránit smutku. Doporučuji ochutnávku v podobě, která vás láká.

slawa.cap
slawa.cap
20.06.2022 4 z 5

Poslouchal jsem jako audio.
Jak vždy u Crichton precizní práce. Poslech mně přenesl do dob studií, oživilo mi to dost vzpomínek a trochu mně zarazila mírná nedbalost hlavních aktérů. Zachovat se já tak jako oni na cvičeních z biochemie dostal bych od vyučujícího pěkný štulec.
Tak jak dokáže Crichton sbírat data, stejně tak věrně dokáže fabulovat a já míst přemýšlel jestli je to fikce, nebo opravdu poslouchám přepis nějakého vyšetřování.
Na druhou stranu ty vědecké popisky byly samy o sobě dost nudné a kdybych měl knihu číst asi bych to vzdal po první kapitole.

willy9203
willy9203
09.06.2022 5 z 5

Jak bylo u Crichtona obvyklé, perfektně nastudoval problematiku a zapracoval ji do příběhu, který může klidně zítra reálně proběhnout. Je otázkou, zda pak bude rozuzlení tak prosté, jako v této knize.

Racek213
Racek213
08.04.2022

Kdysi dávno jsem to dostal do ruky a byl nadšen. Zvláště ten dokumentární způsob, to se u nás tehdy ještě neznalo. A na úrovni tehdejších vědeckých poznatků. No, pak jsem po delším čase viděl film a byl docela zklamán. A tak jsem to znovu vzal do ruky a bylo to pořád ono a stejně dobré. Takže asi byla chyba v tom filmu, co myslíte?

Bafy
Bafy
20.01.2022 4 z 5

V dnešní době kdy spousta lidí dává přednost akci před hlubším smyslem a sdělením, je tato kniha zajímavá nejen svým zpracováním se smyslem pro detail, ale i příběhem. Zvláštně nadčasový příběh ze své doby se tak nějak hodí do každé doby i proto, že lidé se nemění.....

Leonora
Leonora
08.01.2022 1 z 5

V anotaci je vyzdvihován autorův smysl pro detaily a vědecké znalosti. Ano, mezi haldami akčních sci-fi je jeho styl sice osvěžující, nicméně taky neuvěřitelně nudný. Asi jako sledovat Vesmírnou odyseu. Nebo Esmeraldu, to prošvihnete dvacet dílů a o nic vlastně nepřijdete. Jak probůh může někoho zajímat nebo dokonce bavit to věčné předčítání směrnic, vědeckých dokumentů, seznamu otázek u zdravotní prohlídky... to opravdu nepochopím. Nemá to příběh, nemá to postavy, nemá to katarzi, má to jen atmosféru.
Poslouchám to jako audioknihu v podání Jiřího Zavřela a vlastně to mám jen puštěné jako podkres, protože mám ráda jeho hlas. Kdybych to četla, odhodím to už po prvních odstavcích, které jsou vskutku originálním způsobem nechytlavé.

Andrea864
Andrea864
05.12.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila. Sci-fi mám ráda a tento román, i když byl napsán už v roce 1969 má pořád co říct.

DericCaster
DericCaster
23.10.2021 4 z 5

Celkem zjímavý námět a řekl bych, že i dobré zpracování. Člověk se musí trochu oprostit od moderní doby a uvědomit si, kdy byla kniha napsána a, že co tehdy působilo moderno-technicky, dnes působí spíše archaicky. Ale příbeh se mi líbil a knížka mne bavila.

asfi
asfi
21.10.2021 5 z 5

fajn sci-fi

Belanna
Belanna
02.10.2021 4 z 5

Když si uvědomím, kdy byla tato knížka napsaná, je to stále bezvadné čtení. Napínavé a přesto, že je zde hodně odborných věcí, dobře se čte.
Autor dokáže navodit atmosféru, že vám běhá mráz po zádech.

Radous
Radous
15.09.2021 4 z 5

Číst více než padesát let starý katastrofický sci-fi román (přestože to svým způsobem ani za sci-fi být považováno nemusí) je zajímavé už samo o sobě. Popis hi-tech komplexu z konce šedesátých let zkrátka stojí za to - když to člověk porovná z dneškem.
Čte se to velmi svižně, krátké kapitoly nahrávají napínavosti. A rozuzlení je také dost překvapivé. Film jsem kdysi viděl (alespoň myslím), stálo by za to si ho připomenout.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
10.05.2021 5 z 5

Blízko arizonského města dopadne kontaminovaný satelit, který sbíral kosmické vzorky a v městě dojde k úmrtí prakticky veškerého obyvatelstva kromě dvou osob starého alkoholika a nemluvněte. Čtyři vědci jsou ukryti pod nevadskou pouští a snaží se přijít co mají společného a jak zabránit celosvětové epidemii. Skvělá sci-fi, která se dobře četla i přes množství odborných a technických popisů, které mě naopak velmi bavily, protože dodávaly knize autentičnosti. Když to člověk srovná s dnešní dobou, tak to možná až zas tolik sci-fi není.

Vidlička
Vidlička
03.05.2021 4 z 5

Na to, jak je knížka letitá, nepostrádá vůbec švih a nebýt děrných štítků, tak bych si toho snad ani nevšimla... Hle, jakoupak vychytanou techniku měli Amíci už v 60. letech, fiškusové! Napínací Crichton, jak ho mám ráda. Knížka zbytečně neprotahovaná, odsejpací.

Corso
Corso
08.03.2021 4 z 5

Priklad romanu, za ktorym citit a vidiet mnozstvo nasudovaneho odborneho materialu. Necudo, ved Michael Crichton nez sa stal spisovatelom na plny uvazok, vystudoval medicinu. A vyborne to vyuzil vo svojich rannych romanoch. Aj neskor.
Samotne realie pribehu samozrejme zostarli, ale Crichtonove knihy sa daju brat aj ako dokument o vtedajsej urovni vedy a techniky. Pocitace maju dierne stitky a tak. Nie zle, mozno si pri citani mladsia generacia aspon zisti co to bolo. No a tajne vojenske zariadenia, laboratoria, to je vdacna tema. Skoro ako z aktov X. Hoci pomerne svizne vyrozpravany pribeh, obcas sa clovek v duchu neubrani az filozofickemu zamysleniu. Crichton kladie otazky, ako kazda dobra fantastika. A z toho dovodu sa oplati citat aj po 50 rokoch. (Jezis fakt to je uz 50 rokov? Maticka skakava!!!)
PS: Ty.. ale badam ze dve crichtonovky kratko po sebe mi celkom stacia, moj plan prejst si jeho tvorbou postupne celou zacina naberat trhliny.

Sitth
Sitth
03.03.2021 3 z 5

Posloucháno jako mluvené slovo. Klasická scifi psaná v období Studené války, netýká se to přímo ji, ale čtenář má pocit té doby. Ale je to zřejmě tím, že knihu jsem poslouchal v roce 2020. Zajímavý námět obzvláště v době Covidové, kdy česká vláda není schopná vyřešit problémy rok a hrdinové knihy vyřeší potencionální epidemii za 5 dní. Příjemný poslech nikterak dlouhé knihy, vědecké termíny a procesy jsou podány stravitelnou nenudnou formou pro čtenáře a tak se na konci knihy ocitneme dříve, než bychom mysleli nebo chtěli. Dávám 4/6

burg
burg
30.10.2020 4 z 5

Parádní četba, která sice vyčnívá nad všechny katastrofické scénáře, ale i tak tomu spousta věcí chybí. Přišlo mi hodně nepravděpodobné, že bude osud světa záviset na jednání a konání čtyř vědců, stejně tak mě nebral ten velmi zrychlený konec. Jinak já to fajn čtení na deštivý víkend!

alabra
alabra
08.10.2020 4 z 5

Jako na vlnách, tak bych charakterizovala mé zaujetí knihou, zajímavý námět, těžkopádnější zpracování, postavy odosobněné. Začátek mě chytil, střední část a technické pasáže pro dnešní čtenáře méně záživnější. Konec vyšuměl. Přesto bych si od autora ještě něco přečetla,

renefer
renefer
05.10.2020 4 z 5

Zajímavé sledovat posun tohoto směru beletrie. Zatím co dříve byly knihy psané ve stylu přímé účasti na příběhu, teď je to všechno takové zrychlené. Vědecké bádání, kterému je věnovaná valná část knihy, by se teď zhustila na jednu stránku.

yaoiyuri
yaoiyuri
26.09.2020 3 z 5

Ve své době musela být kniha plná revolučních a provokativních myšlenek, dnes se nijak výrazně neliší od té spousty „katastrofických“ filmů z dnešní produkce (snad kromě neobvykle vysoké míry technických a odborných výrazů, podrobných popisů všelijakých procedur, přístrojů – v současnosti již značně zastaralých, absenci charismatických hrdinů a nějakého heroičtějšího konce vedoucího k záchraně světa), což je na druhou stranu obdivuhodné, když už uplynulo víc než 50 let od prvního vydání.

Víc hlav, víc ví... Nechat „odsud celého světa“ v rukou pár přechytralých vědců, kteří kolikrát ani sami netuší, co dělají, a kupí jednu chybu za druhou… nevím, nevím. Projekt Wildfire mi od začátku přišel dost špatně naplánovaný, ale mně se to jako laikovi mluví, že. :D
(UPDATE 2021: Omluvám se vám, chlapci vědečtí, když vidím ty naše hov*da ve vládě, jste géniové se skvěle naplánovaným řešením kritické situace. T-T)

Charaktery postav se postupem času jaksi smrskly jen na prováděný výzkum, chyběl mi nějaký vývoj, větší interakce mezi nimi… a konec byl upřímně spíš facka čtenáři (a přitom začátek v Piedmontu měl tak dobře nakročeno).

Za mě: zvláštní, občas těžkopádná kniha, rozhodně doporučuji audioverzi.

lencin
lencin
03.09.2020 4 z 5

Sci-fi z konce 60.let.
Planeta je napadena neznámými zákeřnými organismy z kosmu. Jako obvykle dechberoucí četba.
(2008)

MesLivres
MesLivres
25.08.2020 4 z 5

Knížka na mě čekala v nádražní knihovničce a přelouskala jsem jí během pár dní u vody. Rozhodně jsem se nenudila. Určitě zkouknu i film a pustím se do dalších knih od Crichtona.

Fenrir
Fenrir
20.06.2020 5 z 5

Tato kniha mě dlouho míjela ale když mě objevila, zcela mě pohltila. Pro mě úžasné množství technických detailů, promyšlené dialogy a k tomu zajímavá myšlenka.. Můžu jedině doporučit

Mr.Donut
Mr.Donut
11.06.2020 4 z 5

Velké plus za vědeckou preciznost - je vidět, že autor ví, o čem píše. Evoluční a molekulární biologie, mikrobiologie, genetika, vše krásně rozebráno bez zbytečného přehánění a vymýšlení pavědeckých nesmyslů. Ve vědeckosti mi to připomnělo Problém tří těles a Kulový blesk od Liu Cixin(a).
Minus za dle mého přílišnou "jednoduchost" příběhu, málo emocí, postavy takové "nijaké", nevýrazné.
Celkově 7/10

tataboi
tataboi
10.06.2020 5 z 5

Četl jsem kdysi v sedmdesátých letech, bylo mě patnáct. Představoval jsem si jaké by to bylo vidět tento příběh ve filmu. To jsem netušil že tenhle film existuje. Později jsem viděl a docela se trefil do mých představ. Upřímně doporučuji, nejdříve si přečíst a potom shlédnout...

Skawin
Skawin
04.06.2020 4 z 5

Posloucháno jako audio kniha. Po této knize "jsem sáhla", protože ji namluvil můj oblíbený hlas - Jiří Zavřel. Přiznám se, že na mě byla trochu moc technická a chemická. Jinak to bylo zajímavé poslouchání...

Luigi1
Luigi1
29.05.2020 5 z 5

Za dlouhých večerů(pro mě)jsem tuto knihu přelouskal jednadvě a nemohu se ubránit pocitu jako kdyby spisovatel"popisoval tuto situaci dnešních dnů".Škoda toho konce,ale jinak super.Doporučuji

Lomeril
Lomeril
27.05.2020 4 z 5

Po nějaké době jsem se k ní vrátila. Děj samotný je prostinký a působí spíš jen jako průvodce čtenáře od jednoho zamyšlení k dalšímu. Crichton by fungoval jako výborný popularizátor vědy, jako romanopisec se ovšem také neztratí.

ufak
ufak
13.04.2020

Můj první Crichton. Jako dítě jsem to zhltnul, zklamalo mě samovyřešení problému, ačkoli ten virus nebo bacil už někde je a může se probudit nebo zmutovat. Z toho sem měl dost depku. A předpokládám, že krizové plány pro různé situace jsou někde připravené (např. epidemický plán pro pandemii - psáno 2020/04).