Hastrman přehled

Hastrman
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1028/bmid_hastrman-twu-1028.jpg 4 752 752

Miloš Urban (*1967) s třetí beletristickou knihou, myšlenkově a fabulačně zatím nejodvážnější. I Hastrman je velkoryse vyprávěný příběh psaný na dvojí téma – tentokrát se zde konfrontuje problém ekologie s fenoménem oběti. Rozkročen mezi dvě staletí, několik pohádek a desítky mýtů, vede si autor za ruku divného mužíka, aby vyčistil zdejší vody od nánosu bahna. Z románu stříká mrva, krev a špatné svědomí, ale tomu se u Miloše Urbana nikdo nediví. Pozoruhodné je, že próza, jež by se bez nadsázky dala označit za černou knihu ekoterorismu, je především knihou zelenou. Kniha obdržela cenu Litera za nejlepší knihu roku 2001 v kategorii próza.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Hastrman. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (178)

elcapitano
11.05.2024 3 z 5

(SPOILER) V první části knihy je MU nádherně unešen přírodni / pohanskou mystikou a tradicí (narozdíl od ostatnich knih, které jsem od něj četl, kde je to architektura nebo přímo Praha, co je středobodem). Ve druhé části knihy se jakoby mění žánr (magický realismus?) v nějakou umaštěnou násilnou detektivku a na konci je kniha utopicko-socialisticko-rurálni agitka. Úplný závěr je velmi silný. Jinými slovy kniha je z mého pohledu značně nevyvážená. Prvni část se mi líbila moc, druhá půlka již méně. Nicméně i zde je přítomna autorova přepjatost, kterou mám rád. Co jsem velmi ocenil: psychologickou hru na vhled do myšlení Hastrmana, do jeho motivů, nadějí, obav. Nutno také zmínit osudovou a magicky silnou ženu - Katynku. MU je jeden z mých oblíbených autorů.

MíšaS.
18.02.2024 4 z 5

První půlka naprosto skvělá, druhá nic moc. Ale ve své podstatě dávalo vše smysl a každý čin měl svůj důvod, takže zlobit se na autora nemůžu.
Film jsem neviděla, ale určitě si ho najdu.


Luňajda
17.02.2024 5 z 5

Jedinečná kniha, poměrně náročné čtení a pro mě srdcová záležitost. Krajina kolem Vlhoště a Holan má své kouzlo a v knize je dokonale popsaná. Doporučuji nejdřív přečíst a až pak vidět film, i když i ten se povedl.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (9.4. - 22.4.)

09.04.2018


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Ocenění knihy (1)

2002 - Magnesia Litera (Litera za prózu)


Kniha Hastrman v seznamech

v Právě čtených23x
v Přečtených1 089x
ve Čtenářské výzvě187x
v Doporučených60x
v Knihotéce268x
v Chystám se číst329x
v Chci si koupit40x
v dalších seznamech4x