Miloš Urban

Max Unterwasser, Josef Urban · pseudonymy

česká, 1967

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Nová kniha

Továrna na maso

Továrna na maso - Miloš Urban

Inženýr Leon Hebvábný je stejně výstřední jako jméno, které nese, a přesto se snaží žít výhradně svou prací a pro svou rodinu. Vystudovaný technik, který stál u počátků n... detail knihy

Komentáře (21)

Ithaka
Ithaka
08.09.2021

Český rozhlas 2, Četba na pokračování, 1. 9. 2021
Sedmikostelí. Mají kruté vraždy spojitost s temnou minulostí? Četba z gotického románu Miloše Urbana:
https://dvojka.rozhlas.cz/sedmikosteli-maji-krute-vrazdy-spojitost-s-temnou-minulosti-cetba-z-gotickeho-8560375#dil=1

VeruSed
VeruSed
03.03.2021

Jako velký Urbanův fanoušek nesdílím pesimismus některých diskutujících. I kdyby napsal jen jednu knihu z těch mých nejoblíbenějších (Boletus Arcanus, Lord Mord, Hastrman, Mrtvý holky, Praga picola), tak bych ho považovala za velkého spisovatele forever and ever. Miloši, jen piš!


Ojasek
Ojasek
29.04.2020

Miloš Urban patří mé oblíbené autory. Líbí se mi jeho pestrý a rozmanitý záběr- jak střídá žánry a styly v psaní. Pokaždé se těším, co vyjde a nakolik mne to vtáhne do děje. Díky Urbanovi jsem se nadchla a posléze poznala všechny stavby, které nesou jméno J.B.Santiniho. Pro mne je M.Urban spisovatel, který má stále co říct a je mi líto, že někteří to tak necítí, ale to už je úděl umělců. Nelze se všem zalíbit :-)))).

kolacky
kolacky
02.01.2020

Pan Urban je hrozně zvláštní. Některé jeho knihy miluju, jiné jsem bez zaváhání věnovala do knihovny. Takový Kar mám už půl roku rozečtený a nedokážu se k němu vrátit. Zatím. Které miluju - tři S : Sedmikostelí, Stín katedrály a Santiniho jazyk. Nu, uvidíme, co bude dál...

misaprosek
misaprosek
01.01.2020

Ztratil jsem dost času, když jsem louskal podivný styl psaní. Má určitě své příznivce, ale já se mezi ně nezařadil i když jsem byl hodně trpělivý.

Candide
Candide
08.07.2019

Miloš Urban pro mě kdysi býval spisovatelem, od kterého jsem chtěla mít přečtené úplně všechno. Už na střední škole mi byl doporučen Hastrman, kterým moje posedlost začala. Na posezení jsem následně zhltala Sedmikostelí, Stín katedrály, Santiniho jazyk a Lorda Morda.
Myslela jsem si, že autorovi rozumím.
Už si to nemyslím.
Autor najednou jako by nevěděl, čí je. Začal zvláštně střídat žánry, od gotického románu utíkat k science fiction a erotice, řešit současné společenské problémy (Závěrka, Kar), nebo znovuotevírat ty staré (Pole a palisáda, Poslední tečka za rukopisy). Jediné, co se nezměnilo, je jeho bohatá slovní zásoba. Jinak celková kvalita, prokreslenost postav, napětí i zápletka podle mě šly do kelu.
Kouzlo je pryč.
Četba jeho knih se mi stala nepříjemnou aktivitou, které se vyhýbám. Při prvním čtení Hastrmana před 15 lety by mě opravdu nenapadlo, že bych si někdy něco takového mohla pomyslet, ale stalo se - od Miloše Urbana už nic číst nechci.

efka.saf
efka.saf
07.03.2018

S Milošem Urbanem (s jeho tvorbou) jsem se seznámila na vysoké škole. Byl nám doporučen Santiniho jazyk, který mě tehdy opravdu nadchnul i přes slabší rozuzlení. Knihy jsem začala skupovat a díla jako Lord Mord, Hastrman, Stín katedrály nebo Boletus Arcanus mě nadmíru zaujaly. Ale s postupujícím časem už vše nějak ztrácelo šťávu a kniha Přišla z moře byla pro mě totálním utrpením. V současnosti už nepíše typická mysteriózně-detektivní dílka a já už nemám touhu jeho knihami obohacovat moji knihovnu ani seznam přečtených knih.

pobijecmuch
pobijecmuch
22.07.2016

Miloše Urbana jsem si kdysi spletl s Honzem Urbanem a čekal jsem fantasy knihy. Bohužel, nedočkal jsem se. Tento autor moc populární není, viz hodnocení jeho knih. Z jeho díla stojí za úvahu snad jen Lord Mord a ostatní romány jsou pouze pro jeho skalní fandy.
Mildo, až opravdu něco dobrého napíšeš, tak pošli zprávu.

vlkcz
vlkcz
23.04.2016

Urban je mistr ve vykreslení atmosféry místa (Hastrman, Sedmikostelí), doby (Paměti poslance parlamentu, Boletus arcanus) nebo obojího najednou (Lord Mord, Praga Piccola). A že se občas nechá unést? No a co? Vždyť i ty jeho úchylné nápady jsou osvěžující. Ale chápu, že nemusí sednout každému.

Kverulant
Kverulant
21.10.2015

Od Urbana mám rád jeho mysteriózní detektivky spjaté s českou architekturou (a prostředí jeho knih už mě několikrát nalákalo na výlet). Občas mi přišlo, že se autor při psaní po pár kapitolách nechá unést svým příběhem a vyprávění se mu rozjede jiným směrem/záměrem jako neřízená střela a někdy ten směr není úplně citlivý k původnímu očekávání (případ Boletus Arcanus). Představivost a talent pro mysteriózní žánr a konspirace mu nelze upřít a Lord Mord se Sedmikostelím jsou opravdu zábavná pražská dobrodružství.

Neo1tex
Neo1tex
11.11.2014

Autor těch nejzoufalejších kravin a braků, co kdy česká literatura viděla.

smilly
smilly
21.08.2014

Fůů, s Vámi je to tady na Databázi docela těžké, málo diskutujete, málo hodnotíte a pomlouváte mi tu Miloše Urbana. Takže Vás tímto komentem prosím, nedělejte to. No ano, máte pravdu, jsem jeho nakladatel a chci mu tu vylepšit image, anebo hůř jsem jeho fanynka, co každý jeho román přečte ještě než je napsán, nebo nejhůř jsem jeho matinka, co nemá ráda, když se do Miloška někdo strefuje, Myslim to vážně, jestli do Vánoc nebudou všechny jeho romány v červenejch číslech, tak se Lord Mord parádně naštve a vymaže vám všechny palce za recenze, to nechcete.

honajz
honajz
20.06.2014

Myslím, že knihy Miloše Urbana jsou rozporuplné jako on sám. Je spíše katolík, nebo rosenkrucián? Mystik, nebo ho více přitahuje temná strana? V některých knihách jsou zajímavé postřehy, nálada a imaginace , jiné se hodně snaží napodobit Eca, a jindy mi přijdou i docela neumětelské, kdy se styl psaní nehodí k popisovanému. Ale jak tu někdo napsal, „daří se mu prodávat knížky“.

Marčullkas
Marčullkas
09.04.2014

oblíbený autor dnešní doby. Jeho styl psaní je nevšední a ne každému sedne.

Askarinka
Askarinka
21.08.2013

Jeden z mých nejoblíbenějších autorů současnosti...Jeho knihy jsou pro mě jako droga, jednou jsem začala a už jsem nemohla přestat. Ze začátku je opravdu celkem těžké adaptovat se na jeho styl psaní,ale nakonec mi sedl. Díky jeho knize jsem objevila JBAS a jeho stavby...

bércoun
bércoun
12.07.2013

Přiznám se, že se mi nečte také zrovna snadlo, ale tím je to možná větší výzva a na konci mám pocit, že jsem to celé zhltala, i když to tak celou dobu nebylo. Tento autor mi přináší mnoho, těším se na další čtení.

houston
houston
09.03.2012

Jeden z nejlepších současných českých spisovatelů.

JelizaRose
JelizaRose
06.02.2012

Můj nejoblíbenější současný autor. Na autorském čtení mě jen ujistil v tom, že je prostě bezkonkurenční. Jeho věty se mi čtou samy a hodně dlouho po přečtení mám pořád před očima postavy a ponuré prostředí. Díky za každý nový román!

Eva241276
Eva241276
11.01.2012

Zvláštní styl psaní, nemám trpělivost, tím to bude, že to pokaždé nedokážu dočíst do konce.

Ikkju
Ikkju
15.09.2011

Pro mě ode zdi ke zdi, nad některými povídkami jsem skoro křičel "úchvatné", Boletus jsem sotva dočetl (moc doslovné), Stín katedrály jsem nedal ani do čtvrtiny... Dobrý autor, ale pro mě by to chtělo trpělivost na to, prohrabat se k jeho dobrým věcem...

WEIL
WEIL
13.08.2011

Daří se mu prodávat knížky, ale není mi styl jeho vyprávění vůbec blízký.