Miloš Urban

Max Unterwasser · Josef Urban pseudonymy

česká, 1967

Nahrávám...
TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 18 knih

Komentáře (19)

Přidat komentář
Ojasek
29.04.2020

Miloš Urban patří mé oblíbené autory. Líbí se mi jeho pestrý a rozmanitý záběr- jak střídá žánry a styly v psaní. Pokaždé se těším, co vyjde a nakolik mne to vtáhne do děje. Díky Urbanovi jsem se nadchla a posléze poznala všechny stavby, které nesou jméno J.B.Santiniho. Pro mne je M.Urban spisovatel, který má stále co říct a je mi líto, že někteří to tak necítí, ale to už je úděl umělců. Nelze se všem zalíbit :-)))).

kolacky
02.01.2020

Pan Urban je hrozně zvláštní. Některé jeho knihy miluju, jiné jsem bez zaváhání věnovala do knihovny. Takový Kar mám už půl roku rozečtený a nedokážu se k němu vrátit. Zatím. Které miluju - tři S : Sedmikostelí, Stín katedrály a Santiniho jazyk. Nu, uvidíme, co bude dál...

misaprosek
01.01.2020

Ztratil jsem dost času, když jsem louskal podivný styl psaní. Má určitě své příznivce, ale já se mezi ně nezařadil i když jsem byl hodně trpělivý.

Candide
08.07.2019

Miloš Urban pro mě kdysi býval spisovatelem, od kterého jsem chtěla mít přečtené úplně všechno. Už na střední škole mi byl doporučen Hastrman, kterým moje posedlost začala. Na posezení jsem následně zhltala Sedmikostelí, Stín katedrály, Santiniho jazyk a Lorda Morda.
Myslela jsem si, že autorovi rozumím.
Už si to nemyslím.
Autor najednou jako by nevěděl, čí je. Začal nesmyslně střídat žánry, od gotického románu utíkat k science fiction a erotice, řešit současné společenské problémy (Závěrka, Kar), nebo znovuotevírat ty staré (Pole a palisáda, Poslední tečka za rukopisy). Jediné, co se nezměnilo, je bohatá slovní zásoba. Jinak celková kvalita, prokreslenost postav, napětí i zápletka šly do kelu.
Kouzlo je pryč.
Četba jeho knih se mi stala utrpením, kterému se vyhýbám. Při prvním čtení Hastrmana před 15 lety by mě opravdu nenapadlo, že bych si někdy něco takového mohla pomyslet, ale stalo se - od Miloše Urbana už nic číst nechci.

efka.saf
07.03.2018

S Milošem Urbanem (s jeho tvorbou) jsem se seznámila na vysoké škole. Byl nám doporučen Santiniho jazyk, který mě tehdy opravdu nadchnul i přes slabší rozuzlení. Knihy jsem začala skupovat a díla jako Lord Mord, Hastrman, Stín katedrály nebo Boletus Arcanus mě nadmíru zaujaly. Ale s postupujícím časem už vše nějak ztrácelo šťávu a kniha Přišla z moře byla pro mě totálním utrpením. V současnosti už nepíše typická mysteriózně-detektivní dílka a já už nemám touhu jeho knihami obohacovat moji knihovnu ani seznam přečtených knih.

pobijecmuch
22.07.2016

Miloše Urbana jsem si kdysi spletl s Honzem Urbanem a čekal jsem fantasy knihy. Bohužel, nedočkal jsem se. Tento autor moc populární není, viz hodnocení jeho knih. Z jeho díla stojí za úvahu snad jen Lord Mord a ostatní romány jsou pouze pro jeho skalní fandy.
Mildo, až opravdu něco dobrého napíšeš, tak pošli zprávu.

vlkcz
23.04.2016

Urban je mistr ve vykreslení atmosféry místa (Hastrman, Sedmikostelí), doby (Paměti poslance parlamentu, Boletus arcanus) nebo obojího najednou (Lord Mord, Praga Piccola). A že se občas nechá unést? No a co? Vždyť i ty jeho úchylné nápady jsou osvěžující. Ale chápu, že nemusí sednout každému.

Kverulant
21.10.2015

Od Urbana mám rád jeho mysteriózní detektivky spjaté s českou architekturou (a prostředí jeho knih už mě několikrát nalákalo na výlet). Občas mi přišlo, že se autor při psaní po pár kapitolách nechá unést svým příběhem a vyprávění se mu rozjede jiným směrem/záměrem jako neřízená střela a někdy ten směr není úplně citlivý k původnímu očekávání (případ Boletus Arcanus). Představivost a talent pro mysteriózní žánr a konspirace mu nelze upřít a Lord Mord se Sedmikostelím jsou opravdu zábavná pražská dobrodružství.

1