Hastrman

Koupit

Miloš Urban (*1967) s třetí beletristickou knihou, myšlenkově a fabulačně zatím nejodvážnější. I Hastrman je velkoryse vyprávěný příběh psaný na dvojí téma – tentokrát se zde konfrontuje problém ekologie s fenoménem oběti. Rozkročen mezi dvě staletí, několik pohádek a desítky mýtů, vede si autor za ruku divného mužíka, aby vyčistil zdejší vody od nánosu bahna. Z románu stříká mrva, krev a špatné svědomí, ale tomu se u Miloše Urbana nikdo nediví. Pozoruhodné je, že próza, jež by se bez nadsázky dala označit za černou knihu ekoterorismu, je především knihou zelenou. Kniha obdržela cenu Litera za nejlepší knihu roku 2001 v kategorii próza....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1028/big_hastrman-twu-1028.jpg 3.9619

Kniha Hastrman

Ada0004
19. listopadu

Kniha se mi moc líbila hlavně jako celek. Přijde mi velice zajímavá až geniální. Krásný a poutavý příběh s nádherně vybarvenou přírodou a zvyky před 200 lety, který se pěkně povedl přenést na filmové plátno a pak ten překvapující skok do současnosti. Chvilku mi trvalo se rozkoukat, ale potom mne dostala ta paráda možnosti jednání s prevíty, kteří jsou naprosto v klidu, že na ně nikdo nemůže a jejich setkání s hastrmanem... to mne moc bavilo. Myslím, že by se nám takový hastrman hodil.

amejzlík

První polovina knihy mě bavila více než druhá. Užívala jsem si líčení zvyků a tradic 19. století popis krajiny…postava Hastrmana mi byla nesympatická ale chápala jsem jeho rozhořčení i cíl ve druhé části knihy. Jen způsob, jakým ho dosahoval byl na mě až moc surový.

BookDave

Vodní svět, něco z historie a poutavě vyprávěné. Dostal jsem se ke knize až teď a jsem rád. U nás velice originàlní pojetí.

ujira

Zaujalo mne zejména prolínání ekologické červené nitky, lidové mystiky a zvyků, v příběhu hastrmana. Velmi neotřelé téma vzdávající hold vodě, napsané košatým jazykem. Méně mne zaujala druhá část o současné neschopnosti společnosti ochránit krajinu a vodu.

Šnek86

Nevím jak zrovna tuto knihu uchopit, je to jako jak utopit doktora Mráčka trochu jinak, pozorování pohanských zvyků očima hastrmana a nenaplněná láska k podivné Katynce, nějak mě to moc nebavilo, druhá část, kde Hastrman působí jako ekoterorista mě zaujala asi i o trochu víc, ale i tak jsem si celou knihu moc neužil.

Terka21

Prvni část jsem přečetla jedním dechem, druhá část se táhla. Přesto jsem knihu dočetla.

Ithaka

Udělala jsem chybu. Udělala jsem obrovskou chybu, že jsem se nejprve podívala na film a teprve poté otevřela knihu. Připravila jsem se tak o vlastního Hastrmana, protože v mé hlavě se při čtení promítal ten filmový. Hanba mi! A přesto jsem filmu vděčná za jednu vzácnou sekvenci a to když Karel Dobrý promlouvá o vodě a jejích cestách ze starověkého Egypta až do současnost. To byl ten impuls, kdy jsem si řekla, že si musím přečíst knihu. O to víc jsem si při čtení užívala pasáže, které film opomněl. Četla jsem pomalu, ač jindy hltám, protože mi bylo jasné, že přidáno už nedostanu. Opájela jsem se jazykem a snovými obrazy. Krajinou, která je mému srdci blízká. A vědomím, že jediný, kdo nás všechny přežije, je Odradek. A snad i voda, doufám.

rozvera

Vypravěčským mistrovstvím autora jsem byla okouzlena, zvláště nápadem ukázat přírodu a úzké spojení člověka s ní před dvěma sty roky a přístup k přírodě současné společnosti pomocí nadpřirozené postavy, známé z pohádek. V té knížce je všechno, poetika našich básníků, květnatá popisnost starých spisovatelů, trocha hororu z Kytice a hlavně připomenutí a poselství současné generaci k ochraně přírody a jejího bohatství, aby se technický pokrok nezvrhl s průmyslový teror.
Souzním s autorovým odkazem:" Pravda je jenom jedna, je na straně přírody a jejího zachování. Příroda musí být chráněným pokladem."