Hastrman

Miloš Urban (1967) s třetí beletristickou knihou, myšlenkově a fabulačně zatím nejodvážnější. I Hastrman je velkoryse vyprávěný příběh psaný na dvojí téma – tentokrát se zde konfrontuje problém ekologie s fenoménem oběti. Rozkročen mezi dvě staletí, několik pohádek a desítky mýtů, vede si autor za ruku divného mužíka, aby vy... celý text

Miloš Urban (1967) s třetí beletristickou knihou, myšlenkově a fabulačně zatím nejodvážnější. I Hastrman je velkoryse vyprávěný příběh psaný na dvojí téma – tentokrát se zde konfrontuje problém ekologie s fenoménem oběti. Rozkročen mezi dvě staletí, několik pohádek a desítky mýtů, vede si autor za ruku divného mužíka, aby vyčistil zdejší vody od nánosu bahna. Z románu stříká mrva, krev a špatné svědomí, ale tomu se u Miloše Urbana nikdo nediví. Pozoruhodné je, že próza, jež by se bez nadsázky dala označit za černou knihu ekoterorismu, je především knihou zelenou.
Kniha obdržela cenu Litera za nejlepší knihu roku 2001 v kategorii próza.

Zdroj: http://www.kosmas.cz/knihy/101828/hastrman/ méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/1028/hastrman-1028.jpg 4193
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (18)

Přidat komentář
Atanone
21. dubna

Nádhera! Taková poetika,prolínání mýtů a skutečnosti,náznaky a rozuzlení..
Přečetla jsem jedním dechem a byla bych četla dál.
Moc se mi líbí,jak ten člověk přemýšlí a trochu mu tu úžasnou fantazii závidím.
Pana Urbana jsem před tím vůbec neznala a teď mě mrzí,že ho neznám .

Vesmich
22. ledna

No tohle byla zase lahůdka! Mimořádná schopnost vyhrabat nějaký zapomenutý kout a proměnit ho v kouzelné místo. Některé autorovy knihy mě přimějí taková místa vyhledat a podívat se na ně jeho očima. Od okamžiku prvního přečtení miluji Holany, Dolany, Kozly a Vlhošť, jakož i veškeré rybniční soustavy! To je génius ten člověk! O grafice knihy ani nemluvě.

RichardvonT.
12. ledna

Taková pohádka, neotřelé téma, líbilo se mi.

Makropulos
26.09.2016

Kromě úžasného Urbanova jazyka mě tentokrát v první části zaujaly úžasné popisy přírodní scenérie a také lidových zvyků i s uvedením písní při nich zpívaných. Druhá část je výrazně jiná, přechází do současnosti a vyjadřuje se hlavně k ničení přírody. Příběh je plný symboliky a dopřává čtenáři možnost zapojit vlastní fantazii a prožívat tak naplno děj společně s rozporuplným hrdinou. Začátek druhé části mě v nejdříve trochu nesedl, zdálo se mi to takové kostrbaté, ale s přibývajícími stránkami jsem se zase „zapojila“. Je to prostě opět jiný Urban a to je to, co mě na něm nejvíc baví.

iluliacross
14.12.2015

Ohromně jsem byla překvapená. Knihu jsem doslova hltala. Při čtení kolem mě kvákaly žáby, kapři pleskali ploutvemi, objímala mě rybniční vůně. Kniha je protkaná velkou spoustou zvláštních myšlenek a symbolů, které možná odhalíte, možná ne, ale nejvíce ze všeho jsem ocenila, že autor nechal čtenáři veliký prostor na fantazii, protože podoba Hastrmana nebyla přesně udána, čtenář měl možnost vytvořit si vlastní obrazy, vlastní fantazie.
Druhá část knihy je výrazně jiná a možná je to tak správně, vždyť i naše doba je TAK jiná. Naším světem hýbou již jiné "mlýnské" kameny. jak říkám, symbolizmus kam se podíváte.
Vše spělo k úžasnému konci. Knihu doporučuji všem, co mají na knihách rádi atmosféru, tajemno, nenápadné odkazy do jiných světů a hlavně si rádi v hlavách malují vlastní představy. Je to kniha, která nemá obdoby, kniha, která mi udělala slinu i na další Milošovy příběhy. Doufám, že ve všech bude špetka toho jeho zvláštního tajemna.

AriArenka
14.08.2015

Možná jsem měla o této knize a tomto tématu moc velká očekávání. První část knihy byla opravdu pěkná, zajímavá a moc dobře se četla. Za to druhá část byla byla horší a pro mě nezajímavá a místy jsem měla ale tendenci k přeskakování celých odstavců. Ovšem konec za to opravdu stál a moc mě potěšil.

Belbo
30.06.2015

Mohl to být zajímavý literaární experiment, který narativní linii rozdělí do dvou zcela odlišně odvyprávěných a tematických celků. ... V první půli nezachrání permanentní popis drhnoucí děj a v druhé zas metoda "tam a zase zpátky" připomíná pokusy neumětele z horní dolní. Škoda, čekal jsem docela hodně; v nejbližších letech se nemíní k Urbanovi vracet (natož ho kupovat :) ).

Pišingr
16.05.2014

Hodně se mi líbila ta první část, v něčem připomínala Viktorku od Boženy Němcové:-) Originální myšlenka. Tajemno. Ale ta druhá část s ekoteroristou... Fuj.

efka.saf
27.01.2014

Vynikající Urban. Velmi originální, ale nemyslím si, že úplně snadné čtení, protože knížka nabízí hodně prostoru pro vlastní interpretace a pro řádění čtenářovy fantazie. Především první část jsem zhltala, ale stejně jsem do poslední stránky úplně nevěděla, co z toho nakonec bude. Ale při dočtení onoho prvního dílu mě napadlo "vždyť to bylo vlastně naprosto geniální!". Druhá část je o něco slabší, i když i tak mě narážky na zdevastované životní prostředí současnosti celkem zasáhly. Jednoznačně knihu považuji za jednu z nejlepších v Urbanově tvorbě.

Lazebník
25.12.2013

Nedočetl jsem ... nebavilo mě to ... špatně se mi to četlo ...

LG73
09.10.2013

Zase trošku jiný Urban, ale pořád stejně osobitý. Jeho knihy na mě působí velmi rozporuplně a někdy si říkám, že má autor hodně bujnou fantazii.

Ivaksa
18.09.2013

Skláním se hluboce před dokonalou češtinou,autor si opravdu umělecky ujíždí na popisu přírody tak,jak snad ještě dosud nikdo.Bohužel v kontrastu s tímto umem mě k smrti nudila ta rozvláčnost,děj naprosto chudý a scifi zápletka s hastrmanem až dětinská.Kniha celkově působí nesourodým dojmem,těžko jí hodnotit.Kdyby to byl obraz,rozplynu se nad ním v úžasu,ale do bytu si ho nepověsím.Nedivým se tomu rozporuplnému hodnocení.:-)

Askarinka
19.02.2013

Je pravda, že tuhle knihu jsem musela číst několikrát,ale nakonec se mi moc líbila...

Vikina333
22.06.2012

Nejraději bych dala pouze 50% (což bohužel nejde) a to jen proto, že jsem ji dočetla (seč s obtížemi). První část pro mě začala být zajímavá po asi 140 stránce a neustálém boji knížku odložit. Druhá mi přišla naivní a "nedospělá". Není to vůbec můj vkus.

undodendron
25.10.2011

Dočetl jsem, ale tahle zelená agitka mě moc nepřesvědčila...

Pavo.Klima
19.06.2011

sorry Miloši... Nedočetl jsem... Stín katedrály a Santiniho jazyk byly pro mně vrchol... A ten už asi nepřekonáš!

s-reader

Po první, nadějné půlce se román nejednou rozplizl do neschpnosti, nerozhodnosti, nesmyslnosti. Mám pocit, že Miloš Urban musí uniknout z reality, aby napsal dobrou knihu. Současnost a realita mu naprosto nesedí, vede až do trapnosti.

Márinka

Skvělá "ekoteroristická" fabulace .