Hastrman

kniha od:


Koupit

Miloš Urban (*1967) s třetí beletristickou knihou, myšlenkově a fabulačně zatím nejodvážnější. I Hastrman je velkoryse vyprávěný příběh psaný na dvojí téma – tentokrát se zde konfrontuje problém ekologie s fenoménem oběti. Rozkročen mezi dvě staletí, několik pohádek a desítky mýtů, vede si autor za ruku divného mužíka, aby vyčistil zdejší vody od nánosu bahna. Z románu stříká mrva, krev a špatné svědomí, ale tomu se u Miloše Urbana nikdo nediví. Pozoruhodné je, že próza, jež by se bez nadsázky dala označit za černou knihu ekoterorismu, je především knihou zelenou. Kniha obdržela cenu Litera za nejlepší knihu roku 2001 v kategorii próza....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1028/big_hastrman-twu-1028.jpg 3.9693
Nahrávám...

Komentáře (171)

Kniha Hastrman

zuzmi39
03.12.2022

Tato kniha se mi celkem líbila. Ačkoliv některé popisy byly někdy trochu zdlouhavé, rozhodně měly v příběhu své místo. Nejzajímavější mi přišly tradice a zvyky, které dodržovali obyvatelé Staré Vsi, a taky to, jak se v baronovi projevovalo ono "hastrmanství". Co ovšem dělá knihu unikátní, je pojetí vody jako něco s mnohem hlubším významem než "jen" jeden z živlů.

nevermore3
17.11.2022

Ne ne, tohle nestálo za to, lituju času, který jsem věnoval tomu, že jsem to celé dočetl. Nelíbí se mi forma/styl, vlastně ani vyústění, kniha začala dobře a pak už to vlastně šlo konstantně dolů.
Pobavilo - vstup do strany Zelených - lol, + celková nevyváženost hlavní postavy, protichůdné jednání a myšlenky. Nefunguje to.
Po dočtení jsem zkusil film, a přijde mi super, že filmová verze v podstatě znemožnila knihu, z které vychází. Opravdu milé překvapení. Je to jak kdyby si filmové zpracování vzalo z knihy to nejlepší a zcela ignorovalo nesrovnalosti a nesmysly, které tam byly. Tím pádem byl samozřejmě zapotřebí i jiný závěr, než ten nedotažený v knize. Takže kniha 2** a film 3***


maja8148
14.08.2022

Přiznávám, že nečtu české knihy. Ne že bych měla něco proti českým autorům, ale ještě mě žádný pořádně nezaujal a nepřesvědčil k tomu, abych si něco od něj přečetla, nebo se k jeho knihám vrátila. A stejně tak moc nekoukám na české filmy (jo proti těm asi zaujatá sem, jsem přesvědčena, že se Čechům podaří koukatelnej film tak jednou za dva tři roky - pohádky do tohoto nepočítám, to jsem schopna se podívat na cokoliv).
No ale před lety jsem objevila film, který mě zaujal. Hastrman. A celkem mě i bavil. Zajímavý děj, poetické zpracování, ale zase ne moc, aby vám to lezlo na nervy jak u Máje. A že je to podle knihy. No tak jsem se rozhodla ji časem přečíst. Poprvé jsem ji zavřela hned na první stránce. Řekla jsem si, že prostě asi zrovna nejsem v rozpoložení na tuto knihu. A tak jsem ji dala ještě jednu šanci. A bohužel ne. Přišla mi strašně zdlouhavá a rozvláčná a hlavně ne moc čtivá a nedokázala jsem u ní vydržet, nebyla jsem schopna se pořádně začíst, často jsem některé části musela číst několikrát. I tak se mi to podařilo dočíst skoro do půlky (a vlastně mám pocit, že kromě jedné smrti hned na začátku se tam vlastně vůbec nic nestalo).
Jediné co musím pochválit, je vylíčení života na vesnici a představení tradic, které ne všechny se ještě drží.

KLHannah
11.08.2022

(+ SPOILER) Stejně jako někteří komentující, jsem viděla film, byla jsem nadšená a chtěla si přečíst knihu. Musím říct, že Havelka s Hudským vytřískali z předlohy to nejlepší, ba ji ještě pozvedli. Upřímně, i proto, že jsem první viděla film, mě první část ničím nepřekvapila. Druhá část, která ve filmu zabrala tři minuty, pro mě ale byla něčím novým. Opět se vrátím k některým místním komentujícím. Nepřišla mi zase tak zelená a eko a bio. Prostě, když mi něco patří a mám vzpomínky a vztah k danému místu, tak o něj bojuju. Co mě spíš zarazilo, byl úplný konec knihy. Za prvé Katynka, které Hastrman splnil přání, a ne jedno, jde prostě dál a za svým bez ohledu na něj. Ale prostě asi jen byla taková, ve své době, i v té nové. Ale zasloužil si opravdu Hastrman přijít o život? Vážně? Čekala jsem spíš přirozenou smrt, pokud se v případě Hastrmana dá o přirozenosti mluvit.
Bavilo mě i rozpolcení barona na člověka a hastrmana. A Odradek? Že by další část duše hastrmana? Bavil mě i styl, jakým byla kniha napsaná. Za mě jako celek celkem fajn, zase něco nového a originálního.

Martina291086
05.07.2022

Film s Karlem Dobrým a Janem Kolaříkem byl téměř geniální, jejich výkony byly skvělé. O to víc jsem se těšila na knihu. Po prvním přečtení se dostavilo určité zklamání. Odložila jsem ji a chystala se ji vrátit do knihovny, ale nedalo mi to a musela jsem nad ní často přemýšlet. Najednou jsem ji četla znovu a tentokrát se dostavily jiné pocity. U této knihy snad víc než u jiných platí, že se jen těžko hodnotí a každý si na ni musí udělat názor sám - tím, že si ji v naprostém tichu přečte.

petrsli
11.05.2022

V první části jsem doslova hltal každé slovo: nádherně poetický popis českého venkova 19. století a jeho tradic, dobře rozpracovány postavy - sympatické i nesympatické, dobře rozpracovaný střet katolického fanatismu a falešného svatouškovství s vnímáním a dávnými zvyky venkovského člověka, zajímavé a čtivé dějové linky.
Druhá část knihy: Obrat o sto stupňů - snůška eko-bio žvástů, nepravděpodobný a nepřesvědčivý černo-bíle laděný příběh, plochý jazyk vyprávění, nesympatické postavy, absurdní eko-utopický závěr s velebením ,,moudrých a ublížených" sudetských Němců. Zcela mi zkazila celkový dojem z knihy. Jen jsem se modlil, aby už byl konec.

Magdalena5
26.03.2022

Opět krásný jazyk, dočteno, ale znovu číst nebudu, nemám na ty kruťárny žaludek. Po přečtení jsem se bála filmu, ale zbytečně, ten se mi líbil moc. Zvlášť to, že druhé části knihy jsou ve filmu věnovány 3 minuty.

callahanh
01.04.2022

Velice zvláštní a ne úplně jednoduchý román, jehož hodnocení také není úplně jednoduché. Paradoxně u něj funguje víc první část, která se sice hůře čte, protože je rozvláčná, pomalá, s minimem děje a klade důraz na různé lidové tradice, atmosféru české vesnice a jakýsi kontrast mezi pohanstvím a vírou. Hlavní hrdina v ní působí jako trochu divný průvodce, který bojuje sám se sebou a vnitřní identitou, dokáže si ale ony tradice a slavnosti užít a nachází tu i velkou, i když zničující lásku. Část druhá se čte lépe, protože jazyk je svižnější, popisů už v ní není tolik a je spíše dějová, přesto úplně nefunguje. Od jakéhosi poetického románu se totiž přechází v thriller / horor / detektivku, která je trochu otravná svým jednoznačným viděním světa a vyzněním a je možná až moc přímočará a bohužel i ve fungování různých úřadů a ministerstev malinko zastaralá, což ale autor ve své době nemohl tušit. Samotné finále pak evokuje fantasy a pohádku, což se zase k předchozímu ději tak úplně nehodí. U Hastrmana je fajn, že nejde čtenáři na ruku a očekává od něj nějaké intelektuální napojení a znalosti a je dost osobitý, na druhou stranu je možná zbytečně natahovaný a druhá část úplně neobhájí svou existenci, protože kdyby v knize nebyla, asi by se nic nestalo a dojmy by byly lepší a intenzivnější. 70 %

1 ...