V horách šílenství

Výbor z povídek amerického autora, který patří nejen k zakladatelům, ale i nejlepším autorům moderně pojatého hororu. Čtenáři jistě ocení působivou atmosféru příběhů, v nichž tajemné síly, nepoznané zlo a kosmické hrůzy vyvolávají mrazení v zádech.
2. vydání

https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49164/big_v-horach-silenstvi-lnP-49164.jpg 3.9296
Literatura světová, Horory, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

At the Mountains of Madness: And Other Novels of Terror, 1931

Kniha V horách šílenství

martunka

Nooo měla jsem větší očekávání...a ta se moc nenaplnila. Rozhodně jsou to dobré povídky, ale úplně mně nesedl vypravěčský styl autora.

jakub2199

Pokud bych měl hodnotit vliv, který měl Lovecraft na filmový a literární svět (specificky hororového žánru) pak bych musel udělit bezpochyby 5 z 5) ovšem pokud hodnotím toto dílo tak jsem se rozhodl pro 3 z 5. Tíhl bych sice k vyššímu hodnocení pokud bych hodnotil jednotlivé povídky separátně, ale ve svém celku se bohužel jisté motivy začínají opakovat, a nemyslím, že je to úplně ku prospěchu. Například formát vyprávění, který autor užívá - a to formou dopisu na rozloučenou, dopisu v poslední vůli, novinového článku se bohužel jeví repetitivní, jeho několikeré použití by mi nevadilo, ale zde mi přijde rozhodně nadužívané.
Také bych vytkl místy až přehnaně deskriptivní styl. V některých pasážích to skoro až kazilo atmosféru budovanou nepoznatelným strachem - dochází tak ke kolizi snahy vytvořit strach - obavu z neznámého a na druhé straně to ono neznámé, co nejvíce popsat. Rozhodně neřešitelný problém.
Pokud jde ovšem o budování světa, samotnou myšlenku, tam není co vytknout. Synopse příběhů je vždy skvělá, jen jejich provedení něco schází. Jinak rozhodně kvalitní četba a pro fanoušky hororové četby rozhodně doporučuji.
Pro neznalé mohu doporučit tvorbu, kterou v Lovecraftově světě vytvořil Robert Howard - dopisovatel Lovecrafta - Krok ze tmy.

annes
03.11.2021

Volání Cthulhu mi teda rozhodně unikalo dlouho (a to jsem u deskovky arkham horror strávila xy hodin) a upřímně po přečtení pro mě nebylo tak velkolepé jako třeba velmi tajuplná Slavnost, která se asi dostala u mě na trojku. Dagon byl řekněmě zvláštní a Stín z hlubin času celkem strašidelný, ale místy až moc rozvláčný... Hrůza z Dunwich mi nahrala hrůzu už podruhé a u mě už zůstane lovecraftovou jedničkou navždy.

hanak_v_exilu
14.06.2021

Mírně slabší než pozdější sbírka Barva z kosmu. První dvě povídky - Dagon a Slavnost mě zaujaly jen pointou, Volání Cthulhu mi přišlo pohříchu nevýrazné. Až Hrůza v Dunwichi byla správně mrazivá a strašidelná. V horách šílenství je nepřiznaným vrcholem sbírky. Čekal jsem příběhovou předlohu Carpenterova filmu, ale dostal jsem svižné, přesto však epické dobrodružství rozvíjející už tak bohatou mytologii. Poslední povídka - Stín z hlubin času působila po té emocionální náloži téměř odpočinkově, a ani ona nezapře své kvality.

XbookwormX
14.04.2021

Tak tohle byla fakt kolosální nuda, kterou jsem si doslova přetrpěl a ještě že to bylo v audio podobě, páč jsem u toho mohl dělat něco smysluplnýho...třeba si udělat pořádek v šatníku a přetřídit rýži.

mrsterezz
08.04.2021

Díky celkem vysokému hodnocení tady na databazeknih.cz, jsem se rozhodla knihu si přečíst. Ze začátku jsem z knihy měla dobrý pocit, ale už tehdy jsem věděla, že můj typ literatury to nebude, ale přesto jsem pokračovala dál. Když se spisovatel dostal ke složitým popisům všeho kolem, začala jsem se ztrácet a celý děj splynul dohromady. Zbytečně dlouhé věty, dokola ty samé přirovnání a slova. Ale alespoň už vím, že tohle není pro mě.

anibeni
03.04.2021

Svět Arkhamu a Prastarých znám z deskovek, byla jen otázka času, kdy se pustím i do čtení díla H.P. Lovercrafta. Povídky obsažené v této knize mi sedly, nejvíc se mi ale líbila Hrůza v Dunwichi. V horách šílenství a ve Stínu z hlubin času mi některé pasáže přišly až moc natahované, nicméně naprosto detailní popis "staveb" mě uchvátil..

29.03.2021

Trochu mi to připomnělo Setkání s Rámou. Líbí se mi celé to podhoubí kolem Cthulhu, bohužel mám s knihami Lovecrafta jeden zásadní problém. Nejsou děsivé. Celou dobu popisuje jak to bylo strašné, co viděl a že by na ty hrůzy nejraději zapomněl a bla bla bla pořád dokola, jenže tím napětí nevystupňuje.