V horách šílenství

Výbor z povídek amerického autora, který patří nejen k zakladatelům, ale i nejlepším autorům moderně pojatého hororu. Čtenáři jistě ocení působivou atmosféru příběhů, v nichž tajemné síly, nepoznané zlo a kosmické hrůzy vyvolávají mrazení v zádech.

https://www.databazeknih.cz/images_books/49_/49164/v-horach-silenstvi-lnP-49164.jpg 4.1195

At the Mountains of Madness: And Other Novels of Terror (1931)

Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Kniha V horách šílenství

danny_21

Průměrná sbírka povídek, z nichž nejvýše hodnotím tu titulní - 55 %

Šarming
08.07.2018

Strach a hnus a žádné Las Vegas... toliko strachu z měřičů a jeskyní jsem vživotě nezažila. Všechen strach jsem si racionalizovala tím, že archeologové objevují spoustu původně myšleno "příšer" z pravěku, jejichž řev musí tato Planeta pamatovat a je srovnatelný pouze s řvem letadel a těžké techniky... a že zcela jistě straší věrohodně tímto. Další knihu bych číst asi nechtěla, protože se pak bojím doma sama :-D

Johncze
15.04.2018

Pokud se tuto knihu odvážíte přečíst až do konce, tak opravdu zešílíte. První povídky jsou fajn, mají nějaký příběh a rozumnou délku. Jakmile se ale Lovecraft dostane k popisování jeho snových míst a vesmírů, je konec. Desítky stránek stále se opakujících popisů, kde se neustále omílají jakési kosmické hrůzy, hrůzostrašná stvoření a tak dále. Jediná šance je obsáhlé popisy přeskakovat (ruku na srdce, o moc nepřijdete) a pak se možná doberete konce. Ale ono je to všechno nakonec hrozně podobné, už ani nevím, jaký povídka vypráví o čem. Pro mě asi dostatečné seznámení s autorem, abych pochopil, že tohle prostě není můj typ literatury.

InaPražáková
04.03.2018

Lovecraft psal povídky v podobném duchu jako Poe (také se němu hlásil), kterého mám ráda. Lovecraft je povýšil na další úroveň jednotícím mytologickým příběhem, který je obsáhlý, ale pochopitelný, logický a v důsledku mně velmi sympatický - čas je cyklický a obnáší vývoj a úpadek ras, z nichž lidé jsou řadovým a zdaleka ne nejvyspělejším stupněm. Rasy nejsou jednoduše cizinci a nepřátelé, naopak některé jsou hodny obdivu nebo přinejmenším náklonnosti na vědecké bázi, a i pro některé z těch nepochopitelných a nebezpečných jsem našla jisté pochopení. Ačkoliv jsou nelidské bytosti zoufale cizí, nejsou to jednoduché obludky, které by hrdina mohl střílet od boku - a to se mi velmi líbí.
Atmosféra je blízká Poeovi a kdo má rád dnes trochu starosvětsky působící gotické romány, přijde si na své. Bohužel má Lovecraftův styl několik ale. Ale je to strašně rozvláčné, zbytečné a ději ani atmosféře nijak neprospívající pasáže škodily i krátkým povídkám, přes sto stran dlouhou povídku (délkou novelu, ale délka je v tomto případě jen přebujením slov) V horách šílenství činí místy téměř ubíjející. Faktická pravděpodobnost - další ale. Znovu hlavně v Horách šílenství, ale i jinde se asi pečlivě nastudované informace z biologie bijí s fantastickou výdrží hrdinů, kteří v arktických podmínkách nepotřebují spát, odpočívat, když jsou dobře naladění, tak si z plezíru přidají pár hodin těžké fyzické práce navíc, a v nadmořských výškách kolem 6000 m trhají rekordy sprintu i maratonu zároveň, načež se, pravda, potřebují pár minut vydýchat. Takové nedostatky mě iritovaly, ale závěr to vždycky vynahradil, i těm Horám šílenství jsem nejméně jednu hvězdu přidala za posledních 20 stran.

Jako soubor povídky fungují skvěle – Lovecraft ostatně sám na sebe odkazoval – a pokud je navíc beru jako texty bližší 19. století a nečekám moderní postupy, musím říct, že jsem se dobře bavila.

tsal
08.01.2018

Lovecraft. Jak těžké je nenarazit na tohle jméno. Jak těžké je narazit na něj v souvislosti s kritikou. Když o tom tak přemýšlím, existuje vůbec nějaká? Přesto mi trvalo řadu let, než jsem se k otci hororu dokopala a dala mu šanci. Výsledek? Tak půl napůl. Pokud jde o jeho nápady a mytologii vybudovanou jako celek, nezbývá než zírat s otevřenou pusou. V každé povídce je něco nového a ne, nejde jen o nějakou jednu prachsprostou bytůstku. Jde o celé civilizace s minulostí, kulturou, vlastním osudem i charakteristikami! Už se nedivím, že z něj tolik autorů čerpá, protože každou povídkou Lovecraft vytváří materiál pro celé romány.

Pokud jde o atmosféru, dalo by se říci, že tu Lovecraft buduje stejně úspěšně. Osobně tu už ovšem narážím na drobná „ale“. Jeho Essex a okolí fiktivního města Arkham, které se v povídkách pravidelně opakuje, je rozhodně svět stvořen pro temné události. Ponurý, smutný, depresivní. Jen z popisu krajiny vám běhá mráz po zádech. Napínat umí také velice dobře. Natahuje vás na špagát tak dlouho, až nevíte, jestli vůbec chcete vědět pravdu nebo raději zůstat v nevědomosti. Umí překvapit, vyděsit, popohnat i zpomalit. V čem, je tedy problém? Pro mě osobně asi ve stylu psaní. Ten je rozhodně na vysoké úrovni. Obsahuje však složky, které mi drnkaly na nervy. Např. časté opakování, kdy jsou Necronomicon, Miskatonická univerzita, okolí Arkhamu popisovány opakovaně a takřka totožně. Předbíhání, kdy zničehonic v rámci jedné věty prozradí zásadní fakt, pak se vrátí v čase a pomalu se k němu propracovává. Jak by to asi fungovalo bez prozrazení? A nakonec příliš mnoho omáčky. Tím pro mě nejvíce trpěla povídka V horách šílenství. Je to však čistě subjektivní nedostatek objektivně velmi vydařeného textu.

Nejlepší povídky: Hrůza v Dunwichi, Volání Cthulhu
Nejhorší povídka: Dagon
Doporučení: Pokud máte rádi deskovky a Lovecrafta, jsou hry Temná znamení a Arkham’s horror sázka na jistotu! (A navíc zcela v češtině.)

Darknessfriend
17.12.2017

Takli takli takli tek

Miro.slav
11.10.2017

Naozaj famózne a exkluzívne prevedenie! Fantastická obálka, viac než perfektne zvolený výber poviedok, dobre utrafený formát, len škoda, že to nie je pevná väzba. S Lovecraftom už mám skúsenosti a česť pár rokov. Jeho štýl mi sedí, hlavne počas nadchádzajúcej jesene a blížiacej sa zimy takmer každý rok siahnem po jeho nepokojných až bytostne alarmujúcich príbehoch. Možno je pravda, že s nastupujúcou vládou tmy a zimy sa stierajú hranice medzi reálnym svetom a tým mystickým. A možno mi len Lovecraft viac pasuje, keď je vonku nečas, tma, vlhko a chlad. Vyberte si.

Knihu všetkým odporúčam (no nie všetci budú s Lovecraftom spokojní - taký je údel génia).

JohnnyBane
04.09.2017

Po hře Call of Cthulhu, která byla mým prvním setkáním s Lovecraftem jsem prostě musel mít nějakou jeho knihu. Protože se v tu dobu připravovalo natáčení filmu V horách šílenství Guielma Del Tora, byl tento výbor jasnou volbou. Byla to taky má první kniha kterou jsem si přečetl zcela vědomě a po ní jsem našel v knihách zalíbení, takže vlastně můj knižní start. Tento výbor je skvěle uspořádán. Neexistuje lepší volba pro úvodní povídku než Dagon. Je krátká a přitom v sobě snoubí tolik té esence z mýtu, mystična a tajemna. Mám rád ucelenost a proto již vlastním Sebrané spisy, kde je téměř vše až na různé kompilace. Nicméně tato malá knížečka je nejlepší volba pro ty, kteří chtějí Lovecrafa zkusit, případně jím začínají.

mrliš
07.08.2016

Hrozně rozvlekle psané. Zbytečně dlouhé věty, kde autor použije jedno slovo na deset způsobů, je prostě odrazující. Poslední povídku v knize jsem už ani nezačal číst, protože při prvních větách se jednalo o stejnou omáčku, kterou nám autor cpal předchozí povídky. Další špatná věc na stylu psaní je, že povídky jsou zbytečně rozvleklé. Pokud by Lovecraft tisíckrát za sebou nepsal že je to děsivé, strašné, hrozné, nejděsivější, nepředstavitelná hrůza atp., tak povídku nasouká do 10 stránek a rozhodně by to stačilo. Úplná myšlenka samotného námětu na příběhy není tak špatná, proto taky dávám jednu hvězdičku. Ve své době šlo asi o něco děsivého, ale v současnosti se jedná jen o zbytečný dlouhý text. Povídky nedokáží navodit ani ten nejmenší náznak strachu nebo napětí. Navíc Lovecraft nedokáže moc dobře popisovat události, prostředí a ani oné hrůzné bytosti. Častokrát se popisu vyhýbá tím, že napíše, že je ta věc tak děsivá, že se nedá ani popsat. A je vyřešeno. Nevím co se mu při psaní honilo hlavou, ale opravdu škoda ztraceného času. Nevím, jestli ještě zkusím některou z jeho povídek - třeba jo, ale zhodnotím hned na začátku, jestli stojí za to pokračovat či nikoliv. Rozhodně tak vysoké hodnocení, které mě i ke čtení jeho děl dopomohlo, nechápu. Za mě nedoporučuji.

Svatoslav
09.06.2016

Temný lord hororu se vrátil! Po dlouhém čekání jsme se dočkali. Nakladatelství Laser-books nám splnilo naše nejtajnější přání a v poslední době se na nás řítí s jednou legendární publikací za druhou. Nejdříve to byly Hladové hry od Dana Simmonse a teď to nejlepší od samotného mistra žánru. H. P. Lovecraft se vrátil na českou scénu s grácií sobě vlastní a po dlouhé době v nás probouzí opravdový strach. Pokud jste se jako malé děti báli bubáka pod postelí, raději mistra nečtěte. Tohle je jenom pro otrlé a odvážné.

V horách šílenství v sobě kombinuje dva žánry tím nejděsivějším možným způsobem. Ještě nikdy jsem nečetl knihu, ve které sci-fi a horor tak dokonale splynuly v jeden celek. Mistr se jednoho dne zahleděl na hvězdnou oblohu a uvědomil si, že nebezpeční nemusíme být pouze my lidé, ale především tajné návštěvy z kosmu.

V první povídce Dagon jsme vhozeni do propracované mytologie Lovecraftova světa a méně zkušení se budou ztrácet. Naštěstí jsou nám tajemství tohoto světa skvěle podávána po malých porcích v každém příběhu. Příběhu se jinak nedá nic vytknout. Skvěle napsaný a gradující, odstavec od odstavce, ale především atmosférické divadýlko, na které se nedá nikdy zapomenout.

Totéž by se dalo říct o druhém příběhu a tím je Slavnost. Vánoce nemusí být jenom svátky míru a pokoje. Občas se mohou přihodit věci značně děsuplné. Takto praví zadní obálka knížky. Mytologie se prohlubuje, na scénu nastupují nové rasy, beznadějnost houstne rychleji než pára nad hrncem.

Volání Cthulhu. Co k tomuto příběhu, odhalujícímu zásadní otázky ohledně tajného kultu, dodat? Ještě teď mám děsivé mrazení v zádech. Fakta jsou servírována realisticky, až občas přemýšlíte, jestli nám někdo na vyšších místech něco nezatajil.

Od Volání Cthulhu nastoupily na scénu příběhy, které berou dech od první stránky až do úplného konce. Hrůza v Dunwichi mě z nabízených příběhů oslovila nejvíce. Lovecraft si důmyslně pohrává se starým pořekadlem - co není vidět, toho se bojíme více. Téměř na každé stránce je cítit zoufalství a strach. Celkově mi přišla tahle povídka nejpreciznější. Lovecraft nechává ožít ty nejhorší noční můry, jaké si lze jen představit. Bezchybná atmosféra prostupující až do morku kostí je absolutním vrcholem, jak povídky tak knížky samotné.

Tam, kde v Dunwichi odhalil mistr cit pro atmosféru, tak v předposledním příběhu publikace odhlalil svou genialitu. V horách šílenství plně ukazuje bezchybně propracovanou mytologii od počátku věků, až do úplného konce. Se zatajeným dechem budete sledovat osud badatelů, kteří na Antarktidě odhalí daleko děsivější pravdu, než složení ledovců. Od první stránky vás příběh vtáhne a nepustí. Jste pod nadvládou mistrovy geniality a perfekcionismu. Třešničkou na dortu je děsivé vyprávění historie mimozemské rasy, která musela svést galaktickou válku s několika krvežíznivými nájezdníky.

Stín z hlubin časů je už jen sladká tečka za výbornou večeří. Některá tajemství by neměla být nikdy odhalena. Riziko nebezpečí je příliš velké.

Co dodat? Nemám slov! Americký autor Howard Phillips Lovecraft doslova vtrhnul na scénu se silou atomové bomby. Samotné autorovo jméno má ve světě literatury obrovskou váhu, ač je stále považován za bludného Holanďana hororu. Přestože je považován za jednoho ze zakladatelů žánrů, tak se o něm ví pramálo. Tento soubor povídek by neměl chybět v knihovničce žádného fanouška hororu a čtenáře libujícího si v děsivé atmosféře. Po přečtení knížky budete mít kompletně odhalenou celou historii pradávného světa monster a děsů. Jak říkám. Na monstra a atmosféru nikdy nezapomenete. Možná se Prastaří přece jen někdy vrátí, co my víme, pravda se skrývá pod našima nohama.

GreenMagritte
24.05.2016

Kniha V horách šílenství (poprvé vydaná v roce 1936) je stala Lovecraftovým nejúspěšnějším románem a svým tématem přispívá spolu s jinými dalšími povídkami k tzv. mýtu Cthulhu. Hlavní postavou tohoto příběhu je geolog, který s výzkumným týmem odjíždí v roce 1930 na Antarktidu, kde skupina provádí pomocí nejnovějších metod rozsáhlé průzkumy. Neznámé území však brzo vydává doposud netušené tajemství, které popírá dosud akceptované dějiny lidstva.

Román není příliš rozsáhlý, přesto však od počátku buduje temnou atmosféru napětí a strachu z neznámého. První polovina knihy bezpochyby velmi dobře funguje (popis zaledněného území, nález mrtvé posádky, bájná megalopole), avšak druhá polovina knihy působí přetaženě, jak se snaží vylíčit veškerou historii bájné rasy, války, osídlení, stěhování, návraty, apod. Přesto pozoruhodná kniha, klasika hororové literatury.

Lubakus
23.02.2016

Nedočteno a odloženo na neurčito. Snad se k tomu někdy vrátím. Zamrzelo. Bohužel.

kralika
19.02.2016

Druhá knížka H. P. Lovecrafta, kterou jsem přečetl, dokázala, že jsem autorovi zcela propadl... Zejména titulní povídku lze označit za veledílo, společně s Barvou z kosmu (z jiné sbírky) je jediná, která mi přivodila neklidné spaní. Výborné byly i povídky Volání Cthulhu a Hrůza v Dunwichi, která je na Lovecrafta nezvykle akční.

angloumene
30.11.2015

Ze začátku mi Lovecraftovo vyprávění o hrůzách, které lze jen těžko popsat a o zapomenutých monstrech z dávnověků přišlo poněkud úsměvné. Postupem času jsem se ale do jeho stylu vyprávění dostala a začal mě opravdu bavit. Ne že bych knihu brala jako horor v pravém slova smyslu, ale je pravda, že Lovecraft v rámci svých příběhů atmosféru děsu rozhodně dokázal navodit. Ze všech povídek mě opravdu překvapila ta, po které je pojmenovaná celá kniha, totiž v horách šílenství. Jedná se o nadprůměrně zdařilé dílko, které překvapí realisticky vědeckým stylem vyprávění a opravdu hutnou atmosférou.

Mandrejka
29.06.2015

Krásně napínavá, Lovecraftův zvláštní styl jí dodává grády, určitě jedna z nejlepších povídek od něj.

Martin1974
18.02.2015

Autor použil až priveľa zložitých súvetí a škodilo to najmä v miestach, kde sa snažil o vytvorenie napätia. Chýbala mi priama reč postáv, dosť by to príbeh oživilo a zase na druhej strane mi prekážalo časté využívanie slova "bizarný" v takej či onakej podobe.

TallulahDragon
16.02.2015

Druhá sbírka od tohoto autora, do které jsem se pustila. Četba by se dala nazvat měsícem utrpení. Povídky v téhle sbírce byly na můj vkus až moc ulítlé. Začínám mít pocit, že důvod, proč toho Lovecraft napsal tolik, je prostý - pokaždé se musel smát nad myšlenkou, kolik lidí se asi bude snažit to přečíst. Mottem tohoto muže bylo snad něco jako: "Za žádnou cenu nikdy nic nevysvětluj!"...

Rawen616
18.12.2014

Mé první setkání s kultovním Lovecraftem nedopadlo vůbec špatně. V horách šílenství je sice krátká povídka ale i do tak malého prostoru nacpal mistr mnoho informací o "svém" světě. Skvělý je začátek který by se dnes již dal považovat za vskutku klasický a nešlo při něm nevzpomenout na kultovní horrror The thing - banda polárníků v ledové pustině něco objeví, vykope a ono to není tak docela mrtvé. Někomu asi nesedne přílišná, až vědecká popisnost a forma povídky jako záznamu z deníku ale myslím, že k tématu se to víc než hodí.

CeP
21.11.2014

Ve své době určitě unikátní "pecka" ,
Dnes již to bohužel tak nepůsobí, alespoň na mě

Standa Šebek
06.11.2014

Třetí hvězdička je spíše za autorův přínos hororovému žánru. Lovecraftovy nápady a temné vize v sobě mají něco nepopsatelně přitažlivého, co mě stále nutí zkusit ještě další povídky.
Bohužel prostě není moc dobrý spisovatel. Jeho příběhy skoro nemají děj, často jsou přitažené za vlasy, postavy prakticky nejsou živí lidé, jen odtažití vypravěči, a ani hrůzu i něj nenajdu.
Ale vím, že za čas ho opět vezmu na milost a nějakou povídku vyzkouším.

lucie.8
10.09.2014

Tolik opěvovaný Lovecraft mě dost zklamal. Povídky mi přišly lidově "na jedno brdo". Dobrá byla asi jen Volání Cthulhu. Myslela jsem, že se budu bát, ale bohužel. Na můj vkus strašně popisné.

smisek05
18.06.2014

Kniha se hodí zejména na sychravé a bouřlivé noci, kdy onen plíživý strach a obavy zla vylézají z každého temného koutu.

MaggieEvans
12.05.2014

Některé části byly zbytečně zdlouhavé a nudné, hlavně popis okolí, staveb, architektury apod. Jinak se mi docela líbila.

beowafle
27.12.2013

Kniha je extrémně popisná, a i když je strašení někdy celkem účinné, nezanechalo to ve mě nijak silný dojem strachu. Spíš jsem to už chtěl mít za sebou. Opravdu knihu nedoporučuju, ale pokud by se toho zhostil nějaký zručný filmový režisér, mohlo by to být fajn. Ten archaický jazyk tomu taky moc nepomáhá.

1972Sixo
19.07.2013

Jedno z prvých stretnutí s ozajstným (literárnym) hororom u nás a práve s touto klasikou. ...sa vie, že som sa bál, a ako rád. Aj keď dosť staromódne opisy udalostí, ale atmosféru to malo mrazivú a ... no proste na tú dobu SUPER. Taký mám pocit sa sa tu dosť čerpalo pre scifi film VEC. Len jedna výtka, ale to sa týka vlastne všetkých jeho diel. Dunwich a Dagon aj Barva s kozmu - trošku šablónovitý a prvú polovicu predpovedateľný dej

Kortexo
02.08.2012

Zakladatel hororu a učitel všech kdo hororu kdy propadli a propadnou.Velkolepé a strhující dílo srovnatelné snad jen z Pánem prstenů.Povinná četba.

sgjoli
11.03.2012

Na začátku každé povídky jsem měla vždy problém se začíst, ale jakmile se děj tzv. rozjel, nemohla jsem se odtrhnout. :-) Náměty rozhodně nabízejí otázky k přemýšlení. :-)

Jackjelly
18.09.2011

Nepopsatelný je zážitek ze čtení stejně jako jsou nepopsatelné hrůzy a svět přivádějící zdravé jedince v šílenství. Kdo hledá původ zla na tomto světě, dostane v knize několik témat k přemýšlení. Někdo jiný se může na povídky dívat podobně jako se na tajemné hrůzy zaměřili Monty Pythoni v dílu "Pařát a jeho kletba" série "Neskutečné historky"(http://www.csfd.cz/film/75993-neskutecne-historky/ ) . Já se přiznám, že osciluji mezi oběma polohami ...

Ikkju
15.09.2011

Dobré čtení to bylo, ale přiznám se že mě motiv strašidelných oblud ke konci trochu nudil... a chybělo mi aby ty potvůrky hrdinům udělaly něco opravdu ošklivého (ano, lézt do cizí hlavy se nemá), aby se ukázalo, že jsou zlí nejenom proto, že je tak autor popisuje...

evickakyticka
21.02.2011

Skvěle jsem se bavila. Knížka se dobře četla a její temný děj mě přímo unášel dál a dál až ke konci knihy. Poslední věta mě dostala. Škoda jen, že jsem ji dočetla a ona nepokračovala... Těším se na další knihu tohoto autora!!

horory mýtus cthulhu Arktida

Howard Phillips Lovecraft