krakonos.kraken krakonos.kraken komentáře u knih

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Skvělá detektivka ze zajímavého prostředí. Několik nečekaných zvratů, pořád se něco děje, atmosféra...skvělá kniha.

27.03.2023 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Zaklínač kromě celého fantasy světa disponuje syrovým realismem, dobře popsanými postavami se svými motivacemi. Často jsou popisovány různé pohledy na jednu věc a někdy člověk neví, jak by se sám ve stejné situaci rozhodl. Jako opravdový život je i svět zaklínače složitý, nejednodnačný a hlavní postava kromě problémů zvenku bojuje i s vnitřními "démony" (vyrůstání bez rodičů, nejistota vlastní role ve světě, milostný život...). Přes to všechno se snaží žít v souladu s vlastním kodexem a konat dobro (ne vždy to vyjde a ne vždy je jasné, co je vlastne dobro...nebo zlo...nebo menší zlo?)

Osobně mám nejradši povídky o Strize, o Nivellenovi a o Renfri. Ve všech se na plno projevuje všechno, co jsem popsal výše. Zrnko pravdy je moje nejoblíbenější povídka vůbec, nedokážu říct proč. Má tak dobře popsanou atmosféru, děj je tak zvláštní a přitom smutný. Menší zlo je pak skoro psychologické drama o tom, když se človék bez vlastního přičinení dostane do situace, kdy každá věc co udělá povede ke zlu a smrti...a on se musí v pár okamžicích rozhodnout, které zlo zvolí. Skvěle budovaný příběh bez toho, abychom se na konci dověděli, jestli vůbec zvolil správně.

Geralt je hrdina bez toho, aby měl hrdinské kecy a dělal hrdinské věci. Je plný vnitřních konflitů, někdy se chová hloupě, někdy naivně, někdy je surový a někdy odtažitý. Ale snaží se. Proto je to pro mě hrdina od kterého se člově může nechat inspirovat i ve skutečném životě

24.02.2023 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Tahle se mi moc líbila. Krásně vyprávěný příběh, atmosféra která se do člověka úplně vpije. Nemám co k tomu napsat, není to horor a to je dobře. Připomíná mi to Norské dřevo, příběh plyne tak samozřejmně a lehce. Určitě si jí v budoucnu zopakuju.

P.S. sorry za nic neříkající recenzi, ale tohle jsou moje pocity.

23.02.2023 5 z 5

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

Dost jsem se bál, že to bude jenom o popisu mučení a zabíjení v koncentračních táborech, naštěstí to tak nebylo. Hlavní postava se dost rychle vyloupla, ale i tak to působilo uvěřitelně. Asi nejdepresivnější pro mě byly části s rodiči, kteří vubec neměli o ničem páru a byly na syna hrdí. Postava Denkera byla skvěle napsaná. Fascinace krutostí a smrtí je určutě něco, co je potřeba více zkoumat.

21.02.2023 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Skvělá kniha. Kromě (podle mě) zbytečného depresivního závěru není co vytknout.

19.02.2023 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

(SPOILER) Doteď jsem Kinga nikdy nečetl, protože jsem ho měl za overhyped chlápka, co solí jednej "horor" za druhym. Obrovská chyba.

Skvěle popsaný duševní stavy, pochody a motivace, od psa k dítěti (a ostatních). Plno blbejch náhod, ale ne nerealistickejch. Závěr mě jako rodiče úplně zničil, takhle na nic mi dlouho nebylo. Skvělá kniha, ke který se pravděpodobně už nikdy nevrátím.

19.02.2023 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

(SPOILER) Líbilo se mi zajímavé prostředí, propracované charaktery, struktura a zvyky mafie a celá postava Dona je prostě skvělá, se svým přistupem k rodině, hierarchii a "pomoci" komukoliv.

Některé části děje mi ale přišli zbytečné (např. cokoliv s Johnym) a vyvrcholení celého děje ne příliš silné (čekal jsem, že stěhování do Vegas byla jenom zástěrka pro nějakou brutální akci nebo že Michaelova manželka neunese pravdu, vsechno vyzvoní a bude krize).

I přesto zajímavá kniha, určitě nelituju přečtení, jestli půjdu do dvojky to nevím.

19.02.2023 4 z 5

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

(SPOILER) Jedna z mála situací, kdy mám radši filmovou verzi. U knihy mi přišla první polovina skoro zbytečná, chápu tu funkci napadání Danova tradičního myšlení, ale snad by to šlo trochu zkrátit. Nelogičnosti v knize (jakože hlavní postava vlastně nikdy nespí) rušily tok myšlenek, ale možná to byl taky záměr. Velmi mnoho zbytečných otázek bez odpovědi. Opuštění rodiny na konci mi taky nepřišlo úplně ok.

Celkově ale hodnotím knihu pozitivně, líbí se mi zapojení gymnastiky, Socratovi metody a celková myšlenka.

19.02.2023 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Dokonalost...tak dlouhej "otřes" pohledu na svět sem po knížce dlouho nezažil...nejde o to, co je pravda, ale o to "co kdyby se něco takovýho stalo"...skvělý...

23.06.2018 5 z 5

Vetřelci z hlubin Vetřelci z hlubin John Wyndham (p)

Hezky popsal, jakou mají v podobných situacích roli média (a jak se to díky nim taky může posrat :D)

10.10.2016 4 z 5

Některý povídky jsou totálně praštěný (muž, který se rozpadl :D) ale jinak...naprosto geniální...předčasný pohřeb, démon zvrácenosti, jáma a kdyvadlo, černý kocour, maska červené smrti...některý z nich maj tak dokonalou temnou atmosféru...skvělý podzimní čtení, budu se k ní vracet pořád

10.10.2016 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Genialni kniha...pribeh kterej dava smysl az zpetne jako celek a ma sakra dobrej a intenzivni konec i s ponaucenim, do toho zajimavy prostredi, do toho politika, do toho vznikajici myty sveta v metru, do toho filosoficky otazky reseny s nahodnyma lidma, ktere hlavni hrdina po ceste potkava. Pro me jedna z nejoblibenejsich knih.

Soumrak Soumrak Dmitry Glukhovsky

Nejvic se mi libila asi atmosfera knihy...a sousedka za dverma byla pasaz, kterou sem si cetl nekolikrat a u ktery sem se sakra bal :D

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

U hlavniho hrdiny mi vadilo, ze na to, jakou mel vychovu a vubec ze to bych chlap, se choval dost zmatene a i emocne pusobil dost nevyrovnane...nekomu tak nespolehlivymu by jeho praci sverit nikdy nemohli...ale jinak se mi to libilo, je to sice hrozne depresivni, ale objevujou se tam i pozitivni chvile a tech se clovek musi drzet, jinak by si to moh jit rovnou hodit :D

Nevěra Nevěra Paulo Coelho

Od autora sem ještě nic nečetl, tohle je první. Přišlo mi, že to psala ženská. Ale to je dobře, to utápění se v pocitech a impulzivnost, pochybování o tom, co dělám, co cítím. Líbilo se mi to. Leda konec mě moc nenadchnul, i když asi chápu, jak to autor myslel, ale tak nějak se to ke knížce vůbec nehodilo.

Co sem si z knížky odnesl: Strach. Hlavní hrdinka mě děsila tím, že se nevěry dopouštěla naprosto bez výčitek a uvědoměle...Poučení. Být svojí polovičče vždycky k dispozici a podporovat jí může dopadnout i takhle, nuda a stereotyp se vloudí všude a já jsem na vážkách, jestli se tomu dá přes všechnu snahu zabránit. Ale asi nám nezbývá, než se prostě neustále snažit být svojí partnerce partnerem i milencem, nabízet podporu, ale i dobrodružství a nejistotu.

Jak jsem řekl, kniha mě popravdě dost vyděsila :D ale snažil sem se z ní vytěžit co nejvíce ponaučení a jsem rád, že jsem jí četl.

12.09.2016 5 z 5

Až na dno blahobytu Až na dno blahobytu Jan Keller

Kellerovy knížky mě prostě vždycky uplně pohltí, že je přečtu skoro na posezení. Tahle je i po těch cca. 20 letech stále aktuální (nebo je spíš mnohem aktuálnější než byla v době svého vydání). Nutí k zamyšlení, ale také k jednání. Ekologická stránka naší civilizace je špatná, to ví každý. A každý může aspoň něco málo změnit (nekupovat si auto, neplýtvat, nekupovat zbytečně věci, šetřit...). Myslím, že v tom je právě síla a hlavně účel této (a jiných podobných) knih. Jako velmi pozitivní také hodnotím styl knihy, kdy autor často používá ironii, takže díky tomu problémy vyniknou mnohem ostřeji, než kdyby je pouze konstatoval.

12.05.2016 5 z 5

Midwichské kukačky Midwichské kukačky John Wyndham (p)

Asi se mi tahle kniha líbila víc než den trifidů, na těch dětech je prostě něco mnohem strašidelnějšího, než na chodících kytkách :D

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Bohové se časo chovají dost podivně atd. ale stejně se v mýtech dá najít spousta moudrosti

Vzpoura oceánů Vzpoura oceánů Frank Schätzing

Poslední část byla trochu moc přitažená za vlasy (nemyslím konec jakože záver), ale jinak naprosto dokonalá kniha

Vampýrská akademie Vampýrská akademie Richelle Mead

Nikdy bych nečekal, že skoncim u podobnýho typu knih, ale skončil sem...a sem za to fakt rád :D každý díl se mi líbil trochu jinak, ale v celé sérii autorka dokonale popisuje city a emoce (někdy i protichůdné) a to je hrozně fajn