Metro 2033

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007, jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře Metro 2033 a hře Metro Last Light (2013)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33191/metro-metro-2033-nOj-33191.jpg 4.22488

Metro 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Knižní klub

Метро 2033, 2005

Kniha Metro 2033

jiri4861
předevčírem

Postupně jsem se do knihy začetl a líbila se mi, chystám se i na další díly.

simecef

Svého času úplné zjevení na poli sci-fi literatury, dostatečně vytěžené následnými díly i herním průmyslem.

Fenrir

Velice dobře čtivé sci-fi s málo nedostatky. Ikonická záležitost.

Hyacint

Ruská varianta na postapo, proč ne. Se smiř ale s tím, že ten ruský styl je v knize všudypřítomný a ne každému to sedne. Mně ano, takže jsem si teď knížku po letech přečetl znovu. A opět mi vadil konec, který letí nejen obrovskou rychlostí ve srovnání se zbytkem knihy, ale také úplně divným směrem. Jako proč ne, ono to taky trochu vysvětlí všechny ty deus ex machina momenty, ale působí to tak, jakoby to autor musel nějak rychle dopsat. Ale tohle je problém řady knih/filmů/seriálů... Atmosférické, záhadné, zamotané, čekáte, jak to asi dopadne, a ono to prostě dopadne divně nebo nijak. Měl jsem přestat číst pár stran před koncem, dobře mi tak. A taky trochu chybí děj, to je pravda. Ale pro mě to má atmosféru a přitažlivé prostředí.

paxie

Zcela souhlasím s recenzí Atlantise. Líbil se mi nápad, ale provedení nějak pokulhávalo, strašně rozvleklé a epizody na jedno brdo. Nejvíc se mi asi líbila scénka v knihovně, ale ve finále vlastně nevím, jaký to vše mělo smysl. Druhý díl číst nebudu..

zanzara

I když psaná jako postapo, kniha je v podstatě takový road book, přičem nejde u toho o opravdové cestovaní, a radší o dospivání hlavního hrdiny. Je to žanrově něco mezi novou Odisejí (Homer) a Pouti do Země východní (Hesse)... Mladík Art'om začina svou pout' jako skoro tabula rasa a setkava se na cestě s různymí lidmí a ideologiemi - hleda mistra a víru. Od každeho se něčeho naučí - hlavně, že jích cesta není jeho cesta. I když na záčatku si myslí, že život a svět nema smysl a všechno se děje náhodou, přijde čím dal víc na to, že má nějakou osobní misí a životní cíl. Konečným cílem je ale smiření se s vlastním, vnitřním strachem před tmou a zlem v sobě, s vlastním divokým ego, jehož reprezentací jsou černí "divocí" lide. Všechný "víry", jake poukazuje autor (včetně těch politických), jsou zakrnělé, a nejvíce (a právem) autor zesměšňuje komunismus, jež by měl být - i skrz své symboly - svoláním a středem všech zlých démonů.

Ruzaaa

(+ SPOILER) Moje první post apo kniha. Knihy mám už nějaký čas doma a teprve teď jsem se rozhoupala ke čtení. Není to úplně můj šálek kávy, ale oceňuji skvělý nápad a námět tohoto příběhu. Také se mi líbilo umístění děje, kdy jsem si u čtení hledala, jak ta daná místa v Moskvě opravdu vypadají.
Líbilo se mi vysvětlení na konci o propojení hlavního hrdiny s ďábly. A teď nějaká negativa: Arťom má vždy takové štěstí, několikrát skoro zemře, ale vždy zasáhne vyšší moc a je zachráněn, i když je to takový obyčejný kluk. Spousta lidí ho vezme skoro za svého a pomáhá mu, i když sám neví, jaké je jeho poslání. Jasně, možná to měla být ta vyšší moc od ďáblů, ale bylo to jako přes kopírák.
Prostě půl na půl.

Uztokrutyrizek1

(+ SPOILER) Podle mého názoru je příběh fantastický vím že někteří nesouhlasí, ale to je jen můj názor.
Knihu jsem dostal už dávno a měl jsem ji přečtenou, ale rozhodnul jsem se to dobrodružství přečíst ještě jednou a příběh mladíka mi přišel ještě lepší a hlubší. Hlavně druhá polovina knihy se mi líbila. Spisovatel stvořil skvělé universum, které má velký potenciál jenom mě mrzí že poslední díl není tak dobrý. Doporučuji to všem které zajímá jak sci-fi tak i chování společnosti po tom co vše na čem byla závislá a zvyklá ztratila. Kniha též ukazuje že vše může být jinak než se na první pohled zdá.

Malý spoiler:

Jenom mi vadí jedna věc:. někdy mi přijde že hlavní hrdina má až moc velké štěstí, já ho mám rád a je sympatický a taky jsem mu přál, ale přijde mi trochu zvláštní že ho vždy někdo musel zachraňovat. To je jenom jedna maličkost kterou bych mohl vytknout, ale když člověk nad nepřemýšlí jak je to možné tak je to super......

Duna
Duna