Metro 2033

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007, jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře Metro 2033 a hře Metro Last Light (2013)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33191/metro-metro-2033-nOj-33191.jpg 4.21858

Metro (1.)

Метро 2033 (2005)

Horory, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

VerJer
předevčírem

Kniha mi jako všechna autorova díla zůstane ještě dlouho v mysli. Netušila jsem, že mě zrovna Metro 2033 donutí k zamyšlení se nad životem a společností. Nemůžu se dočkat pokračování!

thezelda

Ze začátku jsem byl při přesunech chodbami metra napjatý jak struna a ani jsem nedutal. Úplně jsem si představoval to psycho a neurčitý strach, který se člověka musel zmocňovat, když šel hodiny v téměř absolutní tmě. Podle mého to však autor, bohužel, s akčními scénami v knize trochu přehání. Nabyl jsem dojmu, že kniha v pozdějších fázích neustále opakuje zhruba toto schéma: Jde se tunelem, je to psycho, přijde se na stanici, kde si hrdina promluví s pár lidmi, pak se na stanici stane nějakej průšvih, ze kterýho hrdina "tak tak" vyvázne a opět se jde tmavým tunelem, což je "psycho". Bohužel, vyváznutí "tak tak" a strašný "psycho" v tunelu přestávají být uvěřitelné spolu s tím, jak to autor stále opakuje dokola - jak jsem postupoval ve čtení, přestával jsem být na tyto podněty senzitivní - hrdina se ze svízele, kterých je deset na padesáti stranách, přeci vždycky nějakou zázračnou náhodou dostane. Suma sumárum, strašně se mi líbil nápad, ze začátku se mi hrozně líbila atmosféra strachu a nejistoty - bohužel, tyto pocity byly následně otupeny tím, že se střídala neustále jedna akce za druhou a tyto akce mi připadaly zoufale jednotvárné. Tím se kniha v mých očích posunula do kategorie "průměr". Kdyby to šlo, dal bych dva a půl hvězdičky - tři mi přijdou moc, dvě zase málo.

intox

Postapo, pro zaryté fanoušky super, pro ostatní to bude asi průměr.

salamandrina

K dokonalosti chybělo jen to, že nevím, jak to vypadá v ruském metru. Věřím tomu, že ti, co tudy jezdí každý den, museli mít z knihy ještě větší zážitek.

Rasmussen

Dnes už kultovní sci - fi od populárního ruského autora. Vsadit děj do prostředí moskevského metra po atomové válce byl docela originální nápad (moc sci - fi knížek s takovým námětem se mi nedostalo do rukou). Celá trilogie Metro patří mezi mé oblíbené knihy a někdy v budoucnu se do labyrintu jeho tunelů ještě nepochybně vrátím...

estrius

Moc se mi líbilo. Závěr trochu připomínal O.S. Carda, nepochybuji, že autor četl Enderovu hru :D

Jin-Ej

Magický realismus :-) , může se stát:-( .

theMarty

Autor vás velmi rychle vtáhne do děje a Metro pak prostě neodložíte.

petr3567

Neskutečná kniha a celá série.

Bublinka.

Já jsem si s Metrem užila víc zábavy. Knihu jsem dostala od přítele k prvním Vánocům a udělala mi ohromnou radost. Když jsem se k ní konečně dostala, tak se mi ji ve spěchu k doktorovi podařilo nechat ležet v metru, takže jsem o ni přišla. A rok na to mi přítel koupil Metro k narozeninám, a já se pustila do druhého pokusu. A tentokrát mi už bylo přáno, dočetla jsem. Strašně moc mě to bavilo, byla jsem napnutá jak kšandy, ze začátku mě trochu rušily takové nepřirozené jevy, přeci jen jsem založením materialista, na co si nesáhnu, tomu nevěřím, ale když jsem si na to zvykla, tak už jsem byla nadšená. V postapo žánru si vyloženě libuju. A tohle dílo je majstrštyk.
Při čtení jsem strávila strašně moc času studováním mapy metra, a kupodivu mi to pomohlo s orientací v Londýnském metru :D.

!SPOILER ALERT!
Až na ten konec, to rozzuzlení, jak je to vlastně s Ďábly... to mi nesedlo.
Když jsem dočetla a podívala jsem se na DK, co mi chybí do výzvy a našla jsem bod "Kniha, ve které hraje roli knihovna (knihovník), tak jsem se musela smát.
Jsem zvědavá, co přinesou další díly, doufám, že se dočkáme třeba zjištění, co bylo to rychlé, hučící, co Arťom zahlédl a nebyl si jistý, o co vlastně šlo.

oasismanik

Dmitrymu rozumiem...má v hlave obrovské množstvo myšlienok a úvah a tak si povedal, že ich zakomponuje do svojho postapokalyptického príbehu. A urobil dobre...Metro je dobrá kniha, ktorá skrýva všetko: úvahy o zmysle života, o osude, máme tu prvky hororu, akcie, sú tu komunisti, náckovia aj jehovisti. Možno len chýba nejaká ženská postava. Kúpil som si aj dvojku a trojku a hneď aj idem na to, nie je to typ knihy od ktorej sa neotrhnem, kým ju neprečítam, ale je to napísané dobre, behom čítania knihy celkom vidieť ako sa autor v písaní zlepšuje. Najviac ma bavili pasáže / !!mierny spoilerík!!/ v knihovni a následný Arťomov prvý výlet na povrch a všetko okolo Veľkého Červa.

Taive

Zvláštní kniha. Hodně, ehm... ruská a dost náročná na čtenářovu pozornost. Ústřední zápletka je zajímavá, ale rozvíjí se jen velmi pomalu ve stylu jakési road story. Postavy jsou sbírkou prapodivných charakterů (ve sto procentech mužských, proč?). Dialogy jsou zvláštní, plné úvah, tu moudrých, tu prostě jenom absurdních. Nic z toho ale nemůže přebít fakt, že Glukhovkého svět je nejuvěřitelnější a nejvíc pohlcující postapo, které jsem kdy četla, viděla, odehrála... zkrátka mé osobní top. Zničená Moskva a její podzemí slupnou čtenáře jako malinu, důkladně ho přežvýkají a vyplivnou jiného, než jaký do ní, troufalec jedna, vlezl. Prostředí, atmosféra i akce jsou výjimečné a nervy drásající.

de_baques

příběh dobrý, řada pozitiv zmíněných v ostatních komentářích, jenom bych neocenil poslední třetinu, která místo gradace napětí přinášela jenom neustálé prodlužování rozuzlení

Bílá paní

Sérii Metro jsem se rozhodla přečíst, protože jsem hrála jí inspirovanou hru. Když to srovnám třeba se Zaklínačem, kdy je výborná předloha i hra, tak v tomhle případě u mě vyhrála herní adaptace. Tématika (a současně asi nejsilnější článek knihy) je zpracovaná komplexně, což nemusí být na škodu - nejsem zrovna z těch, co by si potrpěli na faktickou správnost, zvlášť u tohohle žánru (logice příběhu to imho nijak neuškodilo), a nevadily mi ani popisné části, filosofické pasáže nebo celková nejasnost, kam se příběh vlastně (žánrově) míní ubírat. Myslím si ale, že by měla vždycky (aspoň) jedna část převažovat a na té by to mělo stát - ať už by šlo o skvělou atmosféru, neotřelé myšlenky, propracované charaktery... Metru tohle bohužel chybí a stavět jen na (byť slibné) hlavní premise nestačí, celek proto působí překvapivě ploše. Hlavní hrdina (pobavilo mě, jak někdo pořád zdůrazňoval nezvyklost jeho jména, a já zrovna jednoho v okolí mám, jaká náhoda :D) tomu moc nenapomohl, a myslím, že jeho smrt, jak bylo původně v plánu, by byla mnohem zajímavější než jeho otravná nedotknutelnost. Ruskou literaturu mám ráda a těšila jsem se na nějakou echt dystopii, ale tohle byl bohužel přeslap.

Pralev

Jedna z knih, která se mi obtížně hodnotí, neboť má z mého pohledu velmi kolísavou kvalitu. Velmi dobré a zajímavé pasáže (ať už příjemně napsaná akce a horor typu prolézání temných tunelů, knihovna na povrchu apod., nebo popis fungování různých komunit v různých stanicích) se střídají s hluchými a lehce nudnými místy, kde se nic moc neděje, ani se o ničem zajímavém nepovídá a působí to trochu jako vata. V těchto několika místech jsem se do čtení musel nutit, což je špatně. Ten zbytek - a je ho drtivá většina - je však skvělý. Svět má kupodivu svou logiku, ani ta rozštěpenost komunit mezi jednotlivými stanicemu překvapivě tak nebije do očí, jak jsem se nejprve po přečtení anotace obával, a filozofické rozpravy, které tu kdosi kritizoval, mi přišly zajímavé a v takovém románu vyloženě nutné - kdo by si v té situaci nekladl otázky, jako jaké má další přežívání poslední hrstky lidí ve zničeném světě vlastně význam?

Azmodan

Postapokalyptický román mající tři díly. Co mě v době čtení asi táhlo nejvíce celým dějem byl svět, který byl tajemný, drsný a fungující. Moskevské metro se proměnilo v maličké státy, které mezi sebou komunikují, lidé v nich žijí a různé státy mají také různá sociální a ideologická zřízení. Nechybí nevysvětlitelné tajemno a zvláštní, prapodivné události, které se nedají vysvětlit a jako by byli nesmyslné, ale nakonec...ale to bych toho prozradil asi moc. Uhranul mě také výlet Artoma na povrch a snad jen škoda, že se tam (v domě) nepotkal s ničím živým a drsným...prostě pecka!

Hotovson

Při čtení některejch pasáží mi běhal mráz po zádech.

A ještě, že je tam ta mapka. Bez ní bych byl ztracen, díval jsem se do ní poměrně často :)

radka8970

Přiznám se, že mě kniha trochu nudila. Už od začátku jsem měla problém se začíst, ale ne že by to nebylo zajímavé téma. Vadilo mi časté, zdlouhavé popisování všech stanic a nekonečné filozofování a ty ruská jména. Bohužel jsem musela knihu odložit a další knížky číst nebudu.

Yokolobuna

Ačkoli jsem až do úplného konce myslel, že Metru napálím čtyři, nakonec dávám plný počet. Glukhovsky stvořil surový ušpiněný svět, kde lidstvu nezbývá než bojovat o každý den. To, že je všechno kapánek jinak, než se může na první pohled zdát je jen pomyslnou třešničkou na dortu. Konec jsem si užil, i když jsem příběh znal ze stejnojmenné hry. Maličko mi vadil takřka nekonečný výčet stanic metra, ve kterém se skutečně není těžké ztratit, a časté převypravování snů hlavního hrdiny. Ty větší i menší příběhy z Arťomova putování a života obyvatel metra za to však stály.
Editace: Nakonec jsem přeci jen přistoupil k přísnější variantě. Všudypřítomné filosofování knize uškodilo a při zvážení všech okolností musím uznat, že na úplný vrchol Glukhovsky nedosáhl, přesto rozhodně stojí za přečtení.

CarolC

Tento žánr normálně nečtu, ale hrozně mě zaujalo, že se to odehrává zrovna v metru. Dala jsem tomu tedy šanci a děj mě pohltil na prvních stránkách a už nepustil. Neskutečně mě bavilo, že byl děj takřka natřískaný novými a novými zápletkami. Bohužel jsem se ale místy v knize dost ztrácela.

_Sue_

Úžasná kniha! Z prvního dílu této trilogie jsem byla skutečně nadšená. Představa postapokalyptické Moskvy a života v metru se mi velmi líbila. Jen první díl mě držel při čtení druhého a třetího dílu, které mě už tolik neoslovily.

Tirisa

Za mě bohužel celá série ne, a to v ničem. Miluju postapokalyptické příběhy, ale v této sérii mi nesedlo absolutně nic. Nápad se mi líbil, bohužel jsem ale byla často znechucená a styl psaní mi lezl na nervy. Ale uznávám, že je to hlavně mnou...Nějak mi prostě styl psaní ruských autorů nesedí a já bych se s tím prostě měla smířit a nezkoušet to lámat přes koleno.
Jediný důvod, proč jsem nakonec přečetla celou sérii byl ten, že ve stejné době partner hrál Metro na počítači, takže jsem mu souběžně se čtením koukala přes rameno.

buldozer5

Protože mi všichni tuhle knihu tak doporučovali, očekával jsem od ní, že mě ihned vtáhne do děje, ztotožním se s hlavními postavami a nebudu ji moct odložit, jak mě zaujme. Možná proto mě tak zklamala... Velký podíl na tom přidává i to, že zkrátka nejsem na ruskou literaturu zvyklý a nejvíc vyhledávám knihy od amerických a českých spisovatelů. Postavy mně přišly takové nevýrazné, ničím zajímavé, a příšery, které obyvatele metra ohrožují, mě taky moc neoslnily a noční můry z nich mít nebudu.

Allysa1985

Temné, klaustrofobické, napínavé. Svým způsobem děsivě reálné.

vlkodlaq

Baví mě typicky ruská představa, že v případě jaderné katastrofy je Moskevské metro jediné místo na světě, kde se dá přežít, ale to je prostě ruská nátura, která je jasně patrná z většiny ruské tvorby (podobně jako US..). Pokud se nad toto dokážete povznést, (a že to jde někdy ztěžka..), čeká Vás zajímavý a dobře čitelný kus plný temnoty. Ještě neodčteno celé, proto zatím bez hodnocení.

miCHALupka

Skvělá kniha, která si neustále držela temnou a hutnou atmosféru. Přinesla plno poznatků o životu v ruském metru a pohled na zničenou Moskvu. Je zde znatelný vývoj Arťoma, který se seznamuje s novými místy, lidmi, způsoby přežití atd.

Dejf_ano

Pro mě nejsilnější na knize je její atmosféra, první polovinu knihy se hlavní hrdina proplétá moskevským metrem jehož klaustrofobie Vás musí pohltit. Následný výstup na povrch je neméně působivý a otvírá nové spektrum napětí a akce.
Někdo kritizuje na knize filosofické otázky a seznámení s rozličnými frakcemi metra. Tato část příběhu naopak dává knize rozměr i duchovní a nutí Vás k zamyšlení jak by skutečný svět vypadal po nukleární válce.
Rozhodně knížka stojí za přečtení a za plný počet bodů.

viktor6382

Na knize jde vidět, že to byla jedna z prvních knih pana Glukovského, ale i přes to jsem si ji velmi užil.

Matita310

Tak tahle knížka mi dala za poslední dobu zabrat asi nejvíc... Začínala jsem s ní na audioknize kvůli operaci očí... dočítala jsem už běžnou knihu... U této knihy se musí člověk stále soustředit na každé slovo... U některých částí jsem se musela vracet a číst je znovu, abych je pobrala... hodně složitá kniha. Ale rozhodně stojí za přečtení...

Adhara

Typický prípad, kde danú knihu všetci tak chvália, až mám pocit, že ja som asi čítala nejakú úplne inú, ktorá má náhodou rovnaký názov aj autora. Čiže mňa neoslovila. Štylisticky to bolo veľmi slabé, priam hrozné, a dejovo nie oveľa lepšie. Namiesto zručne poskladaného príbehu, kde všetko do všetkého zapadá, mi toto pripadalo len ako prehliadka autorovej fantázie, ktorú nenechal obmedzovať niečím takým prízemným, ako je realita. A tiež prehliadka všetkých staníc moskovského metra budúcnosti. Obetaví dobrodinci, ktorí hlavného hrdinu vždy vytiahli z kaše, mi liezli na nervy (i keď na konci sa zjavilo aké-také vysvetlenie týchto podivuhodných záchran). Kniha bola síce pretkávaná svetlými momentmi – dobrými nápadmi, zábleskami atmosféry, tajomna, až mrazenia, pocitmi, že ma to už-už konečne vtiahne do deja, no tie zakaždým rýchlo čosi rozbilo a zanechalo vo mne pocit veľkej nespokojnosti. Nikdy sa to nevyvíjalo tak, ako by som si ako čitateľ želala. K tomu hromada neuzavretých záležitostí a chatrný vedecký základ… Skrátka zle napísané (či preložené?) dielo.