Metro 2033

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007, jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře Metro 2033 a hře Metro Last Light (2013)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33191/metro-metro-2033-nOj-33191.jpg 4.21914
Série:

Metro (1.)

Originální název:

Метро 2033 (2005)

Žánr:
Horory, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (361)

Přidat komentář
CyrusSmith
včera

Možná jsem šel do četby této knihy až s přehnaným očekáváním. Přechody mezi jednotlivými stanicemi mě brzy omrzely a Arťomovy sny jsem vyloženě protrpěl. Naproti tomu všechen děj odehrávající se na povrchu byl vynikající a konkrétně Arťomův přechod na povrchu od jedné stanice ke druhé byl super.

ujira
včera

Poslouchala jsem audioknihu a díky p.Čepkovi mě uchvátila. Dost brutální představa budoucnosti.

katallinka
předevčírem

Asi 2,5 hvězdičky. Námět naprosto skvělý, ale provedení vůbec. Strašně se to vleklo a zároveň jsem se místy naprosto ztrácela. Za mě bohužel metro NE.

groula
17. srpna

No nevím. První knihu Budoucnost od autora nešlo odložit kvůli napětí a tohle mi nejde se do knihy zacist. Možná je to neznalosti moskevského metra a nebo nelogicnosti, a zbrklosti příběhu. Budoucnost byla rovlacnela ale napínavá, tohle mě nějak nebere. A to sem se tak těšil. Nejsem ani v polovině a mám problémy dočíst...

Targa Dall
15. srpna

Velmi zajímavé téma. Život v metru po globální katastrofě. Spousta rozdílných přístupů na stanicích, kde jsou tak nějak izolované skupiny lidí.
5* a jdu na další díl :)

tereza5060
13. srpna

Slyšela jsem, že hra je dobrá, takže jsem si chtěla první přečíst předlohu.O příběhu jsem nic moc předem nevěděla, jen to, že se odehrává v Metru a že se jedná po post apokalyptický příběh.Autor dobře popsal klaustrofobickou atmosféru omezeného prostoru a tmy metra a s tím spojenou paranoiu lidí.Další věc, co bych ráda vyzvedla je různorodost lidí - od nácků, přes kanibaly (i když ti už moc lidé nebyli), až po náboženské sekty, a to, co se dělo venku není o nic méně zajímavé. Doporučuji a jdu hrát hru :)

Salonka
11. srpna

My na Slovensku metro nemáme a som presvedčená, že ani nikdy mať nebudeme. Tento fakt vnímam ako osobnú škodu a krivdu, pretože som z metra ako takého úplne nadšená. :-)
V porovnaní s viedenským, pražským, budapeštianskym aj milánskym metrom (tieto som zažila) budí systém moskovského metra úctu už len na schéme. O to väčší rešpekt vyvoláva ako postapokalyptický priestor, v ktorom prežívajú zvyšky civilizácie. Samozrejme nehrozí, aby sa títo ľudia zomkli a čelili nástrahám, ktoré číhajú na povrchu a dole v tuneloch, alebo azda aby dali hlavy dokopy a pokúsili sa napraviť staré chyby či vymyslieť niečo konštruktívne do budúcna. Namiesto toho sa hrajú na neviem čo a veselo sa navzájom kynožia pre sprostosti - nič prekvapivé, budeme si robiť zle až do konca - toto autor vystihol veľmi pekne.
Najviac však kvitujem a štyri hviezdičky dávam za verné pripodobnenie atmosféry, ktorá tam dole vládla. Už len pri čítaní, resp. počúvaní audioknihy (nič z toho som nepraktizovala v stiesnených priestoroch ani pod zemou) na mňa občas padlo skutočne pôsobivé dusno. Vtedy som si musela dať pauzu a aspoň na pol očka sa presvedčiť, že vonku sa nič nezmenilo, za oknami je náš starý známy živý svet a nie šedivé mŕtve ruiny, netreba sa báť o život ani sa utekať kdesi zahrabať ako krt.

Jedna hviezdička musela ísť dolu pre šablónovitosť deja, niekoľko časových nesúladov a zopár priam neuveriteľných barličiek, ktorými si autor pomáhal a nad ktorými som sa musela pousmiať, nech už ich on sám pre čitateľov vysvetľoval akokoľvek (najmä na konci).
Čítala som niečo málo o tom, ako DG postupne zverejňoval jednotlivé kapitoly knižky na internete, príbeh staval za pochodu a s pomocou ľudí, ktorí mali záujem o jeho dielo a ktorí sa viac ako on vyznajú v tom, o čom písal (napríklad systém metra, zbrane atď.). Im všetkým za to patrí plus a poďakovanie, ale autorovi v mojich očiach mínus preto, že si tieto fakty nenaštudoval sám a poriadne. Prišiel k nim ako slepé kura k zrnu. Výsledok to však len skvalitnilo, takže sa len dobre stalo.

NoCredit
08. srpna

Musím se na úvod přiznat, že jsem nejprve párkrát hrál PC hru, která mě naprosto nadchla a teprve poté zakoupil a přečetl knihu, takže jsem měl určité pasáže předem prozrazené. Ani to však vliv na strhující příběh téměř nemělo. Chápu, že postapokalyptická atmosféra spojená se sci-fi nemusí sednout každému - mně však dokonale. Dokonalé vyobrazení podzemního světa čtenáře vcucne dovnitř a už nepustí...tedy alespoň do doby než knihu dočte. Glukhovsky je mistr, co se týká práce s okamžikem napětí. Dějová linka hezky postupně graduje, až k velkolepému finále, které rozhodně neurazí. Tuto knihu již považuji za kult, ke kterému se vždy rád vracím, nemohu hodnotit jinak, než 5/5.

Affares
02. srpna

Kultovní kniha a námět. Proč si kniha zaslouží 5 hvězd je právě ona myšlenka. Zároveň ji autor velice dobře zpracoval a vykreslil "společnost", která Vás má neustále čím překvapovat. Celý děj je výborně zvládnutý a prožíváte jej s hlavním hrdinou. Politika, ekonomika, násilí, náboženství, vše skvěle zkombinováno a výsledek je překvapivě výtečný, vše ladí. jako vždy, něco by se dalo popsat lépe či více, něco méně, ale to už je zase vkus každého. Pro fanoušky tohoto žánru povinnost.

Junjun
24. července

Tak nebylo to spatne, bohuzel za me musim rici, ze poradne napeti jsem z knizky zacala citit az pri objeveni druheho metra a pote co vylezli na povrch- tzn. v druhe polovine, coz myslim, ze vzhledem k prostredi byla skoda. Zadna poradna prisera, vsechno tak nejak vzdalene, v minulosti, spis si davali zabrat lidi sami navzajem. Konec rozhodne zajimavy, uvidime co bude dal.

p.pavlina
14. července

Děj mě okamžitě vtáhnul a nápad mě velmi zaujal. Velmi zajímavé čtení.

RyonMathrin
11. července

Pět hvězdiček obvykle dávám knihám, které si chci přečíst někdy znovu. Tohle ale asi bude výjimka. Je to úžasná záležitost a právě pro tu výborně vykreslenou atmosféru bezradnosti, zmaru a zoufalství, která se zaryla hluboko to tentokrát jednou bude stačit.
Jako vášnivý hráč série Fallout (v tomto případě hlavně F 3 a F:New Vegas), kdy jsem z pohledu první osoby procházel postapokalyptickým světem a samozřejmě také vlakovými tunely, musím ocenit vysoko. Metro 2033 je totiž popisuje daleko smrtonosněji, pravděpodobněji. Něco zabíhalo až do krajností, ale celkově mě kniha prostě dostala.

Dále trochu spoilery:
Perfektní propracování detailů – vyřešení obnovitelného zdroje jídla v podzemí (houby, vepřové maso)… lidé zvyklí na pobyt ve tmě by na denním světle oslepli… atd.
Vyvrcholení a zlom před koncem mne naprosto rozebral, z nepřátel nakonec přátelé… a konec to definitivně rozsekl. Po dočtení jsem měl v sobě dlouho smíšené pocity. Autor to dobře zpracoval, celou dobu si pohrával s emocemi čtenáře a zakončením to potvrdil. Pokračování – „2034“ a „2035“ zatím neznám, asi si tímto koncem připravil prostor právě pro ně. Přesto myšlenka, že by „ďáblové“ přežili, byla určitě zajímavá.
Shrnuto – super zážitek, doporučuji.

Gedzita
08. července

Skvělý nápad, ale číst výsledek bylo fakt náročné. Autorovi nemůžu upřít, že píše dobře, zpočátku výborně buduje dusivou, až klaustrofobickou atmosféru. S postupem času je ale znát, že do psaní šel se spoustou nápadů a bohužel se je do knížky snažil vecpat všechny - nacisti, komouši, mutanti, sekty, knihovníci, houbičkovej čajíček, já už nevím co... Jen se hrdina dostane z jednoho průseru, spadne v následující kapitole dalšího jen proto, aby se autorova fantazie mohla vyřádit. Ke konci knížky už jsem z toho byla tak zmatená a vycukaná, že jsem si poslední část na povrchu vůbec neužila, navíc mi přišela dost vycucaná z prstu jakože joo, tohle tam přece muselo taky bejt! A konec? Nejdřív jsem čučela jak blázen, jak je to geniánlí nápad a páně Glukhovský ho takhle - doslova - smete ze stolu? Za mě dobře napsaný, i když dost přeplácaný, postapo román s geniální atmosférou. Chvíli jsem se bála jezdit metrem.

MartinJirků
22. června

Skvělé dílo jak pc hra tak i kniha samotná. Má to svou originalitu a hluboké myšlení, které pan Glukhovskij přenáší do tohoto příběhu. Arťom je prostě Arťom a doufám že to není jediná trilogie s Arťomem, kterou pan spisovatel napsal.

VerJer
17. června

Kniha mi jako všechna autorova díla zůstane ještě dlouho v mysli. Netušila jsem, že mě zrovna Metro 2033 donutí k zamyšlení se nad životem a společností. Nemůžu se dočkat pokračování!

thezelda
16. června

Ze začátku jsem byl při přesunech chodbami metra napjatý jak struna a ani jsem nedutal. Úplně jsem si představoval to psycho a neurčitý strach, který se člověka musel zmocňovat, když šel hodiny v téměř absolutní tmě. Podle mého to však autor, bohužel, s akčními scénami v knize trochu přehání. Nabyl jsem dojmu, že kniha v pozdějších fázích neustále opakuje zhruba toto schéma: Jde se tunelem, je to psycho, přijde se na stanici, kde si hrdina promluví s pár lidmi, pak se na stanici stane nějakej průšvih, ze kterýho hrdina "tak tak" vyvázne a opět se jde tmavým tunelem, což je "psycho". Bohužel, vyváznutí "tak tak" a strašný "psycho" v tunelu přestávají být uvěřitelné spolu s tím, jak to autor stále opakuje dokola - jak jsem postupoval ve čtení, přestával jsem být na tyto podněty senzitivní - hrdina se ze svízele, kterých je deset na padesáti stranách, přeci vždycky nějakou zázračnou náhodou dostane. Suma sumárum, strašně se mi líbil nápad, ze začátku se mi hrozně líbila atmosféra strachu a nejistoty - bohužel, tyto pocity byly následně otupeny tím, že se střídala neustále jedna akce za druhou a tyto akce mi připadaly zoufale jednotvárné. Tím se kniha v mých očích posunula do kategorie "průměr". Kdyby to šlo, dal bych dva a půl hvězdičky - tři mi přijdou moc, dvě zase málo.

intox
12. června

Postapo, pro zaryté fanoušky super, pro ostatní to bude asi průměr.

salamandrina
09. června

K dokonalosti chybělo jen to, že nevím, jak to vypadá v ruském metru. Věřím tomu, že ti, co tudy jezdí každý den, museli mít z knihy ještě větší zážitek.

Rasmussen
07. června

Dnes už kultovní sci - fi od populárního ruského autora. Vsadit děj do prostředí moskevského metra po atomové válce byl docela originální nápad (moc sci - fi knížek s takovým námětem se mi nedostalo do rukou). Celá trilogie Metro patří mezi mé oblíbené knihy a někdy v budoucnu se do labyrintu jeho tunelů ještě nepochybně vrátím...

estrius
01. června

Moc se mi líbilo. Závěr trochu připomínal O.S. Carda, nepochybuji, že autor četl Enderovu hru :D

Jin-Ej
30. května

Magický realismus :-) , může se stát:-( .

theMarty
28. května

Autor vás velmi rychle vtáhne do děje a Metro pak prostě neodložíte.

petr3567
21. května

Neskutečná kniha a celá série.

Bublinka.
17. května

Já jsem si s Metrem užila víc zábavy. Knihu jsem dostala od přítele k prvním Vánocům a udělala mi ohromnou radost. Když jsem se k ní konečně dostala, tak se mi ji ve spěchu k doktorovi podařilo nechat ležet v metru, takže jsem o ni přišla. A rok na to mi přítel koupil Metro k narozeninám, a já se pustila do druhého pokusu. A tentokrát mi už bylo přáno, dočetla jsem. Strašně moc mě to bavilo, byla jsem napnutá jak kšandy, ze začátku mě trochu rušily takové nepřirozené jevy, přeci jen jsem založením materialista, na co si nesáhnu, tomu nevěřím, ale když jsem si na to zvykla, tak už jsem byla nadšená. V postapo žánru si vyloženě libuju. A tohle dílo je majstrštyk.
Při čtení jsem strávila strašně moc času studováním mapy metra, a kupodivu mi to pomohlo s orientací v Londýnském metru :D.

!SPOILER ALERT!
Až na ten konec, to rozzuzlení, jak je to vlastně s Ďábly... to mi nesedlo.
Když jsem dočetla a podívala jsem se na DK, co mi chybí do výzvy a našla jsem bod "Kniha, ve které hraje roli knihovna (knihovník), tak jsem se musela smát.
Jsem zvědavá, co přinesou další díly, doufám, že se dočkáme třeba zjištění, co bylo to rychlé, hučící, co Arťom zahlédl a nebyl si jistý, o co vlastně šlo.

oasismanik
01. května

Dmitrymu rozumiem...má v hlave obrovské množstvo myšlienok a úvah a tak si povedal, že ich zakomponuje do svojho postapokalyptického príbehu. A urobil dobre...Metro je dobrá kniha, ktorá skrýva všetko: úvahy o zmysle života, o osude, máme tu prvky hororu, akcie, sú tu komunisti, náckovia aj jehovisti. Možno len chýba nejaká ženská postava. Kúpil som si aj dvojku a trojku a hneď aj idem na to, nie je to typ knihy od ktorej sa neotrhnem, kým ju neprečítam, ale je to napísané dobre, behom čítania knihy celkom vidieť ako sa autor v písaní zlepšuje. Najviac ma bavili pasáže / !!mierny spoilerík!!/ v knihovni a následný Arťomov prvý výlet na povrch a všetko okolo Veľkého Červa.

Taive
30. dubna

Zvláštní kniha. Hodně, ehm... ruská a dost náročná na čtenářovu pozornost. Ústřední zápletka je zajímavá, ale rozvíjí se jen velmi pomalu ve stylu jakési road story. Postavy jsou sbírkou prapodivných charakterů (ve sto procentech mužských, proč?). Dialogy jsou zvláštní, plné úvah, tu moudrých, tu prostě jenom absurdních. Nic z toho ale nemůže přebít fakt, že Glukhovkého svět je nejuvěřitelnější a nejvíc pohlcující postapo, které jsem kdy četla, viděla, odehrála... zkrátka mé osobní top. Zničená Moskva a její podzemí slupnou čtenáře jako malinu, důkladně ho přežvýkají a vyplivnou jiného, než jaký do ní, troufalec jedna, vlezl. Prostředí, atmosféra i akce jsou výjimečné a nervy drásající.

de_baques
30. dubna

příběh dobrý, řada pozitiv zmíněných v ostatních komentářích, jenom bych neocenil poslední třetinu, která místo gradace napětí přinášela jenom neustálé prodlužování rozuzlení

Bílá paní
10. dubna

Sérii Metro jsem se rozhodla přečíst, protože jsem hrála jí inspirovanou hru. Když to srovnám třeba se Zaklínačem, kdy je výborná předloha i hra, tak v tomhle případě u mě vyhrála herní adaptace. Tématika (a současně asi nejsilnější článek knihy) je zpracovaná komplexně, což nemusí být na škodu - nejsem zrovna z těch, co by si potrpěli na faktickou správnost, zvlášť u tohohle žánru (logice příběhu to imho nijak neuškodilo), a nevadily mi ani popisné části, filosofické pasáže nebo celková nejasnost, kam se příběh vlastně (žánrově) míní ubírat. Myslím si ale, že by měla vždycky (aspoň) jedna část převažovat a na té by to mělo stát - ať už by šlo o skvělou atmosféru, neotřelé myšlenky, propracované charaktery... Metru tohle bohužel chybí a stavět jen na (byť slibné) hlavní premise nestačí, celek proto působí překvapivě ploše. Hlavní hrdina (pobavilo mě, jak někdo pořád zdůrazňoval nezvyklost jeho jména, a já zrovna jednoho v okolí mám, jaká náhoda :D) tomu moc nenapomohl, a myslím, že jeho smrt, jak bylo původně v plánu, by byla mnohem zajímavější než jeho otravná nedotknutelnost. Ruskou literaturu mám ráda a těšila jsem se na nějakou echt dystopii, ale tohle byl bohužel přeslap.

Pralev
01. dubna

Jedna z knih, která se mi obtížně hodnotí, neboť má z mého pohledu velmi kolísavou kvalitu. Velmi dobré a zajímavé pasáže (ať už příjemně napsaná akce a horor typu prolézání temných tunelů, knihovna na povrchu apod., nebo popis fungování různých komunit v různých stanicích) se střídají s hluchými a lehce nudnými místy, kde se nic moc neděje, ani se o ničem zajímavém nepovídá a působí to trochu jako vata. V těchto několika místech jsem se do čtení musel nutit, což je špatně. Ten zbytek - a je ho drtivá většina - je však skvělý. Svět má kupodivu svou logiku, ani ta rozštěpenost komunit mezi jednotlivými stanicemu překvapivě tak nebije do očí, jak jsem se nejprve po přečtení anotace obával, a filozofické rozpravy, které tu kdosi kritizoval, mi přišly zajímavé a v takovém románu vyloženě nutné - kdo by si v té situaci nekladl otázky, jako jaké má další přežívání poslední hrstky lidí ve zničeném světě vlastně význam?

Azmodan
31. března

Postapokalyptický román mající tři díly. Co mě v době čtení asi táhlo nejvíce celým dějem byl svět, který byl tajemný, drsný a fungující. Moskevské metro se proměnilo v maličké státy, které mezi sebou komunikují, lidé v nich žijí a různé státy mají také různá sociální a ideologická zřízení. Nechybí nevysvětlitelné tajemno a zvláštní, prapodivné události, které se nedají vysvětlit a jako by byli nesmyslné, ale nakonec...ale to bych toho prozradil asi moc. Uhranul mě také výlet Artoma na povrch a snad jen škoda, že se tam (v domě) nepotkal s ničím živým a drsným...prostě pecka!