Metro 2033

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007, jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře Metro 2033 a hře Metro Last Light (2013)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33191/metro-metro-2033-nOj-33191.jpg 4.22740

Metro 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Метро 2033, 2005

Kniha Metro 2033

Flamaintenebris

Vskutku propracované dílo, tučné jak majonéza. Tato kniha se řadí mezi ty, v nichž nejde ani tak o dějovou linii, více spíše o celek, to jakým stylem je napsaná..

bydza

METRO 2033? Přesně můj styl. Pozvolný popisný děj se prolíná celým dílem a na konci smršť a dějový zvrat. Já jsem si celou knížku moc a moc užil, o to víc, že jsem ji teď po letech četl podruhé, abych si udělal základ na další 2 díly. Je pochopitelné, že pro spoustu lidí je tam popisu až moc, prostě tento autor není pro každého (hlavně jeho další 2 knížky, Budoucnost a Soumrak, to je maturita z ruského románu :D).

lordes7975

Předchozí komentáře už asi řekly všechno za mě.
Kultovní klasika? Jednoznačně. Děsivé neznámé síly co denně zabíjejí poslední z přeživších? Zvyknete si. Nové mytologie posbírané z trosek všech původních? Hrůzy jaké jsou schopni vymyslet a připravit jen lidé lidem? A ten konec? Přesné. Skvělé.
Bohužel- nedostatečné. Příběh nemá jiskru. Hlavní postava (není hrdina) se utápí ve filozofii a neustále čeká na záchranu. Jedná jako postrčená ovce (k naší smůle ve všech třech dílech).
Navíc mně osobně se celá trilogie Metra četla strašně nepříjemně. Snad kromě postavy Chána a dýmkařů s kočkou tam není jediná, JEDINÁ charakterní postava co by si vytáhla hlavu z **** a vlastně cokoli udělala sama za sebe. Jak ruské, jak poučné. Ale kdo to má číst?? :D

Arwen777

Ke zdejším komentářům není moc co dodat. Řadím se ke skupině čtenářů, kteří oceňují originální nápad. Život lidí v metru, kam se museli uchýlit po jaderné katastrofě a kde jsou ohrožováni jinými živočišnými druhy a skupinami lidí bojujícími proti sobě, byl vyobrazen vcelku realisticky a měl opravdu velký potenciál. Pro mě byl ale tento potenciál zabit přemírou dialogů na téma smyslu života a přílišným filozofováním některých postav.
Souhlasím, že Arťom je poněkud nevýrazný hrdina, který se potuluje metrem jakoby bez cíle a náhodně, ačkoliv poslání má. V jedné knize narazí na tolik různých náboženských a ideologických skupin, že by to jinému autorovi vystačilo na několik knih.
Celkově se děj spíše táhne, občas se objeví napínavější část a až ke konci má kniha pěkný spád. Nejvíce se mi asi líbily scény z tunelů, které byly popsány sugestivně, se správnou dávkou očekávání nevyhnutelného. I závěrečnou myšlenku a zakončení tohoto dílu jsem ocenila.
Styl autora mi moc nevyhovoval a ruské pozadí s jejich pohledem na svět a jmény mi opravdu k srdci nepřirostlo. Knihu jsem si vybrala proto, že je v tomto žánru poměrně známá, ale další díly už si nechám ujít.
Poslouchala jsem jako audioknihu, která je namluvená pěkně.

Dom95

Pěkné téma, dobře se četlo. Čekal jsem sice více akce, ale i tak je zážitek z knihy perfektní.

sf1
25. dubnaodpad!

Poprvé v životě doporučuji počítačovou hru před knihou. Metro 2033 jako kniha naprostý odpad, Metro 2033 jako střílečka perfektní.

Sharru-ken

Hodnotím spíše pozitivně. Prostředí parádní, ta klaustrofobní a temná atmosféra je opravdu dobře podána. Akce bylo také dost, ale trochu mi to vadilo příběhově. Když se dostaneme na nějaké nové místo, tak než se zvládne pořádně prozkoumat, tak se přemístíme jinam. Já osobně bych preferoval detailněji popsat jednotlivé stanice a trpělivě procházet všechna zákoutí i za cenu, že se toho stihne méně. Vidět všechno v rychlosti z okýnka mi nestačilo. Do dalších dílů se pustím, ale teď mám na stole velkou hromadu k přečtení, tak to bude muset chvíli počkat.

Arev122

Jako sci fi román to bylo docela slabé , ale jako dobrodružná " Vernerovka" to byl čtivé a zajímavé .