Metro 2034

Píše se rok 2034. Před mnoha lety jaderná válka zpustošila převážnou část světa. Lidé přežili jen v nepředstavitelně rozlehlých sítích metra ve velkoměstech. Dole v podzemí vytvořili novou jedinečnou civilizaci. Existence této civilizace je však nyní ohrožena. Na odlehlé stanici Sevastopolskaja se odehrává cosi záhadného. Její obyvatelé jsou zneklidněni, protože ze severního tunelu – jejich jediného spojení s vnějším metrem – k nim přestaly pronikat jakékoliv zprávy. Všechny průzkumné skupiny, které tam vyslali, beze stopy zmizely. V této situace se tajuplný velitel Hunter, který se na Sevastopolské objevil teprve před několika týdny, rozhodne, že přijde té záhadě na kloub… A tak začíná fantastické dobrodružství, jež vede hluboko do mýtů moskevského metra – mýtů, které rozhodují o osudu lidstva. Depresivní prostředí. Sevastopolská = Sparta, smrt je zde běžná. Smrtící vir + Hunter + Naivní holka + Homér = 2034...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/88_/88195/metro-metro-2034-KdN-88195.jpg 3.5945

Metro (2.)

Метро 2034 (2009)

Horory, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

st18321
předevčírem

Pro mne velké překvapení. Po recenzích co jsem četl na tomto webu jsem Metro 2034 četl až po 33 a 35. Nic jsem od toho nečekal a přesto mě kniha velmi mile překvapila a pohltila. Osud Homéra, Saši a Huntera mě zajímal. Možná to bylo tím, že jsem před tím četl 35-tku a tyto postavy jsem znal. Moc nechápu, že se kniha tolik nelíbila. Příběh točící se kolem epidemie my přišel skvělý.

josef4797

Ve všech ohledech slabší než první díl. Temná atmosféra moskevského metra ale stále dokázala upoutat mu pozornost a knihu jsem si užil. Hlavním rozdílem byl oproti 33 byl jiný hrdina.

Schary

Je to opět čtivě napsané, ale chyběla tomu drobná esence něčeho, aby mě kniha nadchla... .A navíc tam chyběl Arťom...objevil se tam jen v epizodni roli, i když jeho význam ve finále byl docela velký.Jsem zvědavá na rok 2035....

sarka9190

Neubráním se srovnání s prvním dílem. Za mne čistý průměr. Jako u prvního dílu, čte se to rychle, děj má spád, ale nějak jsem z té knihy nesvá - a teď nemyslím v dobrém smyslu. Zatímco první díl vygradoval v potěšující překvapivé počteníčko, tady je to přesně naopak. Začátek měl pro mne spád a druhou polovinu knihu včetně konce jsem už přelétla zběžně. Nebavila mne. Nicméně dle jiných komentářů, kniha má své příznivce a asi ji pošlu dál do rukou čtenáře, kterému sedne.

Allmina

Tak já zase musím přiznat, že se mi druhý díl líbil snad nejvíce z celé trilogie. Tedy.. Nevím jestli více než 33 - to tak nastejno, ale než 35 rozhodně ano. Opravdu jsem ocenil jiné postavy a nahlédnutí do jiných částí metra.(33ka má holt tu výhodu, že byla první a tudíž téměř všechnu smetanu v podobě kouzla prostředí slízla ona) To je dle mého obrovský poklad dvojky - zas jiný pohled do metra - a jak už tu někdo psal, Arťoma jsem pak už ani nepotřeboval (každopádně zmínky o nich jsem ocenil). V co jsem nicméně doufal (a v 35ce se moje přání nevyplnilo) bylo případně větší rozpracování legendy o univerzitě. To samotné by stačilo na další knihu (ať už by existovala, nebo ne) a zas by se mi líbilo nějaké volné/paralelní zpracování, zas s jinými postavami :).

Šetřete nábojnicemi a nezahazujte slepičí skořápky.

xxtom
08.12.2018

Z předchozího dílu jsem byl nadšený, ale toto pokračování mě zklamalo. Zdaleko to nebylo tak napínavé jako díl přechozí.

Annkag
27.11.2018

Pri tejto časti som sa tak trocha nudila a núdila som sa ju dočítať.Prvý diel bol lepší.

petr1040
23.11.2018

Kniha samotná: Knihu jsem nepochopil. Příběh nic moc, rozvleklý děj, zápletka divná, postavy nevýrazné, takové velké zklamání.
Kniha vzhledem k trilogii: Nejslabší ze série. Pokud ji vynecháte, nebude vám to scházet v následujícím díle

Haloon
20.11.2018

Druhý díl Metra se mi líbil méně než první. Na změnu hlavních postav jsem si zvykl rychle, ale dost často mi nesedly jejich motivace a činy. Zvláštní a nadsazený mi přišel také kult Huntera. Občas jsem měl pocit, že s ním bylo jednáno, jako by to byl samotný Árés, což na mě působilo neuvěřitelně. Kniha nebyla špatná a náhlý konec se mi líbil stejně jako mě překvapil.

declen
14.11.2018

Je to sice další nášup Metra, což bude vždycky důvod k radosti, ale spisovatelsky horší než jednička. Jako by se autor v tom trochu plácal, podivné motivace postav.

Dervish
22.10.2018

Kniha je jiná než Metro 2033. Je jiný hlavní hrdina, vedlejší postavy a ani se tolik necestuje. Děj je také smrsknut pouze na boj se záhadnou epidemií. Ale já si myslím, že to knize naopak pomohlo, není tolik odboček, jede se zpříma a kniha tak neskonale utíká.

Z počátku mně trochu chyběl Arťom, ale zvykl jsem si a když se konečně v knize mihne, ani jsem ho tam nechtěl, protože už mě zajímali jiné postavy. Ale fajn, on má v podstatě další veledůležitou roli, i když v knize skoro není, tak má na konec příběhu zásadní vliv.

Co se oproti prvnímu dílu vůbec nezměnilo, je skvělý styl psaní a vykreslení depresivního a beznadějného prostředí. Je to síla něco takového zažít. Zároveň mě ale ruské Metro velmi přitahuje a rád bych se tam podíval. I když jen na chvilku... Stejně jako prvnímu dílu, i tomuto dávám krásných 80% a těším se na trojku.

TheAnna
13.10.2018

Při čtení Metra 2033 jsem si říkala, jaká je to škoda, že v knize není žádná významnější ženská postava. Kouzelná packa mi přání splnila, ovšem nebyla králičí, ale opičí. To už byla lepší žádná ženská postava, než Saša. Na ní je opravdu žalostně poznat, že ji psal muž. Škoda. Jinak kniha není špatná, ale kouzlo prvního dílu to nemá.

VencaKl
12.10.2018

Popis pokracovani pribehu z pohledu divky Sasi a starce Homera, kteri vytvori dvojice se zabijakem Hunterem a mladikem Leonidem. Artom uz sesel z cesty osudu a jeho role radisty u hlucheho telefonu pekne podtrhuje 2033. Jednoduchy dej i zapletka, ktera by ve vrave Metra zanikla, kdyby ji autor nezvecnil. Skoncilo to drive nez zacalo. Zato se mi libily postavy a jejich role/nerole v Homerove nefungujicim eposu. Osobnosti kazdeho z nich byly verohodne vykresleny. Kazdy mel svuj cil, plan a predstavy, ale osud si s nimi zahral svoje divadlo. Snad jste si nemysleli, ze Ghlukovski prida trochu mainstreamu? Ja ano a o to vice se mi libil konec. :-)

protokol
09.10.2018

No ako začať. Metro 2033 bol naozaj skvele napísaný .
Metro 2034 je zato otrasný kus žvástu a naozaj ma sklamal
. Koho zaujíma že nejaký Homér tu trepe o nejakej knihe a múze a ďalších blbostiach. No a hanter pokazená mašinka čo všetko len ničí .
neviem ale autor my v 2034 pripadá ako by už nebolo o čom písať . Za mňa mu dávam -1 hviezdu skúsim ešte 2035 ale nádej tomu už moc nedávam .

AngeloTommy
09.10.2018

Druhý díl nebyl tak dobrý jako první. Arťom zde již není hlavní postavou. Je pravda, že děj se rozděluje. V průběhu to je skvěle propracovaný zážitek, kde víte o co vlastně jde, ale na konci se pointa příběhu tak nějak vytratila. Rozhodně to stojí za přečtení, protože ať je děj jakýkoli, tak tu atmosféru metra vám rozhodně nezkazí.

ludek.n
04.10.2018

Jestliže jsme se v první knize cyklu z moskevského metra vydali do jeho útrob s mladičkým Arťomou a jeho poselstvím naděje, v druhém dílu sledujeme misi nelítostného stalkera Huntera a jeho průvodce Homéra, kteří se ovšem probíjejí podzemním labyrintem s daleko neurvalejší a brutálnější energií. Dalo by se proto předpokládat, že jejich dobrodružství bude sršet výboji na všechny strany a zahlcovat čtenáře přehršlí akčních scén, ale opak je pravdou. Nemohu si pomoct, ale mně jejich putování přišlo daleko sterilnější a méně zajímavé, než bylo to Arťomovo. Celému vyprávění chybí onen prvek lidskosti, který s sebou nesl hrdina předchozí knihy a také motivy, které jednotlivé postavy pohání vpřed, jsou daleko neurčitější a rozmazanější. Co však na této syrové a odlidštěné road movie vadí daleko více je absence onoho nepostižitelného kouzla očekávání, které nám tak mistrovsky servíroval autor v prvním díle. Zde je vše dané a konec, i přes všechny skrývačky a tunely, předvídatelný. Metro 2034 je prostě o stupeň slabší než jeho předchůdce.

Veronika33
18.09.2018

Druhý diel bol o poznanie lepší čo sa týka spracovania, plynulosti a náväznosti deja. Dej samotný trošku nudnejší a v podstate veľa sa toho neudialo. Uvidíme čo bude v záverečnej časti.

MonikaV
09.09.2018odpad!

Slátanina, ale absolutní. První díl jsem zhltla, ale toto byla katastrofa. Nedám ani jednu hvězdu za námahu. Fuj.

tlllk
08.09.2018

a pointa ??? chýba mi tam nejaké smerovanie deja, celé to bolo nemastné neslané....

Inika
06.09.2018

Druhé pokračování se nevydalo ve stopách prvního dílu a pro mě to bylo jenom dobře. Jsem rád, že tam nevystupoval Arťom, užíval jsem si poznávat prostředí i z trochu jiného úhlu pohledu (a v jiných částech labyrintu) a valnou část knihy mě to vcelku bavilo až na dvě věci, které mě při čtení rušily: 1. Duševní přerod hlavní představitelky byl ale s každou další stránkou čím dál tím míň stravitelný. A 2. v závěru knihy jsem s každou další stránkou čím dál míň věřil tomu, že by bývalý pochůzkář v metru byl až takový životní filosof. Nebýt toho, měl bych z druhého dílu dokonce lepší dojem, než z prvního. Takhle tedy opět za 4 hvězdy.

Claudius
24.08.2018

Nemůžu se ubránit smutnému konstatování, že do atmosféry prvního dílu to má velmi daleko. Objevování metra s vyjukaným Arťomem, kdy nevíte, co na něj vyskočí zpoza dalšího záhybu tunelu, bylo zcela něco jiného než procházení tunelů s nezničitelným Hunterem a zkušeným Homérem. S Arťomem jste měli radost, když v pořádku došel do další stanice, žasli jste nad krásami Polis a trnuli nad hrůzou v Kremlu. S Homérem jste vždy věděli, kam jdete, co vás tam čeká, a že to Hunter pravděpodobně zabije.

Affares
02.08.2018

Dávám 4 hvězdy. Možná proto, že oproti prvnímu dílu už tak trochu víte, co Vás čeká. Dějově velmi dobře zvládnuté ale nějak mi tam chyběla drobná jiskra. Nemohu ani říct co ale bylo to slabší než první díl. Některé úseky knihy výborně zpracované, jiné trochu méně, alespoň mi to tak přišlo. Moc se mi líbila hlavní postava, jiná, temná, se svými motivy pro konání toho, co dělá. Závěr - kniha rozhodně stojí za přečtení, neuděláte s ní chybu :)

oasismanik
31.07.2018

Pôvodne som si myslel, a dúfal, že napriek komentárom sa to mne bude páčiť ešte viac ako jednotka, ale bohužiaľ...mal som dosť veľký problém to vôbec dočítať. Na začiatku ma to celkom bavilo, páčili sa mi flashbacky do minulosti metra a čo to sme sa dozvedeli aj o tom, ako prebiehala tretia svetová (až mrazivo uveriteľne a jednoducho). Tešil som sa aj na nové postavy a nové stanice...ale bohužiaľ, postavy ma veľmi rýchlo prestali baviť a po čase mi bolo absolútne jedno ako dopadnú a ako to celé vlastne dopadne. Po veľmi nadpriemernej jednotke veľmi slabé "pokračovanie", ktoré si možno ani tie dve hviezdy nezaslúži. Ale trojku si aj tak prečítam.

p.pavlina
14.07.2018

Parádní příběh. Až z toho trochu mrazí. Ta představa je hrozná, ale příběh pro knihu skvělý.

Gaudericus
07.07.2018

Výrazně slabší než první díl. Poslouchal jsem audioverzi od OneHotBook a byť se vypravěči i zbytek týmu snažili, slabému příběhu a nezajímavým postavám novou krev do zkornatělých tepen nevlili.

petr3567
21.05.2018

Neskutečná kniha a celá série.

Rewati
13.05.2018

Naivní, nesympatické postavy…i přes jakousi autorovu snahu zůstaly v podstatě plytké, šablonovité, takže mi pranic nezáleželo na tom, co se s kým stane. Vyloženě mě místy štvalo až do očí bijící nelogické chování (nemůžu uvést příklad bez spoilerů a jasně, člověk je občas iracionální, ale tohle bylo sem tam vyloženě mimo). Saša byla prostě na facepalm, stejně jako autorovo vnímání a popisování žen obecně.
Rychlosetkání s Arťomem mi tu přímo vadilo, ač mi byl jako hlavní hrdina daleko sympatičtější než sebranka v této knize. Tady působil jaksi vynuceně.
Vším prosakující filozofování mi ani tak nevadilo, i když v podstatě nic nového ani zajímavého nepřineslo a k zamyšlení mě nedonutilo. Míněno jako hloubání pseudofilozofa Homéra, starého dědka nad hrobem, budiž, ale bylo zbytečné a nezáživné, jinak mi to spíš přišlo jako by se znuděný autor nad sklenkou vodky zabýval nesmrtelností chrousta – takto jsem mudrovala ve svých nácti, nepotřebuju tím natahovat už tak zdlouhavý, vatou vycpaný příběh. Je to dobrodružný post apo román nebo filozofické hloubání? Knížka není ani ryba ani rak, nevím, čím měla zaujmout.
Vyřešení konce se mi na rozdíl od jiných zde komentujících docela líbilo, i když to působilo trochu ala „deus ex machina“. Ale úplně poslední kapitolka tam byla spíš na škodu.
No, prý je trojka zas o něco lepší, tak neztrácím naději.

Vaceda
24.04.2018

Krásné postapokaliptické dílo, krásné vyvrcholení trilogie, která měla skvělý nádech. Trochu mě v obecné rovině mrzí, že tam ustanul ten prvek toho nebezpečí, které se skrývá na povrchu, a zajímalo by mě, jak je možné, že během 2 let vymřely veškeré zmutované druhy, které byly tak barvitě popisovány v prvním díle. Závěr knihy je velmi pěkný, dává čtenáři naději a možnost vydat se na cestu vlastní fantazijí.

kUMters
13.04.2018

Glukovsky nesklamal :( =opäť strašne moc filozofie a príbeh niekde na spodku a ešte k tomu priemerný.... Čím viac kníh od tohoto autora čítam, tým som menej spokojný s jeho tvorbou. Áno niesom na filozofiu, ale na príbeh a akciu...

Anawak
16.03.2018

Byly tam slabši pasaže kapitola Po smrti byla doslova strašná....:-D ale celkově se mi kniha libila velmi dustojné pokračování M.2033 :) 70%