Metro 2034

Píše se rok 2034. Před mnoha lety jaderná válka zpustošila převážnou část světa. Lidé přežili jen v nepředstavitelně rozlehlých sítích metra ve velkoměstech. Dole v podzemí vytvořili novou jedinečnou civilizaci. Existence této civilizace je však nyní ohrožena. Na odlehlé stanici Sevastopolskaja se odehrává cosi záhadného. Její obyvatelé jsou zneklidněni, protože ze severního tunelu – jejich jediného spojení s vnějším metrem – k nim přestaly pronikat jakékoliv zprávy. Všechny průzkumné skupiny, které tam vyslali, beze stopy zmizely. V této situace se tajuplný velitel Hunter, který se na Sevastopolské objevil teprve před několika týdny, rozhodne, že přijde té záhadě na kloub… A tak začíná fantastické dobrodružství, jež vede hluboko do mýtů moskevského metra – mýtů, které rozhodují o osudu lidstva. Depresivní prostředí. Sevastopolská = Sparta, smrt je zde běžná. Smrtící vir + Hunter + Naivní holka + Homér = 2034...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/88_/88195/metro-metro-2034-KdN-88195.jpg 3.5782

Metro (2.)

Метро 2034 (2009)

Horory, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

Allysa1985

Pokračování 2033 s novými postavami, méně děje, více úvah, nicméně atmosféra pořád správně apokalyptická a lidstvo stále stejně nepoučitelné, těším se na třetí díl,

olle3

Napsal tohle ten samý člověk?
To byla otázka, které mě provázela od první stránky, až po tu poslední.

Po přečtení 2033 jsem nevěřícně kroutil hlavou - je snad autor génius? Atmosféra, kterou dokázal vybudovat se skoro nedala slovy popsat. Mysteriózní zážitek, který jsem si odnesl z těch děsivých, neprobádaných tunelů ve mě vzbuzoval představivost tak, jako málo která kniha.
V díle druhém bylo však všechno špatně. Nestvůry na každém rohu spolehlivě odstranily veškeré tajemno, Arťom se tam párkrát mihl jen aby se neřeklo a v metru se vlastně nic nového nestalo. A otázky "Co se asi stalo předtím, než jsme utekli do metra?" a "Jak to probíhalo?" rozhodně dychtivou odpověď nevyžadovaly - a opět, kdybych na ně odpověď neznal, tím lépe.

Právě poučku, že víc je někdy míň, které se autor v prvním díle držel, nyní hodil za hlavu. Možná prostě jen nevěděl, jak dál příběh gradovat.

Pro zachování dobrých vzpomínek z mrazivých tunelů bych doporučoval tento svazek přeskočit. Vůbec o nic nepřijdete, tak si nekažte chuť.

Jsem velmi zvědavý na třetí díl, kvůli kterému jsem to vlastně celé absolvoval.

Hodnocení: 2/5
Více recenzí na: Sekerkatomas.cz

Bassbooster

Komplexnější příběh než byla první kniha. Sice méně tajemna a sci-fi, ale stále jako apokalypticky vzato velmi dobré.

Wolf012
30.12.2017

V pokračování mi chybělo to tajemno z prvního dílu, přišlo mi ze by děj mohl být zasazen i do normalniho světa či města, ale jinak jsem byl spokojen.

Fazolka2017
26.11.2017

Mě se tahle série prostě líbí. Zcela mě pohltí temné prostředí metra a jsem v jiném světě. Těším se na třetí díl

Luccinda
19.11.2017

Musím říct, že se mi druhý díl Metra četl poměrně lépe než ten první, uvítala jsem, že téměř úplně vymizely nudné filozofické úvahy, a celkově měla kniha mnohem větší spád.

Na druhou stranu, příběhově tato kniha nesahá té předchozí ani po kotníky. Po celou dobu čtení jsem neustále čekala, kdy se tam konečně objeví nějaký zvrat, něco, co by příběhu dodalo jakousi hlubší myšlenku, jako tomu bylo u prvního dílu. Ovšem čekala jsem poněkud zbytečně. A to ani nemluvím o postavách, které autor ztvárnil na můj vkus velmi povrchně a bylo zkrátka nemožné vytvořit si k nim nějaký "citový vztah".

Stejně jako u Metra 2033 jsem i tady měla pocit, že autor sice dokáže do nejmenších detailů promyslet a následně i popsat prostředí postapokalyptického světa včetně jednotlivých stanic moskevského metra, ale příběh a postavy psát zkrátka neumí.

Přesto knížku hodnotím jako průměrnou, číst se to dalo. A vzhledem k vysokému hodnocení závěrečného dílu série hodlám dát autorovi ještě jednu šanci a přečtu si i Metro 2035, přestože mě první dvě knihy docela zklamaly.

DomYume
28.10.2017

Pokračování pekla na zemi mě trošku zaskočilo. Nebylo tak čtivé jako první díl. Musel jsem některé odstavce číst dvakrát a spojitosti mi docházeli až po dlouhé době. První díl byl ucelený. Druhý díl byl rozkouskovaný a neskutečně chaotický. Až ke konci knihy se začalo vše ujasňovat.
Je zde plno filozofických pasáží, které mi přišly zajímavé a alespoň mně nenarušovaly požitek z knihy. Nejvíc mi knihu narušoval právě ten chaos, kterým se prolínaly jednotlivé linie příběhu.

Celkově byl příběh zajímavý, i když jsem si od pokračování Metra 2033 představoval něco jiného, bylo to hezké čtení. Těším se na třetí díl a doufám, že v něm naleznu z obou předchozích knížek něco.

Miro.slav
24.10.2017

Hmmm, stáva sa. Stáva sa, že druhý diel sa niekedy nepodarí. Dmitrymu sa to nepodarilo tak pol-na-pol. Keby to čítam hneď po 2033-ke, možno by to vyznelo inak. Takto som to čítal s odstupom dlhšej doby a atmosféra, ktorú som mal z prvej knihy sa nedostavila. Príbeh však nie je zlý, len tomu skrátka niečo chýba. Alebo som nebol správne čitateľsky naladený.

flashi
12.10.2017

Není to špatná kniha, jen je příběh příliš natažený a sáhodlouze opisovaný poměrně zbytečnou omáčkou. Trochu bylo zklamání, že hlavní hrdina z minulého dílu byl zde jen tak okrajově spíš jako vedlejší postava.

BeyondHorizon
03.09.2017

Kniha se mi vůbec neusadila v paměti a nebavila mě zdaleka tak, jako předchozí díl. Pokračování bylo zbytečné a myslím, že by bylo nejlepší, kdyby žádné nebylo.

Roscata
27.08.2017

Kniha mi nepřišla tak dobrá jako první díl. Přesto mě příběh pohltil a ráda si přečtu díl třetí.

Drowned
03.08.2017

No tento druhý díl je stejný oříšek jako ten první. Byla místa kdy čtení mě vůbec nebavilo a musel jsem se nutit ve čtení nebo dokonce proložit jinou, zábavnější knihou. Nakonec jsem se pořádně do děje zakousnul a sledoval příběh Homéra, Huntera a později mladé naivní holky až do konce. Arťom hrdina předešlého dílu se dějem párkrát mihnul a počítám, že snad větší kus příběhu dostane v dalším díle. Kdy se do něj pustím nemám tuchy. Za mě tedy originální dílo s pěknou postapo atmosférou.

druzickaster
26.07.2017

Za sebe můžu říct, že druhý díl je lepší než první. Možná je to tím, že hlavní hrdina prvního dílu se tady jen mihl. Starý dobrý Hunter a k němu další nové postavy jsou rozhodně uvěřitelnější a "normálnější" než někteří hrdinové z dílu prvního. Prošli jsme zase kousek metra a poznali nové lidi.
Co mi u Glukhovského vadí je to, že zásadní dějová linka je téměř vždy postavená na náhodě, na takové náhodě která je tak nepravděpodobná a neuvěřitelná až je hodně snadné rozpoznat, že to je prostě uměle vykonstruováno a že děj je nalinkovaný a víceméně přímočarý. Další věcí která rušila je přeskakování z jednoho příběhu do druhého. Nemám nic proti, ale očekával bych jasnější předěl formou nové kapitoly nebo alespoň linkou či jiným oddělovačem. Tak člověk čte a chvíli tápe kde se vlastně v příběhu nachází.

frantisek8863
21.07.2017

Druhý díl byl slabý a zklamáním. Arťjom se jen mihne knihou a Hunter tam má naopak mnohem větší roli než v předchozím díle. Nerozhodnost mladé dívky vůči mladíkovy a staršímu muži, plkání, tlachání a filozofování mě nudilo.Musel jsem se nutit do dočtení a stále jsem doufal, že do příběhu zasáhne ona tajemná a bájná stanice o které se sem tam mihne nějaká zmínka na tom šlo vypracovat další knižní zápletku.První díl jsem si koupil a četl jsem ji znovu, u druhého jsem byl rád, že jsem si ji pouze půjčil po nudném pokračování se ani nepokusím si ji znovu přečíst. Ovšem třetímu dílu dám jistě šanci.

noizcore
09.07.2017

Po nadšení z prvníhu dílu přišla ledová sprcha. Méně akce, více filozofování o ničem, velmi řídký a místy nelogický děj.

Kaytria
02.07.2017

Celou knihu jsem se nutila do čtení jenom kvůli slibným vyhlídkám, že se třetí díl vrátí zase ke kvalitnímu psaní. Bohužel stránky tupého tlachání a řečí "on mě potřebuje!" "Ne, to já potřebuju tebe" doslova celou knihu, tak si postkatastrofický román teda nepředstavuju. Dvě hvězdy dávám jenom za obstojnej začátek, kde se něco opravdu i dělo.

uzasna
30.05.2017

Slabšia ako Metro 2033 , neurazila ale ani neočarila . Postavy boli vykreslené dobre, ale chýbalo mi viac ponurej atmosféry a akčnosti ktorej bolo v prvej knihe požehnane . Záver knihy sa mne osobne páči.

Bulba
19.05.2017

Kniha se mi nezdála až tak špatná, oproti prvnímu dílu méně akční a více filozofická a také chybí to objevování "nového světa". I ty postavy jsou tam trošku zvláštní, ale od dalších knih autora mě neodradila.

Natali692000
15.05.2017

Musím nesouhlasit s ostatními. Mně se tento díl líbí o něco málo víc než první. Celkově mě knížka bavila a zaujala. Líbí se mi změna postav i setkání s postavami z prvního dílu. Čtení jsem si užila a knihu doporučuji. Opět celkem zajímavý konec jako v 2033. :)

Thromulus
15.05.2017

První díl byl skvělý, ale druhý díl už byl slabší. Chyběla tam ta cesta plná očekávání a strachu. Možná je taky škoda, že je v příběhu jiná hlavní postava, než v prvním dílu.

SedllY
14.05.2017

Opět nic moc, kvalitou podobné 2033, tudíž nechápu rozdíl skoro 20% hodnocení. Hlavní postavy, jejichž osud, či přežití, mě absolutně nezajímá, protože autor nedokázal čtenáři postavy nějak slušně přiblížit. V českém překladu jsem narážel na dost gramatických chyb a to nejsem nějaký profesionál.. Glukhovsky nejspíš není nic pro mě. :)

missana
02.05.2017

Trochu moc upřemýšlené. Pořád nějaké "co by, kdyby....", což člověka trochu znudí a ubere na atmosféře knihy. Zatím pozoruju přesah do posledního dílu trilogie, tak snad se to brzy vytříbí. :)

OndřejMergl
01.05.2017

Na druhém dílu jsem ocenil jeho o něco kratší délku, na druhou stranu mi i přes ostatní zajímavé postavy a filozofování chyběl prostor pro Arťoma z první knihy a napětí z možných útoků démonů.

Sarah11
29.04.2017

Slabé, hodně slabé. Tři sta stran v podstatě o ničem. Postrádala jsem pořádnou akci, pořádný děj. Už první díl mě zrovna nenadchl, ale měl alespoň takovou svoji temnou atmosféru​, která se tady ale bohužel vytratila a nahradila ji spousta prázdného filozofování. Navíc bylo všechno strašně zmatené, kolikrát jsem si některé části musela přečíst víckrát, abych vůbec pochopila, co se děje. Přišlo mi, jako by autor rozepsal nějakou myšlenku a pak ho najednou napadlo něco jiného, tak tu předchozí prostě usekl a začal psát o něčem jiném. Postava Saši tomu ještě dodávala korunu - s takhle naivní a nesnesitelnou postavou jsem se snad ještě nikdy nesetkala. Doufám, že další díl bude lepší, protože tohle bylo vážně utrpení.

bakjo95
16.04.2017

Nesouhlasím s ostatními, že tento díl je slabší než předchozí. Lidem asi vadí, že oproti předchozímu dílu zde není tolik zrůd a celkově té akčnosti. Tento díl se nese tak trochu ve filozofickém duchu. Homér se, dost často skrze svoji knihu, zamýšlí nad životními otázkami v podobě smyslu života tam dole, jaké to celé bylo před apokalypsou a konečně, kam to všechno směřuje s rozšiřující se nemocí. Celé to umocňovala naivita flétnisty, který zapomněl, že není éra hippies a snažil se lidi duševně vyléčit svou hudbou. K pokukání mi přišla i Saša, která nevěděla, čí je a jestli se dál vydat se starým řidičem metra, nebo bláznivě zamilovaným hudebníkem. Doporučuji - 90%

Detroit
10.04.2017

Po dočtení jsem byl smutnej...fakt smutnej. Kde je ta skvělá atmosféra 1. dílu? Tam než abych vlezl do černočerný tmy tunelu, radši bych si sám prostřelil kulku hlavou, ale tady? Chybí tomu ten nádech mysteriózna. Bohužel velký zklamání

RaDaR26
01.04.2017

Po napínavém, čtivém a originálně pojatém prvním dílu následuje prudký pád. Druhý díl je nesouvisle rozkouskovaný a je prosáklý stylem, který čtivost textu velmi snižuje. Autor v některých pasážích zcela zbytečně zatěžuje čtenáře nezajímavými a nedůležitými informacemi. Souhrnně řečeno: dvě hvězdičky, maximálně tři (za některé postavy a nápady).

hadikcz
27.03.2017

Slabší než Metro 2033, avšak od půlky to začalo být více poutavé a zajímavé.

Alvari
21.03.2017

Druhý díl Metra se rozhodně s prvním nedá srovnávat. Chybí mu ta tmavá a ponurá atmosféra a hlavně Arťom, ale i tak bych Metro 2034 rozhodně nehodnotil vůbec záporně. Nejdůležitější boje se odehrávají hlavně v myslích hrdinů a někdy bylo toho "přemýšlení" o možnostech a osudu až příliš, ale i tak byl příběh zajímavý a četl se dobře.

barlow
18.03.2017

Více filozofování, hlavní postava Homéra je postarší muž, který zažil svět před katastrofou a tak se rozhodl polemizovat o člověku. Má k tomu dost času, protože děj se posunuje pozvolna. Ale stejně dostane čtenář k dispozici zběsilou honičku metrem, kdy jedna stanice střídá druhou a na nic není dost času... Významné plus za rozvíjení Hunterova příběhu.