Metro 2034

Píše se rok 2034. Před mnoha lety jaderná válka zpustošila převážnou část světa. Lidé přežili jen v nepředstavitelně rozlehlých sítích metra ve velkoměstech. Dole v podzemí vytvořili novou jedinečnou civilizaci. Existence této civilizace je však nyní ohrožena. Na odlehlé stanici Sevastopolskaja se odehrává cosi záhadného. Její obyvatelé jsou zneklidněni, protože ze severního tunelu – jejich jediného spojení s vnějším metrem – k nim přestaly pronikat jakékoliv zprávy. Všechny průzkumné skupiny, které tam vyslali, beze stopy zmizely. V této situace se tajuplný velitel Hunter, který se na Sevastopolské objevil teprve před několika týdny, rozhodne, že přijde té záhadě na kloub… A tak začíná fantastické dobrodružství, jež vede hluboko do mýtů moskevského metra – mýtů, které rozhodují o osudu lidstva. Depresivní prostředí. Sevastopolská = Sparta, smrt je zde běžná. Smrtící vir + Hunter + Naivní holka + Homér = 2034...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/88_/88195/metro-metro-2034-KdN-88195.jpg 3.5893

Metro (2.)

Метро 2034 (2009)

Horory, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

TheAnna

Při čtení Metra 2033 jsem si říkala, jaká je to škoda, že v knize není žádná významnější ženská postava. Kouzelná packa mi přání splnila, ovšem nebyla králičí, ale opičí. To už byla lepší žádná ženská postava, než Saša. Na ní je opravdu žalostně poznat, že ji psal muž. Škoda. Jinak kniha není špatná, ale kouzlo prvního dílu to nemá.

VencaKl

Popis pokracovani pribehu z pohledu divky Sasi a starce Homera, kteri vytvori dvojice se zabijakem Hunterem a mladikem Leonidem. Artom uz sesel z cesty osudu a jeho role radisty u hlucheho telefonu pekne podtrhuje 2033. Jednoduchy dej i zapletka, ktera by ve vrave Metra zanikla, kdyby ji autor nezvecnil. Skoncilo to drive nez zacalo. Zato se mi libily postavy a jejich role/nerole v Homerove nefungujicim eposu. Osobnosti kazdeho z nich byly verohodne vykresleny. Kazdy mel svuj cil, plan a predstavy, ale osud si s nimi zahral svoje divadlo. Snad jste si nemysleli, ze Ghlukovski prida trochu mainstreamu? Ja ano a o to vice se mi libil konec. :-)

protokol

No ako začať. Metro 2033 bol naozaj skvele napísaný .
Metro 2034 je zato otrasný kus žvástu a naozaj ma sklamal
. Koho zaujíma že nejaký Homér tu trepe o nejakej knihe a múze a ďalších blbostiach. No a hanter pokazená mašinka čo všetko len ničí .
neviem ale autor my v 2034 pripadá ako by už nebolo o čom písať . Za mňa mu dávam -1 hviezdu skúsim ešte 2035 ale nádej tomu už moc nedávam .

AngeloTommy

Druhý díl nebyl tak dobrý jako první. Arťom zde již není hlavní postavou. Je pravda, že děj se rozděluje. V průběhu to je skvěle propracovaný zážitek, kde víte o co vlastně jde, ale na konci se pointa příběhu tak nějak vytratila. Rozhodně to stojí za přečtení, protože ať je děj jakýkoli, tak tu atmosféru metra vám rozhodně nezkazí.

ludek.n

Jestliže jsme se v první knize cyklu z moskevského metra vydali do jeho útrob s mladičkým Arťomou a jeho poselstvím naděje, v druhém dílu sledujeme misi nelítostného stalkera Huntera a jeho průvodce Homéra, kteří se ovšem probíjejí podzemním labyrintem s daleko neurvalejší a brutálnější energií. Dalo by se proto předpokládat, že jejich dobrodružství bude sršet výboji na všechny strany a zahlcovat čtenáře přehršlí akčních scén, ale opak je pravdou. Nemohu si pomoct, ale mně jejich putování přišlo daleko sterilnější a méně zajímavé, než bylo to Arťomovo. Celému vyprávění chybí onen prvek lidskosti, který s sebou nesl hrdina předchozí knihy a také motivy, které jednotlivé postavy pohání vpřed, jsou daleko neurčitější a rozmazanější. Co však na této syrové a odlidštěné road movie vadí daleko více je absence onoho nepostižitelného kouzla očekávání, které nám tak mistrovsky servíroval autor v prvním díle. Zde je vše dané a konec, i přes všechny skrývačky a tunely, předvídatelný. Metro 2034 je prostě o stupeň slabší než jeho předchůdce.

Veronika33

Druhý diel bol o poznanie lepší čo sa týka spracovania, plynulosti a náväznosti deja. Dej samotný trošku nudnejší a v podstate veľa sa toho neudialo. Uvidíme čo bude v záverečnej časti.

MonikaV
09. záříodpad!

Slátanina, ale absolutní. První díl jsem zhltla, ale toto byla katastrofa. Nedám ani jednu hvězdu za námahu. Fuj.

tlllk

a pointa ??? chýba mi tam nejaké smerovanie deja, celé to bolo nemastné neslané....

Inika

Druhé pokračování se nevydalo ve stopách prvního dílu a pro mě to bylo jenom dobře. Jsem rád, že tam nevystupoval Arťom, užíval jsem si poznávat prostředí i z trochu jiného úhlu pohledu (a v jiných částech labyrintu) a valnou část knihy mě to vcelku bavilo až na dvě věci, které mě při čtení rušily: 1. Duševní přerod hlavní představitelky byl ale s každou další stránkou čím dál tím míň stravitelný. A 2. v závěru knihy jsem s každou další stránkou čím dál míň věřil tomu, že by bývalý pochůzkář v metru byl až takový životní filosof. Nebýt toho, měl bych z druhého dílu dokonce lepší dojem, než z prvního. Takhle tedy opět za 4 hvězdy.

Claudius

Nemůžu se ubránit smutnému konstatování, že do atmosféry prvního dílu to má velmi daleko. Objevování metra s vyjukaným Arťomem, kdy nevíte, co na něj vyskočí zpoza dalšího záhybu tunelu, bylo zcela něco jiného než procházení tunelů s nezničitelným Hunterem a zkušeným Homérem. S Arťomem jste měli radost, když v pořádku došel do další stanice, žasli jste nad krásami Polis a trnuli nad hrůzou v Kremlu. S Homérem jste vždy věděli, kam jdete, co vás tam čeká, a že to Hunter pravděpodobně zabije.

Affares

Dávám 4 hvězdy. Možná proto, že oproti prvnímu dílu už tak trochu víte, co Vás čeká. Dějově velmi dobře zvládnuté ale nějak mi tam chyběla drobná jiskra. Nemohu ani říct co ale bylo to slabší než první díl. Některé úseky knihy výborně zpracované, jiné trochu méně, alespoň mi to tak přišlo. Moc se mi líbila hlavní postava, jiná, temná, se svými motivy pro konání toho, co dělá. Závěr - kniha rozhodně stojí za přečtení, neuděláte s ní chybu :)

oasismanik

Pôvodne som si myslel, a dúfal, že napriek komentárom sa to mne bude páčiť ešte viac ako jednotka, ale bohužiaľ...mal som dosť veľký problém to vôbec dočítať. Na začiatku ma to celkom bavilo, páčili sa mi flashbacky do minulosti metra a čo to sme sa dozvedeli aj o tom, ako prebiehala tretia svetová (až mrazivo uveriteľne a jednoducho). Tešil som sa aj na nové postavy a nové stanice...ale bohužiaľ, postavy ma veľmi rýchlo prestali baviť a po čase mi bolo absolútne jedno ako dopadnú a ako to celé vlastne dopadne. Po veľmi nadpriemernej jednotke veľmi slabé "pokračovanie", ktoré si možno ani tie dve hviezdy nezaslúži. Ale trojku si aj tak prečítam.

p.pavlina

Parádní příběh. Až z toho trochu mrazí. Ta představa je hrozná, ale příběh pro knihu skvělý.

Gaudericus

Výrazně slabší než první díl. Poslouchal jsem audioverzi od OneHotBook a byť se vypravěči i zbytek týmu snažili, slabému příběhu a nezajímavým postavám novou krev do zkornatělých tepen nevlili.

petr3567

Neskutečná kniha a celá série.

Rewati

Naivní, nesympatické postavy…i přes jakousi autorovu snahu zůstaly v podstatě plytké, šablonovité, takže mi pranic nezáleželo na tom, co se s kým stane. Vyloženě mě místy štvalo až do očí bijící nelogické chování (nemůžu uvést příklad bez spoilerů a jasně, člověk je občas iracionální, ale tohle bylo sem tam vyloženě mimo). Saša byla prostě na facepalm, stejně jako autorovo vnímání a popisování žen obecně.
Rychlosetkání s Arťomem mi tu přímo vadilo, ač mi byl jako hlavní hrdina daleko sympatičtější než sebranka v této knize. Tady působil jaksi vynuceně.
Vším prosakující filozofování mi ani tak nevadilo, i když v podstatě nic nového ani zajímavého nepřineslo a k zamyšlení mě nedonutilo. Míněno jako hloubání pseudofilozofa Homéra, starého dědka nad hrobem, budiž, ale bylo zbytečné a nezáživné, jinak mi to spíš přišlo jako by se znuděný autor nad sklenkou vodky zabýval nesmrtelností chrousta – takto jsem mudrovala ve svých nácti, nepotřebuju tím natahovat už tak zdlouhavý, vatou vycpaný příběh. Je to dobrodružný post apo román nebo filozofické hloubání? Knížka není ani ryba ani rak, nevím, čím měla zaujmout.
Vyřešení konce se mi na rozdíl od jiných zde komentujících docela líbilo, i když to působilo trochu ala „deus ex machina“. Ale úplně poslední kapitolka tam byla spíš na škodu.
No, prý je trojka zas o něco lepší, tak neztrácím naději.

Vaceda

Krásné postapokaliptické dílo, krásné vyvrcholení trilogie, která měla skvělý nádech. Trochu mě v obecné rovině mrzí, že tam ustanul ten prvek toho nebezpečí, které se skrývá na povrchu, a zajímalo by mě, jak je možné, že během 2 let vymřely veškeré zmutované druhy, které byly tak barvitě popisovány v prvním díle. Závěr knihy je velmi pěkný, dává čtenáři naději a možnost vydat se na cestu vlastní fantazijí.

kUMters

Glukovsky nesklamal :( =opäť strašne moc filozofie a príbeh niekde na spodku a ešte k tomu priemerný.... Čím viac kníh od tohoto autora čítam, tým som menej spokojný s jeho tvorbou. Áno niesom na filozofiu, ale na príbeh a akciu...

Anawak

Byly tam slabši pasaže kapitola Po smrti byla doslova strašná....:-D ale celkově se mi kniha libila velmi dustojné pokračování M.2033 :) 70%

Fastard

O dost slabší než první díl. Takové nemastné, neslané, nezáživné. Po vytrpění druhého dílu se do třetího budu muset vyloženě nutit.

Allysa1985

Pokračování 2033 s novými postavami, méně děje, více úvah, nicméně atmosféra pořád správně apokalyptická a lidstvo stále stejně nepoučitelné, těším se na třetí díl,

olle3

Napsal tohle ten samý člověk?
To byla otázka, které mě provázela od první stránky, až po tu poslední.

Po přečtení 2033 jsem nevěřícně kroutil hlavou - je snad autor génius? Atmosféra, kterou dokázal vybudovat se skoro nedala slovy popsat. Mysteriózní zážitek, který jsem si odnesl z těch děsivých, neprobádaných tunelů ve mě vzbuzoval představivost tak, jako málo která kniha.
V díle druhém bylo však všechno špatně. Nestvůry na každém rohu spolehlivě odstranily veškeré tajemno, Arťom se tam párkrát mihl jen aby se neřeklo a v metru se vlastně nic nového nestalo. A otázky "Co se asi stalo předtím, než jsme utekli do metra?" a "Jak to probíhalo?" rozhodně dychtivou odpověď nevyžadovaly - a opět, kdybych na ně odpověď neznal, tím lépe.

Právě poučku, že víc je někdy míň, které se autor v prvním díle držel, nyní hodil za hlavu. Možná prostě jen nevěděl, jak dál příběh gradovat.

Pro zachování dobrých vzpomínek z mrazivých tunelů bych doporučoval tento svazek přeskočit. Vůbec o nic nepřijdete, tak si nekažte chuť.

Jsem velmi zvědavý na třetí díl, kvůli kterému jsem to vlastně celé absolvoval.

Hodnocení: 2/5
Více recenzí na: Sekerkatomas.cz

Bassbooster

Komplexnější příběh než byla první kniha. Sice méně tajemna a sci-fi, ale stále jako apokalypticky vzato velmi dobré.

Wolf012
30.12.2017

V pokračování mi chybělo to tajemno z prvního dílu, přišlo mi ze by děj mohl být zasazen i do normalniho světa či města, ale jinak jsem byl spokojen.

Fazolka2017
26.11.2017

Mě se tahle série prostě líbí. Zcela mě pohltí temné prostředí metra a jsem v jiném světě. Těším se na třetí díl

Luccinda
19.11.2017

Musím říct, že se mi druhý díl Metra četl poměrně lépe než ten první, uvítala jsem, že téměř úplně vymizely nudné filozofické úvahy, a celkově měla kniha mnohem větší spád.

Na druhou stranu, příběhově tato kniha nesahá té předchozí ani po kotníky. Po celou dobu čtení jsem neustále čekala, kdy se tam konečně objeví nějaký zvrat, něco, co by příběhu dodalo jakousi hlubší myšlenku, jako tomu bylo u prvního dílu. Ovšem čekala jsem poněkud zbytečně. A to ani nemluvím o postavách, které autor ztvárnil na můj vkus velmi povrchně a bylo zkrátka nemožné vytvořit si k nim nějaký "citový vztah".

Stejně jako u Metra 2033 jsem i tady měla pocit, že autor sice dokáže do nejmenších detailů promyslet a následně i popsat prostředí postapokalyptického světa včetně jednotlivých stanic moskevského metra, ale příběh a postavy psát zkrátka neumí.

Přesto knížku hodnotím jako průměrnou, číst se to dalo. A vzhledem k vysokému hodnocení závěrečného dílu série hodlám dát autorovi ještě jednu šanci a přečtu si i Metro 2035, přestože mě první dvě knihy docela zklamaly.

DomYume
28.10.2017

Pokračování pekla na zemi mě trošku zaskočilo. Nebylo tak čtivé jako první díl. Musel jsem některé odstavce číst dvakrát a spojitosti mi docházeli až po dlouhé době. První díl byl ucelený. Druhý díl byl rozkouskovaný a neskutečně chaotický. Až ke konci knihy se začalo vše ujasňovat.
Je zde plno filozofických pasáží, které mi přišly zajímavé a alespoň mně nenarušovaly požitek z knihy. Nejvíc mi knihu narušoval právě ten chaos, kterým se prolínaly jednotlivé linie příběhu.

Celkově byl příběh zajímavý, i když jsem si od pokračování Metra 2033 představoval něco jiného, bylo to hezké čtení. Těším se na třetí díl a doufám, že v něm naleznu z obou předchozích knížek něco.

Miro.slav
24.10.2017

Hmmm, stáva sa. Stáva sa, že druhý diel sa niekedy nepodarí. Dmitrymu sa to nepodarilo tak pol-na-pol. Keby to čítam hneď po 2033-ke, možno by to vyznelo inak. Takto som to čítal s odstupom dlhšej doby a atmosféra, ktorú som mal z prvej knihy sa nedostavila. Príbeh však nie je zlý, len tomu skrátka niečo chýba. Alebo som nebol správne čitateľsky naladený.

flashi
12.10.2017

Není to špatná kniha, jen je příběh příliš natažený a sáhodlouze opisovaný poměrně zbytečnou omáčkou. Trochu bylo zklamání, že hlavní hrdina z minulého dílu byl zde jen tak okrajově spíš jako vedlejší postava.

BeyondHorizon
03.09.2017

Kniha se mi vůbec neusadila v paměti a nebavila mě zdaleka tak, jako předchozí díl. Pokračování bylo zbytečné a myslím, že by bylo nejlepší, kdyby žádné nebylo.

radiace Rusko postkatastrofická metro ruská literatura vědecko-technická revoluce Moskva podzemí putování

Dmitry Glukhovsky

Dmitry Glukhovsky