Cujo

Příběh se odehrává v Castle Rocku v létě roku 1980. Jeho zdánlivý pokoj naruší bernardýn nakažený vzteklinou. Z milého a přítulného psa se stává hrozná bestie, která terorizuje Donnu a jejího syna Tada uvězněné v rozbitém autě, a kolem není nikdo, kdo by jim pomohl...

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/261/cujo.jpg 4.21173

Cujo (1981)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Gemini (ČR)

tlllk

najskôr som mal predsudky voči tomuto žánru, ale toto je klasika a zvláštne čaro získa ako audiokniha na dlhej ceste autom ....

StephenKingje

Cujo je důkaz že King nemůže psát špatné knihy.Ale není pětihvězdičková.Spíš je to takovou třešničkou na dortu.Ale přesto dávám 75-80%.

Makoves

Cuja řadím k tomu lepšímu, co King napsal. To znamená, že se mu to opět povedlo.

Faustka

Už jen výstižné "FUJPES" mě dostalo do kolen a to jsem teprve na začátku.
..................
A takovej to byl roztomilej a dobrosrdečnej hafík. To je ale „fujpsíživot.“

Jejich oči se na chvíli setkaly; Donniny rozšířené modré, Cujovy zastřené rudé. Chvíli se viděla jeho očima, viděla sebe, viděla ŽENU.

ufounek17

No tvl...další Kingovina,která nemá chybu. Zase nešetřil životama.

Niu

Kinga mám ráda a jsem zvyklá na jeho rozvláčné a místy zdlouhavé psaní. Překvapilo mě, že na Kingovo dílo zde vystupuje jen málo aktérů. Brilantní dílo; z pohledu psa - to tady snad ještě nebylo, ta beznaděj, blížící se nevyhnutelné ... Supr. Nepochybuju, že Cujo byl mazel. Bohužel ... Doporučuji.

Gabi.K

Cujo byl hodný pes... nežli ho kousl netopýr. Kniha se mi líbila, je to zase jiná forma "příšery" a strachu. Být uvězněný v autě v létě , když venku je vzteklý, nakažený pes, který se chce pouze dostat dovnitř, aby .... .
Moc se mi líbilo , že byl v knize popsán i pohled psa na jeho bezstarostný život , přes kousnutí netopýra až po jeho "pominutí smyslu" , tím měla kniha větší půvab. Opět výborný nápad a skvěle napsané.

Pumpkin

Jsou knihy, které jsem přečetla, zavřela, řekla si: ,,jo, líbila se mi, fajn kniha" a to bylo vše. Na některé jsem možná i časem zapomněla. Pak jsou knihy, na které nezapomenu asi do konce života. A taková je i kniha Cujo. Kniha by obstála i jako výklad slov ,,zoufalství" a ,,bezvýchodnost" I když je to už docela dávno co jsem ji četla, pořád si pamatuji jak mi při čtení bylo zle a pořád jsem si říkala ,,co bych udělala já?" a jak mi po dočtení bylo ještě hůř a pořád jsem se ptala ,,proč? proč proboha?" Zle mi bylo dokonce i ještě dlouhou chvíli po dočtení - pocit asi jako by mi někdo dal ránu pěstí do břicha. Přesto, že jsou určitě i kvalitnější knihy a obzvlášť Kinga hodně lidí považuje za brak ( já jsem naopak fanda), tahle kniha na mně zapůsobila tak silně jako ještě zatím málokterá a proto, i přes to, že emoce kterou vyvolala byla negativní a fakt mi z ní bylo fyzicky zle, řadím tuto knihu mezi to nejlepší co jsem kdy četla. Podobně silně na mně zatím zapůsobilo asi jen O myších a lidech.

RadimWiniarski

Jak už bylo v některých komentářích zmíněno, příběh o pejskovi, který sem tam kousne není poutavý natolik, aby dokázal být zajímavý celých 250 stránek. Kniha jako taková je rozdělena na dvě části, tu lepší, ve které svádí matka se synem velmi depresivní boj o přežití s chladnokrevným pejskem a tu horší, ve které řešíme ne ani tak nudné, jako spíš naprosto zbytečné osudy a problémy ostatních postav. Těmi je vlastně kniha vyplňována, protože námět jako takový je naprosto jednoduchý, a tak by nebyl problém z knihy udělat cca 60stránkovou hororovější povídku, ve které řešíte pouze a jenom souboj člověka proti zvířeti. Upřímně jsem zklamán, protože za těch několik let co Kinga čtu, jsem se ještě nesetkal s jeho knihou, u které bych se místy skoro až nudil. No co, není možné aby mě pohltily úplně všechny jeho knihy.

MGT

King vždy dokáže vykreslit postavu a její povahu do takové dokonalosti, že vlastně chápete vše co udělala a proč to udělala. A tím myslím postavy téměř všechny i když pro příběh nejsou zcela zásadní.
Dokonce i myšlenky psa, který bojuje s bolestí a nemocí, která postupně vyhrává. Kdyby mu alespoň v druhé polovině knihy pořád neříkal jménem. To už nebyl Cujo, ale bezduchá bestie, pouhá hmota s nejnižšími pudy. Bylo mi líto i jeho a King je v tomto mistr!

happy-smile

Ale jo. Sice tady nejde o nic míň ani víc než o lidi uvězněné strachy v autě se zběsilým psem za zadkem, ale Stephen King i takovou trivialitu dokázal popsat na 250 stranách tak, že se člověk pořád cítil v napětí, které rozhodně nezůstalo konstantní.

Radvana

Kniha mi přišla dost děsivá,fantazii zaplnil slintající bernardýn

MinaHawke

Dobrá kniha a i film se mi líbil.

petra4080

Dost depkoidní, místy nezáživné. Dle mého názoru jedna ze slabších knih od Kinga.

KiyomiAsuka

Wow, docela silný kafe. Ne, tak hororový, ale ty zvraty. Super počtení pro zimní večery.

boxas

Není to špatná kniha a bavila mě číst, jen si prostě myslím, že King má knížky mnohem lepší...

zorz
02.12.2016

Můj první přečtený King, přestože filmových adaptací jeho děl jsem viděl už dost. Co k tomu říct? Především asi, že jeho způsob psaní je dokonale čtivý. Kdybych měl více času, přečetl bych ji klidně za dva dny. Na druhou stranu celou dobu jsem měl pocit, že konzumuji jakési spotřební zboží, které až splní svůj účel, tak bude k nepotřebě. Neměl jsem zkrátka pocit, že by to ve mně něco zanechalo, ikdyž pár silných momentů tam bylo. Možná ale nějaký hlubší dojem není ani smyslem tohoto žánru, nevím. Každopádně určitě přečtu ještě minimálně dvě Kingovy další knihy, které mám doma, potom se uvidí.

Ninjer
07.11.2016

V první řadě drama o nepříjemných těžkostech ve vztahu jako nevěra, domácí násilí či obyčejná krize středního věku... a do toho jeden vraždící bernardýn. To vše obalené v kupící se řadě tolika nešťastných náhod, že by se to klidně i mohlo stát.
Vynikající strhující román.

wiix
07.11.2016

Neviem, či napísať vyše 300 strán o besnom bernardínovi, ktorý je hororovou postavičkou desiacou dospelých ľudí i malého chlapca, víťazstvo a úspech alebo škoda papiera. Dej mal spád a aj hlavná línia aj vedľajšia boli zaujímavé a napínavé, ale stále vo mne doznieva pocit, že je to naozaj celé o psovi. Na druhej strane oceňujem, že sa autor snažil cez bočné príbehy a spomienky rozpracovať aj charakteri postáv.

DFNTLnotPETE
27.10.2016

Cujo je velký zlý pes a pokud se pokusíte knížku přečíst až do konce, určitě se v noci zjeví ve vaší skříni a půjde vás kousnout do paty. Ale teď vážně - knížka mě nijak nenadchla. Celý příběh by se dal sumarizovat do několika krátkých odstavců a celý Cujo (coby velký zlý pes), by se klidně vešel do povídky o nějakých šedesáti stranách, které bych si rád přečetl při nedělní siestě. Pokusit se z toho udělat román na 330 stran, mi příjde jako nezdařilý počin. Tak snad příště.

danny_21
28.09.2016

Cujo je lehoulince nadprůměrným Kingovým dílkem, ve kterém se dozvíte, že není radno cestovat v rozbitým auťáku na výsostné území rozzuřeného. vzteklého hafana, který připomíná dobráckého Bohouše bohužel jen vzhledem. Jednoduchý příběh, s krvavým. lehce nečekaným koncem - 75 %

MartinSt
24.09.2016

Opravdu skvělé a drsné čtení :) Pro mě trochu nudné "vedlejší" příběhy (reklama, pobyt u sestry), které však ke konci dávaly smysl a přidávaly na drásání nervů (všichni jezdí okolo, ale nikoho nenapadne se tam podívat :) ). Smutné ovšem je, že Cujo za to vlastně nemůže a prostě je mi ho líto. Rozhodně ale neváhám ani vteřinku a 5 hvězd!

Skripi
03.09.2016

Knihu som si vypočul nahovorenú. King ma príliš nebaví a ani táto kniha nebola výnimkou. Zdĺhavé opisy a jednoduchý dej... Myslel som si že to je lepší autor. :(

Jiří.H
01.09.2016

Ani jsem nečekal, že po tolika přečtených knihách od Kinga, mě může něčím ještě dostat. Ale tady se to stalo. Asi začnu nosit v kapse zaklínadlo na příšery jako chudák Tad. Máme totiž doma obrovského osmikilového teriéra. tak pro jistotu !

Kamil2
28.08.2016

Ve filmovém zpracování se jedná jen o béčkový thriller/horror, ale to by nesměl být King jedinečný tím, že z mála dokáže vytěžit hodně. King tímto dílem popírá rčení, že z hov... bič neupleteš. Za mě rozhodně nadprůměr.

verden
07.08.2016

Musím sa priznať, že som od Cuja neočakávala nič svetoborné, myslela som si, že to bude niečo na štýl Pet Sematary (ktorý ma svojho času fakt sklamal), no nakoniec som bola veľmi príjemne prekvapená (hoci je otázne, či sa pri opise Kingových kníh dá použiť slovo "príjemne"). Cujo má tak trochu komornú atmosféru, napínavý dej a skvelo vykreslené postavy. Celý čas som tŕpla, ako to celé vypáli, aký osud tú-ktorú postavu čaká. Koniec som tipovala trošičku inak, ale tak či tak je to ďalšia výborná kingovka, pri ktorej som sedela ako priklincovaná :))

Svatoslav
09.06.2016

Cujo není typickým hororem ani thrillerem. Útlý román si chytře hraje se čtenářem. Zatímco pasáže z pohledu psa jsou napínavé a psychické pochody nakaženého psa geniálně popsané. Rodinné trable (,ať už té či oné rodiny) celé vyprávění brzdí a jakmile přijde na scénu vzteklina, doslova obtěžují. Naštěstí ve finále vše do sebe dokonale zapadne a vy pochopíte, že to byl záměr. Pečlivě vybudovaná psychologie postav a jejich rozmístění na šachovnici funguje v nervydrásajícím a intenzivním finále jako emoční katalyzátor. Legendární román tak nezklamal. Pouze King může do subžánru s krvelačnou zvěří přinést svěží invenci.

gemi
05.05.2016

Na Kinga jde o velmi jednoduchý, přímočarý a vcelku krátký thriller. King umí lepší a delší. A platí, že čím delší, tím lepší.

Maus
01.05.2016

Mě se kniha líbila. Krásná, napínavá a těšila jsem se na další stránky.

26e
03.04.2016

ďalšia moja "víkendovka".. a mne sa to páčilo... trochu som váhala, či dám 4 alebo 5... ja by to uťala niekde inde a vyhla sa nejakému tomu pátosu na záver , ale dnes budem veľkorysá ... odpúšťam všetko, čo by som "vytkla" a 5 už len za to, že som to dala na to tata...