Midwichské kukačky

Midwichské kukačky

V poklidné anglické vísce Midwich se stane cosi neobvyklého: Všichni obyvatelé přijdou o jeden den svého života. Celých 24 hodin prospí. To samozřejmě vzbudí nesmírný ohlas, ale poté, co se do věci vloží vojenská rozvědka, vše pomalu utichá a na místě zůstává pouze několik pozorovatelů. Jejich pozornosti ovšem uniká fakt, že všechny plodné obyvatelky jsou najednou těhotné. A když všechny naráz porodí děti zcela evidentně nelidského původu, mohlo by se zdát, že je pro obyvatele modré planety už pozdě… Obálka: obraz Opožděné Vánoce, Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29822/midwichske-kukacky-29822.jpg 4.2311

The Midwich Cuckoos (1957)

Romány, Thrillery, Sci-fi
Vydáno:, Paralela 50

Karhal

z "kukaček" jde mráz po zádech! perfektní čtení s přesahem žánru scifi

Metla

Wyndham se očividně v životě hodně napřemýšlel nad různými variantami útoku mimozemšťanů na Zemi. V tomto nepříliš objemném románu nevsadil na přímou invazi, zvolil infiltraci; ne zrovna nenápadnou, nicméně postupnou a opředenou množstvím morálních a filozofických otázek. Odlišné děti, jejichž psychické schopnosti představují vážnou hrozbu, vzrůstající současně s urychleným dospíváním malých tyranů - jak proti nim postupovat? Lze je vychovat? Studovat je? Nebo bude lepší je rovnou zničit, než jejich moc bude nezvládnutelná? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, pak si "Midwichské kukačky" přečtěte. Za sebe musím přiznat: román mi přišel hrozně suchý, navzdory zajímavému tématu nezáživný jako učebnice sociologie. Snad je to tím, že do života Midwiche nahlížíme jen občasnou návštěvou člověka zvenčí, snad je to nemožností pocítit sympatie k nepříliš hluboce propracovaným charakterům obyvatel městečka, snad mi to prostě jen v dané době nesedlo. Nebýt malého rozsahu knížky, asi bych ani nedočetla. Stručně shrnuto: dobrá myšlenka, příběh se slabým tahem. Za mě průměr.

martunka

Skvěle jsem si početla. Skvělý příběh a zajímavý konec.

ddkk

Výtečné, s obrovským přesahem. Wyndham nepíše nikdy prvoplánově a jen pro zábavu, jeho příběhy jsou promyšlené a mají hluboký podtext. Mimochodem, celá řada úvah na téma invaze (v tomto případě jiného "lidského" druhu) se docela hodí na aktuální imigrační situaci...Je dobré se také zamyslet nad rozporem mezi tím, co považujeme za humánní a tím, co je ryze přírodní....u mne za pět a doporučuji, i když kniha určitě není pro každého.

Faila

Pro mě jsou Midwichské kukačky spíš takový "podpovrchový" thriller. To, co se děje na povrchu, je bezpochyby velmi napínavé, rovněž originální a nápaditě zpracované. Ale všechny ty myšlenky, které se knihou prolínají, o nadřazenosti našeho druhu, o nutnosti bojovat a přežit a jiná morální dilemata - přesně to mě na Kukačkách děsilo nejvíce.

delatrix

Knížka je velmi povedená, obzvláště námět je velmi originální a to zejména na dobu, kdy ji autor napsal. Poslední stránky mě dost překvapily takovýto konec jsem jsem opravdu nečekala. Vyprávění z vícero postav bylo napsané dobře. Nejednalo se o žádné velké přeskakování z pohledu jedné osoby a druhé hezky na sebe navazovalo, nyní se takovýto přechod už málo kdy v knížkách vidí.

jaroiva

po Trifidech jsem chtěla zkusit něco dalšího od Wyndhama a nelituji, že jsem sáhla po těchto kukačkách.
Oproti dnešním bestsellerům, které člověk přečte a za týden zapomene, o čem to bylo, mám dojem, že dřív spisovatelé uměli psát tak, aby si čtenář odnesl něco víc z knihy, nutí to k přemýšlení o žebříčku vlastních hodnot. Nehledě na to, že u knih s podobným rokem prvního vydání není na každé druhé stránce nějaká reklamní větička. Pak se i do kratšího formátu knihy dostane dostatečně nosná myšlenka, kterou spisovatel i v knížce do 200 stránek dokáže pořádně rozvinout.

Lamanai

Chvílemi mi to přišlo takové sterilní. Jako by myšlenky byly spíše konstatované a kniha sloužila jako kulisy pro prezentaci tehdy jistě ještě poměrně neotřelých myšlenek. I tak jsem rád, že jsem ji v rámci výzvy vylovil ve své knihovně. Četl jsem verzi z edice Fuego a tam bych vytkl použitý font, který je pro mne docela nečitelný. Potěšila naopak pevná vazba.

Allla9

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy. Zajímavý námět, který nutí k zamyšlení.

amador

Kniha se mi líbila, neboť se zamýšlí nad původem člověka na této zemi a klade otázky, na které sice neznáme odpověď, ale měli bychom se jimi zabývat. Dále jsou zde řešeny morální aspekty, protože to co je dobré a špatné závisí pouze na úhlu pohledu.

Mayaku

Wyndham mě přesvědčil již před lety svým Dnem trifidů, ale nějak jsem se neměla k tomu, přečíst si od něj něco dalšího. Midwichské kukačky mi ale ukázaly, jakou jsem udělala chybu. Výborný a do určité míry vcelku realisticky(?) nepřehnaně působící příběh o mimozemské invazi, který se četl jedním dechem. Při čtení jsem tedy pořád nemohla vytěsnit filmové zpracování, resp. díl Simpsonů (The Bloodening), kde na něj odkazují, ale to můj zážitek nijak neumenšilo :)

Heřmis

Dávám průměrné hodnocení. Nápad je to dobrý a i se to pěkně čte. Den Trifidů byl ale jiná liga.

lucy.n

Jedním dechem, za 2 večery. Až je člověku líto, že je to tak útlá knížka. Pro ty, co mají rádi sci-fi těsně za hranou reality.

B4LU
13.12.2017

Pěkně napsaná kniha, byl jsem s ní velmi spokojen. Promyšlená mimozemská invaze do malé britské vesničky Midwich, nedobrovolná koexistence dvou inteligentních druhů vedle sebe a nastínění otázky, jak se chová jedna kultura k druhé, přímo otevřenými slovy zlatookých vetřelců.

Poeta.kno
13.12.2017

Pěkná kniha, která se příjemně čte. Děj se vyvíjí trochu předvídatelně a logicky.

MartinaSedlina
07.12.2017

Ze začátku napínavé. Ke konci dost úvah k zamyšlení. Knížka se mi líbila. Děti byly porozeni a chtěli jen přežít, stejně tak jako mi. Od mimozemšťanů dobrý pokus :-).

kní
01.06.2017

"humor a soucit jsou nejvýznamnější z lidských vynálezů, ale nezakořenily ještě dost pevně" - tak kvůli této větě mělo smysl si knihu přečíst - nebyla sice špatná, ale na můj vkus se tam až moc filozofovalo

JPBelmondo
22.05.2017

Další výborné sci-fi od tohoto autora. Nenechte se odradit pro někoho možná nezáživným začátkem a dočtěte do konce. Stojí za to.

danny_21
29.03.2017

Čtivá novelka, moje první setkání s Wydhamem dopadlo uspokojivě. Výborná první polovina příběhu je napínavá a udržuje v pozornosti, druhá je slabší plná filozofických úvah a pro čtenáře, který má něco načteného, závěrečná tušená pointa nemůže být překvapující. Ve své době ale byla určitě peckou, kdo ví jak další generace budou hodnotit třeba současné špičky sci-fi - 75 %

roso.mak
01.03.2017

Kniha psaná nezaujatým a hlavně nezasaženým pozorovatelem. Rozervanost citů a emocionální dilemata od této knihy nečekejte, o hrdiny se bát nebudete. Co můžete čekat, je zajímavý, čtivý příběh, pokud se vám bude zdát okoukaný, vězte, že je to tím, že ten motiv všichni opsali do Wyndhama, nikoliv naopak. Doporučuji i svátečním čtenářům. Uvnitř tlustých desek se skrývá text délky novelky, za dvě hodiny je kniha přelouskaná. Možná škoda pro ni, bavila mě.

jackw
22.10.2016

Wyndham opět nezklamal..

evka.jurca
16.10.2016

Naprosto výborná kniha, četla jsem již podruhé a mileráda se k ní v budoucnu zase vrátím.

kazatell
20.09.2016

Začátek mě moc nebavil. Když jsem se dostal do půlky, odložil jsem ji a myslel jsem že ji předám na hromadku nikdy nedoctenych knih, ale pak to chytlo spád a hltal jsem každou stránku. Myslím že téma je pořád zajímavé a až na pár změn v myšlení se nic nezměnilo. Úvahy kterými je kniha poseta mi zase o kousek rozšířili pohled a to i na současnou situaci ve světě

BarkaS
10.09.2016

Klasika, která se dnes může zdát stokrát zopakovaná. Ukazuje ale, že jediné, co může moderního člověka zachránit před zkázou, je kombinace štěstí a hrdiny ochotného obětovat vše, protože lidskost je někdy slabostí. A nečinnost a dlouhé rozbory situace místo jednání můžou v budoucnu znamenat naší zkázu. Za mě geniální, byť z dnešního pohledu trochu ukecané.

black.susi
07.07.2016

Wyndham mě zatím nikdy nezklamal. A stejně tak je tomu u Kukaček. Je to čtivé, je to svižné, i když možná až moc. Být knížka o něco delší, vůbec bych se nezlobila, aspoň trošku to zašmodrchat, prostor v příběhu by na to určitě byl, takhle to bylo trochu moc přímočaré a předvídatelné. Kvůli tomuhle to pro mě není pocitově čistých 5 hvězd ale tak 4 a půl.

de_baques
08.04.2016

Na téhle knize je asi nejpřitažlivější první polovina, ta druhá už je z dnešního pohledu námětově trochu stereotypní, což není chyba autora - kopírovali ti, co přišli po něm.

krakonos.kraken
06.04.2016

Asi se mi tahle kniha líbila víc než den trifidů, na těch dětech je prostě něco mnohem strašidelnějšího, než na chodících kytkách :D

ThomasRuhe
13.02.2016

Asi v polovině jsem zjistil,že se do čtení musím nutit a to neznamená nic dobrého.Dočetl jsem to jen proto,že je to celkem krátká kniha.Tady mi Wyndhamův styl psaní absolutně nesedl.Hodně roztahané,težkopádné rozhovory postav a vlastně i nudný děj.No a závěr taky nic moc.Kdyby to zkrátil na povídku o 50ti stránkách udělal by líp.

Johncze
09.09.2015

Co na to říct, úvod moc pěkný, celkově má příběh solidní námět, co mě tam ale dost vadilo byl paradoxně právě pan Zellaby, největší chytrák široko daleko a jeho velmi časté debaty v akademické rovině, do kterých strhával i ostatní postavy a které příběh nikam moc neposunovaly. Uvítal bych tedy méně teoretického rozjímání "co by kdyby" a více se zaměřit na popis děje.

opic 12
10.07.2015

Wyndham zaujmul napodruhé. Svým vyprávěním i stylem to celé velmi pusobí sympatickým dojmem. Tak jako ve svém nejslavnějším románu,moc neřeší Trifidy,ani tady nejde o puvod kukaček a podobné věci. Jde zase opět o něco jiného. Jakoby říkal : prostě ty děcka jsou tady a ted se s tím srovnejte,záleží jen na vás,jak se stím dřív nebo pozdějc vyrovnáte. Perličky typu,kolektivní myšlení od Adama,nebo jestli věří na Jéžíška i na jiných světech. Přiznávám,takhle jsem o tom nikdy neuvažoval,John W. to navíc vyvažuje opět odsejpavým stylem děje,ne tak tolik svižným jako u kytek Trifidích,ale celé je to rozhodně zajímavý počteníčko.