Midwichské kukačky

V poklidné anglické vísce Midwich se stane cosi neobvyklého: Všichni obyvatelé přijdou o jeden den svého života. Celých 24 hodin prospí. To samozřejmě vzbudí nesmírný ohlas, ale poté, co se do věci vloží vojenská rozvědka, vše pomalu utichá a na místě zůstává pouze několik pozorovatelů. Jejich pozornosti ovšem uniká fakt, že všechny plodné obyvatelky jsou najednou těhotné. A když všechny naráz porodí děti zcela evidentně nelidského původu, mohlo by se zdát, že je pro obyvatele modré planety už pozdě… Obálka: obraz Opožděné Vánoce, Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29822/midwichske-kukacky-29822.jpg 4.2385
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Paralela 50

The Midwich Cuckoos, 1957

Kniha Midwichské kukačky

Astonius
13.12.2020

Námět byl opravdu zajímavý, ale zpracování mne moc neoslnilo. Chtělo by to hlubší rozbor, detailnější rozepsání příběhu, vnitřní myšlenky, více napětí. Takhle se mne moc nedotklo, sice jsem dočetla, chtěla jsem vědět, jak vše skončí, ale necítila jsem žádné zvláštní sympatie k žádné z osob a vyústění děje jsem nijak neprožívala. Bylo to jako číst nějakou zprávu o podivnostech jedné vesnice, plulo to po povrchu. Za zmínku také stojí obálka, která se mi zdála opravdu hodně "zvláštní" (rok vydání 1994).... :-)

Tobík
09.12.2020

Výborné čtení, čím dál aktuálnější. Určitě doporučuji k přečtení všem, kteří Kukačky ještě nečetli.

harena
25.11.2020

" Tohle přece není otázka lásky nebo nenávisti. O to tu nejde. Tady to není nic, co by se dalo vyřešit debatami. Je to biologická nutnost. Nemůžete si dovolit nás nezabít, protože pokud to neuděláte, je s vámi konec...."

Po mnoha letech čtu Kukačky podruhé a líbily se mi moc. Zpočátku klidné i pohodové čtení, není třeba mít vážné obavy, děti se zlatýma očima jsou sice divné, ale přece jenom děti, ale v poslední třetině příběh nabere spád a napětí vrcholí.

"Tady nejde o civilizovanou záležitost", řekla, " to je záležitost naprosto primitivní. Pokud budeme existovat, podrobíme si vás - to je jasné a nevyhnutelné. Necháte se podmanit a nastoupíte cestu k vyhynutí bez boje? Natolik v úpadku snad přece jenom nejste. A navíc politicky je tu otázka:
Může si jakýkoli stát, třeba sebetolerantnější, dovolit poskytovat útočiště menšině, jejíž síla stále roste a nad kterou nemá žádnou možnost kontroly? Odpověď, která je nasnadě, je taky záporná."

Nadčasový román a skvělý závěr!!!!!!!!

Kakho-Oto
06.11.2020

Nejsem čtenářem a fanouškem žánru sci-fi, avšak od Wyndhama jsem již dvakrát četl výtečný Den trifidů, proto jsem si od něho chtěl pro zajímavost přečíst ještě něco dalšího. Midwichské kukačky se mi nečetly tak dobře jako "trifidi", přesto se jedná o zajímavé dílo o kukačcích dětech, které mimozemská civilizace nechala vyrůst v lůnech midwichských že (ale i jiných žen na pár dalších místech světa). Děsivý děj, avšak román nakonec skončí celkem dobře (lépe než Den trifidů).

ALLO_ALIgirl
01.11.2020

Upřímně se přiznávám - čekala jsem víc. Námět se mi hodně líbí, autor nápady evidentně má, jenže zpracování mi příliš nesedlo. Kniha mi přišla příliš ukecaná a nemůžu se zbavit dojmu, že z toho šlo vytřískat víc. Uvažovala jsem, že dám čtvrtou hvězdu za závěr, ale nakonec nechám ty tři.
Zkusím od Wyndhama ještě další knihy, tak uvidíme...

Greenfingers
06.06.2020

Midwichské kukačky se mi líbily dokonce ještě více než Den trifidů. Autor v knize nastoluje celou řadu zásadních otázek, z nichž ta dominantní zní: je lidská rasa, v té podobě jakou ji dnes známe, tím nejvyspělejším a definitivně posledním vývojovým stádiem evoluce? Současně naznačuje, že další vývoj by mohl být ovlivněn zásahem zvenčí, tj. osídlením Země vyspělejší civilizací, která by na ní převzala nadvládu.
Když přihlédneme k faktu, že vývoj lidské rasy doposud trval jen nepatrný zlomek času v celé historii planety, dá se celkem rozumně předpokládat, že tento evoluční vývoj bude dále pokračovat a bude se týkat všech živočišných druhů, tedy i člověka. Tohle bychom si měli uvědomit, zejména pak ti, kteří se považují za pány tvorstva jednou provždy. Chce to asi větší pokoru a pochopení, že my lidé jsme pouze součásti přírody, která nad námi vždy nějak vyzraje.
Skvělá knížka, kterou všem doporučuji!

maximus13
08.04.2020

Hrozivá paralela v kontextu s dnešní migrační krizí. Některé odstavce o chování invazního druhu by zasloužilo tesat do kamene. Doporučuji přečíst k hlubokému zamyšlení.

knihyKeMne
19.02.2020

Tak tahle kniha mě naprosto dostala. Už na základě anotace jsem po ní nesmírně zatoužila, a když se mi ji konečně po několika měsících podařilo dostat do rukou, celá má bytost jásala. Jenže ono to nepřešlo - žádné rozčarování se nekonalo, už od první věty jsem si to užívala, a nadšení s každou další stránkou jen sílilo. Až do konce mi vydrželo napětí, jak tohle všechno může skončit. A ty filozofické otázky, ten Zellaby byl vážně prvotřídní mudrc!