Chocky

Autor stále vydávané science fiction Den trifidů se představuje neméně proslaveným příběhem, jehož hlavním hrdinou je dvanáctiletý chlapec Matthew, který je nadán mimořádnými schopnostmi.

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13864/big_chocky-xci-13864.jpg 4.1245

Kniha Chocky

Maevie
01.12.2021

Chocky patří mezi mé nejoblíbenější Wyndhamovy romány a v mnoha ohledech mě baví více než třeba kultovní Den trifidů. Záhadná existence Chocky, u které zprvu tápeme, zda je opravdu skutečná, obvyklé rodičovské starosti, kontakt s nadpozemskou inteligencí i lidský boj o moc a znalosti je kombinací, která knížce dává i přes její klidné tempo vyprávění šmrnc. Nechybí ani klasický Wyndhamův zdvižený prst, který nás před obdobným chováním varuje.

Meda77
30.11.2021

Autor opět bez komentáře. Patřil mezi klasiky, což potvrzuje i to, že se jeho díla vydávají přetiskem dodnes. A kniha je opět skvělá. Trošku jiné téma než Trifidí, kniha velmi zábavná a maličko vede k zamyšlení jak by a co kdyby při kontaktu s nepozemskou inteligencí, která nás vývojově převyšuje. Poctivých 4.

opic 12
08.08.2021

Mami.Tati.Poslechněte co se mě dneska stalo.
Což milý synu ? Pověz.
Mám takovej problém rodičové.A ted nemyslím to jak vás otravuju s tou kérkou.
Nojo vousy už ti raší copak to asi bude vid mamko.Říká tatínek.
Máme ještě ty pohlavní choroby doc.Šmoka pane vedoucí ? Zeptejte se příští týden,máme dostat zboží.Douchová vytáhněte tu roletu ! A na co Vy tady čekáte...Na pohlavní choroby.Nemáme nevedeme !!
Co to sem sakra taháte.To jsem vůbec nemyslel.
Mami tati vždyt je mi dvanáct.Kluci mají penis a holky vagínu.No a co.V tomhle věku ? Na co hned nemyslíte.Nevím jak to bylo za vás,ale ted to chodí jinak.Je to všechno docela jinak.
Tak co to je,řekneš nám to už kruci,ty kluku ušatá.Z tebe to taky tahat,jak z chlupatej deky.
Ta věc se má tak.Ješte nevím jestli je to on ona ono.Jmenuje se Chocky.
...........................................................................................................................
To se takhle puberta rozhodne.Dostanu tě.Je to v tobě hochu.
Matthew je hoch jako každý jiný.Až na jeden detail.Není sám.Má kamaráda.
Cokoliv dalšího není třeba rozmazávat.
Wyndham opět jede svou.Vypravěč ve stylu : a o tom vám ted vyprávět budu.Že se to vážně stalo.A jaký to mělo dopad.
Johna Wyndhama nezajímá a nemá potřebu psát o tom jaké to mělo výhody mít Chockyho.Jde o to jak reagovaly lidé na jeho činy ve spojení s Matthewem.Rodina.Škola.Doktoři.Psychiatři a jiné autority.
Tohle není Marvel milé děti.Nikomu z očí plameny nešlehají.Ani se nikdo nevznáší či nepřemistuje objekty u kterých člověk čeká především klid a místo něčeho k odložení.Snad jen ty pohlavní choroby toho by se člověk nenadál :)
Civilní přímá zdánlivě jednoduchá komorní novelka s troškou scífka navrch.A řádně promícháno.
Žádné kulervoucí zvraty či dramata.Klasická škola a typický John Wyndham.
Kdo nezažil nepochopí.I když kdo neměl v dětství nějakého toho druhého vnitřního Já.
Linka důvěry je tu pro vás.Inu je toho víc co za nás nebylo.A dobře tak.Pokrok nezastavíš.Dobře bylo.
A zase bude.

ALLO_ALIgirl
16.07.2021

Milé překvapení.
Příběh je zajímavý a sympaticky odvyprávěný. Místy se sice trochu táhne, ale celkově jsem s touto krátkou knížkou spokojená.

harena
23.11.2020

Knihovny zavřené, vypůjčené knihy přečtené, tak jsem se konečně dostala k tomu sáhnout do domácí knihovny a znovu si přečíst knihy které jsem si léta kupovala. Po ruce byl Wyndham s tenkou knížkou "Chocky", už jsem si nepamatovala děj, ale jeho Děj trifidů jsem milovala. Chocky nemá to napětí, děj je zpočátku pomalý, ale dobře čtivý a s podtextem: Lidi, běžte do sebe a trošku přemýšlejte, ať si tu Zem sami nezplundrujete.Nakonec to bylo pěkné počteníčko

DuncanIdaho
28.06.2020

Chocky je druhá kniha od Wyndhama, kterou jsem přečetl, a opět se líbila. Jde o kontakt s mimozemskou civilizací, který je mentálního druhu. Je zde nenásilně popsáno, jak by teoreticky kontak s inteligentnější formou života mohl proběhnout. Je tu i sociologie, protože je popsána i různá reakce ostatních lidí. Líbilo se mi i to, že je tu fakt, že i superinteligentní bytost je omylná.

Greenfingers
19.06.2020

Originální námět této kratší prózy byl autorem zpracován způsobem, který udržoval čtenáře v napětí až do samého konce. Nebyl by to John Wyndham, kdyby se zde neobjevily jeho hlubší (takřka filozofické) úvahy. Závěr knihy proto vyústil do zamyšlení nad tím, co je smyslem existence inteligentních bytostí. Současně autor poukázal na problém vskutku aktuální: nezbytnost hledání nových zdrojů energie a racionální využití těch stávajících.

danny_21
26.12.2019

Další Wyndhamův počin je krátká, Protovsky laděná novelka o chlapci, který začne vykazovat schopnosti, které připisuje záhadné bytosti jménem Chocky. I na malém prostoru dokáže Wyndham čtenáře napínavě připoutat ke stránkám a donutit čekat na to, jestli je problém v Matthewově mysli nebo jestli je opravdu na scéně mimozemská entita. Konec je slabší, čekal jsem větší složitější pointu a větší dramatické zakončení, přesto John byl vizionář a je škoda, že nás nemohl poctít dalšími svými příběhy - 75 %