Chocky

Chocky https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13864/bmid_chocky-xci-13864.jpg 4 263
Koupit Koupit eknihu Bazar

Autor stále vydávané science fiction Den trifidů se představuje neméně proslaveným příběhem, jehož hlavním hrdinou je dvanáctiletý chlapec Matthew, který je nadán mimořádnými schopnostmi.

Komentáře 42 Recenze 0

GYROTOURBILLON
GYROTOURBILLON
14.08.2023 5 z 5

Vynikající kniha, od JW si rád přečtu další počiny.

lucia0482
lucia0482
13.03.2023 4 z 5

Keď sa mi podarilo zohnať Chocky v antikvariáte, nevedela som sa dočkať,kedy ju prečítam. Je to príjemná chuťovka na jeden večer. Dej sa občas spomaľuje a niektoré úseky sú zbytočne dlhé, no téma je zaujímavá, iná a prekvapivo desivá. Bolo to dobré čítanie, teším sa na ďalšie knihy od tohto autora.

Any26
Any26
28.07.2022 5 z 5

V pořadí moje čtvrté Wyndhamovo dílo. A pááni ten spisovatel byl ale borec. Vymyslet takovýto příběh v roce 1968. Do 24 hodin přečtená knížka... to svědčí o těch nejvyšších kvalitách spisovatele.
Neuvěřitelně filozofická díla, uchvacující a přitom tak jednoduchá a přesto složitě vystavěná a promyšlená.
Wau, nevím co je lepší Den Trifidů, Kukly, Midwichské kukačky a teď Chocky.
---
Chocky je úžasnou knížkou, která Vám nedá spát, chcete vědět co je Chocky zač, co Matthew, co rodiče a ve škole... a jak to skončí, jak a proč ...
Doporučuji všem - tahle knížka má zkrátka pořád, co říct!

Maevie
Maevie
01.12.2021 5 z 5

Chocky patří mezi mé nejoblíbenější Wyndhamovy romány a v mnoha ohledech mě baví více než třeba kultovní Den trifidů. Záhadná existence Chocky, u které zprvu tápeme, zda je opravdu skutečná, obvyklé rodičovské starosti, kontakt s nadpozemskou inteligencí i lidský boj o moc a znalosti je kombinací, která knížce dává i přes její klidné tempo vyprávění šmrnc. Nechybí ani klasický Wyndhamův zdvižený prst, který nás před obdobným chováním varuje.

Meda77
Meda77
30.11.2021 4 z 5

Autor opět bez komentáře. Patřil mezi klasiky, což potvrzuje i to, že se jeho díla vydávají přetiskem dodnes. A kniha je opět skvělá. Trošku jiné téma než Trifidí, kniha velmi zábavná a maličko vede k zamyšlení jak by a co kdyby při kontaktu s nepozemskou inteligencí, která nás vývojově převyšuje. Poctivých 4.

opic 12
opic 12
08.08.2021 4 z 5

Mami.Tati.Poslechněte co se mě dneska stalo.
Což milý synu ? Pověz.
Mám takovej problém rodičové.A ted nemyslím to jak vás otravuju s tou kérkou.
Nojo vousy už ti raší copak to asi bude vid mamko.Říká tatínek.
Máme ještě ty pohlavní choroby doc.Šmoka pane vedoucí ? Zeptejte se příští týden,máme dostat zboží.Douchová vytáhněte tu roletu ! A na co Vy tady čekáte...Na pohlavní choroby.Nemáme nevedeme !!
Co to sem sakra taháte.To jsem vůbec nemyslel.
Mami tati vždyt je mi dvanáct.Kluci mají penis a holky vagínu.No a co.V tomhle věku ? Na co hned nemyslíte.Nevím jak to bylo za vás,ale ted to chodí jinak.Je to všechno docela jinak.
Tak co to je,řekneš nám to už kruci,ty kluku ušatá.Z tebe to taky tahat,jak z chlupatej deky.
Ta věc se má tak.Ješte nevím jestli je to on ona ono.Jmenuje se Chocky.
...........................................................................................................................
To se takhle puberta rozhodne.Dostanu tě.Je to v tobě hochu.
Matthew je hoch jako každý jiný.Až na jeden detail.Není sám.Má kamaráda.
Cokoliv dalšího není třeba rozmazávat.
Wyndham opět jede svou.Vypravěč ve stylu : a o tom vám ted vyprávět budu.Že se to vážně stalo.A jaký to mělo dopad.
Johna Wyndhama nezajímá a nemá potřebu psát o tom jaké to mělo výhody mít Chockyho.Jde o to jak reagovaly lidé na jeho činy ve spojení s Matthewem.Rodina.Škola.Doktoři.Psychiatři a jiné autority.
Tohle není Marvel milé děti.Nikomu z očí plameny nešlehají.Ani se nikdo nevznáší či nepřemistuje objekty u kterých člověk čeká především klid a místo něčeho k odložení.Snad jen ty pohlavní choroby toho by se člověk nenadál :)
Civilní přímá zdánlivě jednoduchá komorní novelka s troškou scífka navrch.A řádně promícháno.
Žádné kulervoucí zvraty či dramata.Klasická škola a typický John Wyndham.
Kdo nezažil nepochopí.I když kdo neměl v dětství nějakého toho druhého vnitřního Já.
Linka důvěry je tu pro vás.Inu je toho víc co za nás nebylo.A dobře tak.Pokrok nezastavíš.Dobře bylo.
A zase bude.

ALLO_ALIgirl
ALLO_ALIgirl
16.07.2021 4 z 5

Milé překvapení.
Příběh je zajímavý a sympaticky odvyprávěný. Místy se sice trochu táhne, ale celkově jsem s touto krátkou knížkou spokojená.

harena
harena
23.11.2020 5 z 5

Knihovny zavřené, vypůjčené knihy přečtené, tak jsem se konečně dostala k tomu sáhnout do domácí knihovny a znovu si přečíst knihy které jsem si léta kupovala. Po ruce byl Wyndham s tenkou knížkou "Chocky", už jsem si nepamatovala děj, ale jeho Děj trifidů jsem milovala. Chocky nemá to napětí, děj je zpočátku pomalý, ale dobře čtivý a s podtextem: Lidi, běžte do sebe a trošku přemýšlejte, ať si tu Zem sami nezplundrujete.Nakonec to bylo pěkné počteníčko

DuncanIdaho
DuncanIdaho
28.06.2020 5 z 5

Chocky je druhá kniha od Wyndhama, kterou jsem přečetl, a opět se líbila. Jde o kontakt s mimozemskou civilizací, který je mentálního druhu. Je zde nenásilně popsáno, jak by teoreticky kontak s inteligentnější formou života mohl proběhnout. Je tu i sociologie, protože je popsána i různá reakce ostatních lidí. Líbilo se mi i to, že je tu fakt, že i superinteligentní bytost je omylná.

Greenfingers
Greenfingers
19.06.2020 4 z 5

Originální námět této kratší prózy byl autorem zpracován způsobem, který udržoval čtenáře v napětí až do samého konce. Nebyl by to John Wyndham, kdyby se zde neobjevily jeho hlubší (takřka filozofické) úvahy. Závěr knihy proto vyústil do zamyšlení nad tím, co je smyslem existence inteligentních bytostí. Současně autor poukázal na problém vskutku aktuální: nezbytnost hledání nových zdrojů energie a racionální využití těch stávajících.

danny_21
danny_21
26.12.2019 4 z 5

Další Wyndhamův počin je krátká, Protovsky laděná novelka o chlapci, který začne vykazovat schopnosti, které připisuje záhadné bytosti jménem Chocky. I na malém prostoru dokáže Wyndham čtenáře napínavě připoutat ke stránkám a donutit čekat na to, jestli je problém v Matthewově mysli nebo jestli je opravdu na scéně mimozemská entita. Konec je slabší, čekal jsem větší složitější pointu a větší dramatické zakončení, přesto John byl vizionář a je škoda, že nás nemohl poctít dalšími svými příběhy - 75 %

iiiccc
iiiccc
04.10.2019 3 z 5

Ač příběh vypráví dospělý, je vhodný spíše pro děti. Děj se sice vyvíjí, ale plyne až nepříjemně klidně. Působí to tak, jako kdyby všechno bylo těm postavám vlastně jedno, jen se tím "problémem" zaobírali v myšlenkách.

denib
denib
07.09.2019 5 z 5

Wyndham mě opět nezklamal. Ačkoli kniha mohla být trochu napínavější nebo dynamičtější, relativně mírný průběh celého příběhu se mi vlastně líbil. Hezká ukázka toho, že i krátká kniha může mít velký obsah. Rozhodně donutí k zamyšlení.

Allysa1985
Allysa1985
15.02.2019 4 z 5

Kratší román se sympatickým dětským hlavním hrdinou, číst cokoliv od Wyndhama je požitek.

SSTknihy
SSTknihy
28.01.2019 4 z 5

Krátká sci-fi novelka, určená spíš mladším čtenářům. Poslední dílo geniálního autora, které sice nepostrádá originálnost a typický morální rozměr, ale přeci jen už za předchozími díly trochu pokulhává. Za přečtení ale určitě stojí.

Tedíkpikolík
Tedíkpikolík
29.11.2018 3 z 5

I díky srovnání s vynikajícími Trifidy je mé hvězdičkové hodnocení až příliš přísné. Pořád jsem čekal na to napětí, na nějaký významný zlom v příběhu, akci... cokoliv. Ani jedno se nedostavilo v té míře, v jaké bych si přál. Na můj vkus až příliš "dětská" kniha, přesto určitě patří k lepšímu průměru.

lushi
lushi
27.11.2018 4 z 5

Moc pěkně napsaná sci-fi novela, s inteligentním vypravěčem a milou hlavní postavou. Sci-fi nečtu moc často, děj této novely mě hodně zaujal a líbilo se mi nenásilné, mírumilovné zpracování.

ddkk
ddkk
24.10.2018 4 z 5

Stejne jako Midwichske kukacky i Chocky je sevrena, jednoznacne smerujici usporna novela se strucnym a vlastne velmi kratkym pribehem. Kdo hleda akci a neustalou dynamiku, bude zklaman. Kniha je vsak na male plose nabita rychle se vyvijejicim dejem, ktety je ve skutecnosi napinavy a ja osobne jsem v zaveru doslova trpela pri predstave toho, cemu vlastne byl maly Mathew vystaven...Wyndham i v Chocky prinasi nenapadne nadcasove poselstvi a pohled do mozna neradostne budoucnosti lidstva...doporucuji tem, kdo se pri cteni aspon trochu chteji zamyslet.

Dervish
Dervish
20.09.2018 2 z 5

Moje chyba u této knihy asi je, že jsem po ní sáhl když jsem dočetl geniální Den Trifidů. Ačkoliv téma vypadá na první pohled slibně, nějak jsem tomu tentokrát nevěřil, a k ději mě to taky nepřikovalo. Nemělo to šmrnc, táhlo se to jak žvýkačka na podrážce a já stále čekal na nějaký ... ostrý zlom, po kterém řeknu vau ... ale dočetl jsem a nic. Závěr knihy je pro mě zklamáním, možná už Wyndham nebyl ve formě, protože to byla poslední jeho kniha před smrtí. Těžko tedy soudit v jaké byl psychické či fyzické pohodě, ale dílo mně přijde jako nedotažené, jakoby rychlou jehlou spíchnuté. Přitom se z toho asi dalo vytěžit v té době mnohem více.

jaroiva
jaroiva
31.05.2018 5 z 5

Příjemná sci-fi jednohubka, která se sice nevyrovná trifidům, ale stále ještě je to na 5 hvězdiček, za mě takových 95%.
Milé čtení s jednoznačnou linií, nepřerušovanou nesmyslnými odběhnutími, které člověk vidí v dnešních bestsellerech. Ne vždy více textu znamená vyšší kvalitu a méně nižší. I u Midw. kukaček se Wyndham vešel do menšího počtu stránek a na vyznění celé knihy se to nepodepsalo. Nakonec ani Den trifidů není nijak dlouhý a jaké je to dílo!
A jestli někdo zabloudil k této knížce a nečetl náhodou ještě Trifidy, vzhůru do nich!

delatrix
delatrix
22.05.2018 4 z 5

Hodně psychologická kniha. I když má velmi málo stránek tak má děj i spád. Ukončení knihy je opravdu docela nečekané a překvapivé. Předpokládám, že záměr autora bylo čtenářům přiblýžit budoucnost a to aby jsme se nad ní zamysleli a poskusili se změnit směr, ktým se nyní ubýráme.

ludek.n
ludek.n
03.04.2018 3 z 5

Prostinký a nekomplikovaný příběh s psychologickým poselstvím. Té psychologie je možná až zbytečně moc, což jde zcela pochopitelně na vrub dějové linii a reáliím. Ty jsou díky tomu ořezány na samou dřeň a vyznívají malinko bezkrevně a ploše. Místy je to úsměvné, místy poučné a určitě i k zamyšlení, ale to je také asi tak všechno. Jednohubka na jeden zátah.

Zuziiik
Zuziiik
23.03.2018 4 z 5

Po Dni Trifidů jsem v rámci výzvy sáhla po osvědčeném autorovi a jsem spokojená........čtivé, milé a ten závěr je prostě skvělý.

v.kalabova
v.kalabova
19.02.2018 5 z 5

V rámci čtenářské výzvy jsem šáhla po Chocky (poslední vydaná kniha nežijícího autora). Doufala jsem, že to bude něco na styl Midwichských kukaček, ty se mi líbily děsně. Stylem velmi podobné, akorát mě se to trochu hůř četlo (stejně jako kukačky). Velmi zajímavý námět, bavilo, líbilo.

PeterSmith
PeterSmith
22.10.2017 4 z 5

Zajímava kniha doporučuji. Jen závěr jsem čekal trošku jiný :)

MarekLangr
MarekLangr
17.09.2017 5 z 5

Opět velice zajímavé k zamyšlení. Hezké čtení.

Ygnorantia
Ygnorantia
27.01.2017 5 z 5

"Normalnost proste znamená prumernost. " Sice příběh by mohl byt delší a obsáhlejší, ale i tak nic neztratil na svym lesku.

gan112
gan112
21.09.2016 3 z 5

Začiatok knihy mi prišiel príliš obšírny čo sa deja týka, a chudobný na zázemie a kulisy. Rezultát prvej štvrtiny knihy je že aj napriek tomu že autor v siahodlhej a zbytočnej kapitole rozpráva o tom ako sa kvázi romanticky spoznali Matthewovi adoptívny rodičia, ich vzťah je už na nasledujúcich stránkach opísaný nie že vlažne, ale aj štylisticky tragicky. Manželia Gorový sú ako dva kusy kameňa ktoré sa dokážu baviť len o deťoch. Napokon z celej knižky mi medzi riadky vyskakuje Wyndhamov nie príliš pozitívny avšak trpezlivý postoj k ženám. Neviem asi strieľam od boku a ide o chybu autora, ale vážne ma štvalo keď boli dovtedy inteligentné dialógy zrazu narušené naozaj hlúpymi výstupmi jednej z postáv. V takomto prípade je diskutabilné či spisovateľ zhadzuje postavu, či sám seba a svoje umenie. Každopádne takýchto prípadov bolo v asi polovici knihy viac. Príbeh prestal byť plochý až za polovicou. Spoznávanie Chocky bolo fajn, no príbeh pre mňa začal žiť vlastným životom až pri detektívnom pátraní novinárov po Matthewových zvláštnostiach a rodičia sa rozhodnú zvoliť taktiku utekaj a schovaj sa (aj keby ťa mala vlastná teta naháňať). Rozhodne by som prijal väčší rozsah knihy, lebo po tomto úseku nasleduje len jedna zápletka ktorá je následne pretkaná vo finále do celého príbehu. Konečné vystúpenie Chocky mi prišlo štandardné ale samozrejme pre mňa ako milovníka tohto žánru vždy niečím iné a odlišné od iných AktovX. Knižka sa mi myšlienkovo veľmi páčila, je to taká zapadlá klasika, avšak za ťažkopádny rozbeh, je mi ľúto.

Pawlisman
Pawlisman
29.08.2016 2 z 5

Nuda, nedočetl jsem. Zářné zítřky jsem moc neočekával. Toto není autor s talentem od Boha.

noral
noral
08.01.2015 4 z 5

Knižka se mi moc líbila.

jackw
jackw
28.11.2014 5 z 5

Skvělý Wyndham:)

Ladys
Ladys
11.04.2014 3 z 5

Kratičkej příběh, co mohl být klidně delší o chlapci, který se vymyká normálu tak, že to napřed řeší rodiče, pak škola, pak psychiatři a pak už kde kdo, včetně armády. Slušná práce. Bavilo

evafort
evafort
24.07.2013 4 z 5

Kníha hezká, ale ne tolik jako Den trifidů, ten se mi líbil mnohem víc. Ale Chocky taky dobrý:)

lord-artoo
lord-artoo
13.06.2013 2 z 5

Předností knihy je veliká čtivost, což ostatně u všech Wyndhamových děl. Příběh je prostý a podobně jako Kukaček by vydal spíše na povídku (osobně mi u obou děl vadí velká statičnost děje). Na druhou stranu je to príma limonádové čtení!

Phoenix16.cz
Phoenix16.cz
11.05.2013 4 z 5

Je to asi nejslabší kniha, kterou jsem od tohoto autora četla. Přesto je stále velice dobrá až nadprůměrná. Hold, když má někdo vypravěčský talent jako Wyndham… Autor tentokrát nakousl téma mimozemšťan jako našeptávající entita u malého chlapce, který se musí vypořádat jak s novým „kamarádem“, tak s okolím, které si brzo začně všímat, že něco není v pořádku. Celý příběh je spíše zaměřen na chlapce a co všechno s nezvaným návštěvníkem zažil. Až ke konci knihy se autor pouští do filozofování, jaký by toto setkání mohlo mít teoretický přínos. A kdo ví, třeba opravdu za pár let najednou z ničeho nic někdo přijde s novým nevyčerpatelným zdrojem energie.

kattyV
kattyV
06.03.2013 4 z 5

V rámci autorových knih ji hodnotím jako poněkud slabší, ale v rámci žánru ještě pořád výborná. Zajímavý byl pohled na problém, zda by cizí inteligence mohla předat své poznatky nám lidem tak, aby nebyly zneužity. Taky se mi zdálo zajímavé vnímání toho, co považujeme za samozřejmé, cizíma očima. Je dobré si uvědomit, že věci nemusí být tak jasné, jak nám to připadá.

anthea
anthea
16.10.2012 5 z 5

(SPOILER) Zase další mimozemský kontakt, ale tentokrát prostřednictvím malého chlapce, který komunikuje s jistou nebo jistým Chocky. Chocky totiž není muž ani žena, jak se Mathew od ní dozvídá. To, že Mathew mluví s někým, kdo není vidět, nezůstává dlouho tajemstvím a rodiče samozřejmě nejdřív nevěří na existenci Chocky. Domluví mu sezení se známým psychiatrem a ten dochází k závěru, že to nemůže být jen výplod Mathewovy fantazie. Chocky chce Mathewa naučit nové vědecké poznatky, které už oni na jejich planetě dávno znají, ale nechce, aby toto vědění padlo do rukou špatným lidem. Mathew je ale poslán k dalšímu psychiatrovi, který ho zhypnotizuje, čímž zjistí pravdu o Chocky. Nedlouho potom je chlapec na nějaký čas unesen, než z něj dostanou všechny informace. Chocky raději Mathewa opouští, aby ho ochránila, a také aby nedošlo ke zneužití toho, co se mu snažila předat.

Nejzajímavější zde byly otázky, které Chocky chlapci kladla a vůbec vše, co mu vyprávěla, jak ho učila a závěrečný rozhovor s Mathewovým otcem, kdy Chocky mluvila sama skrze chlapce.

denuska
denuska
05.09.2012 4 z 5

Slabší Wyndham, přesto kdo má tento žánr a především autora rád, přečte jedním dechem.

Christo
Christo
03.10.2011 3 z 5

Milá, krátká a čtivá kniha, ale nenadchne...největší předností je závěr, což u Dne Trifidů mě kniha nadchla celá...

black.susi
black.susi
01.08.2011 5 z 5

Ačkoli sci-fi nijak neholduju, na doporučení Minase jsem si tuhle knížku přečetla a rozhodně nelituju. Tohle dílo, rozsahově spíš novela než román, má podle mě velký potenciál, který by se dal využít ve větším rozsahu než na nějakých 130 stránkách. Čte se to úžasně, a díky krátkému rozsahu je to záležitost na jedno odpoledne. Já jsem osobně úplně nadšená a k žánru sci-fi a tomuhle autorovi se určitě ještě vrátím a vrhnu se třeba na Den Trifidů.

Štítky knihy

Anglie psychologie mimozemšťané zfilmováno – TV seriál