Pavučina

Práce na Projektu přivádí skupinku lidí na opuštěný „zakletý“ ostrov hned po příjezdu několik lidí umírá a podivní pavouci útočící společně bojují o svůj ostrov...

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11316/big_pavucina-7qK-11316.jpg 3.6226
Literatura světová, Horory, Romány

Vydáno: , Mustang

Web, 1979

Kniha Pavučina

Maevie
01. prosince

V Pavučině mě překvapilo, s jakou zaujatostí se Wyndham věnoval evolučnímu popisu a chování jedovatých pavouků. Kniha ale postrádala obvyklou dynamiku a i kletba, která měla údajně zvláštní mutaci způsobit, mi do celého příběhu nepasovala. A pro Wyndhama, který si vždy vybíral takové náměty, které mu umožňovaly ukázat špatné lidské vlastnosti, je téma střetu civilizované společnosti s domorodci a jejich vírou, hodně netradiční.

Meda77
30. listopadu

Tady Wyndham ukazuje, že i skvělý autor může vyplodit zcela tuctový kousek, zřejmě jen komerčně založený. Průměrná scifi o neřádech na osmi nohou a biolit nikde. Průměr.

danny_21

Tichomořský ostrov se zdá být vhodným místem pro nastartování utopistického Projektu ideální společnosti a proto se po vyhoštění místních domorodců stane vysněných cílem skupinky budoucích sluníčkových "kolonistů". První polovina je utahaná jak prostitutka z Dubí po denní šichtě díky filozofování o sociologických problémech a pod kotlem Wyndham přitopil až když výprava dosáhne pustých břehů ostrova Tanakuatue, který je zapikován šamanským TABU a inteligentními osminohých armádami Sestřiček, které na evoluční explozi posunul ( možná ) jaderný výbuch - 60 %

RadimB.

Zatím nejslabší knížka co jsem od Wyndhama četl. Příběh nemá spád. První polovina knihy je o historii ostrova a jeho prokletí. V druhé polovině přicházejí na scénu pavouci, ale čekal jsem od toho více. Prozatím zklamání. Knihu nedoporučuji.

ALLO_ALIgirl

Vzhledem k tomu, že se mi zatím každá autorova kniha líbila víc než ta předchozí, musel asi zákonitě jednou přijít sestup. To se stalo teď.
Připojuji se k těm, které nebavila první polovina; kapitola o historii ostrova ještě šla, ale celkově mi to přišlo nezáživné. Od půlky jsem se ale do knihy začetla a začla mě bavit. Jenže pak byl najednou konec a mě přišlo, že tam vlastně nic moc zásadního neodehrálo. Jako kdyby kniha byla spíš jen úvod k mnohem většímu dobrodružství.

Kakho-Oto

Den trifidů je sice o hodně lepší, avšak Pavučina se mi líbí o trochu více než Midwichské kukačky. Poslední dvě třetiny krátkého románu byly přímo strhující. Zatímco v Dni trifidů ohrožovaly lidstvo "průmyslové" rostliny, v Pavučině ho ohrožují zmutovaní jedovatí pavouci, kteří útočí hromadně. V obou případech si může za trampoty lidstvo samo, oba romány mají také otevřený konec.

nhima
25.10.2020

Začátek dlouhá nuda,úplně zbytečná vata, neměla valný význam v dalším ději. Pak chvíli zábava, dokud zase nepřišla řeč na evoluci, pak to byla zase dlouhá nuda. Závěr pak fajn. Jako povídka by to bylo super. Podle mě si autor nastudoval témata, snažil se ukázat, že jim rozumí, ale už nedokázal vyškrtat nic nadbytečného, tak to prostě sklouzává do těch nudných pasáží.Jinak děj na ostrově příjemný, přiměřeně drsný a závěr nezklamal. Každý živočišný druh má nějakou slabinu, přirozeného nepřítele, stačí se jen pozorně dívat...

vencamf
12.10.2020

Zvláštní kniha, která mě chvílemi ukrutně nudila a chvílemi krásně bavila. Nakonec převažuje spíše pozitivnější pocit, ale myslím, že potenciál to mělo větší...