Pavučina

Práce na Projektu přivádí skupinku lidí na opuštěný „zakletý“ ostrov hned po příjezdu několik lidí umírá a podivní pavouci útočící společně bojují o svůj ostrov...

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11316/pavucina-11316.jpg 3.7176

Web (1979)

Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, Mustang

1T0S_

Zajímavé Sci-Fi ( ani za román, ani za horor bych tuhle knihu rozhodně neoznačil ), které je sice slabší, než ostatní Wyndhamovy knihy, ale rozhodně stojí za přečtení.

Wyndham se jako vždy věnuje popisu místa děje a mezilidských vztahů, což knize dodává zajímavý rozměr. Za menší nevýhodu bych považoval konec, který je dle mě trošku přitažený za vlasy.

Myslím, že 4/5 si kniha zaslouží ;)

jaroiva

K Trifidům to mělo hodně daleko, co se kvalitního počtení týká.
První tři kapitoly, které popisují historii ostrova, považuji za zcela zbytečné, jako by byly z úplně jiné knihy. Těch pár informací, které jsou v nich podstatné, čtenář pochopí i z náznaků v dalších kapitolách.
Jinak - tématicky je to pro mě, jakožto nefalšovaného arachnofobika, opravdu horor. I když to nebylo až tak děsivé, budu mít jistě o to děsivější sny. Každopádně mě teď svědí všude po těle, brr.
Souhlasím ale, že je to nejslabší Wyndhamova knížka (minimálně z těch, co jsem zatím četla).

jorgesob
16.12.2014

celkem krátká kniha u které byla možná zajímavější než příběh sám, historie ostrova. ale pak se příběh pěkně rozjede a máme tu námět na nejeden scifi horor. sice nejde o nejlepší knihu od windhama co jsem kdy četl, ale rád na ni vzpomínám

ZÓNA
25.08.2014

Myslím, že se zde nejedná o horor, ale o přírodovědné sci-fi. Pavouci popisovaní v příběhu nahánějí sice hrůzu, jejich počínání a styl zabíjení také, ovšem kniha samotná je spíše pohádkou. Zajímalo mě, jak kniha dopadne, ale to je asi tak všechno. Hrdinové nebyli příliš zřetelní, až na geniální doktorku přírodních věd Kamilu. Příběhu nelze upřít snahu zaujmout, ale přespřílišné vysvětlování minulosti, románu spíše ublížilo. Okleštil bych rozvláčné popisy a důvody proč a jak, a napsal bych být pane Wyndhamem vynikající povídku. Možná by kandidovala na Huga, či Nebulu. Kdo ví?

stavik
03.07.2014

Asi půjdu proti většinovému názoru, ale paradoxně se mi daleko více líbila první polovina slibující něco daleko jiného, než čeho jsme se v konečném důsledku dočkali. V příběhu cítím existenci určitého (pavučinového) vlákna myšlenkově spojujícího dosti odlišné části, ale suma sumárum to tak úplně nefunguje. Na jednu stranu je to čistokrevný dobrodružný pulp, na stranu druhou pokus o sociálně-filozofující příběh, ale bohužel schází společný průsečík a větší propracovanost.

Ladys
11.04.2014

I když jsem to přečetl za pár hodin, tak nejslabší Wyndham. Silně levičácká kniha, kterou autor dovolil vydat až x let po jeho smrti. Asi věděl proč. I když ... USA a levicová kniha.

Adigiotto
24.02.2014

Dejiny ostrova Tanakuatua na úvod boli výborné a tešil som sa na ďalší vývoj príbehu. Ale zmutované pavúky ma nenadchli. Kniha pre mňa stratila čaro. Nepresvedčivé.

Grejdus
05.11.2013

První polovina byla celkem nudná. Pavučina byla má třetí kniha od Wyndhama a kvalitě Trifidů se neblíží ani vzdáleně.

Lenka Žofka
05.10.2013

Samo o sobě je to hodně dobré. Zajímavý námět a to zpracování není zlé...jen mi to přišlo záživné zhruba od poloviny a to je veliký nepoměr.
A Wyndham to umí lépe.

yossarianxxii
09.06.2013

Jak už tady mnozí zminují , úvod je trochu delší ale knize to vůbec neubírá na kráse. Poté c o se skupinka lidí ocitne na opuštěném ostrově , kde je překvapí skupina pavouků a zabíjí je jednoho po druhém kniha nabírá na obrátkách. Mohu doporučit dalším čtenářům.

kurcatovium
18.02.2013

Několikrát zmiňovaný pomalý či zbytečně dlouhý rozjezd před samotnou "akcí" mně osobně nevadil. Ba spíše naopak, byl jsem za něj rád. Obšírné uvedení do děje je věc, ve které je Wyndham mistrem.

Phoenix16.cz
02.01.2013

Není to ani sci-fi ani horor, jen příběh o partě lidí, kteří se ocitli izolovaní od světa, a nedopadlo to zrovna nejlépe. Kniha se mi líbila od samého začátku, kde autor líčí obsáhlou historii ostrova, na kterou v hlavním ději sice moc odkazů není, ale nějaké se přeci jen najdou a čtenáři je hned jasné, jak vzniklo "tabu" a kde se vzali pavouci v takovém počtu. Možná autor mohl ozvláštnit děj nějakou další podzápletkou, protože konec knihy tak trochu působil, jako že z toho hlavní hrdinové vyvázli celkem jednoduše bez dalších problémů, které určitě mohly nastat.

denuska
28.10.2012

Nepochybně nejslabší Wyndhamova kniha, kterou jsem četla. Jak píše Nightlybird, byla vydána
až po jeho smrti a tak trochu mi připadá, že v tom šuplíku ležela nedopsaná a úplně nedokončená
a tak byla i vydána.

Hannibal29
22.10.2012

Tolko pripravy prostredia a tak kratky dej a zaver ts ts ts :(

anthea
23.09.2012

Utopický plán na vytvoření nového státu nezatíženého zastaralými zákony, pravidly a zvyklostmi je téma celkem nezajímavé a zmutovaní pavouci, kteří útočí na lidi na opuštěném ostrově... takových podobných věcí už existuje. Ale možná v té době, to bylo něco nového a Wyndham píše opravdu poutavě. Pro mne byla nejzajímavější historie tohoto ostrova a víra domorodců.

rose
11.08.2012

Připadlo mi to trošku „vyčpělé“, ani nevím proč. Hodně dlouhý trošku nudný rozjezd, pak horror, tam kde bychom očekávali zápletku, byl už konec. Den trifidů je určitě lepší.

nightlybird
07.12.2011

Pavučina patří podle mne ke slabším Wyndhamovým knihám, proto ji také syslil v šupleti a byla vydána až po jeho smrti. Námět sám není nic neobvyklého, z různých důvodů zmutované potvory všelikého druhu nejsou ničím výjimečným. Autor si vybral pavouky, budiž. Přisoudil jim některé z vlastností v tropech žijících druhů mravenců, které je (i bez mutace) činí dost nepříjemnými a tak spolu s možnou arachnofobií položil základ spíš dobrodružného než sci-fi románu. Jako sci-fi rekvizita tady vlastně působí jen utopická představa vybudování jakéhosi centra vědění a rozumu, svobodné a politicky nezávislé komunity schopné vytvořit nový způsob života a to je podle mne na poutavou knihu málo - zejména když je zhruba víc jak třetina knihy dějově značně chudá a děj se oživí teprve v závěru. Shledal jsem na ní i jiné než tématické nedostatky, neoslovila mne prostě. Možná proto, že jsem ji podvědomě srovnával s jinými Wyndhamovými knihami.

MoMa
17.08.2011

Na 'trifidy' tahle knížka nemá, ale je taky velmi dobrá.

ratoncito
18.07.2011

Začátek se poměrně táhne, ale celkový dojem z knihy je bezvadný

machalcz
08.03.2011

To jsme kdysi četl a vcelku si z toho dost pamatuji. Ostatně Den Trifidů od tohoto autora považuji za nejlepší jeho počin.

Lusa

Na začátek bych asi řekla toto: "Nesnáším pavouky"
Ale moje fobie se na psané naštěstí nevztahuje.
Jinak se mi kniha docela líbila.

pavouci zdivočelá zvířena

John Wyndham