Pavučina

Práce na Projektu přivádí skupinku lidí na opuštěný „zakletý“ ostrov hned po příjezdu několik lidí umírá a podivní pavouci útočící společně bojují o svůj ostrov...

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11316/pavucina-7qK-11316.jpg 3.6208
Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno, Mustang

Web, 1979

Kniha Pavučina

nhima
včera

Začátek dlouhá nuda,úplně zbytečná vata, neměla valný význam v dalším ději. Pak chvíli zábava, dokud zase nepřišla řeč na evoluci, pak to byla zase dlouhá nuda. Závěr pak fajn. Jako povídka by to bylo super. Podle mě si autor nastudoval témata, snažil se ukázat, že jim rozumí, ale už nedokázal vyškrtat nic nadbytečného, tak to prostě sklouzává do těch nudných pasáží.Jinak děj na ostrově příjemný, přiměřeně drsný a závěr nezklamal. Každý živočišný druh má nějakou slabinu, přirozeného nepřítele, stačí se jen pozorně dívat...

vencamf

Zvláštní kniha, která mě chvílemi ukrutně nudila a chvílemi krásně bavila. Nakonec převažuje spíše pozitivnější pocit, ale myslím, že potenciál to mělo větší...

ludek.n

Nad tichomořským ostrůvkem Tanakuatue visí domorodá kletba, přesto se sem vypraví skupina utopistů, aby učinila pokus z ničeho vybudovat ideální společnost. Problémy na sebe samozřejmě nenechají dlouho čekat, alespoň z pohledu oněch idealistů. Z pohledu čtenářů jsou čekací doby už o poznání delší. Začátek, kdy se seznamujeme s postavami a chystáme se na vlastní výpravu, se totiž nekonečně vleče a stále se ne a ne rozběhnout. Útrpné filozofování a sociologické komentáře jsou prubířským kamenem čtenářovy trpělivosti. Děj se vlastně rozběhne, až když noha prvního z osadníků vtlačí svůj otisk do písků tanakuatueské pláže. Poté je zase naopak potřeba držet si klobouky, protože se letí s větrem o závod. Konec je, jak je Wyndhamovým zvykem, otevřený. Pavučina je dílkem krátkým, oddechovým a prajednoduchým. A podobné je to i s pocity po dočtení: na chvíli zabaví, ale v hlavě dlouho nezůstane.

1T0S_
25.12.2019

Wyndham si napsáním skvělého Dne trifidů nastavil laťku tak vysoko, že je téměř nemožné ji překonat. Pavučina se jí ani trošku nepřiblížila, přestože se jednalo o poměrně slušnou knihu.
To nejhorší vlastně přišlo hned ze začátku - první tři kapitoly byly totiž tak nudné a zbytečné, až jsem měl chuť je přeskočit. Vesměs se jednalo o popis ostrova, který neprozradil nic, bez čeho by se čtenář neobešel. Následující kapitoly už ale byly záživné a zajímavé.
S postavami to též nebyla žádná sláva, ale ani žádná mizérie. Z celé party "kolonistů" na mě zapůsobily jen dvě - hlavní hrdina a bioložka Kamila. Ostatní působily poměrně nevýrazně.

Pavučina je rozhodně nejslabším dílem Johna Wyndhama, přesto bych ji hodnotil asi 75%. Myslím, že kdybych ji četl před Dnem trifidů či Kuklami, neměl bych takové očekávání a tím pádem bych hodnotil lépe.

koubin007
29.09.2019

Slaboučký dej. První čačásts knihy popisuje dějiny jakéhosi ostrova což mi přišlo naprosto nezajímavé. Pokračoval jsem jen proto, že jsem četl od Wyndhama Trifidy. V závěru šlo o celkem napínavý, ale vcelku beztvarý boj na život a na smrt. Tato kniha bude patřit mezi ty, které mě zcela neoslovily. Na druhou stranu člověk nemůže číst pořád jen bestsellery.

boxas
13.08.2019

Nebavilo mě to. Nedočetla jsem.

tazkykamen
03.05.2019

Voodoo mágia ako hybná sila evolúcie v boji s kresťanskými pohanmi ) Nepraktický idealista zisťuje aké naivné boli jeho predstavy .

wirtr
29.10.2018

Škoda, že děj proběhl tak neskutečně rychle, hlavně poslední třetina. Jinak je to zajímavý filozoficko-biologický horor.

Drákula
Drákula