Kukly

Byli zde lidé. Pak přišlo Utrpení. Pak tu byli opět lidé, ale bylo jich málo, nebyli tak dokonalí a museli bojovat proti ďábelským úkladům – odchylkám a mutacím. Udržovat boží čistotu je totiž moc těžké – narodí se vám mutant a musíte ho zabít. Na poli vám vyrostou gigantické klasy obilí – musíte je spálit. Ničí se vše, co není dle vzoru božího. David spolu s dalšími dětmi zvládá přenos myšlenek na dálku. Samozřejmě, že až se to provalí, bude nutné ho také zabít… 1. vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13863/kukly-Qso-13863.jpg 4.2364
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Odeon

The Chrysalids, 1955

Kniha Kukly

jaroiva

Zase jednou kniha, která mě naprosto pohltila. Jen ten konec mi připadal nějak nedotažený, pár stránek navíc bych ještě snesla. Pokud by nepokračovalo to moralizování od Zealanďanky.
Hodnocení ale nesnižuji, příběh mi brnknul na tu správnou strunu a přestože Trifidi jsou nepřekonatelní, moc se mi to líbilo.

deedulka

Po dočtení zůstalo mnoho nezodpovězených otázek. Co bylo Utrpení, kdo byli ti "lepší lidé" a kde přesně žili? Pár stránek tomu mohl autor věnovat a odhalit i tuto oponu. Příběh mi připomínal čarodějnické procesy ze Salemu, kdy se také hledala na člověku odchylka od normy. Pokud normu nesplňoval, .... Téma, která rasa je nadřazenější, bude lidstvo pronásledovat až do konce věků. To je nikdy nekončící boj. Jedni budou vytlačovat druhé, získávat jejich půdu, ohrnovat nos nad jejich vzhledem a myšlením, bát se odchylek a ničit neznámé.
Wyndham napsal opět napínavý příběh. I když na Den trifidů to nemá. To byla zatím autorova nejlepší kniha.

kap66

Zajímavé čtení, mě osobně zneklidňující spíše vyústěním než popisem světa po Utrpení. Přijímám představu, že po katastrofě celosvětového dosahu se může zvrátit vývoj lidstva do primitivní verze jakés takés kultury lpící na dogmatech, jež se stanou důvodem krvavé likvidace odlišných jedinců. Část o Davidových schůzkách se Sophií a dorozumívání se mezi "nadanými" je dětsky dobrodružná, po jejich odhalení a útěku je už tvrdší. Nějak se ale pořád nemůžu popasovat se závěrem a autorovou vizí možné "dobré" budoucnosti. Přesto se mi zatím všechny Wyndhamovy knížky líbily, protože science fiction nepojímal technicky, ale morálně.

gacie

Výborné scifi. John Wyndham je skvělý autor a těším se na další jeho díla.

TipsyChipsy
27.10.2019

Dobrá postapokaliptická kniha. Lidstvo v nové situaci a jak se s ní vypořádá. Autor nastolil spoustu témat: dogmatické uctívání boha, potírání odlišností, vyšetřování, pronásledování, nutnost konspirace a útisk. Kromě tohoto filosoficko psychologického rozměru si přijde na své i čtenář, který má rád dobrodružství, akční napětí a nebezpečí. Bylo to výborné, ale závěr byl jakoby otevřený, dobro a humanita vůbec nezvítězily... Poselství však bylo zajímavé: Život podléhá změnám a to je podstata přírody.

Tereszka
07.08.2019

Nepřesvědčila mě, ale možná je to tím, že jí čtu ve špatné době. V době X-menu, Marvelu a Young adult literatury.
Příběh dětí obdařených telepatií ve světě, kde není pro odlišnost místo, kde jediná cesta k pochopení, vede do vyhnanství.
Pak jsou tady otázky...kdo byli ti první lidé, co se vlastně stalo? A proč se kniha jmenuje Kukly?

Adhara
02.08.2019

Vcelku čítavá postapokalyptická knižka, no obsahuje samé už viac-menej známe prvky, dejové a dystopické klišé (odlišní sú utláčaní, ale práve oni sú tí správni, atď). A dôvod, prečo sa volá takto, som teda nepochopila.

Isew
25.04.2019

Podle názvu jsem čekala něco trochu jiného, třeba zmutovaný hmyz, když ve Dnu triffidů byly hlavními hybateli děje kytky. Rychle jsem byla vyvedena z omylu. Začátek i prostředek knihy byl strhující. Popis vesnice a lidí v nich naháněl hrůzu. Strach být jiný, jen trochu se odlišovat od normy. Konec byl o poznání horší. Útěk, komunikace, vyhnanci ... A najednou konec. Jak kdyby to dopisoval někdo jiný, nebo to chtěl mít autor už rychle za sebou a odevzdat rukopis? Je to škoda, vzhledem k vynikajícím 2/3 knížky.

Mapa času
Mapa času