Kukly

Byli zde lidé. Pak přišlo Utrpení. Pak tu byli opět lidé, ale bylo jich málo, nebyli tak dokonalí a museli bojovat proti ďábelským úkladům – odchylkám a mutacím. Udržovat boží čistotu je totiž moc těžké – narodí se vám mutant a musíte ho zabít. Na poli vám vyrostou gigantické klasy obilí – musíte je spálit. Ničí se vše, co není dle vzoru božího. David spolu s dalšími dětmi zvládá přenos myšlenek na dálku. Samozřejmě, že až se to provalí, bude nutné ho také zabít… 1. vydání...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13863/big_kukly-Qso-13863.jpg 4.2403
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Odeon

The Chrysalids, 1955

Kniha Kukly

bulda3

Pan Wyndham se stává mým oblíbeným autorem. Jeho knihy jsou nadčasové.

V knize Kukly je hlavním tématem intolerance, posílená náboženským fanatismem, který je (podle mého) hlavním průserem v každé době.

micha-ella
12.10.2021

Den trifidů považuji za jednu z nejlepších knih SF, tak asi proto mě Kukly připadaly jen jako fantastická dobrodružná knížka pro mládež, hlavně pasáže o útěku a pronásledování. První část byla výborná, ty další už se mi zdály moc zdlouhavé.

Any26
13.04.2021

NORMA x ODCHYLKA x NÁBOŽENSTVÍ
"Podstatou života je žít, základem je změna, změna znamená vývoj a my jsme jeho součástí."

Áách to byla tak, krásně a čtivě napsaná knížka. Jsem ráda že nakonec našli místo, kde můžou být svými a nemusí se skrývat.
Při čtení jsem se jen stěží od knížky odpoutávala, prostě mě zajímalo, co bude dál, a dál... a po přečtení ve mě zanechala spoustu hlubokých myšlenek a otázek. Už se těším až se vrhnu na další autorovo dílo.
Pozn. k přečtení mě inspirovalo album skupiny Jefferson Airplane Crown of Creation a obzvlášť jejich písnička, která právě čerpá z téhle super sci-fi knížky.

"Ale život podléhá změnám, to ho odlišuje od kamení, a změna je podstatou přírody."

Maevie
29.03.2021

Brilantní sci-fi dílo jako Den trifidů. John Wyndham je mým oblíbeným autorem nejenom pro jeho vědeckofantastické nápady, ale i pro etické a morální otázky a odraz současné lidské společnosti, které každou knihu provází. V Kuklách je řada skutečností neobjasněných, nevíme, co přesně je Utrpení, proč přišlo, ani jak bylo způsobeno. Podle indicií si ale snadno domyslíme, že katastrofu způsobili sami lidé svým neuváženým jednáním. A nerozumné skutky, ničení přírody, strach z odlišností a zaslepenost vůči jiným názorům není lidem cizí ani dnes.

ALLO_ALIgirl
04.03.2021

Lepší než Midwichské kukačky, ale v podstatě platí, to samé co u nich - námět je super, ale zpracování mi nijak zvlášť nesedlo. I když pravda, že asi první třetinu jsem hltala.

dolouš
07.02.2021

Autorova slabší knížka, s Trifidy se to nedá srovnávat. Samotná myšlenka dobrá, ale děj mě moc nenadchl.

jaroiva
12.10.2020

Zase jednou kniha, která mě naprosto pohltila. Jen ten konec mi připadal nějak nedotažený, pár stránek navíc bych ještě snesla. Pokud by nepokračovalo to moralizování od Zealanďanky.
Hodnocení ale nesnižuji, příběh mi brnknul na tu správnou strunu a přestože Trifidi jsou nepřekonatelní, moc se mi to líbilo.

deedulka
26.08.2020

Po dočtení zůstalo mnoho nezodpovězených otázek. Co bylo Utrpení, kdo byli ti "lepší lidé" a kde přesně žili? Pár stránek tomu mohl autor věnovat a odhalit i tuto oponu. Příběh mi připomínal čarodějnické procesy ze Salemu, kdy se také hledala na člověku odchylka od normy. Pokud normu nesplňoval, .... Téma, která rasa je nadřazenější, bude lidstvo pronásledovat až do konce věků. To je nikdy nekončící boj. Jedni budou vytlačovat druhé, získávat jejich půdu, ohrnovat nos nad jejich vzhledem a myšlením, bát se odchylek a ničit neznámé.
Wyndham napsal opět napínavý příběh. I když na Den trifidů to nemá. To byla zatím autorova nejlepší kniha.