Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)

Soubor 34 povídek od mistra hororového a detektivního žánru. Nejznámější z nich – Jáma a kyvadlo – je psychologickým hororem z období středověku, kdy ještě měla hlavní slovo inkvizice. Člověk, odsouzený inkvizicí na smrt je vržen do temné kobky, kde ho má dostihnout smrt. Ta má podobu jámy a kyvadla. Autor dokonale popisuje zoufalé pocity odsouzence, který se snaží přežít za každou cenu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8103/jama-a-kyvadlo-a-jine-povidky-F40-8103.jpg 4.32219
Literatura světová, Horory, Povídky

Vydáno: , Levné knihy

The Pit and the Pendulum, 1841

Kniha Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)

Romcajs

Klasika E.A. Poa. Osobně nemám rád krátké povídky, takže mě tato kniha příliš nezaujala. Nicméně pár povídek bylo zajímavých. Klasika Jáma a kyvadlo, Na slovíčko s mumií, černý kocour, maska červené smrti aj Naopak se mi některé příliš nelibily jako Ďábel ve zvonici, Pád do Malstromu, Muž davu ... Je asi dobré si tuto knihu alespoň jednou za život přečíst, ale rozhodně ji do své knihovny nezařadím.

Gordonlord

Tohle bylo hodně špatný.

Zub času ohlodal dílo tohohle autora tolik, že z něj pro současného čtenáře nic nezbylo.

Poe je celosvětová, obří a nedotknutelná literární ikona, uctívaná generacemi fanoušků. Proto se ani nedivím záplavě nadšených komentářů a absolutních hodnocení - lidé mají tendenci papouškovat názor silné většiny, držící se neotřesitelného statusu podobných ikon. Svůj vlastní názor si proto neudělají, nebo ho alespoň neprezentují, aby nevypadali hloupě. A v případě, že toho nemají mnoho načteno, tak si dokonce kolem onoho díla vytvoří iluzi sebeklamu na základě obecného mínění a jsou poté přesvědčeni, že čtou něco velkolepého. I když jim to smrdí exkrementem.

Chápu autorův historický přínos literatuře. Jeho styl byl v měřítku doby unikátní a šokující. Ale já to čtu v roce 2021. A číst si o tom, jak námořníci plují po moři, a dostanou se do víru, kde se jeden utopí, není zápletka. Je to strohá zkazka. A nebo několikastránkové suché líčení cesty balonem. Bez zápletky, atmosféry a děje. Pokud jsou tyto a další prázdné povídky pro vás "geniální dílo", je s vámi něco špatně.

Naštěstí není tak zle celou dobu. Je zde i pár dobrých, promyšlených povídek, s originálním a značně obskurním námětem, které autor očividně pečlivě a do detailu promýšlel, jako třeba Vraždy v ulici Morgue a další dva, tři exempláře s ikonickými nápady, jako třeba "Jáma a Kyadlo", či "Zrádné srdce".

Bohužel, těch dobrých povídek je zde tak málo, že to ani na podprůměrné hodnocení nedá. Zbytek působí už jen jako nehotové drafty, nebo se jedná přímo o špatný brak.

Víše zmíněný zbytek je "meh", kdy povídky nemají pointu a jsou jen o tom, že někdo někde někoho zazdil nebo pohřbil zaživa, avšak s neklidnou, ponurou atmosférou, která nepostrádá jistou originalitu a kterou zde musím ocenit - to v tom lepším případě. V těch ostatních případech se jedná doslova o prázdné nic.

Celkové resumé je za mě lepší jedna hvězda, téměř horší dvě...

Nicolka77
16.12.2021

posloucháno jako audiokniha, kterou nemluvil Milan Neděla, a musím říct, že to pro mě bylo lepší, než když bych to musela číst :)

petrarka72
14.12.2021

Hlavní výhodou tohoto souboru povídek je, že ukazuje Poa v jeho mnohostrannosti - vedle hororových, psychothrillerových, thrillerových a detektivních povídek se najdou i očekávané sci fi a fantasy a méně známé prudce ironické, satirické a komediální. Minimálně dvě třetiny příběhů jsou napsané mistrovsky - ale některé mi přece jen připadaly spíš načrtnuté než vytříbené (bez Eirose s Charmionem, Nikdy se s čertem nesázej o hlavu či Von Kempelenových objevů bych se obešla). Na druhou stranu, Tisící druhý Šeherezádin příběh jsem neznala a velmi potěšil... Takže díky za tu opulentnost, užije si i ten, kdo typického Poa nemusí (10. místo mezi nejčtenějšími horory taky o něčem svědčí). A Bornovy ilustrace jsou úžasné.

lukaskmn1
07.11.2021

Geniálně depresivní.

Eistee
05.11.2021

Hororová klasika, depresivní, tajemná a zvrácená. Vedle nejznámějších povídek Jáma a kyvadlo, Zrádné srdce, Zánik domu Usherů a Černý kocour, mi nejvíce utkvěla v paměti povídka Skokan. Něco tak odporného a šíleného (v pozitivním slova smyslu) jsem ještě nečetla. Pád do Maelströmu mě naprosto uchvátil a na tajemnou ,,podlouhlou bednu" doufám nikdy nenarazím. Doporučuji.

Ešína
25.07.2021

Povinná četba, která se proměnila v zábavu. Nečekala jsem že se do knihy začtu a bude mě bavit. Dobře napsané povídky.

Emberas
01.05.2021

Nádherné povídky tohoto mistra a zakladatele hororu.