Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky přehled

Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky
https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72802/mid_jama-a-kyvadlo-a-jine-fantasticke-p-lBB-72802.png 4 858 858

Výbor těchto čtrnácti povídek: - SUD VÍNA AMONTILLADSKÉHO - SKOKAN - DÉMON ZVRÁCENOSTI - ZRÁDNÉ SRDCE - MORELLA - ELEONORA - BERENICE - MEDAILON - MASKA ČERVENÉ SMRTI - KRÁL MOR - OHNIVÝ KŮŇ - ZÁNIK DOMU USHERŮ - JÁMA A KYVADLO - ČERNÝ KOCOUR

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (122)

zuzmi39
01.04.2024 3 z 5

Mám-li být upřímná, tak jsem od těchto povídek čekala asi víc... Před lety jsme na gymplu četli Jámu a kyvadlo a Černého kocoura a obě povídky se mi moc líbily, a tak, když jsem teď sáhla po sbírce více povídek, jsem od všech čekala něco podobného. Pár jich bylo fajn, ale většina mě moc nezaujala. U některých jsem nebyla schopná udržet pozornost, a párkrát jsem dokonce musela přeskakovat odstavce, což já se snažím většinou nedělat. I po těch letech ale stále platí, že ty dvě již zmíněné povídky jsou dost dobré a obsahují to správné napětí a hororové prvky.

Dom95
20.03.2024 3 z 5

Věřím, že ve své době to byl pan spisovatel, ale dnes je většina povídek již zcela mimo mísu. Jediné 2, které mě nějak oslovily byly Černý kocour a Jáma a kyvadlo. U druhé zmíněné si však myslím, že by byla ideální jako část celého románu. Přijde mi to, jako by někdo vytrhl pár stránek z knihy a tím vznikla povídka Jáma a kyvadlo. My nevíme, proč je hlavní hrdina zavřen do jámy, pouze víme, že byl odsouzen soudci. A to by se přeci dalo nakrásně rozvést.

V Poeovi se nezapře básník. Jeho barvité a několika odstavcové (i stránkové) popisy nenechávají čtenářovi již mnoho k domyšlení. Zároveň jsem se u těchto popisů zatoulával myšlenkami jinam a často pro mě bylo obtížné udržet pozornost. Zánik domu Usherů mě teda vůbec nebavil a Démon zvrácenosti mi přišel spíše jako úvaha, než povídka.

"Nepřeme se o tom. Sám přesvědčen nehodlám přesvědčovat."

"Nikdy není vše ztraceno. Jinak by přece člověk nedoufal v nesmrtelnost."

"Nezištná a obětavá oddanost zvířete musí dojímat zejména toho, kdo měl často příležitost zakusit bídnost přátelství a nestálou věrnost ze strany člověka."


n.ezn.amy
18.12.2023 5 z 5

Edgar Alan Poe je pro mě mistr a otec hororu. Po přečtení těchto povídek pochopíte proč. Nádherná mrazivá atmosféra, strach, těžká deprese, která prochází skrz všechny tyto povídky. Pochopitelně jako u každého spisovatele jsou povídky skvělé, dobré i slabší a to je i v této sbírce, ale to nic neubírá na tom, že celá sbírka se mi celkově moc líbí. Jáma a kyvadle, Černý kocour, Sud vína amontilladského a hlavně pro mě nejlepší Zánik domu Usherů.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky v seznamech

v Právě čtených31x
v Přečtených1 416x
ve Čtenářské výzvě133x
v Doporučených64x
v Knihotéce636x
v Chystám se číst139x
v Chci si koupit17x
v dalších seznamech6x