Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Výbor těchto čtrnácti povídek:
- SUD VÍNA AMONTILLADSKÉHO
- SKOKAN
- DÉMON ZVRÁCENOSTI
- ZRÁDNÉ SRDCE
- MORELLA
- ELEONORA
- BERENICE
- MEDAILON
- MASKA ČERVENÉ SMRTI
- KRÁL MOR
- OHNIVÝ KŮŇ
- ZÁNIK DOMU USHERŮ
- JÁMA A KYVADLO
- ČERNÝ KOCOUR

https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72802/big_jama-a-kyvadlo-a-jine-fantasticke-p-lBB-72802.png 4.2801
Nahrávám...

Komentáře (115)

Kniha Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky

Vendula39
04. března

Jsem fascinována tím, co někdo dokáže napsat. Je pravda že v některých povídkách jsem se občas ztratila a zapomněla o co se vlastně jedná, ale kompenzovaly mi to povídky jiné. Má oblíbená o černém kocourovi, na kterou nedám dopustit. Jáma a kyvadlo, Zkáza domu Usherů ale i Sud vína Amontilladského společně se Skokanem. Všechny tyto příběhy mají něco do sebe a nenechají vás abyste je nedočetli. Pokud hledáte něco netradičního a nevadí vám tematika smrti, pochmurnosti, ale taky uvažování, určitě při výběru neuděláte chybu.

Isew
11. února

Když jsem četla tyto povídky poprvé, ještě na střední škole, byla jsem naprosto fascinovaná zejména povídkou Jáma a kyvadlo. Do té doby jsem nic podobného nečetla a byl to velmi silný zážitek. K nejlepším povídkám vedle Jámy a kyvadla řadím Sud vína Amontilliadského a Zánik domu Usherů. Poe dokáže vytvořit velmi hutnou atmosféru strachu na malém prostoru.


Criosphinxx
15.12.2022

Předmluva od Radima Kopáče Vám představí osud a osobnost E.A.Poea a upřímně jsem netušil jak smutný a bizarní život měl, ale je to právě onen osud, který se odráží v povídkách tohoto spisovatele.

Člověk to byl velmi zvláštní a takové jsou i příběhy zde. Některé jsou děsivé. Někde zase filozofické a jinde zase romantické. Něco bavilo, něco ne, ale to tak asi bývá při takovém počtu příběhů. Hodnotím průměrem, ale rozhodně mě to zaujalo, abych si chtěl přečíst i nějaké další.

5* - Jáma a kyvadlo, Maska červené smrti a Démon zvrácenosti
4* - Černý kocour, Medailon
3* - Skokan
2* - Sud vína, Zrádné srdce a Berenice
1* - Zánik domu Usherů, Ohnivý kůň, Král Mor, Eleonora a Morella

Btw; Obálka vydání z roku 2015 je boží:D

_Blackie_
26.09.2022

Slibně se rozvíjející začátek bohužel brzy nahradilo rozčarování a zklamání. Čekala jsem od autora tak zvučného jména a pověsti mnohem víc.

Obecně hodnotím pozitivně velmi dobře vykreslenou atmosféru, často jsem si opravdu realisticky dokázala představit popisované prostředí, duševní rozpoložení a podléhání nejrůznějším formám šílenství, minimálně ze začátku na mě povídky působily příjemně plíživým, ponurým dojmem. Kvalita u jednotlivých povídek mi ovšem přijde dost nevyvážená a zhruba od poloviny knihy jsem se už dost nudila (v podstatě stále stejný koncept, zdlouhavé popisy, velmi podobná témata, ...). Na dobu vzniku zřejmě velmi neotřelé dílo, které dnes už ale úplně neohromí.

Nejlepší povídky: Zrádné srdce (hezky vykreslená atmosféra, pocity odporu, děsu i následné viny), Eleonora (velmi poetické, téměř něžné, s nečekaně laskavým a pozitivním koncem - docela se zbytku vymyká, i když tam autorův rukopis cítím).

Zatím hodnotím 2*, třeba dám některým povídkám znovu šanci ještě v budoucnu.

Miruneček
15.09.2022

U mě je to tak 50/50.

danny_21
30.08.2022

Další z Poeových sbírek osahující pro mě nové povídky, nicméně kvalita je hodně kolísavá, od výtečn Titulní po v lepším průměru Zrádné rdce, Skokana a Černého kocoura, až po vetšinu podprůměrných až slabých. Jako celek to vidím někde v lepším průměru, víc z toho nevytřískám - 55 %

Paja11.11
25.07.2022

Jsem mile překvapena, ačkoliv některé povídky byly horší, tak se mi obecně tato kniha povídek líbila. Děsil mě popis jak různých skutků (např. Černý kocour), tak hlavně míst (např. Jáma a kyvadlo).
Povídky se četly dobře, ale člověk musel vnímat každé slovo, jakmile mu něco uniklo, ztratil se ihned v ději, takže to nebylo úplně lehké čtení, i přesto není ale co vytknout.

Pítrs85
04.05.2022

Naprosto chápu čtenáře, kteří tyto Poeovi povídky odmávnou- ony jsou si totiž dost podobné, navíc nečekejte kdovíjaký dramatický oblouk, nebo strhující děj (na to, pravda, v povídce o pár stránkách ani není místo), Poe se zaměřuje na hrdinovu mysl, jeho psychické rozpoložení, většinou následované osobnostním rozkladem a končící smrtí. Každá povídka si žádá vaší stoprocentní pozornost, jinak budete jen přejíždět očima po stránkách, ale pod kůži se vám nedostane... Nejlepší, aspoň pro mě, jsou poslední dvě- Jáma a kyvadlo (totální psycho- to se ani jinak napsat nedá) a potom Černý kocour, při které nemrazí o nic méně. A už si chci zase nechat vytetovat Havrana...

1