Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky

- OHNIVÝ KŮŇ
- ZÁNIK DOMU USHERŮ
- JÁMA A KYVADLO
- ČERNÝ KOCOUR

https://www.databazeknih.cz/images_books/72_/72802/jama-a-kyvadlo-a-jine-fantasticke-p-0jo-72802.jpg 4.2535
Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno:, XYZ (ČR)

Kniha Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky

orangerose

Povídky byly nápaditě vylíčeny že má z nich člověk husí kůži :)

DeepSea21

Mistr hororu,skvělé,opravdu atmosférické povídky.

B4LU

Dost možná je to legendou, která autorovo jméno provází, ale měl jsem zřejmě příliš vysoká očekávání.
Jádro všech povídek je stejné - smrt. Někdy vlivem nemoci, někdy něčí rukou. Povídky jsou krátké a čtivé, ale i přesto jsem se k jejich přečtení musel z netušeného důvodu nutit. Možná ten starobylý jazyk? Kdoví. I tak mi ale celá sbírka zabrala jen několik málo hodin a zvládnete ji za delší večer.
Jsem rád, že jsem si konečně doplnil tuto svou literární mezeru, ale další díla autora nejspíš hledat nebudu. V daném žánru daleko spíš doporučuji díla Lovecraftova.

ArwenAragorn

Výborné povídky.

Skyer

Jáma a kyvadlo a jiné fantastické povídky
Čekala jsem toho od Poea víc. Těšila jsem se na popisy hrůzy a utrpení postav, ale jak byly povídky krátké, tak to celé působilo povrchně (ne příliš rozepsaně) a hrůzně by to působilo jedině pro čtenáře autorovy doby.
Budu se zase muset vrátit k současnejším autorům a neočekávat tolik od těch starších.
Povídky, které se mi z celé sbírky aspoň trochu líbili:
Zrádné srdce,
Zánik domu Usherů (konec - od čtení Šíleného Trista),
Jáma a kyvadlo (až na závěr)
a Černý kocour, který byl takový, jak jsem si představovala, že budou vypadat všechny povídky.

pecinka21

Tak jsem se chtěla obohatit klasikou ale Poe tedy za mě ne kniha mě neoslovila a ani jsem povídky nepochopila jediný účel povídek vidím v tom znechutit čtenáře no ale aby se neřeklo nejlepší byla Jáma a kyvadlo

Andynka

Měla jsem velký problém se u knihy soustředit. Občas se tam vyskytovaly neobvyklé názvy. Takže jste se opravdu museli soustředit, aby vám neunikla pointa povídky.

Cestovatel91

Strašidelné hororové povídky, které jsem poprvé četl k maturitě (a pak ještě dvakrát) se mi dostaly pěkně hluboko pod kůži - nejvíc asi Černý kocour a Jáma a kyvadlo. Člověk by se nechtěl dostat do podobné situace jako alkoholik týrající svého kocoura Pluta nebo trestanec, který se tak tak zachrání před ostrým břitem kyvadla, aby se pak odhodlal pro skok do jámy...

Jinak asi nejznámější povídka Havran se mi ještě více líbila v anglickém originále a také v namluvené podobě tajemným hlasem Christophera Lee.

horory povídky

Edgar Allan Poe