Edgar Allan Poe

americká, 1809 - 1849koupit eknihy

Nahrávám...

Nejnovější kniha

Na slovíčko s mumií

Na slovíčko s mumií

Pokračování výboru z díla Edgara Allana Poa přináší nejen povídky náležející do detektivního a hororového žánru, jako jsou Jáma a kyvadlo či Černý kocour, kterými autor p... detail knihy

Populární knihy

/ všechny knihy
HavranJáma a kyvadlo a jiné povídkyPovídkyJáma a kyvadlo a jiné fantastické povídkyČerný kocour a jiné hororové povídky

Komentáře (29)

Přidat komentář
1T0S_
20. října

Jeden z mých oblíbených autorů - ať už se jedná o povídky, básně nebo romány, Poe nezklame ;)

Daria_Eden
25. května

Začala jsem číst Zánik domu Usherů, ihned jsem si zamilovala jeho melancholický (krapet depresivní či vážný) styl psaní. Ihned jsem si nakoupila sbírku povídek.
Pro některé je to blázen na opiu. Já ho vidím jako nadčasového literárního génia.

BelphegorSara
22.11.2017

Můj nejoblíbenější autor. Neuvěřitelná inteligence a u jeho knih tajím dech. Nemá konkurenci ani po tolika letech.

Dyaebl
31.07.2017

Mimo známý fakt, že pan Poe píše vynikající povídky plné strachu, hrůzy a beznaděje, při níž využívá motivy jako katalepsii, bezmoc, trýzeň a jiné, tak píše také velmi originální satirické kousky a mnohdy s tolika odkazy na spousty jiných autorů a děl, až žasnu nad jeho inteligencí. A do toho všeho detektivní díla s mnohdy až absurdním rozuzlením. K tomu si přičtěte perfektní melancholickou poezii v romantickém pojetí a máte tu velkolepého autora. Pro mě opravdová legenda mezi autory.

Amia
24.01.2017

Geniální autor s obdivuhodným stylem. Líbí se mi, s jakou ladností dokázal přenášet smutek ze soukromého života do své tvorby.
Havran zůstává jednou z mých nejoblíbenějších básní.

Dep8
19.03.2016

Stačí říct, že sám velký Doyle se jím inspiroval. Poe mě bavil od základní školy až po vysokou a jeho květnatá souvětí a vyměřeně barevné popisy (např. mysl analytika v povídce Vraždy v ulici Morgue) mě budou bavit furt. Jeden z mála autorů, který ve mě probouzí strach, nechuť, ale i úžas a překvapení najednou.

Romanka89
21.01.2016

Moje srdcová záležitost, jeho povídky i básně se dají číst stále dokola, i v dnešní době je to opravdu mistr ve svém oboru.

zuzana13
14.08.2015

Skvělý spisovatel. Jsem ráda že napsal tak krásné básně a další knihy. Doporučuji.

Dominik Fajkus
25.07.2015

Samotná Smrt se musela do tohoto pána zamilovat a vzít si jej k sobě. Mrzí mě jen, že takto brzy. Ochudila nás o desítky nádherných příběhů plných inspirace, strachu a nekonečné radosti z umění.

lu7266
11.03.2015

Nedokážu si pomoci, ale každá jeho povídka ve mně zanechává čím dál tím větší pocit, že znám i jejího autora,. Jakoby do nich dával kus svého života. Edgar Allan Poe byl skvělý spisovatel a velký člověk, který se objeví tak jednou za 20 let. Když čtu jeho knihy, cítím se jako bych luštila nějaké obrovské tajemství a hledám kousky, které tam zanechal jeho život! :D Ohromný respekt!

Vesnaaa
14.01.2015

Pan spisovatel. Podle mně jeden z nejlepších spisovatelů hororových knih. Jeho povídky mně i po několikátém přečtení nepřestávají děsit a okouzlovat. Báseň havran, je perla ve své kategorii.

malc8k
08.11.2014

společně s lovecraftem a barkerem tvoří třetí vrchol děsivého trojúhelníku.
pán všeho nemocného a zhýralého.

betys6914
25.08.2014

Miluji jeho básně :)

NicolettaViolet
27.03.2014

Výborný spisovatel. Jeho knihy jsou fascinující, morbidní a dech beroucí.....

Dáma s hrnstjm
24.06.2013

Americká televizní stanice FOX letos (2013) představila nový seriál "The Following," který čerpá inspiraci z osobnosti E. A. Poea a jeho díla. Pozor, seriál je dost drsný, ale názorně ukazuje, jak snadno vznikne sekta (kult), pokud má charismatického vůdce, v tomto případě odborníka na americkou literaturu posedlého tvorbou E. A. Poea. Seriál sklízí velký úspěch nejen v USA a mě osobně dost zaujal.

Lucipher69
24.06.2013

Podle mě je Poe jedním z nejlepších spisovatelů hororové literatury. Oblíbila jsem si ho díky jeho povídkám Černý kocour, Jáma a kyvadlo a básni Havran.

annihilation
19.02.2013

Poe je pro mě jedním z nejmilejších spisovatelů i proto, že se nemohu rozhodnout, jestli mám radši jeho prózu nebo poezii. Upřímně mě velmi překvapilo, že byl tak moc talentovaný v obou těchto odvětvích a v každém z nich rozvíjel jiné myšlenky.
Dle mého názoru svými povídkami dokázal předčit dobu a doposud se mu většina autorů nevyrovná. Dokáže rozvinout detektivní příběh založený na dedukci a naprosto vás uchvátit a rozpohybovat vaše mozkové závity, v jiném vyprávění zase strhává vaší obrazotvornost k úzkosti a temnotě. Jeho básnická tvorba je zase velmi niterní, s nádechem mystična a melancholie. Jeho nadčasovostí a nesmírným nadáním si mě naprosto získal.
Jediné trochu nepochopitelné je pro mě časté srovnávání s H. P. Lovecraftem. Oba patří k mým největším oblíbencům, avšak mám za to, že jejich próza je velmi odlišná a citlivý čtenář by měl být s to jí rozlišit - ač jsou zaručeně oba nepřekonatelní ve svém hororovém oboru, jejich náměty i podání spočívají jinde. I když, na druhou stranu mě vlastně moc těší, že jsou v současné virtuální době tak moc oblíbení a to i napříč generacemi.

--------
Alone

From childhood's hour I have not been
As others were; I have not seen
As others saw; I could not bring
My passions from a common spring.
From the same source I have not taken
My sorrow; I could not awaken
My heart to joy at the same tone;
And all I loved, I loved alone.

Then- in my childhood, in the dawn
Of a most stormy life- was drawn
From every depth of good and ill
The mystery which binds me still:
From the torrent, or the fountain,
From the red cliff of the mountain,
From the sun that round me rolled
In its autumn tint of gold,
From the lightning in the sky
As it passed me flying by,
From the thunder and the storm,
And the cloud that took the form
(When the rest of Heaven was blue)
Of a demon in my view.

dusan122
22.01.2013

POE to jsou moje zacatky s hororovou literaturou.Porad mi beha mraz po zadech.

Sinn
29.10.2012

Jeden z mála autorů, který pro mne od mých dvanácti, kdy jsem jeho tvorbu objevila, po následujících (zatím) 10 let neztratil ani kousek ze svého lesku. Neustále mě překvapuje, děsí, mrazí, dojímá, uchvacuje, okouzluje a především fascinuje svým lehce pokřiveným, půvabně dekadentním pohledem na svět.

nightlybird
27.06.2012

Představa E.A.P. jako experta přes mušle je skutečně poněkud absurdní a je jasné, že k té transakci měli oba dobrý důvod - Wyatt skutečnost, že POE byla v té době již dobře zavedená značka (a navíc patřil v té době k předním americkým editorům, kterážto funkce je v anglosaské literatuře uznávaná a ceněná podstatně jinak a hlavně více než u nás) a Poe skutečnost, že 50 doláčů (!) jen tak na chodníku nenajdeš. Z tohoto zorného úhlu se tedy celá transakce překvapivou nejeví - stejně jako už není (aspoň pro mne) překvapivá schopnost HTO "vyštrachat" skvostné informace z literárního světa či spíš podsvětí.

HTO
23.06.2012

Ačkoliv se často udává, že autorem populární, to jest, dobře se prodávající a školami využívané knihy „The Conchologist's First Book Or, A System of Testaceous Malacology" (1839) je Edgar Allan Poe, není to pravda. Skutečným autorem je Angličan Thomas Wyatt; Poe napsal pouze Předmluvu a Úvod, ale byv Wyattem požádán, aby knihu prezentoval jako svou vlastní, vyhověl mu. Wyattova žádost pramenila ze dvou důvodů – vyhnout se problémům s copyrightem (kniha představovala levnější a zjednodušenou verzi Wyattovy knihy vyšlé u jiného vydavatele, který nechtěl levnější vydání dovolit z tržně-ekonomických důvodů), a zadruhé, Poeovo jméno v té době zaručovalo prodejnost. Ironií osudu tedy jediná kniha tohoto amerického spisovatele, která vyšla za jeho života dvakrát, je kniha, kterou vůbec nenapsal.

Ivet.Pe
19.06.2012

I mě zaujaly jeho neskutečné povídky - některé tajemné, některé detektivní a jiné. A samozřejmě jeho Havran je také skvělý. Některé povídky mě sice přímo neoslovily, ale jeho horororové příběhy jsou skvělé. Vybrala jsem si ho před několika lety k maturitě, jelikož mám ráda hororové příběhy a udělala jsem dobře. Je to výjimečný autor, zvláště uvážím-li dobu, ve které tvořil.

reykjavik
05.03.2012

Jáma a kyvadlo... strhující příběh inkvizice (ačkoli jsem četl jenom zkrácenou verzi)
Havran... báseň, stejně úchvatná

NaTuLdA
29.01.2012

Povídky jako Zrádné srdce, Zlatý brouk, Černý kocour atd. jsou výborné a vzbuzují strach. Ale například Senzace s balonem, kdy je na 10 stránkách popsán horkovzdušný balón, mě vůbec neoslovila stejně jako povídky o námořnících. Ale díky hororovým povídkám je mým nejoblíbenějším autorem :)

Nevermore
30.10.2011

S týmto mužom,spisovateľom,človekom je môj život už roky spojený,sú to 3 mesiace odkedy mám "Nevermore" vytetované :) znie to šialene, možno aj hlúpo ale tak svojimi dielami ovplyvnil celý môj život,že som neodolala to krásne puto spečatiť takto :) Raz mi náhodou padol pohľad na jednu knihu od neho a dnes je Edgar Allan Poe mojou láskou až za hrob. Určite je jedným z autorov,na ktorých nezabudnete a jeho diela vo Vás zanechajú istý nepopísateľný zvláštny pocit :)

knedlik
19.10.2011

Osobou Edgara Allana Poea jsem byla vždy uchvácena. Nevím, zda její rozervaností a nevyrovnaností, či jeho divokostí s maniodepresivním podtextem, nebo jestli se tak stalo pouze prostřednictvím jeho postav v různých povídkách. Každopádně co do žánru, považuji Poea za jednoho z nejlepších autorů hororových povídek. Myslím, že při čtení Jámy a kyvadla mi bylo úplně stejně, jako chlápkovi na tom stole, stejně tak i u jiných příběhů. Zkrátka mohu jen doporučit.

pacatom
23.03.2011

Můj nejoblíbenějši autor

Tuffy

K tomuto autorovi jsem se dostala přes jeho básně. Všechno to začalo, když jsem četla Havrana. Ta dokonalost jeho veršů na mě opravdu zapůsobila. A pak jsem zkusila i jeho povídky. Sem tam se čtou obtížněji, ale myšlenky jeho děl jsou půvabné a Poeovo psaní se mi velmi zalíbilo.

mareq

Mistr (nejen) hororových povídek. Více snad není třeba dodávat.