Edgar Allan Poe

americká, 1809 - 1849

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Nová kniha

Zlatý skarabeus a jiné povídky

Zlatý skarabeus a jiné povídky - Edgar Allan Poe

Tři povídky tohoto výboru - Zatý skarabeus, Ukradený dopis a Sestup do Maelströmu - ukazují kvality Edgara Allana Poea jako autora detektivně logické, napínavě dobrodružn... detail knihy

Komentáře (35)

heavy66
heavy66
01.10.2023

Edgar Allan Poe, proslulý autor hororu, stejně dobře zvládal detektivku, satiru, humor i poezii. Vyznal se v dějepise, zeměpise, přírodopise, fyzice, chemii. Právem patří do první ligy světových spisovatelů. Jen škoda, že zemřel tak mladý!

SnidaneSKnihou
SnidaneSKnihou
23.09.2023

Geniální autor


vernem1850
vernem1850
25.12.2022

Skvělý básník a spisovatel ( povídkář ).

deauville
deauville
27.11.2021

Miluju ho, zejména jeho hororové povídky. Skvěle dokáže vylíčit ponurou atmosféru, vnitřní pochody (velmi často) vyšinutých jedinců... A to nemluvím o básních, jeho Havran, to je prostě slast pro ucho, v anglickém i českém jazyce.

ozzak
ozzak
03.04.2021

výborný básník zakladatel detektivní povídky a klasik hororu

666Jitka
666Jitka
28.02.2021

E.A.Poe je moje velká literární láska. Zakladatel hororu staré školy, kterou většinou upřednostňuji před "novou vlnou".

andrii24
andrii24
14.06.2019

Zavál černý flór. Zaskřípal strachu tón. Zatřepotal perutěmi fantom. Brachu, poeta piet, až za hrob. Na sladce expresivní, mystické tlení. Za zdi hřbitovní. Smrt láká kvítek nesmrtelný.

HenryOsmý
HenryOsmý
06.02.2019

Pesimismu, melancholie, občas až syrová morbidnost ... Poe si prošlápl vlastní cestu. Na jeho dobu to byla cesta až skandální. Dneska nám jeho styl může připadat až banální. Ale není. Jako každý průkopník má i Poe své místo v panteonu ...

Daria_Eden
Daria_Eden
25.05.2018

Začala jsem číst Zánik domu Usherů, ihned jsem si zamilovala jeho melancholický (krapet depresivní či vážný) styl psaní. Ihned jsem si nakoupila sbírku povídek.
Pro některé je to blázen na opiu. Já ho vidím jako nadčasového literárního génia.

BelphegorSara
BelphegorSara
22.11.2017

Můj nejoblíbenější autor. Neuvěřitelná inteligence a u jeho knih tajím dech. Nemá konkurenci ani po tolika letech.

Dyaebl
Dyaebl
31.07.2017

Mimo známý fakt, že pan Poe píše vynikající povídky plné strachu, hrůzy a beznaděje, při níž využívá motivy jako katalepsii, bezmoc, trýzeň a jiné, píše také velmi originální satirické kousky s mnohdy tolika odkazy na spousty jiných autorů a děl, až žasnu nad jeho přehledem. A do toho všeho detektivní díla s mnohdy až absurdním rozuzlením. K tomu si přičtěte perfektní melancholickou poezii v romantickém pojetí a máte tu velkolepého autora. Pro mě opravdová legenda mezi autory.

Dep8
Dep8
19.03.2016

Stačí říct, že sám velký Doyle se jím inspiroval. Poe mě bavil od základní školy až po vysokou a jeho květnatá souvětí a vyměřeně barevné popisy (např. mysl analytika v povídce Vraždy v ulici Morgue) mě budou bavit furt. Jeden z mála autorů, který ve mě probouzí strach, nechuť, ale i úžas a překvapení najednou.

Romanka89
Romanka89
21.01.2016

Moje srdcová záležitost, jeho povídky i básně se dají číst stále dokola, i v dnešní době je to opravdu mistr ve svém oboru.

zuzana13
zuzana13
14.08.2015

Skvělý spisovatel. Jsem ráda že napsal tak krásné básně a další knihy. Doporučuji.

Dominik Fajkus
Dominik Fajkus
25.07.2015

Samotná Smrt se musela do tohoto pána zamilovat a vzít si jej k sobě. Mrzí mě jen, že takto brzy. Ochudila nás o desítky nádherných příběhů plných inspirace, strachu a nekonečné radosti z umění.

lu7266
lu7266
11.03.2015

Nedokážu si pomoci, ale každá jeho povídka ve mně zanechává čím dál tím větší pocit, že znám i jejího autora,. Jakoby do nich dával kus svého života. Edgar Allan Poe byl skvělý spisovatel a velký člověk, který se objeví tak jednou za 20 let. Když čtu jeho knihy, cítím se jako bych luštila nějaké obrovské tajemství a hledám kousky, které tam zanechal jeho život! :D Ohromný respekt!

Vesnaaa
Vesnaaa
14.01.2015

Pan spisovatel. Podle mně jeden z nejlepších spisovatelů hororových knih. Jeho povídky mně i po několikátém přečtení nepřestávají děsit a okouzlovat. Báseň havran, je perla ve své kategorii.

malc8k
malc8k
08.11.2014

společně s lovecraftem a barkerem tvoří třetí vrchol děsivého trojúhelníku.
pán všeho nemocného a zhýralého.

betys6914
betys6914
25.08.2014

Miluji jeho básně :)

NicolettaViolet
NicolettaViolet
27.03.2014

Výborný spisovatel. Jeho knihy jsou fascinující, morbidní a dech beroucí.....

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm
24.06.2013

Americká televizní stanice FOX letos (2013) představila nový seriál "The Following," který čerpá inspiraci z osobnosti E. A. Poea a jeho díla. Pozor, seriál je dost drsný, ale názorně ukazuje, jak snadno vznikne sekta (kult), pokud má charismatického vůdce, v tomto případě odborníka na americkou literaturu posedlého tvorbou E. A. Poea. Seriál sklízí velký úspěch nejen v USA a mě osobně dost zaujal.

Lucipher69
Lucipher69
24.06.2013

Podle mě je Poe jedním z nejlepších spisovatelů hororové literatury. Oblíbila jsem si ho díky jeho povídkám Černý kocour, Jáma a kyvadlo a básni Havran.

annihilation
annihilation
19.02.2013

Poe je pro mě jedním z nejmilejších spisovatelů i proto, že se nemohu rozhodnout, jestli mám radši jeho prózu nebo poezii. Upřímně mě velmi překvapilo, že byl tak moc talentovaný v obou těchto odvětvích a v každém z nich rozvíjel jiné myšlenky.
Dle mého názoru svými povídkami dokázal předčit dobu a doposud se mu většina autorů nevyrovná. Dokáže rozvinout detektivní příběh založený na dedukci a naprosto vás uchvátit a rozpohybovat vaše mozkové závity, v jiném vyprávění zase strhává vaší obrazotvornost k úzkosti a temnotě. Jeho básnická tvorba je zase velmi niterní, s nádechem mystična a melancholie. Jeho nadčasovostí a nesmírným nadáním si mě naprosto získal.
Jediné trochu nepochopitelné je pro mě časté srovnávání s H. P. Lovecraftem. Oba patří k mým největším oblíbencům, avšak mám za to, že jejich próza je velmi odlišná a citlivý čtenář by měl být s to jí rozlišit - ač jsou zaručeně oba nepřekonatelní ve svém hororovém oboru, jejich náměty i podání spočívají jinde. I když, na druhou stranu mě vlastně moc těší, že jsou v současné virtuální době tak moc oblíbení a to i napříč generacemi.

--------
Alone

From childhood's hour I have not been
As others were; I have not seen
As others saw; I could not bring
My passions from a common spring.
From the same source I have not taken
My sorrow; I could not awaken
My heart to joy at the same tone;
And all I loved, I loved alone.

Then- in my childhood, in the dawn
Of a most stormy life- was drawn
From every depth of good and ill
The mystery which binds me still:
From the torrent, or the fountain,
From the red cliff of the mountain,
From the sun that round me rolled
In its autumn tint of gold,
From the lightning in the sky
As it passed me flying by,
From the thunder and the storm,
And the cloud that took the form
(When the rest of Heaven was blue)
Of a demon in my view.

dusan122
dusan122
22.01.2013

POE to jsou moje zacatky s hororovou literaturou.Porad mi beha mraz po zadech.

Sinn
Sinn
29.10.2012

Jeden z mála autorů, který pro mne od mých dvanácti, kdy jsem jeho tvorbu objevila, po následujících (zatím) 10 let neztratil ani kousek ze svého lesku. Neustále mě překvapuje, děsí, mrazí, dojímá, uchvacuje, okouzluje a především fascinuje svým lehce pokřiveným, půvabně dekadentním pohledem na svět.

nightlybird
nightlybird
27.06.2012

Představa E.A.P. jako experta přes mušle je skutečně poněkud absurdní a je jasné, že k té transakci měli oba dobrý důvod - Wyatt skutečnost, že POE byla v té době již dobře zavedená značka (a navíc patřil v té době k předním americkým editorům, kterážto funkce je v anglosaské literatuře uznávaná a ceněná podstatně jinak a hlavně více než u nás) a Poe skutečnost, že 50 doláčů (!) jen tak na chodníku nenajdeš. Z tohoto zorného úhlu se tedy celá transakce překvapivou nejeví - stejně jako už není (aspoň pro mne) překvapivá schopnost HTO "vyštrachat" skvostné informace z literárního světa či spíš podsvětí.

HTO
HTO
23.06.2012

Ačkoliv se často udává, že autorem populární, to jest, dobře se prodávající a školami využívané knihy „The Conchologist's First Book Or, A System of Testaceous Malacology" (1839) je Edgar Allan Poe, není to pravda. Skutečným autorem je Angličan Thomas Wyatt; Poe napsal pouze Předmluvu a Úvod, ale byv Wyattem požádán, aby knihu prezentoval jako svou vlastní, vyhověl mu. Wyattova žádost pramenila ze dvou důvodů – vyhnout se problémům s copyrightem (kniha představovala levnější a zjednodušenou verzi Wyattovy knihy vyšlé u jiného vydavatele, který nechtěl levnější vydání dovolit z tržně-ekonomických důvodů), a zadruhé, Poeovo jméno v té době zaručovalo prodejnost. Ironií osudu tedy jediná kniha tohoto amerického spisovatele, která vyšla za jeho života dvakrát, je kniha, kterou vůbec nenapsal.

Ivet.Pe
Ivet.Pe
19.06.2012

I mě zaujaly jeho neskutečné povídky - některé tajemné, některé detektivní a jiné. A samozřejmě jeho Havran je také skvělý. Některé povídky mě sice přímo neoslovily, ale jeho horororové příběhy jsou skvělé. Vybrala jsem si ho před několika lety k maturitě, jelikož mám ráda hororové příběhy a udělala jsem dobře. Je to výjimečný autor, zvláště uvážím-li dobu, ve které tvořil.

reykjavik
reykjavik
05.03.2012

Jáma a kyvadlo... strhující příběh inkvizice (ačkoli jsem četl jenom zkrácenou verzi)
Havran... báseň, stejně úchvatná

NaTuLdA
NaTuLdA
29.01.2012

Povídky jako Zrádné srdce, Zlatý brouk, Černý kocour atd. jsou výborné a vzbuzují strach. Ale například Senzace s balonem, kdy je na 10 stránkách popsán horkovzdušný balón, mě vůbec neoslovila stejně jako povídky o námořnících. Ale díky hororovým povídkám je mým nejoblíbenějším autorem :)