Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky

Kniha obsahuje 5 detektivních povídek amerického spisovatele – Vraždy v ulici Morgue, Záhada Marie Rogetové, Odcizený dopis, Vrah jsi ty! a Zlatý brouk. Ve třech povídkách vystupuje Augustin Dupin, známý svým analytickým myšlením. Ve čtvrté je detektivem anonymní vypravěč s břichomluveckými schopnostmi. V poslední povídce vystupuje William Legrand, který nalezne pirátský poklad. Parádní koláže Václav Sivko. Edice Máj, svazek 49....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/46869/vrazdy-v-ulici-morgue-46869.jpg 4.3402

Murders in the Rue Morgue (1872)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Mladá fronta

kuruteku

Znovu jsem si začal číst páně Škvoreckého Nápady čtenáře detektivek a propadl démonu poznávání - tudíž jsem nemohl minout tuto knihu E. A. Poea. A najednou zjišťuji, jak je to vlastně "šablonovité", ale z tehdejší doby naprosto nově. To spojení pěti povídek je esencí základu celého detektivního žánru. Na motivy Odcizeného dopisu psal Čapek Ukradený spis a něco podobného má i A. C. Doyle. Vraždy v ulici Morgue jako první "záhada zamčeného pokoje". Záhada Marie Rogetové jako dekonstrukce od stolu z pár postřehů a svědectví. Teď přestávám vidět, jestli mne pan Škvorecký nadchl nebo uvrhl do prokletého světa. V každém případě číst detektivky jako studium vývoje žánru má taky něco do sebe.

Shindo

Chvíľu mi trvalo, kým som si zvykol na štýl, akým bola kniha napísaná a miestami až prehnane analytický Dupin ma fakt iritoval (rovnako ako jemu podobní ľudia v reálnom živote).
Posledné dve poviedky to ale odľahčili a ak vezmem do úvahy, že Poe ako taký položil základy detektívky, táto zbierka je v podstate unikát.

Esej na konci ešte viac približuje človeka, ktorý sa z nádejného autora stal v podstate troskou, no aj napriek ponurému osudu má v literatúre stále miesto.

ivanaa

skvělá

raďax9

Neobyčejné detektivní příběhy úžasného autora.
Kvalitní literatura, dobře čtivá.

ddkk
24.10.2017

Skvělé, nezaměnitelné a velmi temné...

Melancholie
24.08.2017

Jedno z děl s takovým tím temným nádechem,který lidi po generace tolik přitahuje

Adelajda_4
13.07.2017

U Poea se vždycky opakuju, ale opět to je dokonale napsaná kniha a je vidět, že uměl nejen hororové příběhy, ale i detektivky .

Romanka89
12.05.2017

První dílo od mistra hororů, se kterým jsem se setkala. Okamžitě jsem si tohoto autora zamilovala. Jeho díla jsou nadčasová a při jejich čtení mi vždy běhá mráz po zádech.

Marbo
04.05.2017

Detektivky nejsou můj šálek čaje. Poe přesto zaujal - je zajímavé sledovat provpočátky žánru, který je snad nejčtenější.
Povídky jsou povedené, mám však problém s Dupinem - je příliš hrubě načrtnut, chybí mu propracovanost Homese, jeho bezejmený nadhazovač též nesnese srovnání s Watsonem...

JarsonvonBrzek
21.03.2017

Podle mého názoru jsou všechny povídky na velice vysoké úrovni a příznivce krimi musí potěšit. Před "detektivem" Dupinem smekám klobouk, důvodů je mnoho, ale rozluštění šifry v povídce Zlatý brouk mě opravdu dostalo. Doporučuji přečíst :)

lushi
27.12.2016

Když sbírku porovnám se sbírkou Zlatý skarabeus, jde o slabší knihu, ale taky rozhodně stojí za přečtení. Záhada Marie Rogetové je klasická detektivka, ale na můj vkus až moc zdlouhavá. Na vydání jsou rozhodně zajímavé rozkládací ilustrace, které jsem objevila teprve při samotném čtení knihy.

haki34
21.11.2016

Pamatuji si jak jsem Vrazdu v ulici Morgue cetla poprve. - nahodne zachycena nekde v casopise a pro zacku zakladni skoly docela silna kava ;) byla jsem pekne vydesena a pasaze povidky me desi snad jeste dnes ;)

georginaa
10.04.2016

Záhady detektivních příběhů mě vždy lákají přemýšlet, jak to mohl vrah udělat a hlavně kdo byl vrahem, uhádnout dřív než dočtu poslední kapitolku. Jsem též ráda, že tyto příběhy jsou i namluvené v audio a mohu je poslouchat, pokud nemám knihu.

tomalakis
16.09.2015

Já prostě ty Šalamounovy ilustrace žeru. Nikdo nedokáže dát Poeovým povídkám lepší atmosféru.

JaMar28
18.08.2015

Série více či méně detektivních povídek, kterými Poe založil detektivní žánr vůbec a vymyslel klišé o geniálním detektivovi a jeho pomocníkovi, které má dodnes úspěch. Pro moderního čtenáře bude nejspíš nezvyklé, že kniha nám neukazuje přímo vyšetřování, ale většinou jen předestře případ a pak už následuje jeho řešení a vyprávění, jak k řešení došlo, většinou dost obsáhlým analytickým textem, který ne každému musí sednout. Dupin - jako první Sherlock Holmes - je skvělý a větu "je opravdu příliš malý, hodil by se spíš do varieté" nejspíš do smrti nezapomenu, jak mě pasáž okolo ní pobavila. :)) V poslední povídce - Zlatý brouk - Poe nezapře svůj talent pro mysteriózní a hororová témata, z povídky opravdu místy běhá mráz po zádech. Přesto se ale vše nakonec racionálně vysvětlí - což mám nejradši.

Jedinou negativní chvíli při čtení knihy jsem zaznamenal, když uprostřed Záhady Marie Rogetové povídka skončila se slovy "z pochopitelných důvodů zbytek neotiskujeme", nebo něco podobného. To jsem opravdu nepochopil a rozladilo mne to.

Byxy123
24.03.2015

Některé povídky byly úžasné a u některých jsem se občas ztrácela v ději. Proto 4 hvězdy. :)

Rade
24.02.2015

Oblíbená již z dětství. Povídka Zlatý brouk čtená mnohokrát. A povídka Vraždy v ulici Morgue hodně, hodně drastická. A závěr povídky Vrah jsi ty - taky pěkně hrůzyplná představa...

TallulahDragon
16.02.2015

Tohle mi moc nesedlo. Poe píše nádherné hororové povídky, ale jeho detektivní kousky mě bohužel moc nezaujaly. Snad je to tím, že jsem zvyklá na "dnešní" detektivky a vraždy v Poeově podání už prostě nevykouzlí ono u kriminálních příběhů očekávané napětí.

AnneEyre
15.11.2013

Slibovala jsem si o hodně více. Tak nějak ukáže případ, vysvětlí okolnosti. A zbylé dvě třetiny povídky jsou věnované hrdinovi, který vysvětluje, jak to všechno vypátral úplně sám, bez maminky...

ivkalia
28.10.2013

Věčná klasika, Poe je dobrý vypravěč

1972Sixo
23.09.2013

Milujem klasiku hororu, Poea, Lowecrafta, Stockera a Howarda

Eneo
14.05.2013

Vraždy v ulici Morgue mě děsily už jako sedmileté děvče. Tehdy jsem je viděla ve filmovém zpracování a ještě pár let jsem se bála spát u babičky, která bydlela na zámku s věčně otevřenými okny v noci. Teprve dnes jsem si přečetla knižní předlohu a musím přiznat, že ono mrazení v zádech se vrací docela spolehlivě.

Misan1993
08.05.2013

Nebylo to zlé, to ne. Od mistra hororu jsem čekal trocu víc, sice to byla detektivka s velice dobře vyvíjející se zápletkou, ale to rozuzlení a orangutan mi přišlo prostě jednoduchý :/

maple34
04.04.2013

Přečteno jedním dechem, a to jsem na ni narazil čirou náhodou...velké doporučení pro všechny čtenáře detektivního žánru

annihilation
19.02.2013

Upřímně - všechny povídky jsem zhltla se zatajeným dechem a obdivovala se E. A. Poeovi, který mi dokázal, že jeho talent sahá od dekadentnějších hororů a smutných básní ještě mnohem dál. Dedukce, které používal v příbězích byly okouzlující, analýzy které rozlouskly pointu příběhu dech beroucí a konce ohromující. Nepřeháním, tuto sbírku si jednoduše nemohu vynachválit. Osobně se mi nejvíce líbila povídka Zlatý brouk (na kterou jsem sice narazila už dříve v jiné knize, ale velmi ráda jsem si jí připomněla), protože mě opět vrátila do dětství, kdy jsem zbožňovala pátraní po pokladech pomocí šifer. Zbylé čtyři byly taktéž velmi zajímavé - občas se divím, co se dokáže zrodit v něčí hlavě.

Veru.nka
23.11.2012

"Není mlhavějších dojmů, než jaké má člověk, když vnímá totožnost druhého. Každý pozná svého souseda, a přece je jen velmi málo těch, kteří dovedou zdůvodnit, proč ho poznávají."
Edgar Allan Poe nikdy nezklame. I když již znám rozuzlení, k těmto povídkám se budu vždy ráda vracet.

Nevimm
22.06.2012

Čekal jsem mnohem víc.

kniholka
07.12.2011

Knížku jsem četla na slunné francouzské pláži, a přesto jsem dokonale cítila atmosféru povídek. Poe je totiž dokonalý vypravěč.

Adrianah
23.09.2011

Povídka s překvapivým rozuzlením.