Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)

Čtyřiatřicet povídek známého spisovatele se snaží ukázat mnohotvárnost a všestrannost jeho talentu. Jde o příběhy, v nichž se jeví jako předchůdce povídky kriminální a detektivní, vědeckofantastické a jako žánru označovaného jménem horror. Autor v nich rozehrává svou jedinečnou fantazii a uplatňuje smysl pro logickou a rozumovou konstrukci. Povídky: Pád do Maelstömu, Rukopis nalezený v láhvi, Podlouhlá bedna, Vraždy v ulici Morgue, Zlatý brouk, Vrah jsi ty !, Předčasný pohřeb, Jáma a kyvadlo, Zánik domu Usherů, Sud vína amontilladského Skokan, Maska Červené smrti, Muž davu, Démon zvrácenosti, Berenice, William Wilson, Černý kocour, Zrádné srdce, Eleonora, Medailón, Rozhovor Eirose s Charmionem, Příběh z Rozeklaných hor, Tisící druhý Šeherezádin příběh, Senzace s balónem, Tři neděle v týdnu, Von Kempelen a jeho objev, O šizení jakožto exaktní vědě, Nikdy se s čertem nesázej o hlavu !, Ďábel ve zvonici, Král Mor, Anděl pitvornosti, Metoda doktora Téra a profesora Péra, Na slovíčko s mumií, Muž, který se rozpadl. Povídkář Poe. Vydání v Odeonu druhé. Edice Klub čtenářů, svazek 413....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46697/jama-a-kyvadlo-a-jine-povidky-9Ee-46697.jpg 4.32073
Literatura světová, Horory, Povídky
Vydáno, Odeon

The Pit and the Pendulum

Kniha Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)

Janadvorackova

Fanouškem této sbírky povídek jsem se nestala. Valná většina mě nebavila.
Nutno říct, že stejně jako jazyk, se v průběhu let, v tomhle případě století, mění i styl psaní a způsob vyprávění. A asi tohle je ten kámen úrazu. Text, díky svému stáří, mi prostě nic nového nepřinesl.

PrinceznaKolobe

Klasika. Naprosto ji zbožňuju. Několikrát jsem ji četla a pokaždé si ji užívám jako poprvé

Fenomenal

Kromě ústřední povídky Jáma a kyvadlo se mi líbila pouze jediná další, a to "Záhada Marie Rogetové". Zbytek mne opravdu mimořádně nudil. Někdy jsou povídky doslova hloupé a když je poté někomu vyprávíte, ani vám nevěří, že to v knize skutečně stojí (viz. povídka Brýle), jindy příběh naopak vůbec žádné rozuzlení nemá, zkrátka skončí bez jakéhokoli logického závěru (viz. povídka Mystifikace), jiné příběhy jsou zase jako z jiné planety (viz. povídka Monos a Una) a nejvíc na tom celém mi vadil autorův tajnůstkářský rukopis, kdy běžný text vypadal takto: Šli jsme s přítelem G** k univerzitě S** roku 18**, před kterou jsem si pomyslel "Que tout notre raisonnement se redouit á céder au sentiment". Je všeobecně známo, že pokud autor nechce čtenáři něco sdělit, tak mu to jednoduše nesdělí. Tohle zatajování mne neskutečně obtěžovalo. A ta ohromná spousta latinských, francouzských a všemožných jiných citací, to aby člověk neustále listoval v knize dopředu dozadu.

KubaHanzelin

V jednom malém antikvariátu jsme společně s přítelkyní narazili na vydání Jámy a kyvadla od Odeonu z roku 1987 s krásnými ilustracemi od Adolfa Borna, okamžitě mi řekla, že si musím doplnit "literání vzdělání" a protože E.A.Poa zbožňuje, bylo mi řečeno, že si to musím koupit a přečíst. Cukal jsem se a nakonec mi byla daná jako předvánoční dárek, ze začátku jsem se k tomu neměl, ale pustil jsem se do čtení a užíval si krásného jazyka, který byl pro mě..no řekněme něco jiného než jsem zvyklý, ale ke knize a povídkám samotným.
Rozhodně víc jak půlka povídek se mi líbila, u některých jsem byl napnutý jak struna na mojí zaprášené baskytaře, u některých jsem se pousmíval, ale bohužel, u některých jsem se nudil, ano některé povídky byly opravdu nemastné, neslané (např. Senzace s balónem, Von Kempelen a jeho objev), ale jinak tuto sbírku hodnotím rozhodně kladně a chtěl bych vyzdvihnout tyto povídky, které se mi opravdu líbily:
Zánik domu Usherů, Maska Červené smrti, Černý kocour, Anděl pitvornosti a Na slovíčko s mumií.

Horal123

Některé povídky byly pěkně vypracované, ale většina se mi nelíbila. Asi jsem do nic nich ještě nedospěl a obávám se, že ani nedospěji.

kathla
08.11.2019

Některé povídky byly skvělé, jiné průměrné... Každopádně jsem ráda, že jsem si tuto klasiku přečetla. Jazyk byl srozumitelný, četlo se to samo :-)

knihomolka27
08.11.2019

krásně děsuplná atmosféra........ke knížce se určitě ještě vrátím

ecila13
27.10.2019

Geniální knížka.
Soubor povídek detektivních, hororových, filozofických i humorných.

E. A. Poe (a R. Dahl) jsou pro mě mistry povídky.

(citáty v cizích jazycích by zasloužily překlad pod čarou; googlení vyrušuje ze čtení)

Mrtví se někdy vracejí
Mrtví se někdy vracejí