Janizoun Janizoun komentáře u knih

Pohádky pro Lukáška Pohádky pro Lukáška Anna Sedlmayerová

Pohádky pro Lukáška" jsou milé i poučné pohádky především o zvířátkách.
V této knížce je sedmnáct pohádek, například "O skřítku Pořádníčkovi", "O špačkovi Zelenáčkovi", "O křečkovi, který nevečeřel, "O neposlušném Krtečkovi", "O myšce Šišněrce"... a další.
Pohádky psané v devadesátých letech se dětem i mně líbily a oceňuji i zvolené písmo, které je vhodné svou velikostí pro začínající malé čtenáře.

25.04.2024 4 z 5

Audrey Hepburn: intimní životopis Audrey Hepburn: intimní životopis Diana Maychick

Audrey Hepburn - rodné jméno Audrey Kathleen Ruston, herečka, humanitární pracovnice, filmová i módní ikona, která měla nejen krásnou tvář, ale i krásný pěvecký hlas, velmi nelehký život a obrovské dobrosrdečné srdce.
Pokud se začtete do této knihy, ponoříte se do minulého století a dozvíte se jaký tato obdivuhodná a krásná žena žila život.
Knihu doporučuji obdivovatelům této ženské britské legendy klasické hollywoodské kinematografie.

25.04.2024 5 z 5

Pád do Maelströmu a jiné povídky (4 povídky) Pád do Maelströmu a jiné povídky (4 povídky) Edgar Allan Poe

E.A. Poe slavné jméno, o kterém jsem hodně slyšela, ale žádné čtivo od tohoto pana spisovatele jsem nečetla, až nyní.
Opět mé první seznámení s autorem, první kniha - spíš útlý sešítek a v něm skvělé čtivo.
V tomto brožovaném vydání jsou čtyři krátké hororové povídky, které mě naprosto pohltily.
"Pád do Maelströmu" , "Berenice", " Sud vína Amontilladského" a "Metoda doktora Téra a profesora Péra".
Výborné čtení, které se mi moc líbilo a po knihách pana spisovatele se určitě ještě ráda porozhlédnu.

21.04.2024 5 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

"Nadace" - tyto knihy jsem už dříve četla a zde na Databázi knih mi byly připomenuté. Neváhala jsem, vrátila se k celé sérii a začala ji postupně znovu číst.
Isaac Asimov byl pro mě mistr ve psaní sci-fi tak, jako je Stephen King mistr ve psaní hororů.
Úžasně napsaná, velmi čtivá, dokonale vymyšlená, to je "Nadace". Buď si ji zamilujete na první dobrou, nebo se Vám líbit nebude. Mně se moc líbí, přečetla jsem tuto sérii dvakrát, což je známka toho, že pro mě je prostě top!
Doporučuji všem milovníkům sci-fi žánru.

19.04.2024 5 z 5

...a máš mě rád? ...a máš mě rád? Jan Pelc

V této knize byly pro mě neobvyklé, ale velmi čtivé krátké povídky, které se mi líbily. Na první pohled mě zaujala také pěkná obálka a velmi malý rozměr této knihy.
Ráda objevuji pro mě nové čtivo, nové povídky, nové autory a tento autor nejen zajímavě píše, ale dokáže i pobavit.

17.04.2024 4 z 5

Veselé pohádky z kouzelných hor Veselé pohádky z kouzelných hor Josef Spilka

"Veselé pohádky z kouzelných hor" jsou milé, úsměvné, pěkné pohádky z roku 1968 které jsou svou délkou vhodné i ke čtení na dobrou noc.
V této pohádkové knížce najdeme 36 pohádek.
Další knížka pro děti, co neztratila své kouzlo ani po tolika letech co vyšla.
Dětem i mně se čtení líbilo a dáváme této knížce to nejvyšší hodnocení.

14.04.2024 5 z 5

Šmírák Šmírák Jan Pelc

Kniha  “Šmírák" vypravuje životní příběh "šmíráka", který sleduje v parku s "partou" ostatních šmíráků mladé dvojice lidí při sexuálních hrátkách.
V knize se prolínají různá časová období. Doba totalitní a i doba nynější.
Mé první seznámení s autorem a kniha se mi četla dobře, je napsaná svérázným - osobitým, hodně syrovým stylem, obsahuje vulgarity.
Mně tento styl psaní nevadí, kniha se četla dobře, rychle. Ráda si přečtu i ostatní knihy od pana autora.

13.04.2024 4 z 5

Kumšt fotbalového zvěda Kumšt fotbalového zvěda Ladislav Valášek

"Kumšt fotbalového zvěda" je brožovaná útlá knížečka, která obsahuje rozhovory, kdy Ladislav Valášek si povídá s Karolem Dobiášem.
Pro ty, kteří toho moc o fotbale neví jen zmíním, že Karol Dobiáš - "Patino", je bývalý slovenský obránce, dřívější reprezentant Československa a mimo jiné, že také v letech 1977-1980 kopal v Ďolíčku za Bohemians Praha. A v letech 1992-1994 byl trenérem AC Sparta Praha.
Kniha obsahuje různorodé vyprávění i úvahy Karola Dobiáše a Ladislava Valáška. Uvnitř nalezneme také moc pěkné fotografie.
Tato kniha se stala pro mě skvostem, protože ji mám s věnováním a s podpisem této fotbalové legendy.

"Fotbal je láska. Fotbal je sport, byznys a ještě něco víc. Tisíc podob má fotbal, a možná ještě víc, jako život sám.
Pro některé koníček a zábava, pro další ještě i práce a dřina.
A pro vyvolené ještě peníze a sláva k tomu.
Fotbal, ať profesionální nebo amatérský,
má opravdu mnoho podob a souvislostí..."

11.04.2024 5 z 5

Blues Blues Václav Hrabě

Knihu "Blues" jsem náhodou objevila v knihobudce.
Věděla jsem o ní díky Databázi knih, protože moji oblíbenci tu o ní napsali pěkné komentáře, tak jsem z jejího objevení měla velkou radost a hned se do ní pustila.
Je to moc pěkné čtení, moc pěkná poezie, která se mi moc líbila.

..., DĚVKA VERÓNSKÁ

Ta nahá děvka táhla na provázku
mršinu světa z tesilovejch bájí
a starej slaďák zpívala si sladce
že ještě dneska budem spolu v ráji

I roztrhl jsem dopis na rozchodnou
a z trochy listů pokroucené mlhy
(která je natí noci hnědé dusné)
jsem ubalil pár cigaret
a ty jsme kouřili tak lačně
jak jen to šlo
v tichu které se lesklo
na jejích ňadrech zhublých milováním

tam na refýži
před příjezdem rána

09.04.2024 5 z 5

Malý špalíček pohádek Malý špalíček pohádek František Hrubín

V knížce "Malý špalíček pohádek" jsou kouzelné a nádherné pohádky, které provází dětstvím všechny generace dětí. U nás doma velmi oblíbená knížka, ke které se často vracíme.
O Červené karkulce, O Smolíčkovi, O perníkové chaloupce, O Popelce, O Šípkové Růžence.... a další známé pohádky krásně vyprávěné Františkem Hrubínem a také úžasné ilustrace Jiřího Trnky, doporučuji všem malým ratolestem a také nám dospělým, co jsou někdy rádi dětmi.

06.04.2024 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Jedna z knih od mé oblíbené paní spisovatelky, která mi scházela k přečtení.
Perfektně napsaná knížka o listopadu 1989, kdyby všechno bylo jinak. Osud rodiny po listopadovém "ne - převratu".
Paní spisovatelka v každé své knize umí tak dokonale popisovat dění, okolnosti, každou dobu tak, že mě dokáže samotnou dostat do deprese.
"Listopád" je další knížka, kterou mohu jen doporučit.

03.04.2024 5 z 5

Světové pohádky Světové pohádky * antologie

Známé i méně známé pohádky nabízí tato pohádková knížka, která je stále velmi čtivá a to už čtyřicet devět let.
Nejen dětem, ale i mně se čtení líbilo.
Pohádky jsou pro čtení na dobrou noc delší, tak doporučuji číst dětem spíš přes den, ale čtení je to moc pěkné.
Tři vlasy děda Vševěda, Jak šel synek do světa, aby se naučil bát, Mlsná dívka, Princ Chocholouš, Slavík..., celkem dvacet pět pohádek a k tomu krásné ilustrace, to se skrývá v této nestárnoucí dětské knížce.

28.03.2024 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

"Hotýlek" je vyprávění osudů rodin, které poznamenala válečná doba druhé světové války a nástup komunismu.
Velmi těžko se v této době normálně žilo a paní spisovatelka tuto dobu a lidi v ní velmi výstižně vykreslila a dokázala mě natolik vtáhnout do děje, že jsem knihu přečetla téměř jedním dechem.
I tato kniha nyní patří mezi ty, na které nezapomenu a nějaký čas bude ve mně doznívat.

27.03.2024 5 z 5

Povídky Povídky Zdeněk Svěrák

Pana Svěráka mám moc ráda, jsem "povídková" a tyto pěkné povídky mi naprosto sedly, jsou ze života a to se mi moc líbí. Vyzdvihnu povídky "Ruslan a Ludmila", nebo "Ivanka a Lenin", ale líbily se mi všechny.
Krátké, ale velmi milé, čtivé povídky, které mohu jen doporučit.

21.03.2024 5 z 5

Pohádky a povídky pro malé čtenáře Pohádky a povídky pro malé čtenáře Jarmila Hřebejková

Má oblíbená knížka - učebnice, z které jsme si ve škole četli a líbí se stále nejen mně, ale líbí se a oslovila i mé děti.
Básničky, říkadla, příběhy, hádanky, krásné ilustrace. V knize je ke čtení jak tiskací, tak psací písmo.
Škoda, že dnes už ve škole nejsou tak krásné učebnice.

17.03.2024 5 z 5

Jarek Nohavica Jarek Nohavica Dana Čermáková

Jarek Nohavica zpěvák - písničkář z Ostravy. Ostrava!!! patří mezi město, které mě kdysi dávno okouzlilo a rodí se tam nejlepší české pěvecké hvězdy.
Knihu jsem objevila díky mému oblíbenému čtenáři "konicekbily" a byla jsem zvědavá na tohoto barda, krále folku a knihu o něm.
Není to vůbec špatné čtení, rozhovory a spoustu informací, jsem spokojená, ale na pět hvězd to u mě není.

16.03.2024 4 z 5

V pravěku bylo blaze člověku V pravěku bylo blaze člověku Jiří Žáček

Pana Jiřího Žáčka mám v oblibě, knihu jsem dětem s nadšením koupila.
Vzhledově moc pěkná knížka, určitě vtipně, "moderně" napsaná, ale tento pravěk s Pepanem a s Madlou mé děti bohužel moc neoslovil.
Chválíme krásné ilustrace.
Určitě si tato kniha najde mnoho příznivců, kterým se bude víc líbit než nám a budou mít radost, když ji objeví. Proto už putovala za rodiči malých čtenářů do knihobudky.

13.03.2024 3 z 5

Verše Verše František Branislav

Kniha "Verše", byla vydaná v březnu roku 1960 k šedesátým narozeninám autora pana Františka Branislava. Dle mého názoru, se tento výběr sbírky lyrických básní k životnímu jubileu velmi podařil.
Branislavova poezie je o lásce k přírodě, k domovu, k ženám, matkám...
Tento druh poezie se mi líbí a tuto knihu hodnotím velmi kladně a k přečtení ji doporučuji.

O tobě

O tobě krásnou báseň chtěl jsem psát,
dát z křišťálu ti malé zrcadlo.
Na papír, přichystaný tolik neděl,
dnes ráno jarní slunce dopadlo.
Víc krásnějšího bych ti nepověděl.
K paprskům připsal jsem jen: Mám tě rád.

11.03.2024 4 z 5

V tajemné lesní říši V tajemné lesní říši Josef Kubálek

Jeník, chlapec z hájovny chce mamince k svátku natrhat borůvky a brusinky. A tak se vydá do lesa, kde rostou, ale má smůlu, téměř žádné tyto lesní plody nenajde.
Když smutný, unavený, usedá na pařez, objeví se před ním malý skřítek - král z Borůvkového království, který mu nabídne, že s ním Jeník může jít do jeho království, kde má borůvek víc než dost a Jeník souhlasí.
Král ho tedy promění do malé velikosti skřítka a Jeník se spolu s králem vydává do tajemné lesní říše mezi její obyvatele.
Co všechno zažije, s kým se seznámí, jestli se mu povede natrhat borůvky i brusinky pro maminku a zda šťastně dorazí zpátky domů do hájovny, to se dozvíte, když se do této moc pěkné knihy začtete.

Kniha z roku 1943, ve které je kouzelný dětský příběh, jsou v ní krásná říkadla, rozpočítadla, písničky, hry pro děti a nádherné ilustrace, se mně i dětem hodně moc líbí.

11.03.2024 5 z 5

Mám ráda hajného Mám ráda hajného Milena Kozderová

Milá, vtipná knížečka, která je napsaná podle skutečnosti.
Paní Milena Kozderová píše o svém životě. Píše o tom, jak se zamilovala, vdala a přestěhovala se z Prahy na venkov. Jak se z pražské zubní instrumentářky stala ženou v domácnosti, pečující nejen o rodinu, ale i o pole a spoustu zvířat. Jaké strasti a "radosti" jí to přineslo, co se všechno musela naučit, o co všechno se musela postarat, to se dočtete v této milé knížce, která se mi moc líbila. Moc se mi líbí i obálka a ilustrace, které knihu provází.
Ráda čtu komentáře ke knihám a tentokrát mě navnadil komentář mé oblíbené čtenářky "4xbabča". Děkuji za objevení příjemného čtiva, krásně jsem si početla.
Komu se líbí knížka "Vejce a já" od paní spisovatelky Betty MacDonaldové, může se mu líbit také tato nenápadná, malá, ale velmi pěkně napsaná knížka.

10.03.2024 5 z 5