Janizoun Janizoun komentáře u knih

Ztráty a nálezy Ztráty a nálezy Aleš Brichta

V této knize se dozvíme mnoho ze života Aleše Brichty. Dozvíme se, kdy se narodil, kde žil, jak mu to šlo ve škole, jakou měl známku z chování, co studoval, kde pracoval, v jakých kapelách začínal, jaké měl životní lásky, ale i jakým způsobem přišel o oko, s kým se v životě potkal, kdo mu pomohl, kdo mu "házel klacky pod nohy", kterého fotbalového klubu je fanoušek a mnoho dalších informací.
Jako fanynka rockové a metalové hudby jsem si moc ráda životní příběh Aleše Brichty přečetla a líbil se mi.
Kniha mě zaujala nejen vizuálně, ale hlavně svým obsahem.
Skvělá, barvitě, syrově napsaná autobiografie, doprovázená fotografiemi, je nejen pro "metalisty", ale může se líbit i fanouškům hudby jako takové.

12.02.2024 5 z 5

Závidím Závidím Jiří Datel Novotný

Závidím - Vzpomínka na Jiřího Grossmanna, je kniha plná vzpomínek. Vzpomínají Miloslav Šimek, Jiří Černý, Naďa Urbánková, František Ringo Čech a mnoho dalších. V knize neschází ani písně Jiřího Grossmanna a krásné černobílé fotografie.
Jiří Grossmann byl pro mě výjimečný člověk s výjimečným nadáním a pan Jiří Datel Novotný, který už bohužel také není mezi námi, dal dohromady výjimečnou knihu, kterou nelze jinak než doporučit.

Závidím

Kdybys byl králem a mohl mi dát
Jen jakoby darem svoji zemi či stát
Když koupíš mi zámek a ze zlata štít
A sbírku všech známek já nebudu chtít
Vždyť já chci jen žít jak žít se má
A o nic víc
Je to má touha šílená
A té chci říct:

Závidím řekám vidím je téct...

10.02.2024 5 z 5

Kniha pohádek Kniha pohádek Josef Štefan Kubín

S knihou jsem se setkala poprvé a první vydání je z nezapomenutelného roku 1968.
Kouzelné pohádkové čtení se líbilo nejen mně, ale hlavně dětem
Milé, pěkné pohádky z různých zemí, které jsou podobné těm co známe z dětství a krásné kresby uvnitř od Josefa Lady, doporučuji nejen všem dětem, ale klidně i všem dospělým.

08.02.2024 5 z 5

Madonna Madonna Julia Edenhofer

Madonna - kniha vydaná u nás krátce po revoluci a to v roce 1991.
Madonna Louise Veronica Ciccone královna popu, módní ikona, legenda.
Jak se dostala k tanci, ke zpívání, k filmu, vyprávění autorky knihy, citace samotné Madonny i lidí s kterými spolupracovala, úryvky písní, krásné fotografie, to vše tato skvělá, útlá, kniha nabízí.
Ačkoliv jsem nebyla nikdy Madonny velká fanynka, neunikly mi její gramodesky, které mám dodnes.
Pro fanoušky hudby může být tato kniha přínosem.

"Symbol sexu? Divná otázka. Patrně mne za něj považují, protože mám vyvinuté tělo a oblečením zdůrazňuji svou ženskost, velká část mého chování vyjadřuje sexuální touhy a je mi jedno, co si lidé o tom myslí. Možná to ze mne dělá symbol sexu, nevím. Avšak mám i slušnou a cudnou stránku, jak daleko je tento image od skutečnosti? Alespoň dvacet kroků."
Pokračuje:
"Označili mne za tulačku, kurvu, cundru, holku, která vždycky skončí na zadním sedadle auta. Když lidé nevidí za toto povrchní posuzování mé osoby, je to jejich vina."

08.02.2024 5 z 5

Benjamín Benjamín Stefanie Lazai

Kniha vypráví o chlapci jménem Benjamín. Má maminku s roztroušenou sklerózou a tatínka, který pracuje v zahraničí. S výchovou mamince pomáhá její kamarádka Katka, která mu vysvětluje jak na tom maminka je. Ještě má svého dobrého kamaráda Lukáše a učitele ve škole, kterého má moc rád.
S maminkou zažívá nelehké životní situace.
Jednou však Benjamin chce dokázat velkou věc, mluvit o své mamince a její nemoci před celou třídou.
Jestli se mu to povede, to se dočtete v tomto krátkém příběhu.
Čtení to je sice smutné, ale velmi poučné.

07.02.2024 5 z 5

Železná Sparta 130 let (1893–2023) Železná Sparta 130 let (1893–2023) Vítězslav Houška

Další kniha o AC Spartě Praha, která se opravdu moc povedla.
Obdivuhodná kniha nabytá informacemi o všem, co se týká historie tohoto fotbalového klubu. Není v ní jen krásné čtení, ale doprovází jej i mnoho úžasných fotografií.
Na konci knihy mě zaujaly všechny doložené výsledky utkání derby Sparty a Slavie až do roku 1896!
Tento skvost doporučuji všem fandům fotbalu bez ohledu na to, jestli jsou, nebo nejsou fanoušci AC Sparty Praha. Mně osobně se kniha moc líbí a jsem ráda, že zdobí mou knihovnu.

06.02.2024 5 z 5

Žížalí pomazánka pro Davida Žížalí pomazánka pro Davida Blanka Čapková

Příběh dětí ze sídliště - Val, Davida a Kláry, kteří zůstávají doma o prázdninách, společně se setkávají a jejich pohled na události, které prožívají.
Val s Davidem se znají letmo ze školy a Klára se přistěhuje zpět na místo, kde dříve bydlela. Spolu s Davidem se znají ze školky, kam dříve chodila, ale s Val se teprve seznámí.
Val píše své zážitky do deníčku, David je vypráví, Klára píše kamarádce. Příběh nám ukazuje, jak každý z nich vidí stejné zážitky jinýma očima.
Dětem se čtení líbilo, na večerní čtení se těšily.
Dnešní doba si žádá moderní příběhy pro děti, s mobilem, s psaním sms..., raději se nebudu rozepisovat :-)
S nostalgií jsem si jen vzpomněla na úplně jiné čtení, na Vojtěcha Steklače a partu kluků z Holešovic, která mi leží v hlavě i v srdci dodnes.

04.02.2024 4 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Kniha "Asfalt" mě nezklamala a hlavní hrdinové Kuffembach - Ostranski už vůbec ne.
Když oba vyhodí z práce, kde měli obyčejné povolání, pracovali jako ostraha obchodu, naskytne se jim příležitost výborného výdělku. Úkol je jasný - zachránit "někoho" z rukou satanistů. Lze buď tento kšeft odmítnout, nebo oslovit staré známé vojenské komando a vrhnout se rovnou do pekla.
Tak vzhůru do akce major Kuffembach, protože taková nabídka se přece neodmítá.
Naprosto šílené, akční, hodně drsné, ale také humorné čtení, které by si určitě příznivci pana spisovatele neměli nechat ujít.

02.02.2024 4 z 5

Galantní poezie Galantní poezie Radovan Krátký

Knihu těchto básní jsem objevila v knihobudce, přečetla jsem si ji večer na dobrou noc a líbila se mi.
Útlá knížka a v ní krátké básničky, které mi vykouzlily úsměv na tváři a ráda se k nim ještě vrátím.

Diagnóza

Ptala se u lékaře Jana,
zda je to lepší večer
nebo zrána
(pokud se týče milování),
a on jí řekl:

Paní,
po ránu je to zdraví prospěšnější,
zvečera je to zase zábavnější.

I řekla Jana mlsně,
usměvavě,
že večer vždycky touží po zábavě,
že však teď bude kromě zábavy
od rána dělat více pro zdraví.

02.02.2024 5 z 5

Záhady českých dějin – co se skrývá pod povrchem historických událostí Záhady českých dějin – co se skrývá pod povrchem historických událostí Petr Čornej

Tato kniha je z knih, která je jako stvořená pro ty, kteří se zajímají o historii a chtějí se i dozvědět události, o kterých nemají ani ponětí. Je k ní dokonalá anotace.
Kniha je rozdělena do částí:
I. Nejasné dávné dějiny
II. Předčasná úmrtí - např. "Posledního Přemyslovce".
III. Zrady skutečné i domnělé - např. " Zradil Milota z Dědic?"...., nejde vypsat všechny části, protože toto úžasné čtení je nabyté historií.
Jsem blázen do archeologie, do historie a tuto knihu doporučuji podobně laděným čtenářkám - čtenářům.
Možná se Vám čtení bude líbit tak, jako se tuze moc líbilo mně.

01.02.2024 5 z 5

Křižovatky vzdušných cest Křižovatky vzdušných cest Pavel Toufar

Letadla, letiště, stevardky, piloti, letečtí mechanici, učňovská škola leteckých mechaniků Československých aerolinií, ale i vyprávění těch nejpovolanějších - zaměstnanců ČSA, to vše a mnohem víc nám nabízí tato úžasná kniha.
Kniha z osmdesátých let se pro někoho může zdát zastaralá, ale je v ní mnoho informací, dozvíte se i jak se může člověk stát pilotem, navigátorem, mechanikem... a neschází v ní ani historie dopravního letectví u nás.
V knize jsou i moc pěkné černobílé fotografie.
Velmi zajímavá brožovaná kniha, kterou doporučuji všem nadšencům letectví.
Ještě jsem doposud letadlem neletěla, přestože tyto nádherné, obrovské stroje co vzlétají do nebes obdivuji a patří mezi mé velké lásky.

"Mohou být sestrojeny
létající stroje,
v nichž uprostřed sedící člověk
může otáčením jistého zařízení způsobiti,
že uměle sestavená křídla
budou prorážet vzduch
jako létající pták."

Roger Bacon
/1214 -1294/

30.01.2024 5 z 5

Všehochuť Všehochuť Stanislava Reschová

Všehochuť má v sobě opravdu "všehochuť" - obsahuje krátké dětské příběhy ze školy, z muzea, ale najdeme uvnitř i kouzelníka, dokonce i malé piráty z Karibiku...
Hodnotím s dětmi kladně, je to milé, občas vtipné čtení, které má na konci každého příběhu kontrolní otázku pro děti.
Dětem se čtení líbilo, ale na plný počet hvězd to není, na pátou hvězdu nám tam možná scházela ještě nějaká "další chuť " ;-)

28.01.2024 4 z 5

Zapomeňte na neděli Zapomeňte na neděli Valérie Perrin

Má oblíbená francouzská spisovatelka napsala dvě dějové linky - příběhy dvou žen, velmi mladé ženy a starší dámy, které budu mít v hlavě dlouho, nebo spíš napořád.
Justine žije s prarodiči společně s jejím bratrancem, protože jim společně zemřeli rodiče při automobilové nehodě. Pracuje v pečovatelském domě a seznámí se s Hélène, o kterou pečuje a ta vypráví svůj životní příběh. Dozví se Justine víc o svých rodičích a jejich smrti? A jak dopadne Hélènin příběh?
Tento druh knih čtu velmi málo, ale Valérii Perrin si ujít nenechám, je ve psaní skvělá a její knihy zbožňuji, píše totiž naprosto uvěřitelně, nepřikrášleně a srdečně.

"Co mi na sobě nepřijde hezké, o tom si říkám, že to jednou bude krása někoho. Někoho, kdo mě bude milovat a kdo bude můj malíř. To on bude na mně pokračovat. Kdo ze skici udělá mistrovské dílo, když se stanu jeho velkou láskou. Všichni se můžeme stát pro někoho Michelangelem, problém je, že ho musíme potkat."

26.01.2024 5 z 5

Národ Sparta Národ Sparta Lukáš Pečeně

Nejsem vůbec zarytá fanynka AC Sparty Praha, ale tento fotbalový klub je mou srdeční záležitostí, díky mému otci, který byl velkým fanouškem a žádný zápas si nenechal ujít. A tak čtvrt století co tu můj táta už není, sleduji zápasy za něj.
Jan Berger, Karel Poborský, Michal Bílek... a mnoho dalších sparťanských es, které nejen každý fanda zná, jejich příběhy a k tomu osobnosti, fanoušci, jejich vyprávění, také fotografie, to najdete uvnitř knihy.
Krásná kniha nejen vizáží, krásný obsah uvnitř, krásné fotografie, spoustu čtení, někdy i velmi smutné.
Po dlouhé době vydaná kniha v tomto žánru, která mě nezklamala, je velmi zdařilá, potěšila mě a jsem ráda, že ji mám.

23.01.2024 5 z 5

Laurie Laurie Stephen King

Povídky vyhledávám, Stephena Kinga už také a tato krátká, ale napínavá povídka se mi moc líbila a určitě ji doporučuji k přečtení.
Lloyda a Laurie jsem si zamilovala.
Jen je škoda, že nevyšlo knižní vydání, ráda bych ho měla ve své knihovně, tak jsem si "vydala" aspoň vlastní :-)

22.01.2024 5 z 5

Zahrada Zahrada Jiří Trnka

Zahrada je krásné, milé, úsměvné a dobrodružné čtení.
V této knize poznáme pět kluků kamarádů, kteří mají odvahu a ve staré zahradě se seznámí s trpaslíkem, zlomyslným kocourem a přechytralou velrybou.
Kniha, která nemá chybu. Dětem se moc líbila, často se i při poslouchání smály, tak není moc vhodná jako čtení před spaním. Moje děti pořád žadonily, že chtějí ještě a ještě číst, tak jsem ty moje rarachy touto knížkou před spaním spíš rozdováděla :-)
Úžasná kniha, kterou doporučuji i pro dnešní generaci dětí.

22.01.2024 5 z 5

Země zamyšlená 3 - Šumava Země zamyšlená 3 - Šumava Ladislav Stehlík

K této cestopisné trilogii mě přivedla má mamka a jsem ráda, že knihy vlastním a moc ráda jsem se k nim po letech zase vrátila.
Ve třetím svazku "Šumava" se ocitnete v nádherné části jihozápadních Čech, budete putovat dávnou minulostí tohoto kraje, dozvíte se o umělcích, ale i o obyčejných lidech v tomto kraji a společně navštívíte mnoho krásných koutů této krásné části naší České republiky.
V mém srdci má Šumava, konkrétně tato část republiky obrovský kus místa a putování s panem Ladislavem Stehlíkem v této knize, se mi moc líbí.
Při čtení jsem si prošla i pro mě známá místa, čtení si náramně užila a dala si slib, že si musím ve svém životě, osobně část tohoto nádherného kraje stihnout ještě projít.

21.01.2024 5 z 5

Zpívající memoáry, aneb, Když archiv zakuká Zpívající memoáry, aneb, Když archiv zakuká Jan Vodňanský

Knihu pana Vodňanského jsem začala číst jako e-knihu, která je zde na DK zdarma ke stažení a objevila jsem ji tentokrát při čtení komentářů, díky čtenářce "kap66", které tímto moc děkuji.
Čtečku knih nezavrhuji, naopak, tento zázrak moderní doby využívám, ale právě tato kniha byla zrovna ta, u které jsem si řekla, že to pro mě není "to pravé ořechové počtení", že mi tam něco schází , možná "dotek devadesátek", tak jsem si knížku sehnala a udělala jsem víc než dobře, pokochala jsem se totiž nejen čtením, ale kniha obsahuje i krásné černobílé fotografie.
Dočtete se o prvních padesáti letech života tohoto pana spisovatele, herce, písničkáře, ale i filozofa.
Musím se přiznat, že sice pana Jana Vodňanského znám, ale spíše jen přes písničky pro děti a bylo to pro mě nové, milé seznámení, krásné čtení, které se mi moc líbilo a zasloužilo by si více čtenářů.

19.01.2024 5 z 5

Meky: Miro Žbirka Songbook Meky: Miro Žbirka Songbook Miroslav Žbirka

Meky - Miro Žbirka, jeho elpíčka. Texty a akordy písniček, které alba obsahují, mnoho informací, to v této knize najdete.
Náhodou jsem tuto knihu objevila v knihkupectví, když jsem si šla pro knihu "Národ Sparta", ležela ve zlevněné sekci knih a bylo hned jasné, že tam po mé návštěvě nezůstane, že si ji prostě musím koupit.
Byla zabalená, poslední a po otevření jsem byla nadšená z písniček i z obsahu. Bohužel a nerada mám jednu výtku. Na krásném papíře jsou velmi malá písmenka a přitom kolem mnoho volného prostoru. Grafika písma v této knize se dle mého názoru moc nepovedla, škoda. Obsahově není této knize co vytknout, uvnitř jsou i krásné fotografie.
A protože Meky je pro mě legenda a také si ho pamatuji z hitparády "Rhytmick", kde jsem vždycky toužila vyhrát "teplákovú súpravu značky Rhytmick" :-), dávám této knize - pro mě dalšího knižního hudebního skvostu, rovnou nejvyšší hodnocení.

17.01.2024 5 z 5

Jak šli zajíci do školy Jak šli zajíci do školy Jindřich Balík

Milé, veselé pohádky o zvířátkách, o údolí, ale i třeba o sluníčku, které jsou vhodné i pro první čtení se moc líbily nejen dětem, ale i mně. Na konci příběhu jsou i otázky, "kdo to ví, odpoví", kde hned zjistíme pozornost u našich malých posluchačů.
Krásné ilustrace, krásné čtení, knížka vhodná pro předškoláky a malé školáky, která se opravdu povedla.

Jak si sluníčko jednou pospalo

Poslouchejte, co se nestalo - sluníčko jednou ráno vůbec nevstalo!
Hodiny na věži už dávno odbily pátou, bing bing, už táhlo málem na devátou, ale po sluníčku ani vidu, ani slechu. Sladce spalo někde v mechu. Kdesi za horama mezi lesy. Spalo jako o půlnoci.

17.01.2024 5 z 5