Asfalt

Žoldáci neumírají. Odcházejí do pekla, kde se spojují. Že je toto známé rčení pravdivé, se členové Kuffenbachova komanda přesvědčí po jedné nepříliš povedené akci. Jenže peklo není žádná pohádková idylka – ale temná industriální dimenze, kde jsou mrtví degradováni na mazlavou hmotu, na pouhý materiál. Svět, kde je lidská rasa jenom něco jako asfalt. Problém je v tom, že Kuffenbachovi vojáci se s touto rolí odmítnou smířit. A jelikož mají výcvik, zkušenosti i potřebnou dávku šílenství, situace se poměrně rychle zvrhne. Pět žoldáků proti celému peklu. Noe může rovnou začít stloukat nový škuner. Protože tenhle svět utone v krvi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/9659/big_asfalt-I81-9659.jpg 4.3711

Kniha Asfalt

ctenar2846

(+ SPOILER) Říci to ve zkratce, ale jak? Možná takhle: Geniální, grandiózní, gigantické, vskutku gargantuovské … ne není to konec, pouze mi došla superlativa, díky Pane Pudinku, vnášel jsi do děje sadismus na úrovni jako nikdo jiný.
Knihu jsem už četl poněkolikáté, neomylně patří k období Vánoc, když vidím, že se blíží ten čas, romantická zasněžená krajina, pohodová atmosféra, láska a mír všude okolo… tak to prostě musím něčím přerazit a Asfalt to přerazí pořádně, rozerve to na kusy a ty potom rozmačká na kaši a ve finále zapálí náloží tertytolu, protože bez něj by tomu něco chybělo. Dle mého názoru se jedná o naprostý unikát, brutální humor, drsné hlášky, vtipné situace se najdou co pár stránek (někdy i řádek), prvky fantasy, scify, odkazy na legendy popkultury, nekončící akce,….
(,,Kámo, chtěl jsi aby to byl kratší komentář!!!'')
(,,Kratší to nejde je to tak skvělé!!!'')
Jestli se chcete svézt na vlně krve, jako surfovací prkno mít čerstvou mrtvolu a přitom se naplno zasmát je tohle správná volba se vším všudy (jediné co mi chybělo, byl nacistický poklad, jinak bylo v knize absolutně všechno).

TERRORDROME

(+ SPOILER) Podľa názvu by si človek myslel že sa jedná o príručku na údržbu ciest, ale ono je to o komande stroskotancov čo pri zásahu proti satanistom skončia v pekle a sú nútený rozpútať tam peklo. Ak pri nebeskej bráne čaká svätý Peter, tak pri vstupe do pekla duše padajú rovno do mlynčeka na mäso, pretože ľudia sú tam jediná stavebná surovina. Teda skoro ako v Japonsku. No a luxusný tovar sa pašuje zo zeme a predáva v tuzexe. Kuffenbach a jeho veselá partia sú rozhodnutý vyškriabať sa späť na povrch, čo znamená stať sa akčnými figúrkami v nebesko pekelnom pretláčaní o moc. Prvé potýčky mi prišly pomerne drevené, ako tam Kuffenbach drží v šachu miestnosť plnú démonov pričom sa na nich ani nepozerá a vyhráža sa že zastrelí kolaborantku, aj keď platí že ľudské telo v pekle je takmer nezničiteľné a regeneruje. Keď sa ale pritlačí na zbesilosť a bizarné detaily typu vzducholode z nafúknutých ľudí, tak hrdinovia vykrádajú banku s trezorom v podobe obrovských úst a žalúdka ktorý donútia brutálne zvracať, snažia sa predbehnúť padajúci mrakodrap a surfujú na tsunami z krvy. Plus tisíce zmasakrovaných démonov a nekonečné škody na majetku. Z pekelného osadenstva vystupujú hlavne zvláštny vyšetrovateľ Chorozon alias puding s chápadlami a verbálnym fetišom a pekelné knieža obrovská mucha. Nuda v takom prostredí nehrozí, aj keď je to naozaj trochu moc roztiahnuté, s rôznymi vedľajšími linkami ktoré sa všelijako vlnia, križujú a stretávajú ako vo filme Podfuck. A keď sme pri tom, Kopřiva robí tony narážok na rôzne filmy a ja som sa chytal prakticky na 100 percent, asi preto že sa tiež modlím k Bruce Campbellovi. Oproti Zabíjaniu s jasným Happyendom ponúka Asfalt problematickejšie finále, po ktorom sa asi väčšina ľudí poškriabe na hlave s otázkou - "a čo teraz"? Rozhodne by bodlo aspoň nejaké dodatočné hlásenie o následkoch toho všetkého. Inak pekelne nápaditá pecka.

jan0223
19.12.2021

Na jeden nádech od začátku do konce,tak by se dal, vystihnout můj zážitek z knihy. Námět hodně zajímavý a brutální. Netradičně pojaté peklo kde se lidé stávají univerzálním stavebním materiálem, asfalt teče proudem, skvělý nápad. Líbilo se mi i vyobrazení pekla jako protiklad našeho světa, má svoje města, úřady, obchody, manufaktury,..... akorát vše založeno na lidech a to doslova. Brutalita určitě k tématu patří a té je zde víc než dost, asi by jsem vytknul, že v určitých pasážích, kde se mísí více dějových linek, jsem se trochu ztrácel, ale jinak konec překvapující. Ještě by to chtělo druhý díl odehrávající se na té druhé straně a pěkně oba děje spojit, ten konec tomu přímo nahrává. Četl jsem ji snad 10x a ještě poslechl jako mluvené slovo.

Tirisa
15.12.2021

Je to pro mě překvapení, ale vážně jsem se dobře bavila...přiznávám, že jsem si musela zvykat a naladit se, ale to prostě nějak přišlo. U večeře jsem si sice číst nemohla (protože by se mi rychle vrátila), ale čím blíž konci jsem byla, tím víc jsem zjišťovala, jak moc chci zase pokračovat se čtením.
I to, jak je kniha napsaná, se mi líbilo. Celé se to přede mnou odvíjelo jako film. Ano, možná by malé seškrtání neuškodilo, ale i takhle to bylo stále víc než čitelné. Jo a doktora Holofausta vážně žeru...

Píďalka1
08.11.2021

Jedna hvězdička za nápad. Na mě moc brutální, místy až nechutný. Nedočetla jsem to a knihu poslala dál.

Archie
24.09.2021

Sakra, kdybych necetl (o dost novejsi) Inferium od Bureše, asi by se mi Asfalt libil vic. Bohuzel, obe knihy maji podobne tema, Inferium je ale kratsi, udernejsi, a mnohem vtipnejsi.

Radiq
21.10.2021

Tak tohle byla tedy opravdu efektivní brutalita. A to je přesně to, co jsem v knižním titulu snad ještě nezažil. Knihu jsem sice nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu naprosto geniálně interpretovanou Ludvíkem Králem. V jeho podání ty démony i členy Kuffenbachova komanda úplně vidím. Obzvlášť jsem si oblíbil jeho chraplák, když mluvil hlasem Chorozona nebo Baalzebula.
Ta vize pekla (a vlastně i nebe) je naprosto ujetá a chytlo mě to hned od začátku. Že budou lidé po smrti používaní jako stavební materiál pro všechno a že asfalťáci se dokážou zregenerovat i z většinou smrtelných zranění, to je nápad hodný nobelovky. Psané je to sprostě prostým jazykem s morbidním humorem, s ničím se tu nikdo nesere a jede se svižně od začátku až do konce, pořád se tu něco děje. Humor je téměř bez výjimky hodně povedený, až jsem se smíchy za střeva popadal.
Co se mi nelíbilo, tak práce s časem. Že by toho tolik stihli za pouhé dva dny, tomu se mi nechtělo moc věřit. Obzvlášť když čas plyne po sekundách, ale jakoby byl zpomalený (hlavně ke konci). Ale to vlastně nakonec vůbec nevadí.
Všechny postavy, od nesmrtelného übermensche Kuffenbacha, přes sviňáka drsňáka Ostranskiho, neortodoxního doktora Holofausta (s neodmyslitelnou polní lopatkou), neohroženého spolehlivého Vorošilova až po nováčka pako Lamberta, jsem si oblíbil, i když každého jinak (jak jinak, když jsou každý jiný). Ale i záporáci jsou skvělí - zmiňovaní Chorozon (fenomenální, fascinující!) a bzuk Baalzebul jsou jen špička ledovce - máme tu Vanderbergerovou, Sitriho, Alici, knížete Astarota a mnoho dalších. A všichni hláškují v takové kadenci, že by se na to hodilo také nějaké trefné přirovnání, jakých se najde v knize spousta, většinou dokonale padnoucích a k zasmání.
A ten děj, který se nedá předvídat. A ty bezvýchodné situace, ze kterých se nakonec vždy východ za určitou cenu najde. A ty myšlenkové pochody postav. A ty nečekané smrti. A ty různé nechutné výjevy (pro slabší povahy asi nestravitelné). A ty krvavé lázně. A tolik akce! Neskutečné. Divím se a jsem neskutečně rád, že nějaké nakladatelství vůbec takovouhle knihu vydalo a tleskám autorovi za jeho pohled do světa krve, kostí, vnitřností a smrti, hodně smrtí, bodycount maximum. Nevím, co k tomu víc napsat, jsem prostě nadšený.
PS: kdybych jednou měl finance (pro jistotu neomezené) a schopnosti natočit film (předem bych mu dal rovnou přívlastek "kultovní"), šel bych do tohohle.

Harmonika_one
20.10.2021

Fascinující a svým způsobem i geniální. Nelituju, že jsem přečetla, znovu však popravdě číst nebudu. Ze záčátku jsem si musela zvyknout autorův styl (vyprávění v přítomném čase), jeho profese scénáristy je na rukopisu knihy hodně znát. Začetla jsem se až ve chvíli, kdy se komando ocitne v pekle. Místy mě kniha bavila, místy nudila, překvapila, občas mi děj přišel chaotický a já se ztrácela, závěr "překombinovaný" (a nejsem si jistá, zda jsem ho vůbec pochopila).
Oceňuju nápad/y, charaktery a psychologii postav, nejen členů komanda. Ze všeho nejvíc mě bavily pasáže psané kurzivou. V podstatě jsem knihu četla jen kvůli nim.
Doporučení: nic pro útlocitné povahy, ozvlášť pokud to, co čtete, vidíte rovnou před očima v živých barvách. Není nouze o brutální, násilné, až nechutné pasáže, mučení - tohle být film, mám furt zavřený oči. Vzhledem k počtu stran zároveň doporučuju číst tehdy, máte-li na čtení víc než hodinu času denně.
Vlastně nevím, jak knihu hodnotit. Místy mě bavila na 100 %, avšak po dočtení se nedostavil takový ten "wow efekt". Nicméně naprosto rozumím nadšení ostatních. Asi jsem fakt na tuto knihu moc cimprlich. Kniha je totiž jistým způsobem skutečně naprosto jedinečná.