Asfalt

Žoldáci neumírají. Odcházejí do pekla, kde se spojují. Že je toto známé rčení pravdivé, se členové Kuffenbachova komanda přesvědčí po jedné nepříliš povedené akci. Jenže peklo není žádná pohádková idylka – ale temná industriální dimenze, kde jsou mrtví degradováni na mazlavou hmotu, na pouhý materiál. Svět, kde je lidská rasa jenom něco jako asfalt. Problém je v tom, že Kuffenbachovi vojáci se s touto rolí odmítnou smířit. A jelikož mají výcvik, zkušenosti i potřebnou dávku šílenství, situace se poměrně rychle zvrhne. Pět žoldáků proti celému peklu. Noe může rovnou začít stloukat nový škuner. Protože tenhle svět utone v krvi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/9659/asfalt-I81-9659.jpg 4.3555
Horory, Literatura česká, Fantasy
Vydáno · Crew

Kniha Asfalt

Terva

Kenneth Blix si nalije panáka. Tuplovaného.
To je noc.
Kolem jedné se vrátil od Ba´al Zebuba a nastoupil druhou směnu.
Hodí to do sebe na ex.
Alkohol vystřelí do hrdla jako trifidí žahadlo.

Kniha je brutálně krvavá, bolestná a skoro celá se odehrává v Pekle.
Obsahuje málo humoru, což mě docela štve. Je tu však spousta pasáží k zamyšlení.
Líbí se mi, jak mistr Kopřiva do svého příběhu celkem nenuceně vložil popkulturní filmové odkazy. V tomto příběhu jich rozhodně několik najdete. Skoro pokaždé mají něco společného s Peklem.

Malá ochutnávka:
...opře se rukou o strom, předkloní se, chrchlá, plive, třpytky hlenů pleskají do trávy a -
- ostrý dotek zubů, dlaň se propadne do kmene, něco se do ní zakousne a Lukas se podívá a volnou rukou si ucpe ústa, aby ztlumil zaječení, protože -
- jeho ruka vězí po zápěstí v kmeni a Lukasův zpitomělý mozek vříská "kously mě úvodní titulky z Rocky Horror Picture Show", ale není to Patricia Quinnová, je to ten strom, do ruky se mu zakusuje jen strom, v černé kůře se rozevírají šedé rty, do trávy cákají sliny a Lukasova krev."

Neodolal jsem, a když jsem nedavno dočetl jednu z nových knih, při rozhodování, co si vzít do práce na čtení, jsem zvolil jistotu. Asfalt je perfektní příběh a nikdy neuškodí, si jej zvopáknout.
Místo tradičního citátu na konci komentáře jsem zvolil spíš takový monolog, který ale rozhodně stojí za zamyšlení.

Monolog:
"Tak dost. Dost. Mysli na něco jinýho.
Třeba. Jakej film natočil Stanley Kubrick v roce 1968 ?
A John Landis v roce 1992 ?
To nemá cenu. I kdybych si vybavil kompletní filmografie, rok nedám.
Dobře jinak. Otázka: Co mají Stanley a John společnýho ?"

PS – Tento příběh vřele doporučuji!

de_baques

Lze ocenit autorovu fantazii, perfektní vystižení psychologie postav a smysl pro suchý humor, škoda, že to v poslední třetině už trochu "přescénoval" - zkrátka v této fázi knihy už měl vymyslet nějaký zásadní zvrat, který by udržel pozornost a nebo o třetinu knihu zkrátit - obdobné chyby se dopustil i Glukhovski v Metru 2033.

Fuckenbrau

Když jsem si Asfalt přečetl jako mladej, moc mě to zas nebavilo. Čekal jsem jednoduchej nářez ála Zabíjení. Ale tohle bylo jiné, propracovanější, složitější. Vrátil jsem se ke knížce po pár letech, co jsem všechno zapoměl a čuměl, co je tohle za skvost. Skvěle propracované, akční, brutální a zároveň strašná sranda.
Pak jsem si ještě pořídil audioknihu, kterou čte L. Král a to už je pak ta nějvětší bomba!

Michal360

Bezúčelové násilí mě nějak nezpůsobuje orgasmy, to neplatí tady, prostě to sem patří jako nekrofil na hřbitov. Pokud se nechutně pozastavíte u vyrvání orgánů z vagíny malé holky asi jste moc normální a je mi vás líto, raději si běžte moralizovat svět na FB kde to každého hrozně zajímá.

Hellboy

Kopřivovo Zabíjení se mi svého času (asi tak v 17 letech) dost líbilo a někdy v tom věku bych možná ocenil i Asfalt, ale v současnosti (lehce přes 30 let) jsem ho dočetl jen s největším sebezapřením. Když pominu, že je celá kniha "o ničem" (což by ještě nemuselo tak vadit), tak jde o výplod nenapravitelného grafomana, takže cca ve 2/3 knihy jsem začal nemilosrdně přeskakovat, jen abych to dočetl, což jsem nikdy, NIKDY v životě neudělal, nech si to všici zapamatujů, ale tady nešlo jinak, vždyť je to furt dokola totéž, akční scéna rozkouskovaná na vteřiny, stránka rozkouskovaná na mini odstavce, z nichž každý musí končit vtipem nebo slovní hříčkou, ufff, to se dá číst jen chvíli, ale ne 600 stran. Snad bude příště editor (ne)milosrdnejší a rukopis třeba o polovinu zkrátí.

imhotepcz

Co to kurva mělo jako bejt...? To je první myšlenka, co mě napadla po dočtení knihy. Tato kniha rozhodně není pro slabé nátury. Popisuje se tam ten největší hnus, co si snad nikdo ani nedokáže představit. Kniha je pomalá, velmi pomalá.
Rozjede se až v poslední třetině.
Vse je popisování do těch nejmenších detailů, včetně myšlenkových pochodu postav. Chcete-li si užít soupis toho největšího hnusu daleko za Vaši fantazii je to kniha přesně pro vás.

marcela8847

Za mě TOP! Jedna z mála knih, ke které se vracím hodně ráda a dokážu jí přečíst jedním dechem. Nebudu lhát, knihu jsem měla dočtenou za pár dní, i když jsem si ze začátku říkala, že 600 stran nepřečtu ani do konce roku 2030. Propojení Danteho a moderny je opravdu super, až jsem si občas říkala, že pan Kopřiva peklo navštívil také... Pravdou je, že se nejedná o romantické dílo plné lásky a pochopení, ale o docela brutální zvrácenou úchylnost ve které postrádám jakékoliv meze a právě proto dávám maximální počet hvězdiček. Faktem je, že na vyrvávání orgánů skrz dětskou vagínu musíte mít žaludek, ale když se nad tím nebudete pozastavovat, tak tato situace, a jí podobné, perfektně zapadají do příběhu. Nesmím taky opomenout černý humor a hlášky u kterých jsem se zasmála opravdu nahlas. Bez rozmyslů můžu říct, že hlavní hrdina Kuffenbach se stal mou platonickou láskou. Knihu můžu opravdu s klidným svědomím doporučit, protože je čtivá, zábavná a dá se říct že i nepředvídatelná. Nakonec jen dodám že BŮH JE MODNÍ ŠTVANEC! :D

Patapuf

Tak tohle byla vážně epická jízda... začátek se táhl jako melasa, ale pak to přešlo z pozvolného skluzu do strmého pádu....Je tam úplně všechno co pobaví čtenáře brakové literatury... vtipný hlášky, brutální násilí, spousta krve a vnitřností.... přiznám se, že v jednu chvíli mi to komando připadalo jako to komando tučňáků z Madagaskaru, akorát kdyby stálo u výbuchu 4 reaktoru v Černobilu, potom protažené mlýnkem na maso a nakonec polité čokoládovým sirupem... To sem se nechal trochu unést... Nicméně to fakt byla parádní zábava... ještě půl hodiny po přečtení sem v pokoji cítil síru...

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Štěpán Kopřiva
česká, 1971