Asfalt

Žoldáci neumírají. Odcházejí do pekla, kde se spojují. Že je toto známé rčení pravdivé, se členové Kuffenbachova komanda přesvědčí po jedné nepříliš povedené akci. Jenže peklo není žádná pohádková idylka – ale temná industriální dimenze, kde jsou mrtví degradováni na mazlavou hmotu, na pouhý materiál. Svět, kde je lidská rasa jenom něco jako asfalt. Problém je v tom, že Kuffenbachovi vojáci se s touto rolí odmítnou smířit. A jelikož mají výcvik, zkušenosti i potřebnou dávku šílenství, situace se poměrně rychle zvrhne. Pět žoldáků proti celému peklu. Noe může rovnou začít stloukat nový škuner. Protože tenhle svět utone v krvi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/9659/asfalt-I81-9659.jpg 4.3493
Horory, Literatura česká, Fantasy
Vydáno:, Crew

flashi

Nemůžu si pomoct, kniha je perverzní, sprostá, krvavá, brutální, naprosto psychopatická a celá působila chaotickým a necelistvým dojmem. Přesto, abych jen nekritizoval, se tu najde spousta vtipných hlášek, a celkově je zábavná (a o to vlastně u této knihy šlo, ani jsem nic moc jiného od ní nečekal).

GLDNMSK

Je jen málo knih, které se přinejmenším zdají být definitivou žánru. Bez ohledu na žabomyší mindset toho, zda preferujete Kotletu, Kulhánka, Žambocha, kolektiv kolem Kladiva na čaroděje či právě Kopřivu, je tohle naprostou manifestací žánru specifického pro českou kotlinu.
Děj je tak chytrý jako je chytřejší děj Pátého elementu proti Komandu. Je to Poslední skaut v původním českém dabingu s glosářem popkulturních odkazů volených s citem pro ty nejstereotypnější čtenáře žánru. Je vysoko v nadprůměru českého kydlení, aniž by se významněji snažil o víc - a to jsou jaderné zbraně mezi argumenty, proč tuto knihu číst. Patříte-li alespoň do jedné ze zmiňovaných skupin, neexistuje varianta, že si tuhle jízdu neužijete. A časem znovu. A pak ještě jednou.

Davidsonová

Příběh přímo z Pekla.
Brutálně laděné dobrodružství, které bych nikomu nepřála.
Příběh má i několik popkulturních odkazů. Nejlepší bylo asi: Jakej film natočil Stanley Kubrick v roce 1968 ?
SPOILER - 2001 Vesmírná oddysea.

radek.kubicek

Kdyby vám někdo řekl "nezabíjejte lidi, půjdete za to do pekla", věřili byste mu? No vidíte. A je to tak.
Ultimátní jízda tak trochu jinak pojatým (a hlavně kvalitně vyasfaltovaným) peklem se spoustou krve, krve, mozků, krve, spousty jiných tekutin a hlavně asfaltu. Občas je to až neuvěřitelné (což vlastně u takového tématu je tak trochu eufemismus), ale hlavní hrdinové se s tím moc nemažou a naopak si celé peklo víceméně namažou na chleba.
A ještě se u toho náramně baví a já se bavil s nimi.

Mimochodem, vžycky mi tak jde hlavou... aby člověk vytvořil něco takového, stačí k tomu hodně kvalitní drogy, nebo musí být i poměrně solidní úchyl? :)

yaoiyuri

Vzpomínám, jak jsem si knihu pořizovala z druhé ruky přes Databázi, a pán, co mi ji osobně prodával, mě upozorňoval, že „je to dost drsný čtivo, slečno“. Pro holku, která od 12 jede v yaoi a fanfikcích, není žádná kniha dost drsná, pane!
Ze začátku jsem si sice říkala, co to je za nehoráznou blbost, ale od scény v koncentráku jsem se naplno začetla a vydala se na epesní jízdu neotřele pojatým Peklem.
Autor někdy až přehnaně tlačí na pilu, co se týče vtípků a nechuťáren, některé popkulturní narážky už se mi zdá zastarávají, ale jako celek je kniha přesně tak „kvalitní“ jak bych očekávala. Jen ten konec mě navzdory všem výbuchům, tisícům mrtvých, hektolitrům asfaltu a hrdinskému sebeobětování poněkud zklamal (a úplně jsem nepochopila, co se teda stalo se Zemí, Nebem a Peklem).

Sváťa3

Knížka o žoldácích v pekle, dobrej úlet, dobře čitelné:
nevýhody:
zbytečně dlouhé ( Kotleta by to vyřešil, že by z této knížky udělal 3 :)
Je to škoda, protože knížka je někdy zdlouhavá, ale pak tu jsou pasáže, které mají super spád.
zklamal mě konec, který byl moc rychlý vzhledem k celé délce knížky.
Chápu to, že Země nakonec pohltila peklo?
Celkově hodnotím knížku dobře. Líbí se mi, jak pánové Kopřiva a Kotleta píšou, ale knížka Vyhlídka na věčnost od Kulhánka byla nejlepší.

Vonda006

Pecka nářez :)

auA

Chvíli mi ležela na polici a rozhodoval se jestli ji mám vrátit do knihovny nebo začít číst. Říkal jsem si proč bych měl rozjíždět zas nějakou další Kulhánkovinu, když už jsem jich četl tolik. Po přečtení však musím říct, že s Kulhánkem s kterým je to tu stále srovnáváno to má společný pouze žánr a téma. Jinak je to úplně své, nápadité a originální. Silně doporučuji.

GilGalad

Zajímavý styl, akce střídá akci. Popisy akčních scén někdy trochu samoúčelné. Odechové a zábavné čtení.

Kuffenbach

Co tak asi můžu JÁ napsat? Až budu na operačním sále, a ranhojič se vás zeptá na mou krevní skupinu, řekněte "Asfalt". Takových nás na světě je jen pár, ale vím, že tam jste, vy cynická zdegenerovaná hovada!
A že jste četli s radostí a s potěšením, protože takový tento příběh je - plný lásky, milých lidiček, a růžových jednorožců.

Vím to, byl jsem tam osobně.

Ladinek

Knihu jsem si vzal, abych si udělal trochu výplach mozku a čekal jsem nějakou blbost à la F. Kotleta. Nicméně mě to příjemně překvapilo. Kopřiva, zdá se, umí vytvořit takový ten pubertálně akční děj aniž by překročil hranici za kterou už by to bylo trapné. Slovní ekvilibristika mu jde a obejde se bez samoúčelných vulgarit - je to všechno tak akorát. Pravděpodobně je také velikým filmovým fandou, neb kniha přetéká odkazy na filmová díla včetně Landisova vtípku s fiktivním filmem. V této souvislosti mně napadá přirovnání této knihy ke Grindhouse. Možná by to mohlo být kratší, protože konec už trochu nudil, ale rozhodně Kopřiva psát umí.

knihovníček0707

Skvělá kniha, ze začátku trochu pomalý děj ale ke konci jsem ji nemohla odložit. Od autora jsem si ji nechala i podepsat.

NemmamSlov

Zerem knihy s pekelnou tematikou a po dlhej dobe som sa k nejakej znovu dostal. Kuffenbach a jeho komando proste nema chyby. Skvele napisany pribech plny akcie a zvratov, aj ked je pravdou, ze mi tam chybalo viac humoru. U Koprivu som si vsimol, ze nezabuda u svojich hrdinoch vykreslovat aj tie negativne vlastnosti, co si dost cenim.

Sldook

Na knihu jsem narazil diky recenzi na nekterou z Kotletovych knih a musim rict, ze jsem za to rad, protoze to byla naprosta jizda. Na zacatku jsem vubec netusil, co mam cekat a chvilku jsem si musel zvykat na autoruv trosku jiny styl psani, ale pak jsem se zacetl zpusobem dlouho nezazitym. Strasne jsem si cteni uzival a hlavne me zaujala autorova predstava Pekla, ktera je velmi zvlastne pojata, ale pritom dopodrobna promyslena.
Proste neztracejte cas ctenim recenzi a vrhnete se na cteni, stoji to za to! :)

DeathStroke

Takovou knihu podobného žánru jsem ještě nečetl a musím říct, že jsem z ní byl úplně na větvi. Kopřiva vykreslil postavy, prostředí, příběh do všech chutných i nechutných deatilů se vším všudy a musím nic víc než chválit. Opravdu chuťovka.
Obvzláště se mi líbili části originálního ,,odmítnutí" a několik hodně dobře vyvedených vtipů.

Dervish

Panenko skákavá, to je taková slátanina, že mi občas oči jeli šejdrem. Ale bavil jsem se, to zas jo. Fantazie a představivost autora je neuvěřitelná, jistě lehce znechucující, ale obdivuhodně spektakulární, jak by řekl Chorozon. Jen všeho bylo až moc, a to už někde u stránky s číslem 300, dalších 300 stránek už se věci většinou jen opakovali a přestali být "šokující", což když se zamyslím nad obsahem, je divné, protože kniha je na slově "šokující" postavená.

Rovněž mi bohužel přišlo velmi úsměvné, jak postavy jednají nelogicky, ale "belzebub" vem postavy, on celej ten děj byl tak nějak nelogickej, démoni lehce smrtelní, lidi téměř jako terminátoři, všechny ženský potvory a prolhaný mrchy a nad vším si v poklidu bzučí obří moucha. Jo zní to jako prdel, ale každá prdel potřebuje správnou mísu na kterou se usadit, Kopřiva tady seděl trochu nakřivo, tlačí to a budou z toho bolet záda. V lepším případě.

Závěr je takovej ... zvláštní ... čekal jsem něco jiného a lepšího. Když už držím komando téměř 570 stránek prostřílené jak ementál, tak ho nenechám na posledních stránkách jen tak "odmolekulovat". To prostě nasere. A to jsem ty kluky vlastně ani neměl rád, já přál Chorozonovi.

helenka_z

Výborná kniha s výborným humorem, jen ten konec mě zklamal a přišel mi odfláknutý

vamp

Že ti autoři vždy ty konce tak odfláknou...

MirekMM

Co když peklo existuje, ale ne kvůli nám?
Za Béčkovým příběhem o elitních žoldácích probíjejících se peklem a brodícími se litry krve se skrývá kvalitní vyprávění se skvělými postavami a originálním stylem vyprávění - dialogy i popisy patří mezi ty nejlepší, co znám.
"Recyklace je boží!"

pablovendat

Hodně dobrý masakr v pekle.

Inozuka

Nakonec spíš zklamání a nesplněná očekávání. Ústřední námět s komandem razícím si cestu Peklem výborný, dílčí nápady dobré a občas fakt povedený vtípek či gore masakr. Ale jako celek Asfalt moc nefunguje. Možná díky až příliš velký zvratům a intrikaření, možná kvůli přepálenému konci a dost možná kvůli čtenářsky krapet krkolomnému stylu. První třetinu knihy jsem si dokonce říkal, že to asi nedám a odložím - "pekelné" jsou zejména vnitřní monology, které vždy brutálně nabourávají plynulost textu. Ale v půlce jsem si buď zvykl (resp. začal přeskakovat kurzívou psaný text) nebo autor trochu polevil či se naučil lépe psát... Každopádně jsem dočetl, celkem s napětím, ale nemohu se zbavit dojmu, že jsem čekal něco trochu jiného a že mohl být super nápad zvládnutý lépe.

bertrand

Štěpána Kopřivu mám rád i jako člověka a považuju ho za výborného spisovatele, s talentem pro jazyk, postavy i s velkou slovní zásobou (opak Kulhánka?). Proto mi nezbývá než čekat, že opustí psaní knih pro čtyřicetileté a jiné pubescenty a pustí se do něčeho, co by bylo hodno jeho talentů.
Asfalt je masakrálně makabrózní dobrodružství se skvěle napsanými postavami, místy neskutečně vtipné a všude neskutečně a nápaditě brutální. Brutalita kulminuje a jak je knížka tlustá, přestává bavit a bere se jako nezbytné zlo, protože to co pod ní prosvítá (popisy Pekla, vztahy mezi postavamy, geniální dialogy, slepé uličky a jak z nich ven) je mnohem mnohem zábavnější a zajímavější.
Napadá mě, jak citlivě Štěpán Kopřiva balancuje na hraně kvalitní zábavy a žánrových stereotypů (které má samozřejmě v malíku). To je radost.
Podobně na mě působili třeba ve filmu první Guardians Of Galaxy.
Tak se těším na příště, Štěpáne, bral bych druhou Rychlopalbu.

Svářeč

Efektivně brutální. Tohle by se zfilmovat určitě nedalo. Mělo by to přístupnost tak +60.
Peklíčko je bezva, postavy taky, ovšem je fakt, že to mohlo být tak o stovku stran kratší...

Garik
29.12.2017

Túto knihu som čítal pred rokmi a hoci spomienky na dej značne vybledli, dojem stále pretrváva.
Takže ten dojem… Akcia, akcia, akcia a opäť akcia, v šialenom ohňostroji nápadov a do toho všade natlačený taký ten „humor za každú cenu“, ktorý síce často pobavil (no v páse som sa z neho určite nelámal), no bolo ho skrátka až príliš. Takáto kombinácia mi, žiaľ, s pribúdajúcimi stránkami nutne privodila narastajúci pocit nudy. Tých vyše šesťsto strán je pre čitateľa, ktorý si chce iba trochu odpočinúť, „vypnúť mozog“ pri nejakom vyslovene oddychovom čítaní, predsa trochu moc. Napokon sa odpočinok mení na úmornú snahu o dočítanie (čítal som to ešte v dobách, kedy som chcel mať každú načatú knihu takmer za každú cenu aj dočítanú) a konečným výsledkom je vedomie premrhaného času.
Samozrejme, čitateľovi, ktorý je (aspoň v aktuálnej životnej etape) pevne presvedčený, že najlepšie je životom sa, pokiaľ možno, „prezabávať“, možno Asfalt odporučiť ako „super vec“.
Hodnotím tromi z piatich, teda mierny nadpriemer, avšak iba v kontexte skutočnosti, že sa tu jedná o dielko, ktoré nemá väčšiu ambíciu než byť čistou zábavou.

Velká Feferona
15.12.2017

Efektivní brutalita. Jako když vyšije.

Ale ne, vážně: knihy ze zásady posuzuji jedině podle kritéria baví - nebaví. A tohle bavilo. Hodně.

Je to naprostý úlet, to samozřejmě, ale zároveň je jasné, že pan Kopřiva velice dobře ví, co dělá. Nejsou tam žádná hluchá místa, všechno šlape a každé slovo plní svůj účel. Nemám dost superlativ pro způsob, jakým zachází s češtinou. Naprosto brilantní.

Nicméně ten konec (tím myslím úplný závěr) je tak trochu WTF a navíc nedokážu ocenit zdaleka všechny popkulturní odkazy (což je samozřejmě jenom můj problém), ale i kdyby to snad stačilo, stejně bych fyzicky nebyla schopná dát jiné než nejvyšší hodnocení. Protože jsem to četla už pětkrát. A protože je to jedna z nejzábavnějších věcí, co jsem kdy četla.

KAREL6725
14.11.2017

Pekelná jízda peklem Tohle je originální námět, nic podobného jsem nikdy nečetl. Pro mě jedna z nejlepších knih od českého autora , která tady kdy vyšla . Peklo , mě pohltilo, nářez až do konce.

adam5955
03.11.2017

Perfektne napsano. Co vic dodat. Cetl jsem to pomalu, nechtel jsem to mit rychle prectene, protoze to bylo proste uzasne! Jen ten konec, ten by mohl byt lepe zpracovany, ale urcite to neubira na dojmu! Jsem hrdy na to, ze to napsal Cech! Dobra prace

EmanuelBremi
26.10.2017

Efektivní brutalita. Nic více by nebylo třeba dodávat. Štěpán Kopřiva má netradiční dar. Dokáže si hrát s jazykem a detailem, tak jako nikdo jiný, ale má také velmi specifický smysl pro humor. Pokud si chce člověk odpočinout a zároveň si četbu královsky užít, tak tohle je ta pravá volba.

Mila.Kuci
26.10.2017

Pecka, trochu - hodně málo realistické, ale mazec :) a pěkný spád příběhu

cantona
08.09.2017

Haluz! Nic jiného. Tuto knihu jsem četl na doporučení mého kolegy, který tvrdil, že to je super. No super bych zrovna netvrdil, poněvadž z takových knih už jsem vyrostl, ale bavilo mě to. Kopřivovy hlášky jsou naprosto špičkové to se musí nechat. Děj má neuvěřitelný spád, ale i těžko uvěřitelný. Ale v pekle je asi možný všechno ne?