Asfalt

Žoldáci neumírají. Odcházejí do pekla, kde se spojují. Že je toto známé rčení pravdivé, se členové Kuffenbachova komanda přesvědčí po jedné nepříliš povedené akci. Jenže peklo není žádná pohádková idylka – ale temná industriální dimenze, kde jsou mrtví degradováni na mazlavou hmotu, na pouhý materiál. Svět, kde je lidská rasa jenom něco jako asfalt. Problém je v tom, že Kuffenbachovi vojáci se s touto rolí odmítnou smířit. A jelikož mají výcvik, zkušenosti i potřebnou dávku šílenství, situace se poměrně rychle zvrhne. Pět žoldáků proti celému peklu. Noe může rovnou začít stloukat nový škuner. Protože tenhle svět utone v krvi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/9659/asfalt-I81-9659.jpg 4.3422
Horory, Literatura česká, Fantasy
Vydáno:, Crew

KAREL6725
14. listopadu

Pekelná jízda peklem Tohle je originální námět, nic podobného jsem nikdy nečetl. Pro mě jedna z nejlepších knih od českého autora , která tady kdy vyšla . Peklo , mě pohltilo, nářez až do konce.

LadinK
13. listopadu

Kuffenbachdal dohromady staré komando a přijal zakázku na nějakou akci. Při ní všichni přišli o život dílem ďáblů. Dostali se do pekla, ve kterém mají životnost 2 dny. Jediná záchrana je dostat se k Luciferovu výtahu a tudy se dostat na zem. Nejdřív se dostali ze zajateckého tábora, kde se těla lidí mlela v mlýnku a z nich se vyrábělo prakticky všechno v pekle. Pak museli vykrást banku, kde bylo DVD s hlasem k aktivaci výtahu. Pak se museli k výtaku dostat a přitom přežít boje s pekelníky - Belzebubem, Chorozomem a spoustou dalších. Zpět se dotal jen Ostransky atím taky zamezil válce mezi pekelníky a anděli při které by byla zničena Zemně.

adam5955
03. listopadu

Perfektne napsano. Co vic dodat. Cetl jsem to pomalu, nechtel jsem to mit rychle prectene, protoze to bylo proste uzasne! Jen ten konec, ten by mohl byt lepe zpracovany, ale urcite to neubira na dojmu! Jsem hrdy na to, ze to napsal Cech! Dobra prace

EmanuelBremi

Efektivní brutalita. Nic více by nebylo třeba dodávat. Štěpán Kopřiva má netradiční dar. Dokáže si hrát s jazykem a detailem, tak jako nikdo jiný, ale má také velmi specifický smysl pro humor. Pokud si chce člověk odpočinout a zároveň si četbu královsky užít, tak tohle je ta pravá volba.

Mila.Kuci

Pecka, trochu - hodně málo realistické, ale mazec :) a pěkný spád příběhu

cantona

Haluz! Nic jiného. Tuto knihu jsem četl na doporučení mého kolegy, který tvrdil, že to je super. No super bych zrovna netvrdil, poněvadž z takových knih už jsem vyrostl, ale bavilo mě to. Kopřivovy hlášky jsou naprosto špičkové to se musí nechat. Děj má neuvěřitelný spád, ale i těžko uvěřitelný. Ale v pekle je asi možný všechno ne?

Gordonlord

Štěpán Kopřiva je fakt zabiják ! Od příběhu, ve kterém parta žoldáků podělá akci, následně zemře, dostane se do pekla a začne bojovat proti desetitisícům démonů a samotným knížatům pekel, jsem čekal docela hodně, ale dostal jsem mnohem víc !

Kuffenbach, Ostranski, Holofaust, Vorošilov a dokonce i neschopný nerd Lucas se ukázali jako neskutečně agilní parta ! Peklo je zde založené na tom, že člověk, který do něho přijde, nemůže zemřít, aby mohl na věky trpět. Lidé jsou zde rozemleti do asfaltu, který se následně používá na výrobu absolutně všeho. A protože zde lidé neumírají, máme tady nápadité scény, kdy jsou z trpících a stále žijících lidí vyráběna auta, letadla, vzducholodě, lampičky, silnice, domy a dokonce i stromy, lesy a nebo vodní plochy z očních bulv. A to, že člověk v pekle nemůže zemřít, zde rozehrává prostor pro neskutečnou akci, která jede dopředu jako splašené hovado. Totálně absurdní, neskutečně krvavá holomajzna plná akce, která střídá akci, zde nebere konce ! A navíc zde běží časový limit dvou dní, během kterého musí naše parta dosáhnout svého cíle, v podobě luciferova výtahu, aby zachránila zemi, potažmo aby se všichni dostali bezpečně zpátky na zemi. Protože po dvou dnech strávených v pekle se do asfaltu nezpracovaní lidé roztečou.

Tohle je dobrý podklad pro skvělou akci a byl do mrtě využit ! Kniha přímo srší krvavými, cynickými a morbidními nápady, fungujícími vtipy, sranda je tu na každém kroku a nikdy ne trapná a také hlavní postavy jsou tak krásně a detailně vykreslené, až máte pocit, že je dlouhá léta osobně znáte ! Takže během příběhu jsem několikrát odhadl, jak se kdo asi zachová a ono k tomu fakt došlo ! I když ne v té podobě kterou jsem čekal, protože nějaké předvídatelnosti nebo jednotvárnosti děje se zde v žádném případě nemusíte bát - zvraty, překvapení. zádrhely a nečekané události číhají téměř na každém kroku a i přesto, kolik má tahle tlustá bichle stran, nenudíte se ani chvíli !!!

Další skvělou věcí je zde "bod zlomu" - aneb prvek, který musí být v každém akčním příběhu, jinak se nedočkáte žádného skutečného napětí. (a zároveň v 99% - 100% současných akčních filmů vždy chybí). Oním bodem je myšlena situace, kdy se hlavní hrdina dostane do tak bezvýchodné a smrtonosné situace, že skutečně uvěříte, že se z toho už nedostane a že to pro něj tady končí. No - a těchto momentů je zde snad tisíc !!!

Naprostá paráda - akce utíká, každou chvíli zvrat, vztahy mezi perfektně prokreslenými postavami se vyvíjí, jejich charaktery v průběhu děje zajímavě mění, nervy drásající napětí, během kterého téměř nedýcháte, nepolevuje ani na chvíli a neskutečně osobitý a unikátní humor spolu s obrovskou morbidní a krvavou fantazií Štěpána Kopřivy, prošpikovanou ještě navíc fůrou vtipně podaných pop-kulturních odkazů je jen třešničkou na dortu vynikajícího akčního sci-fi, které neustále graduje do masakrálního finále. Takhle skvělou knihu jsem fakt dlouho nečetl. A Chorozonovy naprosto unikátní, brilantní a fantastické kecy během jeho výslechových pasáží ve mě zůstanou hodně dlouho, stejně jako fůra dalších zážitků. Vážně to byla naprostá peka !

Jediná drobná jizvička na dokonalé kráse je pro mě potom odfláknutý závěr, který mohl po tak pompézně vygradované akci skončit přece jenom trochu uspokojivěji. Díky tomu bych knize dal tak 90-95%, ale to je pořád dost málo na to, abych jí dal méně než plný počet hvězdiček ! :-)

Elkiss

Co na to říct. Nevím kde k tomu autor přišel nebo jaká múza ho okouzlila, že přišel zrovna na tento geniální příběh. Ale PECKA! Asi nejlepší ztvárnění pekla, jaké jsem kdy četla. Závěr naprosto neočekávaný a šokující. Jen jsem občas měla problém s textem. Autor má český jazyk asi v lásce a se slovíčky si hraje jako kočka s myší. Rozhodně by kniha neměla chybět v knihovně nadšeného sci-fi milovníka

TonyStarkless

Tuhle knihu jsem dostal k narozeninám s odůvodněním, že se mi bude líbit. Přiznám se, že jsem ji 2x odložil, že to asi není nic pro mě. I když sám píšu své ubohé povídky v přítomném čase, začátek jsem nebyl schopen přelousknout. Ale pak mě... asi nuda, donutila číst dál. A děkuji nejmenovanému jménu, které neonově stále svítí na černém nebi v pekle, za to. Nesnáším horory. Nesnáším pohled na krev. Stokrát jsem si říkal: Čéče, teď by jsi měl jít obejmout záchodovou mísu a vyzvracet nedělní oběd u tchýně. Ale nestalo se tak. Opravdu jsem se nahlas, až trapně smál na terase, užívající si posledních teplých paprsků zapadajícího slunce. Ten příběh mě pohltil. Stáhl do temných zákoutí pekla. Nakonec zvolená forma psaní působila jako nástřel scénářu k filmu a já se jen vezl. Taky mě napadlo: Jak je ten týpek, co to sesmolil starej? Proč zmiňuje filmy, knihy, hlášky, co sou mi tak důvěrně známé? A "rychtik". Týpek jen o pár úplňků starší a přesně mi sedl do smýšlení. Sem si říkal, že český autor nemůže zaujmout. Ale jo. Fakt jo! Fakt jsem se bavil. A kalhotky s Medvídkem Pú mě straší ve snech dodnes!!! Prostě masakr. A tak velké dík autorovi a člověku, který mi tuto knihu daroval. Určitě nezůstanu u jediné...

Aleen

Musím...srovnávat s Hustým nářezem pana "Libového" Kotlety. Bohužel...od napínavých přesunů a bojů mně dost odvádělo vyjmenovávání výstroje - časté a pro mně totálně nudné. Že zde nebyl téměř vůbec žádný sex bych překousla, ale do čtení jsem se musela místy dost nutit, protože masakry byly nějaké nudné a vtipy a hlášky poněkud suchopárné a těžkopádné. Je mi to líto, byla to první kniha od pana Kopřivy, pokud nepočítám detektivku Rychlopalba (ta se mi naopak líbila moc!) a nejsem si jistá, kdy vyšetřím nějaký čas na další a zda budu mít ještě chuť.

rosta75

Za mě-zábava,akce,rychlost,příběh......je pravdou,že je třeba nějakých pár stránek vydržet.

lachtan77

Namlsaný Kotletou a Kulhánkem pustil jsem se tedy do Asfaltu. Knihu jsem odkládal a mezi tím přečetl jiné. Vůbec jsem se nedokázal donutit pokračovat ve čtení. Nápad, akce, humor to tam je, ale dohromady mi to nějak nesedlo. Je to první kniha kterou jsem nedočetl a to mi chybí cca 80 stránek. Prostě mě ten konec nezajímá což u jiných knih je naopak

HNEDOOCKA

Líbilo se mi, bylo to určitě originální a vtipné čtení..Má to nápad, říz i spád, jediné, a to je možná jen moje chyba, nějak jsem úplně nepochopila ten konec..Každopádně hodně dobré :)

vacvic

Hustokrutý masakrózní akčňák. Neuvěřitelné tempo, pořád samá akce, super.
Každá osoba z pětičlenného komanda je úžasná. Od neporazitelného Kuffenbacha až po Lucase. Kdyby někdo natočil akční film, ve kterém by hlavní roli hrál herec, jenž by byl směsicí toho nejlepšího ze S. Stalloneho, B. Willise a Ch. Norise, myslím, že by dotyčný žádnému členu komanda nesahal ani po kotníky.
Pekelná jízda plná démonů, asfalťáků a pekelných knížat. Překvapivý zvrat v luciferově smrti, … .
Zajímalo by mě, co se odehrává v lhavě člověka, který dokáže něco takového vymyslet :-)
Měl jsem to štěstí, že jsem zakoupil audioknihu Asfalt a poslech byl neskutečný zážitek. Ludvík Král to zvládl načíst fantasticky.
Ač se to může zdát zvláštní, je to i velmi vtipně napsané, jsou tam neuvěřitelné hlášky, u kterých se člověk musí smát, přestože se právě rozstřikuje mozek démona a stéká po zdi.
Škoda, že 100% je maximum, dal bych Asfaltu hodnocení mnohem vyšší.

BlackBlade

Zatím za 2/5 a odloženo někde ve třetině (nějak mě to nenadchlo), ale po přečtení dalších komentářů se ke knížce asi ještě vrátím a uvidíme, jaké bude finální rozhodnutí.

xelzax

Hodně originálních myšlenek okořeněných spoustou suprových hlášek. 640 stran je sice hodně, ale nepřijde mi, že by byl děj někde uměle natahován a vše pomalu spěje k zásadnímu okamžiku. Konec se mi líbil. Super čtení, pokud se chcete zasmát.

Krusty

Sado-maso jizda peklem. Myslim, ze se mi o tom bude jeste par noci zdat. Ted se bojim umrit!

nefernefer

Koupila jsem tuhle knihu na základě zdejších oslavných komentářů svému kamarádovi k narozeninám a čekala nadšení. Ovšem nadšení nejen že se nekonalo, ale on mi dokonce zklamaně přiznal, že se nedostal ani přes 40 stran. Že ho to zkrátka nebavilo a tak toho nechal. Říkala jsem si, že to není možné, že se přeci všichni ti, co tu píšou ódy na konečně rovnocenného pokračovatele mistra Kulhánka, nemůžou takhle fatálně mýlit. Půjčila jsem si ji od něj a rozhodně nelituji :o)
Je pravda, že prvních cca 60 stran akcí příliš neoplývá. I tady se však najdou světlé okamžiky, zejména co se týče dialogů. A když se nenecháte odradit, vytrváte a prokoušete se tím trochu rozvláčným úvodem, tak se nestačíte ani nadechnout a už to sviští :o) Plnokrevný brak plný "efektivní brutality" napsaný výborným jazykem, nacpaný odkazy a narážkami na miliony lidí a věcí, z nichž polovinu jsem si musela vygůglit, abych stíhala, a stejně mi určitě spousta vtipů unikla. Navíc je autor zjevně filmový fanda, což já taky úplně nejsem, takže i tady mi strejda Google musel notně pomáhat. Nicméně i přes toto drobné nepohodlí způsobené mezerami v mém vzdělání jsem si to náramně užila. Zařazuji se mezi nadšence a svého kamaráda donutím, aby dal knize druhou šanci. Myslím, že nebude litovat :o)

Syndrom
23.12.2016

Drasticky pestrá, extrémistická, na dřeň a hlavně kreativní, vtipná hra slov. Brutální, perverzní a až atomicky detailní naturalismus. (Zábavnější humus abys pohledal :) Postmoderní zběsilost chlapáckých žánrů. Když někdo s ambicemi promluví hlasem umělce, který si jen na papíře nemastí ptáka, ale pracuje. Měkký, vlhký kus beztvaré hmoty pro dospělé.

cori
28.11.2016

Nestačila jsem se divit! Zaujalo mě originální pojetí pekla, kde démoni zotročují asfalťáky. Více než střílečky a bojové akce se mi líbilo vykreslení vztahů mezi žoldáky a jejich vnitřní monology. Samozřejmě super cool hlášky.

feflo
22.11.2016

... na úvod : "nevím, jestli už jsem k této knize komentář psal" (na to je má paměť moc krátká). .. ale moc nechápu, proč se točí filmy podle kdejakých prkotin (myslím předlohy) a podle Kulhánka, Kopřivy, Kotlety a spol., nikdo nic... (jasné je, že žádná movitá zahraniční produkce o nich ani netuší, že existují - ale i tak)... to by mohly být filmy... no, no comment... mít 100 mega na účtu, nechám natočit 3 filmy : Asfalt, alespoň 2 věci od Kulhánka a nějakého "Kotletu" - ja byt dobra matematik oddicky - nebo ne... vše od Kulhánka, Kotlety i Kopřivy... takže potřebuji asi miliardu (nebo raději několik)... a proto tímto vyhlašuji veřejnou sbírku na naše (moje?) vysněné filmy...

tony64
05.11.2016

Jednoznačně zábava a studnice hlášek.Já se prostě bavil.

hnusák
25.10.2016

No tedy, to je šílenost ! Ale nakonec jsem se v hektolitrech černé i červené krve dobral konce. A mohu říci, že i když se peklo jeví jako paralela našeho vlastního, nechtěl bych takto skončit na věky věkův. Už jenom ta představa, jak padám rourou, která je tvořena uvnitř žiletkovými břity, brrr. Úplně jsem se do té představy vžil. Díky za masakrózní počteníčko.

fruitbueno
24.10.2016

Stačí jen letmý náhled do portfolia mých přečtených knih a i naprostému laikovi bude jasné, že podobnou literaturu spíše nevyhledávám. O to více blahořečím své nepředpojatosti, odhození předsudků a vyzkoušení něčeho nového. Nezbývá než vyjádřit pobavení, údiv, neskutečný obdiv autorovi (jak zvládl uchopit těch 48 hodin - to je pro mě nepochopitelné), fandím také barvitosti vyprávění (všechno jsem nejen viděla, ale i cítila, slyšela) a zběsilému tempu. Neskutečná jízda.

Pampalini
27.09.2016

Pán Dante by plesal radosťou. Obraz pekla sa rozširuje a posúva bližšie k nevábnej skutočnosti. Zábavné a poučné čítanie. Pozor, čo nás čaká, ak nebudeme počúvať rodičov a starších súrodencov! Výborné.

marlowe
18.08.2016

Tak, vážení, tohle tedy bylo NĚCO!!!

Megaujetina par excellence, monumentální pulpový opus napsaný neskutečně nádherným shakespearovským jazykem a okořeněný neustávajícím proudem hlášek a chandlerovských metafor (…klesá pomalu – jako vločka v těžítku se zasněženou Moskvou), které vás ohromí svou originalitou a které – podobny hektické a nikdy nekončící dávce ze samopalu Heckler & Koch MP5 – rozervou na kusy vaše předsudky (a představy) o "podřadné brakové literatuře".

Ano, Kopřivův román rozhodně nepatří mezi VELKOU literaturu – ale přesně o tohle autorovi šlo. Na nic si nehrát – a potěšit. Milovníky TOHOTO TYPU příběhů – i milovníky jazyka!

Ještě před několika lety bych se asi podobné knihy nedotkl ani klacíkem.
Zato teď jsem si to užil!

Štěpán Kopřiva mě překvapil (i šokoval) mnohým.
Dva příklady za všechny:

1) Autorovi se podařil husarský kousek, když inovoval odvěký vzorec o "záchraně, přicházející v poslední vteřině".
V Asfaltu se totiž PO UPLYNUTÍ poslední vteřiny VŽDYCKY ocitnete v ještě větším marastu:

V Lukasových očích je to nejnádhernější vrtulník na světě.
(...)
"Tady!" vykřikne Lukas a zamává. "Tady jsme!"
Nejkrásnější vrtulník na světě po nich začne střílet.

2) A také mě hodně zaujalo masivní používání "zpomalených záběrů":

Vorošilovova kulka prorazí kokpit nad otáčkoměrem. Vyrobí v něm kráter s hvězdicovými prasklinami. A pokračuje kabinou.
V letu se otáčí.
Proletí nad zamaštěnou rukojetí kolektivu.
O osmnáct centimetrů mine ve vzduchu zatuhnutého Ostranského.
Zašustí o blond strniště na pilotově bradě.
Vnoří se do krku centimetr a půl nad ohryzkem.
Roztrhne infrahyoidní svaly, zdemoluje venu jugularis externu a zaboří se do páteře.
Krátce řečeno Vorošilovova kulka ten krk roztrhne jak hada.
Pilotovi upadne hlava.

100% nikoli za hektolitry krve, ale za tu nádhernou filigránskou práci s jazykem!

P.S.1: Zážitek z četby umocní audioverze v podání Ludvíka Krále!
P.S.2: Nedoporučuji pouze těm, kterým výraz "vyčvachtnout" (a slova jemu příbuzná) mohou způsobovat žaludeční potíže!

Teron
06.08.2016

Je to někde mězi 3,5 - 4. Rád bych dál maximum, ale nemůžu. Nemůžu, protože fenomenální průběh, prostředí, postavy a popisy strhává podivný konec. Kniha si zkrátka volá po 4-5 ti stranách, které by ji skutečně uzavřely a takhle vyznivá jako celek hrozně do ztracena. A je to hrozná škoda, protože to, co tomuto závěru předchází, stojí na špičce žánru akční fantastiky.

MM1979
14.07.2016

Tak na tuhle knihu jsem se hodně těšil, když jsem si ji vyzvedl v Luxoru, tak jsem se jí celo cestu domu kochal, ale tím moje radost z nákupu skončila. Možná to bylo tím, že jsem se na to až moc těšil - vyděl jsem to v poličce několika přátel, tak jsem si myslel, že to bude dobré, ale mě to fakt nebavilo a dočetl jsem to s velkým utrpením… Ani se mi to nepodařilo prodat v bazaru za 149 ,-

palec
12.07.2016

Kopřiva není Kulhánek,což je dobře,ale ubral bych tak 200 stránek.Někdy je té akce až příliš a chvílemi jsem se nedokázal soustředit.Ale nadprůměr v žánru to pro mě určitě je.

Rawar
26.06.2016

Hodně drsná procházka pekelným královstvím. Ty hrůzostrašné popisy zvrácených biomechanických pohrom, které na pozadí špinavých měst hnaly pekelnou mašinu zla a nenávisti stále vpřed, potřebovali i přes slušný autorův smysl pro detail velkou dávku fantasie, aby si je čtenář vůbec dokázal představit. I tak se bojím, že jsem se ve své mysli ani z poloviny nepřiblížil kolosální zrůdnosti, byť jediného ze soustrojí, které pomáhalo peklu dýchat.

Příběh je jasný a smysluplný a protože to není úplně nejtenčí knížka, mnoho času se zde budou odehrávat krvavé střety démonských vojsk a komanda Kuffenbach. Do páté hvězdy tomu nechybí mnoho, vlastně docela málo. Bohužel vím, že v poslední čtvrtině se mi to už trošku táhlo a těšil jsem se až to bude dočtené.

Jsem žabař, možná nebyla správná konstelace hvězd na takovou bláznivou jízdu. Každopádně jsem se drtivou většinu královsky bavil a doktor Holofaust (Holokaust ?) je naprostý klasik