Janizoun Janizoun komentáře u knih

Po nás ať přijde potopa Po nás ať přijde potopa František Gellner

Po nás ať přijde potopa je básnická sbírka, která je pro mě velmi známá a ráda jsem se k ní po letech vrátila. Bohužel dnes už poezie moc "neletí", což je velká škoda, ale tady na mé oblíbené DK jsou čtenáři, kteří poezii neopomíjejí, někteří ji čtou i pravidelně a moc ráda si čtu jejich pěkné komentáře. Sama od mládí mám poezii - básně moc ráda, sama je léta skládám a tuto sbírku básní považuji za to nejlepší z počátku dvacátého století.

15.01.2024 5 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

Opět jsem zkusila něco nového. Má dospělá dcera se divila jakou knihu v knihkupectví držím v ruce a jelikož má knižní přehled kolikrát větší než já a to velkou čtenářkou bohužel není, divila se do čeho to jdu :-)
Kniha je plná vulgarit, což mi vůbec nevadí a trefných hlášek. Hlášky se mi líbily, svižný děj opravdu nechyběl, déček - démonů bylo také dost.
Pro mě nový pan spisovatel, nové čtivo, které mě pobavilo, ale po přečtení tuším, že pro mě až tak není a tak si kotlety dám příště možná už jen "na talíři" a proto tento druh čtiva, hodnocení knihy jako takové, přenechám tak trochu "šalamounsky" správné cílové skupině.

14.01.2024

Stephen King: Kompletní průvodce životem a dílem Stephen King: Kompletní průvodce životem a dílem Bev Vincent

Téměř padesátiletá tvorba pana Kinga, události, příběhy, osobní život..., to vše je v této až neuvěřitelně krásné knize.
Vůbec jsem netušila, že z ní budu tak nadšená. Byla jsem mile překvapena větším formátem knihy, pro mě dokonalou obálkou a po otevření této knihy jsem jen žasla nad zvoleným papírem, fotografiemi a samozřejmě hlavně nad vyčerpávajícím obsahem. Prakticky jsem nevěděla o tomto vynikajícím panu spisovateli nic a hltala jsem stránku za stránkou.
Kniha je nabitá informacemi a já ji řadím mezi nejlepší v tomto žánru a doporučuji ji nejen fanouškům hororového génia Stephena Kinga, ale všem.

12.01.2024 5 z 5

Pučálkovic Amina Pučálkovic Amina Jindřich Plachta

"Pučálkovic Amina" mě až do teď, než jsem si přečetla pěkné komentáře mých oblíbených knižních čtenářů minula a tak jsem to musela napravit a začala jsem tuto krásnou knížku číst rovnou i svým ratolestem. Nejdříve jsem si při prvních stránkách říkala, že to asi nebyl příliš dobrý nápad, že to je spíš knížka určená starším dětem, mládeži, ale nejen mně, ale i mým dětem se příběh moc líbil a každý večer jsme čekali jak se bude odvíjet dál.
Příběh poštovního tajemníka, jeho manželky Andulky, jejich dětí a Aminy, je milé, humorné vyprávění z dávných časů, které pobavilo nejen mě, ale i dnešní generaci dětí.

10.01.2024 5 z 5

O lidech nešikovných O lidech nešikovných Jindřich Plachta

Zbožňuji filmy pro pamětníky. Už jako malá holka jsem znala mnoho filmů nejen s panem Jindřichem Plachtou.
Když jsem sháněla knihu "Pučálkovic Amina", protože ač je zde na databázi e-kniha zdarma ke stažení, chtěla jsem "Aminu" ve vázaném knižním vydání, našla jsem v antikvariátu i tuto nenápadnou knížku.
V této knize Jindřich Plachta píše své myšlenky, úvahy o životě, které mnohé byly i v novinách v roce 1928. Z jeho vyprávění se postupně také dozvíme, jaké měl první dojmy, když prvně stál na prknech, které znamenají svět a mnoho dalšího.
Ačkoliv byla tato předválečná a poválečná doba hodně těžká, vždycky mě to k ní nějak táhlo a má pro mě dodnes své kouzlo.
A tak není divu, že tato milá kniha má mé nejvyšší hodnocení.

08.01.2024 5 z 5

Dějiny evropské civilizace I. Dějiny evropské civilizace I. Kateřina Charvátová

Hledala jsem naučnou knihu o dějinách Evropy a vykoukla na mě tato. Když jsem zjistila, že spoluautoři této knihy byli i manželé Charvátovi, což je pro mě záruka toho nejlepšího čtiva, nebylo co řešit a kniha byla má.
Kniha je velmi přehledná, má pět období. Poznáme antický středověk, raný středověk, vrcholný středověk, pozdní středověk a prvních sto let novověku.
Skvělé čtení od všech skvělých autorů - historiků, tak bych tuto knihu shrnula.
Moc mě mrzí, že kniha nemá tolik čtenářů kolik si zaslouží, že "není moc vidět " v záplavě stále vydávaných nových knih. A přitom toto čtení není jen pro studenty, ale určitě pro všechny co se zajímají o historii. Obzvlášť pro všechny, co baží po informacích a zajímají je dějiny.
Kniha obsahuje i krásné černobílé fotografie.
Pro mě úžasné, naučné čtení, které má mé velké doporučení.

05.01.2024 5 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

V novém roce, jen co se otevřou dveře knihkupectví, si vybírám první novoroční knížku a bylo tomu i letos. Můj výběr byl tentokrát jasný, pomohlo tomu skvělé hodnocení mých oblíbených čtenářů. Vyhrál Stephen King a jeho "Cyklus vlkodlaka".
Dvanáct měsíců - dvanáct úplňků, kdy bestie vyráží za svou obětí. Vraždí lidská bytost, netvor, nebo vlkodlak?
Tato na pohled opravdu krásná, útlá knížka, je nejen napínavá, čtivá, ale má naprosto úžasné ilustrace.
Povedené dílo už z osmdesátých let, jsem přečetla jedním dechem a moc se mi líbilo.

03.01.2024 5 z 5

Útok na jižní pól - dobrodružství a hrdinství plavců k jižnímu pólu Útok na jižní pól - dobrodružství a hrdinství plavců k jižnímu pólu Heinrich Hubert Houben

Po přečtení moc pěkného komentáře mé oblíbené čtenářky "Filomena1961" jsem neodolala a "rozhodila jsem sítě" do mých oblíbených antikvariátů, abych knihu získala. Nakonec jsem měla úspěch a tak se tato krásná kniha mohla zařadit mezi ty nejlepší cestopisy, které vlastním.
Kniha mě okouzlila, ocitla jsem se rázem v čase dávných dob a prožívala dobrodružství spolu s těmi nejlepšími objeviteli všech dob.
Knihu doprovází nádherné mapy, černobílé fotografie ostrovů a co víc, vidět fotografii kapitána Scotta jak píše svůj deník v zimní chatě u mysu Evansova, to bylo pro mě naprosto úžasné.
Miluji tento žánr knih a tato patří opravdu mezi ty výjimečné.
Určitě všem toto čtení doporučuji a mé oblíbené čtenářce moc děkuji za objevení jedinečného, úžasného čtiva.

02.01.2024 5 z 5

Černá krabice Černá krabice Joe Hill (p)

Má první kniha od pana spisovatele, mé první seznámení proběhlo na první dobrou. Dala jsem opět na mé oblíbené čtenáře, na knihu jsem se vrhla a udělala jsem víc než dobře. Napínavé, temné, tajemné čtení, s duchem za zády, které jsem četla jedním dechem, mohu jen doporučit.

31.12.2023 5 z 5

Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy Joe Hill (p)

Přečtená druhá kniha od pana spisovatele Joe Hilla, kterého jsem ještě nedávno vůbec neznala a už vůbec jsem zprvu netušila, že pan Stephen King je jeho otec. Knižní mezery jsem doplnila, knížku si ráda přečetla a strašidelné povídky se mi líbily. Líbilo se mi, že nejsou až tak hororové, ale spíš byly záhadné. Pan spisovatel zdědil skvělou fantazii po svém otci a ráda si ho přidávám do mých oblíbených spisovatelů.

31.12.2023 5 z 5

Víš, kde bydlí zvířata? - Poznáváme život na loukách a v lesích Víš, kde bydlí zvířata? - Poznáváme život na loukách a v lesích Peter Wohlleben

Nádherná kniha o lásce k přírodě, nejen pro děti, ale určitě i pro dospělé, plná zajímavostí o zvířátkách.
V této knize se ponoříte do přírody. Poznáte spoustu zvířat, hmyzu... , tak jak je ani možná neznáte. Celou knížku doprovází nádherné fotografie a ilustrace.
Dětem i mně se moc knížka líbí a moc rádi doporučujeme tento knižní skvost dál.

28.12.2023 5 z 5

Pan a paní Skřítečkovi - Vánoční pohádka Pan a paní Skřítečkovi - Vánoční pohádka Vlasta Švejdová

Tato velká vánoční pohádka začíná 23. prosince ve tři hodiny odpoledne a končí 25. prosince v sedm hodin a sedm minut ráno.
Vánoční skřítci ani příběh samotný mé děti bohužel nezaujal a mě také ne.
Hrozně nerada píši špatné hodnocení a pohádkám obzvlášť, ale nedá se nic dělat. Pochválíme pěkné ilustrace.
Věřím, že kniha si určitě své malé čtenáře najde, pro nás toto čtivo nebylo.

25.12.2023 2 z 5

Vladimír Šmicer: Můj druhý život Vladimír Šmicer: Můj druhý život Štěpán Filípek

Jsem velká fanynka kopané a tak jsem si knihu zakoupila do mé knihovny. O to víc jsem byla při čtení zklamaná.
Bohužel mě tato "zpověď" nezaujala, ale mužské pokolení, může mít samozřejmě jiný názor.
Pepi Bican ze Slávie, Antonín Panenka z Bohemians, Ladislav Vízek z Dukly..., to jsou pro mě legendy. Pan Šmicer mě bohužel svým vyprávěním neoslovil.
Tato nová kniha rychle putovala do knihobudky, aby ji v této době mohl objevit třeba ještě Ježíšek a mohl toto čtivo věnovat jinému čtenáři, který třeba tuto knihu ocení.

24.12.2023 2 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Milé historky, milý anglický humor, krásné čtení.
Vyprávění o tom jak autor v dětství odjede se svou rodinou na řecký ostrov Korfu, kde žije pět let se svou maminkou a sourozenci, než se vrátí zpátky do Anglie. O jeho lásce ke zvířatům, která byla tak obrovská, že za pár let měli doma malou zoologickou zahradu.
Moc milé, pěkné čtení.

"Toto je historie pětiletého pobytu na řeckém ostrově Korfu, kam jsem podnikl zájezd se svou rodinou. Původně jsem zamýšlel napsat mírně nostalgické líčení přírodopisných poměrů ostrova, ale dopustil jsem se však vážné chyby, když jsem již na prvních několika stránkách uvedl do knihy svou rodinu. Neboť jakmile se její členové ocitli na papíře, všichni se tu ihned začali prosazovat a přizvávat s sebou do kapitol nejrůznější známé. Toliko s největšími potížemi a s vynaložením nemalé dávky lstivé taktiky se mi podařilo místy vyšetřit několik stránek, které jsem mohl věnovat výhradně zvířatům."

20.12.2023 5 z 5

Ema a pusinkový lupič Ema a pusinkový lupič Rudolf Král

Osmiletá Ema, její rodiče, kteří se na sebe už neusmívají, babička, sousedka co jí říkají "čarodějnice", Lupič - Vincent, co chodí večer krást pusinky, protože mu schází....
Děti příběh neoslovil a ilustrace už vůbec ne . Už jsme četli od pana spisovatele "Vilém a porouchaný dědeček" a ten se dětem i mně líbil. U této knihy jsem musela často vysvětlovat o co tam vůbec jde a to mám doma také osmiletou slečnu.
Bohužel jdu s dětmi proti proudu a knihu věnujeme knihobudce, ať si tato knížka najde svého čtenáře, kterému se bude líbit.

17.12.2023 2 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Pohádka, příběh o lásce k "Věcem" a přátelství.
Kuba má odmala své oblíbené prasátko - Pašíka, které se mu ne jeho vinou ztratí a tak dostane jako náhradu nové, které je stejné, ale není, protože Pašík byl už otrhaný, zašívaný..., ale v tom bylo pro Kubu jeho kouzlo, už ledacos spolu zažili. Štědrý den je jediný kouzelný den, kdy se Kuba může dostat do "Země ztracených" a svého Pašíka se může pokusit i s novým Vánočním prasátkem najít.
Zda se mu to povede, koho všechno potkají a jak toto hodně napínavé dobrodružství dopadne, to se dočtete v této krásné dětské knížce.
Mé děti i mě příběh o prasátku moc bavil a z této knížky se právě stala, další naše zamilovaná knížka.

14.12.2023 5 z 5

Nejlepší holka našeho života aneb Miss Porta Nejlepší holka našeho života aneb Miss Porta Zdeněk Šmíd

Pro mě nádherné čtení, krásný příběh. Při čtení jsem se i sama vrátila do mého mládí. Přesně popsaný tehdejší úplně jiný život, než se žije dnes. Byl to krásný život, pro mě velká nostalgie. Písničkářský festival Porta, kamarádství, zpěv, kytara, vandry, táboráky... Uměli jsme prostě žít.
Co dodat, krásně jsem si početla a moc ráda se k této knize vrátím.

13.12.2023 5 z 5

Pátá čtvrtina (13 povídek) Pátá čtvrtina (13 povídek) Stephen King

Stephen King mi ještě nedávno nic neříkal a nyní mám období, kdy jeho knihy přímo vyhledávám.
Tato povídková, hororová knížka se mi líbila. Knihy pana spisovatele mě přesvědčily, že i horory mohou být skvěle napsané, ještě nedávno jsem se tomuto žánru knih obloukem vyhýbala. Jenže psaní pana spisovatele mi nepřijde jen hororové, v jeho psaní je toho mnohem víc. Je v něm sice hodně děsu, ale i hodně tajemna a to se mi moc líbí. A v některých těchto povídkách, na Vás tajemno nejen dýchne, ale máte ho "přímo za zády", například v povídce "Lituji, voláte správně". Skvělá povídka.
Celkově pro mě opět napínavé čtení.

10.12.2023 5 z 5

Zavátý život Zavátý život Josef Augusta

Úžasné, dechberoucí pravěké čtení pro mládež, kde nás kniha seznamuje s dřívějším nelítostným životem a obsahuje naprosto nádherné ilustrace Zdeňka Buriana, to skrývá tato nádherná kniha "Zavátý život". Tato možná dnes už zapomenutá kniha, osloví určitě i dnešní generaci dětí, tak jako oslovila i mé děti a to i přesto, že to pro ně bylo i velmi smutné čtení.

06.12.2023 5 z 5

Paříž pro jednoho a jiné povídky Paříž pro jednoho a jiné povídky Jojo Moyes

Dala jsem na jednu z mých oblíbených čtenářek, které tímto děkuji za objevení tohoto čtení "zuzana2599" a knihu si koupila. S úmyslem pod stromeček, ale nedalo mi to a rovnou jsem se pustila do čtení.
Krásná obálka, nádherná vazba knihy a uvnitř romantika, Paříž, krásné povídky, krásné čtení, které jsem v tento čas přesně potřebovala číst.
Knihu mohu také jen doporučit.

04.12.2023 5 z 5