Janizoun Janizoun komentáře u knih

Človíčkova dobrodružství Človíčkova dobrodružství Pavel Teisinger

Milé vyprávění jak v období dinosaurů, brontosaurů, praptáků a praryb, spal v nedaleké jeskyni Človíček. A když se probudil, měl pocit hladu a musel si obstarat něco na zub, aby se zbavil kručení v bříšku. Také musel objevit vodu, naučit se rozdělávat oheň, postavit si dům..., musel se zkrátka o sebe postarat.
Příběhy Človíčka jsme četli poprvé, líbily se, ale syn si myslel, že to bude podle obrázku na knize také o dinosaurech, které zbožňuje a tak byl trochu zklamaný.
Hodnotím podle dětí ( dcera 8let, syn brzy 7 let), sama bych dala plný počet hvězd.

27.11.2023 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Příběh muže, který odjede na Vánoce do hor, tím chce utéct od všedních dnů, zahnat myšlenky na "skřípající" manželství, na svou manželku. Má to však opačný účinek, myšlenky ožijí, prostředí a náhlá tma napomáhají pocitu strachu, pocitu beznaděje.
Co je pravda, co je skutečnost, může člověk utéct od skutečnosti a událostí? Nebo ho nejen tma dožene?
Tma je doslova mrazivé čtení plné napětí.
Tento příběh jsem četla jedním dechem. Opět mě pan spisovatel nezklamal a jsem ráda, že jsem mu nedávno "přišla na chuť". Ani ve snu by mě nenapadlo, že se pustím do tohoto žánru četby, bude se mi líbit a co víc, budu ji i vyhledávat. Pan spisovatel prostě umí. Mé přečtené knihy "Smršť" a "Trhlina" - skvělé čtení, ale "Tma" je pro mě ještě o další "level" lepší.

26.11.2023 5 z 5

Paříž Paříž Edward Rutherfurd (p)

Po přečtení knih "Londýn", který mě naprosto okouzlil a "Dublin - počátky- ", jsem moc toužila po knize "Paříž" a dlouho trvalo, než jsem tuto knihu sehnala, podařilo se a jsem nadšená.
Další historický román pana spisovatele se povedl na výtečnou.
Ubíráte se stoletím za stoletím, prožíváte osudy, příběhy lidí v každé době a dozvíte se spoustu informací o dějinách a historii tohoto určitě nádherného města.
Pro mě je Francie - Paříž srdcovka a čtení této knihy bylo něco nádherného, moc ráda jsem se při čtení procházela každou uličkou Paříže, poznala pana Eiffela a byla i u zrodu Eiffelovy věže. Doporučuji.

23.11.2023 5 z 5

Hellraiser Hellraiser Clive Barker

Starý dům a jeho tajemství, dva bratři - Rory a Frank, dvě ženy - Julie a Kirsty.
Frank už vyzkoušel ledacos a chce poznat tajemství Lemarchandovy kostky. Kdyby rozluštil hlavolam této kostky, mohl by zažít rozkoš o které sní. Dokáže tento hlavolam rozluštit? A když ano, přinese mu rozkoš, kterou očekává? Co vůbec obnáší odhalení tajemství a rozluštění této kostky? A jaká tajemství skrývá starý dům?
Horor plný napětí a děsu, který se čte jedním dechem, ale u mě vede Stephen King, jeho knihy se mi líbí mnohem víc. Hellraiser u mě na pět hvězd není, ale pro milovníky a znalce hororů, bude tato kniha patřit pravděpodobně mezi ty nejlepší.

23.11.2023 4 z 5

Ladovy veselé učebnice - Savci Ladovy veselé učebnice - Savci Josef Lada

Jedna z dalších nádherných knížek od pana Josefa Lady. Společně s dětmi jsem si užívala naučné povídání o zvířátkách, nádherné kresby a úžasné básničky ke každému savci. Moc se nám knížka líbí.

Krtek
Málokdy se podaří uvidět v přírodě krtka, protože většinu života prožije ve tmě pod zemí. Tam si razí dlouhé chodby jako havíři, ale nepotřebuje při své práci světlo jako oni. Má k práci pod zemí přizpůsobeno celé tělo. Černý a jako samet hustý kožíšek nepropustí ke kůži ani zrníčko země.

To mám dřinu, to mám dřinu,
dělám samou havířinu.
Věřte, je to námaha.
Ještě že pes pomáhá.

21.11.2023 5 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Příběh se odehrává brzy ráno v pražském metru, vlastně krátce po otevření metra. Lidé jedou do práce, někteří možná z práce, cestuje i matka s malým tříletým dítětem... a najednou je výpadek elektřiny, vlakové soupravy se zastaví a jedna zůstane stát v tunelu na trase B, mezi stanicí Anděl a Karlovo náměstí, nestojí minutu, ale nakonec 101 minut, protože nic nejde tak jak by mělo...
Smyšlený, napínavý příběh, který by se mohl kdykoliv stát a rozhodně bych ho nechtěla nikdy zažít. A pan spisovatel to má už u mě jistý, přečtu si zbytek jeho knih, které jsem nečetla a budu čekat na další, které napíše.

20.11.2023 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Hledala jsem další knihu od Stephena Kinga a vybrala si tuto. Našla jsem výborný, silný, dojemný příběh a v něm napětí i lidskost. Začínám trochu poznávat styl psaní tohoto pana spisovatele a musím uznat, že je právem označován jako nejlepší z nejlepších. Dokáže vyvolat svým psaním silné emoce, jako smutek, rozhořčení, lítost..., tyto emoce u mě tato kniha vyvolala a Johna Coffreyho jsem si zamilovala.
Tato kniha ve mně zůstane, protože něco takového, nelze zapomenout.

17.11.2023 5 z 5

Dora a medvěd Dora a medvěd Helena Šmahelová

Příběh Dory, která žije s tatínkem a s tetou. Dora dostane k Vánocům plyšového medvěda a pojmenuje ho Bambula - Bambi. Když tatínek odjede na nějaký čas za prací do zahraničí, tak Doru hlídá její teta, která není příliš k Doře milá. Po odjezdu tatínka Doře obživne její Bambula a zažívá s ním různá dobrodružství. S Bambulou Doře ubývá ten dlouhý čas, čekání na tatínka.
Pěkný příběh, který jsem četla jako malá holka a nyní jsem ho četla dětem. Dětem se tento nestárnoucí příběh Dory líbil a mně připomněl dobu, kdy jsem si v této knize, poprvé sama listovala.

17.11.2023 5 z 5

Karavána šteká, psi idú ďalej Karavána šteká, psi idú ďalej Július Satinský

Moc ráda jsem se ponořila do další knihy - rozměrem knížečky z devadasátých let, tentokrát jsem četla ve slovenštině, což mi vůbec nevadilo, aspoň jsem si tuto řeč po letech řádně oprášila a spolu s ní jsem si připomněla i mé vlastní, částečné slovenské kořeny.
Milé eseje, zdravé názory, selský rozum, co na srdci to na jazyku, to vše mám moc ráda a to v této knize najdete. Krásně jsem si početla a tuto knihu mohu všem jen doporučit.

Ak by sa ma niekto opýtal, čo by som si zaželal v tento vianočný a novoročný čas za darček - nechcel by som nič hmotného. Ani bezplatný poukaz na rekreáciu pri mori, či v horách. Ani ženu blížneho svojho, ani peniaze, ani slávu. Viem - čakáte teraz, že bude nasledovať tá veta " len zdravie aby bolo, zdravie je najdôležitejšie..." - ale čakáte darmo. Moje novoročné želanie je, aby ma pustili do archívu Matice slovenskej v Martine a nechali ma tam v pokoji hrabať sa v písomnostiach nášho slovenského Národa, kým by som vládal.

13.11.2023 5 z 5

Káťa a Škubánek Káťa a Škubánek Josef Lamka

Káťa a Škubánek jsou pro mě nezapomenutelná dvojka, díky večerníčkům na počátku osmdesátých let. Knihu jako takovou jsem objevila až před pár lety, což je škoda, protože mým dospělým dětem jsem jí nečetla. Aspoň u mých malých dětí jsem to napravila a příběhy jim čtu nyní opakovaně a moc se jim líbí.

12.11.2023 5 z 5

Universalchymie Universalchymie Petr Heteša

Terry Trent je správcem neobvyklé továrny - továrna, speciální droga, časoprostor, starověk, alkohol, ženy, sex... Vyprávěný, rozhodně hodně zajímavý příběh. Několik příběhů osob, na mě působilo trochu zmateně, ale to je jen můj dojem. Zprvu jsem měla trochu problém se začíst, orientovat se a později jsem se už do čtení ponořila a byla jsem zvědavá co bude dál.
Mé první setkání s tímto panem spisovatelem a nakonec se mi toto čtení celkově líbilo, i když toto čtivo je asi především určeno pro muže a tak nejsem cílová skupina. Od sci-fi, časoprostoru jsem, ale čekala ještě trochu víc.
Určitě zkusím i jinou knihu od tohoto pana spisovatele.

11.11.2023 4 z 5

Zvířátka a Petrovští Zvířátka a Petrovští Václav Říha (p)

Pohádky, kde dobro zvítězí nad zlem, chudí přelstí bohaté, kde pýcha je napravena..., se čtou krásně a tyto pohádky obzvlášť. Děti poslouchaly ani nedutaly a knížka se jim moc líbí.
Václav Říha - Václav Tille byl další pan spisovatel, který byl ve svém psaní jedinečný. Tuto knížku doporučuji i pro dnešní ratolesti.

06.11.2023 5 z 5

Jakub Nemrava Jakub Nemrava Jaroslav Matějka

"To, co člověk chce, se nepodobá vždycky tomu, jak to dopadne."
Tímto mottem začíná tato milá, úsměvná kniha.

Příběh Jakuba Nemravy se odehrává na jižní Moravě a chlapce střeží od narození tři jeho věrné sudičky, které mu dávají své cenné rady do života a vlastně byly čtyři, jako mušketýři - strýc Ferdyš, strýc Alfons, kmotr Semínko a děda Karásek.
Tyto humorné historky jsou peprnější a rozhodně i v dnešní době pobaví každého, kdo se rád zasměje.

Hráli mariáš a čekali na zprávy rodičky. Ferdyš měl na ruce zrovna červenou stovku, na kterou dostal od Karáska "flek", když přiběhla jeho žena Fanča.
"Tak co", hodil přes rameno strýc.
"Je to kluk", vyrážela žena udýchaně, "ale řve jak pominuté a néní k zastavení. Celá ulica je vzhůru".
"Tak mu namočte místo dudlíku rohlík do rumu. Von přestane."

05.11.2023 5 z 5

Poslední dny Jana Masaryka ve vzpomínkách Jaromíra Smutného Poslední dny Jana Masaryka ve vzpomínkách Jaromíra Smutného Pavel Carbol

Moc zajímavá kniha, která nám nabízí pohled Jaromíra Smutného, přítele Jana Masaryka, na tehdejší předválečnou i poválečnou politiku a především se zaměřuje ve vzpomínkách, na události kolem smrti Jana Masaryka.
Samotnou mě léta toto zajímá, ale jsou události, které se nikdy nedozvíme.

03.11.2023 5 z 5

To To Stephen King

V devadesátých letech jsem viděla film, nyní jsem poprvé přečetla knihu a přijde mi mnohem lepší než-li film.
Hororový příběh se odehrává v letech 1957-1958 a 1984-1985. Neobjasněné vraždy dětí a Klaun Pennywise, který se vrací za dvacet sedm let...
Naprosto dokonale, perfektně vymyšlený příběh, plný napětí, který tak vtáhne do děje, že čas ubíhá a chcete číst dál a dál.
Jelikož čtu večer a v noci, byl u mě docela problém knihu odložit a jít spát, nechtělo se mi vůbec čtení odkládat.
Tato kniha má naprosto právem vysoké hodnocení a převážně kladné komentáře k této knize mluví za vše.
Stephen King prostě umí tak výborně psát, že jeho psaní je tak skvělé, že zaujme i toho, kdo tento druh četby nemá moc v oblibě. A právě to je můj případ.

01.11.2023 5 z 5

Dětem Dětem Josef Lada

Další nádherná knížka, která patří mezi mé oblíbené a líbí se i mým dětem.
Krásné vyprávění, krásná česká říkadla a v nich i krásné české jména, krásné bajky, úžasné kresby, krásné střední Čechy a Hrusice.
Tuto knihu nelze nemilovat, stejně tak jako pana Josefa Ladu.

Naše Káča

Honza jede
Honza jede z kopečka,
vrzají mu kolečka,
Honza jede, nemá koně,
Honza jede, táhne za ně.

01.11.2023 5 z 5

Postřehy z Ameriky Postřehy z Ameriky Kateřina Charvátová

Tentokrát jsem při čtení cestovala s univerzitní profesorkou, archeoložkou paní Kateřinou Charvátovou, která žila rok v USA se svým manželem, též profesorem a archeologem Petrem Charvátem ve Filadelfii v černošské čtvrti.
A bylo to opravdu velmi milé, příjemné poznávací cestování, které se mi moc líbilo.
V knize se dozvíte o vzniku Filadelfie, představíte si dle krásných popisů dům, kde manželé bydleli, seznámíte se s lidmi z tohoto města, dostanete se i k vaření - k jídlu, dozvíte se jaké tam bylo počasí, poznáte i hudbu Ameriky, podíváte se do černošského kostela, zajdete si dokonce i na českou operu a dozvíte se mnoho zajímavostí. Manželé navštívili také New York, Washington... Celá tato brožovaná knížečka, je plná informací a je v ní nádherné vyprávění, které se čte jedním dechem.
Doporučuji tuto knížku všem, v mé knihovně už má své čestné místo, hodnotím ji plným počtem hvězd a moc ráda se k ní zase vrátím.

31.10.2023 5 z 5

Fenomén ČKD Fenomén ČKD Hynek Stříteský

Českomoravská Kolben - Daněk, má srdeční záležitost. Elektro je můj obor. Měření vysokého napětí, polovodičové součástky, to je má nostalgie.
Příběh tohoto závodu se mi líbil. V knize je nejen historie ČKD, ale jsou v ní i pěkné fotografie, například lokomotiv, letadel, nechybí ani fotografie zakladatelů tohoto podniku či dobová fotografie z továrny.
Tuto knihu doporučuji těm, co chtějí poznat příběh ČKD a dějiny tohoto podniku.

29.10.2023 4 z 5

Srdce v Atlantidě Srdce v Atlantidě Stephen King

Pravděpodobně se do knih od tohoto pana spisovatele začínám postupně zamilovávat. Přečtená pouze druhá kniha a pro mě je toto čtení víc než skvělé. Ráda si teď přečtu i pověstné hororové díla od tohoto autora a to tento žánr knih vyhledávám velmi zřídka.
Tato kniha je z těch, která mi zůstane delší dobu v hlavě. Ještě stále mi v hlavě brouzdá i nedávno přečtená "Pohádka" od tohoto pana spisovatele. A jelikož teprve před pár dny jsem zcela náhodou zjistila, že hororový film z devadesátých let "To" je též mistrovské dílo pana spisovatele, řadím si jméno Stephen King mezi mé oblíbené a jdu se vrhnout na "Pennywise".

25.10.2023 5 z 5

České pohádky České pohádky Jan Drda

Úžasné, nádherné, milé pohádky, které i dnes dokážou oslovit jak dospělé, tak malé děti. Počtení, které doplňují i krásné ilustrace od Josefa Lady, se mým dětem i mně moc líbí.
Jan Drda, byl další skvělý spisovatel co dokázal napsat knížky, které budou stále věčné.

25.10.2023 5 z 5