Janizoun Janizoun komentáře u knih

Dobrou a ještě lepší neděli Dobrou a ještě lepší neděli František Nepil

Krásná knížka z devadesátých let a v ní krásné vyprávění pana Františka Nepila, které potěší, pobaví a zvedne náladu, alespoň na mě takovéto čtení platí, když je mi ouzko. Kdo nečetl ať zkusí, kdo četl může se začíst znovu, tato kniha se dá číst stále. Nestárnoucí, milé, úsměvné čtení, které doporučuji.

"Když pustíte z chléva telátko, je nejdříve ohromeno z toho, že vesmír je o hodně větší, než jak o tom vypravuje pan doktor Grygar. Že se rozkládá od chléva k plotu a od stodoly ke zdi, a že je porostlý zelenou trávou a zastropený modře, to se telátku nikdy neřeklo. A to ho rozradostní tak, že se dá do klusu, do běhu a vyhazování, a vy i na dálku vidíte, jak mu to dělá dobře. Že mu to dělá nejméně tak dobře, jako když v chlévě přeskočí ohrádku, dostane se k mámě a vypije ji na ex."

02.10.2023 5 z 5

ABBA – kompletní příběh ABBA – kompletní příběh Chris Roberts

ABBA - čtení tentokrát o této švédské hudební skupině, které vyšlo v tomto "časopisovém" - knižním vydání se mi líbilo méně než vydání o KISS.
Ještě mě čekají k přečtení dvě zahraniční hudební skupiny, které jsem si koupila.
Jen si říkám, že snad nebudu zklamaná až otevřu čtení o mé nejoblíbenější zahraniční metalové skupině, které si nechávám jako to nejlepší nakonec.
ABBA patří podle mě, mezi špičkové popové skupiny, tak pro mě je veškerý materiál přínosem, ale na pět hvězd to u mě není, hodnotím čtyřmi a s "odřenýma ušiskama" :-)

01.10.2023 4 z 5

KISS - kompletní příběh KISS - kompletní příběh kolektiv autorů

KISS jsem objevila v novinovém stánku, kde toto čtivo prodávali. Měla jsem za to, že si kupuji zalisovanÿ časopis o Kiss a ne knihu. Ale vzhledem k tomu, že takto dnes vypadají i školní učebnice, už se ničemu nedivím a jen s nostalgií vzpomínám na mé učebnice a slabikář v první třídě.
Samozřejmě tento výtisk má i své výhody, ke koupi se tímto způsobem dostane větší část čtenářů, ale "starého psa novým kouskům nenaučíš", stejně mám nejraději klasické knihy.
Nemohla jsem odolat a "Kissáky" jsem si koupila, protože patří do mého mládí a s oblibou si je i dnes moc ráda poslechnu.
V tomto čtivu se dozvíme, jak to s touto rockovou skupinou začalo, jak se vyvíjela a mnoho dalšího. Je to opravdu kompletní příběh, doprovázen fotografiemi, který by fanouškům KISS neměl chybět.
Potěšením pro mě bylo zjištění, že byly vydané i další tituly jiných hudebních osobností a tak jsem si hned mé oblíbené hudební skupiny zakoupila, tentokrát už v knihkupectví.
Doporučuji všem fanouškům skvělé muziky.

29.09.2023 5 z 5

Marťanské písky Marťanské písky Arthur Charles Clarke

Knihu jsem četla poprvé a četla se mi dobře. Je to napínavé, ale přesto oddychové čtení s výletem na planetu Mars. Vesmír mě lákal už odmalička, tak se mi čtení líbilo, mám ráda tento žánr knih. Ačkoliv je kniha staršího data vydání, je čtivá a i v dnešní době ji hodnotím jako skvělé sci-fi od skvělého autora.

28.09.2023 4 z 5

Rozhovory s Janem Werichem Rozhovory s Janem Werichem Jiří Janoušek

Výborné čtení plné moudra, to mě pokaždé napadne po přečtení této knihy. V knize najdete také úryvky z divadelních her, pohádky, mnoho krásných fotografií a dokonce i texty písniček V & W.
Kdo má rád Jana Wericha, úžasného člověka, který žije stále v mnoha našich srdcích, ten si krásně počte.

27.09.2023 5 z 5

Kosí bratři Kosí bratři Ludvík Středa

Kosí bratři Josef a Václav jsou dva filutové, když se k nim přidá kamarád Kamil - kohout z radniční věže, je o dobrodružství i zábavu postaráno :-)
Dětem se opět tato milá knížka líbila a patří do jejich oblíbených. Další knížka, které čas neubírá na kráse.

"Žili byli dva kosí bratři.
Žádní svatouškové.
Starší Josef za osmnáct,
mladší Václav přesně bez dvou za dvacet.
A jeden bez druhého neudělal ani krok..."

27.09.2023 5 z 5

To všecko vodnes čas .... To všecko vodnes čas .... Ivan Foustka

Ten kdo čte mé komentáře tak ví, že mám moc ráda nejen knihy, ale i hudbu. Hudba a knihy jsou mé stálé celoživotní lásky. Má to výhodu, tyto typy lásek člověku vydrží po celý život, ty ho neopustí :-)
A tak jsem byla moc ráda, když na mě v knihobudce vykoukla stará obálka, krasopisem nadepsaná "To všecko vodnes čas - W. Matuška" a uvnitř jsem našla nevázané stránky této knihy.
Čtení obsahuje vyprávění samotného pana Matušky. Dozvíme se, kde bydlel jako dítě, jaké měl dětství, ale i jak se dostal ke kytaře, jak se na ní naučil hrát a mnoho dalšího. Přečteno jedním dechem. Krásná kniha, nádherné vyprávění , které se mi moc líbilo.

24.09.2023 5 z 5

Já, Asimov Já, Asimov Isaac Asimov

Isaac Asimov - nejlepší z nejlepších ve psaní sci-fi a taková je i jeho biografie. Tuto knihu mít byla má povinnost, tak jsem moc ráda, že po letech už má místo v mé knihovně.
Autor v této knize otevřeně píše o své rodině, o náboženství, o lásce, o manželství, ale třeba i o rozvodu, sexu a cenzuře... Kniha je plná různých témat a přesto tato kniha neobsahuje vůbec žádné vulgarismy.
Doporučuji tyto paměti nejen fanouškům tohoto autora, je to úžasné čtení pro všechny.

23.09.2023 5 z 5

O chytré kmotře lišce O chytré kmotře lišce Josef Lada

O chytré kmotře lišce je moc pěkná knížka, která mi opět připomněla mé dětství. Lištičku jsem zařadila jako čtení na dobrou noc a mým malým ratolestem se vyprávění moc líbilo. Další milá knížka od Josefa Lady, která baví, líbí se stále a je oblíbená u dětí i v dnešní době, z toho mám obrovskou radost.

22.09.2023 5 z 5

Zrod českého státu. 568-1055 Zrod českého státu. 568-1055 Petr Charvát

Na tuto úžasnou knihu jsem si vzpomněla až nyní, po letech. Kniha je originální a jedinečná tím, že se dozvíme o vzniku našeho státu jiným pohledem, pohledem pana profesora. V knize je zachyceno období od příchodu Slovanů, po vytvoření českého státu za knížete Břetislava I.
Toto čtení doporučuji všem, dozvíte se mnoho věcí o vzniku našeho státu, které možná vůbec netušíte.

22.09.2023 5 z 5

Byl na Sázavě přívoz Byl na Sázavě přívoz Jan Morávek

Mám ráda Posázaví a tato kniha se mi moc líbila. Moc děkuji mým oblíbeným čtenářům, za pěkné komentáře, díky Vám jsem tuto krásnou knihu objevila. Jen jak stárnu, častěji potřebuji při čtení knih kapesník. Při tomto krásném čtení jsem ho také potřebovala, neubránila jsem se slzám. Nádherné čtení z dávných časů.

"A to je ta krásná země, - - domov můj!"

21.09.2023 5 z 5

Italské listy Italské listy Karel Čapek

Krásná knížka, kterou bych doporučila těm co milují cestování, ale i těm co třeba nemají možnost cestovat a rádi se dozvídají, aspoň touto cestou o každičkém kousku světa.
V této knížce Vám vypráví sám pan Karel Čapek o Itálii. Procestujete Benátky, ale i třeba San Marino, Florencii, či Řím. Dozvíte se i o kostelech..., projdete se Itálií a budete vidět tuto zemi očima pana spisovatele.
Tato útlá knížka rozhodně stojí za přečtení, mně se cestování s panem Čapkem moc líbilo.

"Člověk obyčejně dělá něco jiného, než chce. Nechtěl jsem vůbec cestovat, a zatím jsem jezdil jako blázen, všemi myslitelnými vehikly a ponejvíce pěšky, a když už jsem stál u moře Afrického, chtěl jsem jet i do Afriky, nechtěl jsem napsat nic, a zatím jsem toho napsal celou tuto knížku..."

20.09.2023 5 z 5

Šumava - Pláně Vimpersko Šumava - Pláně Vimpersko kolektiv autorů

Tohoto úžasného průvodce Šumavy jsem náhodou objevila v mém oblíbeném antikvariátu. Okamžitě se mi vybavily mé vzpomínky na dětství. Na prababičku, která bydlela nedaleko Prachatic, ale i nedaleko od Vimperka, kde se v obci Buk skrývá krásná, malá vesnička Vyšovatka a tam jsem jako malá holka trávila své prázdniny :-)
Šumava je má srdeční záležitost a tento průvodce se moc povedl a moc se mi líbí.

19.09.2023 5 z 5

Padesát odstínů ostudy Padesát odstínů ostudy Andrew Shaffer

Knihu jsem objevila na databázi knih a byla jsem zvědavá co mě bude čekat :-)
Mám ráda parodie i u filmů a tato parodie na knihu "Padesát odstínů šedi" se mi moc líbila.
Překvapuje mě nízké hodnocení tohoto žánru literatury.
Kniha asi nebude pro každého čtenáře, mnohým se nemusí líbit styl psaní, nemravná slova, ale k této knize to patří.
Mě toto čtení krásně pobavilo, hodně jsem se nasmála a vlastně k tomu má tento žánr literatury posloužit a toho se zhostil u mě na výbornou.
Doporučuji těm, kteří mají smysl pro humor a rádi se v každodenním shonu, se spoustou starostí, s chutí pustí do parodie nemravného, ale skvělého, vtipného čtiva.
Nebojím se toho a jsem jednou z těch, která toto velmi oddychové čtení, moc ráda hodnotí počtem hvězd nejvyšším :-)

19.09.2023 5 z 5

Čtení o vepříkovi a kůzleti Čtení o vepříkovi a kůzleti Václav Čtvrtek (p)

Nádherné pohádkové příběhy, které se líbí nejen mně, ale i dnešní generaci dětí. "Čtení o vepříkovi a kůzleti" je u nás velmi oblíbená knížka a rádi se k ní často vracíme. Nejvíce se dětem líbí "Jak dobývali pařezy" a "Jak spolu pletli svetr". Knížka se hodí i jako první čtení pro začínající čtenáře, má větší písmena a dobře se čte.

Vosy! Celý roj! Hrnou se z díry pod pařezem. Bzučí a zlobí se a krouží a ... "Mankote, jejínku!" vykřikli vepřík s kůzletem.
Pak utíkali. Kůzle hodně, vepřík víc a potom oba dohromady moc a moc. Přes paseku, lesem, po mezi, pěšinou, silnicí domů upalují vepřík s kůzletem. Za nimi se ženou vosy: "Bzum, bzum, bzum!" Už je dohánějí! Už je budou mít! Už si brousí žihadla!
V tom tu rybníček... A vepřík do něj po hlavě. Kůzle za ním po ocásku! A vosy... Ba ne, ty tam za nimi nešly. Vosy se vody náramně bojí.

18.09.2023 5 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Kniha s krásným popisem přírody, ale s velmi smutným příběhem, který jsem při čtení probrečela. Plně souhlasím s komentářem "Dela111", vystihla knihu naprosto přesně, lépe tuto knihu vystihnout neumím.
Krásně napsaná kniha, ale také se k ní pravděpodobně už nevrátím. V mé knihovně má už místo, ale na mě je tato kniha až příliš smutná a hrozně těžko se mi četla. Mé hodnocení je přesto nejvyšší, to že nemám ráda tak smutné knihy, za to tato jinak moc krásně napsaná kniha vůbec nemůže.

17.09.2023 5 z 5

Když už člověk jednou je.... Když už člověk jednou je.... Jan Werich

Krásná kniha, ve které pan Jan Werich vypráví o sobě, o divadle, ale i o snech... V knize jsou i vzpomínky jeho sekretářky paní Jarmily Týlové, která byla, dalo by se říct, pravou rukou pana Jana Wericha. Knihu doplňují i krásné fotografie.
Jan Werich je nenahraditelný a strašně moc ráda se k jeho knihám vracím.
Miluji jeho citáty, jeho myšlenky, názory na život.

"Zkuste napsat anekdotu. Anekdota se musí vyprávět, napsaná anekdota má studené nohy. Smích se nedá pitvat. Mrtví lidé nemají úsměv na rtech. To jim přiřkli básníci. Smích i pláč jsou nejcennější majetek živého člověka. Žádný kybernetický mozek se neumí a nemůže smát ani plakat! Lidi, kteří se nesmějí a nepláčí, jsou kyberneťáci, mrtví mezi živými, nikdo o ně nestojí!"

16.09.2023 5 z 5

Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert Jan Drda

Hubatá, ale hodná Plajznerka a polepšený čert Trepifajksl..., tato knížka je má nejmilovanější od Jana Drdy.
Dlouho se nikdo z Dalskabátů nepropadl do pekla. Je načase najít pekelníka co měl Dalskabáty na starost, aby byl za to potrestán. Musí se vyslat čert v přestrojení do Dalskabátů, ale ten nejlepší, s moderní metodou. Má za úkol najít čerta a dostat hříšníky do pekla. Jak to dopadne? To mnozí určitě víte a kdo ne, určitě si tuto krásnou knížku přečtěte :-)

15.09.2023 5 z 5

Dublin. Počátky Dublin. Počátky Edward Rutherfurd (p)

Krásná kniha, opět nádherný historický výlet, tentokráte do Irska, do Dublinu. Osudy mnoha generací, mnoha rodin v průběhu staletí jsou hodně čtivé. Bylo to úžasné čtení o krásném městě, o krásné zemi.
Má první přečtená kniha byla o Londýně a pokud bych měla srovnávat, tak obě knihy jsou krásné a velmi unikátní, ale Londýn se mi líbil o chloupek víc, ani nevím proč, možná proto, že to byl můj "první výlet" a něco tak úžasného jsem vůbec nečekala. Každopádně i tato kniha patří do těch nejlepších co jsem četla.

14.09.2023 5 z 5

Hry a semináře – úplné vydání Hry a semináře – úplné vydání Zdeněk Svěrák

Protože miluji Divadlo Járy Cimrmana, zbožňuji ten skvělý humor, je mou povinností vlastnit nejen tuto knížku, ale i vše co bylo vydané, samozřejmě včetně gramofonových desek :-)
Nikdo není dokonalý, jen Jára Cimrman, aspoň pro mě ano :-) A pro koho není, tak snad "...hledej šmudlo" a můžete tu dokonalost u Cimrmana, třeba najít také ;-)
Jára Cimrman je náš, český a mě nejen pobaví, ale i pohladí mou dušičku.

14.09.2023 5 z 5