Italské listy

Cestopisné fejetony z dvouměsíční cesty autora za slunnou oblohou a klasickou výtvarnou kulturou jsou nabity kulturně historickými podněty, narážkami, suverénní hrou s ironií a jazykovým humorem. Čapek zde nenuceně přechází od věcí trvalých k okamžitým dojmům, střídá detaily a žánrové obrázky, konfrontuje nejslavnější památky s momentkami z ulice. Mistrně kombinuje názory poučeného cestovatele s výkladem jakoby naivním. Výsledkem je jeden z nejosobitějších pohledů na Itálii. Doporučená školní četba. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/683/italske-listy-683.jpg 499
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Československý spisovatel

eliska2106

Nejde o soupis památek, které byste měli bezmyšlenkovitě obdivovat jen proto, že to někdo řekl. Jsou to místa vybraná srdcem. Nechte se inspirovat a vyberte si svoje ;)

-Pečivo-

Největší utopie jakou kdy Čapek napsal. Kam se hrabe R.U.R., Bílá nemoc a ostatní - Italské listy pojednávají o cestách Čapka po Itálii. Pocud v pořádku. Celý to však má jednu malou chybičku. V textu se ani jednou nevyskytujou špagety.

Nalejme si čistého vína. To je stejný jako psát třista stránkovou esej o Halině Pawlowský a nepoužít slovo chubby. Čiré šílenství, bláznovství a absolutní ignorace. Další cestopisy ani číst nebudu. Pochybuju, že ve Španělských listech bude cerveza, rock'n'roll, corrida Español
nandej mi to señorito por favor. Rád se ušetřím tohoto zklamání. 4/10

Aliii
24.06.2016

Od Čapka jsem četla povídky, romány a divadelní hry, ale z fejetonů byly Italské listy první. Bylo to příjemné překvapení a moc zajímavé povídaní nejen o Itálii, ale hlavně o pocitech, o lidech a o životě. Ohromily mě Čapkovy znalosti malířství a architektury a ač to v závěru knihy píše, tak ostudu si rozhodně neudělal.

Lili
20.01.2016

Od K. Čapka jsem přečetla už hodně knih a patří k mým nejmilejším, ale jeho fejetony mi ani trochu nesedly. Spousta popisování a kdejakých názvů a jmen, který mi nic neříkaly a i bližším Čapkovským líčením mě nezačaly zajímat. Čtení mě vyloženě nebavilo. Když kritizoval, měla jsem pocit, že se v tom dozajista vyžíval. A jestli to bral s nadsázkou, tak se mi nezamlouvalo ani to.

Jirina10
31.07.2014

Vlastním Italské listy vydané v r. 1995

bibi.r
19.05.2014

Popis výletu do San Marina byl uchvacující.

Sisi11
03.05.2013

Velmi krásná odpočinková knížka. Přelouskala jsem jí cestou v autobuse a bylo to velmi pěkné čtení. Skoro máte pocit, že si s autorem vyměňujete postřehy a své zážitky z Itálie. Velmi pěkné a příjemné čtení.

Amaranta
02.06.2012

Čapek mě přesvědčil, že jsem udělala jednu velikou chybu - nechtělo se mi vracet přes celé město do padovského kostela Eremitani. Před rokem 1944 byly Mantegnovy fresky v kapli Ovetari ještě celistvé, ale i ty zbytky by stály za to (s malováním kaple začínal v 17 letech, jeho první freskové dílo!). Ach jo, no, na druhou stranu mám dvě výhody - 1. nemusím nadávat na italské svátky a bídnou Mantovu "... mizerné místo, kam jsem vážil cestu, abych se podíval na fresky velikého, přísného miláčka Mantegny!" Cameru degli Sposi se mi poštěstilo navštívit již dříve, avšak letos - za 2. jsem na bolognském bleším trhu (v ambitu gotického San Francesco) ulovila velikou Mantegnovu monografii za 5 euro! Pravda, jen pro její mnohé reprodukce, ale je to takový taháček ke studiu italštiny...