Janizoun Janizoun komentáře u knih

Šumava - Pláně Vimpersko Šumava - Pláně Vimpersko kolektiv autorů

Tohoto úžasného průvodce Šumavy jsem náhodou objevila v mém oblíbeném antikvariátu. Okamžitě se mi vybavily mé vzpomínky na dětství. Na prababičku, která bydlela nedaleko Prachatic, ale i nedaleko od Vimperka, kde se v obci Buk skrývá krásná, malá vesnička Vyšovatka a tam jsem jako malá holka trávila své prázdniny :-)
Šumava je má srdeční záležitost a tento průvodce se moc povedl a moc se mi líbí.

19.09.2023 5 z 5

Padesát odstínů ostudy Padesát odstínů ostudy Andrew Shaffer

Knihu jsem objevila na databázi knih a byla jsem zvědavá co mě bude čekat :-)
Mám ráda parodie i u filmů a tato parodie na knihu "Padesát odstínů šedi" se mi moc líbila.
Překvapuje mě nízké hodnocení tohoto žánru literatury.
Kniha asi nebude pro každého čtenáře, mnohým se nemusí líbit styl psaní, nemravná slova, ale k této knize to patří.
Mě toto čtení krásně pobavilo, hodně jsem se nasmála a vlastně k tomu má tento žánr literatury posloužit a toho se zhostil u mě na výbornou.
Doporučuji těm, kteří mají smysl pro humor a rádi se v každodenním shonu, se spoustou starostí, s chutí pustí do parodie nemravného, ale skvělého, vtipného čtiva.
Nebojím se toho a jsem jednou z těch, která toto velmi oddychové čtení, moc ráda hodnotí počtem hvězd nejvyšším :-)

19.09.2023 5 z 5

Čtení o vepříkovi a kůzleti Čtení o vepříkovi a kůzleti Václav Čtvrtek (p)

Nádherné pohádkové příběhy, které se líbí nejen mně, ale i dnešní generaci dětí. "Čtení o vepříkovi a kůzleti" je u nás velmi oblíbená knížka a rádi se k ní často vracíme. Nejvíce se dětem líbí "Jak dobývali pařezy" a "Jak spolu pletli svetr". Knížka se hodí i jako první čtení pro začínající čtenáře, má větší písmena a dobře se čte.

Vosy! Celý roj! Hrnou se z díry pod pařezem. Bzučí a zlobí se a krouží a ... "Mankote, jejínku!" vykřikli vepřík s kůzletem.
Pak utíkali. Kůzle hodně, vepřík víc a potom oba dohromady moc a moc. Přes paseku, lesem, po mezi, pěšinou, silnicí domů upalují vepřík s kůzletem. Za nimi se ženou vosy: "Bzum, bzum, bzum!" Už je dohánějí! Už je budou mít! Už si brousí žihadla!
V tom tu rybníček... A vepřík do něj po hlavě. Kůzle za ním po ocásku! A vosy... Ba ne, ty tam za nimi nešly. Vosy se vody náramně bojí.

18.09.2023 5 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Kniha s krásným popisem přírody, ale s velmi smutným příběhem, který jsem při čtení probrečela. Plně souhlasím s komentářem "Dela111", vystihla knihu naprosto přesně, lépe tuto knihu vystihnout neumím.
Krásně napsaná kniha, ale také se k ní pravděpodobně už nevrátím. V mé knihovně má už místo, ale na mě je tato kniha až příliš smutná a hrozně těžko se mi četla. Mé hodnocení je přesto nejvyšší, to že nemám ráda tak smutné knihy, za to tato jinak moc krásně napsaná kniha vůbec nemůže.

17.09.2023 5 z 5

Když už člověk jednou je.... Když už člověk jednou je.... Jan Werich

Krásná kniha, ve které pan Jan Werich vypráví o sobě, o divadle, ale i o snech... V knize jsou i vzpomínky jeho sekretářky paní Jarmily Týlové, která byla, dalo by se říct, pravou rukou pana Jana Wericha. Knihu doplňují i krásné fotografie.
Jan Werich je nenahraditelný a strašně moc ráda se k jeho knihám vracím.
Miluji jeho citáty, jeho myšlenky, názory na život.

"Zkuste napsat anekdotu. Anekdota se musí vyprávět, napsaná anekdota má studené nohy. Smích se nedá pitvat. Mrtví lidé nemají úsměv na rtech. To jim přiřkli básníci. Smích i pláč jsou nejcennější majetek živého člověka. Žádný kybernetický mozek se neumí a nemůže smát ani plakat! Lidi, kteří se nesmějí a nepláčí, jsou kyberneťáci, mrtví mezi živými, nikdo o ně nestojí!"

16.09.2023 5 z 5

Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert Jan Drda

Hubatá, ale hodná Plajznerka a polepšený čert Trepifajksl..., tato knížka je má nejmilovanější od Jana Drdy.
Dlouho se nikdo z Dalskabátů nepropadl do pekla. Je načase najít pekelníka co měl Dalskabáty na starost, aby byl za to potrestán. Musí se vyslat čert v přestrojení do Dalskabátů, ale ten nejlepší, s moderní metodou. Má za úkol najít čerta a dostat hříšníky do pekla. Jak to dopadne? To mnozí určitě víte a kdo ne, určitě si tuto krásnou knížku přečtěte :-)

15.09.2023 5 z 5

Dublin. Počátky Dublin. Počátky Edward Rutherfurd (p)

Krásná kniha, opět nádherný historický výlet, tentokráte do Irska, do Dublinu. Osudy mnoha generací, mnoha rodin v průběhu staletí jsou hodně čtivé. Bylo to úžasné čtení o krásném městě, o krásné zemi.
Má první přečtená kniha byla o Londýně a pokud bych měla srovnávat, tak obě knihy jsou krásné a velmi unikátní, ale Londýn se mi líbil o chloupek víc, ani nevím proč, možná proto, že to byl můj "první výlet" a něco tak úžasného jsem vůbec nečekala. Každopádně i tato kniha patří do těch nejlepších co jsem četla.

Hry a semináře – úplné vydání Hry a semináře – úplné vydání Zdeněk Svěrák

Protože miluji Divadlo Járy Cimrmana, zbožňuji ten skvělý humor, je mou povinností vlastnit nejen tuto knížku, ale i vše co bylo vydané, samozřejmě včetně gramofonových desek :-)
Nikdo není dokonalý, jen Jára Cimrman, aspoň pro mě ano :-) A pro koho není, tak snad "...hledej šmudlo" a můžete tu dokonalost u Cimrmana, třeba najít také ;-)
Jára Cimrman je náš, český a mě nejen pobaví, ale i pohladí mou dušičku.

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

Se čtením této knihy jsem dlouho váhala, ale nakonec jsem se rozhodla tuto smutnou knihu si koupit a přečíst, tentokrát díky komentářům zdejších čtenářů, které jsem si zde na databázi knih velmi oblíbila, díky "Mandlevest" a "n.ezn.amy", jsem sebrala odvahu. Děkuji Vám lidičky.
Nebylo to pro mě snadné čtení, knihu jsem četla i se slzou v očích, vyvolala mi mé vzpomínky na tátu, na mé dětství, které bylo poznamenáno touto dobou.
Tato nelehká doba je v této knize perfektně, trefně vylíčena, osudy lidí tak jedinečně popsány, že smekám před paní spisovatelkou.
Bohužel nelze zaručit, že se nemůže kdykoliv, jakýmkoliv způsobem tento čas vrátit. Nedá se zapomenout a nemělo by se zapomínat na tuto dobu brutality, obav, strachu, který zde vládl za totalitního režimu, za doby komunismu, bolševismu, za doby "Se Sovětským svazem, na věčné časy".
Tuto knihu bych také dala jako povinnou četbu ve vyšším ročníku základní školy a všem ji doporučuji.

Mikeš Mikeš Josef Lada

Příběhy o mluvícím kocourkovi a jeho přátelích jsou naprosto dokonalé. Mikeš je jedna z knih, která patří do mých z dětství nejoblíbenějších a jsem moc ráda, že v té záplavě knih, které mám, se mi zde můj milovaný Mikeš připomněl. A zahřálo mě u srdíčka, že právě tato moc milá knížka, oslovila i dnešní generaci dětí. Dětem se vyprávění moc líbí. A určitě si už knihu nechám na očích, abych se k ní mohla i sama lehce vrátit :-)

Když se paní učitelka při přírodopisu ptala, zda je kráva zvíře škodlivé nebo užitečné, Mikeš se hlásil a odpověděl, že je kráva zvíře moc škodlivé, protože mu jednou šlápla na ocásek!
"A kdopak ti dává mlíčko k snídani?" ptala se ho paní učitelka. A milý Mikeš na to moudře odpověděl: "Naše babička!"

13.09.2023 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Má zamilovaná knížka, má velká nostalgie. Pohádky, které miluju a mnohé z nich mám na gramodeskách. U nás doma se pořád kupovaly knihy a gramodesky, rodiče mi pohádky nečetli, ale pohádky mi pouštěly na gramofonu :-) Nejde zapomenout na "Lakomou Barku", nebo ani na "Rybáře a jeho ženu"... :-)
Tuto knihu doporučuji všem.

" Zlatá rybo, slyš má slova,
vylez z vody, zjev se znova.
Mám ženu zlou jako šídlo
a pálí ji dobré bydlo."

"No, co tentokrát?"
"Moje žena chce vládnout sluncem a měsícem a atom chce rozebrat a Mléčnou dráhu podojit. Chce být jako pánbu!"
"Jdi domů", povídá ryba, "najdeš ji v láhvi od octa".
A tam ji našel, v kyselém smradu, rozcuchanou, mastnou, se špinavým krkem a okousanými nehty. A tam žijou oba dodnes.

12.09.2023 5 z 5

Italské prázdniny Italské prázdniny Jan Werich

Krásná knížka, která mě zaujala před třiceti lety. Tenkrát v devadesátých letech se otevřely pomyslné dveře do světa a plánovala jsem si kam se všude podívám... Uplynulo tolik let a do světa jsem se zatím možnost neměla podívat, ale vlastním spoustu knih, tak tam vyrážím aspoň touto cestou :-)
Pana Jana Wericha zbožňuji a tuto útlou knížku jsem si s chutí připomněla a po letech se k ní vrátila. Mám třetí vydání této knihy z roku 1963 a strašně se mi líbí černobílé fotografie, které podtrhují celkovou atmosféru v krásné zemi Itálii. Pan Werich úžasně vypráví, kde všude se svou dcerou Janou byl a jak návštěva měst a památek probíhala. Určitě se ke knize zase jednou vrátím.

Pohádka Pohádka Stephen King

Stephen King je jeden ze spisovatelů, od kterého jsem ještě nikdy nic kupodivu nečetla. Je to asi i tím, že píše převážně horory a na ty moc nejsem, ale má starší dcera mi koupila tuto knihu se slovy " ...to se ti bude určitě líbit". Když jsem "lustrovala" všude možně jméno Stephen King, zjistila jsem, že tento spisovatel patří mezi ty nejlepší. Někteří moji oblíbení uživatelé na databázi knih mají pana spisovatele také velmi v oblibě, tak jsem byla zvědavá jak se mi bude "Pohádka" líbit.
Příběh jsem četla se zatajeným dechem.
Charlie měl těžké dětství, díky ranám osudu. Když se seznámí téměř v plnoletosti se starcem a jeho psem, objeví jiný svět, svět plné fantazie...
Nic tak neuvěřitelně pěkného v tomto žánru, jsem opravdu dlouho nečetla. Mám ráda scifi, mám ráda vesmír a tato kniha se mi moc líbila, neuvěřitelně mě vtáhla do děje. Příběh je napínavý, plný magie, lásky a oddanosti, je perfektně napsaný. A mimo jiné, obálka se také moc povedla, je úžasná.
Jsem moc ráda, že jsem tento skvost od tohoto pana spisovatele přečetla a mám ho ve své knihovně. Ještě dlouho ve mně bude tato kniha doznívat.

11.09.2023 5 z 5

Mít svoje vlastní zvířátko Mít svoje vlastní zvířátko Zuzana Nováková (p)

Milý příběh nejen o zvířátkách a lásce k nim, se dětem i mně moc líbil. Knihu můžou číst i děti jako první čtení, má větší písmenka. Je to moc pěkné čtení a i poučné, ukazuje dětem, že mít odvahu se může leckdy i vyplatit :-)

Ostrov pokladů Ostrov pokladů Karel Kryl

Karel Kryl - toto jméno u nás doma nebylo zakázané, zrovna jako Marta Kubišová, Yvonne Přenosilová a další, které jsme poslouchali na gramofonových deskách. Jsem moc ráda, že se mi tato kniha náhodou dostala do ruky, objevením v antikvariátu. Připomněla mi mého tátu, který byl jen o rok mladší a přežil pana Karla Kryla jen o pouhých pět let... Písně i básně jsou ze života. Sama některé písničky dodnes hraji na kytaru při každé možné příležitosti a tento básník, písničkář, bude patřit vždy mezi mé oblíbence.

".... Nevěř Vašku na proslovy!
Mnohý příklad známe,
že pán padne - a pán nový
zaměstná své známé.

Nechoď Vašku, s pány na led,
pošli raděj Sašku!
Měl by Saška shlédnout balet?
Otevře si flašku.

Sněmovna se vrací z flámu
ještě trochu sťatá,

je tu nová šlechta.

Vládne móda krátkých gatí
v naší republice.
Nedivte se, lidé zlatí:
vždyť jde o pozice." ( Leden 1990 )

09.09.2023 5 z 5

Bubáci a hastrmani Bubáci a hastrmani Josef Lada

Brčál, Mulisák, Pulec, Bubáček, Marjánka, Vašík..., tuhle partu snad musí každý znát :-) Kdo ne, je na čase si tuto knížku přečíst. Mým dětem i mně se kniha moc líbí a má naše doporučení.

"Už to mám, co tam chybí! Strašidlo, pardyje puškvorec, strašidlo tam chybí! A to se věru divím, že se tam už dávno nějaké strašidlo neusadilo! Vždyť je to místo pro strašidlo jako stvořené." A hastrmanova tvář se rozšklebila radostným úsměvem a žabí oči se ještě více vykulily.
"Pardyje rákos, to by bylo něco pro kamaráda Mulisáka z Černých Voděrad! ...."

07.09.2023 5 z 5

Kdysi jsem tuto knihu četla, patřila do knihovny mých rodičů, už patří do mé knihovny a tak jsem se do ní znovu pustila. Tři příběhy pojednávající o dobru a zlu, rozpolcené osobnosti. "Dr. Henry Jekyll a pan Hyde", příběh ze starého Londýna, příběh "Markheim" a příběh z ostrůvku Aros "Kumpáni'. Tomu říkám krásné čtení, krásná klasika, která ani po letech neztratila své kouzlo. Útlá knížečka co jí dáte za jeden večer, ale stojí za to, je to dokonalost sama.

07.09.2023 5 z 5

Český Honza Český Honza Jiří Horák

Pohádky Český Honza se mi vždycky moc líbily, mým už nyní dospělým dětem také a nyní se líbily i mým ještě malým dětem. Tato pohádková knížka nestárne a bude dál sloužit dalším generacím ke čtení, jako úžasné počtení. Krásné ilustrace od Josefa Lady, to už je jen pověstná třešínka na dortu v této knize.

05.09.2023 5 z 5

První planeta smrti První planeta smrti Harry Harrison

Mám moc ráda starší scifi knihy, kdysi jsem tuto skvělou knihu četla v devadesátých letech a teď jsem ji oprášila ve své knihovně a s chutí se do ní pustila znovu. Jiná planeta, boj o přežití... Vím, že tento žánr a tento obsah knihy, není pro každého, ale právě tato kniha je pro mě dokonalé scifi čtení. Doporučuji milovníkům scifi žánru, tato kniha je psaná v šedesátých letech, ale dá se číst znovu a znovu.

05.09.2023 5 z 5

Strýc Jakub a Petříček Strýc Jakub a Petříček Helena Rudlová

Tato kniha je o přírodě a o přátelství lidí a zvířátek, kteří si navzájem pomáhají. Dozvíte se, jak se Petříček se strýcem Jakubem seznámil a třeba i to, jaké má doma zvířecí kamarády a jaké nové pozná. Krásná kniha, milé vyprávění, nádherné ilustrace Jiřího Trnky. I když tato dětská knížka už hodně pamatuje, rozhodně jí to neubírá na kvalitě obsahu a určitě stojí za přečtení. Dětem i mně se tuze moc líbila a určitě se k ní budeme s radostí vracet.

02.09.2023 5 z 5