Fimfárum

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Fimfárum je sbírka pohádek Jana Wericha, obsahující například pohádky Rozum a štěstí, Lakomá Barka, Fimfárum, Jak vyhynuli obři na Šumavě atd. Kniha je určena nejen pro děti, protože i dospělí v ní najdou jakési Werichovo moudro a jeho osobitý styl humoru.

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/6121/fimfarum-6pi-6121.jpg 4.61550
Nahrávám...

Komentáře (190)

Kniha Fimfárum

jajsemenyk
07. července

Knihu jsem četla několikrát jako malá, moc se mi líbila, ale příběhy jsem spíš brala jako vtipné pohádky. Teď jsem se k ní vrátila díky povinné četbě a už jsem v příbězích vnímala i nějaké ponaučení, která přinášely.

Asi nejvíce se mi vždy líbil příběh Tři sestry a jeden prsten (který jsem měla nejradši i v animované verzi), co se týče jazyka, je pak nejlepší Chlap, děd, vnuk, pes a hrob.

kopeceli
04. července

Mám moc ráda Werichova pohádky, které jsem dřív znala jen z gramofonové desky, takže ne všechny. Pak přibyl animovaný film, ale opět nebyly všechny. A teď je mám knižně a s chutí čtu čas od času podle nálady, jako třeba dnes.


Lucissia
08. června

Prostě nádhera. Kniha i filmové zpracování a teď čtení jsem si naprosto užívala. Moje topky jsou Lakomá Barka a Až opadá listí z dubu. :-)

lordchaos
23. března

Od postaršího člena rodiny, který má jinak Jana Wericha, co se týče umělecké tvorby, v oblibě, jsem slyšel názor, že jeho Fimfárum se mu vůbec nelíbí. Vzal prý krásné známě pohádky, které následně zparchantil a zpitvořil do zrůdné podoby. Sám bych to definoval trochu jinak. Běžnými pohádkami se jistě inspiroval, ale vytvořil naprosto originální pohádky oproštěné o klasickou naivitu a zažitá klišé. Ovšem opřené o důkladnou znalost světa a lidských povah. Vdechl do nich skutečný život se vší jeho absurdnosti i kráse. Není to školometské, ale přesto poučné. Není to ani smutné (či dokonce depresivní), ale plné srandy!

Ostatně pohádky Jana Wericha považoval, vedle těch Čapkových, za ty nejlepší v české literatuře dokonce i Karel Kryl (více v knize Půlkacíř).

NinaZPohádky
17. března

Nesmrtelná klasika nad kterou není!

apq
06. března

Povinná četba, která me moc nezaujala.

Alma-Nacida
04. března

Zas jeden návrat, zde dokonce druhý návrat, protože první jsem podnikla se svými dětmi. A tento druhý se "svými" školními dětmi. :) Nebudu se příliš vymykat a budu pět chválu, i když některé věci mi nepřijdou veselé, Hrbáči z Damašku třeba, nebo Tři sestry a jeden prsten...
Mám eknihu a zdá se mi, že v ní je jiný výběr textů, nežli býval v tištěné knize, kterou jsem někomu půjčila, a tak zmizela navždy. :) Děti si měly přečíst Obry ze Šumavy a myslím, že vnímaly jen ten první plán, ale co už... I jen ten jazyk je tady zajímavý. :)

ivetka859
28. února

Myslela jsem si, že mě Fimfárum v dětství minulo, ale zjistila jsem, že to není možné. Až opadá listí z dubu jsem znala v animované verzi, Tři veterány jako film, Královna Koloběžka první je převyprávěním Chytré Horákyně a po celou dobu čtení jsem si představovala hlas Jana Wericha, který to sladil do nového kabátku. Ten hluboký hlas, někdy rozvážný, někdy lemující rychlost příběhu, hravý a drnkající slabiky pataputy pataputy.
Krásné, originální, pro děti i dospělé.

1 ...