Fimfárum

Fimfárum je sbírka pohádek Jana Wericha, obsahující například pohádky Rozum a štěstí, Lakomá Barka, Fimfárum, Jak vyhynuli obři na Šumavě atd. Kniha je určena nejen pro děti, protože i dospělí v ní najdou jakési Werichovo moudro a jeho osobitý styl humoru.

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/6121/fimfarum-6pi-6121.jpg 4.61098
Žánr:
Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Albatros
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (106)

Přidat komentář
noemus
předevčírem

Tahle kniha, není jen kniha, je to prostě základ kultury, je to něco co by každý měl znát. Werich byl mistr herec, mistr klaun a jak je vidět i mistr vypravěč.

Adelaide777
15. října

Skvělá kniha pana Wericha, plná vtipných příběhů. Knihu jsem četla hned několikrát, takže znám všechny příběhy skoro nazpaměť.

frantisek8863
06. října

Werichem skvěle napsaný inteligentní humor vsazený do pohádek. Jako dospělí si nacházím v této knize věci a úrovně, které my unikali jako dítěti, nebo jsem si je díky nevědomosti nedával do souvislostí. Opět nadčasový humor a jazyk, který potěší. Animované pohádky doplněné hlasem Wericha mají ještě větší sílu ve vyprávění příběhu. Třeba Lakomá Barka je skvělá.

Placi
30. září

Na loutkovém Fimfáru Jana Wericha jsem vyrůstal. Kniha se snad ani nedá hodnotit jinak než pěti hvězdami. Příběhy jsou neobyčejně krásné a opravdu krásně vyprávěné. Fimfárum je klenot české literatury nejen pro děti.

hroneczek
25. září

Jako dítě mě tato kniha bavila a zasmála jsem, jako dospělou mě uchvacuje , jak Werich dokáže popsat různé situace a lidské charaktery - odlehčeným, ale zároveň trefným způsobem.

ivulka15
04. září

V dětství mne pohádky pana Wericha nějak obešly. Ale to vůbec nevadí,myslím že jako dospělák jsem si je užila mnohem víc.

Briv
30. srpna

Tak Fimfárum si na mě počkalo až do mé dospělosti. Doporučil mi ji totiž můj manžel a já jsem ve finále moc ráda, že mi to tak dlouho trvalo, než jsem ji objevila.
Protože o to víc jsem si mohla užít doslova mistrnou četbu v které je tolik skryto a přitom je to moc milé a pohladí to po duši.
V tomhle je pan Werich mistr. Smekám klobouk...

Atanone
19. srpna

..A dobře že jsem si počkala. Některé pohádky jsem pochopitelně znala,třeba Lakomá Barka,nebo Tři veteráni,to se nedá minout. Ale jako malé by mi určitě unikla ta krásná meziřádková moudra pana Wericha. Jeho styl a řeč jsou tak typické,že ač nemám audio-knihu,nebylo jí třeba – já ho nejen slyšela,ale i viděla.
Třeba- „Podívala se na něj zhluboka. Táhle“...no není to nádhera?

Zorka
10. srpna

Ten chlap je bůh. Má šmrnc a um. Já čtu ho dnes a chci číst zas :-).

Jan Werich je nezapomenutelný herec i spisovatel.

Magriva
26. června

Když jsem zvažovala, kterou pohádku si vybrat do výzvy, říkala jsem si, že to musí být něco inteligentního, vtipného, stylisticky brilantního. A jelikož knihy jako Lichožrouti, Macourkovy Pohádky apod. už jsem četla, padla volba na Fimfárum a to obsahuje vše výše zmíněné. Vřele doporučuju.

Kerberos
25. června

Krásná inteligentně napsaná kniha nejen pro děti.

Tea98
04. června

Krásné pohádky, útlá kniha.

MorriconeTheGod
17. dubna

Napsat dobrou pohádku je kumšt, a tyto dobré jsou - navíc originální, nápadité, vtipné, s jasnými příběhy, skvěle vypointované a tak dále. Dokonce i film (minimálně první) se povedl.

Heisenberg
02. dubna

Nejlepší česká pohádková kniha jakou jsem četl. Jan Werich je opravdový génius.

IVANA0123
23. března

Dát do čtenářské výzvy knihu pohádek byl skvělý nápad a my jsme si Fimfárum se synem před spaním užili díky panu Werichovi nadmíru. Nevím jestli i dítě dokáže v pohádkách zachytit každé spisovatelovo moudro - kterých je v nich nepřeberně, ale jisté je, že se pohádky líbili oběma. A vyhrála samozřejmě Lakomá Barka, kterou miluju nejvíc namluvenou přímo panem Werichem. Pro mě je to srdeční záležitost a připomínka dětství - mně ji na gramofonu pouštěla moje maminka.

mistrikova
19. března

Pohádková kniha mouder pro dospělé čtenáře plná metafor a psaná velmi čtivě. Ukazuje nám široké spektrum lidských vlastností, hodné, zlé, naivní, hloupé i vychytralé. Vztahy mezi mužem a ženou, chudákem i boháčem. Každý si v něm najde ponaučení. Díky Werichově stylu vyprávění i humoru a nadsázce, které mi tolik připomíná jeho slavné filmové role, bude vždycky patřit tato milá kniha do mé knihovny.

dadako
14. února

Krásná knížka plná mouder. Nekrásnější byla "Až opadá listí z dubu".

Jaruš7
27. ledna

Český poklad - už národní klasika, převážně každá postavička má charakter lidských vlastností, převážně z těch ne zrovna líbivějších a jestliže má klady, pak má i zápory vyvažující rovnováhu.
O to jsou příběhy vzácně srdci milejší. Citace " Franta mu dal tři facky, co mu chyběly ve výchově, a tím ho vysvobodil z prokletí. " (pohádka - František Nebojsa), -Geniální, NE ? Četba s nezaměnitelným hlasem a "hrdost" je zde , a tu nemůžete ignorovat.

evickakyticka
15. ledna

Pohádky mého dětství. Později oblíbený loutkový film. Každá má něco do sebe. Nejradši mám Lakomou Barku a úspornou pohádku. Jako dítě jsem neprohlédla všechno, co Werich v pohádkách schovával. Teď už ano:)

medvedice3
08. ledna

A též krásné ilustrace J. Trnky.

Jitka_Roškotová
07. ledna

Jan Werich je "pan spisovatel" s nepřekonatelným a přitom inteligentním humorem, který si ještě navíc uměl naprosto nepřekonatelně hrát s češtinou. Sbírka Fimfárum je kniha plná tradičnějších i méně tradičních pohádek. Každý si tam najde tu "svou". Když jsem ji poprvé četla jako dítě, nejvíce mě tehdy zaujaly klasičtější pohádky, jako Královna Koloběžka První. V pubertě mě nejvíce fascinovala jednoslabičná pohádka Chlap, děd, vnuk, pes a hrob, protože jsem byla překvapená, že jde něco takového vůbec napsat. A když dnes knížku čtu své dceři před spaním, nejvíce se pobavím u pohádky Až opadá listí z dubu. Kdo jiný než pan Werich by vůbec dokázal napsat pohádku o protialkoholní léčbě?

ivzu77
02. ledna

Četli jsme knihu se synem jako povinnou četbu 5. třídy. Myslím, že to více dalo mně než tomu dítěti. Krásná čeština, plno metafor, popisných částí. Syn se ale pořád ptal: "A co to znamená? ". Kromě klasických pohádek ( Královna koloběžka, O rybáři a rybce, Až opadá listí z dubu a Pro je strýču moře slané ) si jich asi více pamatovat nebude.
Doporučuji spíše jako četbu pro zralejší věk.

katu9365
30.12.2016

Je to kniha pohádek pro dospělé nebo pro děti? Já se přikláním pro dospělé. U některé pohádky jsem se hodně pobavila a v jiných i našla pár známých lidí.

Peršanka
16.12.2016

Tak krásné, tak hravé, češtino, bojuj za sebe.

Licie84
15.12.2016

Lakomá Bárka a spousta dalších. Brečela jsem smíchy. Dokonalé.

Gatao
21.11.2016

Nevím jak popsat slovem tuto knihu... Moudrost světa napsaná v pohádkách! Škoda, že jich není víc! Určitě se k ní vrátím, kdykoliv mi bude smutno, kdykoliv mi bude veselo, kdykoliv...

Freedomova
08.11.2016

Moje oblíbená - celoživotně :) Skvělé je, že když ji čtu, v hlavě mi zní hlas pana Wericha a jeho nepřekonatelná intonace.

laepus
20.10.2016

Každá, úplně každá pohádka ke úplně nejlepší. Nejraději mám ale vždycky Línou pohádku a Splněný sen. Vlastně ne, Král měl tři syny a Lakomou Barku. Vlastně ne, Palečka a Jak na Šumavě vyhynuli obři. Vlastně ne, ...

VercaV
17.10.2016

skvělá kniha, dodnes se k ní ráda vracím.

MinaHawke
10.09.2016

Skvělá knížka, skvělý pan Werich. Miluju jí.