Janizoun Janizoun komentáře u knih

Bubáci a hastrmani Bubáci a hastrmani Josef Lada

Brčál, Mulisák, Pulec, Bubáček, Marjánka, Vašík..., tuhle partu snad musí každý znát :-) Kdo ne, je na čase si tuto knížku přečíst. Mým dětem i mně se kniha moc líbí a má naše doporučení.

"Už to mám, co tam chybí! Strašidlo, pardyje puškvorec, strašidlo tam chybí! A to se věru divím, že se tam už dávno nějaké strašidlo neusadilo! Vždyť je to místo pro strašidlo jako stvořené." A hastrmanova tvář se rozšklebila radostným úsměvem a žabí oči se ještě více vykulily.
"Pardyje rákos, to by bylo něco pro kamaráda Mulisáka z Černých Voděrad! ...."

07.09.2023 5 z 5

Kdysi jsem tuto knihu četla, patřila do knihovny mých rodičů, už patří do mé knihovny a tak jsem se do ní znovu pustila. Tři příběhy pojednávající o dobru a zlu, rozpolcené osobnosti. "Dr. Henry Jekyll a pan Hyde", příběh ze starého Londýna, příběh "Markheim" a příběh z ostrůvku Aros "Kumpáni'. Tomu říkám krásné čtení, krásná klasika, která ani po letech neztratila své kouzlo. Útlá knížečka co jí dáte za jeden večer, ale stojí za to, je to dokonalost sama.

07.09.2023 5 z 5

Český Honza Český Honza Jiří Horák

Pohádky Český Honza se mi vždycky moc líbily, mým už nyní dospělým dětem také a nyní se líbily i mým ještě malým dětem. Tato pohádková knížka nestárne a bude dál sloužit dalším generacím ke čtení, jako úžasné počtení. Krásné ilustrace od Josefa Lady, to už je jen pověstná třešínka na dortu v této knize.

05.09.2023 5 z 5

První planeta smrti První planeta smrti Harry Harrison

Mám moc ráda starší scifi knihy, kdysi jsem tuto skvělou knihu četla v devadesátých letech a teď jsem ji oprášila ve své knihovně a s chutí se do ní pustila znovu. Jiná planeta, boj o přežití... Vím, že tento žánr a tento obsah knihy, není pro každého, ale právě tato kniha je pro mě dokonalé scifi čtení. Doporučuji milovníkům scifi žánru, tato kniha je psaná v šedesátých letech, ale dá se číst znovu a znovu.

05.09.2023 5 z 5

Strýc Jakub a Petříček Strýc Jakub a Petříček Helena Rudlová

Tato kniha je o přírodě a o přátelství lidí a zvířátek, kteří si navzájem pomáhají. Dozvíte se, jak se Petříček se strýcem Jakubem seznámil a třeba i to, jaké má doma zvířecí kamarády a jaké nové pozná. Krásná kniha, milé vyprávění, nádherné ilustrace Jiřího Trnky. I když tato dětská knížka už hodně pamatuje, rozhodně jí to neubírá na kvalitě obsahu a určitě stojí za přečtení. Dětem i mně se tuze moc líbila a určitě se k ní budeme s radostí vracet.

02.09.2023 5 z 5

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Tyto ďáblem psané dopisy určitě nutí hodně k zamyšlení. Vtipně, ale přesto děsivě autor píše o dobru a zlu. V každém z nás je nějaký pokušitel, ať ho nazýváme jakkoliv. Je jisté, že na světě bylo, je a vždycky bude dobro a zlo, ale záleží na každém z nás co si vybereme bez ohledu na to, jestli nám něco našeptává ďábel, nebo kdokoliv jiný.
Knížka je nejvíce určena věřícím a ačkoliv jsem v mládí chodila pár let do kostela zpívat, cestu k Pánu Bohu jsem si nenašla. Přesto jsem si knihu moc ráda přečetla. Toto čtivo je velmi zajímavé, ale nebyl to úplně můj šálek melty, ale za to ani sám ďábel nemůže :-)

31.08.2023 4 z 5

Scénář na lásku Scénář na lásku Annabel Monaghan

Nejdříve moc děkuji "Mandlevest", díky níž jsem tento román pro ženy objevila, za krásný komentář. Pěkný, romantický příběh o psaní knih, o filmu, o matce samoživitelce, dětech a náhodné lásce se mi moc líbil. Moc hezky se mi tento příběh četl. Občas jsem se usmívala, ale i slza ukápla. Knihu určitě také doporučuji. V životě té romantiky a lásky bohužel moc není, je pěkné si o tom aspoň občas přečíst.

30.08.2023 5 z 5

Pohádky Křemílka a Vochomůrky se dětem moc líbí. Nečetli jsme tedy poprvé a stále ty dva skřítky " žerou":-) Při čtení se mi pokaždé vybaví vzpomínky, jak jsem jako malá holka, poslouchala Křemílka a Vochomůrku na gramofonové desce... A stále ji mám :-)

30.08.2023 5 z 5

Londýn: příběh nejslavnějšího města na zemi Londýn: příběh nejslavnějšího města na zemi Edward Rutherfurd (p)

Londýn - příběh nejslavnějšího města na zemi, je kniha plná historie, historie mnoha generací. Kniha začíná u srdce Londýna - u řeky Temže, dozvíme se o Tower Bridge, London Bridge, dočteme se i o požáru, ale i o bitvě o Londýn... a to vše ve smyšlených příbězích, které jsou naprosto uvěřitelné. V knize je nádherně popsaná celá historie tohoto kouzelného města a lidí žijících v něm. Na začátku knihy jsou i nakreslené mapy města, což se mi moc líbí. Bylo to pro mě neuvěřitelně krásné čtení. Po přečtení poslední stránky jsem si říkala škoda, už je konec.
Londýn, tuto čast Anglie a tuto Rutherfurdovu románovou ságu jsem si zamilovala. Ke knize se určitě ještě vícekrát vrátím. Jsem ráda, že tento knižní skvost už patří i do mé knihovny.
Toto čtení doporučuji nejen milovníkům Anglie a Londýna především, ale všem. Je nádhera tuto historii číst a pokud jste si doposud toto město nezamilovali, po přečtení tohoto obsáhlého, historického románu se Vám může snadno stát, že město Londýn zůstane ve Vašem srdci už napořád.

28.08.2023 5 z 5

Tak to bylo, tak to je... Járo, kakao! Tak to bylo, tak to je... Járo, kakao! Lou Fanánek Hagen (p)

Tři sestry jsou mé mládí, má nostalgie. Když jsem si doma jako šestnáctiletá zpívala a hrála - spíše "třískala" do kytary "...středa, čtvrtek, pátek, sobota a neděle, každej den jsem na Kovárně, na Kovárně v Bráníku" :-) , tak táta z toho nebyl vůbec nadšen a říkával "chodíš zpívat do kostela a doma hraješ a zpíváš jako chuligán" :-) Jejich hity "třískám" do kytary dodnes :-)
Mé hodnocení je tedy víc než jasné. Kniha se mi moc líbí. Je skvělé, že byly obě knihy tohoto frontmana kapely Tři sestry vydané v jeden celek. Kluci jsou má srdeční záležitost. Myslím, že každý, kdo je příznivcem této kapely, ten si může s chutí zajít nejen na koncert, ale určitě si i s touto knihou přijde na své a dobře si počte. Kniha má mé doporučení.

27.08.2023 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Po přečtení knihy "Smršť" jsem se začala zajímat i o další knihy od tohoto pana spisovatele a vrhla jsem se na "Trhlinu". Nezklamala, zajímavý příběh, kde opět nechybělo napětí. Děsivé okamžiky Vás vtáhnou do děje a musíte číst dál. Nejsem vůbec nadšenec hororů, mám nejraději vtipné čtivo, protože si říkám, že v životě je "hororů" víc než dost, ale knihy od tohoto pana spisovatele, mají něco do sebe. Jsou jiné než ostatní, jsou napsané tak, že jsou až uvěřitelné.

25.08.2023 5 z 5

Dobrý den, opičko Dobrý den, opičko Peter Stoličný

První díl této knížky, vyšel u nás doma ke čtení jako poslední, ale ulovila jsem ho a už máme tři tyto nádherné knížky.
Krásně, vtipně a názorně popsaná pravidla slušného chování, které se naše opička učí, by si leckdy měli přečíst i dospěláci ;-) Pro mé děti to nebylo moc čtení na dobrou noc, protože se tak řechtaly, že se celé rozdováděly :-) ( možná byla trochu chyba i na mé straně, protože při čtení měním hlasy podle postav a opičku Skořici jsem si "vychutnala" :-) )
Pokud hledáte opravdu krásné, vtipné, ale i poučné čtení pro děti, opice Skořice a její příběhy, podle mě, patří mezi tu nejlepší dětskou literaturu, co v této době je. Dáváme naší milované Skořici a jejím kamarádům nejvyšší hodnocení, právem si je zaslouží a všechny tři díly doporučujeme.

Úryvek s knihy:

Táta i máma mi dali pusu a já utíkal za opicí. A už tady bylo nedorozumění. Ze schodů jsem slyšel:
"Bábo, co se tady cpeš, já byla ve dveřích první!" Sousedka, paní Sojková dostala málem infarkt, když jí opice řekla bábo. Nelenila a hůlkou, o kterou se jinak při chůzi opírala, dala Skořici na zadek: "Já ti dám bábu, ty opice drzá."
"Aúúú, ona se tady pere!" žalovala Skořice.
" Neperu se, jenom jsem ji trochu plácla přes zadek," řekla paní Sojková.

25.08.2023 5 z 5

Druhé písně Závišovy Druhé písně Závišovy Milan Smrčka

Další zpěvník, který jsem si prostě musela předobjednat a už ho mám. Už druhý zpěvník od tohoto písničkáře, mě opět nezklamal. Někdo může namítnout, že "pornofolk", se nedá poslouchat, že to není slušné... , ale povídejte to někomu, kdo poslouchal v mládí mimo jiné "Orlík", "Tři sestry", "Daniela Landu"... :-) a přitom si ráda poslechnu i vážnou hudbu, nebo i dechovku... Jsem fanynka všech žánrů hudby, ovšem kromě techno hudby, tuto "elektronickou hudbu", nepovažuji vůbec za hudbu. Tento zpěvník má vše co má mít a mám radost, že zapadl do sbírky mých zpěvníků.

24.08.2023 5 z 5

Učebnice sebeobrany Učebnice sebeobrany Zdeněk Náchodský

Tato kniha je učebnicí sebeobrany, jak název napovídá, která nás seznámí nejdříve s paragrafy a vysvětlí nám co se považuje za nutnou obranu. Potom se seznámíme s historií některých bojových systémů a jednotlivých technik a postupně se dostaneme až k sebeobraně samotné. Pro lepší pochopení kniha obsahuje spoustu názorných, černobílých fotografií. Je v ní návod jak se bránit a ubránit, pokud to budeme potřebovat. Je plná informací. Vím, že dnes je na všechno internet, tam se dá jakákoliv sebeobrana najít a tato kniha byla vydaná počátkem devadesátých let, ale tuto knihu jsem si nedávno obstarala a vůbec nelituji, mně se líbí.

23.08.2023 5 z 5

Dobře utajené housle Dobře utajené housle Miroslav Horníček

Knihu jsem objevila v knihobudce, řekla jsem si, že ji zkusím. Pan Horníček se mi líbil v seriálu "Byli jednou dva písaři", nepatřil do mých oblíbenců, ani nevím proč. Audioknihy nevlastním, ale jsem sběratelka gramodesek, tak léta vím, že existuje tato kniha i na gramodesce, ale nikdy jsem po ni "neprahla" a to se dá stále ještě lehce sehnat.
O to víc mě tato kniha mile překvapila. Je v ní nejen skvělý humor, ale i dost trefných, moudrých myšlenek, to jsem nečekala a už vůbec jsem si nemyslela, že se mi toto počtení bude tak moc líbit. Knihu určitě doporučuji a zapřemýšlím, jestli si to "elpíčko", přece jenom do své sbírky desek nekoupím :-)

23.08.2023 5 z 5

Robin, pes a já Robin, pes a já Dagmar Lhotová

Tento příběh vypráví školačka Marka. Vypráví o svém sourozenci Robinovi, o své rodině, dozvíme se třeba i jakou mají sousedku.... Ale hlavně také vypráví o tom, co je s Robinem potkalo při nalezení zaběhnutého pejska a co nového do života jim tento pejsek přinesl. Celé dobrodružství se dětem líbilo.

22.08.2023 4 z 5

Studie v šarlatové Studie v šarlatové Arthur Conan Doyle

K tomuto prvnímu seznámení Sherlock Holmes - doktor John Watson, jsem se dostala poprvé až nyní, opět díky pěkným komentářům zde.
Doteď jsem netušila, jak došlo k prvnímu setkání těchto dvou pánů a teď už to vím :-) K tomu bravurně objasněný případ, tomu říkám krásné čtení. Až mi bylo líto, že už je konec. Výborná, napínavá, útlá knížka, kterou určitě doporučuji k přečtení.

21.08.2023 5 z 5

Hudba ticha Hudba ticha Andrea Bocelli

Andrea Bocelli popisuje svůj život formou vyprávění. Při vzpomínkách změnil jméno nejen sobě, ale i dalším zmiňovaným. Příběh je poutavý i dojemný. Životní příběh vynikajícího pěvce mohu všem jen doporučit. Děkuji "Mája777" za její pěkný komentář, bez ní bych knihu neobjevila. Jsem moc ráda, že po dlouhém shánění této knihy, už i tento pěvec má čestné místo v mé "hudební" knihovně.
Andrea Bocelli mně vnikl do srdce jako Amorova střela nejen vynikajícím zpěvem, ale nyní i svou úžasnou osobností.

19.08.2023 5 z 5

Vlčák Kazan / Barí, syn Kazanův Vlčák Kazan / Barí, syn Kazanův James Oliver Curwood

Krásný, dobrodružný příběh z divočiny pro děti a mládež, příběh Kazana napůl vlka, napůl psa a jeho syna Barího mě v mém mládí minul a jsem moc ráda, že jsem se ke knize dostala aspoň teď, na stará kolena. Kniha je plná napětí, dobrodružství a čte se jedním dechem. Mně se moc líbila. Nesmím zapomenout vyzdvihnout pěkné černobílé ilustrace.

18.08.2023 5 z 5

Tábor smůly Tábor smůly Jaroslav Foglar

Kdo se chce vrátit v čase do "Foglarových časů", ten si určitě přijde s touto knihou na své a nádherně si počte. Vyprávění, pro nás už z dob dávno minulých, se mi moc líbilo. Pan Jaroslav Foglar mě nezklamal a "Tábor smůly" u mě smůlu nemá, dávám této knize plný počet hvězd a moc ráda se k této knize zase někdy vrátím.

16.08.2023 5 z 5