Dobře utajené housle

Dobře utajené housle https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93047/dobre-utajene-housle-93047.jpg 4 257 65

Soubor krátkých vypointovaných próz, v nichž autor v řadě humorných historek hovoří o umění manželského soužití a ohleduplných vzájemných vztahů.

Zemlja
14.04.2024 4 z 5

Milovala jsem Miroslava Horníčka, jeho hraní a humor. Knížku mám moc ráda.

Yunnan
09.12.2023 5 z 5

Nádherná kniha, napsaná skvostným jazykem moudrého člověka. Kniha, která potěší i pobaví laskavým humorem.

mozkit
13.11.2023 5 z 5

Výbornej Horníček. Mám rád též i jako audio. Poslechnuto několikrát.

mila2411
07.11.2023 4 z 5

První povídka je na ***** hvězd. Pak už trošku ústup, ale možná je to stářím knížky a mým nepochopením. MH byl velký člověk.

Janizoun
23.08.2023 5 z 5

Knihu jsem objevila v knihobudce, řekla jsem si, že ji zkusím. Pan Horníček se mi líbil v seriálu "Byli jednou dva písaři", nepatřil do mých oblíbenců, ani nevím proč. Audioknihy nevlastním, ale jsem sběratelka gramodesek, tak léta vím, že existuje tato kniha i na gramodesce, ale nikdy jsem po ni "neprahla" a to se dá stále ještě lehce sehnat.
O to víc mě tato kniha mile překvapila. Je v ní nejen skvělý humor, ale i dost trefných, moudrých myšlenek, to jsem nečekala a už vůbec jsem si nemyslela, že se mi toto počtení bude tak moc líbit. Knihu určitě doporučuji a zapřemýšlím, jestli si to "elpíčko", přece jenom do své sbírky desek nekoupím :-)

BlaV.
05.12.2022 5 z 5

Vynikající kniha, ráda se k ní vracím, jemný humor, krásná čeština.

xxtom
07.10.2022 5 z 5

Krásný humor pana Horníčka.

Le Chat
28.09.2022 5 z 5

Tak tato knížka je opravdu povedená “jednohubka”. Pan Horníček psát rozhodně uměl. Knížka pobaví, pohladí na duši a přímo vybízí k tomu, aby ji čtenář četl znovu a znovu… Jsem si jistá, že se k “housličkám” v budoucnu vrátím. A ostatním čtenářům vřele doporučuji!

Renatka11
02.04.2022 4 z 5

Kromě toho, že mě moc bavil laskavý a chytrý Horníčkův humor, jsem dospěla k přesvědčení, že manžel se synem musí mě a dceru určitě také podezírat z dobře utajených houslí. ;)

anonymní.Ilja
28.12.2021 5 z 5

Dobře utajené housle jsou dalším krásným počinem Miroslav Horníčka, který vás vezme za srdce a náplní pohodu a klidným veselím.

Janina2609
17.10.2021 3 z 5

“Mirku-život je příliš krátký, než aby se uklízelo!”
Pan Horníček je mistr slova, povídky jsou čtivé, příjemně strávené nedělní odpoledne s knihou.

Majule7
05.04.2021 5 z 5

Je to knížka, která se mi zapsala do srdce i do hlavy a ač už byla x krát někomu půjčena a já mezitím zapomněla, kde knížka je, vždycky se mi vrátila. "A jsou naopak věci, které k nám přilnou a kterých se zbavit nemůžeme. Vracejí se zas a zas, a třeba i proti naší vůli, vracejí se tak dlouho, až oblomí naši nechuť a zalíbí se nám". Jen tady nikdy nebyla nechuť, jen radost.

Vesmich
28.02.2021 4 z 5

Jazykově je to parádní text, autor se slovy uměl zacházet jak na jevišti, tak v psané podobě a jeho čeština je bohatá a rozmanitá. Že by to bylo vyprávění laskavé, jak je v anotaci, to mi ani nepřišlo a že bych se u toho smála, až bych se za břicho popadala, to také ne.

jprst
09.02.2021 5 z 5

Je až podivuhodné, že takový rozporuplný člověk dokázal napsat takovou moudrou knihu, která jeho povaze a vystupování v soukromí je dost cizí, což vím z osobních zkušeností.

DádazPrahy
31.12.2020 3 z 5

Kniha malého formátu, šikovná "do kabelky", jako společnice při cestách městskou dopravou se mi docela líbila. Knížka mne přitáhla i svým neobvyklým názvem - stejnojmenná kapitola záhadu "dobře utajených houslí" s vtipnou nadsázkou objasňuje.
Nejvíce mne zaujala asi kapitola "O malém přehledném nepořádku". Dovolte mi zde ocitovat:" Malým přehledným nepořádkem nazývám onen stav věcí v bytě, kdy ještě můžete říci, kde která z nich leží, kdy jedna dosud nekryje druhou a nesplývá s třetí, kdy pouhým okem, bez přesunování nábytku můžete kdykoliv přehlédnout situaci, kdy ještě bezpečně vnímáte věci o sobě i celkovou jejich konstelaci, kdy žádná z věcí ještě nepozbyla svého vzhledu, kdy tedy není pokryta rzí, prachem, mechem, plísněmi nebo částmi vašeho šatstva natolik, aby bylo nutno ji odkrývat, dolovat, oškrabávat či odtrhávat. Budiž pochválen malý přehledný nepořádek! Dá se udržet po řadu dnů, zatímco pořádek nelze udržet ani několik hodin." S tímto si dovolím souhlasit.

radusak9806
29.12.2020 5 z 5

Tahle kniha je jako jedno velké pohlazení.
Přemýšleli jste někdy nad tím, kde se v lidech bere taková ta lidská moudrost (vědění, čert ví jak to napsat, ale snad se chápeme)? Je to věkem? Nemyslím si (jak řekl Werich, jsou blbci mladí i stáří). Je to zkušeností? Někdo vstoupí do stejné řeky víckrát, někdo si neomoci ani palec. Já to neumím vysvětlit, jen vím, že to existuje na příkladě lidí jako byl M. Horníček, J. Werich, TGM, K. Čapek, atd atd.
Děkuji
PS: Já chápu, že by komentář měl být o knize, ale tahle kniha se musí přečíst. Každý popis není úplný a nebo správný. Je jako Malý princ, buďto ji milujete nebo ne :)

Jiho226
18.12.2020 5 z 5

Nâdherná knížka,mistrný jazyk,velmi často se k jednotlivým kapitolám vracím.Nahlas se při čtení obvykle nesměju,ale u téhle knížky se mi to stává často,i když čtu znovu a znovu...

sika444
11.05.2020 5 z 5

Je to asi nejlepší Horníčkova kniha, jak říkají znalci jeho díla. Pro mě opravdová zábava, ale nejen to: je to setkání s člověkem, který je velmi citlivý k projevům jakéhokoli násilí. Vztah s manželkou Bělou je velkou inspirací. Horníček Bělu opravdu miloval (a ona jeho) a vzájemná úcta okořeněná humorem byla skutečná. Humor - to je veliká cennost této knížky. Humor plný sebeironie i sarkasmu, humor moudrý a často překvapivě politický (úvaha nad tím, ve zítra bude taky předevčírem - vzpomeňme na Fučíkovu knihu "V zemi, kde zítra znamená již včera"). Ta mnohá patra Horníčkových vtipů jsou pro čtenáře velkým zdrojem potěšení, pakliže je objeví. Ještě chci podtrhnout autorův humanismus, který je patrný z mnoha stran textu. Cítíme zde velkou obavu z násilí a manipulace - on opravdu nebyl kluk, jak v knize vysvětluje. Nevím proč, ale připomíná mi trochu Fulghuma, i když v něm vnímám mnohem víc opravdové pokory.

knihovniceS
15.02.2020 4 z 5

Hrábla jsem do vlastních zásob, potřebuji tenké čtení do vlaku. Oko se zastavilo na útlé knížečce, kterou jsem četla už hodně dávno a ke které se nyní vracím. Těším se, že v hlavě uslyším laskavý hlas autora a pobaví mě jemný humor. K takovým knihám se ráda vracím.

vklaskova
18.12.2019 2 z 5

Kniha povídek, které mně někdy vykouzlily úsměv na rtech. Mnohé se mně ale četly hůře. Přílišné zabředávání do popisu nepodstatného i samotný styl psaní mi moc neseděl a kniha mě tedy místy nudila.

humor manželství ze života

Miroslav Horníček
česká, 1918 - 2003
1966  87%Dobře utajené housle
1971  80%Listy z Provence
1980  94%Jak hledat slunce
1989  64%Julius a Albert
1984  80%Dobře utajené housle / Jablko je vinno

Kniha Dobře utajené housle je v