Dobře utajené housle

Soubor krátkých vypointovaných próz, v nichž autor v řadě humorných historek hovoří o umění manželského soužití a ohleduplných vzájemných vztahů.

https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93047/dobre-utajene-housle-93047.jpg 4.4209
Fejetony, eseje, Humor, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Dobře utajené housle

sika444

Je to asi nejlepší Horníčkova kniha, jak říkají znalci jeho díla. Pro mě opravdová zábava, ale nejen to: je to setkání s člověkem, který je velmi citlivý k projevům jakéhokoli násilí. Vztah s manželkou Bělou je velkou inspirací. Horníček Bělu opravdu miloval (a ona jeho) a vzájemná úcta okořeněná humorem byla skutečná. Humor - to je veliká cennost této knížky. Humor plný sebeironie i sarkasmu, humor moudrý a často překvapivě politický (úvaha nad tím, ve zítra bude taky předevčírem - vzpomeňme na Fučíkovu knihu "V zemi, kde zítra znamená již včera). Ta mnohá patra Horníčkových vtipů jsou pro čtenáře velkým zdrojem potěšení, pakliže je objeví. Ještě chci podtrhnout autorův humanismus, který cítíme z mnoha stran textu. Cítíme zde velkou obavu z násilí a manipulace - on opravdu nebyl kluk, jak v knize vysvětluje. Nevím proč, ale připomíná mi trochu Fulghuma, i když v něm vnímám mnohem víc opravdové pokory.

knihovniceS

Hrábla jsem do vlastních zásob, potřebuji tenké čtení do vlaku. Oko se zastavilo na útlé knížečce, kterou jsem četla už hodně dávno a ke které se nyní vracím. Těším se, že v hlavě uslyším laskavý hlas autora a pobaví mě jemný humor. K takovým knihám se ráda vracím.

vklaskova
18.12.2019

Kniha povídek, které mně někdy vykouzlily úsměv na rtech. Mnohé se mně ale četly hůře. Přílišné zabředávání do popisu nepodstatného i samotný styl psaní mi moc neseděl a kniha mě tedy místy nudila.

Sněžková
28.10.2019

První kniha od pana Horníčka, kterou jsem četla. A doufám, že ne poslední. Laskavý humor, který je mi velice blízký, i pohled na svět v němž je vše od špinavých chodníků až po náruč milující manželky.

kralika
26.09.2019

Milé, laskavé, pomalu plynoucí - to jsou kapitoly této krásné knížky.

"Muž napsané čte a posuzuje, žena prožívá a přejímá."

"Soudy se mění, svatost bývá tu přidělována, tu odnímána, a lidé občas odstraňují nejen své ukvapené názory na sochy, ale ukvapené sochy vůbec."

olga8832
29.08.2019

Jsou knihy, které si ráda pomalu čtu a vychutnávám a ty Horníčkovy k nim patří.

mol378
27.07.2019

Poklidné, laskavé, humorné, místy třeskutě vtipné, milé a moudré.

Tantalis
14.07.2019

Laskavý humor, životní moudrost ve všednodennostech.