Londýn: příběh nejslavnějšího města na zemi

Rutherfurdova románová sága plyne jako povodí řeky Temže srdcem tohoto města od dob, kdy na ostrov přišli Římané, kteří zde položili základy budoucího Londýna, dál pokračuje šestnácti stoletími až k viktoriánským inženýrům, kteří dali městu jeho světoznámý Tower Bridge, a pozvolna se ubírá do naší současnosti, kde končí v nové moderní londýnské čtvrti Docklands. Prostřednictvím podmanivých a dobrodružných příběhů desítek pozoruhodných hrdinů se čtenář stává svědkem vzniku Londýna a jeho narůstající moci, slyší ozvěny historie v jeho kamenných zdech a účastní se úžasného mirákula, které přetrvává do dnešních dnů…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55740/big_londyn-C1R-55740.jpg 4.570
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , BB art

London, 1996

Kniha Londýn: příběh nejslavnějšího města na zemi

Kerberos

První kniha od tohoto autora, velmi objemná, ještě že jsem měla v elektronické podobě. Popisuje velký historický úsek od vzniku Londýna až skoro do současnosti. Ze začátku jsou časové skoky větší i několik století, postupně se děj i rodové návaznosti zhušťují, ale stejně je občas orientace obtížná. Někdy se k němu vrátím až budu mít víc času třeba v zimě.

IVANA0123

Pro mě bude Londýn rozhodně nezapomenutelnou knihou a to nejen pro svou fyzickou velikost - počet stránek a malinká písmenka, ale hlavně obrovským historickým záběrem. Kniha se nedala jen tak proletět. Množství rodů a postav, které se neustále proplétaly, vyžadoval moje permanentní soustředění a nebýt přiloženého pavouka rodokmenů v knize, asi bych se občas i ztrácela. Co bylo fajn a celkem i vtipné, byly charakteristické fyzické nebo i povahové vlastnosti, které se v jednotlivých rodech dědily a napomáhaly tak zařazení postav do jednotlivých rodin.
K čemu vás tato kniha rozhodně donutí je rozšířit si vědomosti. Alespoň já jsem neustále visela na googlu a dohledávala další a další informace historického, ale i zeměpisného rázu. Pravdou je, že z učiva historie Anglie si toho ze školy pamatuji pramálo a tady se to bralo hodně podrobně. Co mi v knize trochu scházelo, byly fotografie míst, o kterých se psalo, podrobnější a hlavně přehlednější mapy Londýna, popř. pavouk vládnoucích rodů - autor pravděpodobně počítá s tím, že čtenář ví... A moc se mi líbila autorova předmluva, hlavně část o původu jmen - stojí za to si ji přečíst. Celkově jsem z knihy nadšená a jen mě mrzí, že si jednotlivé části Londýna nemůžu projít osobně a že ji budu muset brzy vrátit. Mít ji doma určitě bych do ní čas od času nahlédla. Za mě 5*
(4/22)

JeKa
03.08.2020

Když se nad tím zamyslím, jsou Rutherfurdovy romány vlastně jeden jako druhý. Vybere si nějaké na historii bohaté město, rozehraje nad jeho dějinami osudy několika rodin z různých vrstev a umě je proplétá a poodhaluje v těch nejzajímavějších momentech minulosti. Dalo by se to označit za manýru, ale ta manýra je dovedena k takové dokonalosti, že ať už čtete Londýn jako první nebo třeba jako poslední z autorových děl, zase jednou se nemůžete odrhnout. Zase jednou studujete historické mapy, googlíte podrobnosti o jednotlivých dobách a naprosto napjatě a s nedočkavostí sledujete osudy jednotlivých postav. A když se pak tím městem třeba v budoucnu procházíte, nedokážete si na některé části románu nevzpomenout s pousmáním. A to město, byť jste v něm třeba poprvé, je vám najednou takové domáčtější. Fascinující.

MAVIS66
28.07.2020

Nádherné a monumentální, pokud zvládnete tuto tlustou "bichli", rozhodně stojí za přečtení.

zdenaR
02.07.2019

I tato tlustá sága zaujímá čestné místo v mé knihovně.
Zajímavá i svým tématem - Londýn.
Není co dodat - úžasné čtení, které vás vtáhne do děje a nepustí. A když konečně přečtete to obrovské množství stran, tak je vám nakonec líto, že to nepokračuje dál.

MartinaP1984
25.06.2019

Jednu hvězdu ubírám za poslední dvě století, to už trochu ztratilo spád. Jinak ale skvělé dílo a chystám se na další.

Vojslava
03.03.2019

Fascinující román? sbírka novel? z historie Londýna, který se vrství a vrství, a čtenář si pak nutně připadá opravdu jako archeolog. Spousta proplétajících se postav tvoří pestrou mozaiku, z níž občas vykoukne malé historické poučení, ale jinak jsme spíše strženi lidskými příběhy, které koneckonců dějiny tvoří. Jediná nevyhovující věc je formát - na tuhle knihu nestačí kabelka, spíš je potřeba krosna! :-)

Finn69
29.04.2018

Hrdinou téhle knihy je samotné město Londýn a Edward Rutherfurd vás provede dvěma tisíciletími jeho dějin. A myslím si, že se mu to hodně povedlo. Vzhledem k tomu, jak dlouhé období popisuje, jde vlastně o takové střípky z dlouhého život města, tyto střípky ale dohromady dávají docela fascinující mozaiku. Ukážou vám duši města jako tavícího kotlíku národností a ras, ze kterých nakonec vznikl dnešní Londýňan.
Historii města popisuje na historii mnoha generací několika londýnských rodin. Jednotlivé postavy nejsou až tak důležité, jde vlastně o typy lidí, které mohl člověk v té které době v Londýně potkat, takže ani nějak nevadí pokud se začnete ve všech těch Ducketech, Doggetech, Barnikelech a Silversleevesech ztrácet.
Za mě čtyři hvězdy a kousek, a těším se na Dublin :)